post Avatar

Opublikowane 29.03.2019 10:22 przez

Norbert Skorzewski

Sprawny dyrektor sportowy w polskim klubie? W mniemaniu wielu prezesów zbędny wydatek, człowiek potrzebny jak dziura w moście. Albo go nie ma, albo odgrywa rolę paprotki.

Z małymi wyjątkami.

Łukasz Masłowski, zgrabnie poruszając się na rynku transferowym i pozwalając Wiśle Płock zarobić grube miliony na Szymańskim czy Recy, pokazał, że taki człowiek może być bezcenny.

Totolotek oferuje kod powitalny za rejestrację dla nowych graczy!

Udowodnił, że nie ma przypadku w tym, iż w wielu ligach dyrektor sportowy znaczy dużo. Skoro często odpowiada tam za politykę transferową klubu, jednocześnie wyznaczając drogę, którą ma podążać zespół, to niekoniecznie z większością lig jest coś nie tak, tylko – no, niestety – to u nas pewne rzeczy nie do końca dobrze funkcjonują.

Mówimy jednak o temacie na zupełnie inne opowiadanie. Dziś, skoro Łukasz Masłowski za chwilę pełną parą zaczyna pracę w Widzewie, wypadałoby podsumować czas, który spędził w Wiśle.

Od czerwca 2016 do końca marca 2019.

Rzecz najważniejsza – transfery. Przeanalizujmy okienko po okienku.

Nieważne, co dzieje się w Wiśle Płock, bo Zagłębie i tak wygra? Jeśli tak, możesz postawić to w Totolotku po wysokim kursie – aż 2,90!

*

Lato 2016:

Jakub Łukowski, Giorgi Merebaszwili, Ivica Vrdoljak, Tomislav Bożić, Jose Kante, Kamil Sylwestrzak, Siergiej Kriwiec, Krystian Popiela, Witalij Hemeha, Dominik Furman.

Ruchy bardzo udane: Giorgi Merebaszwili, Jose Kante, Dominik Furman.

Ruchy solidne: Tomislav Bożić, Kamil Sylwestrzak.

Niewypały:  Ivica Vrdoljak, Siergiej Kriwiec, Krystian Popiela, Witalij Hemeha.

Trzeba poczekać z oceną: Jakub Łukowski.

Zima 2017:

Mateusz Piątkowski, Harmeet Singh, Adam Radwański.

Ruchy bardzo udane: –

Ruchy solidne: –

Niewypały: Mateusz Piątkowski, Harmeet Singh.

Trzeba poczekać z oceną: –

Lato 2017:

Damian Rasak, Kamil Biliński, Konrad Michalak, Paul Pirvulescu, Alan Uryga, Adam Dźwigała, Damian Szymański, Igor Łasicki, Nico Varela, Semir Stilić.

Ruchy bardzo udane: Alan Uryga, Damian Szymański, Nico Varela, Semir Stilić.

Ruchy solidne: Damian Rasak, Konrad Michalak, Adam Dźwigała, Igor Łasicki.

Niewypały: Kamil Biliński, Paul Pirvulescu.

Trzeba poczekać z oceną: –

Zima 2018:

Thomas Daehne, Oskar Zawada.

Ruchy bardzo udane: –

Ruchy solidne: Thomas Daehne.

Niewypały: Oskar Zawada.

Trzeba poczekać z oceną: –

Lato 2018:

Ricardinho, Mateusz Szwoch, Calo, Marcin Warcholak, Riccardo Grym, Ricardinho, Karol Angielski, Bartłomiej Żynel, Krystian Miś, Hubert Adamczyk.

Ruchy bardzo udane: Ricardinho.

Ruchy solidne: – 

Niewypały: Mateusz Szwoch, Calo, Marcin Warcholak, Krystian Miś.

Trzeba poczekać z oceną: Riccardo Grym, Karol Angielski, Bartłomiej Żynel, Hubert Adamczyk.

Zima 2019:

Maciej Spychała, Angel Garcia, Ariel Borysiuk, Grzegorz Kuświk, Titas Milasius, Jake McGing, Justinas Marazas, Alen Stevanovic.

Trzeba poczekać z oceną: wszyscy.

*

Jak to w przypadku dyrektorów sportowych bywa, Masłowskiemu zdarzały się zarówno transfery udane, nierzadko niosące dla Wisły pieniężne korzyści, jak i zawodnicy, którzy okazywali się niewypałami, a śledząc ich grę, odnosiliśmy wrażenie, że nie poradziliby sobie nawet w osiedlowej lidze szóstek.

Nie ma jednak zagrożenia, że bilans zysków i strat okaże się dla niego niekorzystny. Prosta kalkulacja: z 42 transferów, które pilotował Masłowski, przeważają gracze, którzy okazali się ruchami bardzo udanymi/solidnymi, a rozczarowania możemy policzyć na palcach jednej… no dobra, dwóch rąk plus jeszcze jednej, świeżo po zabawie sekatorem.

Wiadomo, że trudno oceniać to, jak poradzą sobie Jake McGing czy Alen Stevanovic. Mówimy o świeżych transferach, zawodnicy potrzebują czasu, więc skupmy się na graczach, którzy przychodzili wcześniej.

Stevanović odpadli już teraz, a Wisła spokojnie pyknie Zagłębie? Kurs w Totolotku na wygraną płocczan – 2,55!

Łukasza Masłowskiego można rozliczać za pięć okienek transferowych (szóste zweryfikuje przyszłość). Bilans? Więcej ruchów bardzo udanych/solidnych niż niewypałów, choć gołym okiem widać, że ostatnie lato obok najlepszych nawet nie stało.

Ruchy bardzo udane: Giorgi Merebaszwili, Jose Kante, Dominik Furman, Alan Uryga, Damian Szymański, Nico Varela, Semir Stilić, Ricardinho.

Ruchy solidne: Tomislav Bozić, Kamil Sylwestrzak, Damian Rasak, Konrad Michalak, Adam Dźwigała, Igor Łasicki, Thomas Dahne.

Niewypały: Ivica Vrdoljak, Siergiej Kriwiec, Krystian Popiela, Witalij Hemeha, Mateusz Piątkowski, Harmeet Singh, Kamil Biliński, Paul Pirvulescu, Mateusz Szwoch, Calo, Marcin Warcholak, Krystian Miś, Oskar Zawada.

Gracze, którzy potrzebują czasu: Jakub Łukowski, Adam Radwański, Riccardo Grym, Karol Angielski, Bartłomiej Żynel, Hubert Adamczyk.

No, majstersztyk z Szymańskim, spieniężenie takich zawodników jak Reca czy nawet Szymiński, plus wiele udanych ruchów, żeby wspomnieć chociażby przekonanie Furmana, albo wyłapanie marnujących się w innych klubach Urygi czy Stilicia, który w poprzednim sezonie odgrywał ważną rolę w drużynie. To musi robić wrażenie. Do tego umiejętność w wychwytywaniu młodych Polaków, jeszcze za słabych na większe kluby, jak Michalak czy Łasicki. Masłowski zagwarantował Wiśle solidność i nie jest tak, że miał po prostu szczęście. Wręcz przeciwnie – decydował nos do zawodników, decydowała jakość pracy, decydowały kontakty.

Przykład? Gdyby nie Masłowski, w klubie nie byłoby Furmana.

 A Furmana długo musiałeś przekonywać?

Gdyby ktoś inny zaproponował mu Wisłę Płock, to nie wiem, czy spojrzałby w tym kierunku.

Jednym słowem – gdybyś wcześniej nie był jego menedżerem, to nie byłoby szans na ściągnięcie go.

To, że znamy się od kilku lat i mieliśmy przyjemność reprezentować go z Marcinem Kubackim, który zresztą reprezentuje Dominika do dziś, pomogło mi przekonać go do Płocka. Nie przekonały go przecież ani pieniądze – mamy jeden z najniższych budżetów w Ekstraklasie i nie płacimy wielkich pensji – ani piękny stadion. Przekonał go pomysł na budowę zespołu.

(Fragment wywiadu Tomka Ćwiąkały sprzed kilku lat)

Oczywiście, zdarzały się Masłowskiemu ruchy mniej udane, albo – delikatnie mówiąc – zaskakująco nieprzekonujące. Po odejściu Recy nie załatał lewej obrony, ściągając kompletne niewypały w postaci Warcholaka i Misia. Generalnie trochę przestrzelił latem, wcześniej zbytnio uwierzył, że Vrdoljak jeszcze będzie zdrowy, a Kriwiec nawiąże do czasów Lecha, więc nie ma mowy o laurce. Ale o pochwale wykonanej pracy, pamiętając lekkie potknięcia, które w ostatecznym rozrachunku nie zamazują kolorowej rzeczywistości, tym bardziej że nie ściągał do klubu piłkarzy za ogromne pieniądze? Ba, zazwyczaj nie ściągał za żadne pieniądze oprócz tych, które gwarantował kontrakt…

Jak najbardziej.

Swoją drogą, Wisła postawiła na prosty schemat. Dyrektor sportowy otrzymał spore możliwości, jasne i klarowne było to, kto odpowiada za transfery, co zakończyło się – było czy nie było – sukcesem. Nie twierdzimy, że teraz każdy klub powinien zaproponować taki model, ale płocczanie udowodnili, że jak coś jest stabilne, ma ręce i nogi, to przy okazji może przynieść pożądane skutki.

Fot. FotoPyk

Opublikowane 29.03.2019 10:22 przez

Norbert Skorzewski

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Weszło
06.08.2020

Monchi w Sevilli sto razy mocniejszy od Monchiego w Romie

Gdy tylko los skojarzył Sevillę z Romą, podtekst był jasny: Monchi. Legendarny dyrektor sportowy Sevilli, którego doskonałe decyzje na rynku transferowym doprowadziły ten klub do pięciu triumfów w Pucharze UEFA i Lidze Europy. Dyrektor, który zapracował na zaufanie szefów Romy i dyrektor, który swoją rzymską misję totalnie położył. Gdy nie wyszło w Serie A, wrócił […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

HEJT PARK W DOBRYM SKŁADZIE | Michał Pol i Wiktor Malinowski | LIVE od 21

W kolejnej odsłonie „Hejt Parku w Dobrym Składzie” gościem Michała Pola będzie Wiktor Malinowski! Były szczypiornista VIVE Kielce odnalazł się przy… pokerowym stole, gdzie zarabia okrągłe sumki. Specjalnie dla nas opowie o kulisach świata wielkiej – dosłownie – gry. Macie pytania? Śmiało, dzwońcie: 22 219 50 31. Partnerem programu jest browar Okocim. 
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Mówicie, że za drogie bilety? Pan Nitot ma to w dupie!

Gregoire Nitot – fajny gość? No chyba nie do końca. Miała być francuska gracja, a wyszła cebulacka gburowatość. Pan Nitot na zarzut kibiców „bilety są za drogie” odpowiada  prosto – „mam to w dupie”. Wyobraźcie sobie, że zostajecie właścicielem klubu, który jest w ruinie. Gra w lidze, która nie przystaje do firmy z taką historią. […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Bruliński (Lechia): „Zadziałaliśmy na tyle odpowiedzialnie, na ile potrafiliśmy”

– Pewnie można było to wszystko rozwiązać inaczej, ale zadajmy sobie dzisiaj pytanie, kiedy ostatnio mieliśmy robione testy? Sprawdziłem – 15 czerwca. Zawodnik, u którego stwierdzono koronawirusa nie ma nawet podwyższonej temperatury. Nie wiemy tak naprawdę, co się od 15 czerwca działo w naszym zespole – stwierdził Arkadiusz Bruliński, dyrektor Biura Komunikacji i Marketingu oraz […]
06.08.2020
Blogi i felietony
06.08.2020

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Warta Poznań nie będzie grać u siebie. A nawet jakby grała u siebie, nie wprowadziłaby do Ekstraklasy polskiej odpowiedzi na La Bombonerę. Nie ma dziesiątek tysięcy fanatycznych kibiców. Warta Poznań nie wprowadzi też w ekstraklasowy krwioobieg milionów euro. Nie stoi za nią żaden hipernowoczesny kombinat IT, żadne unikalne know-how. Ich marka nie przykuje do telewizorów […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Handzlik: Idąc do Legii popełniłem błąd. Potem nawet myślałem, żeby rzucić piłkę

Pięć lat – tyle musiał czekać Konrad Handzlik na to, żeby powiększyć swój dorobek występów w Ekstraklasie. Kiedy przechodził z Wisły Kraków do Legii Warszawa, wokół jego osoby było dużo szumu. Za dużo, bo sam przyznaje, że wcale mu to nie pomogło. Ostatecznie do ligi trafił nie dzięki temu, że przebił się przy Łazienkowskiej, a […]
06.08.2020
Bukmacherka
06.08.2020

Juventus doczłapie się do ćwierćfinału?

Juventus – Olympique Lyon. To jeden z najbardziej zagadkowych meczów 1/8 finału Ligi Mistrzów. „Stara Dama” w teorii powinna awansować do ćwierćfinału, ale w praktyce absolutnie nic nie jest przesądzone. FORMA LYONU JEST NIEWIADOMĄ W pierwszym meczu, który odbył się we Francji, Lyon wygrał 1:0. Bramkę na wagę zwycięstwa zdobył Lucas Tousart. Ten wynik szokował, […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Czterech piłkarzy, na których radzimy zwrócić dziś szczególną uwagę

Przed nami kolejny czteropak w Lidze Europy i – uwaga, nie ironizujemy – cztery fajne pozycje do oglądania. Najbardziej efektowna zapowiedź wieczoru skupiłaby się na ligach. Mamy starcie przedstawiciela La Liga z zespołem Serie A, mamy reprezentanta Premier League, mamy drużynę z Bundesligi. Tak, potem mina rzednie, gdy pod hasłem”Anglicy” zamiast Chelsea kryje się Wolverhampton, […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Kolejny głośny powrót do Ekstraklasy. Kucharczyk w Pogoni Szczecin

Wrócił Sobota, wrócił Boruc, teraz wraca Michał Kucharczyk, który zasili Pogoń Szczecin. Trzeba przyznać, że nieźle kręci się to okno transferowe jak do tej pory, postaci, których jesteśmy arcyciekawi w nowych barwach, jest już więcej niż kilka, a przecież okienko trochę jeszcze potrwa. PRZYCHODZI NIE Z ŁAWKI, A Z BOISKA Kucharczyk Rosji nie pozamiatał, w […]
06.08.2020
Weszło Extra
06.08.2020

„Żyłem, umarłem i znów ożyłem”. Ståle Solbakken, czyli trener niezniszczalny

13 marca 2001 roku Ståle Solbakken, wówczas 33-letni piłkarz FC Kopenhagi, jak co dzień wybrał się na trening. Nie mógł wiedzieć, że zajęcia opuści… martwy. Tak się przynajmniej wydawało klubowemu lekarzowi, który przeprowadził rozpaczliwą akcję ratunkową, udzielając nieprzytomnemu zawodnikowi pierwszej pomocy. – Jego serce przestało bić – przyznał potem doktor. Aż trudno uwierzyć, że mówił […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Kamil Wilczek podpalił Danię. Legenda Brondby zagra dla FC Kopenhagi

Luis Figo w Hiszpanii. Ashley Cole w Anglii. Zlatan Ibrahimović we Włoszech. Kasper Hamalainen w Polsce. W różnych krajach pojęcie „piłkarskiego zdrajcy” ma inny przykład, ale tę samą definicję. Gościa, który przechodzi do odwiecznego rywala. Zdaniem kibica – dla kasy. Zdaniem samego zainteresowanego poniekąd pewnie też, ale wiadomo – ilu ludzi, tyle powodów. W każdym […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

W Warcie nie ma czasu na świętowanie. Dzień po fetowaniu mieliśmy komitet transferowy

– Od pewnego czasu udaje nam się działać na warunkach zdrowego zarządzania tym budżetem. Odkąd jestem w klubie budżet płacowy jest w graniach 50-60% budżetu ogólnego, co – jak wykazują wskaźniki – jest zdrowym procentem. Nie będziemy wydawać więcej niż pozwalają nam na to nasze możliwości finansowe. Nie będzie w Warcie płacowego eldorado i życia […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Wilusz: „Raków był bardzo konkretny, a poziom Ekstraklasy idzie do góry”

W jakich okolicznościach podpisywał kontrakt z Rakowem Częstochowa? Co go przekonało? Jakie wrażenie zrobił na nim klub i trener Marek Papszun? Dlaczego potrzebował stabilizacji? Czy ostatni rok w Rosji uważa za stracony? Dlaczego nie został w Rosji i czy miał możliwość zostania na dłużej w Uralu Jekaterynburg? Czy wraca do lepszej ligi? Skąd u niego […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Pan piłkarz na dłużej w Lechu. Kolejorz dogadał się z Pedro Tibą

Lech Poznań świetnie szkoli młodzież. To teza łatwa do obrony, teza oczywista, z którą trudno polemizować. Ale jednocześnie Kolejorz miał w ostatnim czasie problemy ze ściąganiem kozaków, od których ta młodzież mogłaby się uczyć. Natomiast jednym z takich kozaków, którego poznaniacy wyszukali i ściągnęli jest Pedro Tiba. Wśród fanów Lecha pojawiały się obawy, że Portugalczyk […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

Felix: „Chciałem zapewnić lepszą przyszłość mojej rodzinie. Liga turecka ma swoją renomę”

W dzisiejszej prasie futbol na pewno nie dominuje, ale… coś dla siebie znajdziemy. W „Przeglądzie” mamy zapowiedź Ligi Mistrzów i rozmowę o nowym trenerze Jagiellonii, w „Sporcie” rzecz o transferach Piasta i GKS-u Jastrzębie, a w „Superaku” Jorge Felix opowiada o transferze. – Trafiłem do czołowego klubu, który w poprzednim sezonie zajął czwarte miejsce w […]
06.08.2020
Weszło
06.08.2020

United wygrywają w sparingu pod szyldem Ligi Europy

Tak się stęskniliśmy za międzynarodowymi rozgrywkami, że odpaliliśmy nawet starcie Manchesteru United z LASK Linz, co wcześniej – przed pandemią – byłoby nie do pomyślenia. Nie dość, że Austriacy są elektryzujący jak budyń, to jeszcze przegrali 0:5 w pierwszym spotkaniu. Naprawdę więc w normalnych czasach wolelibyśmy oglądać wyścigi kropel na szybie. Ale że jest, jak […]
06.08.2020
Weszło
05.08.2020

Inter gra dalej, ale rośnie rola defensywy

Wicemistrzostwo Włoch, punkt straty do Juventusu, niezłe punktowanie i przyzwoita gra po przerwie pandemicznej. Ale jednocześnie pierwsze zgrzyty z udziałem Antonio Conte, brak regularności, która pozwoliłaby przeskoczyć słabą w tym sezonie Starą Damę, no i sporo punktów uratowanych przez Samira Handanovicia. Finisz sezonu w wykonaniu Interu Mediolan ma trochę słodko-gorzki smak i dzisiejsze zwycięstwo nad […]
05.08.2020
Blogi i felietony
05.08.2020

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Od wielu lat hołduję jednej wyjątkowej wakacyjnej tradycji. Stawiam tasiemki na pierwsze rundy eliminacji do europejskich pucharów. Nie zliczę ile razy Steaua Bukareszt zremisowała z jakimiś dziadami, wykładając mi kupon na siedem zdarzeń. Nie zliczę ile razy wszystko weszło, gdy akurat Partizana nie trawił żaden wewnętrzny konflikt, a mistrz Norwegii zgodnie z planem rozprawiał się […]
05.08.2020