post

Opublikowane 06.10.2018 11:44 przez

Jan Ciosek

Ten schemat doskonale znamy z hollywoodzkich hitów: naprzeciw siebie stają dwaj bohaterowie, których różni praktycznie wszystko. Jeden dobry, prawy, skromny i uczciwy, drugi – czarny charakter: zły, łamiący zasady, obrażający ludzi, prowokujący, regularnie stosujący nieczyste zagrania, byle tylko się wzbogacić. W kinie kończy się zazwyczaj sztampowo: ten pierwszy przez większość czasu ma pod górkę, ale koniec końców – zawsze wygrywa. W hicie, który ma swoją premierę już jutro nad ranem polskiego czasu, tak oczywiste to już nie jest.

W wielkich walkach bokserskich czy w MMA promotorzy często starają się nadać zawodnikom określone role. Mechanizm jest oczywisty i dokładnie taki sam, jak w kinie – widzowie, czyli w tym przypadku kibice, muszą się z kimś utożsamiać, za kogoś trzymać kciuki, a innemu życzyć jak najgorzej. Zdecydowanie najwięcej tego typu nadawania ról jest w amerykańskim wrestlingu, czyli ustawianych zapasach. Tam zawsze wiadomo, kto jest dobry, kto zły, kto robi najgorsze świństwa, a kto zawsze postępuje uczciwie.

Wytrę twoim ścierwem ring

W prawdziwych sportach walki role także są nadawane w celach promocyjnych. Wiadomo, najłatwiej promotorzy mają w przypadkach takich, jak niedawna walka Saula „Canelo” Alvareza z Giennadijem Gołowkinem. Tam reklama w zasadzie nie była potrzebna. Z jednej strony stał stary mistrz, jeden z najlepszych bokserów ostatnich lat, z drugiej młody, po wpadce dopingowej, ale z niesamowitym wsparciem dziesiątek milionów fanatycznych meksykańskich fanów. Typowy samograj, podobnie, jak pojedynek Anthony Joshua kontra Aleksander Powietkin, czyli starcie dwóch mistrzów olimpijskich na szczycie wagi ciężkiej.

Trudniej jest, kiedy bohaterowie gali aż tak interesujący nie są. Promotorzy dokładać do interesu lubią mniej więcej tak samo, jak bankierzy do kredytów hipotecznych, więc szukają sposobów na zwiększenie zainteresowania walką i robią więc co mogą, żeby jej bohaterów trochę pokolorować. Stąd te wszystkie bijatyki na konferencjach prasowych, pyskówki w mediach, czy teksty na ważeniu w stylu: „odgryzę ci łeb i narobię do szyi”, „zrobię ci z dupy jesień średniowiecza”, „zabiję cię w ringu, bo chcę mieć trupa w rekordzie” i inne uprzejmości. W praktyce zawodnicy najczęściej się szanują i chcą sportowej rywalizacji (plus oczywiście kasy). Ale wiecie: podobnie jak wysublimowane, artystyczne dramaty sprzedają się gorzej niż hollywoodzka sieczka w stylu zabili go i uciekł, tak „jesteś nikim, wytrę twoim ścierwem ring” działa nieco lepiej na sprzedaż biletów i oglądalność walki niż deklaracja: „szanuję mojego rywala, ale wierzę, że zdołam go pokonać w uczciwej walce”. Proste.

To naprawdę jest walka roku

Za kilkanaście godzin w Las Vegas odbędzie się walka, na którą czeka cały świat MMA. Zgadnijcie, którą formę promocji pojedynku Conora McGregora z Chabibem Nurmagomiedowem wybrali promotorzy?

Zacznijmy od tego, że w tym przypadku i „Batman”, i „Joker” to kozacy z najwyższej półki. Owszem, jeden dobry, drugi zły, ale obaj na absolutnie niebotycznym poziomie. To jak starcie Chicago Bulls (z Michaelem Jordanem) z naszpikowanym gwiazdami Golden State z poprzedniego sezonu, jak pojedynek Rogera Federera z Rafą Nadalem w finale Wimbledonu, jak zderzenie Muhammada Alego z Joe Frazierem i tak dalej. Słowem: top topów, czapki z głów, legenda do opowiadania wnukom przy kominku i zachwyt na długie lata. I tak, jak w przypadku wyżej wymienionych konfrontacji, specjalna reklama w zasadzie nie jest potrzebna, choć oczywiście promotorzy wolą zarobić więcej niż mniej, więc umiejętnie podkręcają zainteresowanie fanów, odpowiednio dorzucając do pieca.

Choć w sportach walki promotorzy i dziennikarze (tak, bijemy się w piersi) walkę roku ogłaszają średnio co dwa miesiące, a walkę stulecia raz na dwa, najrzadziej trzy lata, tak teraz nie ma w tym przesady. Serio. Świat MMA na pojedynek McGregora z Nurmagomiedowem czeka jak na żaden inny. Trudno się zresztą temu dziwić, bo pod względem sportowym zapowiada się absolutny sztos. No i nie zapominajmy, że na poziomie promocyjnym też swoje zrobiono.

Czarny charakter

W tym starciu rola złego z miejsca trafiła do Conora McGregora. Irlandczyk na swój wizerunek pracuje zresztą od długiego czasu. Kulminacją była scena z parkingu podziemnego, na którym z kumplami zaatakował autokar pełen zawodników UFC. Dziś trudno oprzeć się wrażeniu, że był to pierwszy akt promocji jego walki z Nurmagomiedowem (mistrz UFC był w zaatakowanym pojeździe). W każdym razie – Irlandczyk w furii wpadł na parking i rzucał w autobus czym popadnie. Było grubo, kilka osób zostało rannych, a sam gwiazdor został aresztowany. Skończyło się na strachu. Zamiast więzienia, a w najlepszym razie deportacji dostał śmieszny wyrok (za zakłócanie porządku) prac społecznych. Bo wiecie, jak to w filmie, tym złym pewne sprawy zazwyczaj uchodzą na sucho…

Jesteś tchórzem, bo zostałeś wtedy w autobusie – wypalił teraz McGregor. Wypalanie to zresztą jego specjalność. Irlandczyk wali prosto z mostu, mówi to, co myśli, albo raczej, co mu ślina na język przyniesie. Może nam się to podobać, albo nie, ale prawda jest taka, że to przynosi efekty. Nieprzypadkowo to właśnie „Notorious” jest zdecydowanie najlepiej zarabiającym zawodnikiem MMA, a debiut w ringu bokserskim (z niepokonanym Floydem Mayweatherem Jr, uważanym za najlepszego pięściarza na świecie) przyniósł mu ponad 100 milionów dolarów. Dobrze przeczytaliście: ponad sto milionów dolarów. Zdaniem „France Football” taki na przykład Robert Lewandowski zarabia, w przeliczeniu na dolary, jakieś 25 milionów rocznie; stu baniek nie kasuje nawet Neymar. A McGregor, absolutny bokserski debiutant, za walkę „towarzyską”, która sportowo nie miała żadnego sensu i potrwała niespełna pół godziny, zgarnął ponad stówę. Szaleństwo!

Irlandczyk w kilka lat zbudował sobie piekielnie mocną pozycję, zarówno sportową, jak i finansową. Ludzie kochają go oglądać, bo walczy bardzo widowiskowo. Do tego jego konferencje prasowe i wywiady to zawsze wielkie show. McGregor nie ma żadnego problemu z używaniem mocnych słów, na prawo i lewo miota ciężkie oskarżenia, obraża. Tylko jednego mu nie można zarzucić: nigdy nie jest nudno.

Szczur i terrorysta

Na przykład teraz, przed hitową walką, za cel postawił sobie Alego Abdelaziza, egipskiego menedżera swojego rywala.

Nigdy nie powinieneś przyjmować informacji od donosiciela, powinieneś trzymać go na odległość. Menedżer Chabiba to pierd… kapuś, terrorysta i szczur. Tak właśnie jest. Mógłbym podać wam więcej szczegółów… i podam je! On został wyciągnięty z samolotu z Kairu do Nowego Jorku 11 września 2001 roku. Został złapany z pięcioma paszportami. Wtedy zmienił się w kapusia i donosił na ludzi, z którymi wcześniej pracował. Nawet nie mam pojęcia, jak ten gość znalazł się w tym pierd… kraju! – opowiadał na konferencji. – Jestem pewien, że wszyscy Irlandczycy musieli zmierzyć się z całym procesem imigracyjnym, żeby się tutaj dostać. Nawet moja rodzina została zatrzymana na lotnisku. A my tu mamy gościa z taką szaloną przeszłością. Ali Abdelaziz kręci się tu, wolny. Kompletnie nie wierzę, że on jest uczciwy.

Sam Abdelaziz odmówił komentarza, na Twitterze zamieścił tylko kilka emotek płaczących ze śmiechu. Faktem jest, że, jak pisze „Daily Mail”, jego przeszłość została udokumentowana w książce „Enemies Within: Inside the NYPD’s Secret Spying Unit and Bin Laden Final Plot Against America”.

Chciałbym z nim zawalczyć, chcę walczyć z tą szczurzą kur…! On ma na koncie kilka walk. Zróbmy takie starcie w Madison Square Garden w listopadzie. Zacznijcie już promocję: kapuś kontra prawdziwy irlandzki zwierzak! – proponował McGregor, jakby zapominając, że póki co ma walkę z Nurmagomiedowem, a nie jego menedżerem.

Grubo było także w czasie ostatniej konferencji. Dziennikarz dopytywał, czy po walce McGregor i Nurmagomiedow uścisną sobie ręce.

Pierd… pokój? – oburzył się Irlandczyk. – Nigdy nie będzie między nami pokoju. Zawsze mówię, że trzeba do tego dążyć. Ale kiedy nie możesz celować w pokój, powinieneś celować… między oczy. I właśnie tam będę bił: dokładnie między oczy tego gościa. To się nigdy nie skończy. Nigdy, nigdy, przenigdy!

Bohater z dalekiego kraju

Chabib Nurmagomiedow to gość, który wypowiada się w zupełnie inny sposób, z szacunkiem do rywala. Rzadko daje się ponieść emocjom, do wszystkich zaczepek McGregora podchodzi ze stoickim spokojem. To charakterny góral z Północnego Kaukazu, z trudno dostępnego i surowego miejsca. Ojciec, zawodowy żołnierz, od dziecka wysyłał go na treningi sportów walki, żeby dzieciak poradził sobie w nawet najtrudniejszych warunkach. Wystarczyło na niedźwiedzia, z którym kiedyś walczył, wystarczyło na 26 kolejnych rywali w zawodowym MMA, wystarczyło na Conora McGregora na konferencjach prasowych. A przecież nie było łatwo usiedzieć w miejscu, gdy Irlandczyk nazywał go „tchórzem”, „głupcem”, „małą łasicą” i tak dalej. Ludzie z Kaukazu rzadko pozwalają się opluwać i podejrzewamy, że gdyby McGregor użył podobnych słów w Dagestanie, to Dublina mógłby więcej nie zobaczyć. Nurmagomiedowowi nerwy puściły mu tylko raz, kiedy McGregor zaczął atakować jego ojca, kwestionując jego charakter i obrażając za to, że walczył w Armii Czerwonej.

Hej, Irlandczycy! Dajcie mi trzy dni i wtedy mnie polubicie. Co z waszym językiem, co z językiem irlandzkim, gdzie on teraz jest?! No, odpowiedzcie mi – wołał do irlandzkich kibiców. – Jesteście teraz Anglikami? Ten koleś, Conor McGregor, opowiadał, że walczył z Anglikami. Ale jego dziadek, Christopher McGregor, był w brytyjskiej marynarce wojennej i mordował waszych ludzi! I wy teraz chcecie mu kibicować?!

Nurmagomiedow przyznaje, że doskonale wiedział, z czym przyjdzie mu się mierzyć. I nie chodzi tu nawet o samą walkę, ale o jej otoczkę i trash talking w wykonaniu rywala. – Dla mnie liczy się tylko szósty października. On może mówić, cokolwiek chce i wiem, że będzie mówił. Ale to szósty października będzie miał znaczenie i ten moment, w którym zamkną klatkę – mówi wprost.

Niech nauczy go pokory

Oczywiście, kibice kochają zwycięzców i są w stanie wiele im wybaczyć. Dla Irlandii McGregor jest postacią wyjątkową, trochę kimś takim, jak Andrzej Gołota dla Polaków w czasach największego szaleństwa. Owszem, czasem przegrywał, czasem gadał głupoty, czasem widywano go ramię w ramię z gangsterami. Ale był naszą „ostatnią nadzieją białych”, więc tłumnie zarywaliśmy dla niego noce i na pewne rzeczy po prostu przymykaliśmy oczy. „Notorious” cieszy się więc gigantyczną popularnością, ale… ostatnio jakby mniej.

Myles Price to jego kolega z maty, trenowali razem w młodych latach, a 4 lata temu pomagał McGregorowi przed jego debiutem w UFC. Dziś ma o nim coraz gorsze zdanie. W rozmowie z „USA Today” przyznał, że postawa rodaka mocno go niepokoi.

To bardzo niebezpieczne. Dorastanie w Irlandii nie jest łatwe, młodzi patrzą na zachowanie Conora i myślą, że to sposób na radzenie sobie z problemami. Conor jest narcyzem, rzeczy materialne mają dla niego duże znaczenie, ciągle chce więcej i więcej. On dużo rzeczy robi z powodów marketingowych. Problem w tym, że kiedy zachowujesz się taki sposób, ale nie masz takich umiejętności walki i takiej nokautującej siły, wpakujesz się w kłopoty. Conor ma gigantyczną popularność i sławę, ale to wszystko blaknie, kiedy zapominasz o moralności – przestrzega Price. – Dziś jest w Irlandii mnóstwo osób, które będą kibicować Chabibowi. Wiele osób myśli tak, jak ja, że Conor nie jest dobry dla Irlandii. On sprawia, że jesteśmy źle postrzegani. Irlandczycy to fantastyczni, piękni ludzie, pełni szacunku, pasji i pokory, twardo stąpający po ziemi. Conor jest wyjątkiem. Wiele osób ma nadzieję, że Chabib trochę nauczy go pokory.

Wśród ekspertów zdania są podzielone, część wskazuje, że kluczem do zwycięstwa będzie nokautujące uderzenie McGregora, inni uważają, że o wszystkim przesądzą niesamowite umiejętności parterowe Nurmagomiedowa. Faworytem bukmacherów jest wojownik z Dagestanu, za którego wygraną płacą w stosunku 1,6:1 (za zwycięstwo Irlandczyka 2,4:1).

Jednak już teraz wiadomo, kto będzie największym wygranym całej zabawy. Oczywiście – Dana White i federacja UFC. Wszystko wskazuje na to, że padnie rekord sprzedanych transmisji w systemie Pay-Per-View, mówi się nawet o trzech milionach (w USA transmisja kosztuje 65 dolarów), dodatkowe 17 milionów dolarów przyniosły wyprzedane bilety do T-Mobile Arena w Las Vegas. Słowem, wynik nawet lepszy niż „Kleru” w weekend otwarcia. A skoro wracamy do porównań filmowych, to tylko jeden paradoks: w Hollywood zdecydowanie by nie przeszło, żeby czarnym charakterem był biały katolik, a pozytywną postacią muzułmanin, w dodatku mówiący po rosyjsku…

JAN CIOSEK

Transmisja w Polsacie Sport Extra od 4:00 w nocy z soboty na niedzielę, w Polsacie Sport od 7:00 w niedzielę

Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
22.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: rozpędzony Benzema, szalejąca Lechia, Warta w kryzysie

Pucharowe emocje za nami, czas zatem ponownie skupić uwagę na europejskich rozgrywkach ligowych. A weekend przed nami iście szalony, jeden szlagier za drugim i szlagierem pogania. Postanowiliśmy zatem – jak zawsze przy piątku – zaproponować wam kilka typów na nadchodzące spotkania. Tradycyjnie staramy się uniknąć wróżenia z fusów – szukamy serii, pass, tendencji. Przekonajcie się, […]
22.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
15.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Napoli w gazie, maszyna Kaczmarka, potknięcie Pogoni

Za nami okno reprezentacyjne, a to oczywiście oznacza, że znów pełno meczów ligowych do obstawienia. Nie będziemy wam jednak dawać byle typów od czapy, losowych zdarzeń i tym podobnych. Tutaj chodzi przede wszystkim o to, żeby spojrzeć na liczby. Liczby to fakty, a fakty analizuje się łatwiej. Co za tym idzie – staramy się szacować […]
15.10.2021
Weszło
09.10.2021

Fuksiarz da wam piątaka za każdego gola Polski z San Marino!

Polska gra z San Marino. Wy wiecie i my wiemy mniej więcej, co to oznacza – jest duże prawdopodobieństwo, że sobie postrzelamy, a Robert Lewandowski w jednym spotkaniem zapewni sobie tytuł najskuteczniejszego snajpera w 2021 roku. A co my będziemy z tego mieć? Jeśli jesteście Fuksiarzami, to na przykład piątaka za każdego gola biało-czerwonych. Nasi […]
09.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
08.10.2021

Wygrana Węgrów, czerwona kartka, mało goli – typy na eliminacje

Przerwa na kadrę jest jak sernik. Jedni lubią, inni nie. Chociaż sernik większość lubi. A czy większość lubi przerwę na kadrę? Dobra, dość rozkmin filozoficznych. Czas na rzetelne podejście do typów. Jak co tydzień w piątek podrzucamy wam garść ciekawych zakładów na weekend. Bez wróżenia z kropli deszczu na szybie, żadnego tak-mi-się-zdaizmu. Szukamy typów, które […]
08.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
01.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Ajax w formie, rzuty rożne Zagłębia i mało goli w Szkocji

Urocze w bukmacherce są hasła, które wręcz ocierają się o wróżbiarstwo. „Przyśniło mi się, czuje w kościach, mam czutkę” – kto z typerów nigdy tak nie pomyślał. Sęk w tym, że różnica między wróżbiarstwem a szacowaniem prawdopodobieństwa jest cienka, płynna i czasem wręcz niezauważalna. My zaczynamy nowy cykl na Weszło, gdzie będziemy wam podrzucali typy […]
01.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Inne sporty
27.10.2021

PSG zdominowane w Kielcach. Vive bawi się w Lidze Mistrzów!

PSG to bez wątpienia jedna z najbardziej napakowanych gwiazdami drużyn w europejskiej piłce ręcznej. Na którą pozycję byśmy nie popatrzyli – ten zespół ma do dyspozycji co najmniej dwóch kapitalnych zawodników. Łomża Vive Kielce nie przestraszyła się jednak dziś giganta. Ba, zabrała Francuzom zabawki i kupiła powrotny bilet do Paryża. Szczypiorniści polskiego zespołu po zwycięstwie […]
27.10.2021
Inne sporty
27.10.2021

Dyskryminacja na mistrzostwach świata w szachach? „Nie mieści mi się to w głowie”

Wyobraźcie sobie, że bierzecie udział w turnieju o randze mistrzostw świata, organizowanym przez najwyższe władze swojej dyscypliny sportu. Zajmujecie w nim miejsce w ścisłej czołówce, ale nie dostajecie przewidzianej regulaminem nagrody. Te jednak otrzymują… osoby, które uplasowały się za wami. Niemożliwe? Też tak myśleliśmy. Aż w kategorii U-2000 (poniżej 2000 punktów rankingowych) na szachowych mistrzostwach […]
27.10.2021
Inne sporty
26.10.2021

Siedem najważniejszych walk w historii polskiego MMA

Gdybyśmy tworzyli taką listę jeszcze dekadę temu, pewnie trudno byłoby ją skompletować. Ba, jeszcze przed pięcioma laty mogłoby to być wymagające zadanie. Dziś jednak polskie MMA ma się znakomicie i przeżywa swój złoty okres. KSW stało się rozpoznawalną na całym świecie marką, w UFC mamy swojego mistrza i byłą mistrzynię, a kolejni zawodnicy zapowiadają, że […]
26.10.2021
Tenis
25.10.2021

Andy „Braveheart” Murray ograł Huberta Hurkacza w Vienna Open!

Hubert Hurkacz nie grał dziś z zaledwie sto pięćdziesiątym szóstym zawodnikiem rankingu ATP. Po drugiej stronie siatki nie biegała żadna przebrzmiała legenda, po której zostało wyłącznie nazwisko. Co to, to nie. To był – dosłownie i w przenośni – stary, dobry Andy Murray. Gość, który tak bardzo imponował walecznością, że gdyby Mel Gibson postanowił nakręcić […]
25.10.2021
Inne sporty
25.10.2021

Najbardziej oczekiwany powrót w NBA coraz bliżej. Jest tylko jeden Klay Thompson

Na parkiecie nie było go ponad dwa lata, ale czasu wcale nie marnował. Znajdował coraz to nowsze hobby: spędzał czas w łódce, którą nazywa Nordyckim Nożem, prowadził dziennik, grał w szachy i oczywiście odpoczywał ze swoim psem Rocco. Nie są to typowe rozrywki dla gwiazdy NBA, ale to cały Klay Thompson. Ten żyjący we własnym […]
25.10.2021
Inne sporty
24.10.2021

Formuła 1: Max Verstappen zaskoczył Hamiltona w USA

Wiele argumentów miał dzisiaj po swojej stronie Lewis Hamilton. Przede wszystkim – w Grand Prix USA od lat radził sobie świetnie. Podobnie jak jego zespół. Znakomicie zaczęło się dla niego też niedzielne ściganie. Łatwo wyprzedził Maxa Verstappena na starcie i objął prowadzenie. Ale ostatecznie to nie jemu na podium najmocniej gratulował Shaquille O’Neal, wielki (w […]
24.10.2021
Inne sporty
13.03.2020

Panowie, wyłączcie wasze silniki. I to raczej na dłuższy czas… Motorsport także odwołany

Dla kibiców sportów motorowych połowa marca to tradycyjnie czas, kiedy kończy się sen zimowy, a zaczyna wielkie ściganie. W tym roku miało być tak samo, najlepsi kierowcy świata już byli w Australii, gotowi do rozpoczęcia sezonu Formuły 1. A jednak, silniki nie zostaną odpalone, żadnego ścigania nie będzie. Królowa sportu motorowego zapada w ponowny sen […]
13.03.2020
Inne sporty
12.03.2020

Formuła 1? Nie, Formuła Covid-19! Jak się ścigać z koronawirusem

Turnieje tenisowe – odwołane. Gale sportów walki – odwołane. Mecze piłkarskie – jedne odwołane, inne – póki co – rozgrywane bez udziału publiczności. Wszystko oczywiście przez epidemię koronawirusa, która uderzyła w świat sportu z ogromną siłą. Tymczasem Formuła 1 właśnie szykuje się do rozpoczęcia sezonu, jak gdyby nigdy nic. No, dobra, jak gdyby nigdy nic […]
12.03.2020
Inne sporty
08.03.2020

Kim jesteś? Jesteś zwycięzcą. Z tym, że chyba nie bardzo…

Czy są jakieś granice żenady? Cóż, patrząc na to, co wydarzyło się na ringu w Łomży – chyba nie w świecie boksu. Oto Artur Szpilka stoczył pierwszą walkę po powrocie do kategorii junior ciężkiej. Walkę słabą, żeby nie powiedzieć – żenującą. Ale jego kiepska postawa była niczym w porównaniu do tego, co pokazali austriaccy sędziowie. […]
08.03.2020
Inne sporty
07.03.2020

Jędrzejczyk przed walką o pas: Kocham rywalizację. Nawet gdy gram ze szwagrem w chińczyka, mocno walczę

W życiu Joanny Jędrzejczyk nie ma miejsca na nudę. Polska wojowniczka dziś w nocy stanie przed wielką szansą na odzyskanie mistrzowskiego pasa federacji UFC. W międzyczasie Joanna Jędrzejczyk jest po prostu Joanną Jędrzejczyk: pewną siebie, wyszczekaną, zdecydowaną i świadomą swoich możliwości wojowniczką. Po tym, jak mistrzyni UFC Weili Zhang pokazała polskim kibicom środkowy palec, JJ […]
07.03.2020
Inne sporty
24.02.2020

W skokach narciarskich się udało. Teraz szukamy następców Kubicy

Ulica Bielańska w Warszawie to tak naprawdę ledwie uliczka, jakiej przebiegnięcie zajęłoby dobremu sprinterowi może 15 sekund. Stoi tu kilka bloków, apteka, najmniejsza pętla autobusowa w mieście (dla jednego autobusu), osiedlowa siłownia, popularna klubokawiarnia i salon pielęgnacji psów, podobno najlepszy w kraju. Aha, i jeszcze siedziba PKN Orlen, największej polskiej firmy. Kimi Raikkonen, mistrz Formuły […]
24.02.2020
Inne sporty
23.02.2020

Król Cyganów królem świata! Tyson Fury zdemolował Wildera

Takie walki kochamy, dla takich walk zarywamy noce. Dziś nawet nie trzeba było rezygnować ze snu, a jedynie ustawić budzik na świt polskiego czasu. Choć wstawanie w niedzielę około piątej rano to czyste barbarzyństwo, to jednak żadnego fana boksu specjalnie namawiać nie trzeba było. W Las Vegas toczyła się walka, na którą świat czekał od […]
23.02.2020
Liczba komentarzy: 2
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
wertico
wertico (@wertico)
3 lat temu

Czynnikiem zapalnym przed incydentem z autokarem był policzek którym Khabib poczęstował kolegę Conora (innego zawodnika UFC – Lobova). Trochę rzuca to inne światło na przestawiony przez Was wizerunek Rosjanina.

tss
tss (@tss)
3 lat temu

„w Hollywood zdecydowanie by nie przeszło, żeby czarnym charakterem był biały katolik, a pozytywną postacią muzułmanin, w dodatku mówiący po rosyjsku…” – kiedyś pewnie by nie przeszło, teraz to całkowicie zgodne z linią PC.

Suche Info
28.10.2021

Koeman zwolniony z Barcelony!

To nie mogło skończyć się inaczej. Nie mogło i już. FC Barcelona wpadła w głęboki dołek sportowy i administracyjny, przeżywa kryzys tożsamości i czas najwyższy na wielopoziomowe zmiany. Jako ich początek, jako ich zwiastun, można odbierać zwolnienie Ronalda Koemana.  Porażki Barcelony z Realem Madryt i z Rayo Vallecano przeważyły szalę goryczy. Leci głowa holenderskiego trenera […]
28.10.2021
La Liga
28.10.2021

Real wpasował się w dzień wpadek. Osasuna urywa punkty w Madrycie

Męczyli, męczyli i wymęczyli. Osasuna Pampeluna zatrzymała Real Madryt w środku tygodnia, na jego stadionie. Gościom nie udało się oddać ani jednego celnego strzału, ale nic to, bo i „Królewscy” nie błyszczeli pod bramką rywala. Real dołączył do grona faworytów, który dziś rozczarowali swoich kibiców. Barcelona z Rayo Vallecano. Bayern z Borussią. Manchester City w […]
28.10.2021
Niemcy
27.10.2021

0:5! Bayern rozwalcowany przez Borussię M’gladbach

Szok. Niedowierzanie. Masakra. Nie wracajcie do domu. Gadać, kto jest w grupie bankietowej? Bardzo możliwe, że takie komentarze dominują teraz w Monachium. Bayern 27 października 2021 roku przeszedł do historii swoich występów w Pucharze Niemiec, ale w sposób wybitnie dla siebie niepożądany. Doznał bowiem najwyższej porażki w tych rozgrywkach i to porażki całkowicie zasłużonej. A […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Zagłębie lepsze od ŁKS-u w Pucharze Polski

Zagłębie Lubin okazało się lepsze od ŁKS-u Łódź i awansowało do kolejnej fazy Pucharu Polski.  Ekipa Dariusza Żurawia wygrała jedną bramką. Już na samym początku spotkania Piotr Gryszkiewicz faulował we własnym polu karnym Filipa Starzyńskiego, a popularny Figo nie pomylił się z wapna. Czy przez resztę spotkania drużyna z Ekstraklasy była lepsza od zespołu z […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Bruk-Bet z awansem w Pucharze Polski

Oj, bliska, bardzo bliska Termalika była przedwczesnego wylecenia za burtę Pucharu Polski. Ekipa Mariusza Lewandowskiego najadła się strachu w meczu z GKS-em Katowice, ale ostatecznie wygrała po dogrywce i gra dalej.  Weźmy samą dogrywkę. Ile nerwów, ile emocji, ile zwrotów akcji. Sam początek, pierwsze minuty? Filip Kozłowski pakuje piłkę do bramki, ale okazuje się, że […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Koeman: – Nie martwi mnie nasza gra

FC Barcelona pogrąża się w kryzysie. Siłą rzeczy twarzą wszystkich niepowodzeń Dumą Katalonii stał się Ronald Koeman, który kompletnie stracił zaufanie milionów kibiców Barcy na całym świecie. Tym razem Barca polegała z  Rayo Vallecano, a wypowiedzi Holendra z konferencji prasowej dolały oliwy do buchającego ognia.  Transkrypcja całej konferencji prasowej znajduje się na stronie FCBarca.com. Na […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Wszołek z debiutem w Unionie Berlin

Naczekał się, naczekał się Paweł Wszołek na debiut w barwach Unionu Berlin, ale w końcu jest, mamy to, udało się. Polski piłkarz dostał od Ursa Fischera niecałe dwadzieścia minut w meczu Pucharu Niemiec z trzecioligowym Waldhof Mannheim. Union Berlin wygrał 3:1, ale nie bez komplikacji, bo po podstawowym czasie gry było 1:1 i do rozstrzygnięcia […]
27.10.2021
Inne sporty
27.10.2021

PSG zdominowane w Kielcach. Vive bawi się w Lidze Mistrzów!

PSG to bez wątpienia jedna z najbardziej napakowanych gwiazdami drużyn w europejskiej piłce ręcznej. Na którą pozycję byśmy nie popatrzyli – ten zespół ma do dyspozycji co najmniej dwóch kapitalnych zawodników. Łomża Vive Kielce nie przestraszyła się jednak dziś giganta. Ba, zabrała Francuzom zabawki i kupiła powrotny bilet do Paryża. Szczypiorniści polskiego zespołu po zwycięstwie […]
27.10.2021
La Liga
27.10.2021

El Tigre upolował Barcelonę

Ronald Koeman lubi uskarżać się na swój los i dowodzić, że obecny potencjał piłkarski FC Barcelony jest do tego stopnia niewielki, że trudno mieć pretensje o osiągane przez kataloński klub wyniki. Ale nikt nam nie wmówi, że Barca dysponuje słabszą paką niż Rayo Vallecano. Tymczasem to właśnie Rayo pokonało dzisiaj Katalończyków 1:0 i plasuje się […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Sassuolo skalpuje Juventus

Już Juventus myślał, że się wycwanił, już Juventus mógł sądzić, że na nowo zyskał tożsamość spod miarki Massimiliano Allegriego, ale hola, hola, nie tak szybko, nie tak prędko. Przegrany w ostatnich sekundach mecz z Sassuolo pokazał, że Starą Damę czeka jeszcze dużo pracy, żeby wrócić na tron Serie A.  Po pierwszej połowie Sassuolo prowadziło po trafieniu […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Kulesza kontratakuje w sprawie bezpodstawnych oskarżeń o rasizm

Cezary Kulesza, prezes PZPN, uparcie dąży do ukarania Anglików za bezpodstawne oskarżenie Kamila Glika o rasistowskie gesty podczas wrześniowego eliminacyjnego meczu między Polską a Anglią na Stadionie Narodowym. – Moim zdaniem teraz to my powinniśmy oskarżyć piłkarza, który niesłusznie oskarża naszego zawodnika. To wywołuje tylko niepokój wśród naszych kibiców i staje się takim tematem europejskim […]
27.10.2021
Weszło
27.10.2021

Mecz bez historii, ale dla Piasta to bez znaczenia. Gliwiczanie idą dalej

Wiadomo, że Piast był faworytem w starciu z Zagłębiem Sosnowiec, szczególnie napompowany po zwycięstwie nad Legią, ale już jeden pogromca Wojskowych zdążył wczoraj odpaść z Pucharu Polski i to z rywalem zdecydowanie gorzej notowanym. Gliwiczanie musieli się więc spiąć, żeby nie podzielić losu Lechii i to zrobili, dość spokojnie ogrywając swojego przeciwnika. Waldemar Fornalik nie […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Nowe informacje o zdrowiu Paulo Sousy

Paulo Sousa, selekcjoner reprezentacji Polski, otrzymał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Rzecznik prasowy Polskiego Związku Piłki Nożnej twierdzi, że obecność Portugalczyka podczas ostatnich meczów eliminacyjnych z Andorą i Węgrami jest niezagrożona.  – Paulo Sousa już wczoraj miał typowe grypowe objawy. Węch i uczucie smaku go nie opuściły, ale ma gorączkę i ból głowy. Dlatego […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Vuković zabiera głos. „Trenera buduje prezes”

– Legia płaci regularnie, choć staram się odbierać w ten sposób, że płaci nie Legia, a prezes Dariusz Mioduski – zaczyna Aleksandar Vuković swoją rozmowę z dziennikarzem portalu Sport.pl. Były piłkarz i trener Legii krytykuje właściciela stołecznego klubu, wraca wspomnieniami do momentu swojego zwolnienia i próbuje zrozumieć, dlaczego tak wielkie zaufanie w drużynie mistrza Polski […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

„Cash? Liczy się to, czy obroni się na boisku ”

Dyskusja trwa, ale jedno jest pewne: Matty Cash otrzymał polskie obywatelstwo i będzie mógł grać w reprezentacji Polski. W rozmowie z portalem Goal.pl, swoją opinię na temat piłkarza Aston Villi wyraził Michał Żewłakow.  – Przychodzi z ligi angielskiej, więc pod kątem umiejętności ma na starcie czystą kartę, trudno coś mu zarzucić. Natomiast jeśli zagra dwa-trzy […]
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Koronawirus w Wiśle Kraków

Standardowe cykliczne badania kontrolne na obecność koronawirusa w organizmach piłkarzy i sztabu szkoleniowego Wisły Kraków wykazały przypadki testów pozytywnych.  Biała Gwiazda wydała enigmatyczny komunikat medyczny.  W środę 27 października zawodnicy i sztab szkoleniowy Białej Gwiazdy poddani zostali kolejnym testom kontrolnym na obecność SARS-CoV-2. W toku badań wykryto pozytywne przypadki, a klub niezwłocznie wdrożył niezbędne procedury […]
27.10.2021
WeszłoTV
27.10.2021

Michniewicz z wozu, Legii lżej? Wnioski po zwolnieniu || Roki wyjaśnia #33

Czesław Michniewicz został zwolniony z funkcji trenera Legii Warszawa. Jeśli macie już dość tego tematu, to do zobaczenia za tydzień. Ale jeśli wasze organizmy są w stanie przyjąć kolejną dawkę paplaniny o byłym już trenerze warszawskiego klubu i jego rozstaniu z Legią, to zostańcie na dłużej, bo o tym będzie dzisiejszy vlog Mateusza Rokuszewskiego. 
27.10.2021
Suche Info
27.10.2021

Zmiennik Lewandowskiego wypada na dwa tygodnie

Pod względem statystycznym Eric Maxim Choupo-Moting zalicza najlepszy czas w swojej karierze. Ba, próżno szukać napastnika, który mógłby się z nim równać. Bundesliga – gol co 39 minut. Puchar Niemiec – gol co 23 minuty. Liga Mistrzów – gol co 11 minut. Jasne, wszystko dlatego, że Choupo-Moting jest zmiennikiem Roberta Lewandowskiego i dostaje szanse tylko ze […]
27.10.2021