post Avatar

Opublikowane 30.11.2018 14:38 przez

redakcja

Dziesięć tygodni, dziesięć ekstraklasowych akademii, coraz pełniejszy pogląd na stan szkolenia w klubach najwyższej klasy rozgrywkowej. Byliśmy w akademiach szczycących się mianem czołowych w kraju, byliśmy też tam, gdzie droga do celu wciąż jest bardzo, ale to bardzo długa. Przed nami jeszcze sześć wizyt, a także – chyba możemy już to zdradzić – wiosną kilkanaście w szkółkach klubów z niższych klas rozgrywkowych.

Wszystkie odcinki „Ligi od kuźni” znajdziecie TUTAJ (KLIK!)

Warto więc pokusić się o pierwsze większe podsumowanie tego, co zobaczyliśmy podczas wszystkich tych wizyt. Na początek – dotychczasowy ranking.

liga-od-kuzni-ranking-akademii

Słów kilka odnośnie do ocen gwiazdkowych – osobny felieton na temat ich złożoności, wagi liczby wychowanków w pierwszym zespole względem jakości i liczby obiektów, na koniec pierwszej części cyklu na naszych łamach przedstawi Przemek Mamczak z Weszło Junior – obecny w ramach „Ligi od kuźni” w 12 z 16 ekstraklasowych akademii.

Cztery pierwsze pozycje to kluby należące do grupy Big Six. Dwa pozostałe – Lechię i Legię – zdążyliśmy już odwiedzić i przyjrzeć im się dokładnie, ale nie będziemy uprzedzać faktów.

Założeniem Big Six była przede wszystkim regularna gra czołowych akademii między sobą. Regularne spotkania, na których nie ma punktomanii, rankingów, a do mediów trafiają nie wyniki, a informacja, że zespoły Big Six spotkały się ze sobą na kolejnym piłkarskim festiwalu. Świat młodzieżowej i juniorskiej piłki potrzebuje takich inicjatyw, bo zespoły U-13, U-11 w takim Zagłębiu leją większość drużyn w regionie, co może rozleniwiać. Od lepszych zaś zawsze można czerpać naukę dla siebie.

Kluby Big Six regularnie wspierają się też pomysłami, wiedzą. Członkowie grupy sami siebie nakręcają, rodzi się dyskusja, najlepsi trenerzy w kraju mogą się wymienić poglądami. Przykładowo: Pogoń Future prowadzi treningi indywidualne, pozycyjne? Jagiellonia już zapowiedziała, że na nowym ośrodku też będzie to robić, sporo o tym mówi się także w Poznaniu. Legia chce czerpać z piłki ulicznej? Zagłębie Lubin również z tego korzysta, ma przystosowane do tego boisko tuż pod bursą.

I trzeba powiedzieć, że te z akademii, które zdążyliśmy już ocenić, zdecydowanie na przynależność do szkoleniowego topu zasługują. Bo po prostu są w większości aspektów ponad resztą. Te kluby posyłają też w konsekwencji najwięcej zawodników na kadry młodzieżowe. I tak:

Połowa (12 z 24) powołanych na ostatnią konsultację szkoleniową kadry U-18 graczy to piłkarze klubów Big Six.

U-17? 8 z 23 zawodników Big Six obecnych na konsultacji selekcyjnej i meczach sparingowych z wartą Poznań U-19 i Elaną Toruń.

U-16? 14 z 20 graczy wezwanych na dwumecz kadry z rówieśnikami z Irlandii Północnej to gracze Lecha, Legii, Pogoni i Zagłębia.

U-15? Na niedawnym dwumeczu z Irlandią selekcjoner Bartłomiej Zalewski zażyczył sobie w 21-osobowej kadrze aż 11 zawodników z Big Six.

W każdej z trzech grup CLJ U-17, w których grają akademie Big Six przewodzi jedna z nich. W grupie A jest to Legia, w grupie B – Lech, w grupie C – Zagłębie. W CLJ U-19 na prowadzeniu jest co prawda kielecka Korona, ale resztę miejsc na podium zajmują obecnie Zagłębie i Legia. Pogoń jest 5., Lech – 6. Gorzej idzie dopiero dziesiątej Jagiellonii.

Jeśli zaś chodzi o grających w mocnych klubach graczy, którzy wyszli spod ręki trenerów akademii, przoduje oczywiście Lech – w materiale o klubie z Poznania tablicę ze znanymi wychowankami musieliśmy podzielić na dwie mniejsze, by zmieściły się w wideo.

W praktycznie każdej akademii usłyszeliśmy o „modelu szkolenia” w danym klubie. Ale tak jak niektórzy na pytanie o konkrety odpowiadali bardzo okrężną drogą, tak w Lubinie, Poznaniu, Białymstoku i Szczecinie kawa została natychmiast wyłożona na ławę. Nawet kilkusetstronicowe prezentacje, szczegóły, modele gry, filozofia – wszystko, co później można przekazać nowemu trenerowi, by ten nie musiał poruszać się po omacku, tylko od pierwszych zajęć wiedział, co i jak powinien robić.

W Szczecinie Maksymilian Rogalski, koordynator Akademii, opowiadał nam o tak szczegółowo rozpisanym programie szkolenia, że można byłoby nad nim spędzić dobrych kilka godzin. Wchodzi ktoś nowy, dostaje dokumentację i wie absolutnie wszystko. Krótko mówiąc – jeśli chodzi o przygotowanie merytoryczne, Pogoń wypada po prostu fantastycznie.

Legia Warszawa – o której przeczytacie już w przyszły wtorek – ma to wszystko bardzo dobrze zorganizowane, a gdy zostanie do użytku oddana baza w Książenicach, mistrzowie Polski będą mieć już ośrodek naprawdę na europejskim poziomie. Lech i Zagłębie podobnie, bardzo pozytywnie trzeba też ocenić Jagiellonię z zastrzeżeniem, że mocno czekamy – i nie tylko my – na otwarcie nowej bazy treningowej.

To też bardzo pozytywnie zaskoczyło nas w Legnicy. Tutaj też jest konkretny program szkolenia, choć Miedź ma bardzo, ale to bardzo trudne warunki pracy. W regionie jest przecież i Zagłębie Lubin, a więc jedna z dwóch – w naszej ocenie – pięciogwiazdkowych akademii, i coraz mocniejszy Śląsk Wrocław. Przez to do Miedzi – tak jak i na przykład do równie dobrze zorganizowanego pierwszoligowego Rakowa Częstochowa – trafiają zawodnicy o mniejszym potencjale, z których jednak starają się tam wykrzesać absolutne maksimum.

Inaczej jest w Śląsku – tam zaczyna się dziać bardzo dobrze, również dlatego, że w kwestii utalentowanych dzieciaków Wrocław jest bardzo płodny. Piłkarsko już teraz Śląsk jest w stanie walczyć w kategoriach młodzieżowych, a budowana tam struktura szkolenia może tylko pomóc w tym, by gracze wychodzący z klubowej akademii byli jeszcze lepsi i jeszcze bardziej przygotowani do futbolowej kariery.

Selekcja zawodników to też coś, co ekipom z Big Six daje dużą przewagę. Można powiedzieć, że Legia, Lech, Jagiellonia, Pogoń, Zagłębie i Lechia – choć ci ostatni zaczynają od reszty towarzystwa w wielu aspektach odstawać – podzieliły strefy wpływów w kraju jak mafia. „Trzepią” w poszukiwaniu talentów całą Polskę, szukają talentów w maleńkich miejscowościach – choćby w Zagłębiu Lubin mocno szczycą się bardzo uważnym przeczesywaniem pobliskich rejonów.

***

Na drugim biegunie – Arka Gdynia i Wisła Płock. Tutaj do zrobienia, przynajmniej jeśli chodzi o odwiedzone przez nas do tej pory akademie, jest zdecydowanie najwięcej. Czy to obiekty, czy struktura organizacji wciąż nie powalają i odstają nie tylko w ramach ekstraklasy, ale i często trudno je w pozytywnym świetle przedstawić w zestawieniu z akademiami zespołów z niższych lig. Niemniej jednak mamy nadzieję, że tak jak po „Stadionowych rewolucjach” w Białymstoku nastąpiły zmiany na lepsze, tak i po „Lidze od kuźni” będzie inspiracja do zmian.

***

Krótko mówiąc, nasze dotychczasowe wrażenie jest następujące: będąc w akademii Big Six, czujesz niemal od razu, że jesteś w akademii Big Six. Gdzieś, gdzie jest plan, gdzie są warunki do jego realizacji, gdzie szkoli się najlepiej w Polsce. Ale są kluby – jak Miedź czy Śląsk – które w nie tak długim czasie mogą mocno Wielką Szóstkę przycisnąć i w efekcie sprawić, że stanie się Wielką Siódemką czy nawet Ósemką. Z korzyścią dla całego polskiego szkolenia, bo wymiana doświadczeń i wiedzy pomiędzy zespołami do tego grona należącymi to jedna z wartości absolutnie nie do przecenienia.

Wszystkie odcinki „Ligi od kuźni” znajdziecie TUTAJ (KLIK!)

Opublikowane 30.11.2018 14:38 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Weszło
15.07.2020

Bruk-Bet nie dawał rady z Radomiakiem, więc pomógł mu sędzia

Zarówno Termalica jak i Radomiak to zespoły znajdujące się w strefie barażowej. A że jedni muszą się jeszcze postarać, żeby z niej nie wypaść, a drudzy wciąż mają szansę na zakończenie sezonu zasadniczego na podium, mogliśmy liczyć na emocje. Ale niestety – srogo się zawiedliśmy. Bo jedynym osobnikiem, który zapewnił nam wrażenia był sędzia Sebastian […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Zamiast ściągać Santinich, inwestujcie w Dziekońskich

Przez dłuższy czas drugiej połowy wydawało nam się, że Jagiellonia ze Śląskiem testują nową reformę. „Jaką?”, zapytacie, bo tyle ich mamy w polskim futbolu, że można się pogubić i nic dziwnego, warto być ciekawym. No więc, gdyby tak te mecze o pietruszkę skrócić, grać 45 minut, nie robić sobie pod górkę? To byłoby interesujące, tym […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Lech poszedł na spacer w Krakowie i przy okazji zbliżył się do wicemistrzostwa

Byliśmy przekonani, że Cracovia w końcówce sezonu nie będzie umierać na boiskach Ekstraklasy. Oczywiście z uwagi na zbliżający się finał Pucharu Polski. Ale „Pasy” przeszły same siebie i w starciu z Lechem nawet nie podjęły rękawicy. O emocje zadbał dopiero Djorde Crnomarković podając w deszczu kozłowaną piłkę do bramkarza. Poza tym jednym odpałem lechici mieli […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Ogrywanie juniorów kosztem widzów

Kto oglądał mecz Lechii z Legią, ten stracił czas. Wiemy, jest już po sezonie. Tak, wprowadzanie młodzieży. Jasne, Legia mogła odczuwać trudy świętowania. Oczywiście, Lechia ma w głowie głównie Puchar Polski. Ale niestety, musimy napisać prawdę o tym meczu – nie dało się tego oglądać. W pierwszej połowie najgroźniejszym i jedyny celnym strzałem było uderzenie […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Nie było Felixa – będzie brąz

Waldemar Fornalik miał dwa problemy przed meczem z Pogonią Szczecin. Po pierwsze – czerwoną kartkę Sebastiana Milewskiego, czyli żelaznego młodzieżowca. Po drugie – uraz pleców Jorge Felixa, czyli najlepszego strzelca zespołu. Były selekcjoner postanowił rozwiązać je w zasadzie jednym posunięciem, gdyż partnerem Piotra Parzyszka został 21-letni Dominik Steczyk (prócz niego do składu wskoczyl Rymaniak). A […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Sensacja – Widzew zagrał dobry mecz. Problemy Górnika Łęczna

Kibice Widzewa byli w ostatnim czasie przyzwyczajeni do trzech stylów gry swoich piłkarzy. męczenia buły zakończonego wstydliwą porażką. Dla odmiany męczenia buły zakończonego mniej lub bardziej frustrującym remisem. Po trzecie, krótkich zrywów przyzwoitej gry, które jednak z rzadka dawały zwycięstwa. Dziś w Łodzi jednak zdarzyła się sensacja – Widzew nie tylko wygrał po czterech kolejkach […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Cztery długie lata i koniec czekania. Podbeskidzie wraca do Ekstraklasy!

Idzie, idzie Podbeskidzie i wreszcie doszło! Długa to była droga, trwała aż cztery lata, ale dziś w Bielsku w końcu mogą triumfować: „Górale” wracają do Ekstraklasy i nie ma żadnych wątpliwości, że na to zasłużyli. Awans przypieczętowali wygraną po szalonym meczu z Odrą Opole.  Wszyscy pamiętamy, w jakich okolicznościach Podbeskidzie Roberta Podolińskiego spadało w 2016 […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Pięć zmian dozwolone także w sezonie 20/21. Jak będzie w Ekstraklasie?

IFAB po raz kolejny wypacza rozgrywki i wymyśla niepotrzebne przepisy, nie zważając na to, że w 1982 były dwie zmiany i było dobrze. Pewnie takie myśli kłębią się właśnie w głowie Zbigniewa Bońka po przeczytaniu komunikatu, jaki wydała Międzynarodowa Rada Piłkarska. Otóż tak – możliwość pięciu zmian będzie kontynuowana przez CAŁY sezon 2020/2021. Zasady są […]
15.07.2020
Blogi i felietony
15.07.2020

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Silna wobec słabych, słaba wobec silnych. Niemalże definicyjny opis najgorszej możliwej władzy idealnie pasuje do organizacji UEFA, która po raz kolejny została skompromitowana – tym razem poprzez wyrok Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w sprawie Manchesteru City. Samo zmniejszenie wyroku nie bulwersuje, w końcu to niezależna organizacja. Ale już uzasadnienie, w którym czytamy m.in. o przedawnieniu […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Mikael Ishak. „Mógł zostać i strzelać w 2. Bundeslidze”, „rozważano go na mundialu”

O tym kogo ściąga Lech w zastępstwie za Christiana Gytkjaera – mogliście poczytać u nas już wczoraj. Mikael Ishak na papierze wydaje się rzetelnym transferem. Natomiast postanowiliśmy też podpytać o Szweda tych, którzy mogą wiedzieć o nim nieco więcej. Co usłyszeliśmy? „Dwa lata temu był poważnie rozpatrywany w kontekście powołania na mundial”. „Mógł zostać na […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Ile zabrały Parzyszkowi zmiany w końcówkach?

W polskiej piłce są rzeczy pewne – zaległości w Lechii, żółta kartka za dyskusje dla Mladenovicia, dobra piłka z wolnego od Furmana, pot na czole Jana Tomaszewskiego i zmiana Piotra Parzyszka w drugiej połowie. Napastnik Piasta Gliwice rozegrał w Ekstraklasie już 68 meczów. Ile razy spędził na boisku pełne 90 minut? Raz. W meczu z […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Kto wypełni w Śląsku młodzieżową lukę po Płachecie?

Śląsk Wrocław ma jeszcze teoretyczne szanse na europejskie puchary, ale w praktyce sezon prawdopodobnie już się dla niego skończył. W klubie muszą intensywnie myśleć o nowych rozgrywkach i widać, że już to robią. Największym wyzwaniem będzie dostosowanie się do przepisu o młodzieżowcu po spodziewanym odejściu Przemysława Płachety, do czego zresztą działacze byliby zmuszeni nawet w […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Lech Poznań 2020/21 – przede wszystkim nie zepsuć

Jakoś tak się układały te poprzednie sezony, że Lech Poznań znajdował się w permanentnej przebudowie. Pomysłów było bez liku, co gorsza – często realizowano kilka planów jednocześnie. Trener-gwiazda. Trener-wychowanek. Opcja zagraniczna. Teraz gramy młodymi. Teraz perspektywicznymi. Tym razem ściągamy gwiazdy. Efekt był taki, że Kolejorz buksował w miejscu, punktując poniżej oczekiwań, grając w sposób niespecjalnie […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

„Baraże o Ekstraklasę to świetny pomysł. Jeśli będzie szansa, chcemy skorzystać”

Za miesiąc minie pięć lat od zatrudnienia przez Puszczę Niepołomice Tomasza Tułacza. Żaden trener w Polsce nie pracuje dziś dłużej na szczeblu centralnym. Tułacz latem 2017 wywalczył awans do I ligi, a jego drużyna z roku na rok robi postępy. W tym sezonie może jeszcze nawet myśleć o barażach o Ekstraklasę, mimo że niepołomicki zespół […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Jak oceniać pracę Piotra Stokowca w tym sezonie?

Ekstraklasa podała ostatnio nazwiska szkoleniowców nominowanych do miana trenera sezonu i w tej sześcioosobowej grupie zabrakło miejsca dla Piotra Stokowca. Jest Marek Papszun, który skończy ligę niżej niż Stokowiec, jest Michał Probierz, który wraz z Cracovią punktuje na podobnym poziomie. I nie to, że domagamy się jakoś specjalnie sternika Lechii w tym gronie, bo zwycięzca […]
15.07.2020
Weszło Extra
15.07.2020

„O zwolnieniu z Arki dowiedziałem się z internetu”

– Zatrudniono mnie w kwietniu, Arka była w ciężkiej sytuacji. Szykowano ten klub do pierwszej ligi. Nie było załatwionego obozu, sparingpartnerów, bo wszyscy się bali, że będzie pierwsza liga. Jednak się utrzymaliśmy. Więc skoro wchodzi trener i utrzymuje zespół, to wypada mu dać trochę cierpliwości. Nawet jak początek sezonu był mało udany, ale trzeba było […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Karbownik, Jóźwiak czy Płacheta? Najlepsi młodzieżowcy sezonu 19/20

Najlepszy młodzieżowiec Ekstraklasy w sezonie 19/20. To właśnie jego wybieramy w tym rankingu. Michał Karbownik? Kamil Jóźwiak? Przemysław Płacheta? A może Jakub Moder? Zanim przejdziemy do rozstrzygnięć, musimy uderzyć się w pierś. Dostrzegaliśmy przed sezonem wiele wątpliwości i zagrożeń w związku z wprowadzeniem przepisu o młodzieżowcu. Ile z nich znalazło potwierdzenie w rzeczywistości? No… niewiele. […]
15.07.2020
Weszło
15.07.2020

Okręgówko, byłaś nam… naprawdę bliska. Kulisy meczu z Orłem Baniocha

Mimo odbycia w tygodniu aż trzech treningów, co w przypadku naszego klubu zdecydowanie nie jest normą, KTS Weszło nie zagra w przyszłym sezonie w lidze okręgowej. Finał wielotygodniowego zamieszania z układem spadków i awansów ostatecznie znalazł swoje miejsce na boisku, ale dla naszej drużyny, okazała się to niedźwiedzia przysługa. Stałe fragmenty gry, brak pomysłu w […]
15.07.2020