post

Opublikowane 12.08.2017 18:34 przez

Rafal Bienkowski

W czasach, kiedy wszystko mus być „wow!”, sprawia raczej wrażenie nudziarza. Na wywiady potrafi chodzić ze swoją 75-letnią trenerką, przy której wygląda jak wnuczek. Ciągle też pokornie dziękuje Bogu za swoje wyniki. Do tego stopnia, że kiedy pobił słynny rekord świata na 400 m Michaela Johnsona, nawet przesadnie się z tego nie cieszył. Cały Wayde van Niekerk. Sprinter z Republiki Południowej Afryki jest jednak jedną z największych gwiazd mistrzostw świata w Londynie. A ponieważ po przejściu na emeryturę Usaina Bolta w lekkoatletyce pozostanie wakat na stanowisku największej gwiazdy, wielu ekspertów twierdzi, że to właśnie on mógłby wejść w buty Jamajczyka. Czy tak się stanie?

Tomasz Czubak, rekordzista Polski na 400 m, finał igrzysk w Rio z udziałem van Niekerka oglądał sam. – Reszta rodziny już spała, ale i tak się obudzili. Aż krzyknąłem ze zdziwienia! Czułem, że wygra, ale nie sądziłem, że pobiegnie aż tak szybko. Historyczny wyczyn, tym bardziej że tak niewiele zabrakło do „złamania” 43 sekund – wspomina w rozmowie z Weszło.

Kiedy 14 sierpnia ubiegłego roku wpadł na linię mety, spojrzał tylko na wyświetlacz przy bieżni – 43,03. Biegnąc po olimpijskie złoto pozamiatał więc pamiętny rekord świata Michaela Johnsona, który podczas mistrzostwa świata w Sewilli w 1999 r. pobiegł 43,18. Siedemnaście lat. W ostatniej dekadzie najbliżej tego rezultatu był w 2007 r. Jeremy Wariner, ale to i tak było 43,45. A Wayde van Niekerk dokonał wydawałoby się niemożliwego w finale olimpijskim i biegnąc na dodatek ze skrajnego, ósmego toru uchodzącego raczej za niewdzięczny. Nie każdy zawodnik potrafi bowiem dobrze pobiec nie mając przed sobą kogoś, kogo musi gonić pod presją, wyciskając z siebie więcej i więcej. Van Niekerk gonił wtedy tylko swoje marzenia.

Będący na stadionie Michael Johnson w rozmowie z BBC skwitował sprawę krótko: „It was a massacre”.

Zostaje mu jeszcze sporo prądu

Chłopak z Kapsztadu nie był wtedy oczywiście postacią anonimową. Rok wcześniej został mistrzem świata w Pekinie z czasem 43,48. Już to przepowiadało nowe porządki na dystansie 400 m. Podczas trwających mistrzostw w Londynie obronił tytuł, dokładając do tego jeszcze srebro na 200 m., z którego był zresztą bardzo zadowolony. Jak bardzo wszechstronnym jest zawodnikiem świadczy to, że był pierwszym, który zszedł poniżej 10 sekund na 100 m, poniżej 20 na 200 m i poniżej 44 na 400 m. Jest dziś jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy w lekkoatletyce, dlatego niektórzy widzą w nim naturalnego następcę Bolta, z którym zresztą swojego czasu regularnie trenował. Ale w przypadku objęcia przez niego tronu króla lekkoatletyki zdania są podzielone.

niekerk

Marcin Urbaś, rekordzista Polski na 200 m: – Wynikami faktycznie może próbować wejść na ten piedestał. Bieg w Rio był nieprawdopodobny. Podobną reakcję miałem, kiedy Bolt bił rekord Johnsona na 200 m. Też wydawało się, że tamten wynik był już tak wyśrubowany, że żeby go pobić, trzeba być o stopień wyżej o pewne ogniwo ewolucyjne. I Bolt faktycznie był takim nowym ogniwem. Van Niekerk jest jednak innym typem zawodnika. Ma inne parametry ciała, nie jest tak wysoki, nie ma tyle mocy. Natomiast jest niesamowicie wytrzymały, tutaj jest na poziomie, który dotychczas był wprost nieosiągalny. Na pewno nie zastąpi jednak Bolta chociażby ze względu na inne zachowanie, mniejszą przebojowość i gwiazdorstwo. Niemal na pewno będzie specjalizował się na 200 i 400 m. Na setkę go nie zobaczymy, bo w porównaniu do 400 są to zupełnie inne bodźce treningowe. A jednak to właśnie 100 m jest dystansem, który najbardziej porywa ludzi – mówi.

Myślę, że gdyby skupił się na 400 m, wyszedłby na tym lepiej, bo tam ma wyraźną przewagę szybkościową. Widać, że pierwsze 200-300 m może przebiec na mniejszym zmęczeniu, dlatego kiedy wielu chłopaków na finiszu biegnie już na resztkach, jemu zostaje jeszcze sporo prądu – dodaje Czubak.

IAAF bardzo dba, żeby jego starty były dobrze opakowane i było o nich głośno. Nic dziwnego, bo kiedy Bolt zejdzie ze sceny (dziś wieczorem pożegna się biegiem w sztafecie 4×100), międzynarodowa federacja stanie przed trudnym zadaniem: kto pociągnie lekkoatletykę wizerunkowo, tak jak przez blisko dekadę robił to zwariowany Jamajczyk. I na takiego kogoś lansowany jest właśnie Wayde. Co ciekawe, kiedy organizatorzy MŚ w Londynie podjęli kontrowersyjną decyzję o odsunięciu od finału 400 m Isaaka Makwali z Botswany z powodu infekcji wirusowej nakazując kwarantannę, Michael Johnson zaczął wietrzyć w tym teorię spiskową. Amerykanin – chociaż często powtarza, że jest fanem talentu gwiazdy z RPA – uznał to bowiem za sabotaż. Oskarżył IAAF o celowe działanie. Jego zdaniem decyzja o wykluczeniu Makwali była podyktowana chęcią ułatwienia zwycięstwa van Niekerkowi, który jest faworytem i ulubieńcem działaczy światowej federacji.

Chucherko wyciągnięte z kufra

Kolejnym pytaniem, które wciąż przewija się w kontekście kariery van Niekerka jest to, czy stać go na złamanie magicznej granicy 43 sekund na 400 m. Patrząc na jego zegar biologiczny, urwanie tych kilku setnych sekundy nie jest czymś niemożliwym. Gwiazdor 15 lipca skończył dopiero 25 lat, a jego progres wyników robi wrażenie.

wyniki

Zobaczymy, czy będzie jeszcze w stanie coś z tego ugryźć. Kto wie, nie ma rzeczy niemożliwych. Kiedyś specjaliści wypowiadali się, że już to co zrobił Michael Johnson było ponad ludzkie możliwości. Że uzyskanie lepszego wyniku było niemożliwe. A tymczasem okazało się, że tak nie jest. Mało tego, jego rekord pobił człowiek zbudowany zupełnie inaczej. Johnson jak na 400-metrowca był zbudowany potężnie, a van Niekerk wygląda trochę jak chucherko wyciągnięte gdzieś z kufra i wpuszczone na bieżnię – mówi Marcin Urbaś.

I pomyśleć, że tak niebotyczne wyniki na bieżni wykręca ktoś, kto mógł być od dzieciństwa niepełnosprawny. Istniało takie ryzyko, bo był wcześniakiem, przyszedł na świat w 29 tygodniu ciąży. Ważył wtedy około jednego kilograma, czyli trochę ponad dwa razy więcej, niż złoty medal, który później zdobył w Rio. Rokowania lekarzy początkowo nie były dobre. Mały Wayde spędził kilka tygodni w inkubatorze, ale wszystko skończyło się pomyślnie. Jego matka Odessa mogła później nawet zażartować, że syn był bardzo szybki już od urodzenia. Po latach sam zjawił się na szpitalnym oddziale, wspierając go znaczną kwotą pieniędzy.

Jego dzieciństwo było przesiąknięte sportem. Matka była dobrze zapowiadającą się lekkoatletką, ale tocząca RPA aż do połowy lat 90. chorobliwa polityka apartheidu zablokowała jej karierę. Natomiast jego kuzyn Cheslin Kolbe został brązowym medalistą igrzysk w Rio w rugby. Kariera van Niekerka wystrzeliła, kiedy rozpoczął studia na University of the Free State. To właśnie wtedy spotkał na swojej drodze Annę Botha. To ona dostrzegła w nim nieprzeciętny talent i wzięła go pod swoje skrzydła. Wayde zadebiutował w 2010 podczas mistrzostw świata juniorów. Tam jeszcze medalu wprawdzie nie zdobył, ale później było już tylko coraz szybciej i szybciej. Z 75-letnią trenerką pracuje do dziś, ciągle powtarza, że to niesamowita kobieta. To z pewnością jeden z najciekawszych duetów wśród biegaczy.

liverpool

Poza bieżnią van Niekerk to normalny chłopak, trudno dogrzebać się u niego jakichkolwiek symptomów klasycznej sodówki. Jedną z jego największych pasji oprócz lekkoatletyki jest kibicowanie Liverpoolowi. Stara się oglądać każdy mecz, a kiedy ma akurat trening, ukradkiem sprawdza wynik w telefonie. Kiedy kilka miesięcy po zdobyciu olimpijskiego złota miał szansę odwiedzić ośrodek Melwood, cieszył się jak dzieciak. Obejrzał też derby z Evertonem. – Kiedy mogłem spotkać się z piłkarzami, personelem klubu, momentami musiałem aż wziąć głęboki oddech, żeby zrozumieć, że tu naprawdę jestem. Kiedy spotkałem trenera Kloppa, pomyślałem: „Muszę się z nim uściskać!”. To była moja pierwsza myśl. Podszedłem do niego i nawet o to nie pytając, po prostu go uściskałem! – opowiadał w rozmowie z oficjalną stroną klubu.

Przyznał nawet, że przed finałowym biegiem w Rio de Janeiro – chcąc uspokoić głowę – włączył sobie mecz Liverpoolu z Arsenalem. The Reds po szalonym spotkaniu wygrali wtedy 4:3. Kto wie, może była to więc przepowiednia rekordowego 43,03?

RAFAŁ BIEŃKOWSKI      

Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
15.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Napoli w gazie, maszyna Kaczmarka, potknięcie Pogoni

Za nami okno reprezentacyjne, a to oczywiście oznacza, że znów pełno meczów ligowych do obstawienia. Nie będziemy wam jednak dawać byle typów od czapy, losowych zdarzeń i tym podobnych. Tutaj chodzi przede wszystkim o to, żeby spojrzeć na liczby. Liczby to fakty, a fakty analizuje się łatwiej. Co za tym idzie – staramy się szacować […]
15.10.2021
Weszło
09.10.2021

Fuksiarz da wam piątaka za każdego gola Polski z San Marino!

Polska gra z San Marino. Wy wiecie i my wiemy mniej więcej, co to oznacza – jest duże prawdopodobieństwo, że sobie postrzelamy, a Robert Lewandowski w jednym spotkaniem zapewni sobie tytuł najskuteczniejszego snajpera w 2021 roku. A co my będziemy z tego mieć? Jeśli jesteście Fuksiarzami, to na przykład piątaka za każdego gola biało-czerwonych. Nasi […]
09.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
08.10.2021

Wygrana Węgrów, czerwona kartka, mało goli – typy na eliminacje

Przerwa na kadrę jest jak sernik. Jedni lubią, inni nie. Chociaż sernik większość lubi. A czy większość lubi przerwę na kadrę? Dobra, dość rozkmin filozoficznych. Czas na rzetelne podejście do typów. Jak co tydzień w piątek podrzucamy wam garść ciekawych zakładów na weekend. Bez wróżenia z kropli deszczu na szybie, żadnego tak-mi-się-zdaizmu. Szukamy typów, które […]
08.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
01.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Ajax w formie, rzuty rożne Zagłębia i mało goli w Szkocji

Urocze w bukmacherce są hasła, które wręcz ocierają się o wróżbiarstwo. „Przyśniło mi się, czuje w kościach, mam czutkę” – kto z typerów nigdy tak nie pomyślał. Sęk w tym, że różnica między wróżbiarstwem a szacowaniem prawdopodobieństwa jest cienka, płynna i czasem wręcz niezauważalna. My zaczynamy nowy cykl na Weszło, gdzie będziemy wam podrzucali typy […]
01.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Uncategorized
20.08.2021

Taśma miesiąca – trzynaście zdarzeń i 2,5 tysiąca w kieszeni

Dzisiaj w „Weszło Fuksem” polecamy wam spektakularne tasiemki. Trafić pięć zdarzeń na kuponie – cóż, to już jest satysfakcja. O jakichś mocnych treblach nawet nie mówimy, bo to klasyka weekendu. Ale trafić TRZYNAŚCIE (!) zdarzeń na kuponie… Ukłony po sam pas. Jak co tydzień zapraszamy was na przegląd najciekawszych trafionych kuponów w Fuksiarzu z zeszłego […]
20.08.2021
Inne sporty
16.10.2021

Amatorzy pobiegną podczas igrzysk w Paryżu. Wystarczy, że pokonają… Eliuda Kipchoge

Jednym z celów organizacyjnych igrzysk olimpijskich w Paryżu jest większa dostępność imprezy dla fanów. Nie chodzi tylko o wybudowanie tymczasowych aren sportowych pośród miejsc będących wizytówką stolicy Francji. Paryż część z tych obiektów chce udostępnić sportowcom-amatorom, którzy w trakcie igrzysk będą mogli skorzystać z wybudowanych boisk czy opracowanych tras. Oczywiście, kiedy akurat nie będą na […]
16.10.2021
Inne sporty
16.10.2021

Karolina Naja: Myślę, że moja droga to materiał na dobrą książkę

W swoim dorobku posiada aż cztery medale olimpijskie, wywalczone na trzech kolejnych igrzyskach. Choć żaden z nich nie jest złoty – trzy pokryte są brązem, a jeden jest srebrny – to taka liczba krążków wśród polskich olimpijczyków stawia ją na równi z Adamem Małyszem, Kamilem Stochem czy Robertem Korzeniowskim, a wyżej od Anity Włodarczyk czy […]
16.10.2021
Inne sporty
16.10.2021

Kawał siatkówki w Warszawie. Pierwszy wielki hit PlusLigi w tym sezonie nie rozczarował

Jeszcze w połowie drugiej partii wydawało nam się, że to będzie wyjątkowo jednostronny mecz. Dołujący siatkarze Projektu Warszawa uruchomili jednak blok – zdobyli nim kilka punktów, a potem poszli za ciosem, niespodziewanie kradnąc mistrzom Polski seta. Ostatecznie, po tie-breaku, wygrali nawet cały mecz. To co jednak bezstronnych kibiców powinno cieszyć najmocniej: oglądaliśmy naprawdę pasjonującą siatkówkę. […]
16.10.2021
Inne sporty
15.10.2021

Wyjątkowi na papierze, ale (na razie) nieskuteczni na parkiecie. Czy Los Angeles Lakers odpalą?

Los Angeles Lakers nie zbudowali może najlepszej drużyny w historii, ale na pewno najbardziej gwiazdorską. Projekt na czele którego stoi LeBron James zakładał w dużej mierze zebranie grupy zawodników ze szczególnie okazałym CV. Problem jest jeden – niemal wszyscy najlepsze lata mają już za sobą. Zespół z Kalifornii jest określany jako faworyt do tytułu, choć […]
15.10.2021
Inne sporty
14.10.2021

Zabójstwo Agnes Jebet Tirop. „Kenia straciła klejnot”

Miała przed sobą prawdopodobnie jeszcze mnóstwo lat wielkiej kariery. W jej dorobku już znajdował się rekord świata w biegu na 10 kilometrów, dwa medale lekkoatletycznych mistrzostw świata ze stadionu i tytuł mistrzyni w biegach przełajowych. Mogła zdobyć sporo kolejnych wyróżnień, gdyby tylko dostała na to szansę. Niestety, jej życie zostało brutalnie przerwane. Agnes Jebet Tirop […]
14.10.2021
Inne sporty
13.10.2021

Hurkacz zagrał, jak na zawodnika z pierwszej dziesiątki przystało

Niezależnie od losów środowego meczu wiedzieliśmy na temat Huberta Hurkacza jedno: po zakończeniu Indian Wells po raz pierwszy w karierze awansuje do czołowej dziesiątki rankingu ATP. Ten zaszczyt zapewniło mu pokonanie Francesa Tiafoe w poprzedniej rundzie turnieju. Dzisiaj natomiast miał zrobić kolejny krok, którym była wygrana z Asłanem Karacewem. I choć Rosjanin do słabeuszy nie […]
13.10.2021
Inne sporty
11.09.2019

11 września: sportowe tragedie w cieniu dwóch wież

Tak jak większość z 2973 ofiar poszli tego dnia normalnie do pracy, wsiedli do samolotu, żeby załatwić swoje biznesy lub po prostu aby zacząć nowe życie w nowym mieście. Na długiej liście ofiar zamachów z 11 września, od których mija właśnie 18 lat, są także ludzie sportu. Jedno z nazwisk, które od 2001 r. widnieje […]
11.09.2019
Inne sporty
03.06.2019

Jerry, przestań się dąsać, czyli historia logo NBA

Kiedy Jerry West przyznał w telewizji, że logo nigdy mu się nie podobało i powinno zostać zmienione, skrzynkę projektanta Alana Siegela zapchało momentalnie dwa tysiące e-maili. Zdecydowana większość z prośbą, żeby pod żadnym pozorem nie ruszać kultowego znaku, nawet jeśli chce tego facet, którego wizerunek został na nim wykorzystany. Prawdziwe tło logotypu NBA ma znacznie […]
03.06.2019
Inne sporty
31.05.2019

Ile Wagnera jest w Heynenie?

Jeszcze rok temu taki tekst byłby herezją, a jedyne co można byłoby poradzić autorowi, to żeby wziął dobry rozbieg i dla otrzeźwienia uderzył głową w słupek od siatki. Ale po mistrzostwie świata porównanie Vitala Heynena do Huberta Jerzego Wagnera już nie jest takie nieuprawnione. Tym bardziej, że patrząc na styl prowadzenia drużyny przez szalonego Belga, […]
31.05.2019
Inne sporty
28.05.2019

„Czas leczy rany? To bzdura”

– To wszystko jakoś mi nie pasuje, nie składa się w całość. Małgosia nie miała żadnych problemów zdrowotnych. To co otrzymaliśmy ze szpitala w Brisbane nie potwierdziło zawału serca. Lekarze wyjaśnili to bardzo jasno: to nie był zawał, przyczyną śmierci było zatrzymanie akcji serca. Tylko że nie było dalej żadnego wytłumaczenia. Robiliśmy badania i nie […]
28.05.2019
Inne sporty
23.05.2019

Ahoj kapitanie Grbić

Gdyby porównać pozycję rozgrywającego do pracy reżysera, byłby bardziej Francisem Fordem Coppolą niż Jamesem Cameronem. Nigdy nie rozrzucał piłek opakowanych efektami specjalnymi, bardziej stawiał na skromne środki wizualne, ale to i tak nie przeszkodziło mu być do bólu skutecznym i zapracować sobie na miano siatkarza absolutnie wybitnego. Nikola Grbić, który został właśnie trenerem ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, […]
23.05.2019
Inne sporty
20.05.2019

Polski trener dał Fenerbahce pierwszy od siedmiu lat mistrzowski tytuł

Polscy trenerzy siatkarscy pracujący za granicą to dziś rzadkość, a ci odnoszący tam sukcesy to już w ogóle gatunek na wymarciu. Mariusz Sordyl, który ma za sobą trip po Rumunii i Katarze, zaliczył teraz jednak wejście smoka do ligi tureckiej – na dzień dobry zdobył z Fenerbahce Stambuł mistrzostwo, puchar kraju i wprowadził drużynę do […]
20.05.2019
Liczba komentarzy: 4
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
4 lat temu

Treść usunięta

dlouhy
dlouhy (@dlouhy)
4 lat temu

Straszna polityka apartheidu? Komunista Mandela lepszy?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
4 lat temu
Reply to  dlouhy

Treść usunięta

Thor Steinar
Thor Steinar (@thor-steinar)
4 lat temu

Jak się Burowie osiedlali to tam za dużo czarnych nie było, potem przyleźli się napierdalać w większej ilości.

Suche Info
17.10.2021

Manchester United atakowany. Klubowi zarzuca się hipokryzję

Na mecz z Leicester City, Manchester United wybrał się samolotem. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że cała podróż wynosiła raptem 160 kilometrów.  To nie spodobało się wielu osobom na Wyspach, które znalazły kolejny powód do ataków na Czerwone Diabły. Klubowi zarzuca się skrajną konsekwencję i nieodpowiedzialność – nadmiernej emisji spalin można […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Michniewicz: – Potrzebujemy punktów jak tlenu

Osiem ligowych meczów, trzy zwycięstwa na koncie. Sytuacja Legii Warszawa przed meczem z Lechem Poznań nie jest najlepsza, o czym doskonale wie trener stołecznego klubu – Czesław Michniewicz.  – Potrzebujemy punktów jak tlenu. Wiemy, jaka jest nasza sytuacja w lidze, przegraliśmy wiele spotkań. Mamy świadomość, w którym miejscu jesteśmy. Wiemy też, że Lech dobrze rozpoczął […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Skorża: – Mamy spore szanse, żeby przywieźć z Warszawy jakieś punkty

Na ostatniej konferencji prasowej Lecha Poznań temat mógł być tylko jeden – starcie z Legią Warszawa. W Poznaniu podchodzą do tego meczu bardzo poważnie, wyjeżdżających piłkarzy żegnała spora grupa kibiców i czuć, że Kolejorz ma ciśnienie na wygranie tego starcia.  Tym bardziej, że coraz pewniej czuje się Lechia Gdańsk Tomasza Kaczmarka. Wczoraj udało im się […]
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

Jedenaście miesięcy zaległości, jeden puchar. Michniewicz i Lech Poznań.

– Chórzysto, nigdy nie będziesz legionistą – głosił kibicowski transparent legionistów wywieszony w październiku 2020 roku, gdy stało się jasne, że to właśnie Czesław Michniewicz zostanie nowym trenerem stołecznego klubu. Dziś zapewne nastroje wokół samego Michniewicza wśród kibiców Legii są nieco inne, natomiast przed meczem z Lechem Poznań trudno nie uciec od sentymentów. Bo przydomek […]
17.10.2021
Ekstraklasa
17.10.2021

J. Zieliński: Nie docenia się doświadczenia. Nie czytam o lotach w kosmos, nadal jestem w zawodzie

Jacek Zieliński od dłuższego czasu pozostaje poza trenerską karuzelą, ale nie ukrywa, że chciałby w końcu na nią wrócić. W wywiadzie z nami opowiada o tym, jak wykorzystał dłuższą przerwę od zawodu. Jak podchodzi do pracy eksperta i komentatora telewizyjnego? Czy był skłonny przyjąć ofertę z Uzbekistanu, którą niedawno otrzymał? Jakiego projektu chciałby się podjąć? […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Sadio Mane w ekskluzywnym gronie piłkarzy

Dzięki swojemu trafieniu przeciwko Watfordowi, Sadio Mane wszedł na listę piłkarzy z przynajmniej setką trafień na poziomie Premier League. Senegalczyk jest 32. piłkarzem w zestawieniu.  Drogę do stu bramek Mane miał ułatwioną przez Mo Salaha. To właśnie po cudownej asyście autorstwa Egipcjanina 29-latek mógł wpakować piłkę do siatki, a co za tym idzie zapisać się […]
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

Czy Warta jeszcze strzeli gola?

Cztery mecze. 360 minut. Wydaje się, że dość sporo czasu, by strzelić bramkę, bo niby co można robić przez sześć godzin na boisku niż trafiać w ten cholerny prostokąt. Ale Warta jakby chciała powiedzieć: a nieprawda, można robić inne rzeczy, w futbolu wcale nie chodzi o gole. No niestety chodzi, Warta ich nie ma, brakuje […]
17.10.2021
Weszło
17.10.2021

Drodzy „Portowcy”, czas ogarnąć się na wyjazdach

Im dalej w sezon, tym bardziej patrzymy na ręce Pogoni Szczecin. Pisaliśmy już kilkukrotnie, że wymówki się kończą i ekipa trenera Runjaicia swoją moc na papierze musi udowodniać na boisku. Na razie wygląda to w porządku, jeśli spojrzymy w tabelę. Przed tą kolejką dwa punkty straty do Lecha Poznań, fajnie, fajnie. Ale gdy rozkładamy poczynania […]
17.10.2021
Suche Info
17.10.2021

Kuriozalna czerwona kartka dla piłkarza Lazio

Wczorajszy hit Serie A zagwarantował kibicom mnóstwo emocji. Lazio ostatecznie pokonało Inter 3:1, tłamsząc rywala w drugiej połowie spotkania. Mimo tego Maurizio Sarri nie był najbardziej szczęśliwym człowiekiem na świecie – jeden z jego zawodników został ukarany kuriozalną czerwoną kartką.  Luiz Felipe na mecz z Interem wyszedł w podstawowym składzie. Grał pewnie, miał spory wkład […]
17.10.2021
Ekstraklasa
16.10.2021

Twierdza Wrocław? Nieaktualne!

Dużo mówi się o Lechu w kontekście kandydatury na mistrzostwo Polski, ale – musi wybrzmieć to wyraźnie, więc użyjemy wielkich liter – RAKÓW JEST RÓWNIE MOCNYM PRETENDENTEM DO TYTUŁU. Raz, że z tymże Lechem zremisował. Dwa, wygrał przy Łazienkowskiej po dobrym meczu i nawet ligowa sytuacja Legii nie powinna umniejszać temu sukcesowi, bo stołeczni zagrali […]
16.10.2021
Piłka nożna
16.10.2021

Brudny Felipe. Lazio wygrywa w hicie z Interem po kontrowersyjnym golu Brazylijczyka

Mecz Lazio z Interem można sprowadzić właściwie do jednego – wielkiego ciśnienia. Dziewięć żółtych kartek i jedna czerwona. Padły też cztery gole – dwa z rzutów karnych, jeden po sytuacji, która z pewnością będzie szeroko komentowana. Sytuacji, która – nie ma co wymyślać – zadecydowała o wyniku całego spotkania.  Piłkarze Interu liczyli, że przed stratą […]
16.10.2021
Ekstraklasa
16.10.2021

Wisła Kraków zwycięska w Zabrzu. Poldi, gdzie jest ta forma?

Wspaniały comeback z Wisłą Płock rozbudził apetyty co do postawy Górnika Zabrze, zwłaszcza że mierzył się z Wisłą Kraków, która miała na koncie trzy porażki z rzędu i to do zera. Co wyszło w praktyce? Gospodarze po beznadziejnej drugiej połowie zasłużenie przegrali, a „Biała Gwiazda” przełamała się bez kilku dotychczas kluczowych zawodników.  Górnik Zabrze – […]
16.10.2021
Suche Info
16.10.2021

Kiereś: Takie mecze jak z Piastem musimy przekuwać na trzy punkty

Górnik Łęczna zdobył dzisiaj kolejny punkcik do swojego dorobku w Ekstraklasie. Najpierw stracił bramkę, ale potem się ogarnął i zdołał odpowiedzieć. Nie udało się jednak przechylić szali w stronę zwycięstwa, zabrakło lepszego wykończenia. Słowem: dzisiejszego Piasta dało się pokonać i dobrze wiedział o tym trener beniaminka. – Dwutygodniową przerwę staraliśmy się optymalnie wykorzystać. W sytuacji, […]
16.10.2021
Suche Info
16.10.2021

Dyrektor sportowy Odry Wodzisław Śląski trafi do Ekstraklasy

Transfery osób, które budują struktury klubu zamiast zakupów piłkarzy? Zdarzają się, także takie planowane ze sporym wyprzedzeniem. Z naszych ustaleń wynika, że w najbliższym czasie do Ekstraklasy trafi jeden z dyrektorów sportowych z niższych lig. Damian Wróbel, bo o nim mowa, ma zostać pracownikiem Piasta Gliwice. Damian Wróbel obecnie pełni funkcję dyrektora zarządzającego Odry Wodzisław […]
16.10.2021
Premier League
16.10.2021

Lisy górą, Ole znowu na kolanach

Po raz kolejny Manchester United rozegrał mecz, po którym Ole Gunnar Solskjaer może powiedzieć, że ma nad czym pracować. Że jest duże pole do poprawy. Że cieszy go bramka Rashforda, ale co z tego? Mentalnie Manchester United wygląda, jak osoba podpierająca ściany najlepszej dyskoteki w kraju. Czerwone diabły podpierały ściany, a Lisy zdominowały parkiet, choć […]
16.10.2021
Premier League
16.10.2021

Czyste konto Bednarka, niewidoczny Klich. Southampton lepsze od Leeds

W sobotnim spotkaniu wystąpiło aż trzech zawodników z wtorkowego meczu Polska – Albania. Jeden z nich został nawet bohaterem spotkania. Niestety mowa o jedynym reprezentancie Albanii na boisku – Armando Broji. Strzelił on gola na wagę zwycięstwa i gospodarze wygrali 1:0. Jan Bednarek i Mateusz Klich zaliczyli ciche zawody. Święci przeważali przez całe spotkanie. Wystarczy […]
16.10.2021
Suche Info
16.10.2021

Dani Alves: Jeśli Barca mnie potrzebuje, wystarczy, że zadzwonią

Oriol Domenech, dobrze zorientowany dziennikarz w kwestiach związanych z Barceloną, poinformował, że Dani Alves wyraził otwartość na grę dla „Dumy Katalonii”. Alves w połowie września rozstał się z Sao Paolo, bo klub zalegał z pensjami. 38-latek zapowiedział, że od 2022 roku będzie miał nowy klub, bo chce jeszcze pojechać na mundial w Katarze. – Jeśli […]
16.10.2021
Suche Info
16.10.2021

Riqui Puig może trafić do AS Romy

Riqui Puig nie ma łatwego życia w Barcelonie. Nie chciał do tej pory odejść, ale im dalej w las, tym bardziej traci na tym jego kariera. Jasne, to może być okaz dużej cierpliwości jak Sergi Roberto, który bardzo długo czekał na poważną szansę w pierwszym zespole. Tylko że akurat pod wodzą Koemana młody Hiszpan nie […]
16.10.2021