post Avatar

Opublikowane 25.10.2017 14:15 przez

redakcja

Sześć drużyn podzielonych na dwie grupy. Wyczerpujący, trwający kilka kolejek sezon. Zwycięzcy prawie na pewno i tak nie awansują. Poznajcie najdziwniejsze rozgrywki piłkarskie świata – koszalińską B-klasę.

mapa

Od samej góry: Pogoń Noskowo, Łętowska Dolina Łętowo, Hajka Zegrze Pomorskie, Błękitni Grodzisko Ostre Bardo, LKS Drzewiarz Krosino, Przyszłość dla Młodzieży Rusinowo. 

Screen Shot 10-25-17 at 11.28 AM 002

Źródło: 90minut

Screen Shot 10-25-17 at 11.28 AM 003

Jeden mecz na kolejkę. Walka o transmisje musiała iść na noże. Źródło: 90minut

Liczebność drużyn jest dramatyczna, choć jeszcze niedawno było inaczej. Pogoń Noskowo pamięta jeszcze czasy, gdy nawet gmina Sławno miała swoją B-klasę. Dzisiaj boiska wielu ówczesnych rywali noskowian zarastają trawą. Buty na kołku zawiesili Kolorowi Ryszczewo, Bobry Bobrowice, Mewa Jamno, Piast Sławsko, Tramp Janiewice, Korona Kleszcze.

Hajka Zegrze Pomorskie pamięta rozgrywki  B klasy Białogard wschód, które mają identyczną historię: nie istnieje już Huraga Klepino, Saturn Gąski, Burza Niekłonice, Tęcza Kościernica.

Te sześć klubów to w praktyce ocalałe niedobitki.  Celem obecnie nie jest awans. Cel to tylko i wyłącznie przetrwać.

Screen Shot 10-25-17 at 12.41 PM

Źródło: 90minut

***

18300945_1329109793875202_6719794065058438045_n

Screen Shot 10-25-17 at 01.14 PM

Mariusz Brzóska, wiceprezes Pogoni Noskowo, która rok temu zajęła czwarte miejsce w pięciodrużynowej B-klasie koszalińskiej, a mimo to z niedoboru zespołów w A-klasie dostała zaproszenie gry wyżej:

Aby przenieść się do A-klasy, musisz mieć jakieś zaplecze. Boisko mamy bardzo duże, wymiarowe. Ławki są. Nie mamy natomiast szatni i przez to nie możemy awansować. Wójt obiecuje, obiecuje, ale na razie nic z tego nie wynika. Niektórzy się wycofali i zostały trzy zespoły. Pytali mnie czy nie chcemy do liczniejszej B-klasy szczecińskiej, ale proszę pana, ja nie będę jeździł 150 km na każdy mecz. Mam jeden taki wyjazd teraz i wystarczy. Kiedyś nie było problemu, w każdej wiosce była drużyna. Dofinansowania, autobusy na mecz, to się jeździło. Teraz dostajemy 6000 zł z gminy, z których sześćdziesiąt procent trzeba wydać na KoZPN – składki nie składki, rejestracje i przerejestrowania, no i sędziowie. Nie ma z czego tych szatni wybudować.

Pana zdaniem Pogoń Noskowo może podzielić los innych klubów z regionu?

Bardzo ciężko będzie. Problem z młodzieżą jest. Trzeba dzwonić, prosić za każdym razem, pytać czy będą czy nie. Sam wciąż gram w piłkę, sam często wapno sypię, siatki wieszam. Przyznam szczerze, czasami mam tego dosyć.

Niższe ligi pana zdaniem umierają?

Umierają, umierają. Kiedyś w A-klasie u nas było po 16 drużyn, teraz dziesięć. W tym roku dwie się wycofały.

Pana zdaniem liga, w której grają trzy zespoły, ma sens?

Ja już mam 46 lat i dla mnie nie ma to znaczenia, tak jak nie ma znaczenia czy zajmiemy ostatnie czy pierwsze miejsce. Ważne, że coś się dzieje we wsi, ludzie przyjdą, pooglądają, wie pan jak to jest.

Ale za wiele tych okazji nie ma przy takim terminarzu.

Przed sezonem co niedziela gramy sparingi, A-klasowe drużyny chętnie z nami grają.

W tym momencie prowadzicie w lidze, ale jak rozumiem awans może rozbić się o kwestie infrastrukturalne.

Tak, o to chodzi. Nie wiem jak to będzie, myślimy co tu zrobić.

Screen Shot 10-25-17 at 11.50 AM

980_321480997986430_1777498343_n

Rozmawiam z liderem drugiej grupy, panem Piotrem Podkówką z Drzewiarza Krosino. Drzewiarz także dostał latem zaproszenie do A-klasy, ale nie skorzystał.

– Nie mamy za bardzo pieniędzy, żeby awansować do A-klasy. Zajęliśmy wysokie miejsce, ale utrzymujemy się z tego, co dostajemy z gminy, reszta budżetu pochodzi z własnej kieszeni.

Screen Shot 10-25-17 at 12.23 PM

Źródło: 90minut

W Noskowie powiedziano mi, że dostają 6000 zł, z czego sześćdziesiąt procent idzie na związek.

To i tak lepiej, bo my dostajemy 4800 zł. Była propozycja gry wyżej, ale to się rozbiło o koszty. Z tego co mówił mi kierownik, sam koszt sędziów w A-klasie wyniósłby 2000 złotych rocznie. Badania około 1000 zł. A wapno, sprzęt piłkarski? Nie mówiąc nawet o dojazdach. Kombinujemy jak możemy. Ktoś kupi worek wapna, ktoś buty za swoje. Utrzymanie boiska mnie po kieszeni pociągnie, to koszenie, wałowanie, ale zwołam chłopaków i dajemy radę. Zależy nam, żeby to nie upadło. Jak upadnie, ciężko będzie odbudować. Powiedziałem sobie, że się nie poddam.

Ma sens liga z trzema drużynami?

Myślę, że nie. Chciałbym, żebyśmy grali więcej. Trzymam to wszystko w garści tylko ze względu na chłopaków. W niedzielę możemy sobie pograć zamiast stać pod sklepem i pić piwo. Zawsze to jest niedziela ruchu. Wiem, że nie ma tych okazji w lidze za wiele, ale i tak bez meczu się spotkamy, pogramy, zrobimy trening. Znamy się tyle lat. Ja tu gram odkąd miałem 16 lat – dziś mam 33 lata. Pamiętam jak ograliśmy w pucharze piątoligową Polonię Połczyn Zdrój i przyjechała do nas czwartoligowa Sława Sławno.

Jeśli wygracie ligę, wejdziecie wyżej?

Nie, bo nie będziemy mieli za co grać. Ale szykujemy spotkanie i będziemy szukać rozwiązania. Może poszukamy sponsora, a może wprowadzimy składki zawodników, dojazdy na własne koszty. Zobaczymy co wyniknie z tych rozmów.

nowa-galeria-5413905

Z meczu Wrzos Wrześnica – LZS Kowalewice. Źródło: lzskowalewice.futbolowo.pl

Damian Kowalski, administrator strony „Sławieńska Ósma Liga Mistrzów”, a także zawodnik A-klasowego Wrzosu Wrześnica. od niego dowiadujemy się, że w praktyce mowa o… C-klasie, bowiem w Zachodniopomorskim Związku Piłki Nożnej są dwa szczeble okręgówek. We wszystkich regionach po IV lidze masz okręgówkę, a potem A-klasę, tutaj po IV lidze jest okręgówka, jeszcze jedna okręgówka, a dopiero potem A-klasa.

Screen Shot 10-25-17 at 01.58 PM

Źródło: 90minut.pl

Jak zmienił się krajobraz piłkarski w regionie?

Kiedyś było parę fajnych drużyn, z którymi toczyliśmy rywalizację, a teraz już nie istnieją. Piast Sławsko – tam grał mój ojciec, jeździłem za młodego oglądać mecze. Bobry Bobrowice, Mewa Jamno, Pomerania Ostrowiec… W tym sezonie wycofał się Orzeł Smardzewo, bo zebrali dziesięć osób do grania. Nie ma młodych, garnących się do gry. Ludzie wyjechali za pracą. 

Jakie są koszty gry w A-klasie, w której występuje Wrzos?

Dostajemy 13 tysięcy dotacji z gminy, z czego 9-10 tysięcy zostawiamy w związku. Opłaty sędziowskie – około czterdziestu procent. jak trójka przyjedzie z Kołobrzegu, co jest absurdem, to trzeba sporo zwrócić. za dojazd. Opłaty licencyjne to też dużo pieniędzy…

Jakie opłaty?

Licencja boiska. Niektórym klubom przyznawane są na czas nieograniczony, my musimy co rok odnawiać licencję. Niby nie mamy warunków, a jak ze Słupska przyjeżdżają, to mówią, że mamy boisko na czwartą ligę. W Koszalinie się jednak czepiają. Weryfikacja boiska itd. to kolejne koszty, tak samo rejestracja zawodników. Ale bliżej mam do Słupska niż do Koszalina i wiem, że wszędzie opłaty są takie same. Tam mają trochę lepiej, bo jest większe wsparcie z gminy. My staramy się nadrabiać gadżetami, zawsze coś wpadnie.

22687928_1657564020981149_6012449843681624975_n

Obiekt Wrzosu 

22815189_1660289090708642_7296988178453549764_n

Od Tomasza Nowaka z koszalińskiego OZPN dowiaduję się, że decyzja o takim kształcie rozgrywek zapadła po rozmowach telefonicznych z klubami. Potwierdzam to w Drzewiarzu – kształt rozgrywek przyklepał kierownik, a zarazem skarbnik, Krzysztof Górniak. Argumentacja ta sama co zawsze – koszty. Kluby wycofują się nie tylko w B-klasie czy A-klasie, ale nawet z okręgówek. Praktycznie co sezon kilka drużyn rezygnuje z gry, przez to niektóre grupy wyglądają jak wyglądają.

Prezes KoZPN, Grzegorz Maciejasz:

Ubolewamy nad tym, że jest tak mało drużyn w B-klasie. Robimy dużo szumu w terenie, próbujemy pozyskać nowe kluby, ale nie ma zainteresowania. Z tych sześciu zespołów nie można było stworzyć jednej grupy, bo dofinansowanie na tym poziomie jest takie, że nie dałyby rady jeździć tak daleko. To powracająca kwestia. Dwa lata temu próbowałem namówić zarząd, by A-klas było mniej, ale miały po 14 drużyn, co jest drogą do rozwoju. Ale kluby nie chciały tak często i tak daleko jeździć. Ja to rozumiem – na przejazdy wydadzą 4000 zł, kolejne pieniądze na sędziów, a jeszcze boisko i szatnie utrzymać… Drużyn nam cały czas ubywa – w tym roku osiem, a pojawiły się tylko dwa nowe podmioty. To jest taki region naszego kraju, gdzie nie ma wielkiego przemysłu, sponsorów. Cały czas rozmawiam z wójtami, zachęcam, by propagowali piłkę nożną, sport, ale to nie jest Szczecin, Gdańsk, Poznań. To są gminy poPGR-owskie, gdzie nie ma pieniędzy. Jedyna Gwardia Koszalin gra na poziomie centralnym, łatając budżet z drobnych kwot. Kotwica miała fundusze, jeden z najwyższych budżetów w II lidze i spadła, a teraz kto wie, czy całkiem nie upadnie przez długi. To jest nasza rzeczywistość. W grupie IV A-klasy nie zebraliśmy nawet dziesięciu drużyn, jest ich tylko osiem. Siedem kolejek na rundę? To nie napawa optymizmem. Aby zrekompensować małą liczbę gier związek na swój koszt organizuje tym klubom dwa turnieje w ciągu sezonu. My się nie nastawiamy na żaden biznes, jako prezes nie mam pensji, a jakby pan porównał ile zarabia u nas np. dyrektor biura, a w innych związkach, nieźle by się pan zdziwił.

58f78add0e56f

Stadion Gwardii Koszalin to ruina. Gwardia domowe mecze w tej rundzie grała m.in. w Radomiu i Poznaniu. Zamyka drugoligową stawkę. Źródło: GK24.pl

Czy nie byłaby sensowniesza rezygnacja z B-klasy i według geograficznego klucza przyłączenie drużyn do A-klas?

Zgadzam się, ale nie da rady. Proponowaliśmy to rozwiązanie klubom, ale odmówiły. Przykład z Rusinowa. Mają tam dofinansowanie rzędu pięciu tysięcy. Powiedzieli, że zagrają w A-klasie jeśli na swoim stadionie będą mogli mieć jednego sędziego, tak jak na B-klasie. Nie możemy jednak przecież zrobić takiego wyjątku – regulamin stanowi jasno, że na A-klasie musi być trójka sędziowska.

loga

Herby klubów z niższych lig to zawsze gratka. Graf Bukówka – lewy dolny róg – naprawdę ładny

Ale u was, przez dodatkową okręgówkę, mówimy de facto o B-klasie. Każdy z A-klasowych klubów u was ponosi większe koszty.

Tak jest w całym zachodniopomorskim. Chcieliśmy zrobić reformę cztery lata temu, zrezygnować z tych dodatkowych okręgówek. Ale kluby na nas naciskają, że nie dostaną dotacji z gmin jak będą w A-klasie, że zawodnicy chcą grać w okręgówce, a niżej będzie o nich trudniej. Niby ta sama liga, a nazewnictwo sprawia, że inaczej dyskutuje się z urzędami, zawodnikami. Zapewniam, że przedstawiałem tę sprawę na walnym zgromadzeniu i chciałem ją uporządkować. Ja od lat jestem orędownikiem czytelnego systemu: pierwsza, druga, piąta, siódma liga. Zgłaszałem takie postulaty nawet w PZPN, żeby zrobić porządek w nazwach hierarchicznych. Dwadzieścia pięć lat w piłce jestem, pochodzę spod Wałcza i pamiętam jakie w latach dziewięćdziesiątych były cuda – to trzecia liga, to makroregion, to jeszcze coś. Nie ma to sensu. Jak pan się zagłębi, to u nas kluby odmawiają awansu. Do najwyższej koszalińskiej klasy wszedł tylko Mirstal Mirosławiec, zwycięzca ligi Koszalin południe. Z drugiego miejsca nikt. Pięć kolejnych drużyn miało prawo, ale nie chcieli. Ale dla nich wyjazd spod Wałcza do Darłowa to 250 km, cała wyprawa. To jest kłopot.

7bf4e8fcd2e012b381e874e0a9c40f6f

Malowniczo położone boisko klubu Derby Gwiazdowo

Zastanawiał mnie jeszcze przypadek MKS Hattrick Kołobrzeg, który w tym sezonie zaczął grę od razu od A-klasy. Czy to ma sens w obliczu istnienia B-klas?

Dyskutowaliśmy bardzo mocno nad tym tematem na zarządzie. W Hattricku powiedzieli, że w B-klasie nie wystartują, bo młodzież nie będzie chciała grać, pójdzie gdzie indziej. ich wniosek wyglądał bardzo solidnie, ale chyba trochę ich to przerosło. Zapowiadali szkolenie młodzieży, ale jeszcze nie zaczęli. Trochę uratowali jedną z lig, bo byli dziesiątym zespołem – nikt z zeszłorocznej B-klasy nie wyraził chęci przyłączenia się.

Screen Shot 10-25-17 at 01.33 PM

Źródło: 90minut

***

Trend jest jasny – niższe ligi umierają. Pytanie tylko czy robią to śmiercią naturalną, czy ktoś im w tym pomaga, strzelając w kolano.

Jest jasne, że system licencjonowania podnosi poziom, pytanie jak wymagający powinien być wobec najniższych lig? Czy na samym dole piłkarskiej piramidy najważniejszy nie jest udział, aktywizacja przez sport, krzewienie futbolu na prowincji? Czy ważniejsza jest obecność licencjonowanego trenera, czy fakt, że w danej wsi będzie futbol?

Nie twierdzę, że trzeba tolerować boisko, z którego dopiero wypędzono krowy, ale czy naprawdę w lidze takiej jak koszalińska A-klasa konieczny jest wymóg aż trzech arbitrów? Wymowne jest, że prezes z Rusinowa tylko od tego uzależniał to, czy będzie grał wyżej. Został tam, gdzie musi opłacać jednego rozjemcę, a nie trzech.

Leszek Milewski

Coś ciekawego dzieje się w twoim regionie? Napisz

Tabele na grafice głównej: 90minut

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 67
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
m1025
m1025

pegeerusy i wszystko jasne

Fort Czerniakowski
Fort Czerniakowski

a skąd taka pogarda? Co oni sobie wybierali miejsce gdzie maja się urodzić? Jak tak czytam, to można dojść do wniosku, że każdy to potomek szlachty albo inteligencji. Chłopi, parobcy i lumpenproletariat w Polsce rozpłynął się bez potomstwa… „Każdy ponad każdym…” jak to kiedyś Sokół rymował

Kunta Kinte
Kunta Kinte

Zacząć trzeba od tego że Szlachtę i Inteligencję, Hitler ze Stalinem nam wymordowali…

m1025
m1025

stad ze pegeerus to jest gosc ktorego praca jest g..o warta i jezeli przychodzi do pracy to po to zeby sobie cos zorganizowac:). Jakby kolega mial do czynenia ze wsia to by wiedzial o co chodzi. Tak sie sklada ze srodkowopomorskie to skupisko pgr, ludzi ktorzy do roborty przychodza zeby cos za..c, , anie zeby pracowac. niestety taka jest i wnioskuje ze w zyciu nie widzial pegeerusa.prawda.Generalnie bvrzydza sie praca , ale nie brzydza sie wynoszeniem czegos z pracy . Po wpisie kolegi wnioskuje ze jako prawdziwe mieszczuchy maja g..e pojecie o ludziach z pgr

m1025
m1025

a zastanawiales sie dlaczego pegeerus ma wy..e na bycie gospodarzem na wlasnym, tylko woli sie op….c na cudzym przy okazji cos sobie oranizujac?

Fort Czerniakowski
Fort Czerniakowski

Zadałem kiedyś takie pytanie człowiekowi z dawnego PGR, jeszcze w czasach kiedy mogli brać ziemie po upadłych PGRach. Odpowiedział mi: „Ja nie potrafię gospodarzyć, bo nigdy nie miałem gospodarstwa. W PGRze pracowałem jako traktorzysta i to jest jedyne co potrafię. Ojciec i dziadek byli parobkami w majątku, gdzie ja miałem się nauczyć?”
Życie nauczyło mnie pokory, bo nie wiem jaki sam bym był gdybym się znalazł w takiej sytuacji. Mógłbym cwaniaczyć, bo urodziłem się w Warszawie, nie mam nawet rodziny na wsi a PGR widziałem za dzieciaka w dzienniku telewizyjnym ale nie tędy droga.

m1025
m1025

a nie dodal, ze na swoim by nie mogl sobie czegos zorganizowac czegos wyniesc. Pojechal bys na wies to bys wiedzial co na wsi sadza o pegeerusach .

Larry Gopnik
Larry Gopnik

Kiedyś było słychac głosy o koncepcji, by stworzyć siedemnaste wojewodztwo – Środkowopomorskie, zajmujace obszary byłych województw koszalińskiego i słupskiego, za którym to od lat optuje miłościwie nam panujacy Jarosław Kaczyński (ostatnio była o tym mowa jeszcze w 2015, ale chyba od kiedy PiS rządzi – cisza, znamienne). Z czysto piłkarskiego punktu widzenia – byłaby to zupelna pustynia (poza Bytovią, Gwiardią Koszalin czy Kotwicą Kołobrzeg), co w sumie widac i po lekturze tegoż artykułu.

Fort Czerniakowski
Fort Czerniakowski

Nie żebym chciał bronić naszego władcę, ale to może nie był taki najgorszy pomysł. Teraz to obszary peryferyjne i dla Szczecina i Gdańska. Tak na prawdę to ich wszyscy w dupie mają. Gdyby mieli swoje województwo mieli by łatwiej o kasę na jakiekolwiek inwestycje… Tak to przynajmniej z daleka wygląda, bo realiów bliżej nie znam

ein
ein

Za przeproszeniem, ale pierdolisz.
Stworzenie siedemnastego województwa nie stworzy siedemnastej puli pieniędzy, bo tych będzie do podziału tyle samo.
Tylko jak odliczysz od tego koszty działania Urzędu Wojewódzkiego – choćby same wynagrodzenia wojewody, zastępców, naczelników, to się okaże że taki klub z samego dołu hierarchii dostanie nie 6000 złotych a 5000 albo nawet 2000, a wtedy to już na pewno upadnie.

Fort Czerniakowski
Fort Czerniakowski

Za przeproszeniem ale się przypierdalasz… i to jeszcze z argumentami z końcówki ubiegłego wieku. Prawie 20 lat po reformie widać, że niektóre miasta na tym skorzystały jak np. Rzeszów czy Białystok a inne straciły np. Częstochowa, która zanika z roku na rok. Nigdzie nie napisałem, że 17 województwo to zajebisty pomysł, po prostu staram się zrozumieć żale tamtych ludzi

Wujek Remo
Wujek Remo

Fort Czerniakowski, ein: Pochodzę ze wspomnianego w tekście Wałcza (prezesa KoZPN, Grzegorza Maciejasza znam osobiście) i powiem Wam tak: pod koniec lat 90′, kiedy ważyły się losy nowego podziału administracyjnego, byłem dziennikarzem to lokalnego tygodnika, prowadziłem sporo rozmów z samorządowcami (a tak naprawdę, lokalnymi politykami – to jednak różnica) ze wszystkich opcji, do samego końca trwali w swoich stanowiskach: ci z rządzącego u nas SLD chcieli do Szczecina, ci z AWS i UW do Poznania i nawet specjalnie nie udawali, że chodzi im o preferencje wyborców w tych regionach – Lewica miała się tradycyjnie lepiej na Pomorzu Zachodnim, centrum i prawica (tak się umówmy, AWS i UW się za takie uważały) w Wielkopolsce. Natomiast i jedni, i drudzy robili się bladzi, kiedy tylko pytałem o koncepcję województwa Środkowopomorskiego. Jeden z radnych odpowiedział mi fajnie pytaniem na pytanie: „Panie redaktorze, naprawdę uważa pan za dobry pomysł łączenia bidy z bidą?”. Dobrze, że Kaczyński o tej akurat obietnicy wyborczej zapomniał, bo – poza może Koszalinem – nikt z tamtejszych mieszkańców nie chce Środkowopomorskiego.

Fort Czerniakowski
Fort Czerniakowski

to chyba czytałem twój artykuł, bo pamiętam ten cytat gdzieś z tamtych lat 🙂 . Jak znam politykę to prezes nie zapomniał o tej obietnicy ale lokalni działacze partii mu odradzili skoro mieszkańcy nie chcą województwa. Choć narzekań czytałem sporo, że region olewany przez Gdańsk i Szczecin

ein
ein

No Częstochowa zanika. Może.
Zobaczcie ile innych miast zanika, takich które kiedyś coś znaczyły – Grudziądz, Legnica, Wałbrzych, Jastrzębie-Zdrój, Tarnów, Zamość, Puławy, Piła, Kalisz, Ostrów Wielkopolski, Włocławek…
To nie jest efekt braku województwa tylko kretyńskiego myślenia, że wszystko musi być w Warszawie. Na tzw. zachodzie to nie do pomyślenia.
W takiej Wielkiej Brytanii urząd od praw jazdy i tablic jest w Swansea, a część od podatków zagranicznych było w Blackpool, choć teraz przenieśli do Liverpool.
U nas cały potencjał ludzki zasysa parę aglomeracji i taka wspomniana już Częstochowa jest skazana na pożarcie jak dziesiątki innych miast niestety.

Krzysztof Jarzyna ze Szczecina
Krzysztof Jarzyna ze Szczecina

Jak wróci temat Srodkowopomorskiego, to wróci też temat Srodkowopolskiego z Kaliszem, upomni się Radom, Częstochowa… I tak do usranej śmierci.
Co było wspomniane w artykule – to śmieszne jest to, że mają dwie okręgówki w hierarchii pod sobą. Nie mogliby zrobić dwóch grup jednej okręgówki, jak to np. jest w Poznaniu?

Sknera
Sknera

Widzę Panie Leszku że już na dobre weszła w Pana fascynacja futbolem wiejskim :). W sumie całkiem inny klimat – świetnie po oglądaniu LM, czy nawet naszych kopaczy z ekstraklapy ogląda się mecz serie B:)

śal pelacór
śal pelacór

No i dobrze, piłka nożna tylko w dużych wsiach

PhoenixLk
PhoenixLk

jak rozumiem Wrocław w takim razie odpada? Wsią ciężko go nazwać

śal pelacór
śal pelacór

Nie. Według znawców im mniejsza liczba drużyn w lidze tym większy poziom, im więcej drużyn z dużych aglomeracji tym więcej kibiców na trybunach, im mniej drużyn tym więcej pieniędzy do podziału, im mniej drużyn tym lepsi piłkarze skupieni w jednym miejscu, im mniej drużyn tym więcej lepszych meczów o stawkę 😀

Fort Czerniakowski
Fort Czerniakowski

W skali rozgrywek centralnych to masz rację, ale żeby piłka się rozwijała potrzeba jak najwięcej klubów i klubików. Nie tylko dla młodych piłkarzy ale też dla integracji lokalnych społeczeństw. Mieszkałem jakiś czas w Niemczech i cholernie mi imponowały rozgrywki lokalnych klubików. Na boiskach reklamy miejscowych przedsiębiorców w stylu: optyk, kawiarnia czy delikatesy a na trybunach prawie całe miasteczko i okolice. Chciałbym doczekać aby w Polsce to normą było

PhoenixLk
PhoenixLk

ok – widzę pole do dyskusji (czemu podałem Wrocław? Chyba nietrudno zgadnąć…)

Nie zgadzam się z założeniem, że futbol tylko w dużych aglomeracjach (zacznijmy od definicji dużej aglomeracji…). W pierwszej 10, pod względem ilości mieszkańców, mamy choćby Katowice, Bydgoszcz i Lublin… Już widzę, jak Górnik zwalnia miejsce w ekstraklasie dla GKS, bo Katowice większe…

Frekwencja? Jasne – większe wpływy z biletów są w Poznaniu, Warszawie czy Krakowie, niż w Niecieczy … z drugiej strony – w mniejszych ośrodkach łatwiej zapełnić mniejszy (a przez to – tańszy w utrzymaniu) stadion… a sponsorzy mogą brać pod uwagę zarówno ilość widzów, jak i % zajętości stadionu…

Mniejsza ilość klubów to więcej kasy do podziału? Ciężko sprawdzić, gdyż istnieje zagrożenie, że spowoduje to mniejszą ilość kasy do podziału

Więcej lepszych meczów o stawkę… a potem dostajemy końcówkę ubiegłego sezonu i mecz Legia – Lechia…

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

ein
ein

Dostają od gminy. Tak samo jak w Warszawie buduje się metro i daje Legii miliony tak w gminach remontuje się 100 metrów chodnika i daje na Piardy Pierdziszewo parę tysięcy złotych.
To samo działanie, inna skala.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Vinni
Vinni

Problemem jest to, że piłka amatorska jest zwyczajnie cholernie droga. Uważam, że od pewnego poziomu rozgrywek PZPN mógłby wziąć na siebie wszelkie koszta licencyjne, sędziowskie, ogólnie wszystko to co nie dotyczy samego klubu, a czystej papierologii. Przez koszta futbol amatorski w zasadzie upada, bo nikt poważny nie będzie płacił ogromnych jak na taką ligę pieniędzy, aby co tydzień poklepać sobie piłkę i porywalizować w lidze. I jak my mamy zachęcać młodzież do grania w piłkę, skoro kluby z najniższych szczebli ledwie zipią bez pieniędzy?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

czornidlo
czornidlo

No właśnie nie ma młodzieży, bo to jej nie zachęca. Czego nie rozumiesz? XD

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Vinni
Vinni

Po pierwsze nie chodzi o więcej hajsu, a o brak debilnych kosztów, które kluby muszą ponosić.
Po drugie nie mówimy tu tylko o klubach w B klasie. W wyższych ligach mamy dokładnie ten sam casus. Kluby trenują z młodzieżą, starają się pracować, a nie moga bo przez kretyńskie zasady upadają.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

wojtkow
wojtkow

„tuczniki”, „banda wieprzy”. Widzę, że znalazł nam się rolnik-fachowiec, zapewne z kaloryferem na klacie, który jednym zwodem kładzie Lewego i Piszczka na trawę.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

dejw6777
dejw6777

Kolego hejtujesz a ciekawe jak sam się prezentujesz na boisku piłkarskim czy każdym innym, a może jesteś po prostu ” znawcą piłki ” z browarem w ręce 🙂

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

dejw6777
dejw6777

Banda wieprzy? Mecz okazją do napierdolenia się, może dla Ciebie kolego, dla nas to jest okazja do spędzenia czasu z kolegami, dobrej rozrywki jak i emocji do ostatniego gwizdka, pozdrawiam 🙂

gosc211989
gosc211989

Za takie komentarze to w ryj powinieneś dostać sam gram w takiej lidze i jakoś nikt nie idzie na mecz żeby się nachlac a podejrzewam że sam wyglądasz jak wieprz i siedzisz przed telewizorem z browarem także dam Ci dobrą radę nie wtrącaj się w rozmowę doroslych a jak masz jakiś problem to śmiało możemy się spotkać i porozmawiać na ten temat baranie i pogadać na temat napierdalania

wojtkow
wojtkow

Po prawdzie to sędziów powinien utrzymywać PZPN, to co dla klubów jest dużym kosztem to po uporządkowaniu bałaganu w OZPNach byłoby nie tak wielkim kosztem dla potężnego związku.
Dzięki temu futbol na najniższym poziomie trochę by odetchnął i w małych miejscowościach miałby szansę się utrzymać, a tam może grać następnych Lewandowski, który w obecnym układzie skończy pod wspomnianym sklepie z piwem w ręce.

Fort Czerniakowski
Fort Czerniakowski

„mamy 6 tys, ale jakieś 60% to opłaty, sędziowie, licencje”…. , „mamy 13 tys. ale prawie wszystko to opłaty, sędziowie, licencje” – to jakie są w końcu te opłaty, jedni płacą 4 tys a drudzy prawie 13? Poza tym dwie ligi okręgowe, żeby pieniądze z gminy łatwiej wyrwać? To chyba nie tylko burdel ale już kryminał….

wojtkow
wojtkow

Jedni są w B-klasie drudzy w A-klasie. Ci pierwsi mają mniej meczy, 1 sędziego na boisku i bliższe wyjazdy.

zuy_pan
zuy_pan

Bo jedni grają w A klasie, a drudzy w B klasie. To jest właśnie różnica w kosztach między tymi klasami rozgrywek z powodu której tych drużyn z B klasy nie stać na grę w A klasie.

Fort Czerniakowski
Fort Czerniakowski

czyli nie doczytałem… przepraszam

lolof
lolof

Zwiazki pilkarskie mowia ze promuja pilke, prawda jest taka ze poprzez coraz wieksze koszty zabijaja nizsze ligii. Sedziowie, licencja dla klubu, licencja dla trenera, licencja na boisko, kartki, oplacanie podatku, zgloszenie do rozgrywek klubu i zawodnikow. Pomijam juz takie koszty jak dojazd na mecz bo jezeli zawodnik bedzie musial ze swoich pieniedzy jeszcze dokladac to powie ze taka gra go nie interesuje. Kogo obchodzi czy w b klasie trener ma licencje tylko zwiazek – ludzie na tym poziomie graja dla zabawy a zwiazek jeszcze przeszkadza. Pisze na podstawie Kuj-Pom zpn.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Kcramsib
Kcramsib

Po chuj komu taki komentarz? Pan nie może obrzucać wyzwiskami swoich kolegów przy piwie, musi spamować na weszło?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

lapsik
lapsik

Widocznie jesteś jebanym idiotą skoro przez całe życie tego nie wiedziałeś. Rozwój sportu jest zapisany zarówno w konstytucji jak i ustawie o sporcie. I jeszcze chuj Ci w dupę za szkalowanie ludzi grających w piłkę hobbystycznie, pierdolony śmieciu

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

werseo
werseo

polmozg cie zrobil xD
Szkoda, że nie użył gumki.

lapsik
lapsik

Gówno, skoro inaczej nie rozumiesz idioto. Ma to więcej wspólnego z rozwojem sportu niż dawanie publicznych pieniędzy na kluby pokroju Legii, Śląska czy Pogoni. Co to kurwa za rozwój sportu? Jak to wpływa na takiego zwykłego człowieka jak ja? Że mogę sobie pójść na Pogoń i popatrzeć jak 11 jebanych debili z zagranicy nie potrafi piłki kopnąć? W niższych ligach grają ludzie którzy płacą podatki i mają przynajmniej z tego jakąś korzyść w postaci takich właśnie klubów. Gdyby nie takie kluby to nie miałbyś dzisiaj na przykład Piszczka czy Krychowiaka. Pierdol się.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

gosc211989
gosc211989

A najlepiej to nie wpierdalaj się w takie tematy

PeachFace
PeachFace

Niestety niższe ligi cierpią przez wzrost jakości organizacyjnej lig centralnych (podniesienie wymogów licencyjnych, centralizacja II ligi) i prawda jest taka, że dół nie nadąża. No ale z drugiej strony DO JASNEJ KURWY I STU MILICJANTÓW!!! Jak czytam, że na 13k dotacji 8-9 zostaje w związku (a mówimy o A-klasowych klubach) to to jest kurwa skandal i beton jak za Dziurowicza. A i tak kończy się na tym, że taka Gwardia mecze rozgrywa w Radomiu. Gdyby chociaż połowa tej kasy zostawała w klubie to miałby szansę na stabilizację i rozwój, a tak? Idea ligi piłkarskiej mija się z celem, bo kluby zamiast cieszyć się z awansów i sukcesów (w skali regionalnej, ale zawsze) to zapierają się przed tym awansem rękami i nogami, bo te awanse ich zniszczą.
Powtórzę po raz kolejny- TO JEST A-KLASA! Tam wymogiem powinien być kawałek łąki i bramki z desek. Mój dobry znajomy, legenda ligi okręgowej mówi, że od IV ligi w dół jest już tylko rekreacja. Rekreacja, na której związki robią dobry biznes, a młody chłopaczek szybko wybija sobie z głowy marzenia o utrzymywaniu się z piłki.

P.S: Przyszłość dla Młodzieży to klub bez przyszłości… sorry, nie mogłem się powstrzymać.

ein
ein

Ja myślę, że podstawowym zadaniem „klas” i nawet okręgówki nie jest szkolenie (bo i tak nie ma do tego warunków) tylko:
1. Aktywizacja społeczeństw lokalnych, żeby ludzie byli razem – pomagali sobie, a nie każdy sobie
2. Profilaktyka prozdrowotna. W miastach ludzie biegają, mają siłownie, baseny, ale na prowincji często te kilka kolejek w rundzie to jest jedyny dostępny sport. Chyba, że do sportów zaliczymy także dawanie świniom do koryta, rąbanie drewna i malowanie płotu…

Zadi
Zadi

oj zdziwiłbyś się, ile jest fizycznej roboty na gospodarstwie, w polu. już nie tyle co wcześniej, ale nadal

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

bastion79
bastion79

Zgadzam się z autorem. Te licencje to pic na wodę, chodzi o kasiore z opłat. Nie oszukujmy się, że komuś zależy na „poziomie” b klasy i słusznie bo po co? Folklor, rozrywka dla mieszkańców i garstki pozytywnych świrów piłkarski – o to w tym chodzi. Dla przykładu, mieszkałem w Dublinie i graliśmy miejscową ligę amatorów na miejskich boiskach (w parkach). Utrzymanie boiska na koszt państwa, opłaty dla drużyny to wpisowe i sędziowie. Super zabawa, wielu chętnych (jak frajda grać przeciwko Brazylijczykom czy Włochom) a poziom dużo wyższy niż nasza bundesliga czy serieA. W nagrodę finał rozgrywany na St.Patrick Athletic. „Umówmy się, tak po ludzku” albo coś jest amatorskie albo profesjonalne. U nas niestety jak zwykle pomieszanie z poplątaniem, wynikające pewnie z pazerności i obrotności miejscowych działaczy związkowych, bo musieliby zrezygnować z dodatkowego przychodu.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

facemob
facemob

MOŻNE ZNAJDZIE SIĘ TU JAKIŚ CHOJNY KIBIC i im te szatnie wybuduje?

dejw6777
dejw6777

Szlachta bez istnienia pegeerusów nie miałaby co do gara teraz włożyć. A co do ligi, jestem zawodnikiem jednej z drużyn i uważam że byt B-klasy z jednej strony jest dobrym posunięciem a z drugiej złym, bo fajnie jest wywalczyć sobie awans a nie od razu grać w lidze wyżej, lecz 3 drużyny w lidze to śmiech na sali no ale co zrobić, taką mamy władze w tej naszej piłce.

Siema
Siema

Tak czytam ten artykuł i nie dowierzam… na tych wioskach się chyba ludziom w dupach poprzewracało. Ja sam od kilku lat gram na poziomie A/B-klasy. Mojemu klubowi jest o tyle łatwiej, że jest z dużego miasta także teoretycznie jest większy potencjał ludzki (w praktyce w takim mieście jest jeszcze 100 innych rozrywek niż kopanie piłki, a dodatkowo ogromna konkurencja w postaci darmowych lig szóstek). Natomiast jedyna pomoc jaką klub dostaje od miasta to użyczanie boiska za jakieś symboliczne pieniądze. Nie ma też żadnego sponsora. Wszystkie opłaty do PZPN i jeszcze do tego pensja trenera są opłacane ze składek zawodników. Stroje do gry? Kupują zawodnicy za swoje.
Jak widzę, że tu jacyś prezesi narzekają na brak pieniędzy na organizację wyjazdów, to tylko się łapię za głowę. Wyjazdy organizowane przez klub w B-klasie? Że co?! Nawet kiedy grałem w A-klasie to wyjazdy polegały na zapakowaniu się w 3 auta i zrzucie na paliwo. A opisane w artykule kluby dostają niemałe pieniądze od gminy i jeszcze wszędzie szukają problemów. Zgadzam się, że wiele bzdurnych przepisów utrudnia działanie klubom. Licencjonowany trener nawet w B-klasie, różne wymogi infrastrukturalne i przede wszystkim absurdalnie duże opłaty za sędziów i transfery. Ale największy problem to ja widzę jednak w mentalności ludzi z tych wiosek i ich lenistwie, szczególnie tzw. młodzieży.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Ght0GF
Ght0GF

W szczecińskich A-klasach z kasą lepiej nie jest,ale jest większe zagęszczenie ludzi,to i kluby się znajdują.Nawet w miastach powiatowych koniec z końcem ciężko związać.W Gryfinie ledwo III ligę zapewnili,a płacić za nią już nie ma z czego.W niższych ligach to faktycznie koszty są wysokie jak ktoś wspomniał.Lokalna piłka musi przetrwać,klubów powinno być jak najwięcej.

orkanik
orkanik

PZPN chwal sie ze jest spolka przynoszaca zysk. Czemu czesc tych zyskow nie jest alokowana w nizsze ligi?

onlyblue
onlyblue

PZPN nie jest spółką tylko stowarzyszeniem.I rzeczywiście jego najważniejszym zadaniem powinien być rozwój polskiej piłki a nie zarabianie pieniędzy.

marcinw13
marcinw13

Apropo kosztów gry w niższych ligach. Grałem sobie kiedyś w takim jednym malutkim warszawskim klubiku. Zaczynali od b-klasy, którą bez problemu wygrali. W A-klasie też rozwalili swoje towarzystwo. No i w końcu przyszedł czas na okręgówkę. I tak jak mniej więcej kojarzę (bo to było dawno temu w trawie) składka zawodnicza wzrosła z koło 40 zł/mies. do 150-200zł mies. Ludzie zaczęli się wykruszać. A bo trzeba było płacić dużo więcej kasy, a bo trzeba było dużo więcej się najeździć. Miasto co ciekawe przyznawało klubowi większą pomoc w a-klasie niż w okręgówce wychodząc zapewne z założenia, że w okręgówce, to już można skombinować jakiegoś sponsora. Okazało się, że jakoś Vodafone nie było nami zainteresowane a ludziom ogólnie odechciało się tej kopaniny za ciężką kasę, no bo to jest prosta logika. Dlaczego miałbym płacić co miesiąc 150-200 zł, czy nawet 100 zł za grę na gównianych klepiskach z szatniami w obskurnych barakach na jakichś totalnych zadupiach jak mogę zapłacić 100-200 zł za rundę grania w lidze szóstek na Warszawiance, pod balonem, z sensownymi szatniami, sędziami, na miejscu w Stolicy bez żadnego jeżdżenia przy podobnym poziomie sportowym?
Także klubik poleciał z okręgówki. Dwa lata później przestał istnieć.

TomekP
TomekP

Aż sobie konto założyłem, świetny materiał. Czy to nie jest trochę tak, że te A/B/C klasy maja po prostu zbyt „ciężką” formułę? Podam przykłady, całkiem niedawno przeprowadizłem się z małopolski na śląsk i okzało się, że za mnie, 32-letniego wtedy chłopa który nie grał 2 lata bo kontuzja należy zapłacić 150 zeta za przerejestrowanie związku. W dobie systemu ekstranet, gdzie pewnie robota papierkowa to jakieś 15 minut. Zapłaciłem sobie sam, żeby klubu nie narażać na koszty, ale takie 150 zeta to moim zdaniem dość dużo za coś takiego. POtem niezapomnę, jak graliśmy jakiś mecz i sędzie nakazał drużynom wchodzenie na boisko z szatni, niczym w lidze mistrzów. Wiele wiele innych motywów, tak naprawdę mecz w b-klasie to poświęcenie połowy niedzieli, sztywny regulamin, jakieś dziwne pomysły sprawiają, że ludzie (tacy jak ja) często rezygnują z takiego grania na rzecz jakichś lig szóstek, playareny itp. Nie oszukujmy się – mało kto grający w A/B/C zrobi/zrobił jakąkolwiek karierę, to jest granie dla jaj, „żeby we wsi się coś działo” no i żeby pobiegać w niedzielę, no i moim zdaniem te ligi amatorskie po prostu przegrywają i przegrają rywalizację z „lżejszymi” rozgrywkami.

Bukmacherka
04.04.2020

Witebsk wygrywa, my zarabiamy. Zagraj z nami w Superbet!

Liga białoruska łatwa w obstawianiu nie jest, ale nam udało się już kilkukrotnie skorzystać z okazji u bukmacherów. Tym razem dopatrujemy się takich w ofercie legalnego buka Superbet. Na co stawiamy w niedzielę? Między nami na wygraną Witebska, czy też na liczbę żółtych kartek. Sprawdźcie, co warto zagrać! FK Witebsk – FK Smalawiczy Ostatnie mecze […]
04.04.2020
Bukmacherka
04.04.2020

Liga białoruska bez podatku? Zagraj to w BETFANIE!

Gra bez podatku u bukmachera? Nie ma niczego lepszego! Dlatego zaglądamy do oferty legalnego buka BETFAN, gdzie stawiając trzy zdarzenia na kuponie, nie musimy odprowadzać podatku od wygranej! A skoro czekają nas trzy pojedynki z ligi białoruskiej, podpowiadamy jak zmontować kupon, żeby wygrać więcej. Eniergietyk-BDU – FK Mińsk Nieoczekiwany mecz na szczycie ligi? Brzmi jak […]
04.04.2020
Kanał Sportowy
04.04.2020

BOXING TALK #2. Adam Kownacki gościem specjalnym Durdy i Pindery

O boksie można rozmawiać godzinami, zwłaszcza z Januszem Pinderą i Edwardem Durdą. Dlatego z całą pewnością będziecie się dziś wieczorem świetnie bawić, jeśli odpalicie Kanał Sportowy. Dwaj znawcy pięściarstwa będą odpowiadać na pytania widzów. Oglądajcie, dzwońcie, bawcie się dobrze! Prosto z USA gość specjalny – Adam Kownacki! 
04.04.2020
Bukmacherka
04.04.2020

Zgarnij darmowy bonus od Totolotka na ligę białoruską!

Legalny polski bukmacher Totolotek dobrze rozumie potrzeby graczy w trudnym czasie! Klienci tego buka otrzymają darmowy bonus za stawianie na ligę białoruską. Przed nami ostatni dzień, w którym rozgrywana jest 3. kolejka tych rozgrywek, więc to ostatnia szansa na załapanie się na nagrodę. A jak ją wykorzystać? Podpowiadamy, typując niedzielne spotkania. Bonus od Totolotka na […]
04.04.2020
Weszło
04.04.2020

QUIZ: Czy wymienisz wszystkich Polaków, którzy zagrali w Lidze Mistrzów w zagranicznych klubach?

Bywały takie czasy, kiedy mieliśmy solidną reprezentację w finale, bywały, gdy nasz rodak stawał się finału bohaterem. Bywały jednak też takie lata, kiedy odliczaliśmy kolejne lata bez polskiej bramki w Champions League, a występ KOGOKOLWIEK z naszych urastał do rangi wydarzenia. Czy jesteś w stanie wymienić wszystkich Polaków, którzy zagrali w Lidze Mistrzów w zagranicznych […]
04.04.2020
Bukmacherka
04.04.2020

Managua rozbije Real Madriz? Postaw na to w eWinnerze!

Przed nami 14. seria gier w Lidze Primera w Nikaragui! Legalny bukmacher eWinner tradycyjnie przygotował ofertę pojedynków na gole w tej egzotycznej lidze. Czy grając takie zdarzenia można zarobić? Oczywiście, o czym przekonujemy w naszej analizie. Co warto zagrać, żeby wzbogacić się na nocnych starciach w Nikaragui? Pojedynek: Juventus Managua – Las Sabanas Juventus kontra […]
04.04.2020
Bukmacherka
04.04.2020

Dynamo Brześć w drodze po kolejny tytuł? Wysokie kursy w BETFANIE!

Mistrzowie kraju świetnie zaczęli sezon, w którym bronią zdobytego przed rokiem tytułu. Jak Dynamo wypadnie w starciu z pogromcą BATE Borysów? Legalny bukmacher BETFAN oferuje ciekawe typy na to spotkanie. Sprawdź, na czym można zarobić w lidze białoruskiej! Dynamo Brześć – Sławija Mozyrz Ostatnie mecze bezpośrednie: WRWWW Poprzednie mecze Dynama: WRRRW Ostatnie spotkania Sławiji: WPWWPW […]
04.04.2020
Weszło
04.04.2020

Pomoc z różnych stron. Glik funduje maseczki szpitalowi z Jastrzębia

 W zgodnej opinii ekspertów, pandemia koronawirusa w Polsce jeszcze nie weszła w najgorszy moment. Gdy popytać w szpitalach, sytuacja sprzętowa do rewelacyjnych nie należy. Ale załoga Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu Zdroju od dzisiaj będzie miała trochę mniejszy ból głowy: z pomocą wyszedł rodowity jastrzębianin i reprezentant Polski, Kamil Glik. Taką wiadomość opublikował […]
04.04.2020
Bukmacherka
04.04.2020

BATE Na Luzie i Bez Ryzyka! Do 25 zł zwrotu w Milenium

Dwa mecze i dwa razy w łeb. Piłkarze BATE Borysów na pewno zakładali nieco lepszy start sezonu. Na Białorusi hasło „bij BATE” jest jednak popularne nawet wtedy, gdy potentat finansowy jest jedynie wicemistrzem kraju. Teraz znana z występów w Lidze Mistrzów drużyna spróbuje się odegrać. Skoro tak, to warto na nich postawić i sprawdzić słuszność […]
04.04.2020
Bukmacherka
04.04.2020

Sobota na Białorusi? Skorzystaj z wysokich kursów w Superbet!

Kolejny dzień zmagań na Białorusi to kolejny dzień szans na zarobek! Trzy dzisiejsze spotkania możemy obstawić w ofercie specjalnej Superbetu. Opcje są dwie – albo wrzucamy to na jeden kupon, albo gramy osobno. My podpowiadamy, jak skorzystać z oferty łączonej na te rozgrywki. Nasze przewidywania Over 2.5 goli gości – zagraj w Superbet po kursie […]
04.04.2020
Weszło
04.04.2020

Facet czyta „365 dni” Lipińskiej, odcinek 3: VIP shopping i piękny fallus

Jesteś mafijnym bosem. Zamierzasz rozkochać w sobie kobietę twojego życia. W jaki sposób tego dokonasz? Don Massimo długo nie zastanawiał się nad odpowiedzią na to zajebiście ważne pytanie i postanowił zadziałać w myśl zasady, że klasyka nigdy nie wychodzi z mody. Wziął więc Laurę na zakupy uznając, że to najkrótsza droga do jej serca. Żeby […]
04.04.2020
Bukmacherka
04.04.2020

Czas na finały eWinner Cup! Skorzystaj z FREEBETU od eWinner!

Pierwszy w historii turniej Counter Strike’a zorganizowany przez eWinnera wchodzi w decydującą fazę! Już dziś czekają nas emocjonujące pojedynki z udziałem zaproszonych gwiazd. Z tej okazji legalny bukmacher eWinner przygotował dla graczy ciekawą ofertę, w której można obstawić zdarzenia spod znaku turnieju. Co warto zagrać? Podpowiadamy. Krótkie przypomnienie – w zawodach wzięło udział ponad 100 […]
04.04.2020
Weszło Extra
04.04.2020

„Problemem jest brak racjonalności, wydawanie całego budżetu na pensje piłkarzy”

Tomasz Tułacz to trener z najdłuższym stażem w Polsce na szczeblu centralnym. W Puszczy Niepołomice pracuje od ponad 4 lat i zdążył już nauczyć się funkcjonowania w małym klubie, który konkuruje z bogatszymi. W rozmowie z nami szkoleniowiec zdradza, o ile kluby z trzeciej ligi potrafiły przebić w negocjacjach Puszczę, a także dlaczego wyszło to […]
04.04.2020
Kanał Sportowy
04.04.2020

Trenuj z Kanałem Sportowym! Zapraszają Qczaj i Michał Pol

Zardzewieliście podczas kwarantanny? Trochę za bardzo zasmakowały wam domowe obiadki z dokładką zamiast szybkiej przekąski wszamanej w biegu? A może po prostu chcecie się za siebie wziąć? Mamy dla was idealną propozycję na czas kwarantanny – trening z Kanałem Sportowym. Dzisiaj Qczaj i Michał Pol wszystko wam pokażą i objaśnią. Zobaczycie – będzie i wycisk, […]
04.04.2020
Weszło
04.04.2020

„Piłkarze Pogoni zachowali się przyzwoicie. Wszyscy zgodzili się na obniżki”

– W ogóle nie było żadnej walki z zawodnikami. Od początku, odkąd poznaliśmy ustalenia, z których jestem bardzo dumny, bo po raz pierwszy zdarzyło się, żeby prezesi polskich klubów mówili jednym głosem, rozmawialiśmy najpierw z radą drużyny, a potem z tymi, którzy mieli jeszcze jakieś wątpliwości. Generalnie mogę powiedzieć, że wątpliwości były znikome. Raczej dotyczyły […]
04.04.2020
Weszło
04.04.2020

Pandemia, godzina policyjna? Nic nie powstrzyma Prijovicia przed wypadem do kawiarni

Piłkarze pochodzący z Bałkanów stereotypowo są postrzegani jako ludzie nieco narwani, których niezwykle trudno zdyscyplinować. Często jest to stereotyp mocno krzywdzący, ponieważ jesteśmy w stanie wskazać paru piłkarzy z tamtej części Europy, za którymi nie trzeba biegać z kijem, żeby zachowywali się jak należy. Ale tacy goście jak Aleksandar Prijović przypominają nam jednak, że stereotyp […]
04.04.2020
WeszłoTV
04.04.2020

STAN FUTBOLU. Mroczek: „Zwróciliśmy się do miasta, by obniżyć finansowanie klubu o 50%”

Jak co sobotę – zapraszamy na Stan Futbolu. Tym razem w programie Krzysztofa Stanowskiego łączenia z Jarosławem Mroczkiem (prezesem Pogoni Szczecin) i Euzebiuszem Smolarkiem (prezesem Polskiego Związku Piłkarzy). Czasy mamy arcyciekawe, więc z takimi gośćmi tematów to omówienia na pewno nie zabraknie. 
04.04.2020
Weszło Extra
04.04.2020

Zbrodnia bez kary. Jak legendarny bramkarz utopił swojego kumpla

Franjo Glaser to znacząca postać w dziejach bałkańskiego futbolu. W latach trzydziestych i czterdziestych minionego stulecia mógł on uchodzić nie tylko za najlepszego bramkarza w Jugosławii, ale i w całej Europie. Dzięki sportowej postawie szybko zyskał sławę i powszechny szacunek, stał się w swoim kraju wielką gwiazdą. Gwiazdy zaś, co tu kryć, miewają swoje humory […]
04.04.2020