post
Avatar

Opublikowane 29.10.2018 18:19 przez

redakcja

Zwolnienie Mariusza Lewandowskiego z Zagłębia Lubin ma też swój szerszy kontekst. Wychodzi bowiem na to, że z grona blisko czterdziestu kadrowiczów z czasów MŚ 2002 i 2006, na dłuższą metę ŻADEN nie potrafi się odnaleźć jako trener w piłce seniorskiej. Pod tym względem mowa o niemal całkowicie zmarnowanej generacji. 

Z poniższej listy jedynie Lewandowski i Jacek Zieliński posiadają licencję UEFA Pro. Tomasz Hajto i Piotr Świerczewski nawet jeśli pracowali w Ekstraklasie, to warunkowo (Hajto dostał licencję PZPN Pro). Tylko ta czwórka pracowała samodzielnie na najwyższym szczeblu!  A warto pamiętać, że Hajto, Świerczewski i Zieliński już dawno zmienili front i nawet jeśli pozostali przy piłce, to w zupełnie innych rolach. Oprócz tego asystentami są obecnie Radosław Sobolewski i Mariusz Jop (Wisła Kraków) oraz Piotr Giza (Cracovia), do niedawna w sztabie Lecha Poznań znajdował się Tomasz Rząsa i to wszystko.

Kadra Engela z MŚ 2002:
Arkadiusz Bąk – nigdy nie był trenerem
Jacek Bąk – nigdy nie był trenerem
Jerzy Dudek – nigdy nie był trenerem
Arkadiusz Głowacki – nigdy nie był trenerem
Tomasz Hajto – Jagiellonia Białystok, GKS Tychy (odszedł w 2015 roku)
Tomasz Iwan (nie pojechał na MŚ) – nigdy nie był trenerem (prowadził tylko kadrę w beach soccerze)
Radosław Kałużny – nigdy nie był trenerem
Tomasz Kłos – nigdy nie był trenerem
Marek Koźmiński – nigdy nie był trenerem
Paweł Kryszałowicz – w ostatnich miesiącach B-klasa z rezerwami Gryfa Słupsk
Jacek Krzynówek – nigdy nie był trenerem
Cezary Kucharski – nigdy nie był trenerem
Radosław Majdan – trenowanie bramkarzy w Polonii Warszawa (2011-2012)
Adam Matysek – trener bramkarzy w FC Nuernberg (2005-2014)
Maciej Murawski – Lechia Zielona Góra, Zawisza Bydgoszcz (odszedł w 2011 roku)
Emmanuel Olisadebe – nigdy nie był trenerem
Tomasz Rząsa – dwukrotnie asystent w Lechu Poznań
Paweł Sibik – asystent w Odrze Wodzisław, później niższe ligi
Piotr Świerczewski – Znicz Pruszków, ŁKS, Motor Lublin, asystent w kadrze U-21
Tomasz Wałdoch – juniorzy Schalke, asystent w rezerwach Schalke, asystent w kadrze Smudy
Jacek Zieliński – Legia Warszawa (asystent i 1. trener), Lechia Gdańsk Korona Kielce, kadra U-20 (odszedł w 2014 roku)
Marcin Żewłakow – nigdy nie był trenerem
Michał Żewłakow – nigdy nie był trenerem
Maciej Żurawski – nigdy nie był trenerem

Kadra Janasa z MŚ 2006 (wypisani ci, którzy zakończyli kariery):
Marcin Baszczyński – nigdy nie był trenerem
Bartosz Bosacki – nigdy nie był trenerem
Piotr Giza – Jubilat Izdebnik, Skawinka Skawina, asystent w Cracovii (obecnie)
Ireneusz Jeleń – szkolenie młodzieży w Cieszynie
Mariusz Jop – asystent w Wiśle Kraków (obecnie)
Kamil Kosowski – nigdy nie był trenerem
Mariusz Lewandowski – właśnie zwolniony z Zagłębia Lubin, pierwsza praca trenerska (UEFA Pro)
Sebastian Mila – nigdy nie był trenerem
Arkadiusz Radomski – akademia młodzieżowa
Grzegorz Rasiak – nigdy nie był trenerem
Ebi Smolarek – rozwija własną akademię
Radosław Sobolewski – asystent i 1. trener w Wiśle Kraków (obecnie asystent)
Mirosław Szymkowiak – własna szkółka
Kamil Kosowski, Jacek Krzynówek, Maciej Żurawski – wymienieni już za rok 2002

Większość byłych kadrowiczów z tego okresu nigdy nawet nie próbowało trenerki, choćby na szczeblu juniorskim. W innej formie polska piłka z większości z nich też nie miała większego pożytku. Michał Żewłakow był dyrektorem sportowym Legii Warszawa, dziś w takiej roli pracuje w Zagłębiu Lubin. Rząsa obecnie jest dyrektorem Lecha, a jeszcze w poprzedniej dekadzie próbował tego chleba w Cracovii. Adam Matysek posmakował go w Śląsku Wrocław, ostatnio wyzwanie w Wiśle Kraków podjął Arkadiusz Głowacki. Dyrektorski epizod w Bełchatowie miał Jacek Krzynówek, a Tomasz Wałdoch w Górniku Zabrze. Marcin Żewłakow działał jako skaut Legii. I znów lista szybko się zamyka.

Czynnych trenerów, choćby w niższych ligach, w tym gronie w zasadzie nie znajdziemy. Kilku zaangażowało się w akademie piłkarskie, niektórzy przenieśli się do mediów, Paweł Kryszałowicz w ostatnich latach próbował odbudowywać Gryfa Słupsk (jesienią prowadził B-klasowe rezerwy), Marek Koźmiński wszedł w struktury zarządu PZPN, a wielu poświęciło się biznesowi i jeżeli czasem się przypomną, to głównie jako gościnni eksperci, którzy przy jakiejś okazji powiedzą parę zdań.

Czy Lewandowski pójdzie w ich ślady? Nie bylibyśmy zdziwieni, bo w Zagłębiu Lubin raczej dobrej reklamy sobie nie zrobił. Zatrudniono go tam głównie ze względu na zasługi dla klubu, w normalnych okolicznościach trudno byłoby znaleźć argumenty za jego kandydaturą. Były reprezentant komfortowo żył sobie w Dubaju, cały czas prowadzi różne interesy i trenerka nie musi być jego priorytetem.

Generalnie pokolenie, które mogło już w pełni swobodnie grać za granicą, które nieraz przez dłuższy czas smakowało futbolu klubowego na europejskim poziomie i pracowało z wieloma uznanymi trenerami, praktycznie w żaden sposób nie przeszczepia na polski grunt swojej wiedzy i swoich doświadczeń. Niektórzy zapewne po prostu nie potrafili, nie nadawali się, ale trudno uwierzyć, żeby dotyczyło to praktycznie wszystkich.

 – Każdy ma swój sposób na życie. Nigdy nie widziałem siebie jako trenera, nawet nie musiałem się nad tym zastanawiać. Odpowiednie predyspozycje często widać u kogoś już w trakcie kariery, takie osoby nieraz jeszcze grając w piłkę zaczynają robić kursy. Mnie jakoś nie ciągnęło i nie ciągnie w tym kierunku – mówi nam ze swojego punktu widzenia Jacek Krzynówek.

 – Gdyby byli kadrowicze chcieli być trenerami, to by nimi byli. Nie mówmy, że mamy zupełną pustynię. Selekcjonerem został mój kolega z czasów reprezentacji Janusza Wójcika Jerzy Brzęczek, w jego sztabie jest Radosław Gilewicz, Wisłę Kraków od lipca prowadzi Maciek Stolarczyk. Kilku innych próbowało swoich sił i przekonali się, że jeśli nie ma się zaplecza, to różne rzeczy się dzieją. Ja ani przez moment nie brałem pod uwagę, że po zejściu z boiska mógłbym pracować jako trener. Jeśli już, to może jeszcze widziałbym siebie jako menedżera. Przez trzy lata pełniłem tę funkcję w ŁKS-ie, gdzie mimo braku pieniędzy mieliśmy świetną atmosferę i osiągaliśmy wyniki ponad stan – w podobnym tonie wypowiada się Tomasz Kłos.

Trenerka to nie jest łatwy kawałek chleba, co zresztą widzimy teraz na przykładzie Mariusza Lewandowskiego. Trzeba umieć radzić sobie w trudnych realiach i odnajdywać się w takiej rzeczywistości. Wiele rzeczy nie zależy od samego trenera i być może niektórzy biorą to pod uwagę, gdy ostatecznie wybierają inną drogę. Szkoda mi Mariusza, bo pierwsze mecze i wyniki wyglądały obiecująco, ale niestety jak zespół wpadnie w dołek, trener jest pierwszy do odstrzału. Widzimy też, jaka jest rotacja szkoleniowców w Polsce. Ciągle obracamy się w grupie tych samych nazwisk. Bywa, że ktoś odejdzie z jednego klubu i za dwa tygodnie jest w innym. Ostatnio znów zaczynamy iść bardziej w kierunku zagranicy, ale raczej dobrych efektów to nie daje – uważa Krzynówek.

Tutaj Kłos ma takie samo zdanie. – Praca trenera w polskiej lidze jest niewdzięczna. Należy liczyć się z wieloma barierami. Chodzi mi przede wszystkim o swobodę w dobieraniu zawodników, o pełną decyzyjność, autonomię i dalekosiężność w planowaniu. U nas trener może przedłużyć kontrakt na wiele lat, a po trzech tygodniach wylatuje, bo przegrał dwa mecze. Kluby rzadko wytrzymują ciśnienie, ale w jakimś stopniu to rozumiem. Nikt nie chce spadać z Ekstraklasy. Przepaść finansowa między nią a I ligą jest olbrzymia, to inne światy. Takie mamy realia w Polsce, co nie znaczy, że za granicą trenerzy mogą mówić o sielance. Tam jednak dostajesz większy kredyt zaufania i masz wszystkie potrzebne narzędzia, byś potem mógł być rzetelnie rozliczony ze swojej pracy. Pełna odpowiedzialność, ale i pełne możliwości. Przykładowo – pierwszy rok Juergena Kloppa w Liverpoolu był taki sobie, krytykowano go, ale ogólnie paniki nie było. Z czasem nastąpił postęp i można zakładać, że ta drużyna cały czas będzie szła do przodu – analizuje 69-krotny reprezentant kraju, obecnie ekspert TVP Sport.

Czy właśnie taka specyfika polskiego podwórka sprawiła, że on i koledzy występujący na Zachodzie nie zdecydowali się na trenerską ławkę? – Inaczej by to wyglądało, gdybyśmy tych zawodników jako trenerów przenieśli do lig, w których grali za granicą, czyli na przykład do Bundesligi. Tam jest moda na młodych szkoleniowców, wielu byłych piłkarzy dostaje szansę. Jest Niko Kovac w Bayernie, Pal Dardai w Herthcie, Bruno Labbadia w Wolfsburgu, Heiko Herrlich w Bayerze Leverkusen. To jest właśnie moje pokolenie, tyle że praca tam, a praca u nas, to jak dzień do nocy. Nie chodzi wyłącznie o umiejętności trenerskie, ale również o pewną ciągłość. Grali w pewnych realiach i w tych samych realiach zaczynają trenować. W Polsce ktoś grający za granicą i przyzwyczajony do określonych standardów trafia do zupełnie innego świata – komentuje Kłos.

I dodaje: – Pomijając realia, trzeba mieć to „coś”, żeby sprawdzić się jako trener. I do tego musisz się liczyć, że przedłużasz sobie życie na walizkach z kariery piłkarskiej. Nadal będziesz miał wyjazdy na mecze i obozy, do tego jeszcze poza treningami godziny analiz, oglądanie meczów rezerw i rywali na stadionach, mnóstwo roboty niewidocznej dla otoczenia. Tylko ktoś kochający futbol będzie dobrym trenerem, a nie każdy po wielu latach kariery chce mu się poświęcić jeszcze bardziej w nowej roli.

Tomasz Kłos w polskim futbolu będzie więc obecny jako ekspert. A co z Jackiem Krzynówkiem? – Dyrektorka w Bełchatowie to był epizod. Już nieraz powtarzałem, że gdyby chodziło o inny klub, od razu bym propozycję odrzucił. Dla Bełchatowa zrobiłem wyjątek, bo tam grałem, stamtąd wybiłem się do reprezentacji i na tamtym stadionie zakończyłem karierę. Zadziałał sentyment, ale powtarzać tego nie mam zamiaru – deklaruje „Krzynio”.

Szkoda. Należy się nastawić, że jeśli realia naszej piłki nie zmienią się na lepsze, to pokolenie Lewandowskiego, Piszczka i Błaszczykowskiego też nie rzuci się ochoczo do trenerskiej pracy. Trudno bowiem zakładać, aby w pierwszej kolejności chodziło o wyjątkową niekumatość kadrowiczów z początku XXI wieku.

PM

Fot. FotoPyk

redakcja

Opublikowane 29.10.2018 18:19 przez

redakcja

Ekstraklasa
10.04.2021

Jeśli ktoś został z Ekstraklasą… wcale nie ma czego żałować!

Tak, wiemy, El Clasico, tak, wiemy, Benzema. Ale kto zamiast na ligę hiszpańską postawił dzisiaj na wieczór z Ekstraklasą – wcale nie musi się czuć specjalnie rozczarowany. Przyznajemy, po tym ultra-paździerzu, który zaserwowano nam w meczu Warty ze Stalą Mielec mieliśmy złe przeczucia. Ale ani Śląsk Wrocław z Jackiem Magierą za sterami, ani Lechia Gdańsk […]
10.04.2021
Inne sporty
10.04.2021

Mateusz Gamrot zatriumfował w UFC!

Wielu kibiców i ekspertów uważało, że Mateusz Gamrot zasługiwał na zwycięstwo w swoim pierwszym pojedynku w UFC. Uważał tak nawet gość, z którym… wtedy walczył – Guram Kutateladze. Sędziowie orzekli jednak nieprzychylny – z naszej perspektywy – werdykt. Dzisiaj, podczas gali w Las Vegas, Polak miał okazję odegrać się za ubiegłoroczną porażkę. I faktycznie to […]
10.04.2021
Weszło
10.04.2021

Warta i Stal biczowały futbol

Najsłabszy mecz tej kolejki Ekstraklasy już mamy, nie musimy czekać na jej zakończenie. Nie wierzymy, że ktoś teraz zagra słabiej niż Warta Poznań i Stal Mielec. Gdyby to spotkanie się nie odbyło i obie drużyny od razy dostały po punkcie, nic byśmy nie stracili, za to sporo zyskali – z cennym czasem na czele. To […]
10.04.2021
Weszło
10.04.2021

Odejście po sezonie? Optymistyczne to założenie Sobolewskiego

Radosław Sobolewski w trakcie ostatniego tygodnia ogłosił, że niedługo, bo wraz z końcem sezonu, przestanie być trenerem Wisły Płock. Cóż. Wydaje się, że ta deklaracja może być tylko wyprzedzeniem ruchu działaczy – Nafciarze bowiem znów nie wygrali. I okej – nie jest żadnym wstydem porażka z Pogonią w Szczecinie, wszak mowa o wiceliderze Ekstraklasy. Sęk […]
10.04.2021
Weszło
10.04.2021

Koeman, Barcelona, El Clasico w Madrycie. Wraca 1995 rok…

Gdyby poszukać ostatniej wizyty Ronalda Koemana na terenie Realu z herbem Barcelony na koszulce, musielibyśmy cofnąć się do 1995 roku. Jednego z najgorszych okresów w historii klubu, pełnego rozczarowań. Wtedy bowiem miał miejsce sezon, który „Duma Katalonii” zakończyła dopiero na czwartej pozycji w tabeli La Liga. To był zmierzch Johana Cruyffa w roli szkoleniowca, podobnie […]
10.04.2021
Piłka nożna
10.04.2021

Błędy Liverpoolu nauką dla Barcelony. Czego Duma Katalonii musi uniknąć w El Clasico?

Chociaż mało prawdopodobne jest, by Barcelona zagrała tak złe spotkanie jak Liverpool w pierwszej połowie, kibice Realu Madryt patrzą na El Clasico z nieco większym optymizmem. Swój test w środku tygodnia zdali celująco, znowu okazało się, że mocnego rywala potrafią ograć bez większych przeszkód. Czy na to samo będzie ich stać w najbliższym klasyku? Wyciąganie […]
10.04.2021
Ekstraklasa
10.04.2021

Jeśli ktoś został z Ekstraklasą… wcale nie ma czego żałować!

Tak, wiemy, El Clasico, tak, wiemy, Benzema. Ale kto zamiast na ligę hiszpańską postawił dzisiaj na wieczór z Ekstraklasą – wcale nie musi się czuć specjalnie rozczarowany. Przyznajemy, po tym ultra-paździerzu, który zaserwowano nam w meczu Warty ze Stalą Mielec mieliśmy złe przeczucia. Ale ani Śląsk Wrocław z Jackiem Magierą za sterami, ani Lechia Gdańsk […]
10.04.2021
Inne sporty
10.04.2021

Mateusz Gamrot zatriumfował w UFC!

Wielu kibiców i ekspertów uważało, że Mateusz Gamrot zasługiwał na zwycięstwo w swoim pierwszym pojedynku w UFC. Uważał tak nawet gość, z którym… wtedy walczył – Guram Kutateladze. Sędziowie orzekli jednak nieprzychylny – z naszej perspektywy – werdykt. Dzisiaj, podczas gali w Las Vegas, Polak miał okazję odegrać się za ubiegłoroczną porażkę. I faktycznie to […]
10.04.2021
Weszło
10.04.2021

Warta i Stal biczowały futbol

Najsłabszy mecz tej kolejki Ekstraklasy już mamy, nie musimy czekać na jej zakończenie. Nie wierzymy, że ktoś teraz zagra słabiej niż Warta Poznań i Stal Mielec. Gdyby to spotkanie się nie odbyło i obie drużyny od razy dostały po punkcie, nic byśmy nie stracili, za to sporo zyskali – z cennym czasem na czele. To […]
10.04.2021
Weszło
10.04.2021

Odejście po sezonie? Optymistyczne to założenie Sobolewskiego

Radosław Sobolewski w trakcie ostatniego tygodnia ogłosił, że niedługo, bo wraz z końcem sezonu, przestanie być trenerem Wisły Płock. Cóż. Wydaje się, że ta deklaracja może być tylko wyprzedzeniem ruchu działaczy – Nafciarze bowiem znów nie wygrali. I okej – nie jest żadnym wstydem porażka z Pogonią w Szczecinie, wszak mowa o wiceliderze Ekstraklasy. Sęk […]
10.04.2021
Ekstraklasa
10.04.2021

Udowodnić swoją klasę. Wyzwania przed Maciejem Skorżą

O tym, że temat powrotu Macieja Skorży do Lecha Poznań istnieje, pisaliśmy już wiele tygodni temu. Teraz wiadomo oficjalnie, że Skorża po sześciu latach ponownie poprowadzi ekipę „Kolejorza”. Jakie stoją przed nim wyzwania? SKORŻA MUSI… POWALCZYĆ O PUCHARY Cóż – na tym polu Skorża wiele zapewne nie zdziała, ale też nie można powiedzieć, by Lech […]
10.04.2021
Weszło
10.04.2021

Co dalej z lockdownem? Grozi nam totalny chaos…

Za nami cztery tygodnie piłkarskiego lockdownu, który dotknął futbol amatorski oraz młodzieżowy. Zaostrzenie restrykcji ogłoszone przez ministra Adama Niedzielskiego w połowie marca zostało wydłużone do 18 kwietnia, łącznie więc piłkarze z niższych i juniorskich lig utracą przynajmniej miesiąc grania. Przynajmniej takie są ogólne założenia – po pierwsze, że 18 kwietnia faktycznie piłka wróci do normalności […]
10.04.2021
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ekstraklasa
10.04.2021

Jeśli ktoś został z Ekstraklasą… wcale nie ma czego żałować!

Tak, wiemy, El Clasico, tak, wiemy, Benzema. Ale kto zamiast na ligę hiszpańską postawił dzisiaj na wieczór z Ekstraklasą – wcale nie musi się czuć specjalnie rozczarowany. Przyznajemy, po tym ultra-paździerzu, który zaserwowano nam w meczu Warty ze Stalą Mielec mieliśmy złe przeczucia. Ale ani Śląsk Wrocław z Jackiem Magierą za sterami, ani Lechia Gdańsk […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Kontaktowa bramka Barcelony. Strzelcem Mingueza (video)

Nie układa się dzisiejszy mecz Barcelonie, Real prowadził do przerwy w El Clasico dość gładko 2:0, choć wydawało się, że nie musiał wrzucać najwyższego biegu. Po przerwie jednak Barca zdobyła bramkę kontaktową. Nie była to na pewno tak piękna bramka jak ta Benzemy, ale gol to gol. Óscar Mingueza zdobywa bramkę kontaktową dla FC Barcelony! […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Milik strzela dla Marsylii! Efektowna akcja (video)

Czwarte trafienie w lidze francuskiej Arka Milika, a pierwsze w kwietniu. Polak wyrównał stan gry z Montpellier – Marsylia przegrywała od… 28 sekundy, a Milik strzelił gola do szatni. Milik ładnie zabrał się z piłką, to nie było dobicie do pustaka, jest klasa:     Pan Arkadiusz Milik. pic.twitter.com/yUGR9LSUPi — Dominik Klekowski (@DoKlekowski) April 10, […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Co za bramka w El Clasico! Benzema piętą (video)

Ależ wspaniale zaczęło się El Clasico. Szybko strzelony gol to zawsze tym większa szansa, żeby pojawiły się emocje, żeby mecz jeszcze bardziej się otworzył. Ale jeszcze jest kwestia JAK padł ten gol. Cała akcja dynamiczna, ale wykończenie Benzemy – kapitalne. Totalny luz, pięta, prosto do siatki. Karim Benzema rozpoczyna strzelanie w El Clásico! ⚽Francuz KA-PI-TAL-NIE […]
10.04.2021
Inne sporty
10.04.2021

Mateusz Gamrot zatriumfował w UFC!

Wielu kibiców i ekspertów uważało, że Mateusz Gamrot zasługiwał na zwycięstwo w swoim pierwszym pojedynku w UFC. Uważał tak nawet gość, z którym… wtedy walczył – Guram Kutateladze. Sędziowie orzekli jednak nieprzychylny – z naszej perspektywy – werdykt. Dzisiaj, podczas gali w Las Vegas, Polak miał okazję odegrać się za ubiegłoroczną porażkę. I faktycznie to […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Milan wygrywa, Zlatan z czerwoną kartką

Ze Zlatanem trudno się nudzić. Dzisiaj pomógł Milanowi pokonać Parmę, ale też wyleciał z boiska. Powód? Miał obrazić arbitra. Czerwona kartka Zlatanowi przytrafiła się po godzinie gry, gdy Milan prowadził 2:0. Nie wiadomo jeszcze co dokładnie powiedział arbitrowi Maresce, ale ten arbiter słynie z tego, że się nie patyczkuje. Ostatnio potrafił bez ceregieli wlepić Conte […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Makowski opuszcza „Klub Zero”. Gol w 65 meczu Ekstraklasy

Klub Zero, czyli piłkarze, którzy grają w Ekstraklasie, grają, potem jeszcze trochę grają, a bramek z tego nie ma. Dzisiaj z tego szacownego grona wypisał się Tomasz Makowski. Makowski może jest defensywnym pomocnikiem, no ale jednak – środek pola, można być dalej od bramki. A jednak zdążył się dorobić rangi zawodnika bez właściwości ofensywnych. Przed […]
10.04.2021
Weszło
10.04.2021

Warta i Stal biczowały futbol

Najsłabszy mecz tej kolejki Ekstraklasy już mamy, nie musimy czekać na jej zakończenie. Nie wierzymy, że ktoś teraz zagra słabiej niż Warta Poznań i Stal Mielec. Gdyby to spotkanie się nie odbyło i obie drużyny od razy dostały po punkcie, nic byśmy nie stracili, za to sporo zyskali – z cennym czasem na czele. To […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Salinas: – Kto wygra El Clasico, zostanie mistrzem Hiszpanii

Ilu ekspertów, tyle głosów. Przed dzisiejszym El Clasico wrze w mediach, oczywiście szczególnie hiszpańskich, ale nie tylko. Ciekawą wypowiedź dał Julio Salinas, gwiazda Barcy czasów Dream Teamu Johana Cruyffa. Salinas w „El Mundo Deportivo” zwrócił uwagę, że to szalony sezon dla obu ekip, jedni i drudzy mieli sporo wybojów. Niemniej już się z tego mniej […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Składy przed El Clasico

KARTY ODKRYTE! Zidane i Koeman podali już składy na dzisiejszy hiszpański szlagier, czyli oczywiście El Clasico. Zestawienia prezentują się tak i trzeba przyznać, że nie ma w nich większych niespodzianek: REAL: Courtois – Vazquez, Nacho, Militao, Mendy – Kroos, Casemiro, Modrić, Valverde, Vinicius – Benzema. BARCELONA: Ter Stegen – Mingueza, Araujo, Lenglet, Dest, Alba – […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Helik zagra o Premier League?! Baraże coraz bliżej

Michał Helik nie miał może za dobrego wejścia do reprezentacji Polski, był jednym z przegranych pierwszego zgrupowania Paulo Sousy. Ale w Championship pozostaje konsekwentny, a jego Barnsley jest rewelacją sezonu. Dzisiaj Barnsley z Helikiem w składzie wygrało 2:0 z Middlesbrough. Zespół, który miał walczyć o utrzymanie, na pięć kolejek przed końcem sezonu zajmuje miejsce premiowane […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Runjaic: – Napastnikiem numer jeden jest cała drużyna

Pogoń Szczecin dość spokojnie ograła dzisiaj Wisłę Płock, będąc zdecydowanie lepszym zespołem. Gola strzelił Benedyczak, a więc nie dziwi, że na konferencji pomeczowej Kosta Runjaic usłyszał pytanie o hierarchię napastników. Nie da się ukryć, temat snajperów w Pogoni pozostaje problematyczny od jakiegoś już czasu. Rozwiązaniem mieli być zarówno Manias w zeszłym sezonie, jak i Zahović […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Koeman: – Real spotyka za dużo krytyki

Kurtuazja kurtuazją, jest normą ze strony trenerów przed każdym meczem. Ale Ronald Koeman brzmiał przekonująco, gdy mówił, że Real Madryt jest lepszy niż się mówi, a krytyka tego zespołu jest przesadzona. Real jest na trzecim miejscu z 63 punktami, dwa za Barceloną, a trzy za liderem, Atletico. Te różnice więc faktycznie nie są duże – […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Sandecja nie przestaje zadziwiać. Kolejne zwycięstwo

Niebywała jest forma Sandecji w ostatnich tygodniach. Jeżdżą po Polsce i po prostu wygrywają. Metamorfoza o 180 stopni,  bo ten zespół na początku sezonu był synonimem dostarczyciela punktów. Dziś Sandecja ograła Zagłębie Sosnowiec. Sandecja, która do 13 kolejki nie wygrała ani jednego meczu, od tamtej pory wygrywa jak leci. Przez kolejne jedenaście kolejek trzech punktów […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Liverpool wreszcie wygrywa na Anfield. Przerwana passa (video)

 Ten sezon dla Liverpoolu już jest do zapomnienia, ale przynajmniej wstydu od teraz będzie trochę mniej. Liverpool wreszcie wygrał u siebie mecz. Anfield, legendarny obiekt, był wyjątkowo kurtuazyjny – The Reds dziś przeciwko Aston Villi wygrali dopiero swój pierwszy domowy mecz w 2021 roku. Przypomnijmy jak to się w tym roku na Anfield układało: – […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

Tylko remis Bayernu w Bundeslidze (video)

Nie był to najbardziej wyjściowy skład Bayernu w historii. Niemniej i tak Bayern był faworytem meczu z Unionem Berlin. Ale stołeczny klub postawił twarde warunki i wywozi z Monachium remis. – Bouna Sarr, 424 minuty w tym sezonie BuLi – Tiago Dantas, 69 minut – Josip Stanisić, który debiutował w tym sezonie Bundesligi W eksperymentalnym […]
10.04.2021
Suche Info
10.04.2021

45 minut Piątka, rozczarowujący mecz Herthy

Tylko 45 minut zagrał dzisiaj Krzysztof Piątek dla Herthy Berlin. Polak wszedł po przerwie, ale nie zdołał strzelić gola. Hertha zremisowała 2:2 z Borussią Moenchengladbach, co w Berlinie muszą traktować jako duże rozczarowanie. Powód? Yannick Sommer wyleciał w 17 minucie, a więc prawie cały mecz Gladbach grało w osłabieniu. A jednak schodzili do przerwy z […]
10.04.2021
Weszło
10.04.2021

Odejście po sezonie? Optymistyczne to założenie Sobolewskiego

Radosław Sobolewski w trakcie ostatniego tygodnia ogłosił, że niedługo, bo wraz z końcem sezonu, przestanie być trenerem Wisły Płock. Cóż. Wydaje się, że ta deklaracja może być tylko wyprzedzeniem ruchu działaczy – Nafciarze bowiem znów nie wygrali. I okej – nie jest żadnym wstydem porażka z Pogonią w Szczecinie, wszak mowa o wiceliderze Ekstraklasy. Sęk […]
10.04.2021