post

Opublikowane 09.12.2018 13:43 przez

Rafal Bienkowski

Gdyby Robert Kubica wziął do ręki długopis i miał zrobić listę swoich największych tępicieli w świecie Formuły 1, nie mogłoby na niej zabraknąć Jacquesa Villeneuve’a. Kanadyjczyk do dziś ma nadciśnienie po tym, jak z wyścigowego siodła zrzucił go właśnie Polak. Teraz nadarzy się kolejna okazja do kąsania, bo Jacques będzie pewnie jednym z głównych recenzentów poczynań Williamsa. Ale kto mu zabroni, skoro to on jest ostatnim mistrzem świata, którego pamięta team z Grove…   

Na jednym z forów poświęconych Formule 1, ktoś rzucić hasło „Dlaczego nienawidzimy Jacquesa Villeneuve’a?”. I od razu się posypało: „bo ciągle pieprzy głupoty”, „bo od kiedy przeszedł na emeryturę, ciągle robi gównoburzę”, „bo gada bzdury, żeby tylko jego nazwisko było w gazetach”, „bo jest jak stary facet, którzy krzyczy do dzieci, żeby zeszły z trawnika”, „bo jest Kanadyjczykiem, a to chyba wystarczy”. Jeden z uczestników dyskusji wrzucił też zdjęcie gwiazdora siedzącego samotnie przy stole i opatrzył to podpisem – „Jacques ze swoimi przyjaciółmi”.

Gdyby zrobić sondaż na najbardziej nielubianych ludzi Formuły 1, byłaby to całkiem mocna kandydatura.

A przecież mówimy o byłym mistrzu świata, jednym z najlepszych kierowców drugiej połowy lat 90. O człowieku, za sprawą którego w Formule 1 zakochało się wielu kibiców. Mało tego, Jacques Villeneuve w czasie kariery był przecież uosobieniem tego, za czym tak bardzo tęsknią dziś fani królowej sportów motorowych – charyzmy. Kiedy obecni kierowcy to w zdecydowanej większości PR-owe wyroby, on był sportowcem z krwi i kości, mówił barwnie i zawsze to, co myślał.

Mimo sporej kariery, dziś wielu kibiców traktuje go jednak trochę jak frustrata, który nie może pogodzić się z tym, jak ostatecznie obszedł się z nim świat Formuły 1. Lepszy pożytek mają z niego tylko dziennikarze, bo w telewizyjnym studio jest ostry jak brzytwa. Jego opinie co chwilę podnoszą temperaturę w paddocku i doszło nawet do tego, że szefowie Williamsa w odpowiedzi na ostrą krytykę zaczęli odmawiać mu wstępu do swoich pomieszczeń podczas weekendów wyścigowych.

A bo Robert, to…

Jak wiadomo, dla kibiców w Polsce Jacques Villeneuve to przede wszystkim jeden z największych krytyków Roberta Kubicy. Naszego kierowcę zaczął podgryzać już w 2006 r., kiedy stracił miejsce w ekipie BMW Sauber. Mówi się, że to Polak wysłał go na emeryturę zamieniając go przed Grand Prix Węgier (w poprzednim wyścigu na Hockenheim Kanadyjczyk miał wypadek), ale tak naprawdę Jacques sam powoli schodził już na zieloną trawkę.

Zaliczał kolejny marny sezon, czego dowodem było 7 punków wyjeżdżonych w dwunastu wyścigach. Zupełnie nie przypominał już kierowcy, który w 1997 r. zdobył mistrzowski tytuł z Williamsem, wygrywając aż siedem Grand Prix w sezonie. Z każdym kolejnym teamem zaliczał coraz bardziej dotkliwy zjazd, chociaż trzeba uczciwie przyznać, że chociażby jego ekipa British American Racing (1999-2003) słynęła z notoryczny defektów bolidu. Z tym zespołem na koniec sezonu był najwyżej na siódmym miejscu, dlatego wielu drażniło, że Kanadyjczyk kosił rocznie około 20 mln dolarów pensji (według informacji formula1.com).

Później było jeszcze gorzej. Krótki epizod w Renault nie zasługuje nawet na większą uwagę, z kolei z Sauberem, a później BMW Sauber, był kolejno 14. i 15. Tak więc Villeneuve w 2006 r. mógł wyczuwać już swój początek końca w Formule 1, chociaż raczej nie podejrzewał, że gwoździem do trumny będzie gość, który jeszcze rok wcześniej jeździł w Formule Renault 3.5. – Pieprzyć to. Czas zająć się resztą mojego życia – miał powiedzieć wtedy na odchodne. Żeby się odstresować, poszedł w muzykę i już rok później spełnił swoje marzenie nagrywając płytę „Private paradise”. Niestety, nie dostał Nagrody Grammy.

Postawienie BMW Sauber na Roberta na pewno było dla niego bolesne. Poza tym pamiętajmy, że jedynym wygranym wyścigiem Kubicy było Grand Prix Kanady, a to matecznik Villeneuve’a. Być może także stąd to jego późniejsze krytykanctwo – mówi Ryszard Turski, redaktor naczelny polskiej edycji magazynu „F1 Racing”. A Jacques na swojej ziemi nie wygrał nigdy.

O kulisach współpracy Villeneuve’a z Kubicą, kiedy nasz kierowca był trzecim jeźdźcem BMW Sauber, wiadomo niewiele. Tyle, że nie byli wielkimi przyjaciółmi i raczej nie spędzali ze sobą świąt. – Nie będę płakał z powodu zajęcia miejsca Jacquesa w zespole. Czasami tak się zdarza, gdyż takie jest życie. Pracowałem z nim i dla niego. Próbowałem podczas piątkowych sesji treningowych pomóc mu jak tylko mogłem i na ile było to możliwe – mówił Kubica kanadyjskim dziennikarzom w 2007 r.

Robert starał się być jednak dyplomatą, bo kiedy w 2017 r. testował bolid Renault i coraz bardziej zbliżał się do powrotu na tor, Villeneuve przeczołgał go w rozmowie z belgijskim mediami. Mówił, że ewentualny powrót Polaka do ścigania po tak ciężkiej kontuzji to wstyd dla Formuły 1, a język rozwiązał mu się na tyle, że wrócił do wydarzeń z 2006 r. Jak mówił, kiedy Kubica był trzecim kierowcą, „nie dało się z nim wytrzymać i trudno było się z nim dogadać” i że ogólnie „były to dla niego straszne miesiące”. Jak widać, gołąbki pokoju raczej nie fruwały wtedy w paddocku BMW Sauber.

Mam mieszane uczucia, mówiąc o nim. Ciekawy człowiek, ale z kłopotami charakterologicznymi. Z jednej strony doceniam go, bo był bardzo dobrym kierowcą, ale z drugiej strony później bardzo się pogubił, bo nie potrafił pogodzić się ze swoją porażką – dodaje Turski. – Jest osobą, która bez wątpienia ma wielką wiedzę, jednak w momencie, kiedy Formuła 1 zrezygnowała z jego usług, niepotrzebnie zajął się recenzowaniem obiecującego zawodnika. Zamiast być dla Roberta mentorem, wsparciem, on go strasznie krytykował. Chociaż doceniam, że później częściowo wycofał się z tej krytyki przyznając, że się pomylił. Jako były wielki kierowca może sobie pozwolić na wiele, niemniej jednak do jego słów należy podchodzić z duża rezerwą.

Kiedy powrót Kubicy do Formuły 1 był coraz bliższy, dawny mistrz znów jednak nie przebierał w słowach. Twierdził, że Robert nie będzie potrafił w pełni obsługiwać kontuzjowaną ręką kierownicy naszpikowanej przyciskami. Że jego dobre wyniki podczas przejazdów testowych w Williamsie to tylko dowód na to, jak kiepscy są podstawowi kierowcy. Że sabotuje rozwój bolidu Williamsa. Że powinien zostać poddany dodatkowym testom fizycznym. I najpoważniejszy zarzut, który padł na łamach „Auto Bilda” – że Kubica będzie realnym zagrożeniem dla innych kierowców, za co w przypadku groźnego zdarzenia na torze odpowie Williams.

Chociaż nieco dziwnie brzmi to w ustach kierowcy, który zaliczył w swojej karierze kilka poważnych wypadków. Do historii przeszedł przede wszystkim ten z Grand Prix Australii z 2001 r. Bolid Villeneuve’a uderzył w tył auta Ralfa Schumachera, po czym rozbił się o barierę ochronną. Zabłąkane koło, które urwało się z samochodu Kanadyjczyka, śmiertelnie uderzyło jednego z pracowników służb porządkowych.

A wracając do sprawności Roberta… – On udowodnił, że może się ścigać. Poza tym nikt nie zaryzykuje i nie posadzi w bolidzie faceta, który jest potencjalnym samobójcą – mówi Ryszard Turski, chociaż nie ukrywa, że sam obawia się jednej rzeczy: – Tego, co będzie się działo po starcie do pierwszego zakrętu. Nagle mamy dwadzieścia bolidów dookoła i niech dojdzie do jakiegoś kontaktu nawet nie z winy Roberta. Od razu mogą paść komentarze, że to i tak jego wina. Chociaż wiem, że on mentalnie sobie z tym poradzi. O ocenę takich sytuacji oczywiście będzie też proszony Villeneuve, bo był kierowcą Williamsa, a losy jego i Roberta przez lata przeplatały się. Ale czy to będzie jakaś sensowna ocena, a nie krytyka pod publiczkę? Umówmy się, to co robi Villeneuve, jest też jego własnym PR-em. Wprawdzie swoje zarobił i ma dobre nazwisko, ale na pewno chciałby być cały czas blisko tego świata.

„Chcesz zrobić ze mną wywiad?”

Ale żeby nie było, że Jacques jest wyłącznie etatowym hejterem Robert Kubicy. Kanadyjczyk od lat recenzuje w zasadzie całą Formułę 1, to, w jaki sposób ona funkcjonuje.

Na przykład? W 2012 r. udzielił „Guardianowi” wywiadu, w którym nazwał współczesnych kierowców dziećmi, bo – jak to ujął – traktują Formułę 1 jak grę video. Chodziło o nadmierne ryzyko podejmowane na torze. Jak mówił, kiedy 20-30 lat temu ryzyko śmierci na torze było o wiele wyższe, kierowcy jeździli z większym respektem i szacunkiem dla rywala. Twierdził, że większe ryzyko na torze to efekt m.in. dopuszczenia do wyścigów często mało doświadczonych pay driverów, którzy dostają fotel w bolidzie płacąc za to zawartością portfela swoich sponsorów.

A propos dzieci. Kiedy w Formule 1 zadebiutował 17-letni Max Verstappen, Jacques wprost nazwał to obrazą dyscypliny. Ironicznie pytał, czy szefowie Red Bulla wiedzą, że wsadzają do bolidu dziecko, które dopiero co schowało w garażu swojego gokarta. A mówiąc już poważnie, nie negował wprawdzie szybkości młodzika, ale piętnował jego brak doświadczenia. Dlatego też później tak rozsmakował się w komentowaniu każdego incydentu, w który zamieszany był Max.

Villeneuve w ogóle mocno korzysta z prawa, jakie niesie ze sobą bycie ekspertem, dlatego w przeszłości dostawało się też innym:

Pomylił Formułę 1 z Hollywood. (…) Sposób, w jaki ukląkł przy swoim samochodzie po awarii w kwalifikacjach, wyglądał jak cierpienie Chrystusa” – to o Lewisie Hamiltonie.

Oni obaj niczego się od siebie nie nauczą, ich starty to strata czasu” – to o Siergieju Sirotkinie i Lance’u Strollu.

Ten zespół jest martwy. Najpierw trzeba spojrzeć na szczyt piramidy, bo ryba psuje się od głowy. Są zupełnie ślepi w kwestii określenia swojej sytuacji” – to naturalnie o Williamsie.

Villeneuve’a można lubić lub nie, ale trzeba przyznać, że nie wszystkie jego uwagi były pozbawione sensu. Po tragicznym wypadku Julesa Bianchiego na torze Suzuka (jego bolid uderzył w dźwig, który usuwał z toru auto Adriana Sutila) były mistrz świata apelował do włodarzy Formuły 1, że samochód bezpieczeństwa powinien pojawiać się na trasie zawsze, kiedy na poboczu znajduje się bolid wymagający interwencji służb porządkowych.

Trudno też nie zgodzić się z jego opinią, według której Formuła 1 straciła na atrakcyjności przez to, że kierowcy tak mocno dali się poddać PR-owej obróbce. Że cały ten świat jest tak do bólu uporządkowany, a przez to sztuczny. – Na wyścigach nie ma już bohaterów. Korporacje nie chcą, żeby kierowcy zrujnowali ich wizerunek, dlatego nie mogą powiedzieć, co naprawdę myślą. To smutne, że w paddocku nie widzimy kierowców jako prawdziwych ludzi – komentował Villeneuve.

On akurat wie co mówi, bo na przełomie wieków był jedną z najbardziej kolorowych osobowości Formuły 1.

8a913934da7883c40753081b8c7a6f86--villeneuve-jacques

Sesja na okładkę „Playboya”? Jasne. Strzelić sobie włosy na blond? Czemu nie. Fotoreporterzy chcą zrobić zdjęcie, na którym pozuje ze swoją dziewczyna Dannii Minogue (siostra Kylie)? Proszę bardzo.

Dziś aż trudno w to uwierzyć, ale u szczytu kariery potrafił sam zaproponować wywiad dziennikarzowi „The Independent” i specjalnie nie ukrywał, że musiał to zrobić, bo takiej aktywności oczekiwał od niego sponsor z branży tytoniowej. Marketingowa machina trochę go drażniła, dlatego często szedł pod prąd i mówił dokładnie to, co myśli. Gdyby dziś zapytać kierowcę, co sądzi o współpracy z psychologiem, włączyłby się pewnie automat z gładką wypowiedzią. A Jacques? On na takie pytanie w 1998 r. odpowiedział wprost – że jest na to zbyt dumny i na takim poziomie nie powinno być ludzi wymagających takiego wsparcia. Że trzeba być bardzo mocnym psychicznie na półtorej godziny wyścigu. Wystrzelił nawet, że gdyby któryś z kierowców pracował z psychologiem, straciłby do niego resztki szacunku.

Czasy tak wyrazistych postaci już się skończyły. Proszę jednak też zwrócić uwagę, że przybyło Grand Prix, w przyszłym roku będzie aż 21 weekendów wyścigowych, a do tego naprawdę trzeba być solidnie przygotowanym. To już nie te czasy, że kierowcy potrafili zapalić papierosa i wsiąść do bolidu – mówi Ryszard Turski z „F1 Racing”, ale wraca też do kwestii pieniędzy. – Kierowcy muszą bardziej dbać o finanse. Kiedyś nie trzeba było tylu pieniędzy, żeby móc rywalizować, gdzie teraz niewielu jest kierowców, którzy de facto nie płacą za jazdę. Może jedynie poza czołówką, bo pozostali muszą zdobywać pieniądze, żeby zaistnieć. Ostatnią generacją, która weszła do Formuły 1 z rozpędu, była właśnie ta Roberta Kubicy. On jest przykładem kierowcy, który pokonał całą ścieżkę do debiutu bez znajomości i dobrego pochodzenia.

Chociaż jeśli chodzi o pochodzenie, to mistrz z Kanady ma akurat wyborne. Ojciec Gilles, chociaż nie zdobył tytułu mistrzowskiego, był jednym z czołowych kierowców Formuły 1 przełomu lat 70. i 80 (większość kariery spędził w stajni Ferrari). Jego karierę zatrzymał tragiczny wypadek podczas Grand Prix Belgii w maju 1982 r. Kiedy zginął, Jacques miał 11 lat. Bolesna przeszłość też była powodem, dla którego dziennikarze zawsze mocno się nim interesowali.

Ale swoją charyzmę potrafił udowadniać także na torze. Już w debiutanckim sezonie w barwach Williamsa został wicemistrzem świata, a rok później był już mistrzem. Do historii przeszło przede wszystkim zamykające sezon 1997 Grand Prix Europy w Jerez. Na finiszu w klasyfikacji generalnej prowadził Michael Schumacher, który miał jedynie punkt przewagi nad Villeneuvem. W Hiszpanii Kanadyjczyk długo gnał za Niemcem, aż w końcu na 48. okrążeniu doczekał się momentu, kiedy mógł zaatakować go po wewnętrznej. Właśnie wtedy doszło do słynnej kolizji – „Schumi” chciał go z premedytacją zablokować, ale skończyło się na tym, że sam wylądował na piaszczystym poboczu, a Jacques pojechał po trzecie miejsce, które dało mu wymarzony tytuł.

To był jego największy moment chwały karierze, a dla Williamsa ostatni tytuł mistrzowski.

RAFAŁ BIEŃKOWSKI

Fot. newspix.pl

Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Uncategorized
20.08.2021

Taśma miesiąca – trzynaście zdarzeń i 2,5 tysiąca w kieszeni

Dzisiaj w „Weszło Fuksem” polecamy wam spektakularne tasiemki. Trafić pięć zdarzeń na kuponie – cóż, to już jest satysfakcja. O jakichś mocnych treblach nawet nie mówimy, bo to klasyka weekendu. Ale trafić TRZYNAŚCIE (!) zdarzeń na kuponie… Ukłony po sam pas. Jak co tydzień zapraszamy was na przegląd najciekawszych trafionych kuponów w Fuksiarzu z zeszłego […]
20.08.2021
#WeszłoFuksem
11.08.2021

Osiem tysięcy w kieszeni na połączeniu portugalsko-francusko-polskim

Coraz częściej przy robieniu cyklu „Weszło Fuksem” wychodzi z nas klasyczny janusz. Czujemy wręcz, jak rośnie nam nos, czerwienieją poliki i z jakąś taką większą estymą zerkamy na białe podkoszulki… Trudno nie zazdrościć ludziom, którzy trafiają takie kupony. A co dzisiaj mamy w „Weszło Fuksem”? Ostatnie niedobitki z Igrzysk w Tokio, sporo trafionych meczów tenisowych, […]
11.08.2021
#WeszłoFuksem
30.07.2021

Tona szczęścia w ESA, ekspert z Tokio i badminton na wagę trzech stówek

Łączny kurs 18.88 na treblu z Ekstraklasy. 7/7 z Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zwycięstwo Legii zagrane za tysiaka. Trebel na live z igrzysk. Taki sympatyczny zestaw kuponów mamy dla was w naszym cyklu #WeszłoFuksem. Co tydzień wybieramy najciekawsze kupony z Fuksiarza, żeby uplastycznić i unaocznić wam, że komuś naprawdę wchodzą te szalone kupony! Różnie układał […]
30.07.2021
Weszło
21.07.2021

Podolski zostanie królem strzelców albo zaliczy bramkę sezonu?

Lukas Podolski trafił do Górnika Zabrze i jest to oczywiście piękna historia, tak wyczekiwany powrót do domu, natomiast dalej też musi być coś dopisane. Już na boisku. Nie wystarczy, że Podolski się uśmiechnie i sprzeda parę ładnych zdań. Potrzebne są też bramki, asysty, wpływ na zespół. Wszyscy się zastanawiamy – jak to z Podolskim w […]
21.07.2021
#WeszłoFuksem
14.07.2021

Euro, Copa America, tenis i UFC – czyli jak obłowić się w Fuksiarzu

Euro za pasem, zatem codzienne typowanko też za nami. No chyba, że ktoś lubi typować hokeja w poniedziałek, we wtorek i środę Ligę Mistrzów, w czwartek Ligę Europy, a w weekend Ekstraklasę i między to wplata siatkówkę. Tak czy siak – czas podsumować wasze najlepsze kupony w cyklu „Weszło Fuksem”. Co mamy dzisiaj? UFC, Euro, […]
14.07.2021
Skoki
21.09.2021

Gregor Schlierenzauer zakończył karierę!

Jego dorobkiem medalowym można by obdzielić kilku zawodników. Gdy wchodził do Pucharu Świata, był fenomenem, z miejsca gotowym rywalizować o najwyższe cele. I choć kilku ostatecznie nie zrealizował, to i tak przeszedł do historii jako legenda skoków narciarskich. Legenda, którą w pewnym momencie wyhamowały kontuzje i wypalenie. Od dobrych kilku lat Gregor Schlierenzauer był już […]
21.09.2021
Inne sporty
19.09.2021

Robert Kubica mistrzem Europy!

To dobry czas dla Roberta Kubicy. Polak miał niedawno okazję wrócić do Formuły 1, biorąc udział w dwóch wyścigach pod nieobecność Kimiego Raikkonena. Wtedy jednak, co naturalne, okupował miejsca przy końcu stawki. Dzisiaj natomiast może cieszyć się ze zwycięstwa. Zespół Polaka, ORLEN Team WRT, został mistrzem prestiżowej serii European Le Mans Series 2021! Już wczorajsze […]
19.09.2021
Inne sporty
12.09.2021

Szalone Grand Prix Włoch. McLaren wygrywa po raz pierwszy od 2012 roku!

Znakomite było to Grand Prix Włoch, przyniosło nam właściwie wszystko to, czego po F1 oczekujemy. Niespodziewany zwycięzca? Jest. Walka na noże dwóch faworytów do mistrzostwa? Jest. Kilka bolidów poza torem? Znajdą się. Dramaturgia wynikła z błędów kierowcy lub zespołu? Proszę bardzo. Można by się tak rozpisywać naprawdę długo. Najważniejsze są jednak dwie informacje. Pierwsza, że […]
12.09.2021
Weszło
10.09.2021

Wspomnień czar, czyli Robert Kubica na torze Monza

Grand Prix Włoch zawsze miało dla Roberta Kubicy wyjątkowe miejsce w kalendarzu. Tam polski kierowca zdobył swoje pierwsze podium w Formule 1 i również tam najczęściej sięgał po punkty. Jak pokazała przyszłość, ten tor leżał mu doskonale. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że dla Polaka był on domem w świecie wyścigów, co niech będzie smakowitą zapowiedzią […]
10.09.2021
Inne sporty
05.09.2021

Grand Prix Holandii: Kubica wrócił, Verstappen triumfował

Robert Kubica zanotował kolejny „powrót” na tory Formuły 1. Tym razem jednak miał do dyspozycji bolid, w którym – jak to sam określił – po raz pierwszy od 2010 roku naprawdę mógł się pościgać. Co z tego wyszło? Polak, który wskoczył na miejsce wykluczonego przez COVID-19 Kimiego Raikkonena, podstawowego kierowcy Alfa Romeo Racing ORLEN, zakończył […]
05.09.2021
Inne sporty
05.09.2021

Miał grać w piłkę ręczną, dziś zgarnia miliony z pokera. Jak Wiktor Malinowski doszedł na szczyt

Miał wielki talent do piłki ręcznej, w wieku 17 lat trenował nawet z pierwszym zespołem VIVE Kielce i nie odstawał wtedy od legend polskiego szczypiorniaka. Potem przyszły jednak kontuzje. Najpierw problem z łąkotką, później zerwane więzadła. Gdy się rehabilitował, brakowało mu adrenaliny. Brat polecił pokera. Okazało się, że jest w tym dobry, karty go wciągnęły. […]
05.09.2021
Inne sporty
12.09.2021

Szalone Grand Prix Włoch. McLaren wygrywa po raz pierwszy od 2012 roku!

Znakomite było to Grand Prix Włoch, przyniosło nam właściwie wszystko to, czego po F1 oczekujemy. Niespodziewany zwycięzca? Jest. Walka na noże dwóch faworytów do mistrzostwa? Jest. Kilka bolidów poza torem? Znajdą się. Dramaturgia wynikła z błędów kierowcy lub zespołu? Proszę bardzo. Można by się tak rozpisywać naprawdę długo. Najważniejsze są jednak dwie informacje. Pierwsza, że […]
12.09.2021
Weszło
10.09.2021

Wspomnień czar, czyli Robert Kubica na torze Monza

Grand Prix Włoch zawsze miało dla Roberta Kubicy wyjątkowe miejsce w kalendarzu. Tam polski kierowca zdobył swoje pierwsze podium w Formule 1 i również tam najczęściej sięgał po punkty. Jak pokazała przyszłość, ten tor leżał mu doskonale. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że dla Polaka był on domem w świecie wyścigów, co niech będzie smakowitą zapowiedzią […]
10.09.2021
Inne sporty
05.09.2021

Grand Prix Holandii: Kubica wrócił, Verstappen triumfował

Robert Kubica zanotował kolejny „powrót” na tory Formuły 1. Tym razem jednak miał do dyspozycji bolid, w którym – jak to sam określił – po raz pierwszy od 2010 roku naprawdę mógł się pościgać. Co z tego wyszło? Polak, który wskoczył na miejsce wykluczonego przez COVID-19 Kimiego Raikkonena, podstawowego kierowcy Alfa Romeo Racing ORLEN, zakończył […]
05.09.2021
Formuła 1
04.09.2021

Kubica ponownie w bolidzie F1. Jutro pojedzie w Grand Prix Holandii

Niebywale układają się losy Roberta Kubicy w tym sezonie. Jeszcze dwa tygodnie temu Polak startował w wyścigu 24h Le Mans. Kiedy samochód zespołu ORLEN Team WRT uległ awarii jadąc na pierwszym miejscu w klasie LMP2 na dwie minuty przed końcem najsłynniejszego całodobowego wyścigu na świecie, o Kubicy – patrząc na jego karierę – można było […]
04.09.2021
Inne sporty
31.08.2021

Kierowca, który zagiął czas. Kręta droga Georga Russella do sukcesu

Są takie wydarzenia w Formule 1, po których pozostaje tylko przecierać oczy ze zdumienia. Nie ma ich zbyt wiele, są wręcz pożądaną rzadkością. Swego rodzaju przełamaniem monotonii, która zakłada dominację najsilniejszych zespołów. W poprzednim sezonie takim odstępstwem od normy był historyczny wyczyn Sergio Pereza. Nie dość, że Meksykanin wygrał wyścig po raz pierwszy w karierze, […]
31.08.2021
Inne sporty
06.06.2021

GP Baku czyli szaleństwo. Verstappen i Hamilton bez punktów!

We współczesnej F1 często wieje nudą. Zdarzają się wyścigi, gdy właściwie nic się nie dzieje. Dzisiejsze Grand Prix Baku też długimi momentami tak właśnie wyglądało. A potem zaczęło się istne szaleństwo. Najpierw z wyścigu wyleciał lider klasyfikacji generalnej, Max Verstappen, a potem również Lewis Hamilton. To oznacza, że po raz pierwszy w tym sezonie wyścig […]
06.06.2021
Inne sporty
11.09.2019

11 września: sportowe tragedie w cieniu dwóch wież

Tak jak większość z 2973 ofiar poszli tego dnia normalnie do pracy, wsiedli do samolotu, żeby załatwić swoje biznesy lub po prostu aby zacząć nowe życie w nowym mieście. Na długiej liście ofiar zamachów z 11 września, od których mija właśnie 18 lat, są także ludzie sportu. Jedno z nazwisk, które od 2001 r. widnieje […]
11.09.2019
Inne sporty
03.06.2019

Jerry, przestań się dąsać, czyli historia logo NBA

Kiedy Jerry West przyznał w telewizji, że logo nigdy mu się nie podobało i powinno zostać zmienione, skrzynkę projektanta Alana Siegela zapchało momentalnie dwa tysiące e-maili. Zdecydowana większość z prośbą, żeby pod żadnym pozorem nie ruszać kultowego znaku, nawet jeśli chce tego facet, którego wizerunek został na nim wykorzystany. Prawdziwe tło logotypu NBA ma znacznie […]
03.06.2019
Inne sporty
31.05.2019

Ile Wagnera jest w Heynenie?

Jeszcze rok temu taki tekst byłby herezją, a jedyne co można byłoby poradzić autorowi, to żeby wziął dobry rozbieg i dla otrzeźwienia uderzył głową w słupek od siatki. Ale po mistrzostwie świata porównanie Vitala Heynena do Huberta Jerzego Wagnera już nie jest takie nieuprawnione. Tym bardziej, że patrząc na styl prowadzenia drużyny przez szalonego Belga, […]
31.05.2019
Inne sporty
28.05.2019

„Czas leczy rany? To bzdura”

– To wszystko jakoś mi nie pasuje, nie składa się w całość. Małgosia nie miała żadnych problemów zdrowotnych. To co otrzymaliśmy ze szpitala w Brisbane nie potwierdziło zawału serca. Lekarze wyjaśnili to bardzo jasno: to nie był zawał, przyczyną śmierci było zatrzymanie akcji serca. Tylko że nie było dalej żadnego wytłumaczenia. Robiliśmy badania i nie […]
28.05.2019
Inne sporty
23.05.2019

Ahoj kapitanie Grbić

Gdyby porównać pozycję rozgrywającego do pracy reżysera, byłby bardziej Francisem Fordem Coppolą niż Jamesem Cameronem. Nigdy nie rozrzucał piłek opakowanych efektami specjalnymi, bardziej stawiał na skromne środki wizualne, ale to i tak nie przeszkodziło mu być do bólu skutecznym i zapracować sobie na miano siatkarza absolutnie wybitnego. Nikola Grbić, który został właśnie trenerem ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, […]
23.05.2019
Inne sporty
20.05.2019

Polski trener dał Fenerbahce pierwszy od siedmiu lat mistrzowski tytuł

Polscy trenerzy siatkarscy pracujący za granicą to dziś rzadkość, a ci odnoszący tam sukcesy to już w ogóle gatunek na wymarciu. Mariusz Sordyl, który ma za sobą trip po Rumunii i Katarze, zaliczył teraz jednak wejście smoka do ligi tureckiej – na dzień dobry zdobył z Fenerbahce Stambuł mistrzostwo, puchar kraju i wprowadził drużynę do […]
20.05.2019
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Suche Info
21.09.2021

Węgry bez kibiców. Kara za mecz z Anglią

Mecz z reprezentacją Anglii i rasistowskie oskarżenia w tle? Brzmi znajomo. Ale tak, jak podczas meczu Polaków do żadnych incydentów nie doszło, a burza wokół Kamila Glika okazała się wyolbrzymioną do granic historią, tak węgierska federacja poniesie konkretne konsekwencje. Za co? Ano za to, że z trybun padały obraźliwe hasła względem angielskich piłkarzy, zwłaszcza w […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Kontuzja Baszkirowa. Kilka tygodni przerwy

Złe wieści dla Zagłębia Lubin. Jewgienij Baszkirow doznał urazu. Klub komunikuje, że czeka go kilka tygodni przerwy. Jeszcze nie są znane szczegóły urazu Rosjanina, który dopiero przejdzie detaliczne badania. Wiadomo, że kontuzja dotyczy kolana. Baszkirow wystąpił w ostatnim meczu lubinian z Bruk-Betem, ale został zmieniony w przerwie. W tym sezonie czterokrotnie znalazł się w wyjściowym składzie. […]
21.09.2021
Weszło
21.09.2021

Gdzie Szymański? Czemu Płacheta? – powołania Sousy | Smykałka #19

21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Klopp napisał wzruszający list do chorego na raka kibica

Juergen Klopp to świetny człowiek. Niewiele jest w wielkiej piłce postaci, które wzbudzałyby tak dużą sympatię. Kiedy dowiedział się, że jeden z kibiców Liverpoolu walczy z rakiem, napisał do niego list, by go wesprzeć. Niestety, historia nie zakończyła się happy endem. Chory na nowotwór Chris zmarł. Jego brat wrzucił na Twittera list, jaki wysłał szkoleniowiec […]
21.09.2021
Weszło
21.09.2021

Kamil Grosicki i stolica. Związek, który nie mógł przetrwać

W pierwszej części historii Kamila Grosickiego zajrzeliśmy do Szczecina, który był domem dla dwóch zespołów Pogoni. Gdy Dariusz Adamczuk z kumplami i kibicami budowali od zera projekt „Pogoń Nowa”, jeden z najzdolniejszych wychowanków w historii Portowców debiutował pośród brazylijskiej kolonii Antoniego Ptaka. Dziś opisujemy kolejny etap jego wędrówki. Z rodzinnego Szczecina Grosicki wyjechał do Legii […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Patologia. Piłkarz celowo złamał rywalowi nos

Niższe ligi mają swój kapitalny urok, ale niestety przynoszą też mroczne historie – czasem wręcz rodem z kryminałów. Taka właśnie wydarzyła się na austriackich boiskach, gdzie rosyjski zawodnik, niejaki Raschid Arsanukajew, dopuścił się niewiarygodnego chamstwa. Historia wydarzyła się na boiskach dziewiątej ligi w Austrii, konkretnie w meczu Göfis Satteins 1b i FC Viktoria 62 Bregenz. Arsanukajew […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Robert Lewandowski odebrał Złotego Buta

Usiądźcie wygodnie i cieszcie się tą chwilą. Robert Lewandowski został właśnie pierwszym Polakiem w historii futbolu, który sięgnął po Złotego Buta. W teorii już to wiedzieliśmy, ale to dziś RL9 odebrał tę prestiżową nagrodę, więc formalności zostały dopięte. 41 bramek okazało się wyczynem, którego nie przebił nikt. Podczas oficjalnej gali gratulacje Polakowi składali Herbert Heiner, […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Kolejna kontuzja Thiago Alcantary

Są tacy piłkarze, którzy mają w sobie cząstkę geniuszu, ale kontuzje zabijają ją kawałek po kawałku. Najlepszym przykładem jest rzecz jasna Marco Reus, ale nie tylko. Thiago Alcantara także jest często trapiony przez urazy albo poważne problemy zdrowotne. Okazuje się, że pomocnik Liverpoolu znów z tego powodu znajdzie się poza grą. Jak informuje angielskie „Sky […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Kto stracił najwięcej na pandemii? Barcelona i Juventus

Włoska „La Gazzetta dello Sport” wraca do tematu strat, jakie największe kluby piłkarskie świata poniosły z powodu pandemii. Składają się na nie zamknięte trybuny, sklepy klubowe i wiele innych spraw, które powiększały dziurę w budżecie. Które kluby straciły na tym najwięcej? Straty, o których mówią włoskie media, idą w setki milionów euro. Na szczycie listy […]
21.09.2021
Ekstraklasa
21.09.2021

Stadion Radomiaka z trzema, a nie dwiema trybunami? Jest taki plan

Co jakiś czas zaglądamy do Radomia, a konkretniej – na budowę nowego stadionu w tym mieście. Inwestycja, która może posłużyć za scenariusz do sequelu „Niekończącej się opowieści” powoli idzie do przodu. W ostatnich tygodniach można usłyszeć optymistyczne prognozy, a z naszych ustaleń wynika, że miasto chciałoby, żeby w pierwszym etapie budowy powstał obiekt z trzema, […]
21.09.2021
Skoki
21.09.2021

Gregor Schlierenzauer zakończył karierę!

Jego dorobkiem medalowym można by obdzielić kilku zawodników. Gdy wchodził do Pucharu Świata, był fenomenem, z miejsca gotowym rywalizować o najwyższe cele. I choć kilku ostatecznie nie zrealizował, to i tak przeszedł do historii jako legenda skoków narciarskich. Legenda, którą w pewnym momencie wyhamowały kontuzje i wypalenie. Od dobrych kilku lat Gregor Schlierenzauer był już […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Los Koemana przesądzony. Kto będzie nowym trenerem Barcelony?

Hiszpańskie media są zgodne – misja pt. „Ronald Koeman w Barcelonie” jest już skończona. Ostatnią kwestią do rozstrzygnięcia pozostaje to, kiedy holenderski trener zostanie zwolniony z pracy. Według informacji portalu „Goal” i kilku innych źródeł, decyzja już zapadła, ale Barca wstrzyma się z jej ogłoszeniem do czasu dopięcia tematu następcy Koemana. Ronald Koeman pracuje w […]
21.09.2021
Piłka nożna
21.09.2021

Puszcza bije Lechię, Arka w finale… Największe sensacje poprzedniego Pucharu Polski

KSZO wyrzucające za burtę Wisłę Kraków. Puszcza podpalająca stołek pod tyłkiem Piotra Stokowca. Arka sprawiająca psikusa Piastowi. Chojniczanka eliminująca Zagłębie Lubin. Jakie były największe sensacje poprzedniej edycji Pucharu Polski? Powspominajmy. 1/32 finału Pucharu Polski 2020/21 Na początkowym etapie rozgrywek niespodzianek nie było zbyt wiele, ale kilka się trafiło. Jedną z nich niewątpliwie był triumf, jaki […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Prestiż i pieniądze. Ile można zarobić na Pucharze Polski?

Startują rozgrywki Pucharu Polski na szczeblu centralnym. Co to oznacza? Po pierwsze, że znów dojdzie do starć underdogów z faworytami, które często niosą niespodzianki. Po drugie – że za te niespodzianki można solidnie zarobić. W sezonie 2021/2022 pula nagród w Pucharze Polski wyniesie aż 10 milionów złotych. Jak zostaną podzielone te pieniądze? W rozgrywkach pucharowych […]
21.09.2021
Weszło
21.09.2021

Kiedyś na boiskach się paliło. Teraz to towarzystwo jest za miękkie

Jeśli ktoś śledzi Ekstraklasę od początku XXI wieku, postać Ryszarda Wieczorka nie powinna być mu obca. Jego przygoda trenerska na najwyższym szczeblu jest niejednoznaczna, bo pamiętamy zarówno sukcesy, jak i niepowodzenia. Nieudane misje ratunkowe, ale też świetne wyniki z Koroną Kielce, Odrą Wodzisław i obecnie KKS-em Kalisz, z którym nasz rozmówca otarł się o awans […]
21.09.2021
Ekstraklasa
21.09.2021

Mamrot: „Stałe fragmenty to nasz największy problem”

– Pan ma tę przewagę, że jak się pan pomyli w swojej ocenie sytuacji, to nie musi się pan potem z tego tłumaczyć. Ja muszę – powiedział Ireneusz Mamrot w ostatnim odcinku „Weszłopolskich”. Spisaliśmy dla was rozmowę ze szkoleniowcem Jagiellonii Białystok – momentami dyskusja była dość nerwowa, bo i obecna sytuacja białostoczan nie napawa optymizmem. […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Szpaler dla Łukasza Fabiańskiego na pożegnanie z kadrą

Łukasz Fabiański w najbliższych tygodniach rozegra ostatni mecz w reprezentacji Polski. Bramkarz West Hamu United zakończył karierę w narodowych barwach, a Paulo Sousa powołał go po raz ostatni, żeby ten mógł pożegnać się z kadrą na boisku. Portal „TVP Sport” informuje o tym, jak ma wyglądać pożegnanie „Fabiana”. 56 występów w reprezentacji Polski. Udział w […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Kahn: Lewandowski jest wyjątkowy, tak jak Cristiano Ronaldo i Messi

Robert Lewandowski odbierze dziś Złotego Buta za sezon 2020/2021. Polak został najlepszym strzelcem w pięciu topowych ligach w Europie, bijąc także wieloletni rekord Gerda Mullera w Bundeslidze. „WP Sportowe Fakty” z tej okazji porozmawiały z legendą Bayernu, Oliverem Kahnem. Prezes klubu z Bawarii – co za niespodzianka – nie może się nachwalić polskiego snajpera. – […]
21.09.2021