post Avatar

Opublikowane 29.03.2019 10:22 przez

Norbert Skorzewski

Sprawny dyrektor sportowy w polskim klubie? W mniemaniu wielu prezesów zbędny wydatek, człowiek potrzebny jak dziura w moście. Albo go nie ma, albo odgrywa rolę paprotki.

Z małymi wyjątkami.

Łukasz Masłowski, zgrabnie poruszając się na rynku transferowym i pozwalając Wiśle Płock zarobić grube miliony na Szymańskim czy Recy, pokazał, że taki człowiek może być bezcenny.

Totolotek oferuje kod powitalny za rejestrację dla nowych graczy!

Udowodnił, że nie ma przypadku w tym, iż w wielu ligach dyrektor sportowy znaczy dużo. Skoro często odpowiada tam za politykę transferową klubu, jednocześnie wyznaczając drogę, którą ma podążać zespół, to niekoniecznie z większością lig jest coś nie tak, tylko – no, niestety – to u nas pewne rzeczy nie do końca dobrze funkcjonują.

Mówimy jednak o temacie na zupełnie inne opowiadanie. Dziś, skoro Łukasz Masłowski za chwilę pełną parą zaczyna pracę w Widzewie, wypadałoby podsumować czas, który spędził w Wiśle.

Od czerwca 2016 do końca marca 2019.

Rzecz najważniejsza – transfery. Przeanalizujmy okienko po okienku.

Nieważne, co dzieje się w Wiśle Płock, bo Zagłębie i tak wygra? Jeśli tak, możesz postawić to w Totolotku po wysokim kursie – aż 2,90!

*

Lato 2016:

Jakub Łukowski, Giorgi Merebaszwili, Ivica Vrdoljak, Tomislav Bożić, Jose Kante, Kamil Sylwestrzak, Siergiej Kriwiec, Krystian Popiela, Witalij Hemeha, Dominik Furman.

Ruchy bardzo udane: Giorgi Merebaszwili, Jose Kante, Dominik Furman.

Ruchy solidne: Tomislav Bożić, Kamil Sylwestrzak.

Niewypały:  Ivica Vrdoljak, Siergiej Kriwiec, Krystian Popiela, Witalij Hemeha.

Trzeba poczekać z oceną: Jakub Łukowski.

Zima 2017:

Mateusz Piątkowski, Harmeet Singh, Adam Radwański.

Ruchy bardzo udane: –

Ruchy solidne: –

Niewypały: Mateusz Piątkowski, Harmeet Singh.

Trzeba poczekać z oceną: –

Lato 2017:

Damian Rasak, Kamil Biliński, Konrad Michalak, Paul Pirvulescu, Alan Uryga, Adam Dźwigała, Damian Szymański, Igor Łasicki, Nico Varela, Semir Stilić.

Ruchy bardzo udane: Alan Uryga, Damian Szymański, Nico Varela, Semir Stilić.

Ruchy solidne: Damian Rasak, Konrad Michalak, Adam Dźwigała, Igor Łasicki.

Niewypały: Kamil Biliński, Paul Pirvulescu.

Trzeba poczekać z oceną: –

Zima 2018:

Thomas Daehne, Oskar Zawada.

Ruchy bardzo udane: –

Ruchy solidne: Thomas Daehne.

Niewypały: Oskar Zawada.

Trzeba poczekać z oceną: –

Lato 2018:

Ricardinho, Mateusz Szwoch, Calo, Marcin Warcholak, Riccardo Grym, Ricardinho, Karol Angielski, Bartłomiej Żynel, Krystian Miś, Hubert Adamczyk.

Ruchy bardzo udane: Ricardinho.

Ruchy solidne: – 

Niewypały: Mateusz Szwoch, Calo, Marcin Warcholak, Krystian Miś.

Trzeba poczekać z oceną: Riccardo Grym, Karol Angielski, Bartłomiej Żynel, Hubert Adamczyk.

Zima 2019:

Maciej Spychała, Angel Garcia, Ariel Borysiuk, Grzegorz Kuświk, Titas Milasius, Jake McGing, Justinas Marazas, Alen Stevanovic.

Trzeba poczekać z oceną: wszyscy.

*

Jak to w przypadku dyrektorów sportowych bywa, Masłowskiemu zdarzały się zarówno transfery udane, nierzadko niosące dla Wisły pieniężne korzyści, jak i zawodnicy, którzy okazywali się niewypałami, a śledząc ich grę, odnosiliśmy wrażenie, że nie poradziliby sobie nawet w osiedlowej lidze szóstek.

Nie ma jednak zagrożenia, że bilans zysków i strat okaże się dla niego niekorzystny. Prosta kalkulacja: z 42 transferów, które pilotował Masłowski, przeważają gracze, którzy okazali się ruchami bardzo udanymi/solidnymi, a rozczarowania możemy policzyć na palcach jednej… no dobra, dwóch rąk plus jeszcze jednej, świeżo po zabawie sekatorem.

Wiadomo, że trudno oceniać to, jak poradzą sobie Jake McGing czy Alen Stevanovic. Mówimy o świeżych transferach, zawodnicy potrzebują czasu, więc skupmy się na graczach, którzy przychodzili wcześniej.

Stevanović odpadli już teraz, a Wisła spokojnie pyknie Zagłębie? Kurs w Totolotku na wygraną płocczan – 2,55!

Łukasza Masłowskiego można rozliczać za pięć okienek transferowych (szóste zweryfikuje przyszłość). Bilans? Więcej ruchów bardzo udanych/solidnych niż niewypałów, choć gołym okiem widać, że ostatnie lato obok najlepszych nawet nie stało.

Ruchy bardzo udane: Giorgi Merebaszwili, Jose Kante, Dominik Furman, Alan Uryga, Damian Szymański, Nico Varela, Semir Stilić, Ricardinho.

Ruchy solidne: Tomislav Bozić, Kamil Sylwestrzak, Damian Rasak, Konrad Michalak, Adam Dźwigała, Igor Łasicki, Thomas Dahne.

Niewypały: Ivica Vrdoljak, Siergiej Kriwiec, Krystian Popiela, Witalij Hemeha, Mateusz Piątkowski, Harmeet Singh, Kamil Biliński, Paul Pirvulescu, Mateusz Szwoch, Calo, Marcin Warcholak, Krystian Miś, Oskar Zawada.

Gracze, którzy potrzebują czasu: Jakub Łukowski, Adam Radwański, Riccardo Grym, Karol Angielski, Bartłomiej Żynel, Hubert Adamczyk.

No, majstersztyk z Szymańskim, spieniężenie takich zawodników jak Reca czy nawet Szymiński, plus wiele udanych ruchów, żeby wspomnieć chociażby przekonanie Furmana, albo wyłapanie marnujących się w innych klubach Urygi czy Stilicia, który w poprzednim sezonie odgrywał ważną rolę w drużynie. To musi robić wrażenie. Do tego umiejętność w wychwytywaniu młodych Polaków, jeszcze za słabych na większe kluby, jak Michalak czy Łasicki. Masłowski zagwarantował Wiśle solidność i nie jest tak, że miał po prostu szczęście. Wręcz przeciwnie – decydował nos do zawodników, decydowała jakość pracy, decydowały kontakty.

Przykład? Gdyby nie Masłowski, w klubie nie byłoby Furmana.

 A Furmana długo musiałeś przekonywać?

Gdyby ktoś inny zaproponował mu Wisłę Płock, to nie wiem, czy spojrzałby w tym kierunku.

Jednym słowem – gdybyś wcześniej nie był jego menedżerem, to nie byłoby szans na ściągnięcie go.

To, że znamy się od kilku lat i mieliśmy przyjemność reprezentować go z Marcinem Kubackim, który zresztą reprezentuje Dominika do dziś, pomogło mi przekonać go do Płocka. Nie przekonały go przecież ani pieniądze – mamy jeden z najniższych budżetów w Ekstraklasie i nie płacimy wielkich pensji – ani piękny stadion. Przekonał go pomysł na budowę zespołu.

(Fragment wywiadu Tomka Ćwiąkały sprzed kilku lat)

Oczywiście, zdarzały się Masłowskiemu ruchy mniej udane, albo – delikatnie mówiąc – zaskakująco nieprzekonujące. Po odejściu Recy nie załatał lewej obrony, ściągając kompletne niewypały w postaci Warcholaka i Misia. Generalnie trochę przestrzelił latem, wcześniej zbytnio uwierzył, że Vrdoljak jeszcze będzie zdrowy, a Kriwiec nawiąże do czasów Lecha, więc nie ma mowy o laurce. Ale o pochwale wykonanej pracy, pamiętając lekkie potknięcia, które w ostatecznym rozrachunku nie zamazują kolorowej rzeczywistości, tym bardziej że nie ściągał do klubu piłkarzy za ogromne pieniądze? Ba, zazwyczaj nie ściągał za żadne pieniądze oprócz tych, które gwarantował kontrakt…

Jak najbardziej.

Swoją drogą, Wisła postawiła na prosty schemat. Dyrektor sportowy otrzymał spore możliwości, jasne i klarowne było to, kto odpowiada za transfery, co zakończyło się – było czy nie było – sukcesem. Nie twierdzimy, że teraz każdy klub powinien zaproponować taki model, ale płocczanie udowodnili, że jak coś jest stabilne, ma ręce i nogi, to przy okazji może przynieść pożądane skutki.

Fot. FotoPyk

Opublikowane 29.03.2019 10:22 przez

Norbert Skorzewski

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Anglia
17.01.2021

Bitwa o Anglię? Chyba bitwa o to, kto nie zaśnie

Nie będziemy się oszukiwać – starcia między Manchesterem United a Liverpoolem od dawna nie były emocjonujące. Ostatnim razem, gdy w ich meczu padły przynajmniej trzy bramki, nikt z nas nie słyszał o koronawirusie, a na szczycie list przebojów Billboard widniała Camila Cabello z „Havaną” i Drake z „God’s Plan”. Dość dawno. Czy to jednak powinno […]
17.01.2021
WeszłoTV
17.01.2021

QUIZ OD 20:00: WYGRAJ KALENDARZ Z KOWALEM I UDZIAŁ W QUIZIE!

No siema! Dzisiaj gramy super składem: Kowal (!!!), Roki, Paczul, Białek i Mazurek. Będzie fajnie, będzie wesoło. Przypominamy o donejtach, można wygrać super kalendarz kowalowy, ale nie tylko, bo na przykład udział w quizie. Link już odpalony: http://paymedia.pl/ligaminus​, więc jak ktoś ma ochotę to śmiało. 
17.01.2021
Inne sporty
17.01.2021

Skoki na polskiej ziemi, ale bez Polaka na podium

Miało być tak: Kamil Stoch wygrywa po raz 40. w karierze konkurs Pucharu Świata, wyprzedzając w tej klasyfikacji Adama Małysza. Albo tak: Andrzej Stękała staje na podium zawodów tej rangi po raz pierwszy w życiu. Albo jeszcze inaczej – byle z Polakiem na pudle. Nie wyszło. W dzisiejszym konkursie indywidualnym w Zakopanem nasi reprezentanci nieco […]
17.01.2021
Anglia
17.01.2021

Czy Timo Werner podzieli los Fernando Torresa?

Ludzie od zarania dziejów próbują na wszelkie możliwe sposoby poznać przyszłość. Były również takie przypadki, że kibice poprzez telewizyjne programy wróżbiarskie mieli zamiar dowiedzieć się, czy dany zawodnik wreszcie zacznie prezentować dobrą formę. Pamiętamy wszyscy doskonale historię, kiedy to zdenerwowany widz, zadzwonił do Wróżbity Macieja i pragnął zasięgnąć wiedzy dotyczącej kilku najbliższych miesięcy w wykonaniu […]
17.01.2021
Niemcy
17.01.2021

Lewandowski strzela, Bayern wygrywa, ale forma wciąż daleka od ideału

Gdyby ten mecz rozegrano pół roku temu, Bayern zapewne wygrałby co najmniej 5:0, a Robert Lewandowski zapisałby na swoim koncie hat-tricka. Ale obecnie Bawarczycy dalecy są od swojej topowej dyspozycji i nawet w takich spotkaniach jak to dzisiejsze z Freiburgiem mają straszliwe problemy z przekuwaniem ewidentnej przewagi na gole. Ostatecznie mistrzom Niemiec udało się zatriumfować […]
17.01.2021
Weszło
17.01.2021

Gikiewicz narzeka na kolegów. Przesadza czy ma rację?

– Przegrywamy ważny mecz, a niektórzy schodzą z uśmiechem na ustach z boiska. Nie potrafię tego zaakceptować – powiedział Rafał Gikiewicz w telewizji Sky po przegranym przez Augsburg meczu z Werderem. Polak oddał więc publicznie strzał do kolegów, we własną szatnię, nie gdzieś, w polskim wywiadzie, który pewnie nigdy by do Niemiec nie dotarł, tylko […]
17.01.2021
Weszło
17.01.2021

Bartek, kiedy wrócisz? Przed siódmą!

Gdyby piłkarze Napoli stwierdzili dziś, że chcą ogolić się pomidorem, to by się nim ogolili. A gdyby uznali, że chcą wejść na K2 bez „dopingu tlenowego”, pewnie też by im się udało. Polizanie własnych łokci? Bez problemu. Wyjście na domówkę z zamiarem wypicia tylko jednego piwka i wyjście z niej wypiwszy tylko jedno piwko? I to […]
17.01.2021
Weszło
17.01.2021

Niebezpieczna prędkość. Achraf Hakimi, struś pędziwiatr z Interu

L’amore di Conte. Tak “La Gazzetta dello Sport” nazwała Achrafa Hakimiego, gdy Interowi udało się dopiąć jego transfer latem 2020 roku. Włoski szkoleniowiec zakochał się w wahadłowym Borussii po tym, jak Marokańczyk niemiłosiernie pokarał Nerazzurrich w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Inter jednak miał go na celowniku już wcześniej. Dlatego ich ścieżki w końcu musiały się […]
17.01.2021
Weszło
17.01.2021

Symbol ligowego kolorytu, a potem marazmu. XI dekady Śląska Wrocław

Na początku tej dekady Śląsk Wrocław był klubem, który wywoływał największe emocje. Także ze względu na wynik sportowy – mistrzostwo Polski w sezonie 11/12 było dużym wydarzeniem, a przecież „Wojskowi” zajmowali także na początku tego dziesięciolecia drugie i trzecie miejsce w lidze. A do tego mieli bardzo kolorową szatnię, z którą nie dało się nudzić. […]
17.01.2021
Włochy
17.01.2021

Genialny Seedorf, bezlitosny Del Piero, kluczowy Higuain. Wspominamy derby d’Italia

Starcia Interu Mediolan z Juventusem od wielu dekad rozgrzewają nie tylko kibiców rodem z Turynu i Mediolanu, ale i pozostałych części Włoch, a nawet z całej Europy. Nie bez kozery mówi się o tym starciu: derby d’Italia. W ramach rozgrzewki przed dzisiejszym szlagierem Serie A urządziliśmy zatem przegląd najciekawszych ligowych starć Interu Mediolan z Juventusem, […]
17.01.2021
Weszło
17.01.2021

Lukaku kontra Ronaldo, Klopp kontra Solskjaer. Niedziela pełna hitów!

Dzieje się w Anglii, dzieje się we Włoszech, dzieje się właściwie wszędzie. Czekają nas hitowe spotkania, w tym przede wszystkim starcia na szczycie Serie A i Premier League. Nie można również zapominać o finale Superpucharu Hiszpanii czy meczach Polaków: Glik kontra Reca, Zieliński kontra Drągowski. Sami przyznacie, że niedziela jest niezwykle okazała. My postanowiliśmy skupić się […]
17.01.2021
Anglia
17.01.2021

„David May to supergwiazda! Ma więcej medali niż Shearer!”

26 października 2016 roku, derbowe starcie Manchesteru United z Manchesterem City w ramach 4. rundy Pucharu Ligi Angielskiej. Na trybunach prawie komplet. Grubo ponad 70 tysięcy kibiców przybyło, by na żywo obejrzeć kolejną konfrontację Jose Mourinho z Pepem Guardiolą. Stewardzi odpowiadający za porządek na widowni musieli zatem stale mieć się na baczności. Nigdy przecież nie […]
17.01.2021
Weszło
17.01.2021

I wtedy wchodzi Sivasspor, cały na biało

Trochę śniegu popadało w krajach, w których zwykle śnieg nie pada, i warunki szybko oddzielają chłopców od mężczyzn. Zwykłe drużyny od tych, które potrafią się adaptować do nowych warunkach. Jak w modelowym podręczniku coachingowym: problemy widzą jako szansę na to, by coś ugrać. Przykładem Sivasspor, który w śniegu zagrał cały na biało, stając się dzięki […]
17.01.2021
Anglia
17.01.2021

Dźwignięci z dna. Southampton jest gotowe, by walczyć o swoje

W miniony wieczór Southampton przegrało z Leicester City 0:2. Była to porażka zasłużona, wszak to Lisy przedstawiły więcej argumentów, łącznie ze strzałami z ostrego kąta, które lądowały pod poprzeczką bramki rywala. Mimo tego nie można powiedzieć, że Święci zagrali zły mecz. Wręcz przeciwnie, starali się objąć prowadzenie, a później odrobić straty, ale tego dnia zbyt […]
17.01.2021
Weszło
17.01.2021

Co za otwarcie roku w UFC. Max Holloway w spektakularnej formie

Warto było czekać na powrót UFC. Na otwarcie 2021 roku dostaliśmy trzy mocne nokauty, pasjonujące starcie weteranów i Maxa Hollowaya, który brutalnie rozbił Calvina Kattara. Były mistrz zdominował rywala kompletnie – trafił niemal 300 ciosów, bawił się z publiką, w trakcie walki rozmawiał z komentatorami. Gala UFC on ABC 1 miała też dodatkowy smaczek – […]
17.01.2021
Weszło
16.01.2021

Niedziela w Weszło FM: kolejny mecz Polaków na MŚ szczypiornistów, Piela nadaje z Zakopanego

Na niedzielę w radiu przygotowaliśmy wiele atrakcji, ale szczególnie polecamy relacje Wojciecha Pieli z Wielkiej Krokwi oraz komentarz Kamila Gapińskiego do meczu polskich piłkarzy ręcznych na mistrzostwach świata, który możecie sobie łatwo zsynchronizować z transmisją z YouTube’a. Szczegóły poniżej: 09:00 – 10:00 – „W Ciemno” – gościem audycji Marcina Ryszki będzie Alicja Giedryś, niepełnosprawna pływaczka, […]
16.01.2021
Weszło
16.01.2021

Dyrektor Guldan sprowadził swojego następcę. Daleko nie szukał

Lubomir Guldan w ubiegłym tygodniu dość niespodziewanie ogłosił zakończenie piłkarskiej kariery i rozpoczął w Zagłębiu Lubin nowy rozdział – jako dyrektor sportowy. Momentalnie stało się jasne, że jednym z jego pierwszych zadań będzie znalezienie następcy dla samego siebie. I ten następca już się znalazł, całkiem niedaleko. Jest nim Djordje Crnomarković z Lecha Poznań. Serb został […]
16.01.2021
Inne sporty
16.01.2021

Drużynówka rządzi się własnymi prawami. Polacy drudzy w Zakopanem

Już witaliśmy się z gąską, a tu klapa. Polacy prowadzili w sobotnim konkursie drużynowym w Zakopanem ze sporą przewagą, ale w przedostatniej serii Andrzej Stękała… został poniekąd puszczony na stracenie. W niezwykle trudnych warunkach nie mógł polecieć daleko i osiągnął zaledwie 115,5 metrów. To sprawiło, że polski zespół wyprzedziła Austria, która ostatecznie sięgnęła po zwycięstwo […]
16.01.2021