post

Opublikowane 24.12.2018 14:33 przez

Jan Ciosek

Dobra, przyznajemy się bez bicia. Wiemy, że takie postawienie sprawy w tytule zaraz wywoła burzę w szklance wody, zdajemy sobie sprawę, że ktoś szpetnie zaklnie, a inny parsknie śmiechem tak, że aż opluje telefon. Wiemy to wszystko. Ale mamy nadzieję, że pozwolicie nam się wytłumaczyć i wcale nie oczekujemy, że uwierzycie nam na słowo. Bo wiecie co? Mamy na to dowody – naukowe!

Takie zabawy zajmują kibiców najróżniejszych dyscyplin sportowych w zasadzie od zawsze. Zakładamy, że już w starożytnej Grecji, kiedy organizowano powiedzmy piąte czy szóste igrzyska, któryś ze starszych kibiców przekonywał tych młodszych, że KIEDYŚ to byli mistrzowie, nie to, co dzisiaj. Na pewno jeden z drugim miał masę argumentów i dowodów na to, że to on ma rację, bo zresztą co ci młodzi wiedzą o prawdziwym sporcie, przecież teraz to tylko komercja i przerost formy nad treścią. Od starożytnych czasów zmieniło się raczej dość sporo, ale pewne rzeczy pozostają niezmienne. Świąteczne spotkania z wujkami, czy dziadkami mogą być doskonałą okazją do przetestowania, jak to jest u was w rodzinie. Ale stawiamy dolary przeciwko orzechom, że dokładnie tak samo, jak u nas. Czyli – Lewandowski świetny, ale gdzie mu do Deyny, Messi genialny, ale to jednak nie Pele, Stoch klasa, ale Małyszem to on nigdy nie będzie, i tak dalej.

O wyższości Małysza nad Stochem (lub odwrotnie)

Cóż, prawda jest taka, że część porównań ma sens, a część – wręcz przeciwnie. Oczywiście, w jednych sportach da się zestawić wyniki i osiągnięcia starych mistrzów z aktualnymi, a w innych będzie to mocno utrudnione. No, bo jasne – możemy zestawić Stocha i Małysza. Pierwszy: trzy złote medale olimpijskie indywidualnie i jeden brąz w drużynie, drugi – trzy srebrne i brąz indywidualnie. Pierwszy: cztery medale mistrzostw świata (1 indywidualnie), drugi – sześć medali (4 złote, wszystko samemu). Pierwszy – dwie Kryształowe Kule, drugi – cztery. Porównywać można długo i spierać się, który zrobił więcej. W przypadku skoków narciarskich sprawa jest prosta: kalendarz dziś wygląda podobnie, jak za czasów Małysza, wciąż najcenniejsze są medale igrzysk, mistrzostw świata i zwycięstwa w Turnieju Czterech Skoczni. Tu sprawa jest jasna, choć i tak nie podejmujemy się jednoznacznie wskazać, który z mistrzów jest bardziej mistrzowski.

Ale jak porównać osiągnięcia piłkarza z dziś z takim sprzed 30 lat? Weźmiemy pod uwagę liczbę goli? Bez sensu, bo dziś gra się dużo więcej spotkań i siłą rzeczy najlepsi snajperzy mają na koncie dużo więcej bramek. Porównamy średnią goli na mecz? Też bez sensu, bo sama gra się mocno zmieniła. Inna sprawa, że trzeba jeszcze przecież wziąć pod uwagę fakt, że każdy piłkarz jest zależny od partnerów z drużyny. I co z tego, że Messi jest geniuszem, skoro nigdy nie zdobył mistrzostwa świata? Czy to jego wina, czy może i tak jest wielki, bo ciągnął Argentynę za uszy do finału? Słowem: porównania jego z powiedzmy Maradoną są oczywiście ciekawe i rozpalają wyobraźnię kibiców, ale sensu w nich niezbyt wiele.

Nauka w służbie Formuły 1

No dobra, to wróćmy do Formuły 1. Czy da się ocenić, który kierowca jest lepszy, a który gorszy? Jak to zrobić? Czy można porównać zawodników, którzy nigdy się ze sobą nie ścigali, bo jeden jeździł w latach siedemdziesiątych, a drugi cztery dekady później? Jak wreszcie to zrobić, żeby było sprawiedliwie? Przecież, w przeciwieństwie do piłki nożnej, czy skoków narciarskich, w sportach motorowych talent i umiejętności to jedno, ale nawet dziecko wie, że najlepszy kierowca w najgorszym bolidzie nie ma szans ze średniakiem w topowej furze. W historii Formuły 1 niejednokrotnie zdarzały się zresztą sezony, w których wygrywał przeciętniak, tylko dlatego, że akurat jego zespół stworzył najlepszy samochód.

Czy więc jesteśmy w stanie porównać powiedzmy Kubicę do Senny, czy Prosta? I jak na tle największych legend świata wyścigów wypadłby polski rodzynek? Naukowcy z Uniwersytetu w Sheffield przekonują, że nie tylko jesteśmy w stanie, ale nawet zapewniają, że opracowali specjalną matematyczną formułę, dzięki której… wszystko policzyli. Może niektórych to zdziwi, ale Kubica jest w absolutnym czubie.

Nie wiemy, czy macie tak samo, ale hasła „badania naukowe”, albo jeszcze lepiej „amerykańscy naukowcy” nie zawsze budzą nasze zaufanie. Wystarczy rzut oka na dowolne zestawienie z wręczenia Ig Nobli, czyli tak zwanych antynobli. To nagroda za najdziwniejsze i najbardziej pokręcone badania. Jeden naukowiec na przykład przez ponad tydzień poruszał się ze specjalnymi protezami, dzięki którymi udawał kozę. Ze stadem kóz żył w tym czasie na górskim zboczu i pałaszował trawę. Nie wnikamy, co jeszcze robił, ale na pewno przyświecało mu w tym dobro nauki. Podobnie, jak ośmioosobowej grupie naukowców z Niemiec, którzy prowadzili badania, mające na celu udowodnienie, że sommelierzy są w stanie wyczuć obecność muchy w kieliszku wina, a nawet określić jej płeć (to rzeczywiście kluczowe, żeby wiedzieć, że wino nadaje się do wylania z powodu tej muchy, a nie tego muchy). Wśród naszych faworytów są także trzej amerykańscy naukowcy, którzy opracowali test na sprawność penisa przy pomocy znaczków pocztowych oraz ich japońscy koledzy, którzy po wielu miesiącach kosztownych badań doszli do wniosku, że korki na drogach robią się wtedy, gdy dużo samochodów porusza się z niewielką prędkością. Wow! Pomyślelibyście?! W każdym razie – zmierzamy do tego, że wiele badań naukowych to idiotyzm w czystej postaci i genialny sposób na wyciąganie grantów. Ale – oczywiście nie wszystkie.

My postanowiliśmy się przyjrzeć pracy „Formuła Sukcesu: wielopoziomowe modelowanie wydajności kierowców i konstruktorów Formuły 1 w latach 1950-2014” opublikowanej przez zespół naukowców z Instytutu Metodologii na Uniwersytecie w brytyjskim Sheffield. Celem przeprowadzenia badań było odpowiedzenie na kilka kluczowych pytań.

Ile tak naprawdę zależy od kierowcy

Po pierwsze, chcieliśmy ustalić, jaki procent osiągnięć notowanych przez kierowcę w danym samochodzie zależał od kierowcy, a jaki od samochodu i zespołu. Po drugie, próbowaliśmy sprawdzić, jak procenty z pierwszego punktu różniły się w zależności od różnych typów toru i warunków pogodowych. Wreszcie: kto jest najlepszym kierowcą wszech czasów, biorąc pod uwagę to, jaką różnicę w osiągach był w stanie zapewnić – tłumaczy doktor Andrew Bell z Uniwersytetu w Sheffield, szef projektu. – W wyniku badań stworzona została lista 50 najlepszych kierowców w historii Formuły 1. W przeciwieństwie do wielu wcześniejszych tego typu opracowań, tutaj nie bazowaliśmy na opiniach, wynikach i statystykach. Zaawansowane modelowanie zostało wykorzystane do oceny relatywnej wydajności poszczególnych samochodów i zespołów w każdym sezonie, a następnie brane pod uwagę przy ocenie wyników danego kierowcy w czasie kariery w F1.

Czyli – w największym uproszczeniu: naukowcy nie wzięli pod uwagę tego, kto wygrał ile wyścigów, zdobył najwięcej punktów i zgarnął najwięcej tytułów, bo to robota dla statystyków, którzy dawno wszystko policzyli. Ekipa z Sheffield starała się sprawdzić, który kierowca potrafił najwięcej wycisnąć z auta, które miał do dyspozycji. Więcej, postarali się także wyliczyć, ile w tym skomplikowanym sporcie tak naprawdę zależy od gościa, który kręci kierownicą. Kiedyś zapytano o to Nico Rosberga, mistrza świata z 2016 roku. – Różnica między każdym kierowcą w Formule 1, od najlepszego do najgorszego, to jakieś trzy dziesiąte sekundy na okrążeniu. Jeśli chodzi o różnicę między najszybszym, a najwolniejszym samochodem różnica wynosi pewnie dwie, może półtorej sekundy. Zróbmy z tego procenty i wyjdzie nam 20 procent kierowca, 80 procent samochód – tłumaczył kilka lat temu.

Zanim zaskoczeni zawołacie: „co on gada, tylko 20 procent zależy od kierowcy?!”, powiemy wam, że według naukowców z Uniwersytetu w Sheffield Nico Rosberg sporo się machnął w obliczeniach. I to na niekorzyść kierowców… Otóż ekipa doktora Bella wzięła pod uwagę wszystkie sezony od 1979 roku i doszła do prostego wniosku, że wpływ kierowcę na wynik z biegiem lat jest zdecydowanie coraz mniejszy. – Nie cofaliśmy się dalej niż do początku lat osiemdziesiątych, bo wcześniej trudno było określić zespoły. W każdym razie, w okolicach 1980 roku kierowcy odpowiadali za mniej więcej 30 procent wyników, dziś jest to zaledwie 10 procent. Z naszych badań wynika, że w okresie od 1979 roku do 2014, średnio w 86 procentach przypadków za wynik odpowiadał samochód i zespół, a tylko w 14 procentach kierowca – wyjaśnia Bell.

1-10

Kubica lepszy od mistrzów świata

Zdziwieni? Cóż, Formuła 1 to najbardziej zaawansowany technologicznie sport, jaki wymyślili ludzie. Człowiek za kierownicą jest tam tylko trybikiem w bardzo złożonej maszynerii. Oczywiście, bardzo ważnym, bo może po prostu za późno zahamować przed zakrętem, albo wjechać barierę ochronną – ale wciąż tylko jednym z wielu. Dlatego najlepsze zespoły zabiegają o to, by mieć na pokładzie najlepszych kierowców. 10 procent to wciąż dużo w sporcie, w którym czasem o wyniku decydują tysięczne części sekundy.

Pamiętacie może film „Wyścig” sprzed kilku lat, pokazujący rywalizację Nikiego Laudy z Jamesem Huntem? Cóż, tamta romantyczna Formuła z lat siedemdziesiątych w niczym nie przypomina tej dzisiejszej. Wtedy może rzeczywiście najlepsi kierowcy dostawali najlepsze samochody i komunikat od zespołu: gaz do dechy, wiesz, co robić. Dziś tak to nie wygląda. Potężne komputery każdego zespołu analizują w czasie wyścigu każdy możliwy scenariusz. Stratedzy na tej podstawie decydują o najdrobniejszym ruchu – tu nie ma miejsca na filmowe klimaty. Liczy się matematyka. Dokładnie, jak w badaniach ekipy z Sheffield.

I tak na przykład matematyka wskazała, że najlepszym samochodem w historii był model McLaren MP4/4 z 1988 roku, w którym ścigali się Alain Prost i Ayrton Senna. Bolid McLarena w tamtym sezonie był na prowadzeniu przez ponad 97 procent dystansu (1003 z 1031 okrążeń)!

Wspomniany Niki Lauda jest zresztą jednym z największych… przegranych badania, o którym mowa. – Nasz model statystyczny pozwolił nam ułożyć ranking i ocenić względne znaczenie zespołów i wysiłków kierowcy. Niektóre rezultaty są bardzo zaskakujące. Na przykład, szerzej nieznany Christian Fittipaldi jest w pierwszej dwudziestce rankingu, podczas gdy trzykrotny mistrz świata Niki Lauda nie znalazł się nawet w pierwszej setce. Gdyby ci kierowcy jeździli dla innych zespołów, ich osiągnięcia mogłyby być zupełnie inne – tłumaczy Bell.

top50

Z informacji najważniejszej dla polskich kibiców: Robert Kubica został sklasyfikowany na 26. miejscu. Dodajmy: 26. na mniej więcej 800 kierowców, którzy na przestrzeni 70 lat przewinęli się przez Formułę 1, wyżej od wspomnianego Nico Rosberga, jego ojca Keke (też mistrza świata), wyżej od Jacquesa Villeneuve’a (który będzie miał kolejny powód, żeby nie znosić Polaka), Jacka Brabhama (3 tytuły mistrzowskie), czy Kimiego Raikkonena.

To nam się podoba. Nie rozumiemy tylko jednego – faktu, że trzy miejsca przed Kubicą jest Nick Heidfeld. No, zresztą – zobaczcie sami, jak to wygląda. Kubica ma ponad dwa razy mniej wyścigów, tyle samo wygranych kwalifikacji, praktycznie tyle samo podiów i w przeciwieństwie do Niemca – wygrał wyścig:

rk nh

Z Heidfeldem Kubica rywalizował przez trzy i pół sezonu w barwach BMW Sauber. W kwalifikacjach był od niego lepszy we wszystkich sezonach, poza 2007. Co więcej, w 2008 roku objechał go w 13 czasówkach na 18! W wyścigach było koło remisu, z nieznaczną przewagą Niemca (dodajmy: w niemieckim zespole). Tak, czy inaczej, 26. miejsce Kubicy w niezależnym, brytyjskim badaniu trzeba uznać za wielki sukces. I tylko można żałować, że Polak nigdy nie miał szansy ścigać się w topowym samochodzie (choć akurat tego w tym badaniu nie brano pod uwagę).

out50

JAN CIOSEK
foto: newspix.pl

Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Uncategorized
20.08.2021

Taśma miesiąca – trzynaście zdarzeń i 2,5 tysiąca w kieszeni

Dzisiaj w „Weszło Fuksem” polecamy wam spektakularne tasiemki. Trafić pięć zdarzeń na kuponie – cóż, to już jest satysfakcja. O jakichś mocnych treblach nawet nie mówimy, bo to klasyka weekendu. Ale trafić TRZYNAŚCIE (!) zdarzeń na kuponie… Ukłony po sam pas. Jak co tydzień zapraszamy was na przegląd najciekawszych trafionych kuponów w Fuksiarzu z zeszłego […]
20.08.2021
#WeszłoFuksem
11.08.2021

Osiem tysięcy w kieszeni na połączeniu portugalsko-francusko-polskim

Coraz częściej przy robieniu cyklu „Weszło Fuksem” wychodzi z nas klasyczny janusz. Czujemy wręcz, jak rośnie nam nos, czerwienieją poliki i z jakąś taką większą estymą zerkamy na białe podkoszulki… Trudno nie zazdrościć ludziom, którzy trafiają takie kupony. A co dzisiaj mamy w „Weszło Fuksem”? Ostatnie niedobitki z Igrzysk w Tokio, sporo trafionych meczów tenisowych, […]
11.08.2021
#WeszłoFuksem
30.07.2021

Tona szczęścia w ESA, ekspert z Tokio i badminton na wagę trzech stówek

Łączny kurs 18.88 na treblu z Ekstraklasy. 7/7 z Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zwycięstwo Legii zagrane za tysiaka. Trebel na live z igrzysk. Taki sympatyczny zestaw kuponów mamy dla was w naszym cyklu #WeszłoFuksem. Co tydzień wybieramy najciekawsze kupony z Fuksiarza, żeby uplastycznić i unaocznić wam, że komuś naprawdę wchodzą te szalone kupony! Różnie układał […]
30.07.2021
Weszło
21.07.2021

Podolski zostanie królem strzelców albo zaliczy bramkę sezonu?

Lukas Podolski trafił do Górnika Zabrze i jest to oczywiście piękna historia, tak wyczekiwany powrót do domu, natomiast dalej też musi być coś dopisane. Już na boisku. Nie wystarczy, że Podolski się uśmiechnie i sprzeda parę ładnych zdań. Potrzebne są też bramki, asysty, wpływ na zespół. Wszyscy się zastanawiamy – jak to z Podolskim w […]
21.07.2021
#WeszłoFuksem
14.07.2021

Euro, Copa America, tenis i UFC – czyli jak obłowić się w Fuksiarzu

Euro za pasem, zatem codzienne typowanko też za nami. No chyba, że ktoś lubi typować hokeja w poniedziałek, we wtorek i środę Ligę Mistrzów, w czwartek Ligę Europy, a w weekend Ekstraklasę i między to wplata siatkówkę. Tak czy siak – czas podsumować wasze najlepsze kupony w cyklu „Weszło Fuksem”. Co mamy dzisiaj? UFC, Euro, […]
14.07.2021
Skoki
21.09.2021

Gregor Schlierenzauer zakończył karierę!

Jego dorobkiem medalowym można by obdzielić kilku zawodników. Gdy wchodził do Pucharu Świata, był fenomenem, z miejsca gotowym rywalizować o najwyższe cele. I choć kilku ostatecznie nie zrealizował, to i tak przeszedł do historii jako legenda skoków narciarskich. Legenda, którą w pewnym momencie wyhamowały kontuzje i wypalenie. Od dobrych kilku lat Gregor Schlierenzauer był już […]
21.09.2021
Inne sporty
19.09.2021

Robert Kubica mistrzem Europy!

To dobry czas dla Roberta Kubicy. Polak miał niedawno okazję wrócić do Formuły 1, biorąc udział w dwóch wyścigach pod nieobecność Kimiego Raikkonena. Wtedy jednak, co naturalne, okupował miejsca przy końcu stawki. Dzisiaj natomiast może cieszyć się ze zwycięstwa. Zespół Polaka, ORLEN Team WRT, został mistrzem prestiżowej serii European Le Mans Series 2021! Już wczorajsze […]
19.09.2021
Inne sporty
12.09.2021

Szalone Grand Prix Włoch. McLaren wygrywa po raz pierwszy od 2012 roku!

Znakomite było to Grand Prix Włoch, przyniosło nam właściwie wszystko to, czego po F1 oczekujemy. Niespodziewany zwycięzca? Jest. Walka na noże dwóch faworytów do mistrzostwa? Jest. Kilka bolidów poza torem? Znajdą się. Dramaturgia wynikła z błędów kierowcy lub zespołu? Proszę bardzo. Można by się tak rozpisywać naprawdę długo. Najważniejsze są jednak dwie informacje. Pierwsza, że […]
12.09.2021
Weszło
10.09.2021

Wspomnień czar, czyli Robert Kubica na torze Monza

Grand Prix Włoch zawsze miało dla Roberta Kubicy wyjątkowe miejsce w kalendarzu. Tam polski kierowca zdobył swoje pierwsze podium w Formule 1 i również tam najczęściej sięgał po punkty. Jak pokazała przyszłość, ten tor leżał mu doskonale. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że dla Polaka był on domem w świecie wyścigów, co niech będzie smakowitą zapowiedzią […]
10.09.2021
Inne sporty
05.09.2021

Grand Prix Holandii: Kubica wrócił, Verstappen triumfował

Robert Kubica zanotował kolejny „powrót” na tory Formuły 1. Tym razem jednak miał do dyspozycji bolid, w którym – jak to sam określił – po raz pierwszy od 2010 roku naprawdę mógł się pościgać. Co z tego wyszło? Polak, który wskoczył na miejsce wykluczonego przez COVID-19 Kimiego Raikkonena, podstawowego kierowcy Alfa Romeo Racing ORLEN, zakończył […]
05.09.2021
Inne sporty
05.09.2021

Miał grać w piłkę ręczną, dziś zgarnia miliony z pokera. Jak Wiktor Malinowski doszedł na szczyt

Miał wielki talent do piłki ręcznej, w wieku 17 lat trenował nawet z pierwszym zespołem VIVE Kielce i nie odstawał wtedy od legend polskiego szczypiorniaka. Potem przyszły jednak kontuzje. Najpierw problem z łąkotką, później zerwane więzadła. Gdy się rehabilitował, brakowało mu adrenaliny. Brat polecił pokera. Okazało się, że jest w tym dobry, karty go wciągnęły. […]
05.09.2021
Inne sporty
12.09.2021

Szalone Grand Prix Włoch. McLaren wygrywa po raz pierwszy od 2012 roku!

Znakomite było to Grand Prix Włoch, przyniosło nam właściwie wszystko to, czego po F1 oczekujemy. Niespodziewany zwycięzca? Jest. Walka na noże dwóch faworytów do mistrzostwa? Jest. Kilka bolidów poza torem? Znajdą się. Dramaturgia wynikła z błędów kierowcy lub zespołu? Proszę bardzo. Można by się tak rozpisywać naprawdę długo. Najważniejsze są jednak dwie informacje. Pierwsza, że […]
12.09.2021
Weszło
10.09.2021

Wspomnień czar, czyli Robert Kubica na torze Monza

Grand Prix Włoch zawsze miało dla Roberta Kubicy wyjątkowe miejsce w kalendarzu. Tam polski kierowca zdobył swoje pierwsze podium w Formule 1 i również tam najczęściej sięgał po punkty. Jak pokazała przyszłość, ten tor leżał mu doskonale. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że dla Polaka był on domem w świecie wyścigów, co niech będzie smakowitą zapowiedzią […]
10.09.2021
Inne sporty
05.09.2021

Grand Prix Holandii: Kubica wrócił, Verstappen triumfował

Robert Kubica zanotował kolejny „powrót” na tory Formuły 1. Tym razem jednak miał do dyspozycji bolid, w którym – jak to sam określił – po raz pierwszy od 2010 roku naprawdę mógł się pościgać. Co z tego wyszło? Polak, który wskoczył na miejsce wykluczonego przez COVID-19 Kimiego Raikkonena, podstawowego kierowcy Alfa Romeo Racing ORLEN, zakończył […]
05.09.2021
Formuła 1
04.09.2021

Kubica ponownie w bolidzie F1. Jutro pojedzie w Grand Prix Holandii

Niebywale układają się losy Roberta Kubicy w tym sezonie. Jeszcze dwa tygodnie temu Polak startował w wyścigu 24h Le Mans. Kiedy samochód zespołu ORLEN Team WRT uległ awarii jadąc na pierwszym miejscu w klasie LMP2 na dwie minuty przed końcem najsłynniejszego całodobowego wyścigu na świecie, o Kubicy – patrząc na jego karierę – można było […]
04.09.2021
Inne sporty
31.08.2021

Kierowca, który zagiął czas. Kręta droga Georga Russella do sukcesu

Są takie wydarzenia w Formule 1, po których pozostaje tylko przecierać oczy ze zdumienia. Nie ma ich zbyt wiele, są wręcz pożądaną rzadkością. Swego rodzaju przełamaniem monotonii, która zakłada dominację najsilniejszych zespołów. W poprzednim sezonie takim odstępstwem od normy był historyczny wyczyn Sergio Pereza. Nie dość, że Meksykanin wygrał wyścig po raz pierwszy w karierze, […]
31.08.2021
Inne sporty
06.06.2021

GP Baku czyli szaleństwo. Verstappen i Hamilton bez punktów!

We współczesnej F1 często wieje nudą. Zdarzają się wyścigi, gdy właściwie nic się nie dzieje. Dzisiejsze Grand Prix Baku też długimi momentami tak właśnie wyglądało. A potem zaczęło się istne szaleństwo. Najpierw z wyścigu wyleciał lider klasyfikacji generalnej, Max Verstappen, a potem również Lewis Hamilton. To oznacza, że po raz pierwszy w tym sezonie wyścig […]
06.06.2021
Inne sporty
13.03.2020

Panowie, wyłączcie wasze silniki. I to raczej na dłuższy czas… Motorsport także odwołany

Dla kibiców sportów motorowych połowa marca to tradycyjnie czas, kiedy kończy się sen zimowy, a zaczyna wielkie ściganie. W tym roku miało być tak samo, najlepsi kierowcy świata już byli w Australii, gotowi do rozpoczęcia sezonu Formuły 1. A jednak, silniki nie zostaną odpalone, żadnego ścigania nie będzie. Królowa sportu motorowego zapada w ponowny sen […]
13.03.2020
Inne sporty
12.03.2020

Formuła 1? Nie, Formuła Covid-19! Jak się ścigać z koronawirusem

Turnieje tenisowe – odwołane. Gale sportów walki – odwołane. Mecze piłkarskie – jedne odwołane, inne – póki co – rozgrywane bez udziału publiczności. Wszystko oczywiście przez epidemię koronawirusa, która uderzyła w świat sportu z ogromną siłą. Tymczasem Formuła 1 właśnie szykuje się do rozpoczęcia sezonu, jak gdyby nigdy nic. No, dobra, jak gdyby nigdy nic […]
12.03.2020
Inne sporty
08.03.2020

Kim jesteś? Jesteś zwycięzcą. Z tym, że chyba nie bardzo…

Czy są jakieś granice żenady? Cóż, patrząc na to, co wydarzyło się na ringu w Łomży – chyba nie w świecie boksu. Oto Artur Szpilka stoczył pierwszą walkę po powrocie do kategorii junior ciężkiej. Walkę słabą, żeby nie powiedzieć – żenującą. Ale jego kiepska postawa była niczym w porównaniu do tego, co pokazali austriaccy sędziowie. […]
08.03.2020
Inne sporty
07.03.2020

Jędrzejczyk przed walką o pas: Kocham rywalizację. Nawet gdy gram ze szwagrem w chińczyka, mocno walczę

W życiu Joanny Jędrzejczyk nie ma miejsca na nudę. Polska wojowniczka dziś w nocy stanie przed wielką szansą na odzyskanie mistrzowskiego pasa federacji UFC. W międzyczasie Joanna Jędrzejczyk jest po prostu Joanną Jędrzejczyk: pewną siebie, wyszczekaną, zdecydowaną i świadomą swoich możliwości wojowniczką. Po tym, jak mistrzyni UFC Weili Zhang pokazała polskim kibicom środkowy palec, JJ […]
07.03.2020
Inne sporty
24.02.2020

W skokach narciarskich się udało. Teraz szukamy następców Kubicy

Ulica Bielańska w Warszawie to tak naprawdę ledwie uliczka, jakiej przebiegnięcie zajęłoby dobremu sprinterowi może 15 sekund. Stoi tu kilka bloków, apteka, najmniejsza pętla autobusowa w mieście (dla jednego autobusu), osiedlowa siłownia, popularna klubokawiarnia i salon pielęgnacji psów, podobno najlepszy w kraju. Aha, i jeszcze siedziba PKN Orlen, największej polskiej firmy. Kimi Raikkonen, mistrz Formuły […]
24.02.2020
Inne sporty
23.02.2020

Król Cyganów królem świata! Tyson Fury zdemolował Wildera

Takie walki kochamy, dla takich walk zarywamy noce. Dziś nawet nie trzeba było rezygnować ze snu, a jedynie ustawić budzik na świt polskiego czasu. Choć wstawanie w niedzielę około piątej rano to czyste barbarzyństwo, to jednak żadnego fana boksu specjalnie namawiać nie trzeba było. W Las Vegas toczyła się walka, na którą świat czekał od […]
23.02.2020
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Suche Info
21.09.2021

Kontuzja Baszkirowa. Kilka tygodni przerwy

Złe wieści dla Zagłębia Lubin. Jewgienij Baszkirow doznał urazu. Klub komunikuje, że czeka go kilka tygodni przerwy. Jeszcze nie są znane szczegóły urazu Rosjanina, który dopiero przejdzie detaliczne badania. Wiadomo, że kontuzja dotyczy kolana. Baszkirow wystąpił w ostatnim meczu lubinian z Bruk-Betem, ale został zmieniony w przerwie. W tym sezonie czterokrotnie znalazł się w wyjściowym składzie. […]
21.09.2021
Weszło
21.09.2021

Gdzie Szymański? Czemu Płacheta? – powołania Sousy | Smykałka #19

21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Klopp napisał wzruszający list do chorego na raka kibica

Juergen Klopp to świetny człowiek. Niewiele jest w wielkiej piłce postaci, które wzbudzałyby tak dużą sympatię. Kiedy dowiedział się, że jeden z kibiców Liverpoolu walczy z rakiem, napisał do niego list, by go wesprzeć. Niestety, historia nie zakończyła się happy endem. Chory na nowotwór Chris zmarł. Jego brat wrzucił na Twittera list, jaki wysłał szkoleniowiec […]
21.09.2021
Weszło
21.09.2021

Kamil Grosicki i stolica. Związek, który nie mógł przetrwać

W pierwszej części historii Kamila Grosickiego zajrzeliśmy do Szczecina, który był domem dla dwóch zespołów Pogoni. Gdy Dariusz Adamczuk z kumplami i kibicami budowali od zera projekt „Pogoń Nowa”, jeden z najzdolniejszych wychowanków w historii Portowców debiutował pośród brazylijskiej kolonii Antoniego Ptaka. Dziś opisujemy kolejny etap jego wędrówki. Z rodzinnego Szczecina Grosicki wyjechał do Legii […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Patologia. Piłkarz celowo złamał rywalowi nos

Niższe ligi mają swój kapitalny urok, ale niestety przynoszą też mroczne historie – czasem wręcz rodem z kryminałów. Taka właśnie wydarzyła się na austriackich boiskach, gdzie rosyjski zawodnik, niejaki Raschid Arsanukajew, dopuścił się niewiarygodnego chamstwa. Historia wydarzyła się na boiskach dziewiątej ligi w Austrii, konkretnie w meczu Göfis Satteins 1b i FC Viktoria 62 Bregenz. Arsanukajew […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Robert Lewandowski odebrał Złotego Buta

Usiądźcie wygodnie i cieszcie się tą chwilą. Robert Lewandowski został właśnie pierwszym Polakiem w historii futbolu, który sięgnął po Złotego Buta. W teorii już to wiedzieliśmy, ale to dziś RL9 odebrał tę prestiżową nagrodę, więc formalności zostały dopięte. 41 bramek okazało się wyczynem, którego nie przebił nikt. Podczas oficjalnej gali gratulacje Polakowi składali Herbert Heiner, […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Kolejna kontuzja Thiago Alcantary

Są tacy piłkarze, którzy mają w sobie cząstkę geniuszu, ale kontuzje zabijają ją kawałek po kawałku. Najlepszym przykładem jest rzecz jasna Marco Reus, ale nie tylko. Thiago Alcantara także jest często trapiony przez urazy albo poważne problemy zdrowotne. Okazuje się, że pomocnik Liverpoolu znów z tego powodu znajdzie się poza grą. Jak informuje angielskie „Sky […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Kto stracił najwięcej na pandemii? Barcelona i Juventus

Włoska „La Gazzetta dello Sport” wraca do tematu strat, jakie największe kluby piłkarskie świata poniosły z powodu pandemii. Składają się na nie zamknięte trybuny, sklepy klubowe i wiele innych spraw, które powiększały dziurę w budżecie. Które kluby straciły na tym najwięcej? Straty, o których mówią włoskie media, idą w setki milionów euro. Na szczycie listy […]
21.09.2021
Ekstraklasa
21.09.2021

Stadion Radomiaka z trzema, a nie dwiema trybunami? Jest taki plan

Co jakiś czas zaglądamy do Radomia, a konkretniej – na budowę nowego stadionu w tym mieście. Inwestycja, która może posłużyć za scenariusz do sequelu „Niekończącej się opowieści” powoli idzie do przodu. W ostatnich tygodniach można usłyszeć optymistyczne prognozy, a z naszych ustaleń wynika, że miasto chciałoby, żeby w pierwszym etapie budowy powstał obiekt z trzema, […]
21.09.2021
Skoki
21.09.2021

Gregor Schlierenzauer zakończył karierę!

Jego dorobkiem medalowym można by obdzielić kilku zawodników. Gdy wchodził do Pucharu Świata, był fenomenem, z miejsca gotowym rywalizować o najwyższe cele. I choć kilku ostatecznie nie zrealizował, to i tak przeszedł do historii jako legenda skoków narciarskich. Legenda, którą w pewnym momencie wyhamowały kontuzje i wypalenie. Od dobrych kilku lat Gregor Schlierenzauer był już […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Los Koemana przesądzony. Kto będzie nowym trenerem Barcelony?

Hiszpańskie media są zgodne – misja pt. „Ronald Koeman w Barcelonie” jest już skończona. Ostatnią kwestią do rozstrzygnięcia pozostaje to, kiedy holenderski trener zostanie zwolniony z pracy. Według informacji portalu „Goal” i kilku innych źródeł, decyzja już zapadła, ale Barca wstrzyma się z jej ogłoszeniem do czasu dopięcia tematu następcy Koemana. Ronald Koeman pracuje w […]
21.09.2021
Piłka nożna
21.09.2021

Puszcza bije Lechię, Arka w finale… Największe sensacje poprzedniego Pucharu Polski

KSZO wyrzucające za burtę Wisłę Kraków. Puszcza podpalająca stołek pod tyłkiem Piotra Stokowca. Arka sprawiająca psikusa Piastowi. Chojniczanka eliminująca Zagłębie Lubin. Jakie były największe sensacje poprzedniej edycji Pucharu Polski? Powspominajmy. 1/32 finału Pucharu Polski 2020/21 Na początkowym etapie rozgrywek niespodzianek nie było zbyt wiele, ale kilka się trafiło. Jedną z nich niewątpliwie był triumf, jaki […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Prestiż i pieniądze. Ile można zarobić na Pucharze Polski?

Startują rozgrywki Pucharu Polski na szczeblu centralnym. Co to oznacza? Po pierwsze, że znów dojdzie do starć underdogów z faworytami, które często niosą niespodzianki. Po drugie – że za te niespodzianki można solidnie zarobić. W sezonie 2021/2022 pula nagród w Pucharze Polski wyniesie aż 10 milionów złotych. Jak zostaną podzielone te pieniądze? W rozgrywkach pucharowych […]
21.09.2021
Weszło
21.09.2021

Kiedyś na boiskach się paliło. Teraz to towarzystwo jest za miękkie

Jeśli ktoś śledzi Ekstraklasę od początku XXI wieku, postać Ryszarda Wieczorka nie powinna być mu obca. Jego przygoda trenerska na najwyższym szczeblu jest niejednoznaczna, bo pamiętamy zarówno sukcesy, jak i niepowodzenia. Nieudane misje ratunkowe, ale też świetne wyniki z Koroną Kielce, Odrą Wodzisław i obecnie KKS-em Kalisz, z którym nasz rozmówca otarł się o awans […]
21.09.2021
Ekstraklasa
21.09.2021

Mamrot: „Stałe fragmenty to nasz największy problem”

– Pan ma tę przewagę, że jak się pan pomyli w swojej ocenie sytuacji, to nie musi się pan potem z tego tłumaczyć. Ja muszę – powiedział Ireneusz Mamrot w ostatnim odcinku „Weszłopolskich”. Spisaliśmy dla was rozmowę ze szkoleniowcem Jagiellonii Białystok – momentami dyskusja była dość nerwowa, bo i obecna sytuacja białostoczan nie napawa optymizmem. […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Szpaler dla Łukasza Fabiańskiego na pożegnanie z kadrą

Łukasz Fabiański w najbliższych tygodniach rozegra ostatni mecz w reprezentacji Polski. Bramkarz West Hamu United zakończył karierę w narodowych barwach, a Paulo Sousa powołał go po raz ostatni, żeby ten mógł pożegnać się z kadrą na boisku. Portal „TVP Sport” informuje o tym, jak ma wyglądać pożegnanie „Fabiana”. 56 występów w reprezentacji Polski. Udział w […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Kahn: Lewandowski jest wyjątkowy, tak jak Cristiano Ronaldo i Messi

Robert Lewandowski odbierze dziś Złotego Buta za sezon 2020/2021. Polak został najlepszym strzelcem w pięciu topowych ligach w Europie, bijąc także wieloletni rekord Gerda Mullera w Bundeslidze. „WP Sportowe Fakty” z tej okazji porozmawiały z legendą Bayernu, Oliverem Kahnem. Prezes klubu z Bawarii – co za niespodzianka – nie może się nachwalić polskiego snajpera. – […]
21.09.2021
Brama dnia
21.09.2021

Pojedynek bocznych obrońców | BRAMA DNIA

We wczorajszej „Bramie dnia” głosowanie było bardzo wyrównane, ostatecznie zatriumfował w nim Roy Makaay. Dzisiaj też spodziewamy się twardej walki. Do boje staje dwóch bocznych defensorów – Gianluca Zambrotta oraz Leighton Baines. GIANLUCA ZAMBROTTA VS LAZIO (21.09.2008) Gianluca Zambrotta swoją bogatą karierę kończył w barwach Milanu. Zdobył dla ekipy Rossonerich tylko dwa gole, zresztą nigdy […]
21.09.2021