post Avatar

Opublikowane 23.05.2018 16:47 przez

redakcja

Koniec z profitami za Pro Junior System dla klubów Ekstraklasy i obowiązek wystawiania jednego młodzieżowca w Pucharze Polski. Polski Związek Piłki Nożnej ogłosił te zmiany na dzisiejszej konferencji prasowej, w której wzięli udział Zbigniew Boniek i Maciej Sawicki.

Dwa sezony temu PZPN, by zachęcić kluby do życzliwszego spojrzenia na gołowąsów, wprowadził PJS, który ma nagradzać za stawianie w lidze na zawodników do 21 roku życia. W sezonie 16/17 budżet wynosił 10 milionów złotych. Tę kwotę dzielono na trzy pierwsze poziomy rozgrywkowe w Polsce, według następującego klucza:

– trzy miliony szły na Ekstraklasę,
– cztery i pół miliona na pierwszą ligę,
– dwa i pół miliona na drugą ligę.

Później, najlepsi na każdym poziomie dzielili te pieniądze między sobą.

Prezes Boniek przyznał: – Jesteśmy rozczarowani sposobem wykorzystania PSJ przez Ekstraklasę (siedem zespołów Ekstraklasy z zerem na koncie – przyp.red.). Rozumiem, że w pierwszej kolejności najważniejszy jest wynik, natomiast mam wrażenie, że nie ma ani wyniku, ani promowania młodzieży. Niemniej postanowiliśmy w tym sezonie kolejny raz zainwestować i wyłożyć środki na Ekstraklasę.

Budżet na sezon 17/18 został więc podniesiony do 13 milionów złotych, ale umowna elita dofinansowania nie odczuła, pula została zwiększona dla tych, którzy z systemu korzystają, czyli na pierwszą i drugą ligę.

trzy miliony na Ekstraklasę,
– sześć milionów na pierwszą ligę,
– cztery miliony na drugą ligę.

Tym razem zera były tylko cztery (Arka, Bruk-Bet, Korona, Sandecja), ale PZPN zdecydował się postawić na trzecią ligę. Nie dziwimy się takiej decyzji. Już jakiś czas temu Michał Sadomski pisał w swoim rozliczeniu, że PJS w Ekstraklasie to pomysł zupełnie nietrafiony.

Łączna suma punktów zdobytych przez wszystkie kluby ekstraklasy w PJS to 23061 (mówimy o sezonie 16/17 – przyp.red.). Jako że przed wprowadzeniem systemu PZPN przeprowadził symulacje dla lat poprzednich, możemy teraz porównać wartości. I tak w sezonie 2015/16 kluby zdobyły łącznie 52018 punktów, w sezonie 2014/15 było to 56114 punktów, a w sezonie 2013/14 stanęło na 47417 punktach. Widać więc jak na dłoni, że udział młodzieżowców w meczach ekstraklasy w ostatnim sezonie był zdecydowanie najmniejszy na przestrzeni czterech lat, i to pomimo wprowadzonej motywacji finansowej z Pro Junior System. Dodajmy od razu, że tego typu punktowe porównania nie mają już sensu dla klubów I i II ligi, bo tam w międzyczasie wprowadzono minimalną liczbę młodzieżowców, którzy muszą przebywać na boisku.

Całość TUTAJ.

Już jakiś czas temu nawet Zbiegniew Boniek zastanawiał się, czy PJS dla klubów Ekstraklasy ma jakiś sens. Jak widać – raczej nie miał, dlatego teraz skorzystają kluby trzeciej ligi.

Łączna pula na przyszły sezon wynosi 14 milionów złotych.

sześć milionów na pierwszą ligę,
– cztery miliony na drugą ligę,
– cztery miliony na trzecią ligę (milion na każdą grupę).

Nie ma co ukrywać, że pieniądze z PJS nie zachęcały klubów Ekstraklasy do stawianie na młodzieżowców, bo w ich budżecie stanowiły marginalną kwotę. Oczywiście, zwycięzca ostatniej edycji – Górnik Zabrze – na pewno nie pogardzi żadnymi pieniędzmi, ale biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności – pieniądze trafią tam, gdzie mogą zrobić różnicę i stanowią realną motywację.

Jeżeli chodzi o inne istotna zmiany, od przyszłego sezonu Centralna Liga Juniorów będzie rozgrywkami U-18, a nie – jak dotychczas – U-19. Ważną zmianą dla klubów Ekstraklasy jest też fakt, że na szczeblu centralnym rozgrywek Pucharu Polski trzeba będzie wystawić co najmniej jednego młodzieżowca. Zrezygnowano również z meczów rewanżowych. Pula nagród zostanie zwiększona dwukrotnie – do 6,6 mln złotych.

Fot. Newspix.pl

Opublikowane 23.05.2018 16:47 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 35
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Maria
Maria

zamknij ryj chora krowo

Maria
Maria

SHU THE SICK COW !!!!!!!!

zenek122
zenek122

O! Oburzył się pozański przegryw.

zenek122
zenek122

O! Oburzył się poznański przegryw.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Borubar
Borubar

Kolejny raz amatorzy z PZPN-u biorą się za coś, czego i tak nie będą w stanie dopilnować. Ten program ich przerośnie na starcie, a jeśli chcą promować młodzieżowców w niższych ligach, to niech promują też w okręgòwkach. Nie wierzę w jakikolwiek postęp, jeśli chodzi o projekty wymyślone przez PZPN. Ludzie, którzy tym się zajmują, nie mają kompetencji nawet do parzenia kawy.

GRAND_CHAMP
GRAND_CHAMP

spierdalaj z powrotem na 90minut jankowiak

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Gdy ci dobrze, gdy ci źle - chodź na anal, nie bój się.
Gdy ci dobrze, gdy ci źle - chodź na anal, nie bój się.

No, nie dalo sie 7egii przyznac dodatkowego hajsu, to teraz w rezerwach beda mogli przytulic. Lobby rudego alfonsa dziala.

GRAND_CHAMP
GRAND_CHAMP

A Lech, Pogoń, Górnik i Zagłębie nie będą mogły kretynie?

Staszek Anioł
Staszek Anioł

Miejmy nadzieję, że nie będzie mógł żaden z nich.

Gdy ci dobrze, gdy ci źle - chodź na anal, nie bój się.
Gdy ci dobrze, gdy ci źle - chodź na anal, nie bój się.

Kretyn wypuscil swoje plemniki I cie splodzil

GRAND_CHAMP
GRAND_CHAMP

szczekaj dalej internetowa kurewko

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

(L) 15 x Mistrz
(L) 15 x Mistrz

to jest Bankowiak

Urkides
Urkides

Dobry ruch, może da impuls do szkolenia w niższych ligach, gdzie młodziakom łatwie zadebiutować i się pokazać. A potem transfer do wyższej ligi. Podwójna korzyść.
Ja bym do tego dodał wymagania posiadania akademii. To wtedy zepnie się w logiczną całość. Będą zarabiac na czymś co sami będą wytwarzać.

WF
WF

Nie będzie żadnego impulsu finansowego. Całość nagród zgarną rezerwy klubów z wyższych lig.
Co do 19 latków. Nie będą mieli gdzie grać. Będą grały jednostki. Większość trafi do młócki A-klasowej. Chyba że obniżą wiek młodzieżowców. Widać że temat w ogóle nie dopracowany. Inspirowany przez p. Bońka który nie ma zielonego pojęcia o tzw. terenie. Piłkę w Polsce B nie można postrzegać z perspektywy Romy. Porażka. Szkoda rocznika 2000.

Andrzej Dudziarz
Andrzej Dudziarz

Pewnie wina Legii.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki

Przeceniasz tego najlepiej na świecie opłacanego kamerdynera. Donek nic nie może Tusk.

WF
WF

Ktoś zapomniał że szkołę średnią kończy się w wieku 19 lat. Nie dość że tych młodych nie potrafią nauczyć grać w piłkę to jeszcze nie dadzą im szkoły skończyć. Tym samym więcej kretynów w środowisku piłkarskim.
Co do konkretów. W tym sezonie w CLJ roczniki 99/2000. W następnym 2001. Wiec brak ciągłości szkolenia. Rocznik 2000 został wylany z kąpielą. Ci co cały rok grali z nadzieją dostania szansy po wakacjach muszą teraz zmieniać kluby.
O awans będą grały roczniki dwa lata starsze (teraz1999), niż potem w następnym sezonie będą grały w CLJ 2001 Totalna niekonsekwencja i niesprawiedliwość.
Kretyni z PZPN. Jak zmieniać to cały system a nie jedną CLJ

gryf01
gryf01

Dziwne, że te zmiany już od przyszłego sezonu. Wszystko wprowadzane ze skutkiem natychmiastowym. Nie ma czasu żeby się jakoś przygotować, przestawić. A to przecież ma wpływ na życie tysięcy nastolatków.

Staszek Anioł
Staszek Anioł

Co ma likwidacja rewanżów w PP do reszty artykułu?

jeremy
jeremy

To, że Zbigniew Boniek zawsze podejmuje dobre decyzje i trzeba to podkreślić

DrPlama
DrPlama

Z PJS dla 3 ligi to trochę bezsens, ponieważ najlepiej punktować będą drugie drużyny zespołów ekstraklasy, które grają młodzieżowcami, traktowanymi jako wychowankowie. Czasami jeszcze są to reprezentanci.

coolibeer
coolibeer

Ależ zmiana frontu przez wesz(L)o. Jeszcze niedawno Boniek perfekcyjnym prezesem a tu nagle „jedyna słuszna decyzja ” . Naprawdę wszystkie pozostałe były błędne?

serek
serek

no to jak rezerwy Zagłębia się utrzymają w III lidze to za rok przytulą milion (w tym sezonie ktoś na TT wyliczył, że w swojej grupie III ligi zdeklasowaliby konkurencje w liczbie punktów PJS). To w sumie więcej niż pierwsza drużyna zgarnie w tym sezonie za to 3 miejsce. Dobra zmiana heh

barezi
barezi

dla informacji za 1 miejsce w III lidze 400tys ten milion jest do podzialu

chefftips
chefftips

http://www.typypilkarskie77.blogspot.nl/ – Na 10 kuponów trafili aż 9 ! wszystkie zdjęcia kuponów mają na blogu! kursy nawet koło 100! Sam grałem ich 3 ostatnie kupony – są uczciwi. Mają kupon na jutro dostępny kurs między 50-100!

Kolo
Kolo

Najpierw Weszło chwali zespoły co stawiają na młodzieżowców, a teraz artykuł, że to słuszna decyzja, bo zabrali kasę motywacyjną by na takich młodzieżowców stawiać. Nie rozumiem Was. Krzysztof wczoraj artykuł o tym by prezesi sie dogadali i stawiali na 4 młodzieżowców, a dziś takie coś. Pewnie Górnik, Zagłębie i Lech kogoś boli, że wygrali to i zgarneli kasę. Nie napiszę kogo.

WF
WF

Fakt. Zdaje się kasę z PJS skasowali nie ci co mieli:). A p. Boniek jak chce poprawić sytuację juniorów w Polsce powinien sobie odpowiedzieć na proste pytanie. CO ZROBIĆ ŻEBY KORONA KIELCE WPUŚCIŁA NA BOISKO JUNIORÓW. Na dzień dzisiejszy po raz któryś wolą jechać na mecz w 16 niż zabrać do kadry juniora. Nie piszę wpuścić na boisko. Ci chłopcy nie mają szansy znaleźć się w kadrze pierwszego zespołu. Wyniki w CLJ mają lepsze niż Górnik Zabrze. Więc szkolenie nie najgorsze. A młodzi dalej będą się kisić w rezerwach, bo taką politykę prowadzi właściciel. I co mu zrobicie. Będzie sobie ogrywał zagraniczniaków w lidze i jeszcze zgarniał pieniadze z C+. Nota bene pieniądze które należeć powinny do polskiej piłki a nie do kilku klubów Ekstraklasy.
Panie Prezesie. Niech Pan w końcu zmusi kluby do posiadania w kadrze meczowej młodzieżowców/juniorów. W 18 meczowej przynajmniej 4 sztuki. Nie będą mieli zagwarantowanego pewnego placu na boisku, to pierwszy plus. Powiem więcej, jak trener będzie chciał nawet po zmianach nie będzie miał na boisku żadnego młodzieżowca.
Będzie ich w szerokiej kadrze zespołu przynajmniej kilku-kilkunastu przez co będzie im łatwiej walczyć o swoje niż w momencie gdy jednego juniora wrzucamy pomiędzy starych wyjadaczy w dodatku w większości z zagranicy. Jak on im się nie spodoba to na treningu nawet piłki nie powącha.+ Będą mogli trenować z pierwszym zespołem.
Tyle wystarczy żeby naprawić naszą piłkę. Niby proste a jakie trudne.

barezi
barezi

i znow pod legla zrobili cyrk tak was to bolało ze Górnik wygral kaske dla waszej informacji powstaną z tego boiska w tym jedno pod balonem na zime rece opadają zas chcą ubic klub który stawia na młodych jak i Lech i Zaglebie wrrrrrr

PhoenixLk
PhoenixLk

porównaj wpływy z PJS dla obu zespołów z wpływami za miejsca przez te kluby zajęte… i zastanów się, kto lepiej na tym wyszedł…

Włochy
08.08.2020

Szybko poszło. Sarri wylatuje z Juventusu

Jeszcze całkiem niedawno działacze Juventusu zarzekali się, że jest za wcześnie by recenzować dokonania Maurizio Sarriego i szkoleniowiec „Starej Damy” pozostanie na swym stanowisku niezależnie od wyniku dwumeczu w 1/8 finału Ligi Mistrzów. A potem przyszedł Olympique Lyon po paru miesiącach bez regularnej gry o stawkę i bezceremonialnie wyrzucił Juve z Champions League. Sprawiając, że […]
08.08.2020
Weszło
08.08.2020

Superpuchar odwołany i… co teraz?

Polski Związek Piłki Nożnej odwołał mecz Superpucharu Polski po informacji dotyczącej zakażenia u masażysty Legii Warszawa. Nie pomogły nawet powtórne testy, zrobione na szybko przez stołeczny klub – PZPN już w oficjalnym komunikacie przypomniał, że wobec okresu inkubacji wirusa, wiarygodne wykluczenie ryzyka możemy otrzymać dopiero po 7 dniach. Trudno tu komukolwiek zarzucić złą wolę czy […]
08.08.2020
Weszło
08.08.2020

Dwa stracone lata. Sam Cristiano Ronaldo Ligi Mistrzów Juventusowi nie wygra

Sześć meczów – tyle w fazie pucharowej Ligi Mistrzów zagrał Juventus, od kiedy Cristiano Ronaldo dołączył do ekipy z Piemontu. Sześć meczów, z których wygrał tylko dwa. Przegrał trzy, jeden zremisował, ale co ważniejsze – tylko raz awansował. Wtedy, gdy Portugalczyk wkurzył się na swoich kolegów i zapakował trzy bramki Atletico Madryt. Zresztą Ronaldo strzelał […]
08.08.2020
Weszło
08.08.2020

Superpuchar Polski odwołany! PZPN nie chce ryzykować

Meczu o Superpuchar Polski w tym roku nie będzie – poinformował na Twitterze Zbigniew Boniek, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej. Spotkanie Legii Warszawa z Cracovią odwołano na dzień przed planowanym pierwszym gwizdkiem. Cóż, chyba musimy się przyzwyczajać, że w najbliższym sezonie tak to właśnie będzie wyglądało. Jeszcze wczoraj, gdy informowaliśmy o możliwym zakażeniu w obozie […]
08.08.2020
Weszło
08.08.2020

Ujemne wyniki w Legii Warszawa. Ale strach obleciał całą ligę

Wczoraj informowaliśmy o tym, że jeden z masażystów Legii miał podejrzenie zarażenia koronawirusem. Legioniści zadziałali błyskawicznie – wysłanie delikwenta na kolejny test. I tym razem badanie przyniosło ulgę, bo wynik wyszedł negatywny. Skończyło się na strachu. Ale i cała liga dostała bardzo poważny sygnał ostrzegawczy – zaraz zaczynamy granie, pilnujcie się, do cholery. Plus w […]
08.08.2020
Weszło
08.08.2020

Co tam dzisiaj w Lidze Mistrzów? Ostatnia potańcówka Setiena i koncert Lewego?

Nie będziemy was czarować – to dość miła odmiana dla sobotnich wieczorów. Przyzwyczailiśmy się do tego, że w sobotę zaczynamy dzień około piętnastej, oglądamy Maniasa, Zapolnika czy Serrarensa i tak to się żyje na tej wsi. Dzisiaj do salonu wpadają nam panowie Messi, Lewandowski czy Mertens. A pytania przed drugim dniem maratonu z Ligą Mistrzów […]
08.08.2020
Weszło
08.08.2020

Duma z brazylijskiego uśmiechu. Marcelo bohaterem Lyonu

Marcelo z Lyonu. Nie będziemy ukrywać, że zwyczajnie lubimy tego uśmiechniętego Brazylijczyka. Facet absolutnie wzorowo prowadzi swoją karierę i jest najlepszym dowodem na to, że wśród tych wszystkich przeciętniaków i szrotowców, których z zagranicy sprowadzają kluby Ekstraklasy, może trafić się perełka. Bo Marcelo jest perełką, z której jesteśmy po prostu dumni. 33-letni stoper właśnie został […]
08.08.2020

Stan Futbolu: Grajewski, Milewski, Rokuszewski i Kowalczyk

Już o 10.45 startuje kolejny Stan Futbolu. Tym razem gośćmi Krzysztofa Stanowskiego będą Andrzej Grajewski, Leszek Milewski, Mateusz Rokuszewski oraz Wojciech Kowalczyk. Piłkarskie podsumowanie tygodnia przed nami, serdecznie zapraszamy.
08.08.2020
Weszło
08.08.2020

Czachowski: Zieliński jest jednym z kandydatów na idola Napoli

Dlaczego liczby nie mówią o Piotrku Zielińskim wszystkiego? Czy Gattuso chce budować drużynę wokół Polaka? Czy transfer do Juventusu byłby dobrym ruchem dla Arkadiusza Milika? Czego spodziewać się po Napoli w meczu z Barceloną i dlaczego pod Gattuso drużyna się rozwija? O to wszystko zapytaliśmy Piotra Czachowskiego, byłego piłkarza między innymi Udinese, obecnie eksperta Eleven […]
08.08.2020
Weszło
08.08.2020

PRASA. Alvarez: „Przyjechałem wygrywać tytuły z Cracovią. Chcemy zagrać w Lidze Europy”

– Przyjechałem tutaj wygrywać tytuły. Trener Probierz też mierzy wysoko, najwyżej, jak tylko można. Również dąży do zdobycia mistrzostwa, pucharu. Chciałbym poprowadzić Cracovię do fazy grupowej Ligi Europy, a wtedy stanie się bardziej rozpoznawalna na kontynencie – mówi Marcos Alvarez, nowy nabytek „Pasów” w rozmowie z „Przeglądem Sportowym”. Co jeszcze słychać w dzisiejszej prasie? Mamy […]
08.08.2020
Weszło
07.08.2020

Ronaldo nie zbawił Juve. Lyon wyrzuca „Starą Damę” z Ligi Mistrzów!

Nie było tak, że Juventus nie próbował skonsumować tego Lyonu. Więcej – robił to całkiem uroczo. Spocony Sarri nerwowo przygryzał coś przypominającego peta. Bentancur przeplatał przebłyski talentu ze skrajnym piłkarskim debilizmem. Bernardeschiemu zdarzyło się przechytrzyć nie tylko rywali, ale i samego siebie. Ronaldo walnął dwie bramki i choć nie grał wielkiego spektaklu, to miał takie […]
07.08.2020
Weszło
07.08.2020

To jest Varane? To jest jakaś popierdółka, a nie Varane!

Czy Real Madryt miał szanse ograć dziś Manchester City? Oczywiście. Problem „Królewskich” polegał jednak na tym, że do Manchesteru przywiózł dwóch piłkarzy zdolnych do walki o awans. Jeden nazywa się Thibaut Courtois, a drugi Karim Benzema. Ponadto przywiózł atrapę Piotra Polczaka i sobowtóra Jana Sobocińskiego, bo nie damy sobie wmówić, że na środku obrony ekipy […]
07.08.2020
Weszło
07.08.2020

Alarm COVID-owy w Legii: zakażony ma być masażysta

Sami widzicie, co się ostatnio dzieje w kraju – bijemy kolejne rekordy zakażeń koronawirusem, niebezpiecznie zbliżamy się do granicy tysiąca przypadków dziennie. A ludzie futbolu, choć z szeregiem przywilejów, to wciąż ludzie i choroba magicznie ich nie omija. Niestety, z tego co słyszymy, doczekaliśmy się kolejnego przypadku w Ekstraklasie. Tym razem w Legii. Nie chodzi […]
07.08.2020
Kanał Sportowy
07.08.2020

HEJT PARK. Andrzej Grajewski gościem Krzysztofa Stanowskiego

Andrzeja Grajewskiego nie każdy lubi, ale jedno trzeba mu oddać – nudy z nim nie ma. Dzisiaj były właściciel Widzewa Łódź przejmuje antenę Kanału Sportowego. Dzwońcie i pytajcie „Grajka” o co tylko chcecie. Dyskusję poprowadzi Krzysztof Stanowski. Start o 19:00, więc nie ma strachu, zdążycie na Ligę Mistrzów. 
07.08.2020
Blogi i felietony
07.08.2020

Działacze nie potrafią zrobić głupich testów na wirusa, więc jak mają robić transfery?

Wyobrażam sobie, że prezes polskiego klubu ekstraklasowego przychodzi do roboty, siada do biurka, wytęża umysł i stwierdza: „kurwa, moglibyśmy jednak zrobić testy na koronawirusa”. Potem patrzy przez okno, widzi, że chłopaki już biegają, wcześniej się witali i siedzieli w jednej szatni, ale stwierdza: „oj tam, oj tam”. Robi te testy, wychodzi zakażenie, on jest zaskoczony. […]
07.08.2020
Weszło
07.08.2020

Każda medialna wojenka z Błaszczykowskim jest z góry skazana na porażkę

Współwłaściciel Wisły Kraków wytacza poważne działa przeciwko byłemu prezesowi Wisły Kraków. Były prezes Wisły Kraków odpowiada na Twitterze i rzuca nowe światło na sprawę. W większości tego typu przypadków powiedzielibyśmy – słowo przeciwko słowu, poszukajmy luk w stanowiskach obu stron, może prawda leży gdzieś pośrodku? Natomiast w tej sytuacji Piotr Obidziński stoi na z góry […]
07.08.2020
Weszło
07.08.2020

„Puchar już nie jest nasz”. Rozliczenia Pucharu Polski z 2005 roku

Sąd Okręgowy we Wrocławiu prawomocnie skazał dwóch z trzech oskarżonych osób w sprawie ustawienia finału Pucharu Polski z 2005 roku, w którym zmierzyła się Dyskobolia Grodzisk Wielopolski i Zagłębie Lubin. Zadzwoniliśmy do bohaterów tamtego finału, a także do osób obecnie związanych z oboma klubami, żeby spytać, jak zapamiętali mecz sprzed piętnastu lat i jak by zareagowali, […]
07.08.2020
Bukmacherka
07.08.2020

Sianokosy w BETFAN! Zgarnij ekstra bonus od depozytu

Legalny polski bukmacher BETFAN przygotował dla swoich graczy ofertę specjalną z okazji powrotu Ligi Mistrzów! Wszyscy, którzy zaznaczyli na swoim koncie zgody marketingowe, mogą otrzymać ekstra bonus. Zasady są proste, ale dla jasności wszystko raz jeszcze wytłumaczymy. W promocji bierze udział każdy, kto – jak wspomnieliśmy – zaznaczył zgody marketingowe. To pierwsza odsłona tego typu […]
07.08.2020