post

Opublikowane 22.07.2018 18:46 przez

Jan Ciosek

Walka z dopingiem wkracza na nowy poziom. Koniec z zakulisowymi plotkami i kontrolowanymi przeciekami do mediów – od kilku dni wszystko jest jawne i dostępne na dwa kliknięcia. Właśnie poznaliśmy raport podsumowujący rok działalności Athletics Integrity Unit (AIU) – komórki powołanej do walki o czystość w lekkiej atletyce. Liczby dają do myślenia – na nieregulaminowych praktykach przyłapano do tej pory aż 85 medalistów igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata.

W sumie postępowania są prowadzone w sprawie 120 osób – cztery z nich to… sędziowie. Athletics Integrity Unit – jak sama nazwa wskazuje – to organizacja dbająca o uczciwość przebiegu sportowej rywalizacji. Komórka została powołana w 2017 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF), ale funkcjonuje niezależnie od niego. Ma własny zarząd, prezesa i misję, która polega nie tylko na walce z dopingiem, ale też z korupcją, hazardem oraz oszustwami dotyczącymi wieku i całą resztą.

W Athletics Integrity Unit chodzi przede wszystkim o dobro lekkoatletów. Chcę, by ten program wspierał zawodników i zawodniczki w dokonywaniu właściwych wyborów. Tak, ta organizacja ma możliwość zawieszania i karania, ale przede wszystkim jest miejscem, w którym można pozyskać wiedzę na temat obowiązujących zasad. Naszym zadaniem jest dostarczenie jej wszystkim zainteresowanym” – mówił w 2017 roku Sebastian Coe, szef IAAF.

Powołanie takiej komórki było jednym z jego głównych wyborczych postulatów. Przewodniczącym został David Howman – człowiek, który przez 13 lat przewodził Światowej Agencji Antydopingowej (WADA), więc raczej zna się na rzeczy. Po roku pracy w cieniu dostaliśmy raport podsumowujący dotychczasowe działania AIU. To jednak dopiero początek – od teraz informacje o sprawie na każdym etapie postępowania mają być dostępne on-line.

W sumie wyróżniono pięć takich etapów. Najpierw jest tymczasowe zawieszenie, które następuje automatycznie po wykryciu nieprawidłowości. Każdy sportowiec lub działacz może przedstawić swoje racje i musi poczekać na decyzję w pierwszej instancji, którą podejmuje niezależny trybunał dyscyplinarny. Od każdego tego typu werdyktu można odwołać się do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie – dotyczy to zarówno sportowców, jak i samego IAAF. Postanowienia tego Trybunału ostatecznie zamykają sprawę.

Podejrzana Kenia

Kilka nazwisk ujawnionych przez AIU musi robić wrażenie. Głośna w ostatnich miesiącach była zwłaszcza sprawa Asbela Kipropa, złotego medalisty igrzysk olimpijskich z 2008 roku oraz trzykrotnego mistrza świata w biegu na 1500 metrów. Informacje na temat dopingowej wpadki Kenijczyka pojawiły się już w maju, jednak sam zainteresowany długo wszystkiemu zaprzeczał. Według AIU 27 listopada 2017 roku w organizmie zawodnika wykryto erytropoetynę – dobrze znane i niestety nadal popularne EPO.

Kiprop przekonywał jednak, że pozytywny wynik testu to efekt… spisku. Stwierdził również, że o planowanych badaniach miał zostać ostrzeżony z wyprzedzeniem, co byłoby oczywiście niezgodne z regulaminem. Mało tego – miał także usłyszeć, że jeśli zapłaci odpowiednią sumę testerom, to problem zostanie zamieciony pod dywan. Tłumaczenie Kenijczyka sprowadzało się do tego, że jego próbka została celowo zanieczyszczona, bo odmówił zapłaty.

Najciekawsze jest to, że część jego rewelacji znalazła potwierdzenie w ustaleniach AIU. Faktycznie – dzień wcześniej dostał cynk, że zostanie przebadany, ale według organizacji to nie ma znaczenia, bo i tak to badanie zawalił. “Możemy potwierdzić, że asystent kontroli antydopingowej zaangażowany w testowanie Kipropa przekazał mu informację o planowanym teście z wyprzedzeniem. To szalenie rozczarowujące” – przekazano w oficjalnym komunikacie.

Werdykt w tej sprawie wyda niezależny trybunał – na razie Kenijczyk jest na pierwszym etapie postępowania. Choć długo przekonywał, że jest niewinny i oskarżał wszystkich dookoła, to koniec końców… ze wszystkiego się wycofał. Jego ostatnie tłumaczenie brzmi po prostu absurdalnie.

Poddałem się w walce o udowodnienie mojej niewinności. Nie dlatego, że brałem doping, ale ponieważ postanowiłem poświęcić się, bo popieram wszystkie antydopingowe działania” – napisał w mediach społecznościowych. Czyli w dużym skrócie – “oczywiście nic nie brałem, ale skoro mówią, że jestem winny, to przez grzeczność nie będę się kłócił”.

Wyrok w tej sprawie powinien być mimo wszystko formalnością, bo informacje o nieprawidłowościach wśród kenijskich biegaczy pojawiały się już wcześniej. Fakty są takie, że między 2011 a 2016 rokiem na dopingu przyłapano tam aż 40 sportowców. W 2013 roku długodystansowy biegacz Matthew Kisorio z rozbrajającą szczerością przyznał przed kamerami ARD, że sięgał po doping, bo w Kenii robią to wszyscy i nikt nie został jeszcze złapany.

AIU-process-numbers-July2018

Oprócz Kipropa głośny jest ostatnio przypadek Ruth Jebet. W 2016 roku podczas igrzysk w Rio nastolatka w sensacyjnym stylu sięgnęła po złoto w biegu na 3000 metrów z przeszkodami. Choć biegaczka pochodzi z Kenii, to medale zdobywa pod flagą Bahrajnu. Za tę zmianę jest mocno krytykowana w ojczyźnie, ale finansowo wyszła na tym dobrze – za złoto igrzysk dostała 500 tysięcy dolarów. Dla porównania – reprezentanci Kenii dostali w przeliczeniu… 50 razy mniej!

Jebet wybrała inną taktykę – w przeciwieństwie do Kipropa zapadła się pod ziemię i nie komentuje całej sprawy. Wiadomo tylko, że również wpadła na EPO. Została tymczasowo zawieszona i teraz czeka na werdykt w pierwszej instancji. Duża część listy AIU zawiera także dobrze znane rosyjskie nazwiska – to oczywiście pokłosie słynnego raportu Richarda McLarena, który powstał dla WADA.

Wśród oczekujących na werdykt jest na przykład Iwan Uchow – mistrz olimpijski z Londynu w skoku wzwyż i człowiek, który w ostatnich latach był najbliżej pobicia długoletniego rekordu świata należącego do Javiera Sotomayora. Oprócz niego czeka też dobra znajoma Anity Włodarczyk – Tatiana Łysenko (na głównym zdjęciu), którą na dopingu przyłapano między innymi podczas igrzysk w Londynie. Złoto z tamtej imprezy oczywiście jej odebrano. W sumie na liście 120 sportowców zamieszanych w nieregulaminowe praktyki jest aż 57 rosyjskich nazwisk.

Nie tylko doping…

AIU bada także jedną z najbardziej nietypowych spraw ostatnich miesięcy. W grudniu 2017 roku brytyjski “Telegraph” opisał historię dziennikarskiej prowokacji. Działający pod przykryciem reporter udał się na Florydę i zdobył zaufanie Roberta Wagnera – agenta reprezentującego między innymi Justina Gatlina. Chciał od niego uzyskać środki dopingujące dla… aktora przygotowującego się do filmu. Wagner zgodził się udostępnić zakazane substancje za 250 tysięcy dolarów. Między słowami bez owijania w bawełnę opowiadał też o dopingowych realiach w świecie biegów. W skrócie – nic się nie zmieniło, biorą wszyscy. Całą wypowiedź nagrano ukrytą kamerą.

Po opublikowaniu tych rewelacji Gatlin – człowiek z długą przecież dopingową historią – odciął się od współpracownika. Sam Wagner próbował iść pod prąd. Przekonywał, że tak naprawdę od początku wiedział, że ma do czynienia z dziennikarską prowokacją i mówił dokładnie to, co chciano od niego usłyszeć. Tylko po co właściwie miałby to robić? Tego niestety nie wyjaśnił. Śledztwo trwa, jednak były agent między innymi Bena Johnsona został tymczasowo zawieszony i wszystko wskazuje na to, że swoją pokrętną logikę będzie mógł niedługo szczegółowo przedstawić odpowiednim organom. Powodzenia!

Rozwojowa jest także sprawa Frankiego Fredericksa. Ten świetny niegdyś sprinter w 2017 roku został zawieszony przez IAAF za naruszenie etyki. W 2009 roku jako członek Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) miał otrzymać przelewem 300 tysięcy dolarów od syna Lamine Diacka, byłego prezydenta IAAF. Pieniądze dostał… dokładnie tego samego dnia, którego ogłoszono, że igrzyska olimpijskie zostaną zorganizowane w Rio de Janeiro. Fredericks oczywiście przekonuje, że przelew nie miał z tym nic wspólnego, a kasa należała mu się za wykonywanie innych obowiązków.


Wszystkich 120 złapanych wraz ze szczegółowymi opisami zarzutów można znaleźć na stronie AIU. Nas chyba najbardziej cieszy to, że na tej wciąż wydłużającej się liście nie ma polskich nazwisk. Organizacja oprócz karania duży nacisk kładzie również na edukowanie. “Jako sportowcy jesteście bezpośrednio odpowiedzialni za to, co znajduje się w waszych organizmach. Nasza rada jest prosta – jeśli macie wobec czegoś wątpliwości, to tego nie bierzcie” – głosi jedno z haseł.

Cały system został wytłumaczony krok po kroku. Zawodnicy mogą być sprawdzani w trakcie zawodów, ale także przed nimi i po nich. Specjalnie w tym celu stworzono “rejestrowaną pulę testów” (RTP), w której nie brakuje znanych nazwisk. Możemy nawet sprawdzić, że w ostatnich miesiącach pobierano próbki od osiemnastu polskich lekkoatletów – między innymi Adama Kszczota, Anity Włodarczyk i Wojciecha Nowickiego.

Jak to działa? To program antydopingowy, do którego uczestników wybiera IAAF. Kryteria doboru zawodników nie są do końca jasne – może tam trafić w zasadzie każdy i nie może się na to nie zgodzić. Lekkoatleci co kwartał muszą aktualizować dane dotyczące miejsca, w którym można ich znaleźć. Główna zasada – po otrzymaniu telefonu od testera w trakcie godziny muszą być gotowi do zbadania. Pula sportowców jest co jakiś czas aktualizowana – zawodnicy mogą z niej wypaść, by potem znów się w niej pojawić. Cały czas mają dostęp do wszystkich danych, które są archiwizowane w programie ADAMS. Nikt nie zostaje jednak postawiony pod ścianą – sportowcy mają swoje prawa, które również mogą poznać na stronie AIU.

Co zrobić jeśli mój test dał wynik pozytywny? Odpowiedź na to pytanie i wytłumaczenie całej procedury także można znaleźć dwoma kliknięciami – podobnie jak stale rosnącą listę zakazanych substancji oraz listę tak zwanych terapeutycznych wyjątków. Ze 120 zarejestrowanych przypadków aż 40 dotyczy testów, które zostały sprawdzone ponownie po latach. Taki los może spotkać każdego z elitarnych sportowców – próbki najlepszych zawodników mogą być testowane z użyciem coraz to nowszych metod nawet osiem lat po samych zawodach.

AIU tak naprawdę dopiero się rozkręca – od teraz losy dopingowiczów będzie można śledzić w czasie rzeczywistym. Jeśli ktoś zostanie przyłapany, to dowiemy się o tym od razu – nie z mediów jak do tej pory, tylko z oficjalnej strony organizacji. Jawne będą także informacje dotyczące przesłuchań i dalszego procedowania w konkretnych przypadkach.

Uczciwość i transparentność idą ramię w ramię. Wierzymy, że podjęte przez nas praktyki wytyczą nowy wzór działania i przyczynią się do zwiększenia zaufania społecznego do czystości samych sportowców” – przekonuje David Howman, przewodniczący AIU. Wojna z dopingiem nie skończy się nigdy, ale dobrze wiedzieć, że “czyści” sportowcy mają w niej coraz większe szanse.

KACPER BARTOSIAK

foto: newspix.pl

Jan Ciosek

Opublikowane 22.07.2018 18:46 przez

Jan Ciosek

Weszło
21.07.2021

Podolski zostanie królem strzelców albo zaliczy bramkę sezonu?

Lukas Podolski trafił do Górnika Zabrze i jest to oczywiście piękna historia, tak wyczekiwany powrót do domu, natomiast dalej też musi być coś dopisane. Już na boisku. Nie wystarczy, że Podolski się uśmiechnie i sprzeda parę ładnych zdań. Potrzebne są też bramki, asysty, wpływ na zespół. Wszyscy się zastanawiamy – jak to z Podolskim w […]
21.07.2021
#WeszłoFuksem
14.07.2021

Euro, Copa America, tenis i UFC – czyli jak obłowić się w Fuksiarzu

Euro za pasem, zatem codzienne typowanko też za nami. No chyba, że ktoś lubi typować hokeja w poniedziałek, we wtorek i środę Ligę Mistrzów, w czwartek Ligę Europy, a w weekend Ekstraklasę i między to wplata siatkówkę. Tak czy siak – czas podsumować wasze najlepsze kupony w cyklu “Weszło Fuksem”. Co mamy dzisiaj? UFC, Euro, […]
14.07.2021
#WeszłoFuksem
09.07.2021

Kupon Kowala, tenisowa tasiemka i królowie Euro

“Weszło Fuksem”, to nasz cotygodniowym cykl, w którym bierzemy sobie na tapet pięć najciekawszych (i często wygranych) kuponów z Fuksiarza. Co mamy w tym tygodniu? Potężny kupon potężnego Kowala. Tasiemkę na dwanaście meczów tenisowych. Specjalność zakładu Fuksiarza. No ludzie, czego my nie mamy – tak pytajcie, to będzie łatwiej. Klasyczny zestaw McKupon – czyli pewniaczek, […]
09.07.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
07.07.2021

Fuksiarz rejestracja – jak założyć konto w Fuksiarz.pl?

Wszystko ma swój początek. Życie, związek, praca, zajawki. Początek ma też typowanie w Fuksiarz.pl. Wybaczcie ten górnolotny i pompatyczny wstęp – zwłaszcza, że rejestracja w Fuksiarzu jest banalna, prosta, a sam proces zakładania konta niezwykle sprawny. Ponadto u tego bukmachera możecie przejść przez tzw. etap szybkiej rejestracji. No to co? Czas przeprowadzić was przez to […]
07.07.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
06.07.2021

Fuksiarz kod promocyjny lipiec 2021 + najwyższe promocje!

Z bukmacherami jest tak, że lubimy najbardziej ich wtedy, gdy kupony rozliczane są na zielono. Ale jak wiadomo – nie zawsze tak jest. Natomiast zawsze w Fuksiarz.pl można dostać kody promocyjne na start – to trochę tak, jak gospodarz wita nas ciepłym posiłkiem i smaczną herbatką. No i Fuksiarz w taki sposób was wita w […]
06.07.2021
#WeszłoFuksem
30.06.2021

Taśma miesiąca, Euro 2020 reklamą Fuksiarza i ekspert piłkarsko-tenisowy

Euro 2020 jest fajne. A zarabianie na typowaniu Euro 2020 równie spoko. Więc jeśli można zarobić sobie w Fuksiarzu na tym, że z jednej strony emocjonujecie się turniejem, a z drugiej przytulacie przyjemną sumkę, to zapytajcie autorów kuponów z nowego “Weszło Fuksem”. Czyli naszego cyklu, gdzie pokazujemy wam najciekawsze zakłady poprzedniego tygodnia. Jakich fuksiarzy mamy […]
30.06.2021
Inne sporty
21.07.2021

Giannis i Bucks pokazali, że nie ma jednej drogi do mistrzostwa

Jak wygląda przepis na sukces w NBA? W ubiegłych latach wielokrotnie mówiliśmy o “super-teamach”, zespołach zbudowanych na zasadzie – robimy miejsce w budżecie, a potem ściągamy gwiazdy (za sprawą transferów, albo “łowiąc” wolnych agentów), które zaprowadzą nas do ziemi obiecanej. Tak powstali obecni Los Angeles Lakers czy Brooklyn Nets. Dziś w nocy Milwaukee Bucks, zdobywając […]
21.07.2021
NBA
20.07.2021

Malone, Barkley, Iverson… Najwięksi, którzy nie zdobyli pierścienia

Elgin Baylor miał aż siedem szans w finałach. Nie wykorzystał ani jednej. Z kolei Charles Barkley do finałów dotarł tylko raz, lecz tam na jego drodze stanął Michael Jordan. Patrick Ewing poległ w konfrontacji z Hakeemem Olajuwonem, a Allen Iverson nie sprostał mocarnym Los Angeles Lakers. Oto ranking najlepszych koszykarzy, którzy nie wygrali mistrzostwa NBA. […]
20.07.2021
Inne sporty
18.07.2021

Bądź spokojny, Gamrot nie wychodzi z formy. Polak poddał rywala w minutę

– Masz to, robiłeś to już wiele razy – krzyczał do Mateusza Gamrota jego wieloletni przyjaciel Borys Mańkowski, gdy “Gamer” obalił Jeremy’ego Stephensa w 30 sekundzie walki na UFC Vegas 31. Polak w swojej trzeciej walce w najlepszej organizacji MMA na świecie pokazał spektakularny poziom zapasów i jiu-jitsu. Do nieznacznej porażki w debiucie i zgrabnym […]
18.07.2021
Inne sporty
18.07.2021

Sporty walki. Kołecki nokautuje na KSW, Włodarczyk wrócił do bokserskiego ringu

W walce wieczoru dzisiejszego KSW nieporozumienia z przeszłości i nadal trwający konflikt mieli wyjaśnić sobie Szymon Kołecki i Akop Szostak. Zdecydowanym faworytem walki był ten pierwszy. Szybko okazało się, że niebezpodstawnie, bo Kołecki rywalem po prostu wytarł klatkę. Wcześniej na KSW też jednak sporo się działo – widowiskowy debiut zaliczył Tomasz Sarara, a Adrian Bartosiński […]
18.07.2021
Weszło
10.07.2021

Czy Conor McGregor znów może być wielki?

Dokończenie trylogii. Podtekst konfliktu osobistego. Walka być może o przepustkę do starcia o pas wagi lekkiej UFC. Maszyna marketingowa rozkręcona na pełen regulator. Conor McGregor po raz trzeci zmierzy się dziś w nocy z Dustinem Poirierem. Dla Irlandczyka to jedno z najważniejszych starć w karierze. Bo dziś dowiemy się, czy Conor wciąż może być wielki. […]
10.07.2021
Inne sporty
30.06.2021

Testujemy Hierro V6 – nowe buty trailowe od New Balance

Wystartuj w biegu górskim, a asfalt przestanie cię kręcić. Na przestrzeni ostatnich lat znajomi zawodnicy wiele razy powtarzali mi to zdanie. Nie skusiłem się na ich sugestie, głównie dlatego, że po prostu lubię brać udział w miejskich wyścigach. Niezależnie od tego, zdarza mi się trenować w górach. Wam pewnie też. Co więcej, jestem przekonany, że […]
30.06.2021
Inne sporty
13.03.2020

Panowie, wyłączcie wasze silniki. I to raczej na dłuższy czas… Motorsport także odwołany

Dla kibiców sportów motorowych połowa marca to tradycyjnie czas, kiedy kończy się sen zimowy, a zaczyna wielkie ściganie. W tym roku miało być tak samo, najlepsi kierowcy świata już byli w Australii, gotowi do rozpoczęcia sezonu Formuły 1. A jednak, silniki nie zostaną odpalone, żadnego ścigania nie będzie. Królowa sportu motorowego zapada w ponowny sen […]
13.03.2020
Inne sporty
12.03.2020

Formuła 1? Nie, Formuła Covid-19! Jak się ścigać z koronawirusem

Turnieje tenisowe – odwołane. Gale sportów walki – odwołane. Mecze piłkarskie – jedne odwołane, inne – póki co – rozgrywane bez udziału publiczności. Wszystko oczywiście przez epidemię koronawirusa, która uderzyła w świat sportu z ogromną siłą. Tymczasem Formuła 1 właśnie szykuje się do rozpoczęcia sezonu, jak gdyby nigdy nic. No, dobra, jak gdyby nigdy nic […]
12.03.2020
Inne sporty
08.03.2020

Kim jesteś? Jesteś zwycięzcą. Z tym, że chyba nie bardzo…

Czy są jakieś granice żenady? Cóż, patrząc na to, co wydarzyło się na ringu w Łomży – chyba nie w świecie boksu. Oto Artur Szpilka stoczył pierwszą walkę po powrocie do kategorii junior ciężkiej. Walkę słabą, żeby nie powiedzieć – żenującą. Ale jego kiepska postawa była niczym w porównaniu do tego, co pokazali austriaccy sędziowie. […]
08.03.2020
Inne sporty
07.03.2020

Jędrzejczyk przed walką o pas: Kocham rywalizację. Nawet gdy gram ze szwagrem w chińczyka, mocno walczę

W życiu Joanny Jędrzejczyk nie ma miejsca na nudę. Polska wojowniczka dziś w nocy stanie przed wielką szansą na odzyskanie mistrzowskiego pasa federacji UFC. W międzyczasie Joanna Jędrzejczyk jest po prostu Joanną Jędrzejczyk: pewną siebie, wyszczekaną, zdecydowaną i świadomą swoich możliwości wojowniczką. Po tym, jak mistrzyni UFC Weili Zhang pokazała polskim kibicom środkowy palec, JJ […]
07.03.2020
Inne sporty
24.02.2020

W skokach narciarskich się udało. Teraz szukamy następców Kubicy

Ulica Bielańska w Warszawie to tak naprawdę ledwie uliczka, jakiej przebiegnięcie zajęłoby dobremu sprinterowi może 15 sekund. Stoi tu kilka bloków, apteka, najmniejsza pętla autobusowa w mieście (dla jednego autobusu), osiedlowa siłownia, popularna klubokawiarnia i salon pielęgnacji psów, podobno najlepszy w kraju. Aha, i jeszcze siedziba PKN Orlen, największej polskiej firmy. Kimi Raikkonen, mistrz Formuły […]
24.02.2020
Inne sporty
23.02.2020

Król Cyganów królem świata! Tyson Fury zdemolował Wildera

Takie walki kochamy, dla takich walk zarywamy noce. Dziś nawet nie trzeba było rezygnować ze snu, a jedynie ustawić budzik na świt polskiego czasu. Choć wstawanie w niedzielę około piątej rano to czyste barbarzyństwo, to jednak żadnego fana boksu specjalnie namawiać nie trzeba było. W Las Vegas toczyła się walka, na którą świat czekał od […]
23.02.2020
Liczba komentarzy: 6
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jozef Wojciechowski
Jozef Wojciechowski (@jozef-wojciechowski)
3 lat temu

Zawodowych sportowców dzielimy na 2 kategorie: dopingowiczów i źle przebadanych.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

pepe72
pepe72 (@pepe72)
3 lat temu

Dopóki zgody na koks nie będą publiczne to nadal pi…e kotka za pomocą młotka. Wiliamsy miały oficjalną zgodę WADA na koks. Za to wiele osób się czepiało Radwańskiego, że sugerował, że niektóre tenisistki są na dopingu.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

Suche Info
27.07.2021

Alderweireld odszedł z Tottenhamu do Kataru

Toby Alderweireld oficjalnie przechodzi z Tottenhamu do katarskiego Al-Duhail. Kluby osiągnęły porozumienie w sprawie transferu. Według medialnych doniesień kwota transakcji wyniosła 15 mln euro. Obrońca reprezentacji Belgii spędził w Tottenhamie sześć lat po przyjściu z Atletico. Dla klubu z Londynu rozegrał 236 meczów, w których strzelił 9 goli. Żadnego trofeum nie zdobył, ale w 2019 roku […]
27.07.2021
Suche Info
27.07.2021

Ferdinand: Varane musi być gotowy na to, że w Anglii czasem jest kopanina

Transfer Raphaela Varane’a z Realu Madryt do Manchesteru United jest już praktycznie pewny, więc pierwsi eksperci zaczynają go oceniać. Rio Ferdinand jest dobrej myśli co do Francuza, ale uważa, że jedna rzecz będzie dla niego wyzwaniem.  – Varane będzie musiał zrozumieć, że w Anglii gra się inaczej niż gdzie indziej. Czasami jedziesz do takich miejsc […]
27.07.2021
Anglia
27.07.2021

Witajcie w Derby County, krainie absurdów

Na froncie stadionu Pride Park umieszczono gigantyczną grafikę przedstawiającą kilku piłkarzy Derby County oraz ich trenera – Phillipa Cocu. Obraz ten przetrwał zwolnienie Holendra, tymczasową robotę Wayne’a Rooneya, podpisanie stałej umowy z Rooneyem i kilka miesięcy pracy rzeczonego. Zdjęto go dopiero na koniec sezonu 2020/21. Witajcie w Derby County, krainie absurdów, krainie przeklętej. Gdy szeregi […]
27.07.2021
Kanał Sportowy
27.07.2021

WESZŁOPOLSCY WRÓCILI! – BIAŁEK, PACZUL, ROKI I SMYK od 14

Wróciła #Ekstraklasa, a wraz z nią #Weszłopolscy! Jakub Białek, Paweł Paczul, Mateusz Rokuszewski i Damian Smyk omawiają najważniejsze wydarzenia 1. kolejki polskiej ligi! Zapraszamy! 
27.07.2021
Suche Info
27.07.2021

“FF” jednak przyzna Złotą Piłkę za rok 2020? Szansa dla Lewandowskiego

“France Football” nie przyznał Złotej Piłki za rok 2020, tłumacząc to zawirowaniami w niektórych rozgrywkach z powodu koronawirusa. W praktyce oznaczało to tylko tyle, że liga francuska nie dokończyła sezonu. Decyzja gazety była powszechnie krytykowana, ponieważ podjęto ją bardzo szybko, na początku całego zamieszania. Siłą rzeczy nie spodobała się ona również w Polsce, bo faworytem […]
27.07.2021
Kozacy i badziewiacy
27.07.2021

Nowi w lidze? Prędzej kozacy niż badziewiacy

W trakcie pierwszej kolejki Ekstraklasy siłą rzeczy większą uwagę przykładaliśmy do nowych graczy, wyłapując potencjalnych kozaków i oczywiście badziewiaków. Pierwsze wrażenie nie jest najgorsze – dłuższa kolejka ustawiła się do pierwszej drużyny. Nie tak długa, że jej koniec można stracić z pola widzenia, wystarczą ręce, by wszystkich policzyć na palcach, ale jednak.  Ostatecznie do premierowego […]
27.07.2021
Brama dnia
27.07.2021

Drybling Onomaha czy przewrotka Moreno? | BRAMA DNIA

Wczoraj w “Bramie dnia” bezproblemowo zatriumfował Elton. Dzisiaj mamy dla was natomiast kolejne spektakularne propozycje, choć tym razem akurat niezwiązane z polskim podwórkiem. Skoczymy do Wielkiej Brytanii i do Chin. W podróż zapraszamy was wraz z Gatigo. JOSHUA ONOMAH VS CARDIFF (27.07.2020) Play-offy na zapleczu angielskiej ekstraklasy na ogół przynoszą sporo emocji i generują masę […]
27.07.2021
Suche Info
27.07.2021

Niesamowite pudło w lidze argentyńskiej [WIDEO]

W meczu 2. kolejki argentyńskiej ekstraklasy Argentinos Juniors pokonali skromnie Newells Old Boys, ale napastnik gospodarzy Nicolas Reniero i tak schodził z boiska niepocieszony. Wszystko przez swoje niesamowite pudło w doliczonym czasie gry. Nowy snajper Argentinos przejął piłkę, którą zbyt lekko wycofywał obrońca, minął bramkarza i musiał tylko spokojnie posłać futbolówkę do siatki. Kilka metrów, […]
27.07.2021
Suche Info
27.07.2021

Stępiński jedną nogą w Arisie Limassol

Mariusz Stępiński znajduje się już na ostatniej prostej, żeby zostać wypożyczonym z Hellasu Verona do Arisu Limassol – informują Meczyki.pl. Cypryjczycy zagwarantują sobie prawo pierwokupu polskiego napastnika, który ostatni sezon spędził na wypożyczeniu w Lecce, dla którego strzelił 9 goli w Serie B. Aris Limassol to beniaminek cypryjskiej ekstraklasy, ale niedawno przejął go rosyjski oligarcha, […]
27.07.2021
Weszło
27.07.2021

Kwiaty i koszulki piłkarskie

2002 rok. Hampden Park. Półfinał Scottish Challenge Cup. James Allan podciąga spodenki pod sam pępek. Lewoskrzydłowy szkockiego Queen’s Park właśnie strzelił gola Brechin City. Nic to jednak nie dało i popularne Pająki odpadły z rozgrywek. 2009 rok. Hampden Park. Koncert U2 i Glasvegas. James Allan wychodzi na scenę na godzinę przed Bono. Zdejmuje czarne okulary, […]
27.07.2021
Suche Info
27.07.2021

“Wyczyn” w lidze duńskiej: posłał piłkę poza stadion przy rzucie wolnym [WIDEO]

Nie tylko w polskiej lidze zdarzają się absolutnie kuriozalne sceny. W internecie viralem jest już nagranie rzutu wolnego w wykonaniu Emila Holma z duńskiego ekstraklasowca SonderjyskE. Facet dokonał tego, o czym często się żartuje przy okazji fatalnie wykonanych rzutów wolnych. On faktycznie uderzył z wolnego tak źle, że… posłał piłkę poza stadion. Ciekawe, gdzie wylądowała. […]
27.07.2021
Weszło
27.07.2021

Nie zrobić fikołka

Głupio w boksie poddać się przy bandażowaniu rąk, przed założeniem rękawic i wyjściem na ring. Nie wypada wejść na trampolinę do skakania do wody i zrobić w tył zwrot przed podjęciem jakiejkolwiek próby rzucenia się w dół z jednego, z trzech, z pięciu czy kto-tam-wie-ilu metrów. Kijowo przyjść na mecz ping-ponga bez rakietki. Albo na […]
27.07.2021
Suche Info
27.07.2021

Legia rezygnuje z Jurczenki

Ukraińskie media donosiły o poważnym zainteresowaniu Legii Warszawa Władłenem Jurczenką, któremu skończył się kontrakt w Zorii Ługańsk. Jak jednak donosi Legia.net, temat jest już nieaktualny. 27-letni Ukrainiec na papierze wyglądał całkiem ciekawie. Ma na koncie 18 meczów i 3 gole dla Bayeru Leverkusen, a ostatnio dobrze radził sobie w ojczystej ekstraklasie w barwach Zorii. Mimo […]
27.07.2021
Suche Info
27.07.2021

Cztery transfery Górnika Polkowice

Górnik Polkowice w poniedziałek pozyskał czterech nowych zawodników. Szeregi beniaminka I ligi zasilili Marcin Biernat, Maciej Pałaszewski, Dorian Krakowski i Kajetan Szmyt. Obrońca Biernat w ostatnim sezonie rozegrał 28 meczów dla Miedzi Legnica. To doświadczony pierwszoligowiec. Pomocnik Pałaszewski ma na koncie 36 spotkań w Ekstraklasie dla Śląska Wrocław, ale wiosną grał głównie w trzecioligowych rezerwach. […]
27.07.2021
Prasówka
27.07.2021

Mamrot: Nie miałem poczucia, że wracam za szybko

We wtorkowej prasie szału nie ma. Na pierwszy plan wysuwa się rozmowa z Ireneuszem Mamrotem, ale ona też niczego nam nie urywa.  PRZEGLĄD SPORTOWY Kamil Kosowski jest pozytywnie zaskoczony formą naszych pucharowiczów. Pierwsze zaskoczenia przyszły już na otwarciu nowego sezonu. Za nami prawie cała pierwsza kolejka i jestem zdziwiony formą, którą prezentują nasi pucharowicze. Dotychczas […]
27.07.2021
Weszło
27.07.2021

NAJLEPSZE TRANSFERY DO EKSTRAKLASY 2021/22 | Smykałka #13

27.07.2021
Suche Info
26.07.2021

Milik nie zagra w pierwszym meczu Ligue 1

Arkadiusz Milik jest wielkim pechowcem. Z powodu kontuzji łąkotki był zmuszony opuścić Euro 2020. Kiedy wróci na boisko? Jak informuje Wirtualna Polska, Arkadiusz Milik od półtora miesiąca nie brał udziału w żadnych treningach piłkarskich. Ćwiczył w specjalistyczny sposób, według specjalnej rozpiski, żeby przesadnie nie obciążać łąkotki i nie ryzykować ewentualnych dalszych powikłań. Rehabilitacja ponoć przebiega […]
26.07.2021
Suche Info
26.07.2021

Hertha sprowadza konkurenta dla Piątka

Krzysztof Piątek leczy kontuzję. Według informacji niemieckiego dziennika Bild wróci do gry w połowie września, ale to wizja optymistyczna, bardziej realistyczny wydaje się październik. Czy od razu będzie w formie? Pewnie nie, będzie potrzebował czasu i zaufania. Tymczasem Hertha Berlin sprowadza mu konkurenta.  Hertha Berlin are set to sign Stevan Jovetic as free agent, as […]
26.07.2021