Zakłady bukmacherskie w Polsce interesują coraz większą liczbę osób. Dla większości jest to uzupełnienie, dodatek do pasji, jakim jest sport. Niektórym wydaje się, że to prosty i szybki sposób na spory zastrzyk dodatkowej gotówki (nic bardziej mylnego).
Chcemy w naszym artykule przedstawić, jak w rzeczywistości wygląda kwestia legalnej bukmacherki. Chcemy przede wszystkim uświadomić, że w świecie bukmacherskim niczego nie otrzymuje się za darmo
Najpierw jednak wyjaśnimy sobie kwestię legalnych i nielegalnych zakładów. Jest to najważniejsza kwestia, gdyż grając u nielegalnych bukmacherów zawsze należy liczyć się z konsekwencjami prawnymi.
W 2017 roku zaostrzono przepisy dotyczące ustawy hazardowej. W wyniku tych zaostrzeń wszystkie zakłady, które były (i dalej są) zarejestrowane poza granicami naszego kraju, stały się nielegalne. Są to zakłady, które wcześniej działały na podstawie licencji wydanej przez inne kraje Unii Europejskiej. Według pierwotnej wersji ustawy dotyczącej hazardu, która funkcjonowała 2009 roku, w Polsce całkowicie zabraniano firmom bukmacherskim organizowania zakładów wzajemnych w Internecie. Wyjątek stanowiły firmy, które uzyskały licencję Ministerstwa Finansów w tamtym czasie, a nie było ich wcale tak dużo, jak mogłoby się wydawać.
Jak co czwartek… Leszek Milewski!
Obecnie, po nowelizacji ustawy hazardowej, sprawa legalności i nielegalności zakładów bukmacherskich wydaje się prosta. Spis zakazanych oraz legalnych bukmacherów jest dostępny w Sieci i każdy może dzięki liście sprawdzić, czy działa niezgodnie z prawem, grając u danego bukmachera.
Dlaczego podjęto takie kroki? Z powodu podatków. Jeśli firma bukmacherska została zarejestrowana w innym państwie, musi rozliczać się z podatków właśnie tego kraju. W Polsce podatek od gier hazardowych wynosi 12 procent. Oczywiście zakłady bukmacherskie chcą zarabiać, więc przerzuciły obowiązek płacenia wyżej wymienionego podatku na graczy. Jak działa to w praktyce? 12 procent pobiera się od depozytu, który zostaje wpłacony przez gracza, więc klient ma mniejsza kwotę do dyspozycji przy obrocie. Niektórzy uważają, że 12 procent to za dużo, dlatego ryzykują grą w zakładach nielegalnych.
To oczywiście karygodna postawa, gdyż to właśnie podatki budują nasze państwo. Dzięki nim remontowane są placówki użytku publicznego – szkoły, szpitale, drogi. Dlatego polskie prawo przewiduje kary za związek z zakładami nielegalnymi.
Jakie ryzyko niesie ze sobą gra u tych nielegalnych? Po pierwsze i najważniejsze – konsekwencje prawne. Nieuczciwy gracz zapłaci karę grzywny, która może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych.
Po drugie – gracz korzystający z usług zakładów nielegalnych nie ma pewności, czy ewentualna wygrana zostanie wypłacona. Do kogo się wtedy udać? Oskarżyć oficjalnie nielegalnego buka się nie da. Strony internetowe nielegalnych firm potrafią też znikać z godziny na godzinę.
Dlatego aby uniknąć ryzyka tego typu, jeśli ktoś koniecznie chce zająć się obstawianiem zakładów wzajemnych, nie powinno się korzystać z usług bukmacherów nielegalnych.
Legalni bukmacherzy w Polsce
Kiedy już omówiliśmy kwestię nielegalnych bukmacherów, teraz powiemy, które bukmacherskie zakłady funkcjonują w naszym kraju legalnie. Aby zakład bukmacherski mógł nazywać się legalnym, koniecznie musi uzyskać wymaganą licencję od Ministerstwa Finansów. Więc jeśli nowy gracz ma jakiekolwiek wątpliwości, czy bukmacher, którym jest zainteresowany, działa legalnie, powinien w pierwszej kolejności jego licencję.
Aktualnie mamy na rynku kilkanaście legalnych zakładów bukmacherskich:
STS (numer licencji SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12)
Totolotek (numer licencji AG/9/7251/8/LBU/2012/2013/RD61485)
LV BET (numer licencji PS4.6831.9.2016.EQK)
Fortuna (numer licencji SC/12/7251/10/WKC/11-12/5565)
PZBuk (numer licencji PS4.6831.26.2017)
Forbet (numer licencji PS4.6831.10.2016)
ETOTO (numer licencji AG9(RG3)/7251/15/KLE/2013/17)
Milenium (numer licencji SC/12/7251/17-7/ARP/BMB/2011/BMI9-10599)
TotalBET (numer licencji PS4.6831.12.2017)
SuperBET (numer licencji PS4.6831.4.2017)
BetFan (numer licencji PS4.6831.3.2018)
Ewinner (numer licencji PS4.6831.29.2017)
Traf ZW (numer licencji PS4.6831.3.2018)
BETCLIC (numer licencji PS4.6831.11.2017)
TYPIKO (numer licencji PS4.6831.30.2017)
Wiele z wyżej wymienionych zakładów uzyskało potrzebne zezwolenie w roku 2018. Oferta tych najmłodszych na rynku dopiero się kształtuje, niekiedy nie działają za dobrze nawet strony internetowe. W tym miejscu należy też powiedzieć, że ta lista z czasem może ulec zmianie, gdyż przykład z tego roku udowadnia, że coraz więcej firm ubiega się o licencję.
Przykład kursu 3,70 w meczu z udziałem polskiego napastnika
Nowe zakłady, ale te starsze również, celują w działalność online, gdyż to właśnie w Internecie legalne zakłady bukmacherskie widzą możliwość pozyskania jak największej liczby nowych klientów. Organizowanie zakładów wzajemnych online dało również szansę stworzenia szerokich ofert promocyjnych i bonusowych.
Wielu graczy uważa, że granie online jest po prostu wygodniejsze – można obstawiać o każdej porze dnia i nocy, nawet w święta. Niekiedy w mniejszych miejscowościach nie ma punktów stacjonarnych, więc zainteresowani musieli podróżować do większych miast, w których mieli szansę znaleźć lokale naziemne.
Dlatego zakłady przekierowały swoją uwagę na strefę online oraz na aplikacje mobilne bukmacherów. Nie wszyscy dają taką możliwość, ale być może z czasem się to zmieni.
Ogólna oferta zakładów bukmacherskich
O co właściwie chodzi w zakładach wzajemnych, nie trzeba raczej wyjaśniać. Największy procent zakładów to sport, ale współcześnie nie jest to jedyna opcja. Aktualnie można zakładać się w zasadzie o wszystko – do sportu doszły jeszcze wydarzenia polityczne oraz społeczno-kulturowe. Zakłady internetowe wychodzą z inicjatywą, aby zainteresować swoją ofertą coraz większą liczbę graczy. Nie powiemy niczego odkrywczego, jeśli dodamy, że to właśnie dzięki klientom polscy bukmacherzy zarabiają.
Jakie dyscypliny sportowe gracze mają do wyboru? Oczywiście te najpopularniejsze – piłka nożna (tu w szczególności Liga Mistrzów, 1 Liga lub Liga Europy oraz wszelkie wielkie wydarzenia piłkarskie), piłka ręczna, siatkówka, tenis. Niektórzy celują w mniej popularne dyscypliny w naszym kraju, jak futbol amerykański lub tenis stołowy. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się natomiast tak zwane “e-sporty”, czyli (najogólniej mówiąc) rozgrywki z gier komputerowych. Na każdą z tych dyscyplin można odebrać kod promocyjny Fortuna i wykorzystać atrakcyjny bonus powitalny.
Zdecydowana większość bukmacherów online oferuje zakłady LIVE, czyli klient ma możliwość obstawienia swojego faworyta podczas trwania danego spotkania sportowego.
W ofercie u niektórych bukmacherów znajdują się sporty wirtualne. Nie należy mylić tychże sportów z e-sportami. E-sport to rzeczywista rozgrywka między graczami lub drużynami, tylko nie gra się na murawie, a na konsoli lub komputerze. Sporty wirtualne polegają na czymś innym. Przenosi się jakąś realnie istniejącą dyscyplinę w sferę wirtualną. Rozgrywka trwa kilka minut, a wynik zostaje wcześniej ustalony i zaprogramowany. Aby gracze mimo wszystko mieli szansę “przewidzieć” wygrane typy, przedstawia się chociażby historię spotkań.
Dlaczego utworzono sporty wirtualne? Po to, aby klienci nie musieli czekać do kolejnych prawdziwych imprez sportowych, tylko obstawiali cały czas.
Kiedy już wiadomo, w co można grać, niektórzy mogą zacząć się zastanawiać – jak?
“Zakłady bukmacherskie jak grać” to jedna z najczęściej wyszukiwanych fraz w przypadku bukmacherki. Co gracz, to inna taktyka. Niektórzy konsultują się z osobami, które za opłatą dostarczają graczowi rokowania i przewidywanych faworytów. Jednakże to bardzo ryzykowne. Nigdy nie ma się pewności, że typer, który dostanie od gracza zaliczke lub nawet pełną kwotę, wyśle jakiekolwiek typy. A nawet jeśli przekaże informacje – jaką masz pewność, że typer nie wpisał pierwszego lepszego gracza lub drużyny, która przyszła mu na myśl? Nie możesz być pewien, że wskazane typy poparte są wiedzą i doświadczeniem typera.
Bo właśnie to jest istotne – posiadanie wiedzy w danej dyscyplinie sportowej. Nie można znać się dosłownie na wszystkim, więc warto skupić się na dyscyplinach, które faktycznie według danej osoby są interesujące. Przecież bukmacherka powinna wynikać z zamiłowania do sportu. Jeśli ktoś posiada wiedzę, regularnie ogląda wszelkie spotkania sportowe danej dyscypliny i interesuje się np. stanem zdrowia sportowców, wtedy ma szansę obstawić wygrane typy.
Biorąc pod uwagę, że bukmacherka to dodatek do pasji, pytanie “jak grać” nie powinno być najważniejsze.
Bonusy bukmacherskie – na co zwrócić uwagę?
Wiele razy już wspomnieliśmy (i nie raz jeszcze wspomnimy), że każdy legalny zakład bukmacherski chce w jakiś sposób przekonać do siebie klientów. Szeroka oferta dyscyplin sportowych i nie tylko to jeden ze sposobów. Ale graczy fascynuje u bukmacherów online coś jeszcze – bonusy.
Bonusy bukmacherskie to ogromny temat. Jest wiele ich rodzajów, każdy z nich ma swoje wady i zalety, w zależności od indywidualnych preferencji. My w tym miejscu, zamiast szczegółowo przedstawić ofertę promocyjną poszczególnych bukmacherów online, wskażemy, na co warto zwracać uwagę, gdyż nie zawsze gracz zyska – czasem wręcz przeciwnie.
Po pierwsze, zapomnij, że istnieją “darmowe” zakłady. Firmy bukmacherskie online nie dają nigdy nic za darmo. Nawet jeśli nowy gracz nie musi wpłacać depozytu na starcie i dostaje od zakładu środki na pierwszy zakład, nie może wypłacić bonusowej kwoty od razu. Aby zminimalizować graczom szansę na wypłatę bonusu, nakłada się wymaganą liczbę obrotów depozytem. Czyli może być tak, że zanim będziesz mógł cokolwiek wypłacić, przegrasz swój bonus.
Jeśli haczyk nie tkwi w obrocie, może się okazać, że od ewentualnej wygranej zostaje odjęty startowy bonus.
Po drugie, pamiętaj, że aby założyć konto u bukmachera, musisz zgodzić się na przetwarzanie danych osobowych. O co chodzi? O to, że nawet jeśli nie musisz wpłacać depozytu na start, a po pierwszym obrocie zakończysz zabawę, tak naprawdę dane osobowe, które należy podać przy rejestracji konta, pozostają w systemie bukmachera. Należy liczyć się z ewentualnymi wiadomościami lub telefonami z najnowszą ofertą prezentowaną przez bukmachera. Wszystko to po to, aby klient powrócił do gry, wpłacił depozyt i dał zarobić bukmacherowi.
To tylko drobne przykłady tego, w jaki sposób zakłady bukmacherskie online starają się z jednej strony klienta do siebie przekonać, a z drugiej mimo wszystko na nim zarobić. Dlatego przed rozpoczęciem gry, należy bardzo dobrze zapoznać się z wymogami bukmachera.
Pamiętaj o konieczności czytania regulaminów. To właśnie tam znajdują się informacje o wszelkich “haczykach” i ograniczeniach, a także wymogach, które na gracza nakłada bukmacher. Dlatego, aby uniknąć niepotrzebnego stresu, przed przystąpieniem do gry zawsze należy dokładnie zapoznać się z treścią regulaminów.
Pamiętaj także o tym, że gra zawsze wiąże się z ryzykiem utraty pieniędzy oraz uzależnienia. Jeśli Twoje otoczenie lub Ty sam zauważyłeś zmiany w swoim zachowaniu i są one spowodowane bukmacherką, dobrze jest zrobić sobie przerwę. W ekstremalnych wypadkach uzależnienia należy zwrócić się do specjalisty.
Bukmacherka powinna być zawsze elementem dodatkowym do sportu, a nie jedynym sposobem na zarabianie pieniędzy. Najważniejsza jest odpowiedzialność – nie przeznaczaj nigdy domowego budżetu na grę.
Nasz artykuł powstał w celach informacyjnych. Oferta zakładów bukmacherskich wygląda niekiedy idealnie, bez wad, aczkolwiek zawsze należy pamiętać o tym, że nawet legalny bukmacher chce przyciągnąć do siebie jak największą liczbę klientów. Dlatego warto wiedzieć o wszystkich haczykach istniejących chociażby przy bonusach, które są tak pożądane przez graczy.
Fot.FotoPyK