Orły z Nicei latają wysoko

Opublikowane 07.04.2017 14:57 przez

redakcja

Zachwycając się strzeleckimi rekordami bitymi przez AS Monaco, z rozdziawionymi ustami patrząc na to, co z obrońcami rywali potrafi zrobić atak PSG, łatwo stracić z oczu fakt, że walka o tytuł we Francji to wciąż wyścig trzech koni. A właściwie – dwóch koni i orła z Riwiery, który w ostatnich miesiącach rozpostarł swe skrzydła szeroko jak nigdy wcześniej.

***

– Nie przyjechałem tu, by robić rewolucję. Chcę, żeby kibice przychodzili na stadion, by dobrze się bawić i wyjść z uśmiechem na ustach. Nie będę zamykał swoich piłkarzy w diagramach. Będziemy czerpali z futbolu radość i starali się osiągać jak najlepsze wyniki.
Lucien Favre po podpisaniu kontraktu w Nicei


Przy tym golu filozofię Favre’a widać w całej okazałości.

***

Lato miało dla kibiców w Nicei słodko-gorzki posmak. Gdyby nie zorganizowane na przełomie czerwca i lipca ubiegłego roku mistrzostwa Europy, OGC Nice wciąż prawdopodobnie nie dysponowałoby piękną, nowoczesną Allianz Rivera. Zamiast tego musząc nadal grać na starym, 17-tysięcznym Stade du Ray. Stadionie pamiętającym czasy II wojny światowej.

Ujmijmy to tak – można dostrzec delikatne różnice między wspomnianymi obiektami.

Zrzut ekranu 2017-04-07 o 10.47.29

Znacznie trudniejszą do przełknięcia kwestią był jednak fakt demontażu zespołu, który dopiero co sięgnął po czwarte miejsce w lidze. Spośród pięciu zawodników, którzy w rozgrywkach 2015/16 rozegrali najwięcej minut dla zespołu Claude’a Puela, francuskiego wybrzeża na zgoła inne otoczenie nie zamienił tylko Jean Michael Serri.

Zrzut ekranu 2017-04-07 o 10.41.40

Mendy zasilił Leicester, Germain wrócił z wypożyczenia do AS Monaco, Ben Arfa wzmocnił PSG, Pied poszedł za trenerem do Southampton. No bo właśnie – jakby tego wszystkiego było mało, Niceę na Southampton zamienił też sam Puel, architekt sukcesu minionych rozgrywek.

Jak się okazuje, nie tylko tych jednych.

Puel położył bowiem kamień węgielny pod kampanię, która staje się dziś udziałem Nicei, a także pewnie kilka, jeśli nie kilkanaście kolejnych. Wylał fundamenty pod budowę jedynej francuskiej drużyny, która była w stanie od początku rozgrywek, już przez 31 kolejek, utrzymywać zawrotne tempo narzucone przez PSG i AS Monaco. Francuski trener miał przeprowadzić Niceę przez okres burzliwych przemian, które potrzebowały czasu, by zaskoczyć. Otrzymał ogromny kredyt zaufania, który zaowocował czteroletnim okresem na stanowisku menedżera klubu z Lazurowego Wybrzeża.

W tym czasie zbudowano klub praktycznie od nowa, pod batutą nowego właściciela Jeana-Pierre’a Rivère’a, który nie mógł znieść widoku swojego ukochanego zespołu, bijącego się desperacko o utrzymanie w Ligue 1. O zachowanie ligowego bytu zamiast o czołowe lokaty, do których zdaniem Rivère’a był predestynowany. – Moim celem jest konsolidacja klubu na wszystkich poziomach. Struktur, nadzoru, sprzętu. Chcemy uczynić naszą markę znacznie bardziej konkurencyjną – te słowa można było jeszcze odbierać jako tani populizm, bo umówmy się – 99% prezesów wygłasza podobne frazesy, gdy obejmuje stery w klubie.

Rivère szybko przeszedł jednak od słów do czynów. Odpowiedzialnym za rewolucję uczynił Juliena Fournier, który natychmiast zakasał rękawy zaczął nowe porządki. Porządki, w których nazwiska asów z jego talii wcale nie były tymi goszczącymi na koszulkach zawodników. A przynajmniej nie na początku.

Celem stało się bowiem zsynchronizowanie akademii i działu skautingu na tyle, by z tych dwóch źródełek każdego roku napływali do drużyny piłkarze zdolni natychmiast wskoczyć do jedenastki. Nawet nie asami, a wręcz jokerami w talii Rivère’a i Fourniera mieli być dwaj pracownicy klubu, bez których dzisiejszych sukcesów – można to powiedzieć z pełnym przekonaniem – zwyczajnie by nie było.

Pierwszy z nich, to człowiek, który jest punktem wspólnym pomiędzy Paulem Pogbą, Riyadem Mahrezem i Stevenem N’Zonzim. Franck Sale.

maxresdefault-2

Prawdziwy cudotwórca, jeśli chodzi o szlifowanie talentów, którego Rivère postanowił za wszelką cenę wyjąć z Le Havre, gdzie pracował właśnie ze wspomnianą trójką dzisiejszych gwiazd naprawdę wielkiego formatu. Szef klubu nie zastanawiał się wiele i wraz z zatrudnieniem Claude’a Puela na stanowisku menedżera, zbudował Puelowi pomost pomiędzy pierwszym zespołem, a nowoczesną akademią. Faceta, który jak mało kto potrafił ocenić potencjał zawodnika i bezbłędnie obrać moment, w którym ten powinien wejść do kadry pierwszego zespołu.

Sale zbudował cały system, który obecnie jest chlubą Nicei i którego pierwszymi – i z pewnością nie ostatnimi owocami – są piłkarze tacy jak kupiony dwa lata temu przez Aston Villę Jordan Amavi, a także obecne perełki prosto z akademii, Vincent Koziello czy Malang Sarr. Zawodnicy, na myśl o których ślinka cieknie dyrektorom sportowym i trenerom największych europejskich marek.

Że mocny, konkurencyjny zespół trudno budować jedynie na akademii, nawet na tak potężnej jak te absolutnie najznamienitsze – z La Masią w Barcelonie, Neerpede w Brukseli, Academia Sporting w Lizbonie czy Varkenoord w Rotterdamie na czele – to Fournier wiedział doskonale. Poza przemodelowaniem akademii szybko zabrał się też za rewolucję w dziale skautingu, której przywódcą mianował Serge’a Recordiera.

930-2Recordier w środku, w niebieskiej koszulce

Co innego jednak pracować z budżetem na poziomie Monaco, PSG, a co innego – poruszać się w nicejskich realiach finansowych. Nicea skupiła się jednak nie na tym, czego mieć nie może. Stworzyła system, w którym dwunastu skautów obserwuje uważnie dwanaście różnych rozgrywek, a raporty wprowadza do specjalnego systemu, nadzorowanego przez Recordiera i jego sztab. Poszukując za każdym razem jak najwyższej jakości za jak najniższą cenę. Ligę angielską – o czym mówią wprost – omijają na przykład szerokim łukiem. Bo ceny są tam zdecydowanie nieproporcjonalne do prezentowanych umiejętności, a zawodnicy tak przepłacani, że trudno byłoby w dłuższej perspektywie ubić dzięki nim interes taki, na jaki zapowiada się sprzedaż pewnie co najmniej połowy dzisiejszego pierwszego składu Nicei. Tym bardziej ogromny podziw zwyczajnie musi budzić porównanie cen, jakie za skonstruowanie swoich składów zapłacili trzej liderzy ucieczki, która peleton w Ligue 1 pozostawiła daleko w tyle.

Podczas gdy najdroższym zawodnikiem, który obecnie gra w Nicei jest kupiony za 5 milionów euro Wylan Cyprien, Monaco za jednego Falcao zapłaciło prawie dziewięć razy więcej. PSG? Trzynaście razy więcej za Cavaniego czy Di Marię, dziesięć razy więcej za Davida Luiza, osiem i pół raza więcej za Thiago Silvę czy Javiera Pastore. Przyklejony do ławki/trybun, wystawiony ponoć już na letnią listę transferową Grzegorz Krychowiak kosztował sześc razy więcej. Przypomnijmy – od najdroższego gracza w kadrze Nicei i trzeciego najdroższego w historii klubu.

Robiący furorę w bramce Cardinale? Wychowanek. Głównodowodzący defensywy Dante? Śmieszne dwa i pół miliona euro. Najlepszy strzelec Plea? Wyjęty za frytki (pół miliona) z Lyonu. Geniusz środka pola Belhanda? Wypożyczony. Podobnie jak prawdopodobnie największa gwiazda – a na pewno najgłośniejsze nazwisko, jakim dysponuje Lucien Favre – Mario Balotelli.

No właśnie. Balo. O enfant terrible światowego futbolu trudno było w ostatnich latach mówić pozytywnie, a jego przejście do Nicei traktowano z dużym przymrużeniem oka. Na zasadzie: oho, kolejny zjazd, następny będzie pewnie klub pokroju Bristol Rovers czy innego Livorno, potem już tylko próby odbudowania się w Lechii Gdańsk.

Otóż nie.

To znaczy… Żebyśmy mieli jasność, Balotelli nie przestał z dnia na dzień być Balotellim. To byłoby zbyt piękne.

***

Mario spytał mnie raz, czy pożyczę mu swojego Bentleya. Powiedziałem, żeby najpierw strzelił dwa gole Marsylii i zapomniałem o całej sprawie. Do chwili, kiedy przyszedł po kluczyki. Rozbił mi samochód na parkingu, podczas manewru cofania i zadzwonił z przeprosinami.
Mino Raiola w październiku ubiegłego roku

***

O, a pamiętacie nierówną walkę Balotelli kontra znacznik treningowy? Cóż, we Francji mieliśmy drugą część telenoweli, tym razem pod roboczym tytułem „Balotelli kontra sznurówki”. Wynik – 1:0 dla sznurówek, przez które „Balo” stracił dwie minuty meczu.

Wciąż lepiej niż Serge Aurier.

***

Jak więc wspomnieliśmy, Balotelli nie stał się nagle wzorem do naśladowania, kimś w typie role model. Ale „Super Mario” zaistniał w świadomości kibiców Nicei nie tylko swoimi przywarami, nie tylko jako ten, którego Lucien Favre otwarcie skrytykował za brak szczególnego zaangażowania w fazę obronną. Przypomniał też bowiem, skąd wziął się jego dumnie brzmiący pseudonim. Jak to się stało, że gość z tyloma problemami z własną psychiką był kiedyś zdolny niemal w pojedynkę wyrzucić Niemców za burtę mistrzostw Europy.

Dziś „Balo” to trzeci najczęściej uderzający na bramkę zawodnik Ligue 1, a także ten, którego najczęściej rywale muszą powstrzymywać w sposób nieprzepisowy. Na ile w wyniku jego przewagi fizyczno-technicznej, a na ile licząc zwyczajnie, że po kolejnym wślizgu znów obudzi się w nim Mr Hyde? Tego nie wiemy.

Zrzut ekranu 2017-04-07 o 13.14.33Najczęściej faulowani w Ligue 1, za: whoscored.com

Zrzut ekranu 2017-04-07 o 13.14.16Najczęściej strzelający na bramkę rywali w Ligue 1, za: whoscored.com

Wysokiego miejsca Nicei nie sposób z Balotellim nie powiązać. Tak – Nicea w międzyczasie stała się kolejną fabryką talentów, z której linii powinny dzięki Franckowi Sale i jego współpracownikom zjeżdżać kolejne gotowe piłkarskie produkty najwyższej jakości. I tak, zrobiła też gigantyczny postęp w aspekcie skautingu, mimo że daleko jej do siatek, jakimi dysponują największe kluby, by wspomnieć tylko o kilkuset współpracownikach FC Porto w Ameryce Południowej. Ale bez kogoś, kto ma doświadczenie w walce o absolutnie najwyższe cele, wspinaczka pod tę górę mogłaby się okazać zwyczajnie niemożliwa.

Bo – trzeba się z tym pogodzić – „Orły” chcą lecieć coraz wyżej, coraz dostojniej. I trzeba przyznać, że mają ku takim marzeniom naprawdę solidne podstawy.

SZYMON PODSTUFKA

Suche Info
20.05.2022

Kylian Mbappe osiągnął porozumienie z dwoma klubami?

Wiadomo już, że Erling Haaland w przyszłym sezonie zagra w Manchesterze City, wciąż nie wiadomo jednak w jakich barwach będzie występował Kylian Mbappe. Najnowsze informacje dotyczące sytuacji piłkarza PSG ujawniła jego matka. – Mamy porozumienie z Realem i PSG. Obie oferty są prawie identyczne. Negocjacje są już zakończone. W Realu mój syn miałby większą kontrolę […]
20.05.2022
Weszło
20.05.2022

Dani Pacheco przedłużył kontrakt z Górnikiem Zabrze

Kontrakt Daniego Pacheco z Górnikiem Zabrze wygasa wraz z końcem sezonu, ale Hiszpan zostanie w tym klubie na dłużej. Był jednym z cudownych dzieci hiszpańskiego futbolu, znakomicie się zapowiadał. Gdy miał dwanaście lat został wypatrzony przez Barcelonę, która podebrała go Maladze. W 2007 roku sięgnął po niego Liverpool. Dwa lata później zadebiutował w Lidze Mistrzów […]
20.05.2022
Weszło
20.05.2022

„Jak było tak dobrze, to dlaczego Stomil spadł?”

Stomil Olsztyn po dziesięciu latach spadł z I ligi. Najdłużej występujący klub na zapleczu Ekstraklasy znalazł się w trudnym położeniu, bowiem może nie przystąpić do rozgrywek II ligi. O tym, a także całej pierwszoligowej przygodzie Dumy Warmii porozmawialiśmy z wieloletnim kapitanem olsztyńskiego klubu – Januszem Bucholcem. Czy można było się spodziewać spadku Stomilu Olsztyn z […]
20.05.2022
Suche Info
20.05.2022

Peszko: Udział w Lidze Narodów traktowałbym jako przegląd kadr

W rozmowie z „Faktem” Sławomir Peszko skomentował powołania Czesława Michniewicza na najbliższe zgrupowanie reprezentacji Polski oraz wyraził swoją opinię na temat szans Polaków w meczach Ligi Narodów. – To dobrze, że trener szuka nowych. Początkowo śmiano się z tych podróży Czesława Michniewicza, ale z doświadczenia wiem, jak ważny dla piłkarza jest kontakt ze szkoleniowcem. No […]
20.05.2022
Suche Info
20.05.2022

Pięciu piłkarzy odchodzi z Jagiellonii Białystok

Białostocki klub poinformował, że nie przedłuży wygasających umów z pięcioma swoimi zawodnikami. Nowego miejsca pracy będą musieli poszukać sobie Błażej Augustyn, Przemysław Mystkowski, Filip Piszczek, Pavel Steinbors oraz Michał Żyro.  Decyzja w klubie zapadła już jakiś czas temu, dlatego całej piątki nie oglądaliśmy na boiskach Ekstraklasy w ostatnich kolejkach. Teraz jest to już oficjalna informacja. […]
20.05.2022
Weszło
20.05.2022

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie – gdzie jest Jakub Błaszczykowski?

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie – gdzie się podział Jakub Błaszczykowski? Jak trzeba w kogoś pieprznąć, to Kuba jest pierwszy, ale jak trzeba pieprznąć już w siebie, to Błaszczykowskiego nie ma. Jedno można o nim powiedzieć: zachowuje się jak typowy polski działacz. Po pierwsze – obsadził klub swoją rodziną. Kto wie, jak się odnajdzie jeszcze jakiś […]
20.05.2022
Weszło
05.02.2022

Milik znowu w gazie i znów na okładkach. Wreszcie przekona do siebie Sampaolego?

Czy można w lepszy sposób odpowiedzieć na krytykę? Czy można w bardziej perfidny sposób zagrać na nosie trenerowi, który ci nie do końca ufa? Czy na taki popis można wybrać sobie lepszy moment? Hat-trick Arkadiusza Milika z Angers to absolutny game-changer. Znacie ten moment, gdy podczas gry w scrabble losujecie element, który może zająć miejsce […]
05.02.2022
Ligue 1
03.02.2022

OGC Nice i Christophe Galtier. Trener mistrzowskiego Lille buduje kolejny projekt

Poprzedni sezon był dla Nicei rozczarowujący i sprowadził ich na ziemię. Gdy ich obecny trener wznosił trofeum za mistrzostwo Francji z Lille, Les Aiglons trzymali się środka stawki. Zapamiętajcie ten kontrast. O Christophe’a Galtiera pytały zespoły z różnych lig, mimo to udało się go przekonać do pozostania we Francji i przejęcia sterów dziewiątej siły poprzedniego […]
03.02.2022
Weszło
01.02.2022

Taką grą Bułki chcemy delektować się częściej

Nie przywykliśmy do chwalenia Marcina Bułki, bo też nie było takich powodów. Nie dlatego, że nie chcieliśmy ich szukać. Rezerwowy bramkarz PSG częściej miał okazję zasłynąć z opowieści o Neymarze i Mbappe w mediach lub kasacji szybkich aut na autostradzie, nie lepszych epizodów na boisku. Zresztą – ogółem było ich w ostatnich latach tyle, co […]
01.02.2022
Weszło
09.01.2022

Lyon złapał PSG na wykroku. Paryżanie wywalczyli tylko punkt

Lyonowi w tym sezonie wybitnie nie idzie, ale nic nie zmienia to w kwestii zachodzenia za skórę piłkarzom Paris Saint-Germain. To właśnie gospodarze dzisiejszego meczu od czasu wejścia szejków do stolicy Francji, wygrywali ze stołecznym rywalem najczęściej w Ligue 1. Paryżanie zmierzają oczywiście po bezpieczne mistrzostwo kraju, ale dzisiaj nie zgarnęli kompletu punktów. Ba, długo […]
09.01.2022
Weszło
03.10.2021

Messi i spółka po dwóch gongach wracają do Paryża na tarczy

Najkrócej jak się da: Messi, Mbappe, Neymar i Di Maria w pierwszym składzie. PSG bez celnego strzału. Przecież to komentuje się samo.  Rennes zrobiło wszystko, żeby ten mecz wygrać. W ofensywie potrafiło zagrać z polotem, a w defensywie całkiem sprawnie ograniczać możliwości paryżan. Ale też nie był to występ wybitny, bo PSG swoje okazje kreowało. […]
03.10.2021
Weszło
29.08.2021

Debiut Messiego, dublet Mbappe. Zmiana warty?

Co tu dużo mówić – ten mecz miał być wyjątkowy przede wszystkim dlatego, że w barwach PSG debiutował Leo Messi. Wszystko inne schodziło na dalszy plan, ale Mbappe robił wiele, żeby również on miał swoje miejsce na okładkach gazet. Strzelił dwa gole, dał paryżanom zwycięstwo. Jeśli to był jego ostatni występ w tych barwach, być […]
29.08.2021
Liczba komentarzy: 7
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
cyfrowy_wafel
cyfrowy_wafel(@cyfrowy_wafel)
5 lat temu

Wyścig czterech upadł???

Janusz Ekspert
Janusz Ekspert(@janusz)
5 lat temu
Reply to  cyfrowy_wafel

może dwóch jest w trakcie przeprowadzki poza granice kraju.

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin(@fc-bazuka-bolencin)
5 lat temu

„…Ligę angielską – o czym mówią wprost – omijają na przykład szerokim łukiem. Bo ceny są tam zdecydowanie nieproporcjonalne do prezentowanych umiejętności…”
Ciężko mi to jako wieloletniemu fanowi Premier League przyjąć, ale niestety takie są fakty.
Favre to przyzwoity fachowiec. Potrafi z dość przeciętnych ekip ulepić solidne drużyny. Fajnie że we Francji jest taka Nicea chociaż w rundzie rewanżowej już i tak nie punktują tak kapitalnie jak w pierwszej fazie sezonu.

Wicher
Wicher(@wicher)
5 lat temu

Kolejny przykład że do silnej pozycji trzeba dojść ciężką pracą, a niekoniecznie pieniędzmi. PSG ma ich tyle, że mogłoby kupić kogo chcą a mimo to w lidze ledwo wyprzedzili Niceę i wciąż czują jej oddech na plecach. Jak widać mają bardzo dobry pomysł na rozwój klubu, oby tylko nie wyprzedali się latem bo raz udało się załatać dziury, ale czy tak będzie zawsze to raczej wątpliwe. Co do omijania Anglii szerokim lukiem to zgodzę się jeśli chcieliby szukać tam talentów, ale jest to ich najlepszy potencjalny rynek zbytu.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
5 lat temu

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
5 lat temu

Treść usunięta

KUBA97
KUBA97(@kuba97)
5 lat temu

Dobry material,milo się czytało.

Suche Info
20.05.2022

Kylian Mbappe osiągnął porozumienie z dwoma klubami?

Wiadomo już, że Erling Haaland w przyszłym sezonie zagra w Manchesterze City, wciąż nie wiadomo jednak w jakich barwach będzie występował Kylian Mbappe. Najnowsze informacje dotyczące sytuacji piłkarza PSG ujawniła jego matka. – Mamy porozumienie z Realem i PSG. Obie oferty są prawie identyczne. Negocjacje są już zakończone. W Realu mój syn miałby większą kontrolę […]
20.05.2022
Weszło
20.05.2022

Dani Pacheco przedłużył kontrakt z Górnikiem Zabrze

Kontrakt Daniego Pacheco z Górnikiem Zabrze wygasa wraz z końcem sezonu, ale Hiszpan zostanie w tym klubie na dłużej. Był jednym z cudownych dzieci hiszpańskiego futbolu, znakomicie się zapowiadał. Gdy miał dwanaście lat został wypatrzony przez Barcelonę, która podebrała go Maladze. W 2007 roku sięgnął po niego Liverpool. Dwa lata później zadebiutował w Lidze Mistrzów […]
20.05.2022
Weszło
20.05.2022

„Jak było tak dobrze, to dlaczego Stomil spadł?”

Stomil Olsztyn po dziesięciu latach spadł z I ligi. Najdłużej występujący klub na zapleczu Ekstraklasy znalazł się w trudnym położeniu, bowiem może nie przystąpić do rozgrywek II ligi. O tym, a także całej pierwszoligowej przygodzie Dumy Warmii porozmawialiśmy z wieloletnim kapitanem olsztyńskiego klubu – Januszem Bucholcem. Czy można było się spodziewać spadku Stomilu Olsztyn z […]
20.05.2022
Suche Info
20.05.2022

Peszko: Udział w Lidze Narodów traktowałbym jako przegląd kadr

W rozmowie z „Faktem” Sławomir Peszko skomentował powołania Czesława Michniewicza na najbliższe zgrupowanie reprezentacji Polski oraz wyraził swoją opinię na temat szans Polaków w meczach Ligi Narodów. – To dobrze, że trener szuka nowych. Początkowo śmiano się z tych podróży Czesława Michniewicza, ale z doświadczenia wiem, jak ważny dla piłkarza jest kontakt ze szkoleniowcem. No […]
20.05.2022
Suche Info
20.05.2022

Pięciu piłkarzy odchodzi z Jagiellonii Białystok

Białostocki klub poinformował, że nie przedłuży wygasających umów z pięcioma swoimi zawodnikami. Nowego miejsca pracy będą musieli poszukać sobie Błażej Augustyn, Przemysław Mystkowski, Filip Piszczek, Pavel Steinbors oraz Michał Żyro.  Decyzja w klubie zapadła już jakiś czas temu, dlatego całej piątki nie oglądaliśmy na boiskach Ekstraklasy w ostatnich kolejkach. Teraz jest to już oficjalna informacja. […]
20.05.2022
Weszło
20.05.2022

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie – gdzie jest Jakub Błaszczykowski?

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie – gdzie się podział Jakub Błaszczykowski? Jak trzeba w kogoś pieprznąć, to Kuba jest pierwszy, ale jak trzeba pieprznąć już w siebie, to Błaszczykowskiego nie ma. Jedno można o nim powiedzieć: zachowuje się jak typowy polski działacz. Po pierwsze – obsadził klub swoją rodziną. Kto wie, jak się odnajdzie jeszcze jakiś […]
20.05.2022
Suche Info
20.05.2022

Jewhen Konoplanka zostaje w Cracovii

Jewhen Konoplanka przedłużył kontrakt z Cracovią. Dotychczasowa krótkoterminowa umowa obowiązywała tylko do końca czerwca tego roku. Ukrainiec podpisał z „Pasami” umowę wiążącą go z klubem do końca przyszłego sezonu. To dość zaskakujące, bo wydawało się, że Konoplanka przyjdzie do Cracovii tylko na rundę wiosenną, a później spróbuje jeszcze sił w silniejszej lidze. Skrzydłowy rozegrał w […]
20.05.2022
Inne sporty
20.05.2022

Marcin Lewandowski skończył karierę!

W okolicach 2020 roku Marcin Lewandowski przeżywał drugą młodość i znajdował się na fali wznoszącej. Zastanawialiśmy się, jak wiele może osiągnąć na dystansie 1500 metrów i czy zdobędzie jeszcze medal wielkiej imprezy. Życie niestety pisze jednak rożne scenariusze. Dzisiaj jeden z najlepszych biegaczy w historii polskiej lekkoatletyki ogłosił, że zawiesza buty na kołku.   Co miało […]
20.05.2022
Suche Info
20.05.2022

Rzeźniczak przedłuży kontrakt z Wisłą Płock

Kontrakt Jakuba Rzeźniczaka z Wisłą Płock wygasa wraz z końcem sezonu. Ale wygląda na to, że defensor „Nafciarzy” zostanie w zespole na kolejny sezon. Informację o tym, że Rzeźniczak przedłuży kontrakt z Wisłą jako pierwszy podał Piotr Koźmiński ze Sportowych Faktów. Udało nam się potwierdzić te doniesienia – wkrótce Rzeźniczak przedłuży kontrakt z Wisłą. Nowa […]
20.05.2022
Suche Info
20.05.2022

Podolski: Moje serce jest tutaj. Dopóki ciało pozwola, to chce grać w piłkę

– Każdy wie skąd pochodzę, gdzie się wychowałem. Moje serce jest tutaj. Cieszę się, że mogę grać w piłkę, robić to co kocham, grać w piłkę co weekend – mówi Lukas Podolski po przedłużeniu umowy z Górnikiem Zabrze. Wczoraj Górnik ogłosił, że Podolski przedłużył kontrakt z zabrzańskim klubem i jeszcze przez przynajmniej rok będzie reprezentował […]
20.05.2022
Weszło
20.05.2022

KOWAL MANAGER III (#8): ZROBILIŚMY COŚ STRASZNEGO. ALE IMIĘ KOWALA POZOSTANIE NIESKALANE

Kolejny odcinek przygód menadżera Wojtka Kowalczyka – lecimy! 
20.05.2022
Suche Info
20.05.2022

Oświadczenie Wisły Kraków. Klub zapowiada konferencję o sytuacji po spadku

Wisła Kraków wydała oświadczenie o planie zorganizowania konferencji prasowej, na której zostanie omówiona sytuacja klubu po spadku z Ekstraklasy. „Biała Gwiazda” zapowiada, że władze klubu pracują nad planem szybkiego awansu z 1. ligi. Wiślacy dość oszczędnie komunikują się z kibicami po tym, jak Wisła straciła już szanse na utrzymanie w Ekstraklasie. Właściwie tylko Jarosław Królewski […]
20.05.2022
Weszło
20.05.2022

Sprawdźmy, postawmy: pewny Lech, Milan i over w meczu Realu

Jest piątek, więc wypada rzucić okiem na listę spotkań, które warto obejrzeć w ten weekend. Większość europejskich lig,  kończy sezon, więc uznaliśmy, że to dobry moment, by podzielić się z wami kilkoma typami na najbliższe dni. Zerknijcie na wybrane zdarzenia i kursy, które znajdziecie w ofercie naszych kumpli z Fuksiarza. SPRAWDŹMY, POSTAWMY Real Madryt – […]
20.05.2022
Weszło
20.05.2022

Grobelny: Moim wzorem bramkarskim był Artur Boruc

– Czy porównuję siebie z innymi młodymi bramkarzami w Ekstraklasie? Muszę najpierw wyrobić sobie markę, żeby zestawiać się z innymi. Przyszłość pokaże, czy to się uda, ale wierzę w to. Jestem w stanie być najlepszy wśród młodych bramkarzy w lidze – powiedział nam Jędrzej Grobelny, 20-letni bramkarz Warty Poznań. To wychowanek poznańskiego klubu, z którym porozmawialiśmy […]
20.05.2022
Ekstraklasa
20.05.2022

Ile zarobią kluby w Ekstraklasie za sezon 2021/2022?

230 milionów złotych — to pula nagród dla klubów Ekstraklasy za sezon 2021/2022. Choć najważniejsze rozstrzygnięcia w lidze już znamy, nie można powiedzieć, że w Multilidze ligowcy zagrają o pietruszkę. Niektóre kluby wciąż mogą powalczyć o spore pieniądze. Ponad 600 tysięcy złotych — tyle do podniesienia z murawy mają Radomiak, Cracovia i Wisła Płock. Blisko […]
20.05.2022
Suche Info
20.05.2022

OFICJALNIE: Borussia Dortmund zwolniła Marco Rose

Marco Rose został zwolniony z funkcji trenera Borussii Dortmund. Choć niemieckie media pisały, że w czwartek dojdzie do spotkania władz klubu z trenerem, to przewidywały, że szkoleniowiec poprowadzi BVB w przyszłym sezonie. Ale klamka zapadła – Rose żegna się z Dortmundem. – Borussia Dortmund i Marco Rose kończą współpracę. To efekt intensywnej analizy tego sezonu, […]
20.05.2022
Suche Info
20.05.2022

Media: Mbappe zmienił zdanie – chce zostać w PSG

Saga z transferem Kyliana Mbappe zdaje się nie mieć końca. Media odtrąbiły już, że Francuz trafi do Real Madryt i sprawa jest już właściwie przesądzona. Tymczasem bardzo dobrze poinformowany Gianluca di Marzio donosi, że… napastnik zmienił decyzję i wkrótce przedłuży umowę z Paris Saint-Germain. Po transferze Erlinga Haalanda to chyba najdłuższa i najbardziej pokręcona historia […]
20.05.2022
Weszło Junior
20.05.2022

Przyjeżdzają, by sprawiać niespodzianki. Z nadziejami i bez kompleksów

Spośród wszystkich wojewódzkich stolic, obok Krakowa i Gdańska, tylko Łódź zaprosiła młode piłkarki i piłkarzy na finały Turnieju „Z Podwórka Na Stadion o Puchar Tymbarku”. Jak rozgrywki najbardziej wyróżniających się adeptów futbolu w centrum kraju wyglądały od kulis? Zmagania najlepszych drużyn z etapów gminnych i powiatowych rozpoczęły się na obiektach treningowych ŁKS-u. Piękny Miejski Ośrodek Sportu […]
20.05.2022