post

Opublikowane 19.12.2018 14:59 przez

Jan Ciosek

Ostatnie wolne miejsce w Formule 1 na sezon 2019 zajął Alexander Albon, urodzony w Londynie reprezentant Tajlandii – mocno egzotycznej na motorsportowej mapie świata. Poważny błąd zrobi jednak każdy, kto pomyśli, że to pierwszy zawodnik z tego kraju w wyścigowej elicie. Ba, można nawet powiedzieć, że żaden inny kraj nie wystawiał w Formule 1 tak wysoko postawionych kierowców. Poprzednikiem Albona na szczycie sportu motorowego był bowiem Birabongse Bhanudej, czyli stuprocentowy książę Tajlandii!

Zacznijmy może od Albona. Kiedy w marcu w Australii ruszy kolejny sezon Formuły 1, nowy kierowca Toro Rosso będzie obchodził 23. urodziny. Nie będzie ani najmłodszym, ani najbardziej utalentowanym, ani najbardziej cenionym z zawodników, którzy za trzy miesiące zadebiutują w królowej sportów motorowych. Nie znaczy to jednak w żadnym wypadku, że Alexander Albon nie ma Formule 1 nic do zaoferowania. Wręcz przeciwnie. Może zaoferować wyjątkową mieszankę kultur, której nie widziano w padoku F1 od 70 lat.

Albon urodził się i wychował w Anglii, która słynie z seryjnego produkowania wyśmienitych kierowców. W jego żyłach, obok brytyjskiej, płynie jednak tajska krew. Sam najnowszy nabytek Toro Rosso jest praktykującym buddystą. Nie wiemy, czy to właśnie religia pomaga mu na torze, ale faktem jest, że osiąga znakomite wyniki. W 2016 roku był drugi w serii GP3 (wygrał Charles Leclerc, nowy kierowca Ferrari), w zakończonym właśnie sezonie startował w Formule 2 i rywalizację zakończył na 3. miejscu (wygrał George Russell, który teraz będzie partnerem Roberta Kubicy w Williamsie). Co ciekawe, w 2011 roku trafił do juniorskiego programu Red Bulla, z którego został zwolniony po roku. Teraz gigant na rynku energetyków ściągnął go do swojego drugiego zespołu, niejako przyznając, że Tajowi należy się druga szansa.

Dla samej Tajlandii to także będzie druga szansa na zaistnienie w najważniejszej serii wyścigowej świata. Pierwsza była bardzo dawno temu, ale była tak kolorowa i spektakularna, że zdecydowanie warto ją przypomnieć.

Matka aferzystka

Co ciekawe, warto najpierw zadać sobie pytanie, dlaczego w ogóle Albon jest uważany za tajskiego kierowcę. Przecież urodził się w Londynie, tam kończył szkoły i uczył się prowadzić samochód. Jego ojcem jest Nigel Albon, w przeszłości solidny kierowca wyścigowy. Matka? Pochodzi z Tajlandii i w zasadzie do niedawna tylko tyle było o niej wiadomo. Notki biograficzne Alexandra wspominały jedynie, że „ojciec Nigel i matka z Tajlandii”. I – prawdę mówiąc – nowy kierowca Toro Rosso zdecydowanie wolałby, żeby tak pozostało.

albon

Dwa tygodnie temu brytyjska gazeta „The Mirror” wyciągnęła jednak na światło dzienne historię, która do eleganckiej i wymuskanej Formuły 1 pasuje, jak pięść do nosa. Otóż Kankamol Albon, matka kierowcy i żona Nigela Albona została skazana w głośnej aferze na 6 lat więzienia. Za co? Za zdefraudowanie 7,5 miliona funtów w piramidzie finansowej. Mechanizm działania matki kierowcy Formuły 1 był prosty: sprzedawała inwestorom luksusowe samochody (Ferrari, Bentleye, Rolls-Royce i Bugatti) w specjalnych cenach z obietnicą, że sprzeda je ponownie, zapewniając im szybki zysk. W praktyce – większość klientów nigdy nie dostała swoich samochodów, a co najmniej jedno auto zostało sprzedane dwóm różnym osobom. Piramida działała, bo pani Kankamol wykorzystywała pieniądze od nowych klientów do spłacania zobowiązań starych. A przy okazji – do kupienia wartej 4 miliony funtów posiadłości w Essex (z własną fosą) oraz na płacenie 10 tysięcy funtów za prywatną szkołę Alexandra. Grubo!

Nigel Albot rozwiódł się z żoną, kiedy sprawa wyszła na jaw, w 2008 roku. Kankamol przyznała się do winy i w 2012 roku została skazana na 6 lat więzienia, niedawno wyszła na wolność. Alexander Albon matki się nie wyparł. Zdecydował się startować, także w Formule 1, pod tajską flagą. Kiedy Kankamol wyszła z więzienia, zamieszkała właśnie z synem, w Milton Keynes, niedaleko toru Silverstone.

Wnuk króla, bratanek króla

Kariera pierwszego od ponad pół wieku reprezentanta Tajlandii w Formule 1 zaczyna się więc co najmniej kontrowersyjnie. Z drugiej strony – czy można winić dziecko za grzechy rodziców? Czy można oczekiwać od syna, że porzuci matkę i nie poda jej pomocnej dłoni? Tak czy inaczej, Albon – jak każdy kierowca wchodzący do Formuły 1 – marzy o tym, że zostanie jej królem. Marzenia jak najbardziej zasadne, zwłaszcza, jeśli wziąć pod uwagę, że poprzedni Taj w tym sporcie był… księciem.

Jeśli jednak w tym miejscu pomyśleliście coś w stylu: pewnie jakiś happening, jakaś akcja marketingowa, albo po prostu gość się bawił, spieszymy wyjaśnić: nic z tych rzeczy. Książę Birabongse Bhanudej Bhanubandh był regularnym i liczącym się uczestnikiem wyścigów Formuły 1 w jej początkach, w pierwszej połowie lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Trzy razy ocierał się o podium, dwa razy zajmował czwarte miejsce, raz był piąty. Aha, nie martwcie się o to, że tak długie nazwisko pewnie nie mieściło się w oficjalnych statystykach: w Formule 1 książę był znany po prostu jako Prince Bira.

bira bolid 2

Jeśli na hasło: „książę” od razu dodajecie „pewnie następca tronu”, to w tym przypadku jesteście mniej więcej tak samo blisko prawdy, jak zawodnik na starcie Rajdu Dakar jest blisko mety. Bo byto tak: Phra Bat Somdet Phra Poramenthra Maha Mongkut Phra Chom Klao Chao Yu Hua, dla uproszczenia Rama IV, albo król Mongkut, rządził Tajlandią (wtedy królestwem Siam) w latach 1851 – 1868 i był dziadkiem księcia Birabongse. Rzecz w tym, że miał… 82 dzieci, z których Bhanurangsi Savangwongse, czyli książę Bhanubandhu Vongsevoradej – urodzony w 1859 roku ojciec naszego kierowcy, był dopiero 27. Co więcej, książę Bhanubandhu Vongsevoradej (młodszy brat króla Chulalongkorna) też nie próżnował w sypialni. Przyszły kierowca Formuły 1 urodził się w 1914 roku i był dwunasty w gronie szesnaściorga książąt. Kiedy miał 13 lat, został wysłany do Europy, żeby odebrać odpowiednią dla swojego statusu edukację. Uczył się w Eton College, potem miał studiować na Cambridge. W międzyczasie umarł jego ojciec, więc pieczę nad młodym księciem objął mieszkający w Londynie jeden z jego wujków, książę Chula Chakrabongse.

Tak się złożyło, że Chula miał swój zespół wyścigowy o nazwie White Mouse Racing. Stąd już był tylko krok do tego, żeby Birabongse zakochał się w sportach motorowych. A kiedy Chula pozwolił mu wystartować w Brooklands w 1935 roku, młody książę wsiąkł całkowicie. Co ciekawe, jedno spotkanie na lata ustaliło oficjalne tajskie kolory wyścigowe. W tamtych czasach każdy kraj miał swój kolor bolidu: Niemcy występowali na biało, Francuzi na niebiesko, a Włosi – oczywiście na czerwono. Książę Bira tuż przed wyścigiem spotkał Barbarę Grut, która zrobiła na nim wielkie wrażenie. Szwedka miała błękitno – żółtą sukienkę i właśnie na takie barwy członek tajskiej rodziny królewskiej kazał pomalować swoje auto. W ten sposób owe barwy stały się na długi czas symbolem tajskich kierowców.

Ostatni kierowca – dżentelmen

Jego obiecującą karierę wyścigową przerwał wybuch II wojny światowej. W jej trakcie książę Bira poświęcał wiele czasu na szkolenie brytyjskich pilotów myśliwców, był głównym instruktorem w bazie St Merryn. Po wojnie zasłynął między innymi tym, że osobiście pilotował swój własny dwusilnikowy samolot Miles Gemini z Londynu do Bangkoku. Błyszczał także na torach kształtującej się właśnie Formuły 1. W inauguracyjnym sezonie wystartował w czterech wyścigach, w dwóch zdobywał punkty (wówczas punktowane miejsca zajmowała tylko czołowa piątka). Potem miał wypadek na nartach i w sezonie 1951 pojechał tylko w Grand Prix Hiszpanii. W kolejnych latach w sumie uzbierał 19 wyścigów w Formule 1, w międzyczasie startował w wielu innych seriach, nierzadko wygrywając.

Naukowcy z Uniwersytetu w Sheffield niedawno opublikowali wyniki badań, w których starali się porównać wyniki wszystkich kierowców w historii Formuły 1, biorąc pod uwagę bolidy, jakie mieli do dyspozycji. Książę Bira nie tylko znalazł się w badaniu, ale został sklasyfikowany na bardzo wysokim, 43. miejscu (łącznie do bieżącego sezonu według Wikipedii w Formule 1 wystartowało 799 kierowców).

Był jednym z ostatnich kierowców – dżentelmenów. Bardzo bogaci kierowcy, którzy kupowali sobie najlepsze samochody i się ścigali, byli powszechni w okresie międzywojennym, biznes Ferrari został zbudowany na dostarczaniu im aut. Ale obecność Księcia Biry w tym rankingu oznacza naprawdę wielki talent, znacznie wykraczający poza jego środki finansowe i towarzyską osobowość – napisano w opracowaniu.

Sąsiad Roberta Kubicy

Co ciekawe, życie księcia nie kręciło się tylko wokół wyścigów, Taj kochał także inne dyscypliny sportu i uwielbiał w nich rywalizować. W barwach Tajlandii aż czterokrotnie występował na igrzyskach olimpijskich, startując w konkurencjach żeglarskich (w różnych klasach od Stara, przez Dragona, do Tampesta). Wielkich sukcesów nie osiągał, ale na igrzyskach w Rzymie doszło do ciekawego spotkania. Wówczas Bira w klasie Star walczył z Argentyńczykiem Roberto Mieresem, z którym… ścigał się w Formule 1 w 1953 i 54 roku. Na rzymskich wodach minimalnie lepszy był Mieres, który zawody zakończył na 17. miejscu, dwie lokaty przed księciem.

Generalnie – żył pełnią życia, robił to, co kochał. Sześciokrotnie był żonaty, co ciekawe – za pierwszym i ostatnim razem z tą samą kobietą – Ceril Heycock. Za pierwszym razem małżeństwo przetrwało 11 lat, potem były różne, krótsze i dłuższe związki. Wreszcie, książę wrócił do młodzieńczej miłości i spędził z nią dwa ostatnie lata życia. Sama śmierć także nie była typowa i narobiła sporego zamieszania.

Kilka dni przed wigilią 1985 roku elegancki, starszy mężczyzna upadł na stacji metra Barons Court. Książę doznał rozległego ataku serca i umarł, zanim nadeszła pomoc. Policja nie znalazła przy nim żadnych dokumentów, a jedynie napisaną ręcznie notatkę w nieznanym języku. Kartka została przekazana naukowcom na Uniwersytecie Londyńskim, którzy odczytali, że była adresowana do księcia Biry. Powiadomieni pracownicy tajskiej ambasady natychmiast zidentyfikowali zmarłego. Uroczysty pogrzeb odbył się w Wat Buddhapadipa, buddyjskiej świątyni w Wimbledonie, niedaleko najsłynniejszych kortów tenisowych świata, na których książę często bywał gościem. Nie doczekał się za to otwarcia nowoczesnego toru wyścigowego w swojej ojczyźnie. Wstęgę na obiekcie w Pattayi przecięto niedługo po jego śmierci. Tor nazwano na jego cześć Bira Circuit.

kierowcy

Dziś w Londynie głośno o innym kierowcy, który ma reprezentować Tajlandię w Formule 1. Dzięki Alexandrowi Albonowi książę Bira i Robert Kubica przestaną być sąsiadami. Do tej pory figurowali obok siebie na liście krajów, którzy mieli po jednym reprezentancie w Formule 1. Skoro mowa o listach, to gość z inicjałami AA znajduje się na czele praktycznie każdej. W klasyfikacji generalnej raczej póki co mu to nie grozi. Na razie, nawet biorąc pod uwagę fatalną dyspozycję bolidu Williamsa w zakończonym właśnie sezonie, bukmacherzy większe szanse na mistrzostwo świata w 2019 roku dają wspomnianemu Kubicy. Ale kto wie, może w perspektywie kilku lat Alexander to także materiał na co najmniej księcia wyścigów?

JAN CIOSEK

foto: Wikimedia Commons

Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Uncategorized
20.08.2021

Taśma miesiąca – trzynaście zdarzeń i 2,5 tysiąca w kieszeni

Dzisiaj w „Weszło Fuksem” polecamy wam spektakularne tasiemki. Trafić pięć zdarzeń na kuponie – cóż, to już jest satysfakcja. O jakichś mocnych treblach nawet nie mówimy, bo to klasyka weekendu. Ale trafić TRZYNAŚCIE (!) zdarzeń na kuponie… Ukłony po sam pas. Jak co tydzień zapraszamy was na przegląd najciekawszych trafionych kuponów w Fuksiarzu z zeszłego […]
20.08.2021
#WeszłoFuksem
11.08.2021

Osiem tysięcy w kieszeni na połączeniu portugalsko-francusko-polskim

Coraz częściej przy robieniu cyklu „Weszło Fuksem” wychodzi z nas klasyczny janusz. Czujemy wręcz, jak rośnie nam nos, czerwienieją poliki i z jakąś taką większą estymą zerkamy na białe podkoszulki… Trudno nie zazdrościć ludziom, którzy trafiają takie kupony. A co dzisiaj mamy w „Weszło Fuksem”? Ostatnie niedobitki z Igrzysk w Tokio, sporo trafionych meczów tenisowych, […]
11.08.2021
#WeszłoFuksem
30.07.2021

Tona szczęścia w ESA, ekspert z Tokio i badminton na wagę trzech stówek

Łączny kurs 18.88 na treblu z Ekstraklasy. 7/7 z Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zwycięstwo Legii zagrane za tysiaka. Trebel na live z igrzysk. Taki sympatyczny zestaw kuponów mamy dla was w naszym cyklu #WeszłoFuksem. Co tydzień wybieramy najciekawsze kupony z Fuksiarza, żeby uplastycznić i unaocznić wam, że komuś naprawdę wchodzą te szalone kupony! Różnie układał […]
30.07.2021
Weszło
21.07.2021

Podolski zostanie królem strzelców albo zaliczy bramkę sezonu?

Lukas Podolski trafił do Górnika Zabrze i jest to oczywiście piękna historia, tak wyczekiwany powrót do domu, natomiast dalej też musi być coś dopisane. Już na boisku. Nie wystarczy, że Podolski się uśmiechnie i sprzeda parę ładnych zdań. Potrzebne są też bramki, asysty, wpływ na zespół. Wszyscy się zastanawiamy – jak to z Podolskim w […]
21.07.2021
#WeszłoFuksem
14.07.2021

Euro, Copa America, tenis i UFC – czyli jak obłowić się w Fuksiarzu

Euro za pasem, zatem codzienne typowanko też za nami. No chyba, że ktoś lubi typować hokeja w poniedziałek, we wtorek i środę Ligę Mistrzów, w czwartek Ligę Europy, a w weekend Ekstraklasę i między to wplata siatkówkę. Tak czy siak – czas podsumować wasze najlepsze kupony w cyklu „Weszło Fuksem”. Co mamy dzisiaj? UFC, Euro, […]
14.07.2021
Skoki
21.09.2021

Gregor Schlierenzauer zakończył karierę!

Jego dorobkiem medalowym można by obdzielić kilku zawodników. Gdy wchodził do Pucharu Świata, był fenomenem, z miejsca gotowym rywalizować o najwyższe cele. I choć kilku ostatecznie nie zrealizował, to i tak przeszedł do historii jako legenda skoków narciarskich. Legenda, którą w pewnym momencie wyhamowały kontuzje i wypalenie. Od dobrych kilku lat Gregor Schlierenzauer był już […]
21.09.2021
Inne sporty
19.09.2021

Robert Kubica mistrzem Europy!

To dobry czas dla Roberta Kubicy. Polak miał niedawno okazję wrócić do Formuły 1, biorąc udział w dwóch wyścigach pod nieobecność Kimiego Raikkonena. Wtedy jednak, co naturalne, okupował miejsca przy końcu stawki. Dzisiaj natomiast może cieszyć się ze zwycięstwa. Zespół Polaka, ORLEN Team WRT, został mistrzem prestiżowej serii European Le Mans Series 2021! Już wczorajsze […]
19.09.2021
Inne sporty
12.09.2021

Szalone Grand Prix Włoch. McLaren wygrywa po raz pierwszy od 2012 roku!

Znakomite było to Grand Prix Włoch, przyniosło nam właściwie wszystko to, czego po F1 oczekujemy. Niespodziewany zwycięzca? Jest. Walka na noże dwóch faworytów do mistrzostwa? Jest. Kilka bolidów poza torem? Znajdą się. Dramaturgia wynikła z błędów kierowcy lub zespołu? Proszę bardzo. Można by się tak rozpisywać naprawdę długo. Najważniejsze są jednak dwie informacje. Pierwsza, że […]
12.09.2021
Weszło
10.09.2021

Wspomnień czar, czyli Robert Kubica na torze Monza

Grand Prix Włoch zawsze miało dla Roberta Kubicy wyjątkowe miejsce w kalendarzu. Tam polski kierowca zdobył swoje pierwsze podium w Formule 1 i również tam najczęściej sięgał po punkty. Jak pokazała przyszłość, ten tor leżał mu doskonale. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że dla Polaka był on domem w świecie wyścigów, co niech będzie smakowitą zapowiedzią […]
10.09.2021
Inne sporty
05.09.2021

Grand Prix Holandii: Kubica wrócił, Verstappen triumfował

Robert Kubica zanotował kolejny „powrót” na tory Formuły 1. Tym razem jednak miał do dyspozycji bolid, w którym – jak to sam określił – po raz pierwszy od 2010 roku naprawdę mógł się pościgać. Co z tego wyszło? Polak, który wskoczył na miejsce wykluczonego przez COVID-19 Kimiego Raikkonena, podstawowego kierowcy Alfa Romeo Racing ORLEN, zakończył […]
05.09.2021
Inne sporty
05.09.2021

Miał grać w piłkę ręczną, dziś zgarnia miliony z pokera. Jak Wiktor Malinowski doszedł na szczyt

Miał wielki talent do piłki ręcznej, w wieku 17 lat trenował nawet z pierwszym zespołem VIVE Kielce i nie odstawał wtedy od legend polskiego szczypiorniaka. Potem przyszły jednak kontuzje. Najpierw problem z łąkotką, później zerwane więzadła. Gdy się rehabilitował, brakowało mu adrenaliny. Brat polecił pokera. Okazało się, że jest w tym dobry, karty go wciągnęły. […]
05.09.2021
Inne sporty
12.09.2021

Szalone Grand Prix Włoch. McLaren wygrywa po raz pierwszy od 2012 roku!

Znakomite było to Grand Prix Włoch, przyniosło nam właściwie wszystko to, czego po F1 oczekujemy. Niespodziewany zwycięzca? Jest. Walka na noże dwóch faworytów do mistrzostwa? Jest. Kilka bolidów poza torem? Znajdą się. Dramaturgia wynikła z błędów kierowcy lub zespołu? Proszę bardzo. Można by się tak rozpisywać naprawdę długo. Najważniejsze są jednak dwie informacje. Pierwsza, że […]
12.09.2021
Weszło
10.09.2021

Wspomnień czar, czyli Robert Kubica na torze Monza

Grand Prix Włoch zawsze miało dla Roberta Kubicy wyjątkowe miejsce w kalendarzu. Tam polski kierowca zdobył swoje pierwsze podium w Formule 1 i również tam najczęściej sięgał po punkty. Jak pokazała przyszłość, ten tor leżał mu doskonale. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że dla Polaka był on domem w świecie wyścigów, co niech będzie smakowitą zapowiedzią […]
10.09.2021
Inne sporty
05.09.2021

Grand Prix Holandii: Kubica wrócił, Verstappen triumfował

Robert Kubica zanotował kolejny „powrót” na tory Formuły 1. Tym razem jednak miał do dyspozycji bolid, w którym – jak to sam określił – po raz pierwszy od 2010 roku naprawdę mógł się pościgać. Co z tego wyszło? Polak, który wskoczył na miejsce wykluczonego przez COVID-19 Kimiego Raikkonena, podstawowego kierowcy Alfa Romeo Racing ORLEN, zakończył […]
05.09.2021
Formuła 1
04.09.2021

Kubica ponownie w bolidzie F1. Jutro pojedzie w Grand Prix Holandii

Niebywale układają się losy Roberta Kubicy w tym sezonie. Jeszcze dwa tygodnie temu Polak startował w wyścigu 24h Le Mans. Kiedy samochód zespołu ORLEN Team WRT uległ awarii jadąc na pierwszym miejscu w klasie LMP2 na dwie minuty przed końcem najsłynniejszego całodobowego wyścigu na świecie, o Kubicy – patrząc na jego karierę – można było […]
04.09.2021
Inne sporty
31.08.2021

Kierowca, który zagiął czas. Kręta droga Georga Russella do sukcesu

Są takie wydarzenia w Formule 1, po których pozostaje tylko przecierać oczy ze zdumienia. Nie ma ich zbyt wiele, są wręcz pożądaną rzadkością. Swego rodzaju przełamaniem monotonii, która zakłada dominację najsilniejszych zespołów. W poprzednim sezonie takim odstępstwem od normy był historyczny wyczyn Sergio Pereza. Nie dość, że Meksykanin wygrał wyścig po raz pierwszy w karierze, […]
31.08.2021
Inne sporty
06.06.2021

GP Baku czyli szaleństwo. Verstappen i Hamilton bez punktów!

We współczesnej F1 często wieje nudą. Zdarzają się wyścigi, gdy właściwie nic się nie dzieje. Dzisiejsze Grand Prix Baku też długimi momentami tak właśnie wyglądało. A potem zaczęło się istne szaleństwo. Najpierw z wyścigu wyleciał lider klasyfikacji generalnej, Max Verstappen, a potem również Lewis Hamilton. To oznacza, że po raz pierwszy w tym sezonie wyścig […]
06.06.2021
Inne sporty
13.03.2020

Panowie, wyłączcie wasze silniki. I to raczej na dłuższy czas… Motorsport także odwołany

Dla kibiców sportów motorowych połowa marca to tradycyjnie czas, kiedy kończy się sen zimowy, a zaczyna wielkie ściganie. W tym roku miało być tak samo, najlepsi kierowcy świata już byli w Australii, gotowi do rozpoczęcia sezonu Formuły 1. A jednak, silniki nie zostaną odpalone, żadnego ścigania nie będzie. Królowa sportu motorowego zapada w ponowny sen […]
13.03.2020
Inne sporty
12.03.2020

Formuła 1? Nie, Formuła Covid-19! Jak się ścigać z koronawirusem

Turnieje tenisowe – odwołane. Gale sportów walki – odwołane. Mecze piłkarskie – jedne odwołane, inne – póki co – rozgrywane bez udziału publiczności. Wszystko oczywiście przez epidemię koronawirusa, która uderzyła w świat sportu z ogromną siłą. Tymczasem Formuła 1 właśnie szykuje się do rozpoczęcia sezonu, jak gdyby nigdy nic. No, dobra, jak gdyby nigdy nic […]
12.03.2020
Inne sporty
08.03.2020

Kim jesteś? Jesteś zwycięzcą. Z tym, że chyba nie bardzo…

Czy są jakieś granice żenady? Cóż, patrząc na to, co wydarzyło się na ringu w Łomży – chyba nie w świecie boksu. Oto Artur Szpilka stoczył pierwszą walkę po powrocie do kategorii junior ciężkiej. Walkę słabą, żeby nie powiedzieć – żenującą. Ale jego kiepska postawa była niczym w porównaniu do tego, co pokazali austriaccy sędziowie. […]
08.03.2020
Inne sporty
07.03.2020

Jędrzejczyk przed walką o pas: Kocham rywalizację. Nawet gdy gram ze szwagrem w chińczyka, mocno walczę

W życiu Joanny Jędrzejczyk nie ma miejsca na nudę. Polska wojowniczka dziś w nocy stanie przed wielką szansą na odzyskanie mistrzowskiego pasa federacji UFC. W międzyczasie Joanna Jędrzejczyk jest po prostu Joanną Jędrzejczyk: pewną siebie, wyszczekaną, zdecydowaną i świadomą swoich możliwości wojowniczką. Po tym, jak mistrzyni UFC Weili Zhang pokazała polskim kibicom środkowy palec, JJ […]
07.03.2020
Inne sporty
24.02.2020

W skokach narciarskich się udało. Teraz szukamy następców Kubicy

Ulica Bielańska w Warszawie to tak naprawdę ledwie uliczka, jakiej przebiegnięcie zajęłoby dobremu sprinterowi może 15 sekund. Stoi tu kilka bloków, apteka, najmniejsza pętla autobusowa w mieście (dla jednego autobusu), osiedlowa siłownia, popularna klubokawiarnia i salon pielęgnacji psów, podobno najlepszy w kraju. Aha, i jeszcze siedziba PKN Orlen, największej polskiej firmy. Kimi Raikkonen, mistrz Formuły […]
24.02.2020
Inne sporty
23.02.2020

Król Cyganów królem świata! Tyson Fury zdemolował Wildera

Takie walki kochamy, dla takich walk zarywamy noce. Dziś nawet nie trzeba było rezygnować ze snu, a jedynie ustawić budzik na świt polskiego czasu. Choć wstawanie w niedzielę około piątej rano to czyste barbarzyństwo, to jednak żadnego fana boksu specjalnie namawiać nie trzeba było. W Las Vegas toczyła się walka, na którą świat czekał od […]
23.02.2020
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Suche Info
21.09.2021

Kontuzja Baszkirowa. Kilka tygodni przerwy

Złe wieści dla Zagłębia Lubin. Jewgienij Baszkirow doznał urazu. Klub komunikuje, że czeka go kilka tygodni przerwy. Jeszcze nie są znane szczegóły urazu Rosjanina, który dopiero przejdzie detaliczne badania. Wiadomo, że kontuzja dotyczy kolana. Baszkirow wystąpił w ostatnim meczu lubinian z Bruk-Betem, ale został zmieniony w przerwie. W tym sezonie czterokrotnie znalazł się w wyjściowym składzie. […]
21.09.2021
Weszło
21.09.2021

Gdzie Szymański? Czemu Płacheta? – powołania Sousy | Smykałka #19

21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Klopp napisał wzruszający list do chorego na raka kibica

Juergen Klopp to świetny człowiek. Niewiele jest w wielkiej piłce postaci, które wzbudzałyby tak dużą sympatię. Kiedy dowiedział się, że jeden z kibiców Liverpoolu walczy z rakiem, napisał do niego list, by go wesprzeć. Niestety, historia nie zakończyła się happy endem. Chory na nowotwór Chris zmarł. Jego brat wrzucił na Twittera list, jaki wysłał szkoleniowiec […]
21.09.2021
Weszło
21.09.2021

Kamil Grosicki i stolica. Związek, który nie mógł przetrwać

W pierwszej części historii Kamila Grosickiego zajrzeliśmy do Szczecina, który był domem dla dwóch zespołów Pogoni. Gdy Dariusz Adamczuk z kumplami i kibicami budowali od zera projekt „Pogoń Nowa”, jeden z najzdolniejszych wychowanków w historii Portowców debiutował pośród brazylijskiej kolonii Antoniego Ptaka. Dziś opisujemy kolejny etap jego wędrówki. Z rodzinnego Szczecina Grosicki wyjechał do Legii […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Patologia. Piłkarz celowo złamał rywalowi nos

Niższe ligi mają swój kapitalny urok, ale niestety przynoszą też mroczne historie – czasem wręcz rodem z kryminałów. Taka właśnie wydarzyła się na austriackich boiskach, gdzie rosyjski zawodnik, niejaki Raschid Arsanukajew, dopuścił się niewiarygodnego chamstwa. Historia wydarzyła się na boiskach dziewiątej ligi w Austrii, konkretnie w meczu Göfis Satteins 1b i FC Viktoria 62 Bregenz. Arsanukajew […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Robert Lewandowski odebrał Złotego Buta

Usiądźcie wygodnie i cieszcie się tą chwilą. Robert Lewandowski został właśnie pierwszym Polakiem w historii futbolu, który sięgnął po Złotego Buta. W teorii już to wiedzieliśmy, ale to dziś RL9 odebrał tę prestiżową nagrodę, więc formalności zostały dopięte. 41 bramek okazało się wyczynem, którego nie przebił nikt. Podczas oficjalnej gali gratulacje Polakowi składali Herbert Heiner, […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Kolejna kontuzja Thiago Alcantary

Są tacy piłkarze, którzy mają w sobie cząstkę geniuszu, ale kontuzje zabijają ją kawałek po kawałku. Najlepszym przykładem jest rzecz jasna Marco Reus, ale nie tylko. Thiago Alcantara także jest często trapiony przez urazy albo poważne problemy zdrowotne. Okazuje się, że pomocnik Liverpoolu znów z tego powodu znajdzie się poza grą. Jak informuje angielskie „Sky […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Kto stracił najwięcej na pandemii? Barcelona i Juventus

Włoska „La Gazzetta dello Sport” wraca do tematu strat, jakie największe kluby piłkarskie świata poniosły z powodu pandemii. Składają się na nie zamknięte trybuny, sklepy klubowe i wiele innych spraw, które powiększały dziurę w budżecie. Które kluby straciły na tym najwięcej? Straty, o których mówią włoskie media, idą w setki milionów euro. Na szczycie listy […]
21.09.2021
Ekstraklasa
21.09.2021

Stadion Radomiaka z trzema, a nie dwiema trybunami? Jest taki plan

Co jakiś czas zaglądamy do Radomia, a konkretniej – na budowę nowego stadionu w tym mieście. Inwestycja, która może posłużyć za scenariusz do sequelu „Niekończącej się opowieści” powoli idzie do przodu. W ostatnich tygodniach można usłyszeć optymistyczne prognozy, a z naszych ustaleń wynika, że miasto chciałoby, żeby w pierwszym etapie budowy powstał obiekt z trzema, […]
21.09.2021
Skoki
21.09.2021

Gregor Schlierenzauer zakończył karierę!

Jego dorobkiem medalowym można by obdzielić kilku zawodników. Gdy wchodził do Pucharu Świata, był fenomenem, z miejsca gotowym rywalizować o najwyższe cele. I choć kilku ostatecznie nie zrealizował, to i tak przeszedł do historii jako legenda skoków narciarskich. Legenda, którą w pewnym momencie wyhamowały kontuzje i wypalenie. Od dobrych kilku lat Gregor Schlierenzauer był już […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Los Koemana przesądzony. Kto będzie nowym trenerem Barcelony?

Hiszpańskie media są zgodne – misja pt. „Ronald Koeman w Barcelonie” jest już skończona. Ostatnią kwestią do rozstrzygnięcia pozostaje to, kiedy holenderski trener zostanie zwolniony z pracy. Według informacji portalu „Goal” i kilku innych źródeł, decyzja już zapadła, ale Barca wstrzyma się z jej ogłoszeniem do czasu dopięcia tematu następcy Koemana. Ronald Koeman pracuje w […]
21.09.2021
Piłka nożna
21.09.2021

Puszcza bije Lechię, Arka w finale… Największe sensacje poprzedniego Pucharu Polski

KSZO wyrzucające za burtę Wisłę Kraków. Puszcza podpalająca stołek pod tyłkiem Piotra Stokowca. Arka sprawiająca psikusa Piastowi. Chojniczanka eliminująca Zagłębie Lubin. Jakie były największe sensacje poprzedniej edycji Pucharu Polski? Powspominajmy. 1/32 finału Pucharu Polski 2020/21 Na początkowym etapie rozgrywek niespodzianek nie było zbyt wiele, ale kilka się trafiło. Jedną z nich niewątpliwie był triumf, jaki […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Prestiż i pieniądze. Ile można zarobić na Pucharze Polski?

Startują rozgrywki Pucharu Polski na szczeblu centralnym. Co to oznacza? Po pierwsze, że znów dojdzie do starć underdogów z faworytami, które często niosą niespodzianki. Po drugie – że za te niespodzianki można solidnie zarobić. W sezonie 2021/2022 pula nagród w Pucharze Polski wyniesie aż 10 milionów złotych. Jak zostaną podzielone te pieniądze? W rozgrywkach pucharowych […]
21.09.2021
Weszło
21.09.2021

Kiedyś na boiskach się paliło. Teraz to towarzystwo jest za miękkie

Jeśli ktoś śledzi Ekstraklasę od początku XXI wieku, postać Ryszarda Wieczorka nie powinna być mu obca. Jego przygoda trenerska na najwyższym szczeblu jest niejednoznaczna, bo pamiętamy zarówno sukcesy, jak i niepowodzenia. Nieudane misje ratunkowe, ale też świetne wyniki z Koroną Kielce, Odrą Wodzisław i obecnie KKS-em Kalisz, z którym nasz rozmówca otarł się o awans […]
21.09.2021
Ekstraklasa
21.09.2021

Mamrot: „Stałe fragmenty to nasz największy problem”

– Pan ma tę przewagę, że jak się pan pomyli w swojej ocenie sytuacji, to nie musi się pan potem z tego tłumaczyć. Ja muszę – powiedział Ireneusz Mamrot w ostatnim odcinku „Weszłopolskich”. Spisaliśmy dla was rozmowę ze szkoleniowcem Jagiellonii Białystok – momentami dyskusja była dość nerwowa, bo i obecna sytuacja białostoczan nie napawa optymizmem. […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Szpaler dla Łukasza Fabiańskiego na pożegnanie z kadrą

Łukasz Fabiański w najbliższych tygodniach rozegra ostatni mecz w reprezentacji Polski. Bramkarz West Hamu United zakończył karierę w narodowych barwach, a Paulo Sousa powołał go po raz ostatni, żeby ten mógł pożegnać się z kadrą na boisku. Portal „TVP Sport” informuje o tym, jak ma wyglądać pożegnanie „Fabiana”. 56 występów w reprezentacji Polski. Udział w […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Kahn: Lewandowski jest wyjątkowy, tak jak Cristiano Ronaldo i Messi

Robert Lewandowski odbierze dziś Złotego Buta za sezon 2020/2021. Polak został najlepszym strzelcem w pięciu topowych ligach w Europie, bijąc także wieloletni rekord Gerda Mullera w Bundeslidze. „WP Sportowe Fakty” z tej okazji porozmawiały z legendą Bayernu, Oliverem Kahnem. Prezes klubu z Bawarii – co za niespodzianka – nie może się nachwalić polskiego snajpera. – […]
21.09.2021
Brama dnia
21.09.2021

Pojedynek bocznych obrońców | BRAMA DNIA

We wczorajszej „Bramie dnia” głosowanie było bardzo wyrównane, ostatecznie zatriumfował w nim Roy Makaay. Dzisiaj też spodziewamy się twardej walki. Do boje staje dwóch bocznych defensorów – Gianluca Zambrotta oraz Leighton Baines. GIANLUCA ZAMBROTTA VS LAZIO (21.09.2008) Gianluca Zambrotta swoją bogatą karierę kończył w barwach Milanu. Zdobył dla ekipy Rossonerich tylko dwa gole, zresztą nigdy […]
21.09.2021