post

Opublikowane 29.04.2017 09:43 przez

redakcja

Wybudzili ze śpiączki już trzydzieści troje dzieci. Teraz te walczą o powrót do normalnego życia. Zarządzający Kliniką Budzik dr Andrzej Lach stroni od porównań do hollywoodzkich produkcji. Wie, że mamy do czynienia z procesem. Żmudnym, bolesnym. Od delikatnego poruszenia kciukiem, po ledwo słyszalne słowo „mama”. Woli nie rozmawiać o cudach, lecz o wiedzy medycznej, opierać się na faktach. Analizowane przypadki pozwalają ocenić, że po dłuższym okresie uwięzienia we własnym ciele, nie tylko mięśnie muszą się odbudować.

Autor bestselleru „Lista Schindlera” pisze: „ten, kto ratuje życie jednego człowieka, ratuje cały świat”. Przyświeca panu podobna idea?

Chciałbym, żeby Budzik dobrze wykonywał pracę, do której został powołany. Dawał pomoc dzieciom, nadzieję rodzicom i traktował pacjentów w sposób podmiotowy. I to jest wszystko, cała idea.

Ludzie w śpiączce nas słyszą?

Wszystko wskazuje na to, że tak. Wielu pacjentów w śpiączce odbiera bodźce. W tym sensie, że rozumie je, przetwarza intelektualnie. Bo nie wystarczy czegoś słyszeć, prawda? My narzecze jednego z państw afrykańskich też słyszymy, ale co nam to daje bez zrozumienia, co ktoś do nas mówi? Większość pacjentów słyszy, część z nich rozumie, stara się reagować.

Jak sprawdzacie te reakcje? Czytałem o urządzeniu potocznie nazywanym cyberoko.

Eye tracking system polega na śledzeniu ruchu gałek ocznych. W zależności, w który region ekranu komputera patrzy dziecko, można odczytywać, czy jest z nim kontakt, czy dokonuje świadomych wyborów. Wyświetla się np. dwa obrazki i prosi: „popatrz na pieska”, „poparz na kotka”. Później pytamy, co jest do siebie podobne.

Kochającej taniec Ani przed wybudzeniem puszczaliście jej ulubiony zespół One Direction.

Prowadzimy w Budziku muzykoterapię. Polega ona na tym, że dobiera się muzykę do zainteresowań dziecka. Pamiętam też harcerkę, której śpiewane były szanty. Wydawało się, że w ich rytm nawet pomrukiwała.

Łukasza spod Torunia wybudziła komedia w telewizji, dziewczynkę z Włoch wyrwały ze śpiączki pozdrowienia nagrane przez Alessandro Del Piero, odgłos przejeżdżających pociągów pozwolił wrócić z dalekiej podróży dróżnikowi.

Medycyna jest nauką biologiczną. Pojedynczy opisywany przypadek nie stanowi podstaw do stuprocentowego wnioskowania, daje pewien kierunek. Nie jestem w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy mówimy tu o czynnikach powodujących wybudzenie, mechanizmie spustowym, czy o koegzystencji. Opieram się na podkładzie medycznym – na badaniach statystycznych. A z przyczyn etycznych takich badań się nie przeprowadza.

Można chyba jednak powiedzieć, że stworzenie pacjentowi namiastki jego środowiska naturalnego sprzyja terapii?

Na pewno trzeba mu zapewnić jak najbardziej wszechstronne bodźcowanie – dostarczenie bodźców, które stymulują wiele zmysłów.

Czyli najlepiej byłoby od czasu do czasu zwalniać pacjentów na przepustki.

Obecnie w polskim systemie opieki zdrowotnej nie ma czegoś takiego jak przepustka. Ani w Budziku, ani w żadnym szpitalu nie funkcjonuje taki termin. Chociaż rzeczywiście, rodzice części dzieci wracających do domu po Budziku mówią, że ich synowie/córki odżyły. Nagle są w środowisku znajomym, mają obok siebie kolegów, koleżanki. Jest inaczej. Natomiast podkreślam, to subiektywne spostrzeżenia rodziców. Często zdarza się, że postrzeganie stanu dziecka przez lekarzy diametralnie odbiega od tego, co widzą rodzice. Rodzic zwykle widzi więcej. Czasem wynika to z faktu, że dokładniej patrzy, zna dłużej dziecko, a czasem po prostu chce coś zobaczyć i odrzuca wszelkie obserwacje, które mogłyby być negatywnie interpretowane – zaburzać oczekiwanie w stosunku do efektu terapeutycznego.

Profesor Zbigniew Religa mawiał, że im więcej przeżył jako chirurg, tym bardziej jest ateistą.

Wybudzenie ze śpiączki to stanowczo proces. Od prawie 4 lat funkcjonowania Budzika obserwujemy powtarzające się schematy związane z uszkodzeniem danego regionu mózgu, reakcją pacjenta, występującymi ewentualnie powikłaniami.

Japońscy specjaliści udowodnili, że dla co najmniej sześćdziesięciu procent pacjentów nie jest obojętne działanie wszczepianego w pień mózgu stymulatora. Jak to się ma do słów amerykańskiego psychoterapeuty Arnolda Mindella, który uważa, że śpiączka to wynik zatrzaśnięcia się chorego w lęku?

Pan Mindel nie jest lekarzem, lecz psychologiem. Patrzy na problem stanu wegetatywnego śpiączki zupełnie z innej perspektywy. My nie stosujemy takiej diagnostyki.

Dopóki pacjent nie poradzi sobie ze strachem, żadna terapia nie przyniesie efektów. To chory musi podjąć decyzję, po której stronie chce być”.

Do Kliniki Budzik trafiają osoby po wypadkach komunikacyjnych (tych jest najwięcej), po operacjach – zwykle ośrodkowego układu nerwowego, guzów mózgu. A także ludzie, który przeżyli podtopienie, próby samobójcze. Dzielimy te przypadki na dwa typy – uraz lub przyczyna nieurazowa. O ile w urazie mamy do czynienia zwykle z tym, że pewna część kory mózgowej jest uszkodzona bardziej od innej, o tyle np. w podtopieniu najczęściej mamy sytuację, że istota szara kory mózgowej jest uszkodzona bardzo równomiernie. Stąd objawy towarzyszące są wyjątkowo różne i nie można powiedzieć, że śpiączka jest czystym wektorem. Że to strach albo coś jeszcze innego. Śpiączka nie jest chorobą. Jest zespołem objawów towarzyszących bardzo różnym schorzeniom.

Metodą Mindella pracowano z Olą, córką założycielki Kliniki Ewy Błaszczyk. Aktorka twierdzi, że drugie życie, to po wybudzeniu ze śpiączki, jest więcej warte od pierwszego. Bo jest ono świadome, wykradzione od losu.

Powrót do świadomości dziecka, które przebywało długo w stanie wegetatywnym, wywołuje euforyczne reakcje rodziców. I tak odczytuję słowa pani Ewy. Poród jest zjawiskiem naturalnym, normalnym następstwem faktu bycia w ciąży i oczekiwania na rodzinę. Tu, w Budziku, zdarzenia wiodące do tego czy dziecko wybudzi się, czy nie, są nieprzewidywalne.

Pacjent w śpiączce jest bardziej narażony na infekcje?

Tak. W przypadku infekcji płuc stosujemy kamizelkę, która wytwarza ultradźwięki i ułatwia ewakuację wydzieliny, dzięki niej odkrztuszamy. Długie leżenie sprzyja infekcjom układu moczowego, np. zakwaszeniu moczu. Tutaj stosujemy preparaty.

Pacjent w śpiączce musi być kilkakrotnie lepiej odżywiany niż osoba zdrowa.

Kalorie dobieramy mierząc parametry ciała i biorąc pod uwagę intensywność rehabilitacji.

To prawda, że osoba w śpiączce powinna przyjmować nawet 4000 kcal dziennie?

Więcej kalorii potrzebują osoby o nadmiernym napięciu mięśniowym, które wiąże się z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego. Mamy pacjentów kachektycznych, którzy trafiają do Kliniki bardzo, bardzo wychudzeni. Ciągłe napięcie mięśniowe wydatnie zwiększa zapotrzebowanie na pożywienie i sprawia, że nie ma szans na efektywną rehabilitację. Dlatego podajemy takim pacjentom leki, które je obniżają.

Rehabilitujecie dzieci na miejscu?

Zapewniamy pacjentom intensywną fizjoterapię, aby zapobiec nieuchronnym procesom, zmianom, które dzieją się, gdy człowiek się nie rusza. Mówimy tu o zanikach mięśniowych, ograniczeniu zakresów ruchów w stawach. Tak jak zanikają nam kości długie, tak samo mięśnie w obrębie żuchwy, podniebienia. Pacjenci na powrót uczą się nie tylko mówić, ale i jeść, przełykać. Gdybyśmy zostawili ich w tym względzie bez opieki, to – pomijając inne objawy uboczne związane z przewodem pokarmowym, układem moczowym, odleżynami – mimo wybudzenia, pacjent nie miałby szans na jakiekolwiek samodzielne egzystowanie.

Współpracujecie z ośrodkami, które pomagają dzieciom wrócić do życia?

Często wychodzący od nas pacjenci kierują się do sąsiedniej Kliniki Rehabilitacji Neurologicznej Centrum Zdrowia Dziecka. Współpracujemy też z dwoma ośrodkami rehabilitacyjnymi w Górach Świętokrzyskich, które przyjmują naszych pacjentów na 2-3 tygodniowe gratisowe turnusy. Staramy się nie zostawiać ich oraz ich rodziców samych sobie. W ramach kontaktów międzylekarskich zapewniamy opiekę neurologa, pediatry w miejscu zamieszkania zainteresowanych. I – w miarę możliwości – fizjoterapeuty. Nie ma się co oszukiwać, wybudzeni będą wymagali rehabilitacji jeszcze miesiącami albo latami.

Znam opowieści osób wybudzonych, które wcale nie wiedziały, że są w śpiączce i że nie mają władzy nad własnym ciałem. Na przykład jeden z pacjentów był przekonany, że mówi, krzyczy, chociaż w tym czasie wszyscy wokół niego widzieli w nim człowieka w śpiączce, który nie reagował na żadne bodźce” – przybliża dr Marek Binder z Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Opowieści dzieci z Budzika nie były na tyle jednoznaczne, żeby stwierdzić, iż pamiętają, co działo się przed wybudzeniem. Nieraz mama mówi do dziecka: „Słuchaj, ty spałeś, a ja cały czas czytałam ci bajki, twoje ulubione”. „Tak, tak, pamiętam. Mama siedziała przy mnie i czytała mi bajkę”. Pytanie, na ile są to wspomnienia, które rzeczywiście były w głowie osoby wybudzonej, a na ile zostały do niej wdrukowane w czasie odzyskiwania świadomości. Procesu, który trwa, nie jest błyskiem chwili. Mówimy o powolnym jej odzyskiwaniu. Powrocie do świadomości, a nie do życia czy zdrowia.

W sztuce Harolda Pintera „Niby-Alaska” pacjentka budzi się po 15 latach. Nie potrafi zrozumieć, że jest już dorosłą kobietą. Zatrzymała się na etapie 16-latki. Tak byłoby też i w życiu?

Nie wiem, nie czuję się na siłach, żeby odpowiedzieć na to pytanie. Czasami mam wrażenie, że sam mam 28 lat. (uśmiech) Zakładam, że wpływ środowiska u osoby z pełnymi zdolnościami intelektualnymi powinien pomóc w zorientowaniu się w rzeczywistości.

A czy człowiek przez wypadek będący przyczyną zapadnięcia w śpiączkę może się zmienić? Ewa Błaszczyk opowiada, że Ola – przed nieszczęsnym zachłyśnięciem się wodą (próbowała połknąć lekarstwo) – była łobuziakiem, już mając 6 lat podrywała chłopców. Prezes Fundacji „Akogo?” zaznacza przy tym, że nie ma pojęcia, jaka córka byłaby teraz, po wymarzonym wybudzeniu.  

Zostało opisane w neurologii wiele przypadków, w których uraz ośrodkowego układu nerwowego zmienia osobowość człowieka. Był taki sławny kazus Anglika. Podczas robót montażowych metalowy pręt przebił mu czaszkę, przeszedł na wylot. Robotnik otrzepał się i od razu chciał pójść do domu. Okazało się, że pręt nie uszkodził mu dużych naczyń i struktur ważnych dla utrzymania życia, ale uraz sprawił, że ten człowiek strasznie się zmienił.

Irek, 36-letni policjant, po wybudzeniu klął jak szewc, bez opamiętania wyzywał pielęgniarki.

Nie zapominajmy, że mamy różne ośrodki w mózgu odpowiedzialne za emocje – np. za złość.

Jeśli chodzi o tego Anglika: z łagodnego faceta stał się harleyowcem, macho  o bardzo skrajnych, niebezpiecznych zachowaniach. Jeździł wyjątkowo ostro i zginął w wypadku motocyklowym.

Obserwujecie takie historie w Budziku?

Mieliśmy dwoje dzieci, które zaraz po przebudzeniu cechował nadmierny apetyt. Taki rzeczywisty wilczy głód. Bez względu na to, co te dzieci jadły, to nadal były głodne.  Uszkodzenie ośrodka odpowiedzialnego za uczucie głodu.

andrzeeeee

Największe szanse na powodzenia macie przez pierwsze półtora roku od urazu. Zmiany w mózgu nie są jeszcze utrwalone.

Badania mówią wyraźnie: im dłuższy okres od czynnika powodującego zapadnięcie w śpiączkę, tym prawdopodobieństwo wybudzenia spada. Taka jest brutalna statystyka. Co nie oznacza, że wyklucza się osoby, które przebywają w śpiączce długotrwale, nawet naście lat.

Córka Ewy Błaszczak jest w śpiączce już od siedemnastu. Czy można wskazać czas, po którego upływie nie warto się budzić?

Każdy musi samemu odpowiedzieć na to pytanie. Nie roszczę sobie prawa, żeby decydować co oznacza w tym wypadku słowo „warto”. Dla jednych osób warto, ponieważ znowu są z bliskimi – to już wypełnia sens ich życia. Innym radość da tylko pełna sprawność, możliwość brylowania w towarzystwie.

Rekord Fundacji „Światło”, która pomaga pełnoletnim „śpiochom”, to wybudzenie po 19 latach. Jej szefowa Janina Mirończuk, często słyszy pytanie: po co oni żyją? „Po to, żebyś ty nauczył się kochać” – powtarza niezmiennie i wspomina matkę jednego z pacjentów. Ta zarzeka się, że woli do ostatnich dni pielęgnować syna, niż nosić mu kwiaty na cmentarz.

Tu mamy z kolei perspektywę opiekuna.

Koordynator programów medycznych Fundacji „Akogo?” Paweł Kwiatkowski porównuje stan psychiczny osoby w śpiączce do świadomości pasażerów spadającego samolotu. „Jedna z wybudzonych pań opowiadała, że doskonale pamięta moment, w którym wewnętrznie się obudziła. Domyśliła się, że miała wypadek, zrozumiała, że leży w szpitalu i zaczęła słyszeć lekarzy, którzy mówili przy niej wprost, że jej stan nie rokuje powrotu do zdrowia. To było dla niej najgorsze przeżycie, nie potrafiła opisać, w jaką panikę wpadła. Nękał ją potworny strach przed tym, że ją odłączą”.

Są takie chwile, że człowiek zadaje sobie to fundamentalne pytanie: „czy warto?”. W mojej opinii jednoznacznej odpowiedzi nie ma. Jedna z nastoletnich dziewczynek wybudzonych w Klinice Budzik była przed wypadkiem zaawansowaną tancerką, postrzegała siebie jako bardzo atrakcyjną, wysportowaną osobę. Ponad rok po wybudzeniu rozmawiałem z jej mamą. Mówiła, że córka zaczyna chodzić, ale wygląda to ciągle nieporadnie, ma duże ograniczenia natury fizycznej. Dziewczynka popatrzyła któregoś dnia w lustro i stwierdziła, że gdyby mogła wybrać, to wolałaby w tym wypadku zginąć niż wrócić.

Krzysztof, rehabilitowany dzięki wsparciu Fundacji „Światło”, był murarzem. Teraz jest murarzem jedynie na imprezach. Przebiera się za niego, nie może normalnie pracować. Lekarze nie pozostawiają złudzeń, nikt po wybudzeniu nie wraca całkowicie do takiego stanu jak przed wypadkiem. Wielu wybudzonych nie mówi, większość nie stanie nigdy na nogi.

W dziewięćdziesięciu paru procentach nie możemy mówić o pełnym powrocie do zdrowia. Ale ja zostawiam ten margines. Zwłaszcza dla dzieci, które stosunkowo krótko przebywały w śpiączce.

Pamiętam chłopaka, bardzo charakterystyczny. Był zapalonym piłkarzem, fanem Cristiano Ronaldo. Kiedy spał, puszczaliśmy mu mecze. Po wybudzeniu miał szczęście spotkać się z Ronaldo, ten zaprosił go do Madrytu. Jest jednym z niewielu dzieci, które wyszły od nas na własnych nogach. Po rocznej rehabilitacji ciągle ma wprawdzie problemy z wysławianiem się, formułowaniem myśli, ale jego sprawność ruchowa jest niemal taka sama, jak przed przykrym zdarzeniem. Podobnie jest z innych chłopcem, który – wierzę – będzie zupełnie sprawny. Ania, o której rozmawialiśmy na początku, być może nie zostanie profesjonalną tancerką, ale ma wszelkie dane ku temu, żeby normalnie funkcjonować. Jak każdy inny człowiek.

k

ROZMAWIAŁ HUBERT KĘSKA

A jeśli chcecie wspomóc Klinikę Budzik…

FUNDACJA Ewy Błaszczyk „AKOGO?”

ul. Podleśna 4

01-673 Warszawa

nr konta: 02 1090 1056 0000 0000 0612 1000 (Bank Zachodni WBK S.A.)

Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
15.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Napoli w gazie, maszyna Kaczmarka, potknięcie Pogoni

Za nami okno reprezentacyjne, a to oczywiście oznacza, że znów pełno meczów ligowych do obstawienia. Nie będziemy wam jednak dawać byle typów od czapy, losowych zdarzeń i tym podobnych. Tutaj chodzi przede wszystkim o to, żeby spojrzeć na liczby. Liczby to fakty, a fakty analizuje się łatwiej. Co za tym idzie – staramy się szacować […]
15.10.2021
Weszło
09.10.2021

Fuksiarz da wam piątaka za każdego gola Polski z San Marino!

Polska gra z San Marino. Wy wiecie i my wiemy mniej więcej, co to oznacza – jest duże prawdopodobieństwo, że sobie postrzelamy, a Robert Lewandowski w jednym spotkaniem zapewni sobie tytuł najskuteczniejszego snajpera w 2021 roku. A co my będziemy z tego mieć? Jeśli jesteście Fuksiarzami, to na przykład piątaka za każdego gola biało-czerwonych. Nasi […]
09.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
08.10.2021

Wygrana Węgrów, czerwona kartka, mało goli – typy na eliminacje

Przerwa na kadrę jest jak sernik. Jedni lubią, inni nie. Chociaż sernik większość lubi. A czy większość lubi przerwę na kadrę? Dobra, dość rozkmin filozoficznych. Czas na rzetelne podejście do typów. Jak co tydzień w piątek podrzucamy wam garść ciekawych zakładów na weekend. Bez wróżenia z kropli deszczu na szybie, żadnego tak-mi-się-zdaizmu. Szukamy typów, które […]
08.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
01.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Ajax w formie, rzuty rożne Zagłębia i mało goli w Szkocji

Urocze w bukmacherce są hasła, które wręcz ocierają się o wróżbiarstwo. „Przyśniło mi się, czuje w kościach, mam czutkę” – kto z typerów nigdy tak nie pomyślał. Sęk w tym, że różnica między wróżbiarstwem a szacowaniem prawdopodobieństwa jest cienka, płynna i czasem wręcz niezauważalna. My zaczynamy nowy cykl na Weszło, gdzie będziemy wam podrzucali typy […]
01.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Uncategorized
20.08.2021

Taśma miesiąca – trzynaście zdarzeń i 2,5 tysiąca w kieszeni

Dzisiaj w „Weszło Fuksem” polecamy wam spektakularne tasiemki. Trafić pięć zdarzeń na kuponie – cóż, to już jest satysfakcja. O jakichś mocnych treblach nawet nie mówimy, bo to klasyka weekendu. Ale trafić TRZYNAŚCIE (!) zdarzeń na kuponie… Ukłony po sam pas. Jak co tydzień zapraszamy was na przegląd najciekawszych trafionych kuponów w Fuksiarzu z zeszłego […]
20.08.2021
Weszło
15.04.2019

Aby zło zatriumfowało, wystarczy, by dobry człowiek niczego nie robił

– Stawiam tezę, że Polska jest krajem przesiąkniętym korupcją i układami mafijnymi. To jest wielki problem. Moim zdaniem rynkiem finansowym rządzi grupa pięćdziesięciu facetów i kobiet, ale w większości facetów, którzy utworzyli skostniały układ rynkowy. – Mafia, o której mówię i którą opiszę w książce, nie ma powiązań politycznych. Nie jest związana ani z PiS-em, ani […]
15.04.2019
Weszło
18.03.2019

Hejt? Ludzie rzucali we mnie kamieniami

– Uwierz mi, miałbym dużo do powiedzenia na temat hejtu, jaki mnie spotkał w czasach największej popularności, w latach 2003-2007. Miałem mnóstwo fanów, ale zdarzały się na koncertach takie incydenty, że leciały w moim kierunku kamienie. Przychodzili dresiarze i mnie wyzywali. Automatycznie młodzież, która chciała się bawić, traciła dobry nastrój, bo kilku debili postanowiło go […]
18.03.2019
Weszło
09.03.2019

Czasami tak mam, że chcę się zabić. Życie z Zespołem Tourette’a

– Wpadałam w depresję. Cierpiałam strasznie. W pewnym momencie nie chciałam żyć. Pomyślałam, że może warto dać ludziom święty spokój i odejść z tego świata. Skoro i tak wszystkim przeszkadzam ja i moja choroba… SPRAWDZĘ ROZKŁAD JAZDY. OSTATNI RAZ Paweł miał wiele sytuacji, kiedy mówił, że coś sobie zrobi. Wiesz, tu zerwała z nim dziewczyna, […]
09.03.2019
Weszło
16.02.2019

Musiałem sporo przeżyć, by zrozumieć, że ryzykowanie życia nie ma sensu

Kraj, w którym ludzie nie żyją, lecz przeżywają. Kraj z 90-procentowym bezrobociem, w którym ceny benzyny podniosły się czterokrotnie. Więzienie o maksymalnym rygorze w Stanach Zjednoczonych. Więzienie, w którym paraliżuje strach tak uderzający, że zapominasz, co się działo w środku. Chłopak z oparzoną, zaropiałą nogą, któremu możesz pomóc. Ale i chłopak z oparzoną, zaropiałą nogą, […]
16.02.2019
Męski świat
09.02.2019

Wykład, który zmienił wszystko. Jak poczuć w życiu sens?

Jego wykład z TEDxWSB obejrzało już ponad trzy miliony ludzi. Wielu z nich te 20 minut zmieniło życie. Jacek Walkiewicz, psycholog i mówca, opowiedział nam o tym, jak ważna powinna być dla człowieka uważność. O pasji, która rodzi w nas profesjonalizm. O marzeniach i tym, dlaczego warto je realizować. O prostym zabiegu, który poprawia jakość […]
09.02.2019
Męski świat
12.01.2019

Rapem nie można się nie bawić

Te-Tris na polskiej scenie rapowej znany jest od dawna. Do legendy przeszły już jego freestyle’owe bitwy, m.in. z Panem Duże Pe. Ale o freestyle’u bitewnym woli dziś nie rozmawiać. Bo to rozdział, który zostawił za sobą. Wszelkie inne tematy porusza za to chętnie, a gdy już na jakiś wejdzie, nie będziecie w stanie odgadnąć, w […]
12.01.2019
Weszło
18.03.2019

Hejt? Ludzie rzucali we mnie kamieniami

– Uwierz mi, miałbym dużo do powiedzenia na temat hejtu, jaki mnie spotkał w czasach największej popularności, w latach 2003-2007. Miałem mnóstwo fanów, ale zdarzały się na koncertach takie incydenty, że leciały w moim kierunku kamienie. Przychodzili dresiarze i mnie wyzywali. Automatycznie młodzież, która chciała się bawić, traciła dobry nastrój, bo kilku debili postanowiło go […]
18.03.2019
Męski świat
09.02.2019

Wykład, który zmienił wszystko. Jak poczuć w życiu sens?

Jego wykład z TEDxWSB obejrzało już ponad trzy miliony ludzi. Wielu z nich te 20 minut zmieniło życie. Jacek Walkiewicz, psycholog i mówca, opowiedział nam o tym, jak ważna powinna być dla człowieka uważność. O pasji, która rodzi w nas profesjonalizm. O marzeniach i tym, dlaczego warto je realizować. O prostym zabiegu, który poprawia jakość […]
09.02.2019
Męski świat
08.12.2018

Freestyle to kurewska sława, spanie na dworcach i praca za 7 złotych na godzinę

Kto sprowadza freestyle do wyzywania się na scenie niewyżytych małolatów, wydaje bardzo krzywdzące osądy. Freestyle to sport dla intelektualnej wagi wyższej. Walka pokrótce wygląda to tak: dwóch zawodników staje na scenie, losuje tematy i ciśnie sobie nawzajem, dobierając jak najlepsze metafory, szukając jak najlepszych skojarzeń i bolesnych punktów, w które można trafić konkurenta. Efektem spektakularna walka na […]
08.12.2018
Męski świat
30.06.2018

Rosja interesuje nas wyłącznie z perspektywy wielkiego zagrożenia

Mundial w Rosji to nie tylko wielkie święto sportu i popisy największych gwiazd futbolu. To także, a może nawet przede wszystkim, doskonała okazja, by poznać kraj, o którym bardzo dużo się u nas mówi i który jednocześnie – mimo bliskości geograficznej, mentalnej, językowej i cywilizacyjnej – jest nam kompletnie obcy. Dlaczego tak mało wiemy o […]
30.06.2018
Weszło
12.05.2018

Nie zapamiętuję twarzy

Czasem w Męskich Gadkach rozmawiamy z ludźmi szeroko znanymi, jak Michał Wiśniewski, Arkadiusz Jakubik czy Jerzy Owsiak, ale od czasu do czasu chcemy wam też pokazać ludzi, których nie znacie z nazwiska. Lecz choć oni są anonimowi, ich praca już nie, skoro często chodzi w niej największą wartość, a więc ludzkie życie. Dziś czas na kogoś takiego: […]
12.05.2018
Weszło
05.05.2018

Jeżeli myślisz pozytywnie, przyciągasz pozytywnych ludzi

Jak to jest ruszyć w daleką podróż, mając tylko 250 złotych? Dlaczego wykładowcy uniwersyteccy hodowali marihuanę, a ludzie byli aż za bardzo kontaktowi? W jaki sposób chciano na nim wymusić pieniądze w Mongolii? W jakim kraju kobiety mieszają beton na budowie i noszą ciężkie kamienie? Dlaczego w Calais uchodźcy nie pozwalają robić sobie zdjęć? Tomasz Jakimiuk kończąc studia nie […]
05.05.2018
Liczba komentarzy: 11
Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
DrMabuse
DrMabuse (@drmabuse)
4 lat temu

Robią fenomenalną robotę. Niestety, dla przecietnego oddziału intensywnej terapii niewykonalną ze względu na koszty. Takich Budzików powinno być w kraju dziesiątki, jesli nie setki.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
4 lat temu
Reply to  DrMabuse

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
4 lat temu

Treść usunięta

Supergator
Supergator (@qweasdzcx)
4 lat temu

Śpiączka – przyzwoity piłkarz

losterloc
losterloc (@losterloc)
4 lat temu

O takie Weszło nic nie robiłem!

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
4 lat temu

Treść usunięta

Joopiter
Joopiter (@joopiter)
4 lat temu

Rozmówca interesujący, ale mam wrażenie, że redaktor nie za bardzo był zainteresowany co on ma do powiedzenia. Co „pytanie” to przytoczenie jakiejś opinii, cytat itd. Jakby redaktor chciał się pochwalić „riserczem”. W ogóle nie czuć tutaj rozmowy dwóch osób, nie ma reakcji pytającego na odpowiedzi przepytywanego, nie ma ciągnięcia za język. Panie Kęska, niech Pan poczyta jakiś wywiad Milewskiego i się uczy od niego, a nie od Gapińskiego. To rozmówca ma być gwiazdą, a nie dziennikarz.

Wacław Grzdyl
Wacław Grzdyl (@Waclaw-Grzdyl)
4 lat temu
Reply to  Joopiter

Skoro mowa o niereagowaniu dziennikarza na odpowiedzi rozmówcy to najlepszym przykładem są TVN-owcy.

TVN-owiec rozmawia z Romanem Polańskim. Polański coś tam mówi o swoich planach na nowy film i na koniec tej wypowiedzi mówi, że przyjedzie do Polski w marcu, zgadnie ktoś jakie było następne pytanie TVN-owca?

-Kiedy przyjedzie Pan do Polski? 😀

Lekko skonfundowany Roman Polański odpowiada: – No przecież przed chwilą Panu powiedziałem……

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
4 lat temu
Reply to  Joopiter

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
4 lat temu

Treść usunięta

Joopiter
Joopiter (@joopiter)
4 lat temu

„Wie pan, od kogo chciałbym sie też czegoś nauczyć? Od internautów. Niestety dają radę rzadziej niż dziennikarze.”
Dość kontrowersyjna teza, powiedziałbym.

No, ale jak widać, nie ma sensu kontynuować tu dyskusji. Komentarz na podobnym poziomie co wywiad. Dużo popisywania się, mało treści, widać też słabą reakcję na krytykę. Mimo wszystko powodzenia, parę dobrych tekstów jednak pan już umieścił na Weszło, oby było ich więcej niż wywiadów takich jak powyżej.

Suche Info
19.10.2021

Marzec na wylocie z Arki

Dariusz Marzec jest na wylocie z Arki Gdynia, informuje Janekx89. Arka w tym sezonie rozczarowuje. Ma lepszy skład niż w zeszłym sezonie, co podkreślają sami piłkarze, a wyniki są bardzo przeciętne. Wydawało się, że nastąpił przełom – 2:0 z Puszczą, 5:1 z Jastrzębiem, 5:0 w Pucharze Polski z Bełchatowem – ale nie. Przyszli silniejsi rywale, […]
19.10.2021
Prasówka
19.10.2021

PRASA. Michniewicz nie wyleci, bo Legia nie ma kandydata za niego

– Decydujący jest jednak brak kandydata, który już teraz mógłby zająć jego miejsce. Padają nazwiska Jerzego Brzęczka, który był bardzo bliski przejęcia zespołu w 2018 roku, jednak wówczas nie zgodziła się na to Wisła Płock, oraz Marcina Brosza, od maja trenera bezrobotnego. Mioduski najchętniej zdecydowałby się na Marka Papszuna, tylko że tu chęci niewiele dają. […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Transfer na linii Lech – Zagłębie?

Tomasz Włodarczyk z Meczyki.pl informuje, że może dojść do transferu na linii Lech – Zagłębie. Do Lubina miałby powędrować Mateusz Skrzypczak. To 21-letni środkowy obrońca, który nie może zbytnio liczyć na grę u Skorży. W tym sezonie wystąpił tylko w Pucharze Polski, w Ekstraklasie nie dostał nawet minuty, gra w rezerwach. W sumie – patrząc […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Lewandowski z ofertą na 140 milionów

Wydawało się, że w kwestii transferu Lewandowskiego panowała podczas ostatniego okienka względna cisza, ale Gianluca di Marzio na evencie promującym jego książkę, podzielił się inną informacją. Polak może nie był o krok od zmiany klubu, natomiast do Bayernu trafiła naprawdę ciekawa oferta. Di Marzio przekazał: – Lewandowski nie odejdzie z Bayernu w najbliższym czasie, bo […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Węgrzyn: – Podolski chyba myślał, że w Ekstraklasie będzie łatwiej

Transfer Lukasa Podolskiego do Górnika Zabrze na razie jest pewnym rozczarowaniem. Jasne, wiedzieliśmy, że mistrz świata ma już swoje lata, ale na pewno liczyliśmy na coś więcej niż do tej pory prezentuje były reprezentant Niemiec. Zdaniem Kazimierza Węgrzyna piłkarz sądził, że wszystko przyjdzie mu w naszej lidze łatwiej. W magazynie „Gol” na antenie TVP Sport […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Reiss: – Legia powinna wykazać się cierpliwością

Coraz więcej osób zastanawia się, czy Czesław Michniewicz dalej powinien być trenerem Legii. Piotr Reiss uważa, że jak najbardziej tak. W rozmowie ze Sport.pl stwierdził:  – Nerwowe ruchy wcale nie skutkują dobrym wynikiem. Uważam, że jeśli zarządzającym Legią wystarczy cierpliwości, to Czesiu Michniewicz wyciągnie zespół w dobrym kierunku. Tą cierpliwością szefowie powinni się wykazać, bo […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Pique: – Złotą Piłkę powinien wygrać Messi albo… Messi

Zdarzają się głosy, a właściwie jest ich sporo, które nie chcą Złotej Piłki dla Messiego, ale Argentyńczyk wciąż ma wielu zwolenników w tym temacie. Jednym z nich jest Gerard Pique, który dobitnie stwierdził, że Leo powinien po raz kolejny sięgnąć po ZP. Jak powiedział: – Jeżeli wybierać ze względu na kryteria plebiscytu, Leo Messi wygra. […]
19.10.2021
Ekstraklasa
18.10.2021

Szok, Radomiak znów pierwszy stracił gola i zremisował

Nieraz narzekamy, że w Ekstraklasie wielu zespołom brakuje powtarzalności, ale Radomiak się z tego wyłamuje. Radomski beniaminek ma powtarzalność i to zarówno w złym aspekcie, jak i dobrym. Dziś przekonała się o tym Jagiellonia.  Jagiellonia – Radomiak: beniaminek podtrzymuje tradycję Zły aspekt polega na tym, że drużyna Dariusza Banasika tradycyjnie musiała stracić gola w pierwszej […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

W środę Benzema ma stanąć przed sądem

W środę Karim Benzema ma stanąć przed francuskim sądem. Chodzi o sprawę szantażowania Matieu Valbueny ujawnieniem jego seks-taśm. Benzema miał być jednym z tych, którzy szantażowali byłego reprezentanta Francji. Pokłosiem tamtej sprawy było m.in. wyrzucenie Benzemy z reprezentacji Francji. O co chodzi? W 2015 roku Valbuena przekazał swój telefon znajomemu, który miał przenieść dane z […]
18.10.2021
Inne sporty
18.10.2021

Zbliżają się WTA oraz ATP Finals. Jak wygląda sytuacja Polaków?

Hubert Hurkacz dołączył dzisiaj do Igi Świątek, stając się drugim Polakiem w ostatnim czasie, który awansował do pierwszej dziesiątki światowego rankingu. W tym samym czasie polska tenisistka… z niej wypadła. Miejsca w tabelach to jednak jedno, a najbardziej istotna – w przypadku tej dwójki – jest nadchodząca walka o kolejno ATP oraz WTA Finals. Czy […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Iniesta: W Barcelonie nie można zrzucać na plecy osiemnastolatków za dużej presji

– Barcelona nie może zrzucać na plecy osiemnastolatków całej odpowiedzialności za grę drużyny. Mogą być w zespole, pomagać mu, ale nie powinni być tymi, którzy ten wózek ciągną – mówi Andres Iniesta na temat Barcelony w rozmowie z ESPN. Iniesta został zapytany o jego refleksje na temat gry Blaugrany. Szeroko omówił wątek zastępowania doświadczonych liderów […]
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

WESZŁOPOLSCY LIVE od 22:30!

Jakub Białek, Paweł Paczul, Mateusz Rokuszewski, Szymon Janczyk i Samuel Szczygielski omawiają najważniejsze wydarzenia ostatnich dni na boiskach Ekstraklasy i 1. ligi. Zapraszamy na kolejny odcinek, który startuje o 22:30!
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

Zagłębie ośmieszone i Stal Mielec w górnej ósemce

To już nie są żarty: Stal Mielec w trzech ostatnich spotkaniach zdobyła siedem punktów, a i tak ma prawo czuć niedosyt. Stal Mielec w ostatnich dwóch meczach strzeliła siedem bramek, a spokojnie mogła więcej. Stal Mielec licząc od 13 sierpnia – czyli pomijając trzy pierwsze kolejki – jest piątą drużyną ligi. Stal Mielec ma tyle […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Piąty gol Mariusza Stępińskiego w tym sezonie [WIDEO]

Mariusz Stępiński strzelił piątego gola w tym sezonie cypryjskiej ekstraklasy. Polak zdobył bramkę w starciu z Doxą na 1:1 i brał udział przy zwycięskim trafieniu Arisu Limassol. Gola na 2:1 strzelił nasz stary znajomy z Ekstraklasy – Daniel Sikorski. Stępiński jest ostatnio w dobrej formie. W trzech pierwszych kolejkach gola nie strzelił, ale w ostatnich […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

U młodzieżowego reprezentanta Walii zdiagnozowano raka jąder

Daniel Barden to młodzieżowy reprezentant Walii, wychowanek akademii Arsenalu. U 20-letniego bramkarza lekarze zdiagnozowali raka jąder. – To był szok. Ale na szczęście wykryto tę chorobę bardzo wcześnie – komentuje sam Barden. Barden wychowywał się w akademii Arsenalu, ale trzy lata temu trafił do Norwich. Właśnie z tej drużyny został wypożyczony latem do szkockiego Livingston, […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Kara dla Anglii za burdy podczas finału Euro 2020

Anglia została ukarana przez UEFA za dantejskie sceny, które odbywały się przed i na samym Wembley podczas finału Mistrzostw Europy 2020. Przed i już w trakcie meczu miejscowi kibice urządzili sobie wokół obiektu regularne walki z policją i służbą ochroniarską. UEFA zakończyła dochodzenie w sprawie organizacji tego meczu. I ukarała angielską federację. FA musi zapłacić […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Skandal w Belgii. Piłkarz może stracić słuch po wybuchu petardy

Do dużego skandalu doszło podczas sobotniego meczu Standardu Liege z OH Leuven. Kibice gospodarzy wrzucili na boisko petardy, a jedna z nich wybuchła tuż obok Rafaela Romo, golkipera OHL. Wenezuelczyk stracił słuch i w niedzielę jego stan zdrowia nie uległ poprawie. Do zdarzenia doszło tuż przed przerwą. Jedna z petard wrzucona na boisko wybuchła tuż […]
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

„Trochę im współczuję”. Jak szkoli się na Ukrainie?

Akademia im. Walerija Łobanowskiego w Konczej Zaspie. To tutaj rosną największe piłkarskie talenty na Ukrainie. Dziś ukraińska piłka przeżywa jeden ze swoich najlepszych okresów w historii. W akademii Dynama Kijów szlifują się diamenty i diamenciki, perły i perełki, a za naszą wschodnią granicą wierzą, że hossa będzie trwała. Chociaż: czy aby na pewno? Swoją renomę […]
18.10.2021