post

Opublikowane 03.12.2018 11:01 przez

Rafal Bienkowski

W Monako trwają gorączkowe przygotowania do gali IAAF-u, podczas której tradycyjnie poznamy najlepszych lekkoatletów roku. Znów będą smokingi, cekiny, ścianki i czerwony dywan, ale pod tym ostatnim cały czas zalega stary brud. Na liście zwycięzców tego 30-letniego, prestiżowego plebiscytu, wciąż widnieją bowiem nazwiska sportowców zamieszanych w afery dopingowe…

Grubą imprezę w Monako zaplanowano na 4 grudnia. Listy finalistów, spośród których we wtorek wybrani zostaną lekkoatleta i lekkoatletka roku, Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) podało jakiś czas temu. Przypomnijmy, wśród panów o laur powalczą Christian Coleman, Armand Duplantis, Eliud Kipchoge, Kevin Mayer oraz Abderrahman Samba. Finałowa piątka wśród pań – niestety bez Anity Włodarczyk – wygląda z kolei następująco: Dina Asher-Smith, Beatrice Chepkoech, Caterine Ibarguen, Shaunae Miller-Uibo oraz Nafissatou Thiam.

Dobra, tyle teraźniejszości, teraz skupmy się na przeszłości plebiscytu, którego ciekawa historia sięga lat 80.

Premiera wymazana z pamięci

Dlaczego ciekawa? Bo takiego wejścia smoka, jakie zanotowali przy pierwszej edycji działacze IAAF-u, nie miał chyba nikt. Premierowa edycja plebiscytu na najlepszych lekkoatletów globu odbyła się w 1987 r., ale niedługo później została anulowana. Okazało się bowiem, że w blasku fleszy w sali cesarskiej Hotelu de Paris w Monako nagrodzono jednego z największych oszustów w historii igrzysk olimpijskich. No pech.

Tym słynnym laureatem był oczywiście sprinter Ben Johnson. Kanadyjczyk był wtedy największą gwiazdą lekkiej, a taki status dało mu zwycięstwo podczas mistrzostw świata w Rzymie, gdzie nie tylko zdobył złoto na 100 m, ale też pobił rekord świata mijając linię mety w czasie 9,83 s. Właśnie za ten skalp otrzymał wówczas wyróżnienie od IAAF-u. Tyle że rok później, podczas igrzysk w Seulu, Johnson z gwiazdy zamienił się w króla oszustów, bo okazało się, że mistrzostwo olimpijskie zdobył będąc na dopingu – komisja antydopingowa poinformowała, że wykryto u niego steryd anaboliczny stanozolol.

Kanadyjczykowi odebrano złoty medal wywalczony w Korei Południowej, który ostatecznie zawisł na szyi drugiego na mecie Carla Lewisa. Wpadka wykreśliła wszystkie wyniki Bena uzyskiwane od 1987 r., a więc także mistrzostwo świata. Włodarze IAAF-u omal nie zapadli się pod ziemię ze wstydu, kiedy zrozumieli, komu przyznali swoją najważniejszą nagrodę. Plebiscyt z 1987 r. został więc wymazany z kart historii. W całym zamieszaniu najbardziej szkoda było najlepszej wśród pań skoczkini wzwyż Stefki Kostadinowej, która dostała rykoszetem. IAAF do dziś podaje więc, że pierwszymi zwycięzcami plebiscytu byli w 1988 r. Carl Lewis oraz Florence Griffith-Joyner.

Niestety, historia Bena Johnsona nie była jedynym dopingowym śladem w historii tej nagrody. Analizując listę zwycięzców, wciąż są tam osoby, które przyłapano na przyjmowaniu niedozwolonych środków, a następnie czasowo zdyskwalifikowano. W większości przypadków dochodziło do tego wprawdzie już po przyznaniu nagrody, ale z wizerunkowego punktu widzenia sprawa i tak wygląda nieciekawie.

Niby to panie mają pierwszeństwo, ale tym razem zaczniemy od panów, bo tam mamy akurat jedno takie nazwisko – Tyson Gay.

Top US sprinter Tyson Gay and Jamaica's former 100m world record holder Asafa Powell have failed drug tests. Gay, 30, the joint-second fastest man over 100m, was notified by the US Anti-Doping Agency on Friday July 12, 2013, that his A sample from an out-of-competition test in May had returned a positive. Powell, the all-time fourth quickest, was positive for a banned stimulant at June's Jamaican championships. File photo : A stunned Tyson Gay of the USA reacts following the men's 100m sprint at Olympic Stadium during the 2012 Summer Olympic Games in London, UK, Sunday, August 5, 2012. Gay finished fourth in the race, and Bailey, fifth. Photo by David Eulitt/Kansas City Star/MCT/ABACAPRESS. COM DOPING AFERA DOPINGOWA LEKKA ATLETYKA LEKKOATLETYKA FOT. ABACA/NEWSPIX.PL POLAND ONLY !!! --- Newspix.pl *** Local Caption *** www.newspix.pl mail us: info@newspix.pl call us: 0048 022 23 22 222 --- Polish Picture Agency by Ringier Axel Springer Poland

Amerykanin tytuł lekkoatlety roku 2007 zdobył dzięki kozackim mistrzostwom świata w Osace, gdzie zdobył aż trzy złote medale, w tym najważniejszy na 100 m. Jego dobra passa zakończyła się jednak w 2013 r. Wtedy Amerykańska Agencja Antydopingowa (USADA) poinformowała, że analiza próbki A i B pobranych od Gay’a pomiędzy zawodami, dały wynik pozytywny. Jedyny plus, że zawodnik nie miał zamiaru kłamać i brnąć w jakieś dziwne usprawiedliwienia. – Nie mam przygotowanej historii o sabotażu ani żadnych kłamstw. Nie mogę powiedzieć nic, co sprawiłoby, że cała sytuacja wyglądałaby na pomyłkę albo była winą USADA – mówił zapewniając, że pochyli głowę, przyjmie każdą karę i pomoże śledczym w dochodzeniu. Poszedł na współpracę, chociaż roczna dyskwalifikacja go nie ominęła. A ponieważ okazało się, że Gay brał doping już od 2012 r., amerykańskiej sztafecie z nim w składzie odebrano także srebrny medal olimpijski z Londynu.

Wśród kobiet najgłośniejszym nazwiskiem z nieciekawą przeszłością jest oczywiście Marion Jones, swego czasu ukochana córeczka Ameryki. Cały czas jest zwyciężczynią plebiscytu w latach 1997 i 1998, chociaż dziś chyba mało kto myśli o niej inaczej, jak o synonimie afer dopingowych. Przypomnijmy, Jones w 2007 r. przyznała przed sądem, że pięć medali olimpijskich podczas igrzysk w Sydney zdobyła będąc na dopingu. Musiała je oddać, a za składanie fałszywych zeznań – bo wcześniej szła w zaparte – trafiła na sześć miesięcy za kratki.

Amerykanka przyznała się, że brała zakazane substancje w latach 1999-2001. I tutaj ważna informacja: sprinterka plebiscyt IAAF-u wygrała również w 2000 r. i nagroda została jej odebrana, dlatego też w kronikach do dziś przy oszczepniku Janie Zeleznym jest puste miejsce (oficjalnie lekkoatletki roku wówczas nie wybrano). Był to drugi i jak na razie ostatni przypadek po Benie Johnsonie, kiedy lekkoatletyczna centrala anulowała swój wybór. Wcześniej Marion Jones nie złapano, ale czy w latach 1997-1998 była na pewno czysta?

Ciekawym przypadkiem jest też historia niemieckiej sprinterki Katrin Krabbe, która została lekkoatletką sezonu 1991 po kapitalnych mistrzostwach świata w Tokio. Rok później na igrzyska w Barcelonie już jednak nie pojechała, bo w jej moczu stwierdzono klenbuterol. Niemka została najpierw zawieszona na rok przez krajową federację, ale później IAAF jeszcze karę wydłużył. Skończyło się tym, że Krabbe w 1992 r. zakończyła karierę w wieku 23 lat, a następnie pozwała światową federację. Domagała się zadośćuczynienia, bo jej zdaniem pierwsza kara nałożona przez niemieckim związek była wystarczająca. Proces wygrała, sąd nakazał władzom IAAF-u wypłatę ponad miliona marek odszkodowania za pozbawienie jej możliwości uprawiania sportu. Chociaż to, że była na dopingu, nie podlegało dyskusji.

Kolejna postać to Shelly-Ann Fraser-Pryce, mistrzyni olimpijska na 100 m z Pekinu i Londynu. Jamajka była najlepszą lekkoatletką 2013 r., ale trzy lata wcześniej zawieszono ją na sześć miesięcy po wykryciu oksykodonu, chociaż sama twierdziła, że środek znalazł się w jej organizmie w wyniku zażycia leku na ból zęba. Półroczna dyskwalifikacja kariery jednak jej nie złamała, co widać po późniejszej decyzji IAAF-u.

W kronikach plebiscytu jest jeszcze dwójka zwycięzców, którzy byli dyskwalifikowani za lekkie przewinienia, ale ostatecznie doczekali się wyroków uniewinniających, co każe patrzeć na nich nieco mniej rygorystycznie. Mowa o Asafie Powellu (najlepszy w 2006 r.) oraz Merlene Ottey (najlepsza w 1990 r.).

Wciąż sporo emocji budzi za to wspomniany już wcześniej Carl Lewis, który triumfował w plebiscycie w sezonach 1988 i 1991. Był świetny, a więc musiał być też podejrzany. Niby podczas kariery nigdy nikt nie dobrał mu się do skóry, ale…

W 2003 r. wypłynęły informacje, jakoby Amerykanin przyjmował doping. Według byłego pracownika komitetu olimpijskiego USA Wade’a Exuma, który zgłosił się do dziennikarzy „Sports Illustrated”, w latach 1988-2000 zatuszowano ponad sto pozytywnych testów dopingowych amerykańskich sportowców. Jak utrzymywał (chociaż próbek już dawno nie było), Lewis przed igrzyskami w Seulu trzykrotnie miał pozytywny wynik badania. Jak twierdził Exum, odwołanie sprintera zostało wówczas jednak przyjęte, a linia obrony mówiła o „przypadkowym wzięciu specyfiku” podczas leczenia.

Zrzut ekranu 2018-11-29 o 19.05.09

Gdyby tak przebadać tamte próbki…

Oczywiście niektórzy powiedzą, że prawo nie działa wstecz i trudno karać kogoś, kto w momencie przyznania nagrody był czysty. Przypomnijmy więc, że niedawno poważnie dyskutowana była propozycja wymazania wszystkich rekordów świata ustanowionych przed 2005 r., a wiadomo, że przy tak ostrym cięciu rekordy straciliby również ci, którzy nie tknęli zakazanej substancji. Brak tu pewnej konsekwencji w myśleniu, a przecież w przypadku plebiscytu IAAF-u mówimy o zawodnikach, którzy mimo wszystko w swojej karierze splamili się dopingiem. Czy to, że zostali złapani już po odebraniu nagrody od IAAF-u, powinno mieć więc znaczenie?

Co na to IAAF? Wysłaliśmy lekkoatletycznym działaczom trzy pytania: dlaczego ludzie z przeszłością dopingową wciąż figurują na liście zwycięzców, czy centrala kiedykolwiek rozważała anulowanie wyników plebiscytów, które wygrali późniejsi dopingowicze, a także co sądzą o opinii, że nagroda traci na prestiżu przez „brudnych” laureatów.

Jak powiedziała nam reprezentująca IAAF Nicole Jeffery, kiedy centrala miała dowody na nieczystość zwycięzcy, odbierała nagrodę i raz jeszcze przywołała przypadek Marion Jones z 2000 r. – Nie ma jednak możliwości odebrania nagrody, gdy w momencie jej przyznania nie było dowodów na doping. Dlatego też wciąż są tam (na liście – red.) pozostałe tytuły Jones, Gay’a, Powella i innych – mówi Jeffery, ale jak dodaje, są regulacje, które uderzają w dopingowiczów: – W 2015 r. IAAF zadecydował, że sportowiec, który odbył lub odbywa karę dwóch lat dyskwalifikacji albo więcej, za poważne naruszenie przepisów antydopingowych nie będzie w przyszłości kwalifikował się do nominacji do nagrody na sportowca roku. Wierzymy, że jest to odpowiednie podejście.      

Dobre i to.

Popytaliśmy, co o plebiscycie IAAF-u sądzą osoby z polskiego środowiska lekkoatletycznego. Zdaniem Artura Partyki, trudno wrzucać wszystkich ukaranych do jednego worka, ponieważ część z nich przyznała się do oszustwa, a później pomagała w dochodzeniach. – Według mnie pokuta i rachunek sumienia mają znaczenie. Jeśli ktoś został złapany, ale przyznał się i następnie współpracował w śledztwie odkrywając mechanizm dopingowy, należy wziąć to pod uwagę. Natomiast gdyby ktoś miał podwójną dyskwalifikację, a więc w konsekwencji dożywotnią, to wtedy mielibyśmy problem i tutaj już bym się zastanowił. Należałoby zrobić adnotację lub to po prostu skorygować. Tak to widzę – mówi dwukrotny medalista olimpijski w skoku wzwyż.

Chociaż on też nie dałby sobie uciąć ręki za czystość gwiazd zwłaszcza z przełomu lat 80. i 90. Jak mówi, gdyby przy użyciu obecnej technologii antydopingowej przebadać próbki pobrane w tamtych latach, być może należałoby zmienić kilka ważnych rozstrzygnięć, w tym plebiscytu IAAF-u. Tego jednak już się nie dowiemy, ponieważ próbki przechowywane są przez osiem lat.

Tych próbek już nie ma, to są wyrzucone rzeczy. Dziś możemy tylko podejrzewać.

I dodaje: – Kiedyś margines lekkoatletów, którzy brali doping, był na pewno większy. Teraz jednak walka jest bardzo poważna. Przywołam chociażby przykład zawodnika z mojej konkurencji – Danił Łysenko. Był w tym roku doskonały, pewnie wygrałby mistrzostwa Europy w Berlinie, ale niestety, dopuścił się uchybienia w procedurze antydopingowej. Podkreślam – nie został złapany, tylko uniemożliwił przeprowadzenie testu, a i tak wyciągnięto wobec niego konsekwencje. Proszę też zwrócić uwagę na historię z Rosjanami. To była konsekwentna postawa i ostrzeżenie dla całego środowiska sportowego. Jasne, pewnie dopingu nie wyeliminujemy całkowicie, tak jak w normalnym życiu nie da się wyeliminować całkowicie korupcji, ale w ostatnich dwóch cyklach olimpijskich zostało zrobione naprawdę wiele.

Były 400-metrowiec Marek Plawgo daleki jest od tego, żeby oddzielać grubą kreską podejrzane nagrody lub rekordy uzyskane przed 2005 r. Jak mówi, historia lekkiej atletyki – chociaż momentami kontrowersyjna – mimo wszystko powinna zostać zachowana, bo oprócz brudów, są tam też bowiem piękne tradycje.

Prawo nie działa wstecz i trudno spodziewać się ukarania zwycięzców plebiscytu. Chociaż niesmak zawsze pozostanie. Ja jednak nie rozgrzebywałbym już przeszłości, ale odrobił lekcje na przyszłość. Cały czas brakuje mi pewnych działań, chociażby w kontekście igrzysk olimpijskich – mówi w rozmowie z Weszło. – Zwróćmy uwagę, że nawet jeśli ktoś miał wpadkę dopingową i odbył karę, to dalej może startować na igrzyskach, być mistrzem świata, zarabiać pieniądze ma mityngach. Moim zdaniem dobrą drogą byłoby to, gdyby każdy miał świadomość, że przez dopingową wpadkę nigdy nie będzie mistrzem olimpijskim, bo nie zostanie tam nawet dopuszczony. To byłaby kara o dużym ciężarze gatunkowym. Jeśli chcemy walk gladiatorów, to puszczajmy ich na mityngach komercyjnych, niech tam sobie walczą o pieniądze. Natomiast igrzyska zostawmy czyste. Dbajmy o nie, bo w dobie dzisiejszego sportu, gdzie wszystko jest największe, gdzie w każdym tygodniu mamy mecz stulecia i walkę stulecia, igrzyska powinny być czymś ponad to.

Jak mówi, kary za doping muszą być ostrzejsze, bo czasowe dyskwalifikacje nie są już wystarczającym straszakiem. – Sport to wyścig po sławę i pieniądze, dlatego wygrywanie na dopingu jest dla mnie wyłudzaniem pieniędzy, malwersacją i do tego należy to równać. A przecież gdybym poszedł teraz do banku i obrobił go na 60 tys. dolarów – czyli na tyle, ile dostałbym za mistrzostwo świata – spotka mnie trochę inna kara niż dwa lata zakazu startów, prawda?

RAFAŁ BIEŃKOWSKI

Fot. Newspix.pl

Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
15.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Napoli w gazie, maszyna Kaczmarka, potknięcie Pogoni

Za nami okno reprezentacyjne, a to oczywiście oznacza, że znów pełno meczów ligowych do obstawienia. Nie będziemy wam jednak dawać byle typów od czapy, losowych zdarzeń i tym podobnych. Tutaj chodzi przede wszystkim o to, żeby spojrzeć na liczby. Liczby to fakty, a fakty analizuje się łatwiej. Co za tym idzie – staramy się szacować […]
15.10.2021
Weszło
09.10.2021

Fuksiarz da wam piątaka za każdego gola Polski z San Marino!

Polska gra z San Marino. Wy wiecie i my wiemy mniej więcej, co to oznacza – jest duże prawdopodobieństwo, że sobie postrzelamy, a Robert Lewandowski w jednym spotkaniem zapewni sobie tytuł najskuteczniejszego snajpera w 2021 roku. A co my będziemy z tego mieć? Jeśli jesteście Fuksiarzami, to na przykład piątaka za każdego gola biało-czerwonych. Nasi […]
09.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
08.10.2021

Wygrana Węgrów, czerwona kartka, mało goli – typy na eliminacje

Przerwa na kadrę jest jak sernik. Jedni lubią, inni nie. Chociaż sernik większość lubi. A czy większość lubi przerwę na kadrę? Dobra, dość rozkmin filozoficznych. Czas na rzetelne podejście do typów. Jak co tydzień w piątek podrzucamy wam garść ciekawych zakładów na weekend. Bez wróżenia z kropli deszczu na szybie, żadnego tak-mi-się-zdaizmu. Szukamy typów, które […]
08.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
01.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Ajax w formie, rzuty rożne Zagłębia i mało goli w Szkocji

Urocze w bukmacherce są hasła, które wręcz ocierają się o wróżbiarstwo. „Przyśniło mi się, czuje w kościach, mam czutkę” – kto z typerów nigdy tak nie pomyślał. Sęk w tym, że różnica między wróżbiarstwem a szacowaniem prawdopodobieństwa jest cienka, płynna i czasem wręcz niezauważalna. My zaczynamy nowy cykl na Weszło, gdzie będziemy wam podrzucali typy […]
01.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Uncategorized
20.08.2021

Taśma miesiąca – trzynaście zdarzeń i 2,5 tysiąca w kieszeni

Dzisiaj w „Weszło Fuksem” polecamy wam spektakularne tasiemki. Trafić pięć zdarzeń na kuponie – cóż, to już jest satysfakcja. O jakichś mocnych treblach nawet nie mówimy, bo to klasyka weekendu. Ale trafić TRZYNAŚCIE (!) zdarzeń na kuponie… Ukłony po sam pas. Jak co tydzień zapraszamy was na przegląd najciekawszych trafionych kuponów w Fuksiarzu z zeszłego […]
20.08.2021
Inne sporty
18.10.2021

Zbliżają się WTA oraz ATP Finals. Jak wygląda sytuacja Polaków?

Hubert Hurkacz dołączył dzisiaj do Igi Świątek, stając się drugim Polakiem w ostatnim czasie, który awansował do pierwszej dziesiątki światowego rankingu. W tym samym czasie polska tenisistka… z niej wypadła. Miejsca w tabelach to jednak jedno, a najbardziej istotna – w przypadku tej dwójki – jest nadchodząca walka o kolejno ATP oraz WTA Finals. Czy […]
18.10.2021
Inne sporty
17.10.2021

Znów to samo. Polacy przegrali w finale Speedway of Nations

Przez dwa dni rywalizacji w fazie zasadniczej Speedway of Nations – drużynowych mistrzostwach świata na żużlu – Polacy byli najlepsi. O zwycięstwie decyduje jednak jeden bieg, finałowy. Tam nasi reprezentanci zmierzyli się z Brytyjczykami i ich nadzieje na zdobycie pierwszego złota (do tej pory raz byli trzeci i dwukrotnie zdobywali srebro) rozwiały się już na […]
17.10.2021
Tenis
17.10.2021

Ons Jabeur tworzy historię. Patrzy na nią cały arabski świat

Już jutro Ons Jabeur stanie się pierwszą osobą z krajów arabskich – bez względu na płeć – która zadebiutuje w najlepszej „10” tenisowego rankingu w singlu. Dla Tunezyjki droga do tego osiągnięcia była naprawdę długa. Zwłaszcza, że pochodzi z kraju, w którym zawodowy tenis wcześniej niemal nie istniał. Dziś już istnieje, w dużej mierze za […]
17.10.2021
Inne sporty
16.10.2021

Amatorzy pobiegną podczas igrzysk w Paryżu. Wystarczy, że pokonają… Eliuda Kipchoge

Jednym z celów organizacyjnych igrzysk olimpijskich w Paryżu jest większa dostępność imprezy dla fanów. Nie chodzi tylko o wybudowanie tymczasowych aren sportowych pośród miejsc będących wizytówką stolicy Francji. Paryż część z tych obiektów chce udostępnić sportowcom-amatorom, którzy w trakcie igrzysk będą mogli skorzystać z wybudowanych boisk czy opracowanych tras. Oczywiście, kiedy akurat nie będą na […]
16.10.2021
Inne sporty
16.10.2021

Karolina Naja: Myślę, że moja droga to materiał na dobrą książkę

W swoim dorobku posiada aż cztery medale olimpijskie, wywalczone na trzech kolejnych igrzyskach. Choć żaden z nich nie jest złoty – trzy pokryte są brązem, a jeden jest srebrny – to taka liczba krążków wśród polskich olimpijczyków stawia ją na równi z Adamem Małyszem, Kamilem Stochem czy Robertem Korzeniowskim, a wyżej od Anity Włodarczyk czy […]
16.10.2021
Inne sporty
16.10.2021

Kawał siatkówki w Warszawie. Pierwszy wielki hit PlusLigi w tym sezonie nie rozczarował

Jeszcze w połowie drugiej partii wydawało nam się, że to będzie wyjątkowo jednostronny mecz. Dołujący siatkarze Projektu Warszawa uruchomili jednak blok – zdobyli nim kilka punktów, a potem poszli za ciosem, niespodziewanie kradnąc mistrzom Polski seta. Ostatecznie, po tie-breaku, wygrali nawet cały mecz. To co jednak bezstronnych kibiców powinno cieszyć najmocniej: oglądaliśmy naprawdę pasjonującą siatkówkę. […]
16.10.2021
Inne sporty
11.09.2019

11 września: sportowe tragedie w cieniu dwóch wież

Tak jak większość z 2973 ofiar poszli tego dnia normalnie do pracy, wsiedli do samolotu, żeby załatwić swoje biznesy lub po prostu aby zacząć nowe życie w nowym mieście. Na długiej liście ofiar zamachów z 11 września, od których mija właśnie 18 lat, są także ludzie sportu. Jedno z nazwisk, które od 2001 r. widnieje […]
11.09.2019
Inne sporty
03.06.2019

Jerry, przestań się dąsać, czyli historia logo NBA

Kiedy Jerry West przyznał w telewizji, że logo nigdy mu się nie podobało i powinno zostać zmienione, skrzynkę projektanta Alana Siegela zapchało momentalnie dwa tysiące e-maili. Zdecydowana większość z prośbą, żeby pod żadnym pozorem nie ruszać kultowego znaku, nawet jeśli chce tego facet, którego wizerunek został na nim wykorzystany. Prawdziwe tło logotypu NBA ma znacznie […]
03.06.2019
Inne sporty
31.05.2019

Ile Wagnera jest w Heynenie?

Jeszcze rok temu taki tekst byłby herezją, a jedyne co można byłoby poradzić autorowi, to żeby wziął dobry rozbieg i dla otrzeźwienia uderzył głową w słupek od siatki. Ale po mistrzostwie świata porównanie Vitala Heynena do Huberta Jerzego Wagnera już nie jest takie nieuprawnione. Tym bardziej, że patrząc na styl prowadzenia drużyny przez szalonego Belga, […]
31.05.2019
Inne sporty
28.05.2019

„Czas leczy rany? To bzdura”

– To wszystko jakoś mi nie pasuje, nie składa się w całość. Małgosia nie miała żadnych problemów zdrowotnych. To co otrzymaliśmy ze szpitala w Brisbane nie potwierdziło zawału serca. Lekarze wyjaśnili to bardzo jasno: to nie był zawał, przyczyną śmierci było zatrzymanie akcji serca. Tylko że nie było dalej żadnego wytłumaczenia. Robiliśmy badania i nie […]
28.05.2019
Inne sporty
23.05.2019

Ahoj kapitanie Grbić

Gdyby porównać pozycję rozgrywającego do pracy reżysera, byłby bardziej Francisem Fordem Coppolą niż Jamesem Cameronem. Nigdy nie rozrzucał piłek opakowanych efektami specjalnymi, bardziej stawiał na skromne środki wizualne, ale to i tak nie przeszkodziło mu być do bólu skutecznym i zapracować sobie na miano siatkarza absolutnie wybitnego. Nikola Grbić, który został właśnie trenerem ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, […]
23.05.2019
Inne sporty
20.05.2019

Polski trener dał Fenerbahce pierwszy od siedmiu lat mistrzowski tytuł

Polscy trenerzy siatkarscy pracujący za granicą to dziś rzadkość, a ci odnoszący tam sukcesy to już w ogóle gatunek na wymarciu. Mariusz Sordyl, który ma za sobą trip po Rumunii i Katarze, zaliczył teraz jednak wejście smoka do ligi tureckiej – na dzień dobry zdobył z Fenerbahce Stambuł mistrzostwo, puchar kraju i wprowadził drużynę do […]
20.05.2019
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Weszło
19.10.2021

Strzelanie w cieniu Salaha. Sadio Mane w „Klubie 100”

W sobotnim meczu z Watfordem Sadio Mane po raz setny trafił do siatki w Premier League. Takie osiągnięcie to kawał historii, do którego Senegalczyk dążył jednak w cieniu. Obecny Liverpool ma bowiem twarz Mo Salaha. To jego sylwetka kojarzy nam się najbardziej ze świętowaniem strzelonych bramek przed pełnymi trybunami na Anfield. Musimy jednak pamiętać, że […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Marzec na wylocie z Arki

Dariusz Marzec jest na wylocie z Arki Gdynia, informuje Janekx89. Arka w tym sezonie rozczarowuje. Ma lepszy skład niż w zeszłym sezonie, co podkreślają sami piłkarze, a wyniki są bardzo przeciętne. Wydawało się, że nastąpił przełom – 2:0 z Puszczą, 5:1 z Jastrzębiem, 5:0 w Pucharze Polski z Bełchatowem – ale nie. Przyszli silniejsi rywale, […]
19.10.2021
Prasówka
19.10.2021

PRASA. Michniewicz nie wyleci, bo Legia nie ma kandydata za niego

– Decydujący jest jednak brak kandydata, który już teraz mógłby zająć jego miejsce. Padają nazwiska Jerzego Brzęczka, który był bardzo bliski przejęcia zespołu w 2018 roku, jednak wówczas nie zgodziła się na to Wisła Płock, oraz Marcina Brosza, od maja trenera bezrobotnego. Mioduski najchętniej zdecydowałby się na Marka Papszuna, tylko że tu chęci niewiele dają. […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Transfer na linii Lech – Zagłębie?

Tomasz Włodarczyk z Meczyki.pl informuje, że może dojść do transferu na linii Lech – Zagłębie. Do Lubina miałby powędrować Mateusz Skrzypczak. To 21-letni środkowy obrońca, który nie może zbytnio liczyć na grę u Skorży. W tym sezonie wystąpił tylko w Pucharze Polski, w Ekstraklasie nie dostał nawet minuty, gra w rezerwach. W sumie – patrząc […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Lewandowski z ofertą na 140 milionów

Wydawało się, że w kwestii transferu Lewandowskiego panowała podczas ostatniego okienka względna cisza, ale Gianluca di Marzio na evencie promującym jego książkę, podzielił się inną informacją. Polak może nie był o krok od zmiany klubu, natomiast do Bayernu trafiła naprawdę ciekawa oferta. Di Marzio przekazał: – Lewandowski nie odejdzie z Bayernu w najbliższym czasie, bo […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Węgrzyn: – Podolski chyba myślał, że w Ekstraklasie będzie łatwiej

Transfer Lukasa Podolskiego do Górnika Zabrze na razie jest pewnym rozczarowaniem. Jasne, wiedzieliśmy, że mistrz świata ma już swoje lata, ale na pewno liczyliśmy na coś więcej niż do tej pory prezentuje były reprezentant Niemiec. Zdaniem Kazimierza Węgrzyna piłkarz sądził, że wszystko przyjdzie mu w naszej lidze łatwiej. W magazynie „Gol” na antenie TVP Sport […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Reiss: – Legia powinna wykazać się cierpliwością

Coraz więcej osób zastanawia się, czy Czesław Michniewicz dalej powinien być trenerem Legii. Piotr Reiss uważa, że jak najbardziej tak. W rozmowie ze Sport.pl stwierdził:  – Nerwowe ruchy wcale nie skutkują dobrym wynikiem. Uważam, że jeśli zarządzającym Legią wystarczy cierpliwości, to Czesiu Michniewicz wyciągnie zespół w dobrym kierunku. Tą cierpliwością szefowie powinni się wykazać, bo […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Pique: – Złotą Piłkę powinien wygrać Messi albo… Messi

Zdarzają się głosy, a właściwie jest ich sporo, które nie chcą Złotej Piłki dla Messiego, ale Argentyńczyk wciąż ma wielu zwolenników w tym temacie. Jednym z nich jest Gerard Pique, który dobitnie stwierdził, że Leo powinien po raz kolejny sięgnąć po ZP. Jak powiedział: – Jeżeli wybierać ze względu na kryteria plebiscytu, Leo Messi wygra. […]
19.10.2021
Ekstraklasa
18.10.2021

Szok, Radomiak znów pierwszy stracił gola i zremisował

Nieraz narzekamy, że w Ekstraklasie wielu zespołom brakuje powtarzalności, ale Radomiak się z tego wyłamuje. Radomski beniaminek ma powtarzalność i to zarówno w złym aspekcie, jak i dobrym. Dziś przekonała się o tym Jagiellonia.  Jagiellonia – Radomiak: beniaminek podtrzymuje tradycję Zły aspekt polega na tym, że drużyna Dariusza Banasika tradycyjnie musiała stracić gola w pierwszej […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

W środę Benzema ma stanąć przed sądem

W środę Karim Benzema ma stanąć przed francuskim sądem. Chodzi o sprawę szantażowania Matieu Valbueny ujawnieniem jego seks-taśm. Benzema miał być jednym z tych, którzy szantażowali byłego reprezentanta Francji. Pokłosiem tamtej sprawy było m.in. wyrzucenie Benzemy z reprezentacji Francji. O co chodzi? W 2015 roku Valbuena przekazał swój telefon znajomemu, który miał przenieść dane z […]
18.10.2021
Inne sporty
18.10.2021

Zbliżają się WTA oraz ATP Finals. Jak wygląda sytuacja Polaków?

Hubert Hurkacz dołączył dzisiaj do Igi Świątek, stając się drugim Polakiem w ostatnim czasie, który awansował do pierwszej dziesiątki światowego rankingu. W tym samym czasie polska tenisistka… z niej wypadła. Miejsca w tabelach to jednak jedno, a najbardziej istotna – w przypadku tej dwójki – jest nadchodząca walka o kolejno ATP oraz WTA Finals. Czy […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Iniesta: W Barcelonie nie można zrzucać na plecy osiemnastolatków za dużej presji

– Barcelona nie może zrzucać na plecy osiemnastolatków całej odpowiedzialności za grę drużyny. Mogą być w zespole, pomagać mu, ale nie powinni być tymi, którzy ten wózek ciągną – mówi Andres Iniesta na temat Barcelony w rozmowie z ESPN. Iniesta został zapytany o jego refleksje na temat gry Blaugrany. Szeroko omówił wątek zastępowania doświadczonych liderów […]
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

WESZŁOPOLSCY LIVE od 22:30!

Jakub Białek, Paweł Paczul, Mateusz Rokuszewski, Szymon Janczyk i Samuel Szczygielski omawiają najważniejsze wydarzenia ostatnich dni na boiskach Ekstraklasy i 1. ligi. Zapraszamy na kolejny odcinek, który startuje o 22:30!
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

Zagłębie ośmieszone i Stal Mielec w górnej ósemce

To już nie są żarty: Stal Mielec w trzech ostatnich spotkaniach zdobyła siedem punktów, a i tak ma prawo czuć niedosyt. Stal Mielec w ostatnich dwóch meczach strzeliła siedem bramek, a spokojnie mogła więcej. Stal Mielec licząc od 13 sierpnia – czyli pomijając trzy pierwsze kolejki – jest piątą drużyną ligi. Stal Mielec ma tyle […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Piąty gol Mariusza Stępińskiego w tym sezonie [WIDEO]

Mariusz Stępiński strzelił piątego gola w tym sezonie cypryjskiej ekstraklasy. Polak zdobył bramkę w starciu z Doxą na 1:1 i brał udział przy zwycięskim trafieniu Arisu Limassol. Gola na 2:1 strzelił nasz stary znajomy z Ekstraklasy – Daniel Sikorski. Stępiński jest ostatnio w dobrej formie. W trzech pierwszych kolejkach gola nie strzelił, ale w ostatnich […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

U młodzieżowego reprezentanta Walii zdiagnozowano raka jąder

Daniel Barden to młodzieżowy reprezentant Walii, wychowanek akademii Arsenalu. U 20-letniego bramkarza lekarze zdiagnozowali raka jąder. – To był szok. Ale na szczęście wykryto tę chorobę bardzo wcześnie – komentuje sam Barden. Barden wychowywał się w akademii Arsenalu, ale trzy lata temu trafił do Norwich. Właśnie z tej drużyny został wypożyczony latem do szkockiego Livingston, […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Kara dla Anglii za burdy podczas finału Euro 2020

Anglia została ukarana przez UEFA za dantejskie sceny, które odbywały się przed i na samym Wembley podczas finału Mistrzostw Europy 2020. Przed i już w trakcie meczu miejscowi kibice urządzili sobie wokół obiektu regularne walki z policją i służbą ochroniarską. UEFA zakończyła dochodzenie w sprawie organizacji tego meczu. I ukarała angielską federację. FA musi zapłacić […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Skandal w Belgii. Piłkarz może stracić słuch po wybuchu petardy

Do dużego skandalu doszło podczas sobotniego meczu Standardu Liege z OH Leuven. Kibice gospodarzy wrzucili na boisko petardy, a jedna z nich wybuchła tuż obok Rafaela Romo, golkipera OHL. Wenezuelczyk stracił słuch i w niedzielę jego stan zdrowia nie uległ poprawie. Do zdarzenia doszło tuż przed przerwą. Jedna z petard wrzucona na boisko wybuchła tuż […]
18.10.2021