post

Opublikowane 27.04.2019 15:13 przez

Jan Ciosek

To jedyny tor w tegorocznym kalendarzu Formuły 1, którego Robert Kubica nie zna. Za „jego czasów” w padoku nikomu się nie śniło o wyścigu w Baku. Stolica położonego nad Morzem Kaspijskim kraju od kilku lat – z mniejszymi i większymi problemami – gości jednak najszybszych kierowców świata, którzy siłą rzeczy trochę się o swoich gospodarzach dowiedzieli. My debiut Kubicy w Azerbejdżanie wykorzystamy jako pretekst, żeby trochę wam przybliżyć ten kraj. Chociaż, prawdę mówiąc, w momencie, w którym to piszemy, wcale nie możemy być pewni, czy do występu Polaka w wyścigu o Grand Prix Azerbejdżanu w ogóle dojdzie. Robert uległ bowiem w kwalifikacjach wypadkowi…

Teraz już na to zdecydowanie za późno, ale gdybyście w przyszłym roku zaplanowali sobie wypad do Baku na Grand Prix Azerbejdżanu, zróbcie to z pewnym wyprzedzeniem. Po pierwsze dlatego, że kupując bilety zawczasu, można do Baku dolecieć za grosze – nawet za kilkaset złotych tanimi liniami z Budapesztu (tam za grosze z kilku polskich miast). Po drugie – przygotujcie się na trochę gimnastyki, żeby zdobyć wizę. To nie Turcja, czy Egipt, gdzie cała procedura sprowadza się do zapłacenia haraczu w wysokości kilkudziesięciu złotych i dostania w zamian pieczątki na lotnisku. Po trzecie, ale w sumie najważniejsze – gdybyście planowali podróż do Azerbejdżanu, to najlepiej odpuśćcie sobie wcześniejsze zwiedzanie Armenii. W rozmowach z urzędnikami imigracyjnymi w Azerbejdżanie najlepiej po prostu zastosujcie taktykę uprzejmego zdziwienia faktem, że taki kraj jak sąsiednia Armenia w ogóle istnieje.

No dobra, o co chodzi z tą Armenią? W największym skrócie: sąsiedzi się nienawidzą i są de facto w stanie nieustającego konfliktu. Poszło o część Azerbejdżanu nazywaną Górskim Karabachem. Oba kraje toczyły o nią długą i wyniszczającą wojnę, która kulminację osiągnęła po upadku Związku Radzieckiego. Ostatecznie Armenia przejęła kontrolę nad tym terytorium, a dziś formalnie jest to niepodległa Republika Górskiego Karabachu. Problem w tym, że takiego państwa nie uznaje żadne inne (nawet Armenia), a Azerbejdżan wciąż rości sobie do niego prawa. Trudno się zresztą dziwić, bo nie mówimy tu o skrawku ziemi, tylko o prawie 20 procentach powierzchni kraju (tak, jakby od Polski oderwać nagle cztery zachodnie województwa: zachodnio – pomorskie, lubuskie, dolnośląskie i opolskie).

W każdym razie, 25 lat temu podpisano porozumienie o zawieszeniu broni, ale – jak możecie się domyślić, znając temperament mieszkańców Kaukazu – nie cieszy się jakimś szczególnym szacunkiem. Regularnie dochodzi do starć na granicy, według szacunków międzynarodowych organizacji co roku ginie w nich nawet kilkaset osób. 10 lat temu prezydenci obu krajów spotkali się w Moskwie i pod okiem Dmitrija Miedwiediewa podpisali dwustronne porozumienie, mające na celu unormowanie sytuacji. Ponoć toczą się jakieś rozmowy. Ale gdybyście zameldowali się na granicy Azerbejdżanu, z pieczątką z Górskiego Karabachu w paszporcie, to rozmowy nie będzie. Zamiast tego dostaniecie bilet w jedną stronę i zakaz wjazdu do kraju. Dożywotni. Pieczątka z Armenii nie oznacza jeszcze automatycznej dyskwalifikacji, ale i tak może stanowić kłopot. Trudno się zresztą dziwić, w końcu mówimy o kraju, który nie tylko nie utrzymuje z sąsiadem stosunków dyplomatycznych, ale nawet nie ma łączności pocztowej, telefonicznej, a także komunikacji kolejowej i połączeń lotniczych. Co więcej, kiedy kilka lat temu w czasie Eurowizji wyszło na jaw, że wokalistka z Armenii dostała część głosów z Azerbejdżanu, policja wzywała na przesłuchania ludzi, którzy dopuścili się takiego niepatriotycznego występku!

alijew

No właśnie, to dobry moment, żeby przejść do tego, jak się ma demokracja w Azerbejdżanie. Cóż, szału nie ma. Prezydentem jest (trzecią kadencję z rzędu) Ilham Alijew, który władzę przejął z rąk ojca. Hejdar Alijew karierę robił w NKWD i KGB, piął się po szczeblach kariery, aż do stanowiska wicepremiera ZSRR. Kiedy Azerbejdżan odzyskał niepodległość w 1991 roku, dość szybko doszedł do władzy. Od 1993 roku do śmierci 10 lat później przewodził krajowi, potem władzę oddał jedynemu synowi (najpierw w roli premiera). Ten wybory wygrał już trzy razy, choć organizacje międzynarodowe oceniały, że ani jedno z tych głosowań nie spełniało w zasadzie żadnych demokratycznych standardów (zdobył odpowiednio 76, 88 i 84 procent głosów). W międzyczasie nadał imię ojca nowemu lotnisku w Baku i głównej alei miasta, zbudował jego muzeum, galerię sztuki i tak dalej. Do dziś nikt w kraju nie ma wątpliwości, kto jest ojcem nie tylko aktualnego prezydenta, ale całego narodu.

Narodu, dodajmy, który żyje na niesamowicie bogatych złożach ropy naftowej i gazu ziemnego. W ostatnich latach bardzo widocznie przełożyło się to na rozwój kraju. W Azerbejdżanie, a właściwie głównie w jego stolicy, buduje się bardzo dużo, bardzo szybko i czasem bardzo bez sensu. Powstają spektakularne budowle, a obok nich wciąż straszą budynki, które nadają się tylko do wyburzenia, a wciąż mają mieszkańców. Obok złotych pałaców i drapaczy chmur stoją slumsy, w których ludzie żyją bez dostępu do wody i kanalizacji. Właśnie tam, choć głównie między tymi bardziej urokliwymi punktami Baku, na bulwarach nad brzegiem Morza Kaspijskiego ścigają się dziś kolorowe bolidy, prowadzone przez 20 najlepszych kierowców świata. To był jeden ze spektakularnych pomysłów azerskich władz na promocję kraju.

Jakie były inne? Choćby zgłoszenie kandydatury do organizacji igrzysk olimpijskich 2020 (na razie nieskuteczne), albo organizacja pierwszych Igrzysk Europejskich w 2015 roku. Pisaliśmy wcześniej o napięciach związanych z Eurowizją. Trzeba wspomnieć też rok 2011, kiedy Eldar Quasimow i Nigar Camal okazali się najlepsi w konkursie w Duesseldorfie. W związku z czym, kiedy my szykowaliśmy się do inauguracji Euro na Stadionie Narodowym, Baku gościło piosenkarzy z 43 krajów na 57. Konkursie Piosenki Eurowizji. Było głośno, część uczestników próbowała politykować i mówić o łamaniu praw człowieka w Azerbejdżanie, co przeszło raczej bez większego echa. Znacznie głośniejsza, przynajmniej wśród kibiców piłkarskich, była jednak inna forma promocji kraju. Od stycznia 2013 roku na koszulkach piłkarzy Atletico Madryt widniał slogan „Azerbaijan – the land of fire”. Po półtora roku kontrakt został przedłużony. Finaliści Ligi Mistrzów nie tylko promowali Azerbejdżan na koszulkach, ale także całkiem osobiście, grając pokazowy mecz w Baku oraz zapraszając młodych piłkarzy z dalekiego wschodu Europy na treningi w Madrycie. Enrique Cerezo, prezes Atletico, podpisując drugą umowę, tłumaczył: – Jesteśmy towarzyszami podróży, którzy wybrali wspólną ścieżkę, pozwalającą nam rozwijać wiele wspólnych działań. W zaledwie jeden rok byliśmy w stanie stworzyć wizerunek Azerbejdżanu na świecie i promować dwustronne relacje między naszymi krajami.

Chociaż już w starożytności cesarz Wespazjan powiedział, że pieniądze nie śmierdzą, to w kontekście Atletico nie brakowało głosów, że te od Azerów jednak tak. I wcale nie chodziło o smród ropy naftowej. Pojawiały się opinie, że zasłużony klub nie powinien wiązać się z krajem, w którym reguły demokracji i wolności słowa są regularnie naruszane, media są odgórnie sterowane, a kiedy rząd decyduje się na kolejną inwestycję to nie pyta mieszkańców, tylko siłą ich wysiedla.

Związek między Azerbejdżanem i Atletico Madryt jest czymś znacznie większym niż tradycyjna umowa sponsorska związana z promocją na koszulkach. Ta umowa ma ogromną wartość jako narzędzie do osiągania istotnych celów poprzez działania o różnej naturze: sport, reklama, komunikacja, marketing i społeczna odpowiedzialność biznesu na rzecz wszystkich stron” – tłumaczył klub w oświadczeniu na stronie internetowej.

Co ciekawe, w kontekście Formuły 1 nikomu pieniądze nie śmierdzą. Albo inaczej: wszyscy się już przyzwyczaili, że generalnie cyrk F1 jeździ tam, gdzie ktoś sypnie kasą. W Soczi u Władymira Putina? Prosimy bardzo. U szejków na Bliskim Wschodzie? Jasne, najlepiej kilka razy w roku. W Chinach, gdzie przecież o wolności i demokracji nikomu nawet się nie śni? Bierzemy! Azerbejdżan na tle niektórych konkurentów i tak wydaje się krajem naprawdę postępowym i prawie pasującym do europejskich standardów.

https://twitter.com/connectwidutpal/status/1121747991444905985

Nieco gorzej ma się sytuacja z samym torem w Baku. Co ważne, to obiekt uliczny, czyli taki, który wykorzystuje wyłącznie istniejące ulice miejskie, choć oczywiście odpowiednio przygotowane do wyścigowej jazdy. Rzecz w tym, że z tym przygotowaniem różnie w przeszłości bywało. Ten weekend w Baku także zaczął się od konkretnej wtopy organizatorów, która spowodowała gigantyczne problemy. A było tak, że George Russell (jakby Williams miał za mało kłopotów) najechał na źle zamocowaną klapę studzienki kanalizacyjnej i kompletnie zdemolował podłogę w swoim bolidzie. Na tor wjechała laweta, mająca zwieźć auto do alei serwisowej. I to nie był koniec komedii pomyłek. Gdy laweta przejeżdżała pod kładką, okazało się, że w sporcie, w którym oblicza się najdrobniejsze detale, gdzie milimetr konstrukcji przekłada się na setne części sekundy, ktoś nie sprawdził, czy laweta z dźwigiem mieści się pod kładką. Nie mieściła się… Uderzenie nie było mocne, ale z dźwigu zaczął kapać płyn hydrauliczny. Prosto na bolid Russella.

To nieakceptowalne. Uszkodzenia powstałe w bolidzie mogą nas kosztować popołudniowy trening. Możemy nawet zostać zmuszeni do użycia zapasowego podwozia. Nie tak powinny być przygotowane tory F1 – oświadczyła Claire Williams, szefowa zespołu. Uszkodzenia bolidu rzeczywiście były na tyle poważne, że trzeba było wymienić podłogę. To z kolei oznaczało, że Russell nie mógł wziąć udziału także w drugim treningu.

To był sam początek pierwszej oficjalnej sesji treningowej, ale dalsza jazda została odwołana. Zamiast topowych kierowców świata, tor we władanie przejęli smutni panowie z młoteczkami oraz innym sprzętem i przez kolejne godziny sprawdzali każdy z 6003 metrów toru, upewniając się, że studzienka, która załatwiła Russella, była jedyną wadliwą.

– Z naszych wstępnych ustaleń wynika, że jeden z zacisków pod jednym z włazów rzeczywiście zawiódł. W tej chwili jeszcze nie wiemy, dlaczego. Na torze jest 300 włazów studzienek, więc sprawdziliśmy wszystkie – powiedział telewizji Sky Michael Masi, dyrektor wyścigu FIA. – Z naszego punktu widzenia bezpieczeństwo jest absolutnie najważniejsze, dlatego skasowaliśmy pierwszą sesję treningową, dopóki robota nie została właściwie zrobiona.

Pamiętacie, po co Azerbejdżan wydał setki milionów petrodolarów, żeby ściągnąć do Baku wyścig Formuły 1? Tak, to miała być promocja kraju. Na razie wygląda to wszystko mocno umiarkowanie. A przecież incydent ze studzienką (takie rzeczy mogą się zdarzać na torach ulicznych, choć oczywiście nie powinny) nie był pierwszy. W poprzednich latach obsługa toru w azerskiej stolicy także nie błyszczała i zdarzało jej się popełniać poważne błędy.

Te błędy i wybuchowy charakter wyścigu w Baku to zresztą jedyna nadzieja zespołu Williams. Póki co, Russell nie ze swojej winy stracił dwie sesje treningowe, Kubica – jedną. W drugiej – a to ci niespodzianka – był najwolniejszy w stawce, ponad pięć sekund za kierowcami Ferrari.

W kwalifikacjach było jeszcze gorzej. Najpierw Kubica anulował dwie próby, a potem miał wypadek na ósmym zakręcie. W normalnych warunkach oznacza to szybką naprawę, ewentualnie wymianę uszkodzonych elementów (tak będzie w przypadku Leclerca, który chwilę po Kubicy rozbił się na tym samym zakręcie). W Williamsie jednak wszystko stoi na głowie, a z zapasowymi częściami jest mniej więcej taki sam problem, jak z szybkością i jakością bolidu. Dobra wiadomość jest taka, że Kubicy nic się nie stało. Gorsza, że nie wiadomo czy Williams będzie w stanie przygotować mu bolid do jutrzejszego wyścigu.

Można powiedzieć, że ten obrazek doskonale pasuje do miejsca, w którym się dzieje. W dzisiejszym Azerbejdżanie, dokładnie tak, jak w F1, są oligarchowie i petromiliarderzy, a tuż obok nich ludzie żyjący w nędzy. Na co dzień oddziela ich ta sama ulica, którą teraz Kubica próbuje gonić za resztą stawki.

JAN CIOSEK

Fot. Newspix.pl, wikimedia

Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Uncategorized
20.08.2021

Taśma miesiąca – trzynaście zdarzeń i 2,5 tysiąca w kieszeni

Dzisiaj w „Weszło Fuksem” polecamy wam spektakularne tasiemki. Trafić pięć zdarzeń na kuponie – cóż, to już jest satysfakcja. O jakichś mocnych treblach nawet nie mówimy, bo to klasyka weekendu. Ale trafić TRZYNAŚCIE (!) zdarzeń na kuponie… Ukłony po sam pas. Jak co tydzień zapraszamy was na przegląd najciekawszych trafionych kuponów w Fuksiarzu z zeszłego […]
20.08.2021
#WeszłoFuksem
11.08.2021

Osiem tysięcy w kieszeni na połączeniu portugalsko-francusko-polskim

Coraz częściej przy robieniu cyklu „Weszło Fuksem” wychodzi z nas klasyczny janusz. Czujemy wręcz, jak rośnie nam nos, czerwienieją poliki i z jakąś taką większą estymą zerkamy na białe podkoszulki… Trudno nie zazdrościć ludziom, którzy trafiają takie kupony. A co dzisiaj mamy w „Weszło Fuksem”? Ostatnie niedobitki z Igrzysk w Tokio, sporo trafionych meczów tenisowych, […]
11.08.2021
#WeszłoFuksem
30.07.2021

Tona szczęścia w ESA, ekspert z Tokio i badminton na wagę trzech stówek

Łączny kurs 18.88 na treblu z Ekstraklasy. 7/7 z Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zwycięstwo Legii zagrane za tysiaka. Trebel na live z igrzysk. Taki sympatyczny zestaw kuponów mamy dla was w naszym cyklu #WeszłoFuksem. Co tydzień wybieramy najciekawsze kupony z Fuksiarza, żeby uplastycznić i unaocznić wam, że komuś naprawdę wchodzą te szalone kupony! Różnie układał […]
30.07.2021
Weszło
21.07.2021

Podolski zostanie królem strzelców albo zaliczy bramkę sezonu?

Lukas Podolski trafił do Górnika Zabrze i jest to oczywiście piękna historia, tak wyczekiwany powrót do domu, natomiast dalej też musi być coś dopisane. Już na boisku. Nie wystarczy, że Podolski się uśmiechnie i sprzeda parę ładnych zdań. Potrzebne są też bramki, asysty, wpływ na zespół. Wszyscy się zastanawiamy – jak to z Podolskim w […]
21.07.2021
#WeszłoFuksem
14.07.2021

Euro, Copa America, tenis i UFC – czyli jak obłowić się w Fuksiarzu

Euro za pasem, zatem codzienne typowanko też za nami. No chyba, że ktoś lubi typować hokeja w poniedziałek, we wtorek i środę Ligę Mistrzów, w czwartek Ligę Europy, a w weekend Ekstraklasę i między to wplata siatkówkę. Tak czy siak – czas podsumować wasze najlepsze kupony w cyklu „Weszło Fuksem”. Co mamy dzisiaj? UFC, Euro, […]
14.07.2021
Skoki
21.09.2021

Gregor Schlierenzauer zakończył karierę!

Jego dorobkiem medalowym można by obdzielić kilku zawodników. Gdy wchodził do Pucharu Świata, był fenomenem, z miejsca gotowym rywalizować o najwyższe cele. I choć kilku ostatecznie nie zrealizował, to i tak przeszedł do historii jako legenda skoków narciarskich. Legenda, którą w pewnym momencie wyhamowały kontuzje i wypalenie. Od dobrych kilku lat Gregor Schlierenzauer był już […]
21.09.2021
Inne sporty
19.09.2021

Robert Kubica mistrzem Europy!

To dobry czas dla Roberta Kubicy. Polak miał niedawno okazję wrócić do Formuły 1, biorąc udział w dwóch wyścigach pod nieobecność Kimiego Raikkonena. Wtedy jednak, co naturalne, okupował miejsca przy końcu stawki. Dzisiaj natomiast może cieszyć się ze zwycięstwa. Zespół Polaka, ORLEN Team WRT, został mistrzem prestiżowej serii European Le Mans Series 2021! Już wczorajsze […]
19.09.2021
Inne sporty
12.09.2021

Szalone Grand Prix Włoch. McLaren wygrywa po raz pierwszy od 2012 roku!

Znakomite było to Grand Prix Włoch, przyniosło nam właściwie wszystko to, czego po F1 oczekujemy. Niespodziewany zwycięzca? Jest. Walka na noże dwóch faworytów do mistrzostwa? Jest. Kilka bolidów poza torem? Znajdą się. Dramaturgia wynikła z błędów kierowcy lub zespołu? Proszę bardzo. Można by się tak rozpisywać naprawdę długo. Najważniejsze są jednak dwie informacje. Pierwsza, że […]
12.09.2021
Weszło
10.09.2021

Wspomnień czar, czyli Robert Kubica na torze Monza

Grand Prix Włoch zawsze miało dla Roberta Kubicy wyjątkowe miejsce w kalendarzu. Tam polski kierowca zdobył swoje pierwsze podium w Formule 1 i również tam najczęściej sięgał po punkty. Jak pokazała przyszłość, ten tor leżał mu doskonale. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że dla Polaka był on domem w świecie wyścigów, co niech będzie smakowitą zapowiedzią […]
10.09.2021
Inne sporty
05.09.2021

Grand Prix Holandii: Kubica wrócił, Verstappen triumfował

Robert Kubica zanotował kolejny „powrót” na tory Formuły 1. Tym razem jednak miał do dyspozycji bolid, w którym – jak to sam określił – po raz pierwszy od 2010 roku naprawdę mógł się pościgać. Co z tego wyszło? Polak, który wskoczył na miejsce wykluczonego przez COVID-19 Kimiego Raikkonena, podstawowego kierowcy Alfa Romeo Racing ORLEN, zakończył […]
05.09.2021
Inne sporty
05.09.2021

Miał grać w piłkę ręczną, dziś zgarnia miliony z pokera. Jak Wiktor Malinowski doszedł na szczyt

Miał wielki talent do piłki ręcznej, w wieku 17 lat trenował nawet z pierwszym zespołem VIVE Kielce i nie odstawał wtedy od legend polskiego szczypiorniaka. Potem przyszły jednak kontuzje. Najpierw problem z łąkotką, później zerwane więzadła. Gdy się rehabilitował, brakowało mu adrenaliny. Brat polecił pokera. Okazało się, że jest w tym dobry, karty go wciągnęły. […]
05.09.2021
Inne sporty
12.09.2021

Szalone Grand Prix Włoch. McLaren wygrywa po raz pierwszy od 2012 roku!

Znakomite było to Grand Prix Włoch, przyniosło nam właściwie wszystko to, czego po F1 oczekujemy. Niespodziewany zwycięzca? Jest. Walka na noże dwóch faworytów do mistrzostwa? Jest. Kilka bolidów poza torem? Znajdą się. Dramaturgia wynikła z błędów kierowcy lub zespołu? Proszę bardzo. Można by się tak rozpisywać naprawdę długo. Najważniejsze są jednak dwie informacje. Pierwsza, że […]
12.09.2021
Weszło
10.09.2021

Wspomnień czar, czyli Robert Kubica na torze Monza

Grand Prix Włoch zawsze miało dla Roberta Kubicy wyjątkowe miejsce w kalendarzu. Tam polski kierowca zdobył swoje pierwsze podium w Formule 1 i również tam najczęściej sięgał po punkty. Jak pokazała przyszłość, ten tor leżał mu doskonale. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że dla Polaka był on domem w świecie wyścigów, co niech będzie smakowitą zapowiedzią […]
10.09.2021
Inne sporty
05.09.2021

Grand Prix Holandii: Kubica wrócił, Verstappen triumfował

Robert Kubica zanotował kolejny „powrót” na tory Formuły 1. Tym razem jednak miał do dyspozycji bolid, w którym – jak to sam określił – po raz pierwszy od 2010 roku naprawdę mógł się pościgać. Co z tego wyszło? Polak, który wskoczył na miejsce wykluczonego przez COVID-19 Kimiego Raikkonena, podstawowego kierowcy Alfa Romeo Racing ORLEN, zakończył […]
05.09.2021
Formuła 1
04.09.2021

Kubica ponownie w bolidzie F1. Jutro pojedzie w Grand Prix Holandii

Niebywale układają się losy Roberta Kubicy w tym sezonie. Jeszcze dwa tygodnie temu Polak startował w wyścigu 24h Le Mans. Kiedy samochód zespołu ORLEN Team WRT uległ awarii jadąc na pierwszym miejscu w klasie LMP2 na dwie minuty przed końcem najsłynniejszego całodobowego wyścigu na świecie, o Kubicy – patrząc na jego karierę – można było […]
04.09.2021
Inne sporty
31.08.2021

Kierowca, który zagiął czas. Kręta droga Georga Russella do sukcesu

Są takie wydarzenia w Formule 1, po których pozostaje tylko przecierać oczy ze zdumienia. Nie ma ich zbyt wiele, są wręcz pożądaną rzadkością. Swego rodzaju przełamaniem monotonii, która zakłada dominację najsilniejszych zespołów. W poprzednim sezonie takim odstępstwem od normy był historyczny wyczyn Sergio Pereza. Nie dość, że Meksykanin wygrał wyścig po raz pierwszy w karierze, […]
31.08.2021
Inne sporty
06.06.2021

GP Baku czyli szaleństwo. Verstappen i Hamilton bez punktów!

We współczesnej F1 często wieje nudą. Zdarzają się wyścigi, gdy właściwie nic się nie dzieje. Dzisiejsze Grand Prix Baku też długimi momentami tak właśnie wyglądało. A potem zaczęło się istne szaleństwo. Najpierw z wyścigu wyleciał lider klasyfikacji generalnej, Max Verstappen, a potem również Lewis Hamilton. To oznacza, że po raz pierwszy w tym sezonie wyścig […]
06.06.2021
Inne sporty
13.03.2020

Panowie, wyłączcie wasze silniki. I to raczej na dłuższy czas… Motorsport także odwołany

Dla kibiców sportów motorowych połowa marca to tradycyjnie czas, kiedy kończy się sen zimowy, a zaczyna wielkie ściganie. W tym roku miało być tak samo, najlepsi kierowcy świata już byli w Australii, gotowi do rozpoczęcia sezonu Formuły 1. A jednak, silniki nie zostaną odpalone, żadnego ścigania nie będzie. Królowa sportu motorowego zapada w ponowny sen […]
13.03.2020
Inne sporty
12.03.2020

Formuła 1? Nie, Formuła Covid-19! Jak się ścigać z koronawirusem

Turnieje tenisowe – odwołane. Gale sportów walki – odwołane. Mecze piłkarskie – jedne odwołane, inne – póki co – rozgrywane bez udziału publiczności. Wszystko oczywiście przez epidemię koronawirusa, która uderzyła w świat sportu z ogromną siłą. Tymczasem Formuła 1 właśnie szykuje się do rozpoczęcia sezonu, jak gdyby nigdy nic. No, dobra, jak gdyby nigdy nic […]
12.03.2020
Inne sporty
08.03.2020

Kim jesteś? Jesteś zwycięzcą. Z tym, że chyba nie bardzo…

Czy są jakieś granice żenady? Cóż, patrząc na to, co wydarzyło się na ringu w Łomży – chyba nie w świecie boksu. Oto Artur Szpilka stoczył pierwszą walkę po powrocie do kategorii junior ciężkiej. Walkę słabą, żeby nie powiedzieć – żenującą. Ale jego kiepska postawa była niczym w porównaniu do tego, co pokazali austriaccy sędziowie. […]
08.03.2020
Inne sporty
07.03.2020

Jędrzejczyk przed walką o pas: Kocham rywalizację. Nawet gdy gram ze szwagrem w chińczyka, mocno walczę

W życiu Joanny Jędrzejczyk nie ma miejsca na nudę. Polska wojowniczka dziś w nocy stanie przed wielką szansą na odzyskanie mistrzowskiego pasa federacji UFC. W międzyczasie Joanna Jędrzejczyk jest po prostu Joanną Jędrzejczyk: pewną siebie, wyszczekaną, zdecydowaną i świadomą swoich możliwości wojowniczką. Po tym, jak mistrzyni UFC Weili Zhang pokazała polskim kibicom środkowy palec, JJ […]
07.03.2020
Inne sporty
24.02.2020

W skokach narciarskich się udało. Teraz szukamy następców Kubicy

Ulica Bielańska w Warszawie to tak naprawdę ledwie uliczka, jakiej przebiegnięcie zajęłoby dobremu sprinterowi może 15 sekund. Stoi tu kilka bloków, apteka, najmniejsza pętla autobusowa w mieście (dla jednego autobusu), osiedlowa siłownia, popularna klubokawiarnia i salon pielęgnacji psów, podobno najlepszy w kraju. Aha, i jeszcze siedziba PKN Orlen, największej polskiej firmy. Kimi Raikkonen, mistrz Formuły […]
24.02.2020
Inne sporty
23.02.2020

Król Cyganów królem świata! Tyson Fury zdemolował Wildera

Takie walki kochamy, dla takich walk zarywamy noce. Dziś nawet nie trzeba było rezygnować ze snu, a jedynie ustawić budzik na świt polskiego czasu. Choć wstawanie w niedzielę około piątej rano to czyste barbarzyństwo, to jednak żadnego fana boksu specjalnie namawiać nie trzeba było. W Las Vegas toczyła się walka, na którą świat czekał od […]
23.02.2020
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Suche Info
21.09.2021

Węgry bez kibiców. Kara za mecz z Anglią

Mecz z reprezentacją Anglii i rasistowskie oskarżenia w tle? Brzmi znajomo. Ale tak, jak podczas meczu Polaków do żadnych incydentów nie doszło, a burza wokół Kamila Glika okazała się wyolbrzymioną do granic historią, tak węgierska federacja poniesie konkretne konsekwencje. Za co? Ano za to, że z trybun padały obraźliwe hasła względem angielskich piłkarzy, zwłaszcza w […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Kontuzja Baszkirowa. Kilka tygodni przerwy

Złe wieści dla Zagłębia Lubin. Jewgienij Baszkirow doznał urazu. Klub komunikuje, że czeka go kilka tygodni przerwy. Jeszcze nie są znane szczegóły urazu Rosjanina, który dopiero przejdzie detaliczne badania. Wiadomo, że kontuzja dotyczy kolana. Baszkirow wystąpił w ostatnim meczu lubinian z Bruk-Betem, ale został zmieniony w przerwie. W tym sezonie czterokrotnie znalazł się w wyjściowym składzie. […]
21.09.2021
Weszło
21.09.2021

Gdzie Szymański? Czemu Płacheta? – powołania Sousy | Smykałka #19

21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Klopp napisał wzruszający list do chorego na raka kibica

Juergen Klopp to świetny człowiek. Niewiele jest w wielkiej piłce postaci, które wzbudzałyby tak dużą sympatię. Kiedy dowiedział się, że jeden z kibiców Liverpoolu walczy z rakiem, napisał do niego list, by go wesprzeć. Niestety, historia nie zakończyła się happy endem. Chory na nowotwór Chris zmarł. Jego brat wrzucił na Twittera list, jaki wysłał szkoleniowiec […]
21.09.2021
Weszło
21.09.2021

Kamil Grosicki i stolica. Związek, który nie mógł przetrwać

W pierwszej części historii Kamila Grosickiego zajrzeliśmy do Szczecina, który był domem dla dwóch zespołów Pogoni. Gdy Dariusz Adamczuk z kumplami i kibicami budowali od zera projekt „Pogoń Nowa”, jeden z najzdolniejszych wychowanków w historii Portowców debiutował pośród brazylijskiej kolonii Antoniego Ptaka. Dziś opisujemy kolejny etap jego wędrówki. Z rodzinnego Szczecina Grosicki wyjechał do Legii […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Patologia. Piłkarz celowo złamał rywalowi nos

Niższe ligi mają swój kapitalny urok, ale niestety przynoszą też mroczne historie – czasem wręcz rodem z kryminałów. Taka właśnie wydarzyła się na austriackich boiskach, gdzie rosyjski zawodnik, niejaki Raschid Arsanukajew, dopuścił się niewiarygodnego chamstwa. Historia wydarzyła się na boiskach dziewiątej ligi w Austrii, konkretnie w meczu Göfis Satteins 1b i FC Viktoria 62 Bregenz. Arsanukajew […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Robert Lewandowski odebrał Złotego Buta

Usiądźcie wygodnie i cieszcie się tą chwilą. Robert Lewandowski został właśnie pierwszym Polakiem w historii futbolu, który sięgnął po Złotego Buta. W teorii już to wiedzieliśmy, ale to dziś RL9 odebrał tę prestiżową nagrodę, więc formalności zostały dopięte. 41 bramek okazało się wyczynem, którego nie przebił nikt. Podczas oficjalnej gali gratulacje Polakowi składali Herbert Heiner, […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Kolejna kontuzja Thiago Alcantary

Są tacy piłkarze, którzy mają w sobie cząstkę geniuszu, ale kontuzje zabijają ją kawałek po kawałku. Najlepszym przykładem jest rzecz jasna Marco Reus, ale nie tylko. Thiago Alcantara także jest często trapiony przez urazy albo poważne problemy zdrowotne. Okazuje się, że pomocnik Liverpoolu znów z tego powodu znajdzie się poza grą. Jak informuje angielskie „Sky […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Kto stracił najwięcej na pandemii? Barcelona i Juventus

Włoska „La Gazzetta dello Sport” wraca do tematu strat, jakie największe kluby piłkarskie świata poniosły z powodu pandemii. Składają się na nie zamknięte trybuny, sklepy klubowe i wiele innych spraw, które powiększały dziurę w budżecie. Które kluby straciły na tym najwięcej? Straty, o których mówią włoskie media, idą w setki milionów euro. Na szczycie listy […]
21.09.2021
Ekstraklasa
21.09.2021

Stadion Radomiaka z trzema, a nie dwiema trybunami? Jest taki plan

Co jakiś czas zaglądamy do Radomia, a konkretniej – na budowę nowego stadionu w tym mieście. Inwestycja, która może posłużyć za scenariusz do sequelu „Niekończącej się opowieści” powoli idzie do przodu. W ostatnich tygodniach można usłyszeć optymistyczne prognozy, a z naszych ustaleń wynika, że miasto chciałoby, żeby w pierwszym etapie budowy powstał obiekt z trzema, […]
21.09.2021
Skoki
21.09.2021

Gregor Schlierenzauer zakończył karierę!

Jego dorobkiem medalowym można by obdzielić kilku zawodników. Gdy wchodził do Pucharu Świata, był fenomenem, z miejsca gotowym rywalizować o najwyższe cele. I choć kilku ostatecznie nie zrealizował, to i tak przeszedł do historii jako legenda skoków narciarskich. Legenda, którą w pewnym momencie wyhamowały kontuzje i wypalenie. Od dobrych kilku lat Gregor Schlierenzauer był już […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Los Koemana przesądzony. Kto będzie nowym trenerem Barcelony?

Hiszpańskie media są zgodne – misja pt. „Ronald Koeman w Barcelonie” jest już skończona. Ostatnią kwestią do rozstrzygnięcia pozostaje to, kiedy holenderski trener zostanie zwolniony z pracy. Według informacji portalu „Goal” i kilku innych źródeł, decyzja już zapadła, ale Barca wstrzyma się z jej ogłoszeniem do czasu dopięcia tematu następcy Koemana. Ronald Koeman pracuje w […]
21.09.2021
Piłka nożna
21.09.2021

Puszcza bije Lechię, Arka w finale… Największe sensacje poprzedniego Pucharu Polski

KSZO wyrzucające za burtę Wisłę Kraków. Puszcza podpalająca stołek pod tyłkiem Piotra Stokowca. Arka sprawiająca psikusa Piastowi. Chojniczanka eliminująca Zagłębie Lubin. Jakie były największe sensacje poprzedniej edycji Pucharu Polski? Powspominajmy. 1/32 finału Pucharu Polski 2020/21 Na początkowym etapie rozgrywek niespodzianek nie było zbyt wiele, ale kilka się trafiło. Jedną z nich niewątpliwie był triumf, jaki […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Prestiż i pieniądze. Ile można zarobić na Pucharze Polski?

Startują rozgrywki Pucharu Polski na szczeblu centralnym. Co to oznacza? Po pierwsze, że znów dojdzie do starć underdogów z faworytami, które często niosą niespodzianki. Po drugie – że za te niespodzianki można solidnie zarobić. W sezonie 2021/2022 pula nagród w Pucharze Polski wyniesie aż 10 milionów złotych. Jak zostaną podzielone te pieniądze? W rozgrywkach pucharowych […]
21.09.2021
Weszło
21.09.2021

Kiedyś na boiskach się paliło. Teraz to towarzystwo jest za miękkie

Jeśli ktoś śledzi Ekstraklasę od początku XXI wieku, postać Ryszarda Wieczorka nie powinna być mu obca. Jego przygoda trenerska na najwyższym szczeblu jest niejednoznaczna, bo pamiętamy zarówno sukcesy, jak i niepowodzenia. Nieudane misje ratunkowe, ale też świetne wyniki z Koroną Kielce, Odrą Wodzisław i obecnie KKS-em Kalisz, z którym nasz rozmówca otarł się o awans […]
21.09.2021
Ekstraklasa
21.09.2021

Mamrot: „Stałe fragmenty to nasz największy problem”

– Pan ma tę przewagę, że jak się pan pomyli w swojej ocenie sytuacji, to nie musi się pan potem z tego tłumaczyć. Ja muszę – powiedział Ireneusz Mamrot w ostatnim odcinku „Weszłopolskich”. Spisaliśmy dla was rozmowę ze szkoleniowcem Jagiellonii Białystok – momentami dyskusja była dość nerwowa, bo i obecna sytuacja białostoczan nie napawa optymizmem. […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Szpaler dla Łukasza Fabiańskiego na pożegnanie z kadrą

Łukasz Fabiański w najbliższych tygodniach rozegra ostatni mecz w reprezentacji Polski. Bramkarz West Hamu United zakończył karierę w narodowych barwach, a Paulo Sousa powołał go po raz ostatni, żeby ten mógł pożegnać się z kadrą na boisku. Portal „TVP Sport” informuje o tym, jak ma wyglądać pożegnanie „Fabiana”. 56 występów w reprezentacji Polski. Udział w […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Kahn: Lewandowski jest wyjątkowy, tak jak Cristiano Ronaldo i Messi

Robert Lewandowski odbierze dziś Złotego Buta za sezon 2020/2021. Polak został najlepszym strzelcem w pięciu topowych ligach w Europie, bijąc także wieloletni rekord Gerda Mullera w Bundeslidze. „WP Sportowe Fakty” z tej okazji porozmawiały z legendą Bayernu, Oliverem Kahnem. Prezes klubu z Bawarii – co za niespodzianka – nie może się nachwalić polskiego snajpera. – […]
21.09.2021