post

Opublikowane 21.02.2018 10:56 przez

redakcja

Gdyby kibice Sunderlandu zapragnęli stanąć w szranki w konkurencji pod tytułem „najbardziej umęczeni fani w Anglii”, nie znaleźliby szczególnie wielu konkurentów w swojej „wadze”. Od momentu inauguracji Stadium of Light, a więc Stadionu Światła, światełko nadziei w tunelu, którym zmierzają, raz po raz rozbłyska oślepiającym blaskiem, by za moment gasnąć. A gdy nie gaśnie, koniec końców okazuje się być światłem pędzącego na zderzenie czołowe pociągu.

***

– Jest coś takiego w Sunderlandzie, w jego rdzeniu… Ciężko to opisać, ale to styl bycia, coś tkwiącego głęboko, co sprawia, że trudno jest wydobyć z niego cały potencjał.
Gus Poyet w wywiadzie dla „Guardiana”

***

Przez ostatnich pięć sezonów, wliczając ten obecny, do 112 meczów piłkarze Sunderlandu przystępowali jako zespół zaczynający ligową kolejkę w strefie spadkowej. W sezonie 13/14 głowę ponad taflą wody trzymali łącznie przez zaledwie 14 serii gier, w sezonie 15/16 – przez 10 kolejek. Aż trudno uwierzyć w to, że spadek dotknął ich po dziesięciu latach w Premier League dopiero w ubiegłym sezonie. Gdy wpadli na miejsca oznaczone kolorem czerwonym po 4. kolejce i już nie potrafili się z nich wykaraskać.

Dokładnie tak, jak w serii filmów „Oszukać Przeznaczenie”, los w końcu jednak ich dopadł. I mści się aż do dziś, popychając Czarne Koty coraz mocniej w stronę League One. W stronę zreplikowania mającego już 33 lata „osiągnięcia” Wolverhampton, a więc zajęcia ostatniego miejsca w lidze w dwóch kolejnych sezonach z rzędu.

Trzecia z rzędu porażka Sunderlandu w weekend z Middlesbrough? Kurs w LV Bet – 2,06

Mało tego – naprawdę bardzo wiele wskazuje na to, że tak się właśnie stanie. Że zespół, który jeszcze kilka miesięcy temu grał w jednej z najlepszych lig świata, zaraz będzie musiał walczyć na zapleczu jej zaplecza. Brzmi to wprost niewiarygodnie, ale Sunderland przez dziesięć lat w Premier League – dziesięć lat rosnących w niesamowitym tempie kwot płaconych za prawa do transmisji – zdecydowaną większość sezonów kończył na minusie. Zleciał z najwyższej klasy rozgrywkowej w Anglii z długiem wynoszącym grubo ponad 150 milionów funtów.

Zrzut ekranu 2018-02-20 o 18.41.06Europejskie kluby z największym długiem netto. Sunderland na 13. pozycji z 180 milionami euro. Raport UEFA za rok 2016.

Ale – co gorsza – zleciał z właścicielem, któremu do reszty obrzydło prowadzenie klubu. Ellisem Shortem, który od początku sezonu w Championship nie pojawił się choćby na jednym spotkaniu Sunderlandu i który odezwał się do kibiców zaledwie jeden, jedyny raz od momentu, kiedy David Moyes spuścił Czarne Koty z Premier League. Którego celem stało się zredukowanie kosztów do minimum rękami dyrektora wykonawczego Martina Baina. No i przede wszystkim – znalezienie frajera. No bo jak inaczej nazywać kogoś, kto mając do wyboru wiele angielskich klubów niezadłużonych na ponad 150 milionów funtów, odkupi właśnie ten będący na tak potężnym minusie i kojarzący się ze skrajną niegospodarnością?

Tylko takie konotacje można bowiem mieć po dziewięciu latach od momentu, kiedy Ellis Short postanowił zostać czwartym amerykańskim właścicielem klubu Premier League, obok rodziny Glazerów w United, Fenway Sports Group w Liverpoolu i Randy’ego Lernera w Aston Villi. Początki miał niezłe, przynajmniej tak długo, jak pieczę nad codziennym działaniem klubu trzymał ze stanowiska prezesa Niall Quinn. Były zawodnik Sunderlandu i niesamowita osobowość. Człowiek, który doskonale wiedział, jak rozmawiać z kibicami, oddychający klubem ze Stadium of Light, znający go od podszewki. Będący na stanowisku trzy lata przed wejściem Shorta.

Porównanie okresu, w którym na fotelu prezesa zasiadał Quinn do tego, kiedy postanowił go zmienić sam Short, jest po prostu brutalne (wyliczenia za: rokerreport.sbnation.com):

za czasów Quinna średnia pozycja Sunderlandu w Premier League to 13. miejsce, zespół wygrał 58 z 190 meczów (30,5%)
– po odejściu Quinna średnia pozycja Sunderlandu w Premier League to 17. miejsce, zespół wygrał 40 ze 190 meczów (21%)

Quinn wiedział doskonale, co w klubie piszczy. Sunderland nigdy nie był za jego czasów wielkim potentatem, ale gdy stery w pełni przejął Short, stał się permanentnym kandydatem do spadku. Zwykle jednym z głównych obok co słabszych beniaminków. Amerykanin nie tylko sam podejmował rząd fatalnych decyzji, ale i otaczał się beznadziejnymi współpracownikami. Jak choćby Margaret Byrne, która odeszła w niesławie po tym, jak uchyliła klubowe zawieszenie Adama Johnsona już po tym, jak przyznał się do kontaktów seksualnych z 15-letnią dziewczyną. Odeszła bynajmniej nie z pustymi rękami, a z 750 tysiącami funtów odprawy w kieszeni.

A takich przykładów na palenie pieniędzmi w kominku było przecież całe multum. Poczynając od menedżerów, którzy byli zwalniani z niezwykłą wręcz regularnością i którym również należały się solidne odszkodowania. Do maja 2009 Sunderland przez 129 lat istnienia prowadziło 26 menedżerów (nie licząc tymczasowych). Obecny – Chris Coleman – jest już dziewiątym zatrudnionym przez Shorta. Co oznacza ni mniej ni więcej, że Amerykanin w mniej niż dekadę dał pracę niemal 1/4 menedżerów w 139-letniej historii klubu.

W 7 z 8 ostatnich meczów między Sunderlandem a Middlesbrough padało mniej niż 2,5 gola. Powtórka z rozrywki w ten weekend? Kurs 1,66 w LV Bet

Osobny rozdział to też piłkarze. Dwa najdalej posunięte przypadki niegospodarności to Mika i Ricky Alvarez. Z pierwszym z nich, portugalskim bramkarzem, problem był już w momencie dopinania transferu. Bo – jak to Anglicy mają w zwyczaju – załatwiany był w ostatnich godzinach ostatniego dnia okienka. Papiery nie zdążyły przejść na czas, Mice groziło pozostanie w podobnej sytuacji, jak ostatnio Adrienowi Silvie, a więc w półrocznym zawieszeniu. FIFA uwierzyła jednak Czarnym Kotom, że w ostatniej chwili… zepsuł im się faks. Wyceniony przez Boavistę na 1,35 miliona funtów Mika mógł więc rozpocząć swoją przygodę w Anglii.

Miesiąc temu rozwiązano z nim kontrakt. Przez półtora roku zainkasował 1,2 miliona funtów i zagrał dwa spotkania w Checkatrade Trophy, pucharze będącym jeszcze o półkę niżej od Pucharu Myszki Miki, czy – jak kto woli – Carabao Cup.

To jednak nic przy sprawie Alvareza. Sunderland tak napalił się na Argentyńczyka, że w momencie wypożyczania go z Interu postanowił uzgodnić klauzulę obowiązkowego wykupu w razie utrzymania, opiewającą na sumkę całkiem konkretną – 9,4 miliona funtów. Alvarez okazał się kompletnym niewypałem, ale nie jego forma, a pozostanie w lidze było warunkiem przenosin na stałe. Ten został spełniony, a Sunderlandowi nic nie dało (bo dać nie mogło) odwołanie się do Trybunału Arbitrażowego (CAS).

Alvarez został zwolniony pół roku po obowiązkowym wykupie, od kiedy nie powąchał murawy w koszulce Czarnych Kotów, dziś gra w Sampdorii.

Między innymi z powodu takich transakcji – i oczywiście ze względu na niechęć Shorta do utopienia kolejnych środków w Sunderlandzie – dziś klubu nie stać na żadnego poważnego piłkarza. Simon Grayson, który objął Sunderland po spadku, dostał całe 1,25 miliona funtów na letnie transfery. A to i tak lepiej niż Chris Coleman, który podjął się niemożliwej misji utrzymania zespołu ze Stadium of Light i który zimą nie tylko nie dostał na wzmocnienia choćby pensa, musząc się zadowalać wypożyczeniami. Ale jeszcze stracił najlepszego strzelca Lewisa Grabbana, którego Bournemouth ściągnęło z wypożyczenia, by natychmiast sprzedać do Aston Villi.

Ostatnio nerwy puściły nawet jemu, gdy wypalił, że nadzieją Sunderlandu jest wyłącznie sprzedaż klubu nowemu właścicielowi, ponieważ obecny nie przejawia już nawet śladowych resztek zainteresowania gasnącym życiem na Stadium of Light.

Gasnącym dokładnie tak, jak zgasł kolor kiedyś pięknych, czerwonych krzesełek.

JS30871513

Siedzenia na trybunach – dziś już bardziej różowe niż czerwone – to doskonała metafora tego wszystkiego, co dzieje się w klubie od lat. Jakiś czas temu te wyblakłe od słońca i deszczu miały zostać wymienione na pachnące nowością modele, ale okazało się, że nie znajdą się na to pieniądze.

Wielu kibiców Sunderlandu pamięta zresztą, jak wielkie emocje towarzyszyły otwarciu nowego obiektu dwie dekady temu. Jak ogromne nadzieje na nadejście pięknych dni niósł on ze sobą. Patrzono wtedy z zazdrością na żyjących snem kibiców Newcastle ery Kevina Keegana, jednocześnie wierząc głęboko, że i ich może to spotkać. Z nowoczesnym obiektem. Z zawodnikami mogącymi być idolami lokalnej społeczności jak Niall Quinn czy Kevin Phillips – późniejszy zdobywca Złotego Buta. Z początkowymi sukcesami, na czele których stał awans do Premier League w sezonie 1998/99 wywalczony z rekordowymi 105 punktami na koncie.

Remis do przerwy, wygrana Boro na koniec meczu Sunderland – Middlesbrough? Kurs na taki przebieg spotkania w LV Bet to 3,55

Wtedy też wypracowany został jednak schemat, który trwa do dziś. Cud, a zaraz po nim upadek. Bolesne zderzenie z rzeczywistością. Tamta szansa, by znaczyć w angielskiej piłce coś więcej, wyślizgnęła się z rąk wraz ze spadkiem w roku 2003. Zupełnie jak szansa na stabilizację pod batutą Sama Allardyce’a, która uciekła w momencie, kiedy… Islandczycy pokonali Anglików na Euro 2016. Big Sam, który zdecydowanie miał pomysł, jak na Stadium of Light zbudować coś trwałego, został wybrany na selekcjonera. A David Moyes zamiast kontynuować pracę poprzednika, przyniósł do piaskownicy swoje klocki. Nie znalazł perełek, jak kiedyś w Evertonie, gdy wygrzebywał dla Premier League Phila Jagielkę czy Seamusa Colemana. Zamiast tego w dużej mierze odgrzał stare kotlety. Oviedo, Anichebe, Lescotta, Gibsona, Januzaja… Do tego kompletnie nie trafił z rekordowym transferem Ndonga i nie najtańszym Papym Djilobodjim. Jak to się skończyło – wszyscy wiemy. Sunderland wpadł do strefy spadkowej po 4. kolejce i pozostał w niej już do samego końca.

358_Sunderlandźródło: Tim Bradford/When Saturday Comes

Nie przytrafił się więc kolejny spektakularny powrót do żywych, w który tak chcieli wierzyć kibice Czarnych Kotów. Jak ten zainspirowany przez Big Sama, który w sezonie 15/16 nie tylko wyciągnął Sunderland z marazmu, ale skończył go serią 5 meczów bez porażki, grając m.in. z Chelsea i Arsenalem.

Albo oczywiście ten jeszcze większy, gdy Gus Poyet dwa sezony wcześniej poprowadził Czarne Koty do jednej z największych ucieczek w historii angielskiego futbolu i którego pominięcie byłoby grzechem śmiertelnym. Jeśli ktoś nie wie, dlaczego – tak wyglądała tabela Premier League 7 kwietnia 2014, tuż po porażce Sunderlandu z Tottenhamem:

Zrzut ekranu 2018-02-19 o 17.54.48

Porażce – to trzeba dodać – absolutnie upokarzającej. 1:5 na White Hart Lane.

Nikt nie dawał wtedy cienia szans na utrzymanie ekipie Czarnych Kotów. Tak, miała do rozegrania najwięcej meczów z całej stawki. Ale miała też terminarz z piekła rodem: Everton u siebie, Manchester City na wyjeździe, Chelsea na wyjeździe, Cardiff u siebie, Manchester United na wyjeździe, West Brom u siebie i Swansea u siebie. Najpóźniej po starciu z Czerwonymi Diabłami miało być już pozamiatane. Porażka 0:1 z Evertonem zaraz po upokorzeniu w Londynie nie zmieniała nastawienia ekspertów do szans Czarnych Kotów na przetrwanie.

I wtedy wydarzyła się rzecz niewiarygodna, której najlepszą miarą jest Connor Wickham. Facet, który do tamtej pory miał w Premier League jednego gola, strzelonego w dodatku w rozgrywkach 2011/12. Którego życiówka nigdy nie wyniosła więcej niż 9 goli w sezonie (i to w Championship). Nagle ten zadziorny Angol zaczął strzelać jak nakręcony. Dwie sztuki z City, jedna z Chelsea, dwie i asysta z Cardiff. Zespół, który wydawał się nie do pozbierania, powstał z popiołów jak feniks. W dwa i pół tygodnia ograł Manchester United na Old Trafford, Chelsea na Stamford Bridge, a do pokonania City na The Etihad zabrakło mu kilku minut. Na 2:2 wyrównał wtedy w 88. minucie Samir Nasri.

To właśnie w meczu z Chelsea na trybunach zawisł pamiętny, wykonany metodą chałupniczą transparent, którego treść dawała nadzieję wtedy, ale i wracała w trudnych chwilach. Miracles happen. Cuda się zdarzają.

Zrzut ekranu 2018-02-19 o 14.33.12

Jak nakręcony strzelał Wickham, ale jak nakręcona grała cała ekipa Sunderlandu. Michael Cox, taktyczny guru wśród dziennikarzy, na łamach Four Four Two analizował, że wielka ucieczka była możliwa nie dzięki jednemu zawodnikowi, a dzięki temu, że na wyżyny wspinali się raz za razem poszczególni gracze (zainteresowanych tematem odsyłam do tekstu Coxa – TUTAJ). Mecz z Manchesterem City? Popis rezerwowego Emmanuele Giaccheriniego, który dograł dwa perfekcyjne podania do Wickhama, które napastnik zamienił na dwa gole. Starcie z Chelsea? Niesamowity występ Vito Mannone, który wybronił 15 z 16 uderzeń rywali. 4:0 z Cardiff? Genialny na bokach boiska Fabio Borini. Wygrana na Old Trafford? Bezbłędny mecz Johna O’Shea na starych śmieciach. 2:0 z WBA? Tutaj zaś w środku pola porządzili Sebastian Larsson z Lee Cattermolem. Choć po żadnym z nich nie można się wtedy było spodziewać przeskoczenia pewnego poziomu, byli w stanie sprawić, że The Great Escape stała się faktem.

I choć dziś nie ma specjalnie wielu przesłanek, by wierzyć w uniknięcie kolejnej degradacji, jedna (jedyna?) wciąż nie daje spokoju. Zbyt wiele razy, gdy wszyscy już ten nieszczęsny Sunderland skreślili, z klubem ze Stadium of Light działy się rzeczy kompletnie niewyjaśnione, ocierające się o piłkarskie cuda, by móc kolejny tak po prostu wykluczyć.

Cuda się zdarzają. W Sunderlandzie nawet nieco częściej niż w innych miejscach.

SZYMON PODSTUFKA

Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Uncategorized
20.08.2021

Taśma miesiąca – trzynaście zdarzeń i 2,5 tysiąca w kieszeni

Dzisiaj w „Weszło Fuksem” polecamy wam spektakularne tasiemki. Trafić pięć zdarzeń na kuponie – cóż, to już jest satysfakcja. O jakichś mocnych treblach nawet nie mówimy, bo to klasyka weekendu. Ale trafić TRZYNAŚCIE (!) zdarzeń na kuponie… Ukłony po sam pas. Jak co tydzień zapraszamy was na przegląd najciekawszych trafionych kuponów w Fuksiarzu z zeszłego […]
20.08.2021
#WeszłoFuksem
11.08.2021

Osiem tysięcy w kieszeni na połączeniu portugalsko-francusko-polskim

Coraz częściej przy robieniu cyklu „Weszło Fuksem” wychodzi z nas klasyczny janusz. Czujemy wręcz, jak rośnie nam nos, czerwienieją poliki i z jakąś taką większą estymą zerkamy na białe podkoszulki… Trudno nie zazdrościć ludziom, którzy trafiają takie kupony. A co dzisiaj mamy w „Weszło Fuksem”? Ostatnie niedobitki z Igrzysk w Tokio, sporo trafionych meczów tenisowych, […]
11.08.2021
#WeszłoFuksem
30.07.2021

Tona szczęścia w ESA, ekspert z Tokio i badminton na wagę trzech stówek

Łączny kurs 18.88 na treblu z Ekstraklasy. 7/7 z Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zwycięstwo Legii zagrane za tysiaka. Trebel na live z igrzysk. Taki sympatyczny zestaw kuponów mamy dla was w naszym cyklu #WeszłoFuksem. Co tydzień wybieramy najciekawsze kupony z Fuksiarza, żeby uplastycznić i unaocznić wam, że komuś naprawdę wchodzą te szalone kupony! Różnie układał […]
30.07.2021
Weszło
21.07.2021

Podolski zostanie królem strzelców albo zaliczy bramkę sezonu?

Lukas Podolski trafił do Górnika Zabrze i jest to oczywiście piękna historia, tak wyczekiwany powrót do domu, natomiast dalej też musi być coś dopisane. Już na boisku. Nie wystarczy, że Podolski się uśmiechnie i sprzeda parę ładnych zdań. Potrzebne są też bramki, asysty, wpływ na zespół. Wszyscy się zastanawiamy – jak to z Podolskim w […]
21.07.2021
#WeszłoFuksem
14.07.2021

Euro, Copa America, tenis i UFC – czyli jak obłowić się w Fuksiarzu

Euro za pasem, zatem codzienne typowanko też za nami. No chyba, że ktoś lubi typować hokeja w poniedziałek, we wtorek i środę Ligę Mistrzów, w czwartek Ligę Europy, a w weekend Ekstraklasę i między to wplata siatkówkę. Tak czy siak – czas podsumować wasze najlepsze kupony w cyklu „Weszło Fuksem”. Co mamy dzisiaj? UFC, Euro, […]
14.07.2021
Weszło
12.09.2021

Mecz Liverpoolu? 30 strzałów, trzy gole i niestety jeden poważnie ranny

Liverpool potrafił już w tym roku stracić punkty z Leeds. Tym razem coś takiego nie miało miejsca, bo ekipa Juergena Kloppa zaganiała swoich rywali. Może nie była monolitem, ten okręt trochę przecieka, jednak najważniejsze, że zadanie zostało wykonane. Szkoda tylko, że powodzenie misji zostało okupione stratą Harveya Elliotta. Jego klubowi koledzy wracają do domów, ale […]
12.09.2021
Anglia
30.08.2021

Dwie strony Londynu – Tottenham liderem, Arsenal do spadku | ANGIELSKI ŁĄCZNIK

Królewskie rządy West Hamu nie trwały zbyt długo. Wystarczył bowiem derbowy pojedynek z Crystal Palace, a konkretnie Connor Gallagher, by ekipa, która rozbiła Leicester City i Newcastle United pogubiła punkty. Ale i tak nastroje w tej części Londynu są wyważone. Można kręcić nosem na remis, może on nie dostarczać powodów do euforii, ale jednocześnie nie […]
30.08.2021
Weszło
29.08.2021

Cała magia dzieje się bez piłki

Jak wygląda praca profesjonalnego analityka w Queens Park Rangers? Dlaczego zwykła transmisja telewizyjna dla profesjonalnego analityka ma niewielką wartość? Jak inaczej ogląda mecz analityk, gdzie „piłka jest dystrakcją”. Jak może wyglądać wyścig zbrojeń najpotężniejszych klubów w przyszłości i dlaczego będzie brała w nim udział sztuczna inteligencja? Jakie są największe różnice między angielską piłką, a Ekstraklasą? […]
29.08.2021
Premier League
28.08.2021

Chelsea broniła się przez pół spotkania. I się wybroniła

To miał być wielki mecz Virgila van Dijka i Romelu Lukaku. Starcie dwóch świetnych zawodników, królujących w swoim fachu. Emocje – pod tym względem – skończył się jednak relatywnie szybko. Od 45. minuty Chelsea została zmuszona do gry w dziesiątkę i pytanie było już tylko jedno – czy wytrzyma.  Zadanie niełatwe, a to i tak […]
28.08.2021
Anglia
28.08.2021

Transfer Ronaldo to wielka moc, ale wiąże się z nią wielka odpowiedzialność

Gdyby teraz usiąść do tworzenia listy najbardziej wpływowych osób w piłce nożnej, to trzeba by dopisać do niej sir Alexa Fergusona. Co z tego, że od kilku lat przebywa na emeryturze i w Manchesterze United pełni jedynie reprezentacyjną funkcję. 79-letni Szkot przez 24 godziny pracował nad transferem Cristiano Ronaldo i dopiął swego. Sprawił, że jego […]
28.08.2021
Anglia
27.08.2021

Siedem najlepszych momentów Cristiano Ronaldo w Manchesterze United

W momencie, gdy Manchester United oficjalnie potwierdził powrót Cristiano Ronaldo na Old Trafford, serca fanów Czerwonych Diabłów zabiły szybciej. Przede wszystkim musiały wrócić najlepsze wspomnienia, okraszone nutą nostalgii. Portugalczyk był pierwszoplanową postacią ekipy Sir Alexa Fergusona, która w pierwszej dekadzie obecnego wieku święciła wielkie triumfy. Sukcesy, wielkie wygrane i spektakularne bramki – to wszystko cechowało […]
27.08.2021
Premier League
19.09.2021

Czy Cristiano Ronaldo może zostać królem strzelców Premier League?

Cristiano Ronaldo, Harry Kane, Romelu Lukaku, Pierre-Emerick Aubameyang, Mohamed Salah i kilku innych gości z drugiego szeregu. Walka o tytuł króla strzelców w Premier League będzie w tym sezonie rywalizacją potężnych armat. Pod względem topowych snajperów liga angielska jest napakowana jak paczka Pringlesów – jeden napastnik na drugim, ściśnięci od dołu aż po sam czubek. […]
19.09.2021
Premier League
17.09.2021

Czy Leeds United się wreszcie obudzi?

W Premier League często mówi się o „syndromie drugiego sezonu”. Dotyczy on beniaminków, którzy tuż po awansie do angielskiej ekstraklasy robią w niej nieoczekiwanie wielką furorę, ale w kolejnych rozgrywkach gwałtownie gasną i wracają do szeregu, a często wręcz spadają z powrotem do Championship. Czyżby ten syndrom dotknął również Leeds United? Leeds United – kiepski […]
17.09.2021
Weszło
11.09.2021

Żeby tak grać i strzelić dwa gole, trzeba być Cristiano Ronaldo

Doczekali się kibice Manchesteru United. Na boiska Premier League wrócił Cristiano Ronaldo i co tu dużo mówić – był to debiut zupełnie udany. Czerwone Diabły ostatecznie rozbiły Newcastle United, a Portugalczyk dwa razy wpisał się na listę strzelców.  Jak przebiegał powrót Cristiano Ronaldo? Biorąc pod uwagę jego ogólną prezencję, jest to wynik naprawdę godny podziwu. […]
11.09.2021
Premier League
11.09.2021

Zachwyt Besta, ochrzan od Giggsa. Początki Ronaldo w United

Ryan Giggs był wściekły, gdy zobaczył go na śniadaniu z Coca-Colą w dłoni. George Best stwierdził, że żaden debiut zawodnika Manchesteru United nie podekscytował go do tego stopnia. Sir Alex Ferguson podczas meczu towarzyskiego ze Sportingiem krzyczał w stronę współpracowników: „kupujemy tego gówniarza już teraz!”. Cristiano Ronaldo prawdopodobnie zanotuje dzisiaj występ numer 293 w barwach […]
11.09.2021
Piłka nożna
05.09.2021

Michał Karbownik, czyli to nie tak miało być

Michał Karbownik był w pewnym momencie może i najgorętszym polskim nazwiskiem na ekstraklasowym rynku eksportowym. Zastanawialiśmy się, za ile odejdzie i czy to będzie rekord ligi, rozważaliśmy nie to, czy zrobi karierę, ale jak dużą. Minęło trochę czasu i… cóż. Nastroje nie są już tak optymistyczne. MICHAŁ KARBOWNIK. JAK RÓŻNA KARIERA OD TEJ KUBY MODERA […]
05.09.2021
Anglia
30.08.2021

Dwie strony Londynu – Tottenham liderem, Arsenal do spadku | ANGIELSKI ŁĄCZNIK

Królewskie rządy West Hamu nie trwały zbyt długo. Wystarczył bowiem derbowy pojedynek z Crystal Palace, a konkretnie Connor Gallagher, by ekipa, która rozbiła Leicester City i Newcastle United pogubiła punkty. Ale i tak nastroje w tej części Londynu są wyważone. Można kręcić nosem na remis, może on nie dostarczać powodów do euforii, ale jednocześnie nie […]
30.08.2021
Weszło
20.09.2021

WESZŁOPOLSCY – live od 20:00. Goście: Ireneusz Mamrot, Artur Derbin

20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Termalica powinna mieć karnego, a Papeau należała się czerwona kartka

Ledwie odetchnęliśmy po sędziowskich emocjach z poprzedniej kolejki, a tu już trzeba siadać do analizy kolejnej serii gier. Taki nasz przykry los. Czy tym razem było sporo kontrowersji? Niezbyt wiele. Ale musimy zweryfikować dwa błędy sędziowskie. Zaczynamy jednak od sytuacji, której nie korygujemy w naszej „Niewydrukowanej Tabeli”. Mecz Lecha z Wisłą, obrońca gości dostaje piłką […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Rafał Wolski: Nie rozumiem ludzi, którzy zarządzali Lechią

– Nie mówię, że Piotr Stokowiec to słaby szkoleniowiec. Natomiast nie jest w porządku człowiekiem. Wiele razy kłamał. Mówił ci jedno, a za plecami co innego. Szatnia to czuje, rozmawia przecież później o tym – Rafał Wolski szczerze o kulisach rozstania z Lechią, na którym Lechia wyszła jak Zabłocki na mydle. Otwarcie o swojej relacji […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

„Wymuszając odejście z Wisły Kraków, pewne kierunki sobie pozamykałem”

Adam Kokoszka prawie trzy lata temu, będąc ledwo po trzydziestce, po cichu zniknął z polskiej piłki. Niedawno znów zaczął grać, ale już głównie dla przyjemności w niższych ligach. Na wiele spraw może spojrzeć na spokojnie, z dalekiej perspektywy. Rozmawiamy o błyskawicznym powołaniu do reprezentacji Polski i występie na Euro 2008, mimo roli rezerwowego w Wiśle […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

„Jesteśmy trzecią siłą w Europie. Cieszmy się z tego!”

– Jakbyśmy mieli sobie założyć, że jedziemy na mistrzostwa tylko po to, żeby wyjść z grupy, to w mojej ocenie powinienem zająć się innym zawodem. Generalnie w Polsce mamy coś takiego, że zawsze narzekamy. Być może moglibyśmy zagrać przeciwko Turcji w finale, kto wie, ale ten mecz się nie odbył, więc cieszmy się z tego, […]
20.09.2021
Brama dnia
20.09.2021

Snajper Makaay czy bombardier Lampard? | BRAMA DNIA

Czas na kolejny odcinek „Bramy dnia”. Dzisiaj cofamy się do 20 września 2003 roku, gdy londyńska Chelsea rozbiła Wolverhampton, a Bayern zremisował u siebie z Bayerem. Kto popisał się piękniejszym golem – Frank Lampard czy Roy Makaay? Do głosowania jak zawsze zapraszamy wraz z Gatigo. FRANK LAMPARD VS WOLVES (20.09.2003) Tak bawiła się Chelsea w […]
20.09.2021
Brama dnia
20.09.2021

Snajper Makaay czy bombardier Lampard? | BRAMA DNIA

Czas na kolejny odcinek „Bramy dnia”. Dzisiaj cofamy się do 20 września 2003 roku, gdy londyńska Chelsea rozbiła Wolverhampton, a Bayern zremisował u siebie z Bayerem. Kto popisał się piękniejszym golem – Frank Lampard czy Roy Makaay? Do głosowania jak zawsze zapraszamy wraz z Gatigo. FRANK LAMPARD VS WOLVES (20.09.2003) Tak bawiła się Chelsea w […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Gwiazda z odzysku. Lech Poznań i badziewiacy

Kto jest najlepszym piłkarzem w lidze na starcie nowego sezonu? Kandydatów widzimy przynajmniej kilku, bo też nie ma jednej właściwej metody, by takiego wybrać. Ale jeśli czyjaś obecność w tym gronie nas trochę dziwi, to chyba Joao Amarala. Nie dlatego, że nie widzieliśmy w nim takiego potencjału, ale z powodu tego, że wydawało, iż jest […]
20.09.2021
Prasówka
20.09.2021

„Nie spieszyłbym się z nową umową dla Michniewicza”

W poniedziałkowej prasie cudów nie ma. Jest dłuższy materiał o ampfutbolowcach, a tak to raczej ligowa młócka.  PRZEGLĄD SPORTOWY Dariusz Dziekanowski jeszcze wstrzymuje się z pochwałami dla Czesława Michniewicza i uważa, że Legia nie powinna się spieszyć z nowym kontraktem dla trenera. Nie dziwię się, że podbijanie bębenka w tej sprawie jest w tej chwili […]
20.09.2021
Weszło
19.09.2021

Messi zagubiony w Parku Książąt

Powiecie, że porównywanie początków Leo Messiego i Cristiano Ronaldo w nowych klubach jest nie do końca fair. Bo Portugalczyk, który jadł chleb z kilku piłkarskich pieców, wraca do domu, a Argentyńczyk po raz pierwszy opuścił swój. Bo nieco inaczej wyglądały ostatnie tygodnie czy też miesiące w przypadku obu panów i nowy piłkarz Manchesteru United jest lepiej […]
19.09.2021
Weszło
19.09.2021

Na kłopoty… Baranowski

Legia Warszawa miała prawo stęsknić się za gładkimi zwycięstwami w meczach ligowych. Za takimi, przy których trzeba się trochę napocić – oczywiście też, bowiem mistrz Polski po raz ostatni w Ekstraklasie w triumfował, gdy na ulicach rządziły jeszcze zwiewne sukienki i szorty. Ale, tak w ogóle, taka przekonująca wygrana, która nie pozostawia złudzeń co tego, […]
19.09.2021
Weszło
19.09.2021

Liga Minus – czy to jest ten sezon dla Lecha?

Żyjemy, bawimy się, tańczymy, gadamy. Liga Minus w topowym składzie: – Leszek Milewski – Przemysław Michalak – Maciej Wąsowski Prowadzi Paweł Paczul, który – nie wiadomo z jakiej racji i po co w ogóle, jak zawsze – kryje się pod pseudonimem Grzegorz Jugosłowianin. Zapraszamy o 22:00. 
19.09.2021
Liczba komentarzy: 6
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Larry Gopnik
Larry Gopnik (@larry-gopnik)
3 lat temu

Kolejny świetny tekst, a cykl wyrosl na absolutnie najciekawszy – i najlepiej opracowany – na calym weszło. Gratuluję i czekam na więcej.

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin (@fc-bazuka-bolencin)
3 lat temu

Tak pół żartem pół serio to 1,25 mln funtów na transfery to nie tak najgorzej. Wystarczyłoby na wyciągnięcie jakiejś perełki (i to może nawet nie jednej) z naszej „stale podnoszącej poziom sportowy i niezwykle wyrównanej” Lotto ekstraklasy. Zwłaszcza że kluby już na samo słowo „funty” miałyby mokro w gaciach.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin (@fc-bazuka-bolencin)
3 lat temu

Kapustka ma większy problem niż te Bednarki i Jachy bo oprócz tego że na angielską piłkę są na razie wszyscy za słabi, to u tego pierwszego dochodzi jeszcze chroniczny problem z głową i wybujałym ego, a czas leci – teraz leci już czwarta runda od czasu hiper super transferu do Lisów.

Roben_
Roben_ (@roben_)
3 lat temu

Kapitalny artykuł, kapitalny cykl. Czyta się świetnie, pozdrowienia dla autora. O takie weszło nic nie robiłem.

Kcramsib
Kcramsib (@kcramsib)
3 lat temu

To nie Benevento, nie ma ich jeszcze co skreślać… 13-14 meczów do końca sezonu i tylko 3 pkt straty do (zajmowanego obecnie przez Hull, innego spadkowicza z PL) miejsca dającego utrzymanie… to da się ogarnąć.

Suche Info
20.09.2021

Napoli rozbiło Udinese

Fajnie, naprawdę fajnie sezon Serie A zaczęło Napoli. Podopieczni Luciano Spallettiego po czterech kolejkach mogą pochwalić się kompletem zwycięstw. Dziś rozbili Udinese.  Były klub Piotra Zielińskiego też nie mógł narzekać na start ligowych rozgrywek, bowiem do tej pory zremisował z Juventusem, a także ograł Venezię oraz Spezię. Dopiero dzisiejszy przyjazd na Stadio Friuli ekipy z […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

GieKSa w końcu zapunktowała. Remis w meczu beniaminków

GKS Katowice przełamał złą passę. Zespół Rafała Góraka, który przegrał trzy ostatnie mecze, trącąc w nich łącznie 11 bramek, zremisował z Górnikiem Polkowice w spotkaniu kończącym 9. kolejkę na zapleczu Ekstraklasy.  Na gole kibice obu zespołów musieli czekać do drugiej połowy. Goście z Katowic wyszli na prowadzenie za sprawą bramki Michała Kołodziejskiego. Dla 28-latka to […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Dariusz Marzec: – Jesteśmy frajerami

Dariusz Marzec nie gryzł się w język po tym, jak jego zespół przegrał 1-2 na własnym terenie ze Skrą Częstochowa (goście byli gospodarzem tego meczu tylko formalnie). Szkoleniowiec Arki Gdynia skrytykował swój zespół na konferencji prasowej przede wszystkim za dwie kwestie – brak skuteczności i łatwo tracone gole.  A raczej „frajersko”, bo wokół takiego stwierdzenia głównie […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Spartak Moskwa z kolejną porażką

Nie ma najlepszych dni ekipa Spartaka Moskwa. Po porażce w środku tygodnia z Legią Warszawa w Lidze Europy przyszła kolejna. Tym razem z lokalnym rywalem.  Zespół, którym dowodzi mający bardzo złą prasę Rui Vitoria, przegrał z CSKA Moskwa w meczu ligowym, w związku z czym notowania Portugalczyka stają się jeszcze gorsze. O wyniku znów zadecydowała końcówka […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Maciej Korzym zadebiutuje w formule K1

Piłkarz, który po karierze zajmuje się sportami walki, to coraz cześciej powtarzający się motyw, ale wciąż na tyle rzadka historia, że warto odnotować, iż doczekaliśmy się kolejnego fightera, którego do tej pory kojarzyliśmy z piłkarskich boisk. W październiku swoją pierwszą walkę stoczy Maciej Korzym.  8 dnia tego miesiąca zawalczy na South Battle: Fight Night w Kątach. Nie […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Arka znów przegrała. Tym razem z beniaminkiem I ligi

Chyba czas na wprowadzenie nowego pierwszoligowego klasyka do pierwszoligowego języka. „Rozczarowywać jak Arka”. Gdynianie rozczarowali w poprzednim sezonie, gdy mieli walczyć o awans. A na początku tego sezonu nie potrafią przekładać swojej przewagi w posiadaniu piłki na gole. Dzisiaj skończyło się to porażką ze Skrą Częstochowa. O ile jeszcze pierwsza połowa tego starcia była wyrównana, […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

WESZŁOPOLSCY – live od 20:00. Goście: Ireneusz Mamrot, Artur Derbin

20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Termalica powinna mieć karnego, a Papeau należała się czerwona kartka

Ledwie odetchnęliśmy po sędziowskich emocjach z poprzedniej kolejki, a tu już trzeba siadać do analizy kolejnej serii gier. Taki nasz przykry los. Czy tym razem było sporo kontrowersji? Niezbyt wiele. Ale musimy zweryfikować dwa błędy sędziowskie. Zaczynamy jednak od sytuacji, której nie korygujemy w naszej „Niewydrukowanej Tabeli”. Mecz Lecha z Wisłą, obrońca gości dostaje piłką […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

PZPN złoży wyjaśnienia w sprawie Kamila Glika

Ciąg dalszy sprawy z udziałem Kamila Glika. Obrońca reprezentacji Polski po ostatnim meczu z Anglią został oskarżony przez przeciwników o rasistowskie zachowanie. Według informacji Onetu jutro PZPN wyśle do Komisji Dyscyplinarnej FIFA wyjaśnienia w tej sprawie.  O „aferze” pisaliśmy wielokrotnie i mamy nadzieję, że niedługo będzie miała ona swój szczęśliwy koniec. Szczęśliwy, czyli taki, że Glik […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Rafał Wolski: Nie rozumiem ludzi, którzy zarządzali Lechią

– Nie mówię, że Piotr Stokowiec to słaby szkoleniowiec. Natomiast nie jest w porządku człowiekiem. Wiele razy kłamał. Mówił ci jedno, a za plecami co innego. Szatnia to czuje, rozmawia przecież później o tym – Rafał Wolski szczerze o kulisach rozstania z Lechią, na którym Lechia wyszła jak Zabłocki na mydle. Otwarcie o swojej relacji […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Lokomotiw nie wykorzystał okazji, Rybus poza składem

Maciej Rybus został dziś powołany przez Paulo Sousę na październikowe mecze z San Marino i Albanią, ale martwić może to, że Polak nie jest brany pod uwagę przy ustalaniu składu Lokomotiwu Moskwa. Dziś lewy obrońcy reprezentacji opuścił mecz ligowy z Uralem Jekaterynburg.  Przyczyną są problemy zdrowotne. Wcześniej Rybus znalazł się poza składem również na mecz […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

„Wymuszając odejście z Wisły Kraków, pewne kierunki sobie pozamykałem”

Adam Kokoszka prawie trzy lata temu, będąc ledwo po trzydziestce, po cichu zniknął z polskiej piłki. Niedawno znów zaczął grać, ale już głównie dla przyjemności w niższych ligach. Na wiele spraw może spojrzeć na spokojnie, z dalekiej perspektywy. Rozmawiamy o błyskawicznym powołaniu do reprezentacji Polski i występie na Euro 2008, mimo roli rezerwowego w Wiśle […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Tomas Podstawski zagra w Norwegii

Tomas Podstawski po zakończeniu poprzedniego sezonu i wygaśnięciu kontraktu pożegnał się z Pogonią Szczecin. Portugalczykiem z polskimi korzeniami interesowały się inne kluby Ekstraklasy, a także jej zaplecza, ale zdecydował się on kontynuować karierę w innym kraju. Trochę to trwało, ale 26-latek w końcu znalazł nowego pracodawcę.  Będzie grał w norweskim zespole Stabaek IF. Przed nim […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Hyballa z nową fuchą. W trzeciej lidze niemieckiej

Peter Hyballa znalazł nowego pracodawcę. Biorąc pod uwagę to, z jaką sławą odchodził z Wisły Kraków, a później z duńskiego Esbjerg fB, wydawać by się mogło, że mogą być z tym pewne problemy, ale okazało się, że 45-latek bez klubu był przez tylko nieco ponad miesiąc.  Gdzie wylądował? Dziś został zaprezentowany jako szkoleniowiec Turkgucu Monachium. […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

„Jesteśmy trzecią siłą w Europie. Cieszmy się z tego!”

– Jakbyśmy mieli sobie założyć, że jedziemy na mistrzostwa tylko po to, żeby wyjść z grupy, to w mojej ocenie powinienem zająć się innym zawodem. Generalnie w Polsce mamy coś takiego, że zawsze narzekamy. Być może moglibyśmy zagrać przeciwko Turcji w finale, kto wie, ale ten mecz się nie odbył, więc cieszmy się z tego, […]
20.09.2021
Brama dnia
20.09.2021

Snajper Makaay czy bombardier Lampard? | BRAMA DNIA

Czas na kolejny odcinek „Bramy dnia”. Dzisiaj cofamy się do 20 września 2003 roku, gdy londyńska Chelsea rozbiła Wolverhampton, a Bayern zremisował u siebie z Bayerem. Kto popisał się piękniejszym golem – Frank Lampard czy Roy Makaay? Do głosowania jak zawsze zapraszamy wraz z Gatigo. FRANK LAMPARD VS WOLVES (20.09.2003) Tak bawiła się Chelsea w […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

James opuści Everton?

Okienko transferowe w większości krajów jest już zamknięte, ale akurat nie w Katarze. Tamtejsze kluby mogą bawić się na rynku do końca września. Wciągną w tę zabawę James Rodrigueza? Sky Sports informuje, że Kolumbijczyk może odejść z Evertonu jeszcze w tym miesiącu. Piłkarz ma problemy ze zdrowiem w związku z koronawirusem i jeszcze nie wystąpił […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Katar 2022 tylko dla zaszczepionych?

David Ornstein z The Athletic informuje, że Katarczycy będą chcieli wymagać szczepienia przeciw koronawirusowi od wszystkich uczestników mundialu w 2022 roku. Pamiętamy, jak było na Euro. Kto z piłkarzy chciał, ten się zaszczepił, kto nie, ten nie – nie było żadnego przymusu. Katarczycy chcą to zmienić i wywrzeć presję na FIFA, by ta wprowadziła odpowiednie […]
20.09.2021