post Avatar

Opublikowane 29.03.2017 15:19 przez

redakcja

Podczas gdy uwaga całego piłkarskiego świata skierowana była na mecze eliminacyjne, wszak walka o bilety do Rosji wkracza właśnie w decydującą fazę, u samego gospodarza MŚ w 2018 roku wydarzenia z boisk schodziły na drugi, albo i trzeci plan. 26 marca wieczorem, gdy Polacy ogrywali Czarnogórców a Anglicy pokonywali Litwinów, jeden z charyzmatycznych liderów opozycji w Rosji oglądał świat „w kratkę”, spędzając noc w areszcie pod zarzutem „naruszenia trybu organizacji zgromadzeń masowych”. Wraz z nim zatrzymano przeszło 500 osób uczestniczących w największych od pięciu lat manifestacjach antyrządowych.

Aleksiej Nawalny, 40-letni publicysta, polityk i bloger, wyprowadził na ulice Moskwy według różnych szacunków od 10 do 30 tysięcy ludzi rozczarowanych rzeczywistością. Poza stolicą protestować miało niemal 100 innych miejscowości, w których Nawalny zgłaszał plany demonstracji. Nie wszędzie udało się uzyskać pozwolenia, a czasem i tam, gdzie władze łaskawie wyraziły zgodę na stworzenie „zgromadzeń masowych” przebiegały one w niespecjalnie spokojnej atmosferze. Obrazki dnia to na pewno fotografie dokumentujące zatrzymania. Z samym Nawalnym można by zresztą stworzyć obszerną galerię – areszt w niedzielę nie był jego pierwszą przygodą z rosyjskimi organami ścigania, już w 2011 roku spędził 15 dni w areszcie po protestach rozkręconych tuż po wyborach parlamentarnych.

Przypomnijmy: piszemy o państwie, do którego w przyszłym roku zjedzie się pół świata, w tym tradycyjnie rozpolitykowani kibice, możliwe, że również z Polski czy Ukrainy, pozostający w kulcie swoich antykomunistycznych bohaterów. Z transparentami, oprawami, okrzykami i całą tą okołopiłkarską przybudówką, szczególnie okazałą w przypadku rozbudzającego narodowe nastroje futbolu reprezentacyjnego.

Skąd protesty?

Cóż, jak zwykle bezpośredni impuls do pełnego rozgoryczenia manifestowania swoich poglądów na ulicach miast dały… pieniądze. Rosjanie są mniej lub bardziej świadomi ograniczeń ich świata medialnego, są mniej lub bardziej świadomi ułomności ich demokracji, są mniej lub bardziej świadomi nieudolności tamtejszej klasy politycznej, szczególnie w kwestii przełożenia potęgi państwa na jakość życia jego mieszkańców. Do wszystkiego jednak idzie się przyzwyczaić. Idzie się przyzwyczaić do wieści o milionach wydawanych przez Romana Abramowicza czy Dmitriego Rybołowlewa na piłkarzy z całego świata, choć w samym kraju 15% obywateli musi żyć za mniej niż 147 dolarów miesięcznie (dane Rosstat z 2015 roku). Idzie się przyzwyczaić do pełnych buty wypowiedzi polityków, idzie się przyzwyczaić do dziur w drogach i fatalnej jakości produktów w marketach. By wstrząsnąć takim społeczeństwem potrzeba jasnego dowodu na nieuczciwość władzy. Dowodu, który miał przedstawić właśnie Aleksiej Nawalny.

Jego „Fundacja do walki z korupcją” zaprezentowała na swoich stronach internetowych obszerny raport dotyczący posiadłości premiera Federacji Rosyjskiej, Dmitrija Miedwiediewa. Bliski współpracownik Władimira Putina, były prezydent, obecnie premier od lat jest „prostym urzędnikiem”, „sługą narodu”, który zamiast gromadzić dobra doczesne od świtu do zmierzchu myśli jak poprawić życie swoich rodaków. I jak to zazwyczaj ze sługami narodu w krajach byłego bloku sowieckiego bywa – z państwowej pensji był w stanie dorobić się m.in. wartej 333 miliony złotych posiadłości na Rublowce. Według Nawalnego to jednak jedynie wierzchołek jego majątku. W raporcie ujawnia wszystko – od wydatków na najdroższe garnitury, co wydaje się jeszcze w miarę zrozumiałe, aż po daczę z dwoma lądowiskami dla helikopterów, oficjalnie należącą do kuzyna Miedwiediewa – co już zrozumiałe nie jest. Winnice w Toskanii, kamienice, jachty, mniejsze budynki – Miedwiediew z polityki wyniósł więcej, niż niejeden oligarcha z najbardziej intratnych interesów.

Niezadowoleni demonstranci wieszali sobie nawet na szyi adidasy jako symbol trwonienia pieniędzy przez Miedwiediewa – premier w ciągu 20 dni potrafił kupić sobie 10 par najdroższych modeli – relacjonuje Newsweek. To właśnie rozrzutność premiera stanowiła bowiem ten bezpośredni bodziec, dzięki któremu Nawalnemu zaufało kilkadziesiąt tysięcy Rosjan. Zresztą, ujawnionych afer było więcej – Nawalny i jego otoczenie wytrwale śledzi najmniejsze dowody korupcji w najmocniej zabitych deskami dziurach w Rosji. Dokumentuje je, opisuje, przekonuje, że władza – ta makro i ta mikro, na prowincji – nie może być bezkarna.

W świetle przekonania całej Europy o Rosji – nie robi nic wielkiego, wszak dla wszystkich jasne jest, że fortuny oligarchów nie wyrosły przy biedujących politykach, ale wraz z tymi politykami. Dla Rosjan jest to jednak przełom. Krytykę, otwartą, opartą na przykładach, zdjęciach, fakturach i dokumentach, uprawia nie „agent USA”, ale gość dla wielu swoich rodaków bardzo wiarygodny i zasługujący na zaufanie. Stąd też tak liczny udział Rosjan w protestach – liczby nie zrobią pewnie wrażenia w Polsce, gdzie od lat co kilka tygodni odbywają się wielotysięczne marsze za i przeciw różnym zjawiskom. Ale biorąc pod uwagę specyfikę Rosji, zniechęcenie ludzi polityką, systematyczne, wieloletnie zabijanie ducha społeczeństwa obywatelskiego – to i tak sporo.

Ale efekty tego otwartego sprzeciwu wobec władzy nie są optymistyczne dla zwolenników Nawalnego i rosyjskiej opozycji. Poza setkami zatrzymanych, Nawalnemu wymierzono karę 15 dni aresztu. Biorąc pod uwagę, że ma wyrok w zawieszeniu (co zresztą dość dobrze ukazuje, że w Rosji ciężko szukać czysto kryształowych postaci) – kolejne kłopoty z prawem mogą poważnie skomplikować, jeśli nie uniemożliwić jego plan startu w wyborach prezydenckich. Nie ma bowiem złudzeń – Nawalnemu, poza rosyjskim patriotyzmem wymagającym ujawniania przekrętów polityków na niekorzyść państwa, przyświeca też długofalowy cel. Cel, którym jest przejęcie władzy na Kremlu. Przyszłoroczne wybory, zbiegające się zresztą z mistrzostwami świata, tradycyjnie wygra Putin, ale jeśli Nawalny wypadłby dobrze w elekcji, mógłby kontynuować budowę niezależnej i ostro krytykującej władzę opozycji.

Na razie jednak – jak wielu polityków przed nim – siedzi na dołku.

***

Co tam jeszcze słychać na styku polityki i sportu u gospodarza Mistrzostw Świata? Nie wypada nie wspomnieć o historii Denisa Woronienkowa. Były rosyjski deputowany w ubiegłym roku zrzekł się obywatelstwa i wyjechał na Ukrainę, by tam zeznawać w procesie przeciw Wiktorowi Janukowyczowi, byłemu „namiestnikowi” Ukrainy, który nie utrzymał władzy, zepchnięty ze stanowiska przez gniew „euromajdanu”. Woronienkow, jako rosyjski polityk z dostępem do akt dotyczących różnorakich interesów na linii Ukraina – Rosja miał pogrążyć Janukowycza oskarżanego o zdradę państwa. Cytowany przez RMF Jurij Łucenko, ukraińskich prokurator generalny, opisywał go jako tego, który „przekazał śledczym prokuratury wojskowej niezwykle ważne zeznania w tej sprawie”.

W październiku Wornienkow zeznawał, w marcu został zastrzelony. W biały dzień, na ulicach Kijowa.

Ukraińskie władze nie mają wątpliwości:

Petro Poroszenko nazwał zabójstwo aktem terroryzmu państwowego ze strony Rosji
– wspomniany Łucenko ocenił, że to typowa dla Kremla egzekucja świadka
– Anton Heraszczenko, deputowany parlamentu, dodał, że całość ma na celu zastraszenie polityków, którzy chcieliby uciec z Rosji i zeznawać w innych państwach przeciw tamtejszemu aparatowi władzy

Kreml ustami swojego rzecznika, Dmitrija Pieskowa, stwierdził, że takie zarzuty wobec Rosji są absurdalne, wytknął jednocześnie, że Ukraina nie potrafiła zapewnić bezpieczeństwa byłemu już rosyjskiemu politykowi oraz zapowiedział, że Federacja zażąda wyjaśnień oraz znalezienia zleceniodawców.

Gdzie tu styk piłki nożnej? Cóż, jeśli wierzyć informacjom Faktów ICTV – zabójca Woronienki, który zmarł w szpitalu okazał się… zagorzałym kibicem Dnipra Dniepropietrowsk, byłym żołnierzem z Donbasu oraz „radykalnym prawicowcem”. To o tyle istotne, że na Ukrainie od miesięcy trwa walka podjazdowa, w której prowokacje mieszają się z faktyczną nienawiścią do obcych. Najświeższy przykład – ostrzelanie z granatnika siedziby polskiego konsulatu w Łucku. Ukraińcy od razu orzekli – to rosyjska prowokacja. Sceptycy jednak dopytują, czy nie za dużo tych „rosyjskich prowokacji” – bezczeszczeń polskich pomników czy cmentarzy. Motyw – skłócenie Polski i Ukrainy według zasady divide et impera, dziel i rządź, faktycznie mógłby wskazywać na Rosję. Ale skoro Woronienkę zamordował były bojownik ukraiński z Donbasu?

***

W tym samym czasie ONZ wydał alarmujący raport, że tylko w styczniu i lutym w Donbasie w wyniku działań militarnych zginęło 20 cywilów, kolejnych 91 zostało rannych. Szczególnie w lutym nasiliły się działania z obu stron, prowadzone są m.in. ostrzały artyleryjskie.

17 czerwca 2018, za 15 miesięcy, w oddalonym od linii frontu o niespełna 200 kilometrów Rostowie rozpocznie się mecz pierwszej kolejki mundialowej grupy E.

Nadal nie potrafimy sobie tego wszystkiego wyobrazić.

Opublikowane 29.03.2017 15:19 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 51
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
wPunkt
wPunkt

A kolejny mundial w Katarze, gdzie prawa człowieka łamane są tak bardzo, że ludzie dosłownie giną budując stadiony… Pieniądze kupią Ci wszystko, zwłaszcza w piłce.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Uśmiech Koali
Uśmiech Koali

Rosja jaka jest, kazdy widzi i nie byla inna w momencie przydzielania jej tych mistrzostw. Wina moim zdaniem stoi po stronie FIFA, skoro wyzej od bezpieczenstwa kibicow cenila to, co wpadlo do ich portfela.

N.
N.

Ta sama FIFA wysyła na kolejny mundial do Kataru, gdzie przy budowie stadio9nów zginęły już dziesiątki, jeśli nie setki ludzi. Ale kogo to tam obchodzi, €€ się zgadza…

Wacław Grzdyl
Wacław Grzdyl

Przy budowie polskich stadionów też gineli ludzie

vincent van cock
vincent van cock

ale nie tysiącami , przy budowie narodowego trzech zginęło , wypadki sie zdarzają , przekręty też , pewnie wielu ludziom nie zapłacili i pracowało na czarno ale nie mieliśmy tysięcy niewolników ,którzy padali jak muchy , to jest różnica

Wacław Grzdyl
Wacław Grzdyl

przy budowie narodowego zginęło 10 osób i oczywiście nic o tym nie mówiono bo propaganda sukcesu nie pozwalała

vincent van cock
vincent van cock

może i 10 , może i nie mówiono ale wszędzie pisano skoro teraz to jest ,znalazłem akurat news o trójce , ale nie znalazłem o kilku tysiącach jak w Katarze

Wacław Grzdyl
Wacław Grzdyl

to się wydaje aż nierealne być może liczba ta jest mocno przesadzona, w każdym razie czy zginęło tam 300 osób czy 3 tysiace to pokazuje, że w krajach m,uzułmańskich nie ma takiego poszanowania życia człowieka jakie my znamy, to jest zupełnie inna kultiura, ale to nie przeszkadza zachodnio europejskim elitom ściagać masowo do europy przedstawicieli tej obcej nam kultury i przy każdej okazji wmawiać nam, że są wspaniali, w Rosji tak się przecież nie dzieje

vincent van cock
vincent van cock

czyli jednak widzisz różnicę ale jak mistrz retoryki przerzucasz ciężar na inny problem . W Rosji tak się nie dzieje bo nikt tam nie chce uciekać , to stamtąd uciekają i to nawet terroryści (jak potrzebne były zamachy to FSB musiało samo je zrobić ) inna sprawa ,że Rosji jest to na rękę (napływ emigrantów do unii, destabilizacja) i niezdziwiłbym się gdyby większość bombardowań w Syrii i i innych pokojowych działań , było obliczone właśnie na zwiększenie liczby uchodźców , służby oczywiście mają wpływ na kierunek migracji

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

I Sekretarz KC PZPN
I Sekretarz KC PZPN

Ale według eurokratów to w Polsce mamy kryzys demokracji…

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

I Sekretarz KC PZPN
I Sekretarz KC PZPN

Podzielasz zdanie kodomitów?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

m1025
m1025

za to rpa to najbezpieczniejszy kraj swiat . K…a co maja wspolnego mundial i demokracja?

Dominik
Dominik

Brawo FIFA! Po ruskich i ciapatych, proponuję zrobić mistrzostwa w Korei Północnej.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Andrzej Dudziarz
Andrzej Dudziarz

Hehe, zobaczycie co będzie w polsce 10. kwietnia. Wtedy odszczekacie.

Kikkhull
Kikkhull

A Nawalny wyprowadzał tą opozycję za kasę. Każdemu który zostanie aresztowany za rozróbę obiecali 10.000 dolców, taka tam macie tą demokratyczną opozycję. Teraz możecie kwiczeć jak to aresztują opozycjonistów, przygłupy.

k_wiaderny
k_wiaderny

Żyjemy w przerażających czasach, a może być jeszcze gorzej.
Szczęśliwi ci, którzy mają klapki na oczach i nie za bardzo przyglądają się rzeczywistości.

vincent van cock
vincent van cock

dopóki bomby nie lecą na łby i nie rozstrzeliwują nikogo , nie jest źle , w porównaniu z tym co było to żyjemy we wspaniałych czasach (mówię o ziemiach polskich) , nie mówiąc już o tym ,że jest jedzenie , praca , można wyjechać gdzie się chce , jeść co się chce i robić co się chce , nieszczęśliwi ci co boją się na zapas i wszędzie węszą katastrofę , lepiej mieć klapki na oczach na wyczekiwane tragedie niż na cieszenie się tym co jest , nie chodzi mi o całkowite zatracenie się w przyjemnościach i nie zwracaniu uwagi na minusy tej rzeczywistości ale nie przesadzajmy , przerażające czasy były dawniej , teraz jest luz i możesz śmiało iść spać bez strachu ,że cię aresztują za defetyzm

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

vincent van cock
vincent van cock

bo ci niezadowoleni i nieuśmiechnięci lądują w pudle albo w piachu , 80 % mówisz , to mało , na Putina głosowało 90% ,jak będziesz w Korei Płn. to 100% uśmiechniętych zobaczysz

gryf01
gryf01

No dziadek, nie martw się. Jeszcze trochę i się całą tą elitę którą wymieniłeś aresztuje, z unii się wystąpi żeby nikt nam w nasze gary nie zaglądał i będzie u nas tak jak w Rosji! Dziewczyny na pewno od razu wypięknieją.
Tylko dyktatora może być ciężko znaleźć bo nie mamy żadnych kandydatów. Myślę i myślę i nikt nie przychodzi mi do głowy…

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

gryf01
gryf01

Masz rację. Petru ma znikome poparcie społeczne, więc nie ma sensu go aresztować.

Putin przejął władzę w Rosji za czasów administracji Clintona. Pamiętasz go jeszcze dziadek? Ponad 17 lat temu. Przez ten czas służył narodowi wiernie, mądrze panował i dzięki tej swojej mądrości, tak przy okazji, z biednego urzędnika stał się również najbogatszym człowiekiem na świecie. Widocznie bardzo mądrze zainwestował swoją urzędniczą pensję, w nielicznych przerwach od rządzenia krajem. Rywale nie mieli żadnych szans w kolejnych wyborach z człowiekiem o tak niesamowitej mądrości. Po co komu demokracja jeśli ma się kogoś takiego u steru?
Brakuje nam w Polsce takiego lidera, bardzo brakuje.

vincent van cock
vincent van cock

daj se spokój , widzisz ,że chłopaka stać tylko na riposty jak wyżej czyli totalna żenada , nieważne wszystko , jak nie lubisz Putina to jesteś rusofobem i amerykanofilem , Wladimir jest spoko a Litwinienko pisał sama nieprawdę , uroił coś sobie i dlatego trzeba było go skasować , urojenia są niewskazane w miłującym pokój państwie , FSB chce tylko dobra obywateli , niewiadomo czemu protestują i uciekają z kraju , pewnie ktoś im mózgi wyprał , normalnie po 10 latach resocjalizacji w tym wspaniałym kraju miłość do wodza powinna przyjść sama wraz z promieniami słońca wiosną , nie mówiąc o latach służby w wywiadzie , a tu proszę , co chwila ktoś żali się na zachodzie , no jak można tak światłe umysły wyprać , a jednak, siły zła działają bez ustanku i przez to nikt prawdziwej prawdy o Rosji nie mówi poza jej granicami , tylko kłamstwa , oszczerstwa i wbijane szpilki , to nie ludzie , to wilki

vincent van cock
vincent van cock

tam nigdy się nie zmieni , jedyne na co można liczyć to ,że fifa wprowadzi powtórki to przynajmniej nie będzie wałków w samych meczach bo cały ten mundial to jeden wielki wałek

Al Bundy
Al Bundy

Dziki kraj, dzicy ludzie. A niektórym się marzy to samo u nas… Hańba i zdrada.

Kozio
Kozio

Komu niby się marzy „to samo” w Polsce? Proszę o konkrety.

vincent van cock
vincent van cock

wielu komentującym , zawsze znajdą się jacyś miłośnicy Putina , na tej stronie również

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

dad56
dad56

Jaki sens jest robienia Mistrzostw Świata w piłce nożnej w kraju rządzonym przez bandytę Putina, który najeżdża sąsiednie kraje i niewoli własne społeczeństwo. Taki sam błąd popełniono w 1936 organizując Olimpiadę w Berlinie. Udawanie, że jest to kraj o ułomnej demokracji, ale demokracji, jest skrajną obłudą. Rosja prowadzi regularną wojnę z Ukrainą, zajęła Krym i za chwile wchłonie Białoruś i Mołdawię Jak sobie to FIFA wyobraża? Przy takim stopniu korupcji sędziowie będą drukowali mecze, i może nawet ze strachu o własne życie wypaczą mecze na korzyść Rosjan( przypomnijcie sobie jak drukowano w Korei). Rosja, mam nadzieję rozsypie się od rewolty wewnętrznej a resztę dokończą Chiny, ale po jaką cholerę robić MŚ w Rosji, no tak Putin pod stołem 200 ml dolcy i FIFA łyknęła.

HATEspeech
HATEspeech

nooooooo Rosja prowadzi wojne z Ukraina na calego, wlasnie wlasnie czolgi mijaja Kijow, a ofensywa zimowa poszla tak dobrze,ze wlasnie zajmuja Berlin, Paryz, Madryt…. Napisz jeszcze,ze to ruscy komandosi okryci niewidzialnymi plachtami ostrzelali wczoraj Polska ambasade….

gryf01
gryf01

Ooooo, to wojny na Ukrainie nie ma? I nigdy nie było?
Ach ci Amerykanie, taką dezinformacje sieją.

HATEspeech
HATEspeech

Napisalem gdzies,ze nie ma? Czytaj,a nie wymyslaj. Nie ma ofensywy rosyjskiej,bo gdyby takowa nastapila, skonczylaby sie dosyc szybko,podobnie jak zaangazowanie Rosji w konflikt w Syrji,zmienilo sytuacje w regionie ciagu kilku tygodni.

vincent van cock
vincent van cock

wszystko się zgadza oprócz tego ,że Rosja nie prowadzi regularnej wojny z Ukrainą , regularna wojna trwała by moment , to co jest teraz to szachy , nie musi jej wchłaniać ani Białorusi , bo nigdy ich faktycznie nie oddała tym narodom czy też przyszłym narodom . Pamiętam jak na tej stronie , ktoś zakładał się ,że Ukraina do czasu euro będzie w Unii , odpisałem ,że Putin nigdy nie odda Ukrainy , bo po co ? Teraz mogę to powtórzyć , po co miałby oddawać ? Jak straci wpływy to zniszczy ale kto mu zabierze ? Nato ? Nam by nie pomogli a co dopiero jakimś Ukraińcom

alfredo40
alfredo40

Tak „niewoli” własne społeczeństwo, że ma w kraju 80% poparcia.

vincent van cock
vincent van cock

kim dzong un ma 100% „poparcia”

Devorious
Devorious

Akurat w kwestii bezpieczeństwa ludzi, jestem pewny, że będzie dużo bezpieczniej niż w Brazylii lub RPA 🙂

Kozio
Kozio

Demokracja, demokracji, demokracji, demokrację, demokracją, demokracji, demokracjo.

Wacław Grzdyl
Wacław Grzdyl

|Polityka na zachodzie Europy jest nie mniej brudna niż w Rosji, tylko lepiej opakowana, w Polsce też od lat grasuje seryjny samobójca, też są areszty wydobywcze, giną czołowi politycy, generałowie. Etycznie zachód Europy jak i USA już dawno nie górują nad Rosją, a niestety w ostatnich latach nawet jest odwrotnie. To nie Putin podburzał ludzi na Majdanie do obalenia demokratycznie wybranej władzy, to nie Putin aranżował rewolucje w północnej Afryce, to nie Putin obałał Saddama Husaina w wyniku czego na terenie Iraku powstało państwo islamskie, czyli najbardziej przerażająca i najsilniejsza organizacja terrorystyczna w ostatnich dekadach, i to nie Putin walczy z Baszarem Al Asadem, którego osłabianie wspiera państwo islamskie. To wszystko robi USA przy większej lub mniejszej pomocy Europy. Także naprawdę dajmy sobie spokój z dzieleniem zachodu i wschodu na dobro i zło, bo już dawno ten podział się zatarł. Kiedyś była walka z komunizmem, dziś więcej komunizmu jest na zachodzie europy niż w Rosji, i gdyby w Rosji panował obecnie ustrój na wzór zachodnich demokracji to poziom życia ludzi byłby tam dużo niższy niż obecnie. Zresztą Rosja na początku lat 90-tych była od nas dużo biedniejsza, Ruscy przyjeżdżali do Polski za chlebem, a dzisiaj? Dzisiaj przyjeżdżają tu co najwyżej na zakupy z Kaliningradu i z reguły mają lepsze samochody niż Polacy.

vincent van cock
vincent van cock

„Putin nie walczy z Baszarem Al Asadem” ? chodzi ci o to ,że bombarduje obiekty cywilne ? Co do USA masz rację , to nie są aniołki i nie jest tak ,że zachód to samo dobro a wschód samo zło , ale jednak nie ma takiej fikcji z wyborami i 80% ” poparciem” dla wodza , aresztowań i likwidacji na taką skalę ,aż tak wielkiego fałszowania historii , przeczytaj książki Litwinienki ,o tym jak FSB morduje i okrada swoich obywateli , posłuchaj opozycjonistów i patriotów rosyjskich , dlaczego mają inne zdanie niż ty ?

Wacław Grzdyl
Wacław Grzdyl

opozycjoniści z definicji muszą mieć inne zdanie, bo są opozycjonistami Putina :), a patrioci rosyjscy są po różnych stronach, wśród zwolenników Putina również jest ich bardzo wielu. Póki co Putin wygrałby wybory nawet bez ich fałszowania, poza tym dla Rosjan uczciwe wybory to nie jest najważniejsza sprawa, oni chcą mieć silnego przywódcę, a jesli w dodatku jest stokroć lepszy niż Stalin to czego chcieć więcej. Ten kraj przy takim systemie jak na zachodzie całkowicie by się rozlazł, demokracja na obraz zachodni to dla Rosji śmierć

vincent van cock
vincent van cock

pewnie masz rację , jest wiele krajów w których próbowano zaszczepić demokrację i nie wyszło , możliwe też ,że Putin wygrałby i tak wybory ale co do tego czy jest stokroć lepszy od Stalina mam wątpliwości . Zależy jak liczyć , jeśli porównać liczby ofiar to na pewno , może nawet i 1000 razy mniej ma na sumieniu , nie sądzę by to wynikało z dobroci , raczej z wyrachowania , nie opłaca się mordować ludzi milionami , ale ludzie dalej znikają . Pisałeś wcześniej ,że u nas też grasuje seryjny samobójca , pytanie czy to nie jest czasem właśnie rosyjski wywiad , wiele na to wskazuje , ale równie dobrze mogą to być Amerykanie , np Lepper zdradził tajemnice NATO ale z drugiej strony miał jakieś konszachty z Rosjanami . Najprawopodobniej i jedni i drudzy stoją za morderstwami , Polska jest areną gry wywiadowczej wielu krajów od dawien dawna i to jest przyczyna likwidowania niewygodnych ludzi a nie ambicje wodzowskie totalitarnego przywódcy jak w Rosji . Dlatego twierdzenie ,że w Rosji wcale nie jest gorzej bo u nas też giną ludzie uważam za całkowicie chybiony , to argument w stylu a u was biją murzynów . Natomiast sedno sprawy jest właśnie w tym systemie , które daje więcej wolności obywatelom ale mniej suwerenności państwowej , tu jest przewaga po stronie Rosji , bo o takiej pozycji nie mamy co marzyć , jak mówił jeden z nagranych u Sowy : Polskie państwo w zasadzie nie istnieje. Pytanie czy tylko totalitarne rządy mogą uchronić kraj przed obcymi wpływami ? Na to wygląda i pod tym względem Putin rzeczywiście jest dobry w tym co robi , nawet jeśli trzeba przy tym likwidować własnych obywateli , to cel osiąga , nie da się zaprzeczyć , dyskusja zaczęła się jednak od tego ,że Rosja to wspaniały kraj i Putin ma 80% poparcia , otóż ani jedno ani drugie , nie wypływały by takie rzeczy jak z Litwinienką gdyby to był normalny kraj , naprawdę polecam przeczytać jego książki.

Zmaq
Zmaq

Tam jest naprawdę źle i może to niedługo się odbić na Nas wszystkich. Zobaczcie np to:
https://www.jw.org/pl/wiadomo%C5%9Bci/wiadomo%C5%9Bci/regiony/rosja/swiadkowie-jehowy-kampania-w-odpowiedzi-na-grozbe-zakazu/

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin

Jeden z najlepszych w ostatnim czasie tekstów „okołopiłkarskich” na weszło. Dobra robota.

Weszło
29.09.2020

TOTALbet na French Open – zgarnij 1250 PLN!

Tysiak do zgarnięcia za darmo? Brzmi świetnie! W TOTALbet możemy nieźle zarobić na tym, że typujemy mecze French Open. Wszystkim fanom tenisa ziemnego trzeba przedstawić ranking, dzięki któremu najlepsi typerzy otrzymają atrakcyjne nagrody. Na czym polega promocja, w której do podziału dostajemy 5000 PLN? Zasady są proste. Obstawiamy zakłady i zdobywamy punkty, dzięki którym idziemy […]
29.09.2020
Weszło
29.09.2020

Chelsea odpali Tottenham z EFL Cup?

EFL Cup to trzeciorzędne rozgrywki? Nie, gdy na boisku spotykają się piłkarze Tottenhamu oraz Chelsea. Wtorkowe derby Londynu elektryzują kibiców, bo mimo wzmocnień w ofensywie, „The Blues” pozostają dziurawi w tyłach. A to tylko woda na młyn dla podopiecznych Jose Mourinho, którzy błyszczą skutecznością. Spróbujemy to wykorzystać, typując dzisiejszy mecz w eWinner! Tottenham – Chelsea […]
29.09.2020
Weszło
29.09.2020

Czy wszyscy w Podbeskidziu wytrzymują ciśnienie?

Sytuacja Podbeskidzia jest tak daleka od komfortowej, jak Rzeszów od Gdyni. To prawda. Defensywa w większości meczów grała fatalnie. To prawda. Pozostali beniaminkowie doczekali już swoich pierwszych zwycięstw. To też prawda. Czy jednak są już powody do nerwowych ruchów w Bielsku? Nie, a odnosimy wrażenie, że na klubowych szczytach nie wszyscy zdają się wytrzymywać ciśnienie. […]
29.09.2020
Weszło
29.09.2020

Błąd systemu? A może naturalna kolej rzeczy?

Za nami 15% sezonu 2020/21. Piast Gliwice, wcale nie tak dawny mistrz Polski, który w ubiegłym sezonie wywalczył brązowy medal, nadal czeka na pierwsze ligowe zwycięstwo. Dopiero w starciu z beniaminkiem, Stalą Mielec, udało się zdobyć pierwszą (i od razu drugą) bramkę. Jedyny punkcik Piast ugrał z kolei w Grodzisku Wielkopolskim, gdzie swoje mecze rozgrywa […]
29.09.2020
Weszło
29.09.2020

Wtorek z I ligą. Widzew Łódź pogrąży Zagłębie Sosnowiec?

Cztery porażki w sezonie, jedno zwycięstwo. Bilans Zagłębia Sosnowiec jest zdecydowanie słabszy, niż zakładano, mimo że w Zagłębiu Dąbrowskim nikt nie planował walki o awans. Jeśli ekipa Krzysztofa Dębka chce się podnieść, musi ograć w Łodzi tamtejszy Widzew, co nie będzie łatwym zadaniem. Bo Widzew kryzys ma już za sobą i zaczyna się powoli rozpędzać. […]
29.09.2020
Weszło
29.09.2020

Chcieli przekupić prezesa Stanowskiego!!! | KTS 7:0 RZĄDZA ZAŁUBICE

Wysoka wygrana w meczu, piwko na trybunach, poczęstunek po zwycięstwie. Czego chcieć więcej? KTS się bawi w lidze, a wy możecie tę zabawę obejrzeć od kulis. Zapraszamy! 
29.09.2020
Weszło
29.09.2020

Karabach Agdam, czyli azerski młot na Ormian. Jak futbol stał się częścią wojny

2014 rok. Karabach Agdam po raz pierwszy dostaje się do fazy grupowej europejskich pucharów. Do tego momentu Azerbejdżan nie tylko nigdy nie uczestniczył w mistrzostwach świata. Ten kraj przez blisko 20 lat rywalizacji na światowej arenie, wygrał zaledwie trzy spotkania w ramach eliminacji do mundialu. Futbolowy Trzeci Świat? Bez dwóch zdań. A jednak to, co […]
29.09.2020
Weszło
29.09.2020

Zbozień: – Przepisy sanitarne to fikcja i pokazówka

– Przepisy sanitarne? Dla mnie fikcja. Pokazówka. Nie jesteśmy w stanie tak idealnie o to zadbać. Dla mnie sytuacja z Błaszczykowskim była absurdalna, śmieszna. Robi sobie zdjęcie z kibicem i nie może wracać z drużyną. A przecież w tygodniu spotyka się albo samemu, albo poprzez rodzinę, setki ludzi, w kolejkach czy gdziekolwiek. Nie jesteśmy w […]
29.09.2020
Weszło
29.09.2020

PRASA. Majewski: Ekstraklasa mnie nie chciała. Nie było zainteresowania

Co dziś słychać w prasie? Oprócz rzeczy poligowych, mamy ciekawą rozmowę z Radosławem Majewskim. – Bo ekstraklasa mnie nie chciała. Nie było żadnego zainteresowania. Miałem jedną konkretną i poważną ofertę, ale z klubu pierwszoligowego, liczącego się w tym sezonie w walce o awans. To był przełom czerwca i lipca. Uznałem, że jest jeszcze wcześnie na […]
29.09.2020
Weszło
29.09.2020

Mroczek: – Prezes Animucki nawet do mnie nie zadzwonił. To było nieeleganckie

– Należymy do kultury zachodniej, a nie białoruskiej, gdzie takie sprawy załatwia się przez układy i układziki. Bo komuś coś przyszło do głowy, zadzwonił do drugiej osoby, a ta osoba nie pytając nikogo, podejmuje taką decyzję. Jako klubowi jest mi przykro, że prezes Ekstraklasy nie znalazł czasu, żeby zadzwonić i przekazać, że chce podjąć taką decyzję. […]
29.09.2020
Weszło
28.09.2020

Najbardziej naiwny zespół Premier League?

Rusza na ciebie z pressingiem Sadio Mane, Roberto Firmino i Mohamed Salah. Linie podań do bocznych pomocników oddzielają Andrew Robertson oraz Trent Alexander-Arnold. Stoisz na piątym metrze od własnej bramki, golkiper jest dwa metry dalej, drugi ze stoperów znajduje się na wyciągnięcie ręki. Co robisz? Wydaje nam się, że jakieś 99,5% piłkarzy świata wywala piłkę […]
28.09.2020
Inne sporty
28.09.2020

W Warszawie da się biegać, czyli jak zorganizowano cztery maratony w… dwa dni

Koronawirus, rzęsisty deszcz i porywisty wiatr – to wszystko nie zatrzymało uczestników 42. PZU Orlen Maratonu Warszawskiego. Impreza, która odbywała się w miniony weekend w stolicy, okazała się równie oryginalna, co udana. Cztery serie po 250 biegaczy. Pierwsza startująca w sobotę o 16, ostatnia w niedzielę o 13. Pomiędzy nimi elita biegnąca o 8 rano, […]
28.09.2020
Weszło
28.09.2020

Stal Mielec doczekała się zwycięstwa, Piast okopuje się na dnie

Mielec świętuje! Od dziś ostatnim zwycięstwem Stali w Ekstraklasie nie jest 4:1 ze Stomilem z 11 maja 1996 roku. Beniaminek jako pierwszy w tym sezonie ligowym pozwolił Piastowi Gliwice na strzelanie goli, do siatki trafił nawet Dominik Steczyk, ale nic to gościom nie dało. Kolejny raz przegrali i nadal zamykają tabelę. Bracia Fornalikowie muszą się […]
28.09.2020
Weszło
28.09.2020

WESZŁOPOLSCY: BIAŁEK, ROKI, PACZUL, MILEWSKI, SŁAWIŃSKI, SZCZYGIELSKI

Poniedziałek, 20:00, czyli czas na kolejną odsłonę „Weszłopolskich” w Kanale Sportowym i Weszło FM. Tym razem w składzie: Jakub Białek, Mateusz Rokuszewski, Paweł Paczul i Leszek Milewski. Kogo dziś gościmy? Jarosława Mroczka, prezesa Pogoni Szczecin, Pawła Tomczyka, dyrektora sportowego Rakowa Częstochowa oraz Damiana Zbozienia, piłkarza Wisły Płock. Nie zabraknie także części poświęconej pierwszej lidze, w […]
28.09.2020
Weszło Extra
28.09.2020

Jak szybko skończyć z graniem i nie żałować? „Zarabiam więcej niż jako piłkarz”

Większość zawodników kończy kariery w sposób mniej więcej kontrolowany. Grają do określonego momentu i wreszcie mówią „dość”, bo już brakuje sił, odzywają się stare kontuzje, zwyczajnie zaczyna im brakować motywacji albo zapalili się do czegoś nowego. Czasami są pechowcy, którzy schodzą z boiska przedwcześnie ze względu na poważne problemy zdrowotne. Wtedy więcej od nich do […]
28.09.2020
Weszło
28.09.2020

Kwiatkowski: „Brzęczek nie ma już gorączki. Nie ma żadnego zagrożenia dla meczów kadry”

– Jerzy Brzęczek przejdzie trzy kolejne testy. Jeśli wynik dalej będzie pozytywny, to też nic złego się nie stanie. To, że trener nie może usiąść na ławce trenerskiej, to nic specjalnego, nic wielkiego, nic zaskakującego, bo są różne sytuacje losowe, które mogą uniemożliwić selekcjonerowi poprowadzenie swojej drużyny z linii. Może być na przykład ukarany czerwoną […]
28.09.2020
Weszło
28.09.2020

Ufland: „Kwarantanna? Na dziś uśrednionym terminem granicznym jest 5 października”

– W tym momencie wszyscy pozostają w izolacji. Również ci, u których stwierdzono wynik negatywny. Zamykamy na cały tydzień budynek administracyjny klubu i stadionowy sklep. Pracownicy przechodzą w tryb pracy zdalnej. Wszystko po to, by mieć pewność, że to ognisko, które się u nas pojawiło będziemy wygaszać – mówił Krzysztof Ufland, rzecznik prasowy Pogoni Szczecin, […]
28.09.2020
Weszło
28.09.2020

Gdzie jedzie sędzia po meczu B klasy w Sosnowcu? Na izbę przyjęć…

Wiadomo, że B klasa to nie są Himalaje futbolu, nawet nie kopiec kreta, czasem trzy podania z pierwszej piłki mogą się przytrafić, jeśli podsumujemy cały sezon. Natomiast to wciąż są duże emocje. Futbol tworzy je wszędzie – niezależnie od poziomu i stawki. Jednak zawsze dobrze, gdy te emocje przekuwają się na coś pozytywnego, a tego […]
28.09.2020