post Avatar

Opublikowane 26.03.2018 11:09 przez

redakcja

Konflikt w środowisku sędziowskim trwa w najlepsze. Z jednej strony mamy przewodniczącego Kolegium Sędziów Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej, z drugiej przewodniczącego Kolegium Sędziów Polskiego Związku Piłki Nożnej. Marcin Borski versus Zbigniew Przesmycki. Na początku panowie poróżnili się w wewnętrznej korespondencji mailowej (z całym środowiskiem sędziowskim na tzw. kopii). Następnie Borski sformułował swoje zarzuty (KLIK), a Przesmycki na nie odpowiedział (KLIK). Dzisiejszej nocy na swoim Facebooku po raz kolejny do sprawy odniósł się Borski (oryginalny wpis TUTAJ).

Cytujemy pełną odpowiedź szefa KS MZPN:

Obiecałem nie pisać i nie mówić publicznie o Panu Zbyszku, ale do repliki po wywiadzie na Weszlo chyba mam prawo, więc króciutko się odniosę, choć to temat rzeka. Mamy już za pasem Wielki Tydzień i tego typu polemiki nie powinny tak naprawdę mieć miejsca, zwłaszcza te, które nie odnoszą się do problemu, a skierowane są wyłącznie przeciwko osobie. Niestety znów mamy do czynienia z pojawiającymi się argumentami ad personam. A to że ktoś podatku nie uregulował, a to że ktoś „bredzi”, a inny jest „egoistą”, czy też że powinien zająć miejsce „w oślej ławce”. Taka to oto kultura dyskusji w sprawach sędziowskich panuje. Kiedyś w kuluarach, w Spale czy w Turcji, a teraz już publicznie. Może to i dobrze, bo w końcu ktoś tu pisał krytycznie o „hipokryzji”.

Mimo wszystko muszę przyznać że, że poza pewnymi oczywistymi wyjątkami, z dużą satysfakcją przeczytałem wywiad Pana Zbyszka, jaki udzielił Weszlo. Okazało się bowiem, że Pan Zbyszek czasem pośrednio, a czasem bezpośrednio, w wielu sprawach, pomimo widocznej niechęci, jednak przyznaje mi rację.

Stawia też otwarcie pewne kwestie, które były dla mnie nie do końca jasne, jak choćby to dlaczego wstrzymano korzystanie z moich usług jako obserwatora międzynarodowego. Otóż, jak zrozumiałem wywód Pana Zbyszka, uczyniono to, ponieważ poruszyłem w KS PZPN sprawę Koleżeńskiego Funduszu Pośmiertnego. Zrobiłem to, jak Pan Zbyszek raczył się wypowiedzieć, „w sposób urągający zasadom współżycia związkowego”. Niezorientowanym wyjaśniam, że użyłem do tego służbowego mejla. Rozumiem, że przed wysłaniem mejla z prośbą o wyjaśnienia do osoby zaznajomionej z materią, choćby z racji pełnionego stanowiska w KS PZPN i z racji bycia fundatorem w fundacji, gdzie przelano środki z KFP, byłem jeszcze osobą kompetentną w sprawach sędziowskich, a po wysłaniu mejla już nie… Szczerze powiedziawszy nie spodziewałem się, że zostanie to publicznie potwierdzone, ponieważ brzmi to trochę jak PR-owy strzał we własne kolano. Według mnie (ale mogę się mylić, bo nie jestem w tym specjalistą) takie oświadczenie można czytać: mam w zwyczaju „wycinać” wszystkich, którzy zadają trudne czy niewygodne pytania poprzez służbowego mejla. Czyż nie tak?

Ale oddajmy głos Panu Zbyszkowi, ponieważ to on w sprawie jego własnych działań jest osobą najbardziej kompetentną, a więc po kolei:

1. Sprawa wdrażania w Polsce „indywidualnych” interpretacji przepisów gry przez Pana Zbyszka – cytuję: „(…) niestety zapis w podręczniku VAR, który jest teraz częścią Przepisów Gry, wręcz nokautuje moje podejście, co oznacza, jak to określił prezes Boniek, że palnąłem głupotę” – Pierwszy raz od 2011 roku słyszę / czytam, że Pan Zbyszek przyznaje się do błędu. Warto było napisać co napisałem dla tej chwili…

2. W sprawie interpretacji ręki. Na pytanie dziennikarza o zdjęcie jego „autorskiej” interpretacji ręki ze strony PZPN, co miało ostatnio miejsce, Pan Zbyszek odpowiada: „To przecież pan to spowodował, zwracając mi słuszną uwagę, że nasze spojrzenie na rękę po kiksie nie jest zgodne ze spojrzeniem UEFA. Widział pan mojego styczniowego maila do Pierluigiego Colliny, w którym zapewniam go, że nasze spojrzenie na rozmyślność kontaktów piłka-ręka jest takie same jak UEFA. I widział pan odpowiedź Pierluigiego do mnie. Musi mi pan uwierzyć na słowo, że tak jest. Za kilka dni na stronie PZPN znajdzie się link do materiałów UEFA DVD RAP 2017-2, zawierających setki klipów w tym pokazujących kontakty piłki z ręką i decyzje jakie rekomenduje UEFA. Zawiesimy też na stronie PZPN naszą metodologię oceny kontaktów piłka/ręka i decyzje podejmowane na jej podstawie będą takie same jak UEFA.” – Czyli Pan Zbyszek przyznaje, że nie były takie same. Tak na marginesie ciekawe komu sędziowie finalnie zawdzięczają powrót do normalności w tej sprawie? Pierluigiemu Collinie czy dziennikarzowi Weszlo?

3. Sprawa eksperymentowania z doliczonym czasem gry – cytuję: „A nawet, jeżeli te zasady były wtedy niedoskonałe, to nie należy zapominać, że były one antidotum na brak zasad.” – Tak na marginesie moja uwaga, bo tego w wywodzie Pana Zbyszka zabrakło – zasady kończenia meczów Komisja Sędziowska UEFA wprowadziła zanim Pan Zbyszek został szefem sędziów, tak ok. roku 2010, więc wystarczyło je po prostu przyjąć za obowiązujące, tak aby zarówno w Lidze Mistrzów, jak i w Ekstraklasie było tak samo i żeby zawodnicy oraz kibice nie byli zdezorientowani postępowaniem sędziego (stosowne dokumenty do wglądu na życzenie).

4. Sędziowie bramkowi – tu sprawa bardziej skomplikowana, ponieważ Pan Zbyszek bije się w cudze (w tym moje) piersi. Jak czytamy projekt był „dobrze ustrukturyzowany”, ale… nie wyszedł. No, cóż. Pewnie to moja wina, że obaj asystenci bramkowi, którzy zostali mi wyznaczeni na mecz w Krakowie w 2013 roku, nie mieli ani jednego test meczu (sparingu) zanim zostali skierowani przez Pana Zbyszka za bramkę na mecz Ekstraklasy. Dziwne to trochę, bo 2 tygodnie wcześniej byli na zgrupowaniu w Turcji, gdzie odbyła się cała masa sparingów. Można było trenować sędziowanie zza bramki, ale widocznie były wtedy ważniejsze sprawy. Może omawialiśmy koncepcję „ręki” a’la Zbigniew Przesmycki…

5. Sprawa wynagrodzeń dla sędziów 1 i 2 ligi – cytuję: „Już w styczniu rozmawiałem z prezesem Bońkiem o podniesieniu ryczałtów za mecze w I i II lidze. Moje propozycje zostały przejęte przez prezesa życzliwie.” – Tzn. są jednak za niskie, więc chyba Pan Zbyszek przyznał mi znów rację.

I podsumowując – sprawy polityki personalnej, braku kadr, relacji międzyludzkich w Kolegium Sędziów. Generalnie nie jest ładnym zwyczajem ujawniać prywatne sms-y i treść rozmów prowadzonych w cztery oczy. Jeżeli chodzi o mnie to zapewniam wszystkich, że nie będę tego robił. Zwłaszcza tych, którzy wyrażali swoją negatywną opinię o Panu Zbyszku, a wciąż funkcjonują w KS PZPN. Możecie być spokojni. Mam też na tyle kindersztuby, że nie będę ujawniał treści rozmów o Panu Zbyszku i o projekcie VAR, jakie prowadziłem rok temu w PZPN. Wiadomo, że Pan Zbyszek jest odsunięty od VAR. Od początku popierałem ten projekt oraz decyzję, żeby Pana Zbyszka z niego wyłączyć. Sam nie mogłem wziąć udziału w projekcie z przyczyn rodzinnych, ale szczerze życzę prowadzącym go powodzenia, ponieważ już dziś eliminuje on wiele błędów, które prawdopodobnie byłyby trudne do uniknięcia w obecnych warunkach.

Przypomnę też, że Daniela Stefańskiego zbierałem na mecze UEFA, czy jako technicznego czy też bramkowego, zanim to jeszcze było popularne, tak gdzieś od roku 2010-11 do końca mojej kariery. Zaczęliśmy razem jeździć, kiedy był inny Prezes PZPN i inny Przewodniczący KS. I na tym skończę, bo to Kolegium Sędziów, a nie magiel na Krochmalnej.

I to na razie tyle w temacie. Tak tytułem repliki. Może kiedyś będzie okazja przyjrzeć się temu wszystkiemu głębiej, ale na razie Święta idą, więc nie będziemy przecież psuć dobrej atmosfery, która niezmiennie, od dłuższego czasu panuje w organizacji sędziowskiej.

* * *

Jakkolwiek spojrzeć, mamy tu do czynienia z publicznym praniem brudów, ale może to i dobrze – być może w efekcie poskutkuje to poprawą na polach, na których toczy się dyskusja. A póki co sami jesteśmy ciekawi, jak długo jeszcze toczyć się będzie ta dyskusja i kto finalnie okaże się merytorycznym zwycięzcą.

Fot. FotoPyK

Opublikowane 26.03.2018 11:09 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 17
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Topinambur
Topinambur

Jakże się cieszę, że się Borski nie przestraszył, był w stanie się wyłamać i wskazać, że jak zawsze ryba psuje się od głowy.

Miejmy nadzieję, że temat prędko nie przepadnie i nie pójdzie w zapomnienie, a czas Przesmyckiego w polskiej piłce kiedyś minie bezpowrotnie.

Miszcz Joda
Miszcz Joda

Szkoda tylko, ze o Bonku nie ma. Przeciez to on twierdzil, ze czlowiek ktory mial problemy z podatkami (Rudy to ma niezly tupet), nie bedzie obrazal Przesmyckiego.

Lejek
Lejek

To Wy jeszcze nie wiecie kto jest merytorycznym zwycięzcą? Chyba nie chcecie wiedzieć.
Brawo Panie Borski, to widać, czuć normalnie, że prawda jest po Pana stronie. Mam nadzieję, że Boniek przejrzy na oczy i nie będzie pozwalał na taką patologie i pogoni Przesmyckiego. Choć pewnie marne szanse bo ostatnio gdzieś Bońka widziałem i w wywiadzie zaczął mi Przesmyckiego kurwa bronić…

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

nieobiektywny
nieobiektywny

Dwie kadencje i koniec.
Choćby był najlepszy.

perpi
perpi

Śmieszne że akurat Rudy zamiast merytorycznie odpowiedzieć, ucieka w insynuacje dotyczące jakichś problemów z fiskusem ze strony Borskiego, jak to był jeden z nielicznych sędziów z czasów Fryzjera, który przeszedł ten okres zupełnie czysty, coś mi się nawet kojarzy że Wujo za czasów comebacku Świtu chciał go przekupić, a ten poleciał z tym do PZPNu… i go odsunęli od tamtego meczu. Owszem był wg mnie megasłabym sędzia, ale uczciwym.

egzekutor_77
egzekutor_77

Nie, nie, nie.. ja jestem uczciwy … zapłacili za 3-0 i będzie 3-0 … :)))

Kierowniku
Kierowniku

Żadna strona mnie nie przekonuje.
Będą sobie teraz panowie za pomoca mediów toczyć polemiki, pewnie dla zwolenników stron bardzo istotne i obnazajace jakieś niezwykle istotne prawdy, ale dla neutralnego widza to prywatna wojenka i publiczne pranie brudów.
Czepianie sie słówek, zdania wyrwane z kontekstu, przerzucanie się „faktami”. Robi się żenująco.

bastion79
bastion79

Jak widać, są jeszcze ludzie z zasadami. Nie ujawnia treści prywatnej korespondencji. Stanowski ucz się kultury.

Dymczasem
Dymczasem

ech

jeremy
jeremy

Jeżeli sędzia Borski był sędzią międzynarodowym to ja nie mam pytań.

Rudy 102
Rudy 102

Ryszawy…ossszzz ty.

Jeremi
Jeremi

Jakie publiczne przeciąganie liny, ta lina już dawno jest przeciągnięta, a Przesmycki ze swoją ekipą wyłożyli się już na ziemi. Długo czekałem, aż w końcu ktoś znany, ze środowiska sędziów odniesie się publicznie do tego, o czym mówi sędzia Borski. Jeszcze Weszło, Boniek i niektórzy sędziowie próbują ratować Przesmyckiego, ale jego i jego ekipy nie da się już uratować. Machina ruszyła i czym prędzej nastąpią długo oczekiwane zmiany, tym lepiej dla tego środowiska

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Weszło
04.08.2020

Wojciech Szczęsny, czyli najlepszy bramkarz we Włoszech. A może i na świecie?

Wojciech Szczęsny wybrany najlepszym golkiperem w Serie A. Jeśli zastanawiacie się, jak duży postęp zrobiła polska piłka w ostatnich latach, to podpowiedzieć może wam to, że taka wiadomość dziś w zasadzie jest przyjmowana z oczywistością. Że „Tek” jest gwiazdą Juventusu i całej włoskiej ligi? Wiadomo, od kiedy wskoczył między słupki za Gianluigiego Buffona. Pozostaje więc […]
04.08.2020
Weszło
04.08.2020

Magazyn Lig Egzotycznych – Luksemburg

Ach, jak my lubimy ten program. Ponad godzinka całkowitego oderwania od codzienności. I tym razem nie było inaczej. Czy Legia Warszawa zlekceważyła zespół Dudelange w eliminacjach Ligi Europy w 2018 roku? Czy ŁKS Łódź w obecnej formie miałby szansę na zdobycie mistrzostwa Luksemburga? Adam Kotleszka zaprasza na Magazyn Lig Egzotycznych na Kanale Sportowym, w którym […]
04.08.2020
Weszło
04.08.2020

Koronawirus tym razem w Lechii. Brak logiki i rozsądku również

Słuchajcie, my mamy tak małe oczekiwania względem polskiej piłki, że czasami wszystko czego chcemy, to logika. Niech jedni z drugimi robią coś logicznie, jak nie wyjdzie, to nie wyjdzie, ale przynajmniej próbowali działać z sensem. Nie po omacku, nie na hurra. Z sensem. Niestety te oczekiwania są chyba na wyrost. Najnowszy dowód? Koronawirus. Zaczęło się […]
04.08.2020
Weszło
04.08.2020

Korona wraca w ręce miasta, czyli przeżyje

To nie było wcale oczywiste, to nie było wcale łatwe. Korona Kielce przystąpi do rozgrywek I ligi, ba, prawdopodobnie przystąpi do nich z trenerem, kilkunastoma zawodnikami, przy dobrych wiatrach nawet z kibicami na trybunach oraz jakimś logicznym człowiekiem w zarządzie. Dzisiaj zamyka się kwestia dokapitalizowania spółki, ale co ważniejsze – dzisiaj Korona wreszcie uwalnia się […]
04.08.2020
Weszło
04.08.2020

Stefański: Nikt nie powinien puścić na boisko zawodnika niezbadanego

– Jeśli chodzi o wcześniejsze, a więc obecnie obowiązujące regulacje – tam od początku dużo wytycznych wskazywało na odpowiedzialność lekarzy klubowych. Wprost było powiedziane, że najlepsze procedury nie zwolnią klubu z opracowania własnych. Zadaniem komisji jest przygotowanie wersji – tak, ale to nikogo nie zwalnia z odpowiedzialności za własne postępowanie. Tak samo w przypadku Wisły […]
04.08.2020
Weszło
04.08.2020

Ekstraklasa jak zwykle traci indywidualności. Felix na testach medycznych w Sivassporze

Zawsze to jakaś radość, gdy wyróżniające się postacie z Ekstraklasy zostają w tym naszym grajdole, bo indywidualności mamy tyle, co kot napłakał. A jak jeszcze wyciągają nam je kluby z trzeciej europejskiej ligi, pokazując, że my jesteśmy w czwartej, można się załamać. Dlatego transfery wewnątrz rozgrywek Ramireza, Mladenovicia czy Lopesa były dobrą wiadomością nie tylko […]
04.08.2020
Weszło
04.08.2020

Finał last minute, koronawirus i walkowery – unikalny finisz ligi rumuńskiej

Przyzwyczailiśmy się już, że w lidze rumuńskiej nic nie jest proste. Może to kwestia wieloletniej działalności takich asów jak Gigi Becali, może to po prostu kwestia biedy w poszczególnych klubach, która przekłada się też na zachowanie władz ligi. Fakty są takie, że raz na jakiś czas dobiegają z tamtego regionu wieści o rzeczach absolutnie niewytłumaczalnych. […]
04.08.2020
Weszło
04.08.2020

Sitek, Bielica, Benedyczak – jedenastka najlepszych młodzieżowców w I lidze

Przemysław Płacheta, Radosław Majecki, Jakub Łabojko, Jakub Moder, Grzegorz Szymusik… W ostatnich latach wyliczanka młodzieżowców, którzy pokazali się na zapleczu Ekstraklasy była całkiem okazała. Wielu z nich w mniejszym lub większym stopniu zaistniało w najwyższej lidze, dlatego warto przyjrzeć się ich następcom. Którzy przedstawiciele zdolnej młodzieży najlepiej spisywali się w minionym sezonie pierwszej ligi? Przygotowaliśmy […]
04.08.2020
Weszło
04.08.2020

Tymczasem w Holandii. Czy będzie otwarcie męskich lig dla piłkarek?

Ma dziewiętnaście lat, nazywa się Ellen Fokkema, jest utalentowaną piłkarką. I za chwilę może pograć w męskiej drużynie VV Foarut. KNVB dała zielone światło. Istotny jest tutaj kontekst. Generalnie w Holandii dozwolone są mieszane drużynki do U19. Historię mają długą – do U12 były dozwolone już w 1986. Po dziesięciu latach podwyższono ten limit wiekowy. […]
04.08.2020
Weszło
04.08.2020

PRASA. Stokowiec odpowiada na zarzuty: „Nie chcę taplać się w szambie”

– Rzeczywiście była w drużynie duża sielanka i spore rozpuszczenie. Myślę, że kibice mieli dosyć takiej bardzo aroganckiej drużyny. […] Mówiąc wprost, nie chciałbym wchodzić do tego szamba i się w nim taplać. Myślę, że nie mam się czego wstydzić, odbudowałem kilku doświadczonych piłkarzy, wprowadziłem wielu młodych – mówi „Przeglądowi Sportowemu” Piotr Stokowiec, który odpowiada na […]
04.08.2020
Weszło
03.08.2020

Młode wilki na gigancie. Wspomnienie Warty lat dziewięćdziesiątych

Brakowało na proszek do prania, grali na dożynkowym pięćdziesięciotysięczniku. Wychowywali talenty Tomasza Iwana i Macieja Żurawskiego, mieli kapitana z przeszłością w Fenerbahce, a przy tym skład z łapanki, który po zwycięskim debiucie w ekstraklasie krytykował sam trener. Krótki, dwuletni lot Warty wśród najlepszych ćwierć wieku temu to wciąż jednak sporo wniosków także dla dzisiejszych „Zielonych”. […]
03.08.2020
Weszło
03.08.2020

I ligę pozamiatał, czas na Ekstraklasę. Bartosz Nowak w Górniku Zabrze

Wiecie, jak to z transferami z pierwszej ligi do Ekstraklasy bywało. Często kogoś chwaliliśmy, często wpychaliśmy go na wyższy szczebel, a okazywało się, że nie do końca tam pasował. Nie zawsze ktoś, kto błyszczał na zapleczu, okazał się równie dużym wzmocnieniem w najwyższej lidze. Ale Bartosz Nowak ze Stali Mielec pozamiatał pierwszą ligę tak, że […]
03.08.2020
Weszło
03.08.2020

Stal w trzeciej lidze, sprawa Skry w prokuraturze

Jak wiemy, Stal Stalowa Wola bardzo pragnęła pozostać w drugiej lidze, mimo tego, że spadła do trzeciej. Ale sami rozumiecie, jakie mamy czasy – dość pokręcone i różne regulaminowe cuda już widzieliśmy, więc swoich sił spróbowała również Stal, która zaapelowała do PZPN-u o poszerzenie drugiej ligi do dwudziestu zespołów (teraz jest ich dziewiętnaście przez awanse […]
03.08.2020
Włochy
03.08.2020

Znakomity Szczęsny, rozczarowujący Teodorczyk… Jak poszło Polakom w Serie A?

Jak doskonale wiadomo, nie brakowało Polaków w minionym sezonie Serie A. Jest wśród nich mistrz kraju, są zdobywcy Pucharu Włoch, ale są również spadkowicze. Kto zachwycił, kto spełnił oczekiwania, a kto rozczarował i ma za sobą stracony rok? Pokusiliśmy się o małe podsumowanie. Nie braliśmy pod uwagę piłkarzy, którzy w trakcie rozgrywek zmienili ligę, jak […]
03.08.2020
Weszło
03.08.2020

Biznes po płocku. Nie ma ani 20 tysięcy złotych, ani drużyny

Jak wiadomo, Wisła Płock nie pojechała na zgrupowanie, ponieważ u jednego z zawodników wykryto koronawirusa. To zdarzenie zapoczątkowało medialną ofensywę nowego prezesa płocczan, Tomasza Marca – i nie do końca wiadomo, czy on się chwali, czy żali. Na początek zacytujmy fragment wywiadu z „Przeglądu Sportowego”: – Wybraliśmy więc droższe testy wymazowe głównie dlatego, żeby mieć […]
03.08.2020
Weszło
03.08.2020

Punkt za Juventusem. Conte zdecydowanie ma na czym budować!

Jeden punkt. Tak niewielkiej różnicy na szczycie Serie A nie było od dawna, więc Inter Mediolan ma powody do radości. Owszem, dorobek całego peletonu potwierdza, że to nie gonitwa była wyjątkowo mocna, ale Stara Dama wyjątkowo słaba. W erze dominacji Juve – czyli w erze trwającej już prawie dekadę – nigdy mistrz nie miał tak lichego […]
03.08.2020
Weszło
03.08.2020

Marzec: Po rozstaniu ze Stalą Mielec mam bliznę. Ale ona się zagoi

– Przychodząc do Stali mieliśmy jasno określony cel i udało się go zrealizować. Później była euforia, radość. Nie rozmawialiśmy wcześniej o klauzuli zakładającej przedłużenie umowy w przypadku awansu, bo na etapie, gdy trafiałem do Mielca, była fajna atmosfera i zaufałem ludziom. Uznałem, że nie ma o czym rozmawiać, że to normalne w takich relacjach – […]
03.08.2020
Weszło
03.08.2020

Kowalewski oddaje się do dyspozycji Rady Nadzorczej, ale jest ładnie ubrany

Słyszeliśmy o dziennikarzach śledczych, słyszeliśmy o dziennikarzach modowych, ale nie słyszeliśmy jeszcze o dziennikarzach śledczo-modowych. Dziwne to by było, gdyby Bob Woodward i Carl Bernstein z jednej strony ujawniali niecne działania Nixona, a z drugiej dyskutowali, czy czarny to nowy różowy, czy jednak różowy to nowy czarny. Ale jednak jest taka profesja! Do takich wniosków […]
03.08.2020