post

Opublikowane 01.10.2018 17:11 przez

redakcja

Mateusz Stolarczyk od urodzenia cierpi na artrogrypozę, która przykuła go do elektrycznego wózka. Nie przeszkadza mu to jednak realizować marzeń o karierze trenera. LZS Nowy Kościół prowadzi już czwarty sezon, po drodze wprowadzając go z B-klasy do A-klasy.

Ma licencję Grassroots C, niebawem zgłasza się UEFA B. Doszkala swój warsztat na wszelkie sposoby: od wideoanaliz, przez staże i branżową literaturę.

Zapraszamy.

***

Screen Shot 10-01-18 at 04.48 PM

tak1

Jak dzisiejszy mecz z Burzą Gołaczów?

Do przerwy przegrywaliśmy 0:2, wygraliśmy 3:2. Po rozmowie w szatni chłopaki się obudzili. Całą drugą połowę dominowaliśmy. Jestem z nich dumny.

Trener musi brać odpowiedzialność za styl drużyny. Nie trafiłeś z taktyką na pierwszą połowę?

W Gołaczowie jest trudne boisko. Dużo piachu. Mówi się, że warunki dla obu drużyn są takie same, ale tam z jednej strony jest pod górkę. Dlatego grając pod górkę chcieliśmy pierwszą połowę przeczekać, wybronić, a w drugiej z górki zaatakować. To drugie udało się zrealizować, natomiast dwie bramki w plecy na pewno nie były w planie.

Co powiedziałeś chłopakom w szatni?

Że dużo naszych kibiców przyjechało na wyjazd i nie możemy ich zawieść. Przypomniałem też, że zbyt ciężko trenują na treningach, żeby nie dać sobie rady. Nagadałem, że musimy wziąć się w garść, a kluczowe to nie stracić trzeciej bramki na początku. Widziałem, że Gołaczów słabnie fizycznie, już w końcówce pierwszej połowy to było widoczne. Cofnęli się, ale gdyby nas ugryźli z kontry pojawiłby się problem, uprzedziłem więc zawodników, że pierwsze dziesięć minut to będzie ostra, odważna gra ze strony Gołaczowa, a potem zrobi się więcej miejsca. Wycofałem obrońcę, wpuściłem napastnika, a gdy zrobiliśmy wynik, znowu przywróciłem obrońcę.

Jakie są twoje wzorce trenerskie?

Największym jest Mourinho. Co pewnie aktualnie może dziwnie brzmieć, bo mu nie idzie, ale przecież to wciąż wielki menadżer, który mnóstwo w piłce osiągnął.

Co najbardziej cenisz w jego warsztacie?

Mourinho nie rozgrywa meczów jednostajnych, tylko nastawia drużynę na różne fazy meczu. Zawodnicy wiedzą kiedy muszą zwiększyć koncentrację nad defensywą, a kiedy warto ruszyć do ataku. Jeżeli strzelają gola, zawsze następne 5-10 minut mocno atakują, by wykorzystać szok, w którym znalazł się przeciwnik. Jeśli nie strzelą w tym czasie, cofają się. Bardzo dobrze też rozgrywa swoje mecze Klopp, jego pressing to maestria. Ale budowa drużyny u Kloppa trochę trwa, potrzebuje skompletować sobie zespół złożony z szybkich, wybieganych zawodników, którzy będą w stanie atakować wysoko przez cały mecz. Klopp to też mistrz zarządzania drużyną pod kątem mentalnym. Ludzie idą za nim w ogień, są bardzo emocjonalnie związani z trenerem.

Powiedz, analizujesz mecze w szczególny sposób, zawsze – powiedzmy – z notatnikiem?

Meczów oglądam bardzo dużo, wybrane nagrywam i potem odtwarzam, robiąc do tego notatki w komputerze.

Jaki ostatnio mecz tak analizowałeś?

Manchester United – West Ham. Jose bardzo źle do tego meczu podszedł, ustawił zespół zbyt defensywnie. Wyszli Matić, McTominay, Fellaini, nisko ustawiony Pogba. Nie było skrzydeł, szybkości, nie miał kto wspierać Lukaku, który jest bardzo dobrym napastnikiem, ale on przyjmuje piłkę na ścianę i rozgrywa, nie będzie typowym szybkościowcem. Plan wyjściowy zawiódł, a potem ciężko jest odwrócić podejście ustalone przed przed pierwszym gwizdkiem.

Da się metody podejrzane na szczytach futbolu wprowadzić w A-Klasie?

Da się, ale w małym stopniu. Taktyka nie może być nadrzędna wobec zawodników, choć z drugiej strony, czasem trzeba sprawdzić, czy są w stanie się tego nauczyć, ulepszając ich warsztat. Jak przejąłem zespół w B-klasie postawiłem na więcej treningów, podczas których dużo graliśmy piłką. Przewagi: trzech na dwóch, czterech na trzech, ucząc się gry podaniami na małej przestrzeni. To zadziałało, niszczyliśmy rywali grając bardzo dobrą piłkę, ale także kondycyjnie, bo regularne treningi robiły swoje. W A-klasie jest wyraźnie trudniej, napastnicy szybciej doskakują do obrońców i jest trudniej grać piłkę od obrony. Teraz trochę bardziej rotujemy rozegraniem, na początku rzucając długie zagrania, a z każdą minutą, gdy rywal robi się zmęczony, wracamy do swojego grania od nogi do nogi, z szybkim ruchem piłki, bo piłka zawsze będzie szybsza niż zawodnik.

Jak to się stało, że zostałeś pierwszym trenerem LZS-u Nowy Kościół?

Drużyna w B-klasie była skonfliktowana. Na niektóre mecze jeździło 7-8 osób. Ja zawsze kochałem piłkę, jeździłem za zespołem, a wtedy padł pomysł, żeby LZS odbudować. Działacze już wcześniej namawiali mojego tatę i mnie, żebyśmy pomogli, aż w końcu stało się. Nie będę ukrywał: zespół przejął początkowo tata. Miał wielki szacunek, bo kiedyś był czołowym graczem drużyny. Tato chodził na treningi, prowadził je, ale później odpuścił i zostałem ja. Postanowiłem zrobić papiery, mam dziś licencję Grassroots C. Szefem kursu był pan Leszek Dulat, koordynował kurs Krzysztof Paluszek. Wszyscy podeszli do mojego udziału bardzo fajnie, nie było problemów, nawet konsultowano się z trenerem Dariuszem Pasieką, szefem szkolenia trenerów, i on także nie miał przeciwwskazań.

Screen Shot 10-01-18 at 04.46 PM
Bałeś się wejść do szatni jako pierwszy trener?

Był stres na początku, nie powiem, że nie. Dziś nie ma problemu, charyzma jest, ale wtedy… duże przeżycie. Wielu zawodników było ode mnie starszych, niektórzy wyraźnie, a ja miałem korygować ich zachowania, zagrania? Trudna sprawa. Ale podeszli do tego bardzo profesjonalnie.

Trener musi być liderem, musi podejmować czasem niepopularne decyzje. Nie może iść bezkonfliktowo, bo dałby sobie wejść na głowę. Jak sobie z tym radzisz?

Było kilka zdarzeń kłopotliwych. Pamiętajmy, że to piłka amatorska. Część osób nie trenuje wcale. Bardzo często jest tak, że niektórzy mimo to są lepsi od tych, którzy trenują. Tutaj powstaje pole do konfliktu. Generalnie stawiam na tych, którzy trenują regularnie, oni są najważniejsi. Ale nie mogłem całkowicie zapomnieć o pozostałych, takich którzy są rzadziej, bo jeśli takiego zawodnika skreślę, on już nie przyjdzie. Każdy kto działa w niższych ligach wie, jak często kłopotem jest frekwencja.

Najtrudniejsza rozmowa, którą przeprowadziłeś jako trener?

Dwa sezony temu zostało nam dziewięć kolejek i musieliśmy wszystkie wygrać, żeby awansować do A-klasy. W przedostatniej kolejce zremisowaliśmy z Nową Wsią. Zawaliliśmy. W szatni stypa. Ciężki moment. Widziałem, że trzeba chłopaków podbudować. Podziękowałem im za oddane drużynie serca i duszy. Taki jest sport, nie zawsze lepszy wygrywa, dziękuję im za cały sezon, a w następnym będziemy mocniejsi piłkarsko, mentalnie i fizycznie. Ostatecznie i tak nam się udało awansować, bo drużyna z innej grupy zrezygnowała. Pamiętam, siedziałem wtedy w pracy. Nagle dostaję wiadomość z OZPN czy zgadzamy się na awans. Chyba nigdy tak szybko nie pisałem na klawiaturze jak wtedy. Poinformowałem drużynę i prezesa, że wracamy gdzie nasze miejsce. Może zabrakło świętowania na boisku, ale spotkaliśmy się, była zabawa, szampan, piwko.

A najtrudniejsza rozmowa indywidualna?

Zawodnik poprosił o rozmowę osobistą. Zaprosiłem go do domu. Powiedział, żeby wyrzucić z drużyny gracza, który nie trenuje. Ciężka rozmowa, bo musiałem też temu piłkarzowi wytknąć jego błędy, czego się nie spodziewał. Trochę było potem kwaśno, ale na następnym meczu wszystko się rozluźniło. Najważniejsza jest szczerość. Trzeba mówić sobie prosto w oczy co i jak, bez tego nigdy nie wiadomo na czym się stoi. Brak szczerości każdy zespół może rozsadzić od środka.

Zdarza ci się krzyczeć na zawodników?

Zdarza się krzyczeć, przeklinać. To jest szatnia, potrzebuje różnych bodźców. Ktoś potrzebuje podejścia spokojniejszego, ale inny mocnej bezpośredniej motywacji. Jeden spuści głowę, drugiego krzyk pobudzi. Szkoleniowiec musi być psychologiem. Myślę, że to jedno z najbardziej wymagających wyzwań stojących przed trenerem.

Doszkalasz się z tematu psychologii?

Jestem po studiach zarządzania i inżynierii produkcji, mieliśmy tam przedmiot psychologii. Dużo dały mi też książki, szczególnie lubię czytać biografie wielkich sportowców, z nich wynika jakie mieli podejście, by osiągnąć sukces.

Które książki były najbardziej inspirujące?

Po pierwsze, biografia Michaela Jordana. Jego wola walki. Jego serducho, a przede wszystkim chęć zwycięstwa. Jak Jordan przegrał z kumplem w golfa, następnego dnia był u niego o siódmej rano na rewanż. Mówił też, że finały NBA wygrywają nie ci, którzy są lepsi, ale ci, którzy mają większą chęć zwycięstwa.

Po drugie, Simeone. Atletico nie jest najlepsze jakościowo w porównaniu do innych drużyn z europejskiego topu, a jednak na tym europejskim topie się znajduje, w dużej mierze dzięki temu, że Simeone doskonale zarządza morale i charakternością drużyny. To musi być jedność. Jak kogoś sfaulują, wszyscy muszą doskoczyć. Nie mówię, żeby się bić, ale mentalność wszyscy za jednego, jeden za wszystkich jest obowiązkiem, taką trzeba zbudować. Możemy się nie lubić poza boiskiem, możemy nie chodzić ze sobą na herbatę, mnie to nie interesuje. Ale na boisku musimy być razem.

Po trzecie, Van Gaal. Kontrowersyjny szkoleniowiec, zdaję sobie z tego sprawę, ale uczył choćby odwagi i szacunku. W amatorskiej piłce gra się za darmo. Musimy mieć do siebie nawzajem szacunek, to podstawa tego, żeby zrealizować cel.

Ale wiedza to nie tylko książki i oglądane mecze. Dużo dał mi na przykład staż w akademii Miedzi Legnica. Miałem możliwość podejrzenia szkolenia juniorów. Przyznam, że koncentruję się bardziej na seniorskiej piłce, ale też coś z tych zajęć można było wyciągnąć. Świetne były też zajęcia trenera Piotra Jacka z trzecioligowymi rezerwami Miedzi. Niesamowitą uwagę przykładał do szczegółów. Wyrzut z autu? Trzy rozwiązania. I to nie pod polem karnym, tylko ogólnie. To pokazuje kierunek. Futbol jest grą błędów, w którym każdy szczegół jest bardzo ważny i może zdecydować o wyniku. Warto przykładać wagę do… wszystkiego. W tym kierunku idzie trenerka, co widać też po rozwoju wpływu znajomości dietetyki czy fizjologii w życiu szkoleniowca. Marzę o stażu gdzieś na jeszcze wyższym poziomie, podejrzenie ekstraklasowych treningów byłoby wyjątkowe.

Screen Shot 10-01-18 at 04.47 PM

received_876721695857638
Jak zaszczepiła się w tobie pasja piłki nożnej?

2002, finał Ligi Mistrzów w Glasgow. Wolej Zidane’a. Myślę, że to był ten moment. Galacticos działali na wyobraźnię, wsiąkłem w kibicowanie Realowi, oglądam wszystkie mecze do dzisiaj. Śledzę też ligę angielską, najlepsze drużyny francuskie, we Włoszech teraz oczywiście Juventus, a w Polsce jak gra Zagłębie czy Miedź. Dzisiaj jest fajnie, bo mecze są dostępne, kiedyś się oglądało na telegazecie na stronie 820.

Twój tato i wujek grali w LZS-ie, a więc od zawsze siedziałeś też w piłce niższych lig.

Tak, mój wujek nawet jeszcze dzisiaj grywa. Ma 43 lata, wejdzie na kwadrans i nadrobi doświadczeniem. Tato nie gra od wielu lat, ale grał bardzo dobrze. Dużo bramek strzelał, później był rozgrywającym. Jeździłem na mecze i oglądałem jak gra, była duma.

Opowiedz trochę o swojej miejscowości. Jaki jest Nowy Kościół?

Miejscowość między Złotoryją i Świerzawą. 1500 mieszkańców i… dwie drużyny piłkarskie, nasz LZS i Tatra Krzeniów. Nowy Kościół ma dwa osiedla, Krzeniów i Dynowice, ale to jedna wioska. Moim zdaniem bylibyśmy mocniejsi, gdyby była jedna drużyna, tak jest trochę problem. Ci, co nie grają tak regularnie, odchodzą do Krzeniowa, gdzie mogą grać nawet nie trenując. U nas może się przez to zmniejszać rywalizacja. Wioska jest podzielona.

Ale za to macie mecze derbowe.

Są emocje, to prawda. Petardy, mnóstwo kibiców, mecze zacięte i ciekawe. Nikogo motywować nie trzeba. Na mecz derbowy wszyscy zwarci i gotowi. Jak graliśmy przeciwko sobie w B-klasie, mecz wypadł chyba w siódmej kolejce. Do siódmej kolejki była rewelacyjna frekwencja na treningach, każdy chciał się pokazać, by później wyjść na boisko.

Dziś jaką masz frekwencję na treningach?

Przychodzi od dwunastu do szesnastu osób. Chyba najlepsza odkąd pamiętam. Bardzo się cieszę, jak przygotowuje plan treningu można zaplanować fajne rzeczy.

Jak wygląda rutyna twojego dnia?

Rano wstaję do pracy. Pracuję w zakładzie aktywności zawodowej w Świerzawie, gdzie projektuję na komputerze grafiki, które potem trafiają na bannery, bilboardy, plakaty, ulotki. Zakład jest przystosowany do osób niepełnosprawnych, przywożą i odwożą busem. Później jadę do domu, jem obiad i zależy: jeśli jest trening, no to trening. Jeśli nie ma treningu, obmyślam jego plan. Wieczorami oglądam mecze jak są, a przy wolnej niedzieli mecze potrafią lecieć już od 12. Oczywiście nie zapominam o znajomych, wyjeżdżam najczęściej jak się da, wiadomo, nie można zamknąć się w sobie.

Powiedz, jak prowadzisz treningi?

Mam wykupiony pakiet w systemie protrainup3.com. Można tam sobie sporo rozrysować, rozplanować. Mam też bardzo dobrego kolegę, Łukasza Muchę, który pomaga na zajęciach. Pokazuję co ustawić, tłumaczę co robimy, a on pomaga wprowadzić to w życie. Mam też specjalną tablicę na marker, trochę mniejszą, żeby pasowała na wózek. Wszystko można rozrysować i wytłumaczyć.

Niższe ligi rządzą się swoimi prawami, zwyczajowe są loże szyderców. Miałeś jakieś nieprzyjemne sytuacje?

Oczywiście. Niektórzy kibice mają inną wizję gry. Obrona? Do wykopywania piłki! Nie bawić się, laga! No cóż, nie jestem tego zdania. Zawsze staraliśmy się uczyć obrońców, że są od rozprowadzania piłki, nie jej wybijania. To moja wizja gry. Tak chcę grać. Ale takie kibiców prawo, nie zgadzać się z trenerem. Moja rola być odpornym na krytykę i pozostać wiernym swojej wizji.

A kiedykolwiek miałeś nieprzyjemną sytuację z racji tego, że jeździsz na wózku elektrycznym?

Nie. Nigdy. Ludzie mnie tutaj znają na wiosce. Tu chodziłem do szkoły, zawsze chciałem się integrować ze wszystkimi.

Masz pretensje do losu, że na ciebie padło?

Na pewno nie raz myślałem co by było gdyby. Albo dlaczego ja. Żałuję, że nigdy nie zagrałem w piłkę, jest to dla mnie smutne, bo nigdy nie będzie mi dane. Ale to sprawy, których nie zmienię. Robię to, co mogę robić: staram się być tak aktywny, jak mogę. Chorobę mam od urodzenia i do pewnych rzeczy jestem przyzwyczajony. Nie zrobiło mi się to z dnia nadzień, tylko zawsze było obecne. Są tego plusy i minusy. Czasem chciałbym chociaż przez dwa lata móc pograć w piłkę, pochodzić, pojeździć samochodem, zrobić to wszystko, czego nie mogę. Z drugiej strony, jakbym był sprawny, a potem to utracił, żal i byłby byłby większy.

Myślisz, że stanowisz inspirację dla ludzi?

Nie wiem. Nigdy nie był to dla mnie cel. Ja wiem, że moja historia jest dla was chwytliwa, jeśli kogoś zainspirowałem, cieszę się. Ale nie mam parcia żeby kogoś inspirować. Nie chcę tym „grać”. Chcę być postrzegany i oceniany jako trener. Nie mam żadnej innej opcji, żeby w piłce uczestniczyć i tak spróbuję się realizować.

Obawiasz się, że na wyższych poziomach licencji trenerskich mogą pojawić się problemy?

Tak czy inaczej będę próbować. Zrobię wszystko, żeby się udało. Nie chcę gdybać lub żałować w wieku 40 czy 50 lat, jeśli Bóg da i dożyję. Spróbuję, wyjdzie, to fajnie. Nie wyjdzie, to trudno, ale będę mógł spojrzeć w lustro i powiedzieć, że spróbowałem. Mam cel i będę do niego dążył. Marzeniem jest profesjonalna piłka i profesjonalny klub. Sprawdzenie swojego warsztatu, który cały czas rozwijam. Motywacji mi nie braknie.

Kiedy idziesz na UEFA B?

Co drugi dzień sprawdzam kiedy w Dolnośląskim ZPN organizowane jest UEFA B. Na ten moment kursu nie ma, jak tylko będzie od razu się zgłaszam. Są kursy w innych wojewódzkich związkach, ale to byłoby już duże obciążenie dla mnie i rodziny.

Jaki macie cel na ten sezon?

Zawsze skupiasz się na najbliższym meczu i zastanawiasz się jak wygrać. Ogółem LZS Nowy Kościół nigdy nie był wyżej, niż na szóstym miejscu w A-klasie. Fajnie byłoby poprawić ten rezultat. Szanse są, mamy ekstra drużynę, same haki, nikt się nie daje. Zaangażował się w pomoc pan Józef Batek, który na wiosce prowadzi sklep, a tu pomógł zorganizować sponsorów. Impwar Nissan z Rzeszotar to fajny sponsor, który wyłożył swoje pieniądze, za co bardzo dziękujemy. Zapraszamy kibiców, na naszych meczach jest klimat i atmosfer. Wierzę, że kibic, którzy raz przyjedzie, już z tą drużyną zostanie.

Leszek Milewski

Fot. archiwum Mateusza/FB LZS-u Nowy Kościół

#WeszłoFuksem
30.07.2021

Tona szczęścia w ESA, ekspert z Tokio i badminton na wagę trzech stówek

Łączny kurs 18.88 na treblu z Ekstraklasy. 7/7 z Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zwycięstwo Legii zagrane za tysiaka. Trebel na live z igrzysk. Taki sympatyczny zestaw kuponów mamy dla was w naszym cyklu #WeszłoFuksem. Co tydzień wybieramy najciekawsze kupony z Fuksiarza, żeby uplastycznić i unaocznić wam, że komuś naprawdę wchodzą te szalone kupony! Różnie układał […]
30.07.2021
Weszło
21.07.2021

Podolski zostanie królem strzelców albo zaliczy bramkę sezonu?

Lukas Podolski trafił do Górnika Zabrze i jest to oczywiście piękna historia, tak wyczekiwany powrót do domu, natomiast dalej też musi być coś dopisane. Już na boisku. Nie wystarczy, że Podolski się uśmiechnie i sprzeda parę ładnych zdań. Potrzebne są też bramki, asysty, wpływ na zespół. Wszyscy się zastanawiamy – jak to z Podolskim w […]
21.07.2021
#WeszłoFuksem
14.07.2021

Euro, Copa America, tenis i UFC – czyli jak obłowić się w Fuksiarzu

Euro za pasem, zatem codzienne typowanko też za nami. No chyba, że ktoś lubi typować hokeja w poniedziałek, we wtorek i środę Ligę Mistrzów, w czwartek Ligę Europy, a w weekend Ekstraklasę i między to wplata siatkówkę. Tak czy siak – czas podsumować wasze najlepsze kupony w cyklu „Weszło Fuksem”. Co mamy dzisiaj? UFC, Euro, […]
14.07.2021
#WeszłoFuksem
09.07.2021

Kupon Kowala, tenisowa tasiemka i królowie Euro

„Weszło Fuksem”, to nasz cotygodniowym cykl, w którym bierzemy sobie na tapet pięć najciekawszych (i często wygranych) kuponów z Fuksiarza. Co mamy w tym tygodniu? Potężny kupon potężnego Kowala. Tasiemkę na dwanaście meczów tenisowych. Specjalność zakładu Fuksiarza. No ludzie, czego my nie mamy – tak pytajcie, to będzie łatwiej. Klasyczny zestaw McKupon – czyli pewniaczek, […]
09.07.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
07.07.2021

Fuksiarz rejestracja – jak założyć konto w Fuksiarz.pl?

Wszystko ma swój początek. Życie, związek, praca, zajawki. Początek ma też typowanie w Fuksiarz.pl. Wybaczcie ten górnolotny i pompatyczny wstęp – zwłaszcza, że rejestracja w Fuksiarzu jest banalna, prosta, a sam proces zakładania konta niezwykle sprawny. Ponadto u tego bukmachera możecie przejść przez tzw. etap szybkiej rejestracji. No to co? Czas przeprowadzić was przez to […]
07.07.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
06.07.2021

Fuksiarz kod promocyjny lipiec 2021 + najwyższe promocje!

Z bukmacherami jest tak, że lubimy najbardziej ich wtedy, gdy kupony rozliczane są na zielono. Ale jak wiadomo – nie zawsze tak jest. Natomiast zawsze w Fuksiarz.pl można dostać kody promocyjne na start – to trochę tak, jak gospodarz wita nas ciepłym posiłkiem i smaczną herbatką. No i Fuksiarz w taki sposób was wita w […]
06.07.2021
Felietony i blogi
05.08.2021

Dlaczego cieszę się, że Messi odejdzie z Barcelony

Gdybym był kibicem Barcelony, chciałbym, aby Messi grał do pięćdziesiątki, nawet, jeśli pod koniec na jeden nodze. Gdybym był kibicem Barcelony, chciałbym, aby klub podpisał z Leoklauzulę pierwokupu – pierwokontraktu? – na wszystkich jego potomków siedem pokoleń do przodu. Gdybym był kibicem Barcelony, pewnie czułbym się właśnie, jakby mi wyciągnięto świat spod nóg. A może […]
05.08.2021
Weszło
05.08.2021

Gdzie zagra Leo Messi?

Leo Messi odchodzi z Barcelony. To jest tak sensacyjna informacja, że aż trudno przechodzi przez klawiaturę, bo mimo masy plotek w ostatnich miesiącach czy tygodniach, pewnie 99% z nas myślało – e tam, czcze gadanie, pewnie i tak zostanie. A jednak. Informacja na teraz jest taka, że Messi odchodzi. Ale przecież będzie grał w piłkę. […]
05.08.2021
Inne sporty
05.08.2021

Zrobił to! Jan-Krzysztof Duda wygrał szachowy Puchar Świata!

Jan-Krzysztof Duda zwycięzcą Pucharu Świata – to brzmi dumnie. W szachach nie mieliśmy jeszcze takiego kozaka, któremu ta sztuka by się udała. Dopiero on zdołał wejść na taki poziom. Po tym, jak w półfinale odprawił Magnusa Carlsena, wczoraj i dziś zmierzył się z Rosjaninem Siergiejem Kariakinem. W pierwszej partii – w której Polak grał czarnymi […]
05.08.2021
Felietony i blogi
05.08.2021

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Pamiętacie wyraz twarzy, jaki miał John Coffey z „Zielonej mili”, oglądając puszczony mu film? No cóż, może nie miałem aż takiej miny oglądając mecz Dinamo Zagrzeb – Legia Warszawa. Ale nie zmienia to faktu, że oglądało mi się ten mecz przyjemnie. A co jeśli mamy problem z chwaleniem w polskiej piłce? Co jeśli każda pochwała […]
05.08.2021
Weszło
05.08.2021

STAN IGRZYSK. Dramat Marcina Lewandowskiego…

Zapraszamy na kolejny odcinek Stanu Igrzysk! Pogadamy m.in. o dramacie Marcina Lewandowskiego, ale też sporo powinno być o rzucie oszczepem. Jutro bowiem o medal powalczy Maria Andrejczyk. Skład w programie: Wojciech Piela, Maciej Topolewski, Szymon Szczepanik, Kacper Marciniak. Start 17:00.
05.08.2021
Ustaw ligę
05.08.2021

3. kolejka Ustaw Ligę przed nami. Czy to dobry moment na transfer Podolskiego?

Ekstraklasa pędzi i nie ma zamiaru się zatrzymać. Przed nami już trzecia seria gier, co pozwala na pewne wnioski, szczególnie pod kątem Ustaw Ligę. Forma niektórych drużyn, przynajmniej na początku sezonu, nie daje wielkiego pola manewru. Wiemy, że Wisła Płock, Stal Mielec i – na ten moment – Górnik Zabrze są antytezą dobrego grania w […]
05.08.2021
Weszło
06.06.2021

Nocą gra koncerty dla 60 tysięcy osób. Za dnia też gra, ale na chwałę Błękitu Cyców

Jaki jest Marcin Miller? Co trzeba robić, gdy jest się wiceprezesem Błękitu Cyców? Ile pisze się przebój, który ma 86 milionów wyświetleń? Jak ściągnąć do siódmej ligi Sergiusza Prusaka? Czy disco-polo to powód do obciachu? Czego może zazdrościć Veljko Nikitoviciowi? Gdzie odczuwa większy stres – w dzień meczowy, czy podczas koncertu dla 60 tysięcy osób? […]
06.06.2021
Weszło
23.05.2021

„Zagłębie ma więcej milionów euro na boiskach III ligi niż banki w Polsce”

– Górnik Polkowice nie ma wielkiego budżetu, ale czy Warta Poznań takowy posiada? Nie. Przychodząc na pierwsze spotkania rady nadzorczej, przedstawiałem koncepcję właśnie Warty, która ma podobne wyzwania jak my. Ten model się sprawdza. Pieniądze są w futbolu najważniejsze, ale nie grają. Mamy długofalowe myślenie. Myślimy nad tym, co wydarzy się za rok czy dwa, […]
23.05.2021
niższe ligi
23.05.2021

Patologia w Rzeszowie. Kibice Stali po meczu wpadli do szatni

Jeśli przypadkiem śledziliście komentarze na social mediach Stali Rzeszów po meczu z Sokołem Ostróda, mogliście się zastanawiać: o co tu do cholery chodzi? Pod postami klubu pełno było komentarzy o „piłkarzykach pajacykach” i tym podobnych wrzutek w kierunku zawodników. Mogło to zastanawiać, bo przecież Stal ligowe spotkanie wygrała i jest na miejscu barażowym. O co […]
23.05.2021
niższe ligi
22.05.2021

Zacięta walka o utrzymanie w 2. lidze

W 1. lidze trawa emocjonujący bój o Ekstraklasę. Na szczycie 2. ligi również toczy się rywalizacja o drugą lokatę gwarantująca promocję do wyższej klasy rozgrywkowej. GKS Katowice kolejny raz próbuje dokonać niemożliwego – w niewytłumaczalny sposób pogrzebać żywcem szansę na bezpośredni awans. Ale na samym dole tabeli również jest ciekawie. Ba, jest bardzo interesująco. Na […]
22.05.2021
niższe ligi
19.05.2021

„Prezes powiedział, że z tej mąki chleba nie będzie. Jest z branży piekarniczej, więc pewnie ma rację”

Marek Gołębiewski zrobił ze Skry Częstochowa drugoligowego kopciuszka, ekipę walczącą o awans do wyższej ligi. I – jak to często w polskiej piłce bywa – zapłacił za ten sukces najwyższą cenę, bo kiedy drużyna zwolniła i zaczęła gubić punkty, trenerowi podziękowano. Jak wyglądały kulisy jego zwolnienia? Jak zareagowali na nie zawodnicy? Dlaczego w ogóle Skra […]
19.05.2021
Weszło
07.04.2021

Milionowe nakłady i słabe efekty. Polonia Warszawa rozczarowuje

Niedługo minie rok od momentu, gdy Grégoire Nitot został właścicielem Polonii Warszawa. Klub znajdował się wówczas w ogromnym kryzysie, zarówno pod względem sportowym, jak i finansowym. Potrzebował gruntownych zmian na wielu płaszczyznach. Latem dokonano rewolucji kadrowej. Sprowadzono zawodników, którzy do niedawna występowali w wyższych ligach. Na papierze kadra wyglądała na naprawdę mocną. Kibice i działacze […]
07.04.2021
Weszło
05.08.2021

STAN IGRZYSK. Dramat Marcina Lewandowskiego…

Zapraszamy na kolejny odcinek Stanu Igrzysk! Pogadamy m.in. o dramacie Marcina Lewandowskiego, ale też sporo powinno być o rzucie oszczepem. Jutro bowiem o medal powalczy Maria Andrejczyk. Skład w programie: Wojciech Piela, Maciej Topolewski, Szymon Szczepanik, Kacper Marciniak. Start 17:00.
05.08.2021
Liga Konferencji
05.08.2021

Na ustach modlitwa, na rękach krew. Rubin Kazań chce wrócić na szczyt

Rubin Kazań nieco ponad dekadę temu wymiatał w rosyjskiej ekstraklasie i dokazywał również na europejskiej arenie, zaskakując tam między innymi FC Barcelonę. Dzisiaj ekipa z Tatarstanu szuka drogi powrotnej na piłkarski szczyt. Za politykę kadrową odpowiada ten sam człowiek, który budował potęgę klubu przed laty – Rustem Sajmanow. I idzie mu nieźle. Jak widać nie […]
05.08.2021
Weszło
05.08.2021

Śląsku, nie zwalniaj tempa

Czy Śląsk ma autostradę do fazy grupowej Europa Conference League? Nie, niech nas nie zwiodą dotychczasowe wyniki polskich drużyn – żaden klub Ekstraklasy nie ma w pucharach autostrady do czegokolwiek. Chyba, że do porażki na Kaukazie przy 42 stopniach. Ale, bez pompowania wrocławskiego balonika, trzeba zarazem powiedzieć: Śląsk ma realne szanse na fazę grupową. Realne, […]
05.08.2021
Prasówka
05.08.2021

PRASA. Plach dogra sezon w Piaście i odejdzie za darmo?

Czwartkowa prasa zbyt wiele w temacie piłki nie oferuje. To jeden z tych nielicznych dni, gdy schodzi ona na dalszy plan, ale trudno mieć pretensje, skoro nasi olimpijczycy zdobywają coraz więcej medali.  PRZEGLĄD SPORTOWY Dla dyrektora sportowego Śląska Wrocław, Dariusza Sztylki czwartkowe starcie z izraelskim Hapoelem Beer Szewa ma dodatkowy podtekst. Kiedyś z jego angażu […]
05.08.2021
Brama dnia
05.08.2021

Bach, bach, Karabach | BRAMA DNIA

Halo, halo. Jak codziennie zapraszamy wraz z naszymi partnerami z Gatigo do wyboru „Bramy dnia”. Dzisiaj przygotowaliśmy dla was trafienie sprzed jedenastu, a także sprzed dwudziestu jeden lat. Oglądajcie i głosujcie! RASAD SADIQOV VS WISŁA (05.08.2010) 5 sierpnia 2010 roku. Czarny dzień w historii Wisły Kraków i w ogóle polskiej piłki. Karabach Agdam wyrzucił „Białą […]
05.08.2021
Weszło
04.08.2021

Łatka przyklejona, Muci potrafi uderzyć z dystansu

Choć ma dopiero 20 lat, jedna łatka zostanie mu już na całe życie. Ernest Muci. On potrafi uderzyć z dystansu. Niech się walą domy, niech piekło zamarza, tego określenia młody Albańczyk już się nie pozbędzie – nie po tym, jak na przestrzeni kilkunastu dni dwukrotnie zapakował dwa bardzo ważne gole spoza pola karnego. Najpierw na […]
04.08.2021
Liczba komentarzy: 5
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Olala
Olala (@olala)
2 lat temu

Powodzenia, Panie Mateuszu. 🙂 Ta dolna fotka to pod stadionem Kotwicy Kołobrzeg?

Travis
Travis (@pacholek)
2 lat temu

Oby Ci się udało spełnić marzenie, powodzonka!

Marchewagce
Marchewagce (@marchewagce)
2 lat temu

Piekna sprawa. I to jest sól footballu a nie darcie mordy na ,,młynie”. Wielkie Pozdro

Gooner250
Gooner250 (@gooner250)
2 lat temu

Podziwiam faceta. Takim ludziom należy się wielki szacunek, oby wycisnął ze swojej kariery trenerskiej jak najwięcej. Nigdy się nie poddawać i dążyć do marzeń, bo wszystko jest możliwe. Im wyżej tym będzie mu trudniej, ale grunt to wierzyć w siebie i nie zwątpić. Dla jego piłkarzy, zdrowych chłopaków, już samo to, że ich trener jest przykuty na całe życie do wózka powinno być ogromną motywacją, by zapierdalać podwójnie wykorzystując własne nogi.

Trenerze, życzę wszystkiego dobrego i spełnienia marzeń.

Stój Chalina
Stój Chalina (@harrycoase)
2 lat temu

16 osób na treningu B-klasowej drużyny… Winszuję, a z chęcią zobaczyłbym też to granie piłką i rozgrywanie od obrońców na tym poziomie. 😉

Suche Info
05.08.2021

Barcelona żegna Messiego

Chaos panuje w szeregach Barcelony. Tak to trzeba nazwać. Klub na wszelkie sposoby próbuje żegnać swoją legendę i wyjść z całej sytuacji z twarzą, ale wychodzi nieco… niezręcznie.  Barcelona wydała oświadczenie. Pomimo osiągnięcia porozumienia między Barceloną a Leo Messim oraz wyraźnego zamiaru obu stron podpisania nowego kontraktu, nie może on zostać sformalizowany z powodów przeszkód […]
05.08.2021
Felietony i blogi
05.08.2021

Dlaczego cieszę się, że Messi odejdzie z Barcelony

Gdybym był kibicem Barcelony, chciałbym, aby Messi grał do pięćdziesiątki, nawet, jeśli pod koniec na jeden nodze. Gdybym był kibicem Barcelony, chciałbym, aby klub podpisał z Leoklauzulę pierwokupu – pierwokontraktu? – na wszystkich jego potomków siedem pokoleń do przodu. Gdybym był kibicem Barcelony, pewnie czułbym się właśnie, jakby mi wyciągnięto świat spod nóg. A może […]
05.08.2021
Suche Info
05.08.2021

„Odejście Messiego ma charakter ekonomiczny”

Hiszpański dziennik Marca jako pierwszy poinformował, że Leo Messi nie podpisze nowego kontraktu z Barceloną. Juan Ignacio Gallardo, dyrektor gazety, zdradził trochę kulisów takiego zwrotu akcji.  – Powody wydają się mieć charakter ekonomiczny, przepisy są takie same dla wszystkich i Barcelona musi ich przestrzegać – powiedział Gallardo. W podobny sposób o sprawie pisze doskonale obeznany […]
05.08.2021
Suche Info
05.08.2021

Frankowski w Ligue 1

Przemysław Frankowski przejdzie testy medyczne i zostanie nowym piłkarzem Lens, zagra w Ligue 1.  Une faim de #Mercato ? 🤤 On vous conseille la nouveauté de la maison 🇺🇸 🇵🇱#BonAppétit pic.twitter.com/DVfOgxPhXY — Racing Club de Lens (@RCLens) August 5, 2021 Lens w minionym sezonie zajęło siódme miejsce w tabeli Ligue 1. Przemysław Frankowski ostatnie sezony […]
05.08.2021
Weszło
05.08.2021

Gdzie zagra Leo Messi?

Leo Messi odchodzi z Barcelony. To jest tak sensacyjna informacja, że aż trudno przechodzi przez klawiaturę, bo mimo masy plotek w ostatnich miesiącach czy tygodniach, pewnie 99% z nas myślało – e tam, czcze gadanie, pewnie i tak zostanie. A jednak. Informacja na teraz jest taka, że Messi odchodzi. Ale przecież będzie grał w piłkę. […]
05.08.2021
Suche Info
05.08.2021

Ile Messi wygrał z Barceloną?

Leo Messi to piłkarz epokowy dla całego piłkarskiego świata, ale przede wszystkim dla Barcelony. Niezależnie od okoliczności jego odejścia z Katalonii, Argetyńczyk już na zawsze będzie kojarzyć się wszystkim ze złotymi czasami Barcy. To dzięki niemu hiszpański klub stał się globalną potęgą na niewyobrażalną skalę. Ile z nią wygrał? Niełatwo to zliczyć. Mistrzostwa Hiszpanii: 10 […]
05.08.2021
Suche Info
05.08.2021

BARCELONA POTWIERDZA: MESSI ODCHODZI!

Tak długo, jak chodziło tylko o doniesienia medialne, wciąż wątpiliśmy. Bo jak to, Barca bez Messiego? Ale jednak, nawet Barcelona potwierdziła już na swoich socjalach, ze Messi odchodzi. To koniec epoki. „Mimo porozumienia między Lionelem Messim i Barceloną, nie może dojść do podpisania kontraktu z przyczyn finansowych i strukturalnych (regulacje ligi hiszpańskiej). Z tej przyczyny […]
05.08.2021
Inne sporty
05.08.2021

Zrobił to! Jan-Krzysztof Duda wygrał szachowy Puchar Świata!

Jan-Krzysztof Duda zwycięzcą Pucharu Świata – to brzmi dumnie. W szachach nie mieliśmy jeszcze takiego kozaka, któremu ta sztuka by się udała. Dopiero on zdołał wejść na taki poziom. Po tym, jak w półfinale odprawił Magnusa Carlsena, wczoraj i dziś zmierzył się z Rosjaninem Siergiejem Kariakinem. W pierwszej partii – w której Polak grał czarnymi […]
05.08.2021
Suche Info
05.08.2021

Obsada sędziowska na 3. kolejkę Ekstraklasy

Poznaliśmy obsadę sędziowską na trzecią kolejkę PKO Bank Polski Ekstraklasy. Meczów do obsadzenia było tylko osiem, bo Ekstraklasa postanowiła przełożyć spotkanie Legii z Zagłębiem ze względu na europejskie próby mistrza Polski.  Miniona kolejka była dla ekstraklasowych sędziów bardzo udana. W Niewydrukowanej Tabeli pisaliśmy: – to była bardzo dobra kolejka sędziów. I nie piszemy tego ironicznie. […]
05.08.2021
Suche Info
05.08.2021

Media: Radykalny zwrot w sprawie Messiego

Wszystko wskazywało, że już prawie wszystko jasne, prawie wszystko dopięte i Leo Messi podpisze nową umowę z Barceloną. Marca informuje jednak o radykalnym zwrocie akcji na linii piłkarz-klub.  „Leo Messi nigdy nie był bliżej odejścia. Jego pozostanie jest praktycznie niemożliwe. Negocjacje, które wydawały się domknięte, dotarły do punktu, z którego nie ma powrotu” – piszą […]
05.08.2021
Suche Info
05.08.2021

Mioduski: – Jest potrzeba wzmocnień na paru pozycjach

Legia Warszawa zapewniła sobie jesienną grę w europejskich pucharach. Już w tej chwili ma zagwarantowany udział w Lidze Konferencji, ale dalej walczy o możliwość gry w Lidze Mistrzów, co może skończyć się również występami w Lidze Europy. Sprawa jest otwarta. W pierwszym meczu trzeciej rundy eliminacji do Champions League, Legia zremisowała z Dinamo Zagrzeb. Za […]
05.08.2021
Suche Info
05.08.2021

Bułka w Nicei

Marcin Bułka w ostatnich latach więcej siedzi na ławce, niż gra, co niewątpliwie przyczynia się do braku rozwoju w jego karierze. Zwiedził parę wielkich szatni, poznał wielu wspaniałych piłkarzy, trenował z największymi światowymi gwiazdami, ale… czas mija, a 21-letni golkiper w kolejnych klubach niezmiennie jest głównie zmiennikiem bez większych szans na regularną grę. Teraz wybiera […]
05.08.2021
Felietony i blogi
05.08.2021

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Pamiętacie wyraz twarzy, jaki miał John Coffey z „Zielonej mili”, oglądając puszczony mu film? No cóż, może nie miałem aż takiej miny oglądając mecz Dinamo Zagrzeb – Legia Warszawa. Ale nie zmienia to faktu, że oglądało mi się ten mecz przyjemnie. A co jeśli mamy problem z chwaleniem w polskiej piłce? Co jeśli każda pochwała […]
05.08.2021
Suche Info
05.08.2021

Bayern poluje na Sabitzera?

Niemieckie i światowe media coraz częściej informują, że Bayern Monachium jest żywo zainteresowany sprowadzeniem Marcela Sabitzera. RB Lipsk na razie zaprzecza, ale zdaje się, że coś jest na rzeczy.  Austriak jest kapitanem i głównodowodzącym środka pola RB Lipsk. Bayern Monachium, po zatrudnieniu Juliana Nagelsmanna, miałby kusić Sabitzera wizją gry o najwyższe cele nie tylko w […]
05.08.2021
Suche Info
05.08.2021

Wielki sukces Jana-Krzysztofa Dudy

Ależ duma, ależ radość. Jan-Krzysztof Duda, najbardziej znany aktualnie grający polski szachista, jako pierwszy Polak w historii zwyciężył w turnieju Pucharu Świata w szachach. Jan-Krzysztof Duda w finale Pucharu Świata pokonał Sergeja Karjakina. Jan-Krzysztof Duda is the winner of the #FIDEWorldCup! pic.twitter.com/7FRKyAqWHI — International Chess Federation (@FIDE_chess) August 5, 2021 Wcześniej, jeszcze w półfinale, Polak […]
05.08.2021
Weszło
05.08.2021

STAN IGRZYSK. Dramat Marcina Lewandowskiego…

Zapraszamy na kolejny odcinek Stanu Igrzysk! Pogadamy m.in. o dramacie Marcina Lewandowskiego, ale też sporo powinno być o rzucie oszczepem. Jutro bowiem o medal powalczy Maria Andrejczyk. Skład w programie: Wojciech Piela, Maciej Topolewski, Szymon Szczepanik, Kacper Marciniak. Start 17:00.
05.08.2021
Suche Info
05.08.2021

Petković obawia się rewanżu z Legią

Bruno Petković napsuł sporo krwi defensorom Legii Warszawa w pierwszym meczu trzeciej rundy eliminacyjnej do Ligi Mistrzów. To on strzelił jednego gola dla Dinamo Zagrzeb, choć na dobrą sprawę mógł i może nawet powinien kończyć to starcie z dubletem. Ostatecznie mecz skończył się remisem, a sam Petković uważa, że Dinamo w Warszawie czeka naprawdę trudna […]
05.08.2021
Suche Info
05.08.2021

Skorża zapowiada wzmocnienia kadry Lecha

Lech Poznań rozpoczął nowy sezon Ekstraklasy od remisu z Radomiakiem i zwycięstwa z Górnikiem Zabrze. Maciej Skorża, trener poznańskiej ekipy, uważa jednak, że kadra nie jest jeszcze domknięta i zapowiada kolejne ruchy transferowe.  – Monitujemy pewną grupę zawodników, trwają rozmowy, negocjacje. Trudno mi wskazać jakiś przedział czasowy, ale myślę, że to kwestia dni, może tygodnia. […]
05.08.2021