post

Opublikowane 12.01.2019 17:39 przez

Jan Ciosek

Takich historii w świecie sportu jest bardzo dużo – niestety albo stety. Fakt, że ktoś osiągnął ogromny sukces, ba, nawet wygrywał przez długie lata i zbudował sobie bardzo mocną pozycję, nie oznacza, że tak samo będzie już zawsze. Zasłużone ekipy spadają z Premier League, Serie A, czy La Liga, w Polsce – o czym ostatnio głośno – jest niestety tak samo. Nie inaczej sprawy wyglądają w Formule 1, czego najlepszym dowodem jest sytuacja w zespole Roberta Kubicy. Ci, którzy sporty motorowe dopiero zaczęli śledzić, pewnie się zdziwią, ale Williams to drugi najbardziej utytułowany team w prawie 70-letniej historii Formuły 1. Czy jest szansa, że z polskim kierowcą na pokładzie wróci na szczyt?

Formuła 1 to niezwykle skomplikowany sport. W każdym teamie pracuje sztab ludzi i pisząc „sztab” nie mamy na myśli 10 czy 20 osób, jak w wojskowym centrum dowodzenia. W tym przypadku to mała armia, której żołnierzy liczy się w setkach, czasem nawet w tysiącach. Cała ta grupa skupia się na tym, żeby stworzyć najszybszy i najbardziej niezawodny samochód, który pozwoli dwójce kierowców walczyć o zwycięstwa, podia i punktowane miejsca. Czasem zdarza się tak, że w całej tej potężnej maszynerii niby wszystko działa, jak należy, ale koniec końców – wyników nie ma. Ten sport jest do tego stopnia złożony i skomplikowany, że czasem wystarczy dosłownie jeden trybik, który funkcjonuje niewłaściwie, żeby wszystko rozłożyć na łopatki. I niestety bywa tak, że nic się z tym faktem nie da zrobić. Tak właśnie wyglądał sezon 2018 dla zespołu Williams.

5 razy gorsi od najgorszych

Ubiegłoroczne wyniki angielskiej stajni można opisać tylko jednym słowem: katastrofa. Czemu tak ostro? W sezonie jest 21 wyścigów. W każdym zespół wystawia dwóch kierowców. To daje nam 42 szanse na wygraną, podium, czy choćby punktowane miejsce. O to ostatnio w teorii nie powinno być trudno, bo punkty zdobywa dziesięciu kierowców spośród dwudziestu, którzy meldują się na starcie. A przecież w w wyścigu dzieją się różne rzeczy. Ktoś w kogoś wjedzie, komuś nawali bolid, komuś źle przykręcą koło, i tak dalej. Słowem: czasem kilka osób do mety nie dojedzie. To oznacza, że wystarczy pokonać kilku rywali, aby zapunktować. Tyle teorii. W praktyce w 2018 roku zespół Williamsa wykorzystał raptem 3 z 42 szans na zdobycie punktów! Lance Stroll był ósmy w Grand Prix Azerbejdżanu oraz dziewiąty we Włoszech. Wyścig na Monzy był zresztą wyjątkowo udany dla zespołu w tym fatalnym sezonie, bo punkcik za dziesiąte miejsce zdobył także Siergiej Sirotkin. Dodajmy: jedyny punkcik w karierze. Łącznie niezwykle utytułowana ekipa wyszarpała więc w całym roku siedem oczek. Przedostatni w klasyfikacji generalnej zespół Toro Rosso zakończył sezon z dorobkiem niemal pięciokrotnie wyższym, zaś mistrzowska drużyna Mercedesa zapisała na swoim koncie 655 punktów.

Dla Williamsa to najgorszy sezon w historii startów w Formule 1. Historii, dodajmy, pełnej sukcesów i zwycięstw, które przyszły zresztą bardzo szybko. A było tak: w 1977 roku Frank Williams stworzył nowy zespół o nazwie Williams Racing. Wcześniej, bez większego powodzenia, wystawiał w Formule 1 dwa zespoły: Frank Williams Racing Cars (1969-75) oraz Wolf-Williams Racing (1976). W przypadku angielskiego konstruktora sprawdziło się porzekadło „do trzech razy sztuka”. Bo kiedy wystartował z nowym projektem, z miejsca zaczął wygrywać. W 1979 roku Clay Regazzoni zgarnął pierwsze zwycięstwo w wyścigu, a rok później Alan Jones zdobył dla zespołu pierwsze mistrzostwo, pomagając przy okazji wywalczyć także mistrzostwo konstruktorów. Pierwsze z dziewięciu w historii, co daje niesamowitą średnią jeden tytuł na 4,5 sezonu w Formule 1.

Fatalna konstrukcja

Co więcej, choć Formuła 1 jeździ od 1950 roku, a Williams dopiero od 1977, to tylko Ferrari może się pochwalić większą liczbą tytułów od angielskiej ekipy (16). Faktem jest, że ostatni tytuł dla stajni w Grove to sezon 1997, nie oznacza to jednak w żadnym razie, że najpierw było dwadzieścia lat sukcesów, a potem dwadzieścia lat posuchy. Od tytułu dla Jacquesa Villeneuve’a, 21 lat temu, zespół Williams przez większość czasu utrzymywał się w czołówce. Dwa razy był drugi w klasyfikacji konstruktorów, pięć razy trzeci. Przez te wszystkie lata kłopotem była regularność. Rzućcie tylko okiem na kolejne sezony od 2004 roku. Czwarte, piąte, ósme, czwarte, ósme, siódme, szóste, dziewiąte, ósme, dziewiąte, trzecie, trzecie, piąte, piąte. I wreszcie 2018 rok i ostatnia pozycja w stawce, najgorsza w historii. Po sezonie, w którym nic nie było, jak należy. Po sezonie, w którym siedmiu mistrzów świata w barwach Williamsa (Alan Jones, Keke Rosberg, Nelson Piquet, Nigel Mansell, Alain Prost, Damon Hill i Jacques Villeneuve) tylko mogło łapać się za głowy, patrząc na popisy Lance’a Strolla i (zwłaszcza) Siergieja Sirotkina. Inna sprawa, że łatwo zwalić winę na młodych, niedoświadczonych kierowców, ale prawda jest taka, że bolid Williamsa był po prostu słaby. Może wybitny kierowca wycisnąłby z niego trochę więcej, ale generalnie – wiele wycisnąć się nie dało…

Problemy dotyczyły samochodu w całości. Można powiedzieć, że mieliśmy kłopoty w każdej jego części, od nosa, do ogona. Próba wprowadzenia zmian i poprawienia działania takiego samochodu zawsze będzie bardzo trudna. Próbowaliśmy i to bardzo ciężko. Nie udało się, ale nie z powodu braku ciężkiej pracy, energii, czy motywacji. Po prostu wady naszego bolidu były zbyt fundamentalne, żeby dało się je naprawić w trakcie sezonu – przyznała Claire Williams, szefowa zespołu w rozmowie z portalem Austosport. – Wydaje mi się, że bez względu na budżet, który moglibyśmy przeznaczyć na modyfikację samochodu, a włożyliśmy w to ogromne pieniądze, nawet gdybyśmy potroili budżet, nie jestem przekonana, czy to by coś zmieniło.

Jednym słowem: w fabryce Williamsa w Grove zbudowano fatalny samochód. Samochód, który nie nadawał się do konkurencyjnej jazdy w Formule 1, bez względu na to, jak dużo kasy zespół wpompował w jego rozwój. Trochę na takiej samej zasadzie, że nieważne ile forsy wydasz na podkręcanie, polerowanie, dodatkowe akcesoria i inne bajery w Dacii Duster, to Mercedesa czy BMW z niej nie zrobisz. Lepiej więc nie marnować pieniędzy, tylko pogodzić się z faktami. A fakty są takie, że FW41 (każdy kolejny bolid Williamsa nosi nazwę FW, od nazwiska założyciela; w pierwszym sezonie był to FW1, potem FW2 i tak dalej) to największy niewypał w historii teamu. Jedyny pozytyw jest taki, że z Formuły nie spada się nawet po koszmarnym sezonie. Gdyby obowiązywały takie zasady, jak w ligach piłkarskich, to już w połowie sezonu Williams mógłby rozpoczynać rekonesans po Formule 2.

Ograniczone zasoby czy kryzys zarządzania?

Historyczny zespół z wielkimi osiągnięciami dziś jest ledwie cieniem wielkiego Williamsa sprzed lat. Potęgi, która przez dużą część lat dziewięćdziesiątych rządziła w Formule 1 tak, jak w tej dekadzie rządził Red Bull i jak teraz robi to Mercedes. Przyczyną brutalnego upadku na samo dno była zupełnie nieudana konstrukcja bolidu, który już na wstępie zawierał w sobie kardynalne, konstrukcyjne błędy, których zresztą nigdy do końca nie dało się zidentyfikować. Kryzys Williamsa to jednak kryzys zarządzania – mówi wprost Cezary Gutowski, dziennikarz „Przeglądu Sportowego” od lat śledzący z bliska Formułę 1. – To kryzys filozofii prowadzenia teamu tak, aby wpisywał się on w obecne standardy Formuły 1. Szefowa i faktyczna właścicielka ekipy Claire Williams zapewnia, że jej organizacja zidentyfikowała problemy i przeszła restrukturyzację, ale podkreśla asekuracyjnie, że na efekty tych zmian trzeba będzie zaczekać. Wtóruje jej szef techniczny Paddy Lowe – notabene odpowiedzialny za projekt nieudanego, zeszłorocznego Williamsa. Żadne z nich nie składa deklaracji, co do wyników na sezon 2019.

Jakie są więc szanse, na to, że ekipa z Grove wróci na właściwe tory? Czy zimowa przerwa wystarczy na rozwiązanie kluczowych problemów? Z wypowiedzi Claire Williams można wyczytać, że zespół dość szybko pogodził się z faktem, że FW41 to gniot, po czym zaczął intensywne prace nad FW42.

March 24, 2018 - Melbourne, Victoria, Australia - Motorsports: FIA Formula One World Championship 2018, Melbourne, Victoria : Motorsports: Formula 1 2018 Rolex Australian Grand Prix, Claire Williams (GBR) Williams Deputy Team Principal (Credit Image: © Hoch Zwei via ZUMA Wire) FOT. ZUMAPRESS.com / NEWSPIX.PL POLAND ONLY !!! --- Newspix.pl *** Local Caption *** www.newspix.pl mail us: info@newspix.pl call us: 0048 022 23 22 222 --- Polish Picture Agency by Ringier Axel Springer Poland

Musimy być świadomi tego, co możemy osiągnąć ze zmianami, które wprowadzamy. Zmiany zawsze są czymś dobrym, ponownie wprowadzają równowagę. Jednak, żeby zrobić znaczącą różnicę, musisz dać tym zmianom trochę czasu. Jak już mówiłam, nie spadasz z 5. miejsca w klasyfikacji konstruktorów na 10., bez kilku rzeczy, które poszły źle w twojej organizacji. Teraz przechodzimy powolny proces rozwiązywania tych problemów – tłumaczy Williams. – W zespole jest 650 osób, ale wciąż uważam, że jeśli chodzi o ludzi, którzy rozwiązują masę naszych problemów, mamy ograniczone zasoby. Nie możemy jednocześnie zająć się wszystkim. Musimy więc nieco łagodzić nasze oczekiwania w stosunku do przyszłego sezonu.

Jedno jest pewne: gorzej nie będzie, bo jest to po prostu niemożliwe. Serio. Gdyby wystawić w 21 wyścigach sezonu 2018 wspomnianą Dacię Duster, to wcale nie prezentowałaby się dużo gorzej niż bolid Williamsa. No dobra, oczywiście przesadzamy, bo na każdym okrążeniu traciłaby minutę, a nie kilka sekund, ale jeśli chodzi o zdobycz punktową – byłoby podobnie.

Utknęli w pustce

Co poszło nie tak? Swoją teorię ma Martin Brundle, zdobywca 9 podiów w Formule 1, zwycięzca 24-godzinnego wyścigu w Le Mans, który od lat komentuje F1 w brytyjskiej telewizji. Brundle analizował sytuację nie tylko Williamsa, ale także McLarena. Brytyjskie zespoły mają na koncie 17 tytułów konstruktorów i prawie 300 wygranych wyścigów. Rzecz w tym, że żaden z nich nie wygrał wyścigu o 2012 roku, a ostatni tytuł wywalczył dekadę temu.

Problem z tymi zespołami jest taki, że dziś znajdują się poza miejscem w którym trzeba być w Formule 1. Dziś musisz być albo producentem (jak Mercedes czy Ferrari), albo Haasem, czy Toro Rosso, czyli zespołem klasy B, który jest zależny od innych. To zostawia pośrodku pustkę, w której znajdują się Williams i McLaren, które same nie są zespołami pracującymi, ale z pewnością nie są także zespołami B – oceniał Brundle w czasie Autosport Internationa Show. – Poczekajmy i zobaczmy, jak to się rozwinie. Miejmy nadzieję, że w jakiś sposób dobrze dla nich. To musi być ciężkie, kiedy muszą walczyć z zespołami jak Haas, które mają kompletnie inny model biznesowy i dostają mnóstwo części od Ferrari i Dallary.

Osiągnęliśmy dno – nie owija w bawełnę Paddy Lowe, dyrektor techniczny Williamsa. – To był bardzo trudny rok dla zespołu i dla mnie osobiście. Powiedziałbym, że to był jeden z najtrudniejszych sezonów, jakie kiedykolwiek miałem w Formule 1. To był ciężki, naprawdę ciężki czas. Ale są też pozytywy: jeśli chodzi o nasze wyniki, osiągnęliśmy dno. To jest zdrowy proces dla zespołu, przez który trzeba przejść.

Motorsports: FIA Formula One World Championship 2017, Grand Prix of Australia

Z oficjalnych komunikatów zespołu wyłania się więc prosty przekaz: popełniliśmy masę błędów, przez co było fatalnie, ale Wyciągnęliśmy wnioski, ciężko pracujemy i będzie tylko lepiej. Czy rzeczywiście? Cóż, polscy kibice zdecydowanie muszą mieć taką nadzieję. W końcu nie po to czekaliśmy tyle lat na powrót Roberta Kubicy, żeby teraz oglądać go na końcu stawki.

Atuty Williamsa? Kubica

Kubica to zresztą najbardziej widoczny przykład zmian w zespole. Nieco ponad rok temu był murowanym faworytem do miejsca za kierownicą bolidu Williamsa. Miał być naturalnym partnerem dla młodziutkiego i niedoświadczonego Lance’a Strolla, syna miliardera finansującego zespół. Układ wydawał się idealny, ale tylko do momentu, kiedy na horyzoncie pojawił się Siergiej Sirotkin z workiem rubli od sponsorów. Władze Williamsa w sobie tylko znany sposób skalkulowały, że dzieciak z kasą od taty plus dzieciak z kasą od oligarchów to świetny przepis na dobre wyniki. Ze starej, sprawdzonej przez lata receptury wykreślili takie składniki, jak doświadczenie, chłodna głowa, umiejętność rozmowy z inżynierami i rozwoju bolidu oraz kilka innych. Efekty było widać na torze gołym okiem. Od ekspertów słychać było głosy, że posadzenie za kółkiem Sirotkina, a powierzenie marginalnej roli Kubicy to sytuacja mniej więcej taka, jak wystawienie Sławomira Peszki w pierwszym składzie reprezentacji, a odesłanie na trybuny Lewandowskiego. Williams po roku doszedł do wniosku, że coś może być na rzeczy. Bez żalu rozstano się z Sirotkinem, z pewnym żalem z pieniędzmi jego sponsorów, po czym podpisano umowę z Polakiem.

Właśnie skład jest teraz atutem Williamsa. Za kierownicą ich samochodu usiądą bardzo szybki, doskonale rozeznany w kwestiach technicznych Robert Kubica oraz bardzo obiecujący, młody debiutant George Russell. Kolejną mocną stroną jest motor Mercedesa, ale oczywiście bez dorównującego do tych standardów bolidu kierowcy nie będą mieli szans w walce o prymat w środku stawki. O walce z czołówką – Mercedesem, Ferrari i Red Bullem nie może być mowy – tłumaczy Gutowski. – Wszelkie znaki wskazują, że także w sezonie 2019 Williams będzie ekipą końca stawki, choć pewne nadzieje niosą dość duże zmiany regulaminu technicznego, które zmusiły teamy do poważnych zmian w koncepcjach aerodynamicznych ich bolidów. To może nieco przetasować stawkę. Cień nadziei niesie też fakt, że przed zeszłorocznym, brutalnym upadkiem Williams przez lata był jednym z najlepszych zespołów środka stawki. Jeśli zeszłoroczna porażka była jedynie wypadkiem przy pracy, może wrócić na swoje naturalne miejsce, które zajmował wcześniej.

Na razie – wiemy, że nic nie wiemy. Sezon się zakończył, fabryki zespołów pracują pełną parą nad nowymi bolidami. Wszystko, co z nimi związane, jest póki co absolutnie ściśle tajne. Pierwsze karty zostaną odsłonięte za mniej więcej miesiąc, kiedy zespoły zaczną oficjalne prezentacje swoich samochodów. Potem, od 18 do 21 lutego i od 26 lutego do 1 marca na Circuit de Catalunya w Barcelonie odbędą się przedsezonowe testy. Po nich cały cyrk przeniesie się do Australii, gdzie dwa tygodnie później, 17 marca, odbędzie się inauguracja sezonu. Paradoksalnie, w sporcie, w którym o wyniku często decydują setne części sekundy, te dwa miesiące do startu wyścigu o Grand Prix Australii to tak naprawdę… bardzo mało czasu.

JAN CIOSEK

Fot. Newspix.pl

Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Uncategorized
20.08.2021

Taśma miesiąca – trzynaście zdarzeń i 2,5 tysiąca w kieszeni

Dzisiaj w „Weszło Fuksem” polecamy wam spektakularne tasiemki. Trafić pięć zdarzeń na kuponie – cóż, to już jest satysfakcja. O jakichś mocnych treblach nawet nie mówimy, bo to klasyka weekendu. Ale trafić TRZYNAŚCIE (!) zdarzeń na kuponie… Ukłony po sam pas. Jak co tydzień zapraszamy was na przegląd najciekawszych trafionych kuponów w Fuksiarzu z zeszłego […]
20.08.2021
#WeszłoFuksem
11.08.2021

Osiem tysięcy w kieszeni na połączeniu portugalsko-francusko-polskim

Coraz częściej przy robieniu cyklu „Weszło Fuksem” wychodzi z nas klasyczny janusz. Czujemy wręcz, jak rośnie nam nos, czerwienieją poliki i z jakąś taką większą estymą zerkamy na białe podkoszulki… Trudno nie zazdrościć ludziom, którzy trafiają takie kupony. A co dzisiaj mamy w „Weszło Fuksem”? Ostatnie niedobitki z Igrzysk w Tokio, sporo trafionych meczów tenisowych, […]
11.08.2021
#WeszłoFuksem
30.07.2021

Tona szczęścia w ESA, ekspert z Tokio i badminton na wagę trzech stówek

Łączny kurs 18.88 na treblu z Ekstraklasy. 7/7 z Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zwycięstwo Legii zagrane za tysiaka. Trebel na live z igrzysk. Taki sympatyczny zestaw kuponów mamy dla was w naszym cyklu #WeszłoFuksem. Co tydzień wybieramy najciekawsze kupony z Fuksiarza, żeby uplastycznić i unaocznić wam, że komuś naprawdę wchodzą te szalone kupony! Różnie układał […]
30.07.2021
Weszło
21.07.2021

Podolski zostanie królem strzelców albo zaliczy bramkę sezonu?

Lukas Podolski trafił do Górnika Zabrze i jest to oczywiście piękna historia, tak wyczekiwany powrót do domu, natomiast dalej też musi być coś dopisane. Już na boisku. Nie wystarczy, że Podolski się uśmiechnie i sprzeda parę ładnych zdań. Potrzebne są też bramki, asysty, wpływ na zespół. Wszyscy się zastanawiamy – jak to z Podolskim w […]
21.07.2021
#WeszłoFuksem
14.07.2021

Euro, Copa America, tenis i UFC – czyli jak obłowić się w Fuksiarzu

Euro za pasem, zatem codzienne typowanko też za nami. No chyba, że ktoś lubi typować hokeja w poniedziałek, we wtorek i środę Ligę Mistrzów, w czwartek Ligę Europy, a w weekend Ekstraklasę i między to wplata siatkówkę. Tak czy siak – czas podsumować wasze najlepsze kupony w cyklu „Weszło Fuksem”. Co mamy dzisiaj? UFC, Euro, […]
14.07.2021
Skoki
21.09.2021

Gregor Schlierenzauer zakończył karierę!

Jego dorobkiem medalowym można by obdzielić kilku zawodników. Gdy wchodził do Pucharu Świata, był fenomenem, z miejsca gotowym rywalizować o najwyższe cele. I choć kilku ostatecznie nie zrealizował, to i tak przeszedł do historii jako legenda skoków narciarskich. Legenda, którą w pewnym momencie wyhamowały kontuzje i wypalenie. Od dobrych kilku lat Gregor Schlierenzauer był już […]
21.09.2021
Inne sporty
19.09.2021

Robert Kubica mistrzem Europy!

To dobry czas dla Roberta Kubicy. Polak miał niedawno okazję wrócić do Formuły 1, biorąc udział w dwóch wyścigach pod nieobecność Kimiego Raikkonena. Wtedy jednak, co naturalne, okupował miejsca przy końcu stawki. Dzisiaj natomiast może cieszyć się ze zwycięstwa. Zespół Polaka, ORLEN Team WRT, został mistrzem prestiżowej serii European Le Mans Series 2021! Już wczorajsze […]
19.09.2021
Inne sporty
12.09.2021

Szalone Grand Prix Włoch. McLaren wygrywa po raz pierwszy od 2012 roku!

Znakomite było to Grand Prix Włoch, przyniosło nam właściwie wszystko to, czego po F1 oczekujemy. Niespodziewany zwycięzca? Jest. Walka na noże dwóch faworytów do mistrzostwa? Jest. Kilka bolidów poza torem? Znajdą się. Dramaturgia wynikła z błędów kierowcy lub zespołu? Proszę bardzo. Można by się tak rozpisywać naprawdę długo. Najważniejsze są jednak dwie informacje. Pierwsza, że […]
12.09.2021
Weszło
10.09.2021

Wspomnień czar, czyli Robert Kubica na torze Monza

Grand Prix Włoch zawsze miało dla Roberta Kubicy wyjątkowe miejsce w kalendarzu. Tam polski kierowca zdobył swoje pierwsze podium w Formule 1 i również tam najczęściej sięgał po punkty. Jak pokazała przyszłość, ten tor leżał mu doskonale. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że dla Polaka był on domem w świecie wyścigów, co niech będzie smakowitą zapowiedzią […]
10.09.2021
Inne sporty
05.09.2021

Grand Prix Holandii: Kubica wrócił, Verstappen triumfował

Robert Kubica zanotował kolejny „powrót” na tory Formuły 1. Tym razem jednak miał do dyspozycji bolid, w którym – jak to sam określił – po raz pierwszy od 2010 roku naprawdę mógł się pościgać. Co z tego wyszło? Polak, który wskoczył na miejsce wykluczonego przez COVID-19 Kimiego Raikkonena, podstawowego kierowcy Alfa Romeo Racing ORLEN, zakończył […]
05.09.2021
Inne sporty
05.09.2021

Miał grać w piłkę ręczną, dziś zgarnia miliony z pokera. Jak Wiktor Malinowski doszedł na szczyt

Miał wielki talent do piłki ręcznej, w wieku 17 lat trenował nawet z pierwszym zespołem VIVE Kielce i nie odstawał wtedy od legend polskiego szczypiorniaka. Potem przyszły jednak kontuzje. Najpierw problem z łąkotką, później zerwane więzadła. Gdy się rehabilitował, brakowało mu adrenaliny. Brat polecił pokera. Okazało się, że jest w tym dobry, karty go wciągnęły. […]
05.09.2021
Inne sporty
12.09.2021

Szalone Grand Prix Włoch. McLaren wygrywa po raz pierwszy od 2012 roku!

Znakomite było to Grand Prix Włoch, przyniosło nam właściwie wszystko to, czego po F1 oczekujemy. Niespodziewany zwycięzca? Jest. Walka na noże dwóch faworytów do mistrzostwa? Jest. Kilka bolidów poza torem? Znajdą się. Dramaturgia wynikła z błędów kierowcy lub zespołu? Proszę bardzo. Można by się tak rozpisywać naprawdę długo. Najważniejsze są jednak dwie informacje. Pierwsza, że […]
12.09.2021
Weszło
10.09.2021

Wspomnień czar, czyli Robert Kubica na torze Monza

Grand Prix Włoch zawsze miało dla Roberta Kubicy wyjątkowe miejsce w kalendarzu. Tam polski kierowca zdobył swoje pierwsze podium w Formule 1 i również tam najczęściej sięgał po punkty. Jak pokazała przyszłość, ten tor leżał mu doskonale. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że dla Polaka był on domem w świecie wyścigów, co niech będzie smakowitą zapowiedzią […]
10.09.2021
Inne sporty
05.09.2021

Grand Prix Holandii: Kubica wrócił, Verstappen triumfował

Robert Kubica zanotował kolejny „powrót” na tory Formuły 1. Tym razem jednak miał do dyspozycji bolid, w którym – jak to sam określił – po raz pierwszy od 2010 roku naprawdę mógł się pościgać. Co z tego wyszło? Polak, który wskoczył na miejsce wykluczonego przez COVID-19 Kimiego Raikkonena, podstawowego kierowcy Alfa Romeo Racing ORLEN, zakończył […]
05.09.2021
Formuła 1
04.09.2021

Kubica ponownie w bolidzie F1. Jutro pojedzie w Grand Prix Holandii

Niebywale układają się losy Roberta Kubicy w tym sezonie. Jeszcze dwa tygodnie temu Polak startował w wyścigu 24h Le Mans. Kiedy samochód zespołu ORLEN Team WRT uległ awarii jadąc na pierwszym miejscu w klasie LMP2 na dwie minuty przed końcem najsłynniejszego całodobowego wyścigu na świecie, o Kubicy – patrząc na jego karierę – można było […]
04.09.2021
Inne sporty
31.08.2021

Kierowca, który zagiął czas. Kręta droga Georga Russella do sukcesu

Są takie wydarzenia w Formule 1, po których pozostaje tylko przecierać oczy ze zdumienia. Nie ma ich zbyt wiele, są wręcz pożądaną rzadkością. Swego rodzaju przełamaniem monotonii, która zakłada dominację najsilniejszych zespołów. W poprzednim sezonie takim odstępstwem od normy był historyczny wyczyn Sergio Pereza. Nie dość, że Meksykanin wygrał wyścig po raz pierwszy w karierze, […]
31.08.2021
Inne sporty
06.06.2021

GP Baku czyli szaleństwo. Verstappen i Hamilton bez punktów!

We współczesnej F1 często wieje nudą. Zdarzają się wyścigi, gdy właściwie nic się nie dzieje. Dzisiejsze Grand Prix Baku też długimi momentami tak właśnie wyglądało. A potem zaczęło się istne szaleństwo. Najpierw z wyścigu wyleciał lider klasyfikacji generalnej, Max Verstappen, a potem również Lewis Hamilton. To oznacza, że po raz pierwszy w tym sezonie wyścig […]
06.06.2021
Inne sporty
13.03.2020

Panowie, wyłączcie wasze silniki. I to raczej na dłuższy czas… Motorsport także odwołany

Dla kibiców sportów motorowych połowa marca to tradycyjnie czas, kiedy kończy się sen zimowy, a zaczyna wielkie ściganie. W tym roku miało być tak samo, najlepsi kierowcy świata już byli w Australii, gotowi do rozpoczęcia sezonu Formuły 1. A jednak, silniki nie zostaną odpalone, żadnego ścigania nie będzie. Królowa sportu motorowego zapada w ponowny sen […]
13.03.2020
Inne sporty
12.03.2020

Formuła 1? Nie, Formuła Covid-19! Jak się ścigać z koronawirusem

Turnieje tenisowe – odwołane. Gale sportów walki – odwołane. Mecze piłkarskie – jedne odwołane, inne – póki co – rozgrywane bez udziału publiczności. Wszystko oczywiście przez epidemię koronawirusa, która uderzyła w świat sportu z ogromną siłą. Tymczasem Formuła 1 właśnie szykuje się do rozpoczęcia sezonu, jak gdyby nigdy nic. No, dobra, jak gdyby nigdy nic […]
12.03.2020
Inne sporty
08.03.2020

Kim jesteś? Jesteś zwycięzcą. Z tym, że chyba nie bardzo…

Czy są jakieś granice żenady? Cóż, patrząc na to, co wydarzyło się na ringu w Łomży – chyba nie w świecie boksu. Oto Artur Szpilka stoczył pierwszą walkę po powrocie do kategorii junior ciężkiej. Walkę słabą, żeby nie powiedzieć – żenującą. Ale jego kiepska postawa była niczym w porównaniu do tego, co pokazali austriaccy sędziowie. […]
08.03.2020
Inne sporty
07.03.2020

Jędrzejczyk przed walką o pas: Kocham rywalizację. Nawet gdy gram ze szwagrem w chińczyka, mocno walczę

W życiu Joanny Jędrzejczyk nie ma miejsca na nudę. Polska wojowniczka dziś w nocy stanie przed wielką szansą na odzyskanie mistrzowskiego pasa federacji UFC. W międzyczasie Joanna Jędrzejczyk jest po prostu Joanną Jędrzejczyk: pewną siebie, wyszczekaną, zdecydowaną i świadomą swoich możliwości wojowniczką. Po tym, jak mistrzyni UFC Weili Zhang pokazała polskim kibicom środkowy palec, JJ […]
07.03.2020
Inne sporty
24.02.2020

W skokach narciarskich się udało. Teraz szukamy następców Kubicy

Ulica Bielańska w Warszawie to tak naprawdę ledwie uliczka, jakiej przebiegnięcie zajęłoby dobremu sprinterowi może 15 sekund. Stoi tu kilka bloków, apteka, najmniejsza pętla autobusowa w mieście (dla jednego autobusu), osiedlowa siłownia, popularna klubokawiarnia i salon pielęgnacji psów, podobno najlepszy w kraju. Aha, i jeszcze siedziba PKN Orlen, największej polskiej firmy. Kimi Raikkonen, mistrz Formuły […]
24.02.2020
Inne sporty
23.02.2020

Król Cyganów królem świata! Tyson Fury zdemolował Wildera

Takie walki kochamy, dla takich walk zarywamy noce. Dziś nawet nie trzeba było rezygnować ze snu, a jedynie ustawić budzik na świt polskiego czasu. Choć wstawanie w niedzielę około piątej rano to czyste barbarzyństwo, to jednak żadnego fana boksu specjalnie namawiać nie trzeba było. W Las Vegas toczyła się walka, na którą świat czekał od […]
23.02.2020
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Weszło
21.09.2021

Jaga w defensywie? Kabaret. I to taki marnej jakości

Sezon ledwie się na dobre zaczął, a Jagiellonia ma już na koncie trzy spotkania, w których przyjęła od rywali trzy bramki. Udało się to Górnikowi Zabrze jeszcze w sierpniu. A na przestrzeni tygodnia białostoczanie przyjęli trójkę od Wisły Płock i Lechii Gdańsk. Dzisiaj Jaga gładko dostała w trąbę u siebie i pożegnała się z Pucharem […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Węgry bez kibiców. Kara za mecz z Anglią

Mecz z reprezentacją Anglii i rasistowskie oskarżenia w tle? Brzmi znajomo. Ale tak, jak podczas meczu Polaków do żadnych incydentów nie doszło, a burza wokół Kamila Glika okazała się wyolbrzymioną do granic historią, tak węgierska federacja poniesie konkretne konsekwencje. Za co? Ano za to, że z trybun padały obraźliwe hasła względem angielskich piłkarzy, zwłaszcza w […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Kontuzja Baszkirowa. Kilka tygodni przerwy

Złe wieści dla Zagłębia Lubin. Jewgienij Baszkirow doznał urazu. Klub komunikuje, że czeka go kilka tygodni przerwy. Jeszcze nie są znane szczegóły urazu Rosjanina, który dopiero przejdzie detaliczne badania. Wiadomo, że kontuzja dotyczy kolana. Baszkirow wystąpił w ostatnim meczu lubinian z Bruk-Betem, ale został zmieniony w przerwie. W tym sezonie czterokrotnie znalazł się w wyjściowym składzie. […]
21.09.2021
Weszło
21.09.2021

Gdzie Szymański? Czemu Płacheta? – powołania Sousy | Smykałka #19

21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Klopp napisał wzruszający list do chorego na raka kibica

Juergen Klopp to świetny człowiek. Niewiele jest w wielkiej piłce postaci, które wzbudzałyby tak dużą sympatię. Kiedy dowiedział się, że jeden z kibiców Liverpoolu walczy z rakiem, napisał do niego list, by go wesprzeć. Niestety, historia nie zakończyła się happy endem. Chory na nowotwór Chris zmarł. Jego brat wrzucił na Twittera list, jaki wysłał szkoleniowiec […]
21.09.2021
Weszło
21.09.2021

Kamil Grosicki i stolica. Związek, który nie mógł przetrwać

W pierwszej części historii Kamila Grosickiego zajrzeliśmy do Szczecina, który był domem dla dwóch zespołów Pogoni. Gdy Dariusz Adamczuk z kumplami i kibicami budowali od zera projekt „Pogoń Nowa”, jeden z najzdolniejszych wychowanków w historii Portowców debiutował pośród brazylijskiej kolonii Antoniego Ptaka. Dziś opisujemy kolejny etap jego wędrówki. Z rodzinnego Szczecina Grosicki wyjechał do Legii […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Patologia. Piłkarz celowo złamał rywalowi nos

Niższe ligi mają swój kapitalny urok, ale niestety przynoszą też mroczne historie – czasem wręcz rodem z kryminałów. Taka właśnie wydarzyła się na austriackich boiskach, gdzie rosyjski zawodnik, niejaki Raschid Arsanukajew, dopuścił się niewiarygodnego chamstwa. Historia wydarzyła się na boiskach dziewiątej ligi w Austrii, konkretnie w meczu Göfis Satteins 1b i FC Viktoria 62 Bregenz. Arsanukajew […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Robert Lewandowski odebrał Złotego Buta

Usiądźcie wygodnie i cieszcie się tą chwilą. Robert Lewandowski został właśnie pierwszym Polakiem w historii futbolu, który sięgnął po Złotego Buta. W teorii już to wiedzieliśmy, ale to dziś RL9 odebrał tę prestiżową nagrodę, więc formalności zostały dopięte. 41 bramek okazało się wyczynem, którego nie przebił nikt. Podczas oficjalnej gali gratulacje Polakowi składali Herbert Heiner, […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Kolejna kontuzja Thiago Alcantary

Są tacy piłkarze, którzy mają w sobie cząstkę geniuszu, ale kontuzje zabijają ją kawałek po kawałku. Najlepszym przykładem jest rzecz jasna Marco Reus, ale nie tylko. Thiago Alcantara także jest często trapiony przez urazy albo poważne problemy zdrowotne. Okazuje się, że pomocnik Liverpoolu znów z tego powodu znajdzie się poza grą. Jak informuje angielskie „Sky […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Kto stracił najwięcej na pandemii? Barcelona i Juventus

Włoska „La Gazzetta dello Sport” wraca do tematu strat, jakie największe kluby piłkarskie świata poniosły z powodu pandemii. Składają się na nie zamknięte trybuny, sklepy klubowe i wiele innych spraw, które powiększały dziurę w budżecie. Które kluby straciły na tym najwięcej? Straty, o których mówią włoskie media, idą w setki milionów euro. Na szczycie listy […]
21.09.2021
Ekstraklasa
21.09.2021

Stadion Radomiaka z trzema, a nie dwiema trybunami? Jest taki plan

Co jakiś czas zaglądamy do Radomia, a konkretniej – na budowę nowego stadionu w tym mieście. Inwestycja, która może posłużyć za scenariusz do sequelu „Niekończącej się opowieści” powoli idzie do przodu. W ostatnich tygodniach można usłyszeć optymistyczne prognozy, a z naszych ustaleń wynika, że miasto chciałoby, żeby w pierwszym etapie budowy powstał obiekt z trzema, […]
21.09.2021
Skoki
21.09.2021

Gregor Schlierenzauer zakończył karierę!

Jego dorobkiem medalowym można by obdzielić kilku zawodników. Gdy wchodził do Pucharu Świata, był fenomenem, z miejsca gotowym rywalizować o najwyższe cele. I choć kilku ostatecznie nie zrealizował, to i tak przeszedł do historii jako legenda skoków narciarskich. Legenda, którą w pewnym momencie wyhamowały kontuzje i wypalenie. Od dobrych kilku lat Gregor Schlierenzauer był już […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Los Koemana przesądzony. Kto będzie nowym trenerem Barcelony?

Hiszpańskie media są zgodne – misja pt. „Ronald Koeman w Barcelonie” jest już skończona. Ostatnią kwestią do rozstrzygnięcia pozostaje to, kiedy holenderski trener zostanie zwolniony z pracy. Według informacji portalu „Goal” i kilku innych źródeł, decyzja już zapadła, ale Barca wstrzyma się z jej ogłoszeniem do czasu dopięcia tematu następcy Koemana. Ronald Koeman pracuje w […]
21.09.2021
Piłka nożna
21.09.2021

Puszcza bije Lechię, Arka w finale… Największe sensacje poprzedniego Pucharu Polski

KSZO wyrzucające za burtę Wisłę Kraków. Puszcza podpalająca stołek pod tyłkiem Piotra Stokowca. Arka sprawiająca psikusa Piastowi. Chojniczanka eliminująca Zagłębie Lubin. Jakie były największe sensacje poprzedniej edycji Pucharu Polski? Powspominajmy. 1/32 finału Pucharu Polski 2020/21 Na początkowym etapie rozgrywek niespodzianek nie było zbyt wiele, ale kilka się trafiło. Jedną z nich niewątpliwie był triumf, jaki […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Prestiż i pieniądze. Ile można zarobić na Pucharze Polski?

Startują rozgrywki Pucharu Polski na szczeblu centralnym. Co to oznacza? Po pierwsze, że znów dojdzie do starć underdogów z faworytami, które często niosą niespodzianki. Po drugie – że za te niespodzianki można solidnie zarobić. W sezonie 2021/2022 pula nagród w Pucharze Polski wyniesie aż 10 milionów złotych. Jak zostaną podzielone te pieniądze? W rozgrywkach pucharowych […]
21.09.2021
Weszło
21.09.2021

Kiedyś na boiskach się paliło. Teraz to towarzystwo jest za miękkie

Jeśli ktoś śledzi Ekstraklasę od początku XXI wieku, postać Ryszarda Wieczorka nie powinna być mu obca. Jego przygoda trenerska na najwyższym szczeblu jest niejednoznaczna, bo pamiętamy zarówno sukcesy, jak i niepowodzenia. Nieudane misje ratunkowe, ale też świetne wyniki z Koroną Kielce, Odrą Wodzisław i obecnie KKS-em Kalisz, z którym nasz rozmówca otarł się o awans […]
21.09.2021
Ekstraklasa
21.09.2021

Mamrot: „Stałe fragmenty to nasz największy problem”

– Pan ma tę przewagę, że jak się pan pomyli w swojej ocenie sytuacji, to nie musi się pan potem z tego tłumaczyć. Ja muszę – powiedział Ireneusz Mamrot w ostatnim odcinku „Weszłopolskich”. Spisaliśmy dla was rozmowę ze szkoleniowcem Jagiellonii Białystok – momentami dyskusja była dość nerwowa, bo i obecna sytuacja białostoczan nie napawa optymizmem. […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Szpaler dla Łukasza Fabiańskiego na pożegnanie z kadrą

Łukasz Fabiański w najbliższych tygodniach rozegra ostatni mecz w reprezentacji Polski. Bramkarz West Hamu United zakończył karierę w narodowych barwach, a Paulo Sousa powołał go po raz ostatni, żeby ten mógł pożegnać się z kadrą na boisku. Portal „TVP Sport” informuje o tym, jak ma wyglądać pożegnanie „Fabiana”. 56 występów w reprezentacji Polski. Udział w […]
21.09.2021