post Avatar

Opublikowane 02.06.2018 19:12 przez

redakcja

Czasami zdarza się, że po zakończeniu kariery, piłkarze, korzystając ze swojej sławy, idą w politykę. Niektórzy, jak George Weah, zostają prezydentami swojego kraju. Inni, jak Maciej Żurawski, zatrzymują się na telewizyjnej analizie protokołu z Kioto, ale tendencja ogólnie jest dość stała. Obecność na tej liście Hakana Sukura, jednego z największych bohaterów Mistrzostw Świata w 2002 rokku, nie zaskakuje wcale. Wyjątkowa jest za to sytuacja, w której się znalazł, bo to właśnie przez politykę, Sukur musiał uciekać z własnego kraju.

Problemy legendy tureckiego futbolu zaczęły się pięć lat temu. Przez Turcję przetoczyła się wówczas afera korupcyjna, w którą zamieszanych było blisko sto osób. Również tych związanych z najważniejszymi politykami w kraju, bo w toku śledztwa aresztowano synów trzech ministrów w rządzie ówczesnego premiera i obecnego prezydenta, Recepa Erdogana. Jego potomek także znalazł się w kręgu podejrzanych, ale szczęśliwie uniknął zatrzymania, prawdopodobnie dzięki wcześniejszemu ostrzeżeniu ojca. Jednocześnie Erdogan antykorupcyjne czystki uznał za próbę zamachu stanu, którą w jego mniemaniu miał sterować Fethullah Gulem, lider ruchu Hizmet, od prawie dwudziestu lat mieszkający w USA. Turecki przywódca, chcąc ograniczyć wpływy swojego największego wroga, zaczął wówczas masowo zamykać prowadzone przez niego szkoły i zatrzymywać powiązanych z nim ludzi, których uważał za zagrożenie dla swojej władzy.

Gdzie w tym skomplikowanym świecie sprzecznych interesów znajdował się Sukur? Najlepszy strzelec w historii reprezentacji Turcji bardzo długo należał do obozu Erdogana. W 2011 roku wszedł nawet do parlamentu, startując w wyborach z list założonej przez niego Partii Sprawiedliwości i Rozwoju. Sukur i Erdogan pozostawali więc w przyjacielskich relacjach, ale reakcje premiera na wydarzenia z 2013 roku sprawiły, że były piłkarz mocno od niego odbił. Wystąpił nawet z partii i ostatecznie przeszedł na stronę Gulena, co mogło oznaczać tylko jedno. Trafił na czoło listy naczelnych wrogów Erdogana.

Bliskie kontakty Sukura i Gulena nie były jednak niczym nowym. Były zawodnik m.in. Galatasaray i Interu Mediolan od dawna uważał przywódcę ruchu Hizmet za swojego mentora i podobnie jak on opowiadał się za europejskim modelem obecności religii w życiu publicznym oraz łagodniejszą wersją islamu. Co ciekawe, Erdogan również długo widział w Gulenie swojego sojusznika, ale w 2013 roku, gdy już na dobre zachłysnął się władzą, całkowicie zmienił optykę. Wtedy na dobre zaostrzył swoją retorykę, w eter puścił prawdziwą nawałnicę zarzutów pod adresem mieszającego w USA intelektualisty i przejął kontrolę nad gazetą „Zaman” oraz agencją prasową „Cihan”, które w Turcji miały status „mediów Gulena”. Sam polityk stał się w Turcji osobą niepożądaną, a jego zwolennicy otrzymali od obozu Erdogana jasne ultimatum – albo jesteście z nami, albo jesteście w więzieniu. Hakan Sukur nie chciał ani tego, ani tego, więc spakował manatki i w 2015 roku wraz z rodziną przeniósł się do Palo Alto w Kalifornii.

Do podjęcia takiej decyzji Sukur dojrzewał stosunkowo długo. Z pierwszymi problemami spotkał się bowiem już w 2013 roku, tuż po złożeniu partyjnej legitymacji i wystąpieniu z parlamentu. – Od tego czasu miałem nieustanne problemy z prowadzeniem biznesu. Przeszkadzano mi praktycznie we wszystkim. Wtedy pomyślałem, że muszę zrobić sobie przerwę, wszystko przemyśleć, na spokojnie ocenić perspektywy. Nie mogłem bowiem normalnie pracować – mówi na łamach The New York Times’a.

Sukur w Palo Alto osiadł ze względu na przyjaciół, którzy mieszkali tam od kilku lat. Na początku nie zakładał, że przymusowa emigracja potrwa aż tak długo, ale gdy w 2016 roku, po nieudanej próbie puczu w Turcji, wystawiano za nim nakaz aresztowania i postawionozarzuty znieważenia prezydenta oraz jego syna, zdał sobie sprawę, że szybko nie wróci do kraju. W międzyczasie państwo zajęło jego posiadłości, wszystkie przedsięwzięcia biznesowe oraz pieniądze zgromadzone na kontach bankowych. Do więzienia na dwanaście miesięcy trafił ojciec Sukura, a on sam został przedstawiony w mediach jako „członek organizacji terrorystycznej”. Dawny bohater stał się wrogiem całego narodu.

Powrót byłego piłkarza do kraju aktualnie jest więc praktycznie niemożliwy. Aby na nowo zacząć spokojne życie w Turcji, Sukur musiałby się ukorzyć i publicznie przeprosić Erdogana oraz wyrazić poparcie dla jego reżimu. – Gdybym zaczął grać ich melodię i robił to, co oni mówią, wiódłbym bardzo szczęśliwe i dobre życie. Byłbym ministrem. A tak, po prostu sprzedaję kawę – opowiada w rozmowie z „New York Timesem”.

Z kawą bynajmniej nie żartuje. Jeśli kiedyś życie rzuci was w okolice Palo Alto, koniecznie wstąpcie do kawiarni „Tuts”. Bardzo możliwe, że za ladą spotkacie niepozornego gościa, którego miejscowi biorą za jeszcze jednego emigranta. Bardzo możliwe, że kawę do stolika poda wam autor najszybciej strzelonego gola w historii piłkarskich Mistrzostw Świata. Bardzo możliwe, że zagada po angielsku i opowie, dlaczego musiał uciekać z ojczyzny.

W USA były piłkarz będzie mieszkać co najmniej do 2020 roku. Właśnie wtedy upływa ważność jego wizy. Co dalej? Na razie wraz z całą rodziną zgłosił się do loterii, w której można wylosować zieloną kartę. Jeśli los się do nich uśmiechnie, to Sukur zamierza wrócić do futbolu. W Kalifornii chciałby zbudować akademię piłkarską i zostać w niej trenerem. W głowie cały czas ma też wizję, w której wraca do ukochanego kraju, by wieść tam normalne życie. I naprawdę głęboko wierzy, że ten scenariusz kiedyś się ziści.

Fot. Newspix.pl

Opublikowane 02.06.2018 19:12 przez

redakcja

Liczba komentarzy: 15
Subscribe
Powiadom o
guest
15 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gino Lettieri vel Wunderwaffe (@icek-mordehaj)
2 lat temu

W polityce tak bywa. Postawił na złego konia i skutki okazały się opłakane, tym bardziej, że obecny przywódca Turcji raczej nie bawi się w subtelne rozwiązania.

fan kibolkiewicza
fan kibolkiewicza (@fan-kibolkiewicza)
2 lat temu

Nie wiem czy na takiego złego konia postawił. Postawił w zgodzie ze sumieniem i chwała mu za to. Jaki jest Erdogan, każdy rozsądny widzi. Niestety, turecki niewykształcony motłoch, głosuje na takich satrapów tak jak i u nas motłoch głosuje na warchołów pisowskich. Retoryka taka sama: kto nie z nami ten wróg narodu i zdrajca.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
2 lat temu

Treść usunięta

fan kibolkiewicza
fan kibolkiewicza (@fan-kibolkiewicza)
2 lat temu

Co kurwa, kiedy miałes retoryke, że kto nie z nami ten zdrajca? Potrafisz logicznie myśleć? Nie? To po co zabierasz kurwa głos.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
2 lat temu

Treść usunięta

fan kibolkiewicza
fan kibolkiewicza (@fan-kibolkiewicza)
2 lat temu

jeśli ci zależy na tym, żeby się obnosić ze swoimi brakami w logicznym myśleniu, to możesz

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
2 lat temu

Treść usunięta

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gino Lettieri vel Wunderwaffe (@icek-mordehaj)
2 lat temu

Kiedyś tak było. Za PRL-u.
Przykład z moherami chybiony. Nie ta skala, nie ten kaliber retoryki, nie do takich odczuć się odwołujący. Pudło. Śmierci wrogom ojczyzny raczej też po ulicach nie głoszono. Nie to, żebym wrogów ojczyzny lubił, ale bardziej martwi mnie to, kto ich miałby wskazywać i jakie wybierze kryterium
Bardzo nam się Polska radykalizuje i twierdzenie, że jest tak od dawna (w sensie, że to nic nowego, że już od dobrych paru lat tak jest) to jakiś kuriozum.

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gino Lettieri vel Wunderwaffe (@icek-mordehaj)
2 lat temu

Nie oceniam jego wyboru pod względem moralnym. Mówiąc o „złym koniu” miałem na myśli to, że związał się z obozem, który ostatecznie przegrał i teraz ponosi tego konsekwencje. Opisałem to czysto politycznie, a w tym kontekście Sukur jest (przynajmniej na dziś) przegranym.

fan kibolkiewicza
fan kibolkiewicza (@fan-kibolkiewicza)
2 lat temu

Rozumiem. Ale sam tytuł artykułu jest mylący. Jak zobaczyłem w tym kontekscie Sukura, to sobie pomyślałem: co on nawywijał? Okazuje się, że wrogiem ludu można zostać, kiedy nie popiera się władzy.

Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gino Lettieri vel Wunderwaffe (@icek-mordehaj)
2 lat temu

Można. Historia zna takie przypadki. Oczywiście jest to typowe dla władzy dalekiej od szanowania zasad demokracji, ale to chyba już rzecz oczywista.

adrianL
adrianL (@adrianl)
2 lat temu

Zawsze się znajdzie jakiś błazen,który nawet na portalu sportowym nie wytrzyma bez komentarza politycznego.

zenek_ze_wsi
zenek_ze_wsi (@zenek_ze_wsi)
2 lat temu
Reply to  adrianL

adrian
A jakich komentarzy oczekujesz, jeśli na portalu sportowym jest artykuł o polityce?

Luís Norton de Matos
Luís Norton de Matos (@luisnorton)
2 lat temu

No cóż, j też nie wiem, czy mam się bratać z DM czy BL, a może nawet z MW. Niemniej dodam, że Erdogana należy sikać i się nie bać, szczęgóły na trubunie11

Arystoteles Papas
Arystoteles Papas (@arystoteles)
2 lat temu

Może po upłynięciu ważności jego wizy trafi do Polski. Wszak to w kraju nad Wisłą miał kiedyś stanąć 70-tysięczny stadion jego imienia 😉

Weszło
24.02.2021

Paradoks Barcelony. Wygrała 3:0, a i tak trudno ją chwalić

Mamy dopiero końcówkę lutego, a już powoli można się zastanawiać, czy Barcelona jest na finiszu sezonu. W Lidze Mistrzów wiadomo – pewny wylot z rozgrywek, nic dwa razy się nie zdarza, a już na pewno nie z taką grą. Puchar Króla? Mniejsze, ale też ciężary, skoro ekipa Koemana wyłapała 0:2 od Sevilli w pierwszym meczu. […]
24.02.2021
Weszło
24.02.2021

Oklaski dla sędziów – przerost formy na treścią czy dobry krok?

Kiedy słyszymy o akcjach typu tęczowe opaski kapitańskie, gest klękania na rzecz walki z rasizmem czy inne tego typu rzeczy, myślimy „oho, w Buckingham Palace zrobili kolejną burzę mózgów”. Jako ojcowie futbolu Anglicy nie dość, że słyną z wprowadzania różnych zmian, to jeszcze w ostatnich latach przyzwyczaili nas, że reagują na wydarzenia przeszyte rasizmem czy […]
24.02.2021
Weszło
24.02.2021

Problemy z inauguracją wiosny w 1. lidze. Resovia nie zagra w Niepołomicach

Zaległe mecze pierwszej ligi za nami, start rundy wiosennej za pasem a grać nadal nie ma gdzie. Słyszymy, że piątkowy mecz Puszczy Niepołomice z Resovią Rzeszów nie odbędzie się tam, gdzie pierwotnie miał się odbyć. Resovia z uwagi na problemy z własnym stadionem przełożyła mecz do Niepołomic, jednak nadal pełniła rolę gospodarza. Tyle że w […]
24.02.2021
Blogi i felietony
24.02.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Chińczycy inwestują w Slavię Praga, odpowiedzialny za bezprecedensowy deal jest ponoć sam prezydent Milos Zeman, którego otwarta polityka zwabiła kapitał z Azji. Hiszpańsko-chińskie konsorcjum rzuca Ligue 1 wędkę, dzięki której liga francuska może nawiązać walkę z La Liga oraz Premier League – to rekordowa sprzedaż praw telewizyjnych. Chiny prowadzą stadionową ekspansję w Afryce, budując obiekty […]
24.02.2021
Weszło
24.02.2021

Zagłębie Lubin wymienia napastników z Radomiakiem

Ach, deadline day, święto transferów. Wszyscy czekamy na hity, więc nasi ligowcy nam je dostarczają. Zagłębie Lubin zimą miało dwa problemy: a) znaleźć napastnika, b) opędzlować komuś Roka Sirka. I na Dolnym Śląsku pewnie sami są zaskoczeni, że udało się dokonać tych rzeczy za jednym zamachem. Jak? Wystarczyło przedzwonić do Radomia i załatwić wymianę napastników. […]
24.02.2021
Weszło
24.02.2021

Czy Lewandowski strzeli 100 goli w Lidze Mistrzów?

Mocny Bayer Leverkusen kontra Real Madryt. 2004 rok, świeże wspomnienia po finale Ligi Mistrzów sprzed dwóch lat. „Królewscy” naszpikowani gwiazdami, w składzie niemieckiej ekipy Polak, Jacek Krzynówek, wówczas symbol piłkarza, któremu udaje się na zachodzie. 39. minuta, bomba z dystansu, słupek, plecy Casillasa, gol. Lider naszej reprezentacji otwiera wynik, Bayer przewozi Real trójką, a my, […]
24.02.2021
Weszło
24.02.2021

Quiz piłkarski. Zwycięzcy finałów Ligi Mistrzów

Zapraszamy na nasz kolejny quiz piłkarski. Kategoria? Liga Mistrzów. A konkretniej jej finały. Czy potraficie wymienić przedstawicieli wszystkich krajów, którzy zagrali w zwycięskim meczu o triumf w Champions League (czyli od edycji 92/93)? Wzięliśmy pod uwagę zarówno tych, którzy wychodzili w podstawowym składzie, jak i piłkarzy, którzy pojawiali się na boisku w trakcie spotkania. Wyszło […]
24.02.2021
Weszło
24.02.2021

Środa z Ligą Mistrzów: fajerwerki we Włoszech, ciężary Realu i przekleństwo Manchesteru City

Czy można złapać wytchnienie i odpuścić sobie dzisiejsze mecze Ligi Mistrzów? Jasne, że można, ale nie warto. Już wczoraj było całkiem nieźle – starcie Atletico Madryt z Chelsea było co prawda średnio emocjonujące, ale strzelaninę Lazio z Bayernem oglądało się przednio. A wiecie co? Dzisiaj będzie jeszcze lepiej. Wszystkie grające dzisiaj drużyny mają coś do […]
24.02.2021
Kanał Sportowy
24.02.2021

Dziennikarskie Zero #14 – artyści chcą mnie okraść!


24.02.2021
Weszło
24.02.2021

37 lat i topowe liczby w lidze. Łukasz Trałka wycina wszystkim Niezły Numer

Łukasz Trałka – amazing skills & goals – 2020/2021 Danza Kuduro. Nie jesteśmy pewni, czy za parę lat gdzieś w odmętach internetu nie trafimy na taki filmik. I wspomnimy sobie, jak 37-letni Trałka niespodziewanie reanimował swoją karierę w Warcie. Reanimował do tego stopnia, że dziś poznaniacy są o cztery „oczka” od czwartej pozycji w tabeli. […]
24.02.2021
Weszło
24.02.2021

Lewandowski czy Raul, Kroos czy Xavi? Najlepsza jedenastka w historii Ligi Mistrzów

Kto odegrał większą rolę w triumfach Realu Madryt w Lidze Mistrzów – Luka Modrić czy Toni Kroos? Kogo należy docenić mocniej za sukcesy Barcelony – Xaviego czy Andresa Iniestę? Kto zapracował na status najlepszego napastnika w dziejach Champions League – Raul Gonzalez, Robert Lewandowski, a może Thierry Henry lub Andrij Szewczenko? Carlo Ancelotti, Pep Guardiola, […]
24.02.2021
Weszło
24.02.2021

PRASA. Hyballa: Jesteśmy w dobrej relacji z Kubą, ale to ja jestem bossem w drużynie

W środowej prasie m.in. rozmowy z Peterem Hyballą, Andrzejem Niewulisem i prezesem Górnika Zabrze. Jest też tekst o kryzysie Zagłębia Lubin, cytaty z Richmonda Bokaye i felieton o pasywności kandydatów na prezesa PZPN. PRZEGLĄD SPORTOWY Ilkay Gündogan w tym sezonie popisuje się fantastyczną skutecznością. W takiej formie może nawet zostać najlepszym graczem Premier League. – […]
24.02.2021
Włochy
24.02.2021

Antonio Percassi, czyli odwaga pójścia pod prąd

– Nasze ostatnie dokonania są stratosferyczne – stwierdził Antonio Percassi, prezydent Atalanty, gdy drużyna po raz drugi z rzędu uplasowała się na trzecim miejscu w Serie A, wypracowując sobie tym samym następną okazję do pokazania się w Lidze Mistrzów. Z jednej strony 68-letni Włoch chciał w ten sposób podkreślić, jak niesamowite są rezultaty jego klubu […]
24.02.2021
Weszło
23.02.2021

Zdobądź bramkę, zabij mecz i wyjedź z tego miasta. Chelsea wygrywa z Atletico Madryt

Gdybyśmy byli naprawdę upierdliwi, moglibyśmy śmiało pominąć pierwsze 65 minut spotkania. Akcji było jak na lekarstwo, jedynym co trzymało nas przed zaśnięciem, były spięcia między zawodnikami. A to Rudiger złapał się za chabety z Luisem Suarezem, a to ktoś wywalił Wernera, zanim ten zdążył się rozpędzić. A jednak ktoś zdołał w tym meczu wygrać. Lewandowski […]
23.02.2021
Weszło
23.02.2021

Strzelanina w Rzymie. Lazio wyłożyło się przed Bayernem

Pójście na wymianę ciosów z Bayernem Monachium to rzecz z jednej strony godna pochwały, z drugiej jednak – rzecz naiwna. Lazio Rzym chciało dzisiaj pokazać, że potęga rywala jest do ujarzmienia, a na rozszalałego lwa najlepiej samemu rzucić się z pazurami. Okazało się jednak, że o ile piłkarze ofensywni ciężar gatunkowy spotkania jakoś uciągnęli, o […]
23.02.2021
Anglia
23.02.2021

Nie możesz zdobyć punktów, jeśli twoją bronią są crossy od Jana Bednarka…

Przedziwnie się ten mecz oglądało z polskiej perspektywy. Dla nas nierozerwalność Jana Bednarka i pozycji stopera jest dość oczywista, a jeśli już widzimy go bliżej flanki, to jako prawego stopera w bloku z trzech defensorów. Tymczasem dzisiaj Bednarek nie tylko został ustawiony jako prawy obrońca, ale jeszcze dorzucono mu całkiem sporo zadań ofensywnych. I tak […]
23.02.2021
Weszło FM
23.02.2021

Środa z Weszło FM: Liga Mistrzów i audycje ligowe

Kolejny dzień sportowych zmagań ma swoje odzwierciedlenie na antenie radia Weszło FM. Nie zabraknie relacji z meczów 1/8 finału Ligi Mistrzów czy audycji o klubach Ekstraklasy. Oto szczegóły ramówki: 7:00 – 10:00 – „Dwójka bez sternika” – Kamil Gapiński i Jakub Białek w porannym paśmie omówią wtorkowe i środowe mecze Ligi Mistrzów, ale również przeczytają […]
23.02.2021
Weszło
23.02.2021

Sędziowie w dobrej formie – znów obyło się bez znaczących błędów

Początek 2021 roku w debacie sędziowskiej został zdominowany przez błędy sędziów w meczu Wisły Kraków z Piastem Gliwice. Natomiast trzeba obiektywnie przyznać, że arbitrzy na początku tej rundy są – tak generalnie, całościowo – w niezłej formie. Znów bowiem nie musimy korygować żadnej istotnej decyzji arbitrów, nic nie zmieniamy w „Niewydrukowanej tabeli”. Niemniej kilka sytuacji […]
23.02.2021