post

Opublikowane 05.01.2017 09:18 przez

Kamil Gapinski

Dlaczego Graciano „Rocky” Rocchigiani niemalże na kolanach prosił Dariusza Michalczewskiego o trzecią walkę? Jaki prezent dostał Artur Partyka od legendarnego Javiera Sotomayora? Czemu dziennikarze nie byli w stanie zrozumieć, co na konferencji po walce z Andrzejem Gołotą bełkotał pod nosem Riddick Bowe? Polski sport pamięta przynajmniej kilka pojedynków, które czasami wykraczały nawet poza ramy typowej rywalizacji. Przedstawiamy naszą subiektywną listę najsłynniejszych potyczek „biało-czerwonych” sportowców w kilku minionych dekadach. Uprzedzając hejt: kolejność przypadkowa.     

Dariusz Michalczewski vs. Graciano Rocchigiani

W latach 90. te pojedynki – chociaż obaj pięściarze nie „chodzili” w wadze ciężkiej – to było coś. Z jednej strony Dariusz Michalczewski, czyli mistrz świata w wadze półciężkiej WBO, z drugiej wieczna nadzieja Niemców Graciano „Rocky” Rocchigiani. Pierwszy do 1996 r. wygrał wszystkie 31 zawodowe walki, drugi przegrał tylko trzy i nigdy przez nokaut. Do premierowego starcia między nimi doszło w Hamburgu. W 7. rundzie Rocchigiani uderza Polaka już po sędziowskiej komendzie „stop”. Michalczewski osuwa się na liny, jest nawet liczony, ale jakoś wstaje. Sędzia uznaje faul i kończy walkę… remisem. Niemiec włoskiego pochodzenia ostatecznie zostaje jednak zdyskwalifikowany, bo w jego organizmie wykryto doping. Mimo to Rocchigiani atakuje Michalczewskiego, że ten po jego feralnym uderzeniu z premedytacją symulował, bo czuł, że przegrywa na punkty.

– W ten sposób bronił się, robił szum, żeby całe zamieszanie – zamiast na jego podejrzenia dopingowe – poszło w moją stronę. Faulował mnie. I obojętne, czy ja bym wtedy wstał, czy nie, był faul – przekonuje w rozmowie z Weszło Michalczewski.

– Pod względem czysto bokserskim nie był to może mój największy rywal, ale to na pewno było show, bo ja byłem z Polski, on z Niemiec itd. Było kontrowersyjnie, trochę się powyzywaliśmy. On zawsze szczekał, ja go kontrowałem. No i za drugim razem już strasznie utarłem mu nosa, a przecież on nigdy wcześniej nie miał nawet nokdaunu. Aż się sam poddał, bo przestraszył się nokautu.      

Wspomniany rewanż odbył się w 2000 r. Hanowerze. „Rocky” pierwszy raz w karierze został posadzony na deskach – mówią dokładnie oparł się o kolano – w 9. rundzie. Do kolejnej już nie wyszedł.

– Przed i po pierwszej walce w ogóle ze sobą nie gadaliśmy, zaczęliśmy dopiero przed rewanżem. Po drugiej walce nieco się zakolegowaliśmy, zdarzyło się nam nawet wypić wódkę – mówi „Tiger”, barwnie opowiadając również o okolicznościach, w których planowano trzeci odcinek ich serialu.

– W 2007 r. byłem na wczasach w północnych Niemczech i przyjechał do mnie z kilkoma grubasami. Wziąłem od nich wtedy 300 tys. euro zaliczki, przygotowywałem się ok. trzech miesięcy, ale oni po jakimś czasie w ogóle nie dawali sygnału w sprawie walki i ostatecznie do niej nie doszło. Wtedy jednak, godząc się na walkę, chciałem mu zrobić dobry uczynek. Miałem za tą walkę dostać chyba dwie „bańki”, gdzie ja zawsze zarabiałem ponad cztery. Pytam go któregoś razu: „Grace, chce ci się jeszcze?”. A on na to: „No muszę, kurwa…”. No dobra, jak musisz to musisz, pomyślałem.

Adam Małysz vs. Sven Hannawald

860x860

Kiedy na początku wieku Małysz nieoczekiwanie wszedł z buciorami do światowej czołówki skoczków narciarskich, jego największym rywalem naturalnie był Martin Schmitt, wówczas gwiazda nr 1 skoczni. Tyle tylko, że Niemiec szybko wymiękł. Niemieckie media, które najbardziej nakręcały wtedy koniunkturę na skoki, nowego idola znalazły w Svenie Hannawaldzie. I była to pasjonująca potyczka. W sezonach 2001/2002 i 2002/2003 Niemiec kończył klasyfikację generalną Pucharu Świata na 2. miejscu za Małyszem. W pierwszym z tych sezonów wygrał też Turniej Czterech Skoczni, kiedy jako pierwszy i jak dotąd jedyny zawodnik w historii zdołał wygrać wszystkie cztery konkursy. Stał się ikoną skoków, chociaż jak pokazały później jego problemy związane z depresją, kompletnie nie potrafił sobie z tym poradzić. 

W Polsce długo był znienawidzony. Publice w Zakopanem bardzo nie podobało się, jak ekspresyjnie cieszył się po udanych skokach, dlatego lżono go, rzucano w niego śnieżkami. Skoro był Niemcem, niektórzy nie mieli nawet oporów, żeby stawiać go na równi z żołnierzami Wehrmachtu czy SS. Sprawy nie ułatwiało też to, że Hannawald ogólnie uchodził za trudnego człowieka.

– Kiedy dobrze mu szło, interesował się tylko sobą i trudno było powiedzieć mu nawet „cześć” – wspominała w „Przeglądzie Sportowym” Adam Małysz.

„(…) Jestem rozczarowany postawą publiczności. Przed paroma dniami odezwały się w Niemczech głosy żebyśmy nie przyjeżdżali do Zakopanego i poświęcili się przygotowaniom do igrzysk. Poszliśmy inną drogą chcąc wyrazić szacunek Adamowi Małyszowi” – napisał Niemiec w oświadczeniu przesłanym do władz FIS po feralnym konkursie w 2002 r., który był wycelowanym prosto w niego festiwalem nienawiści. 

Ostatecznie to sam Małysz zaapelował do momentami wyjątkowo szowinistycznej publiki w Zakopanem, żeby w końcu zaczęto traktować jego rywala tak, jak on sam przyjmowany jest za granicą. Poskutkowało. Kiedy w 2003 r. Hannawald bił rekord Wielkiej Krokwi skacząc 140 metrów, lądował już nie w akompaniamencie wyzwisk, ale braw.

Andrzej Gołota vs. Riddick Bowe

Kolejna walka bokserska w naszym zestawieniu, ale przyznacie, że to pozycja obowiązkowa. W pierwszej walce Andrew prezentuje świetnie, ale fauluje byłego mistrza świata posyłając mu soczyste uderzenie poniżej pasa. Ring po chwili zamienia się w jedną wielką rozróbę, fruwają krzesła, Polak dostaje w głowę radiotelefonem, a jego trener Lou Duva z wrażenia mdleje i osuwa się na ring. Zadyma była tak wielka, że ówczesny burmistrz Nowego Jorku Rudolf Giuliani musiał się ponoć chować w szatni zawodników. Rewanż odbył się kilka miesięcy później w Atlantic City. Chociaż był grudzień, Gołota znów urządza Bowe Wielkanoc i bije go po jajach. Znów zostaje zdyskwalifikowany, chociaż znów walczył kapitalnie i znów prowadził na punkty.     

Podczas rewanżu zaledwie trzy metry od ringu siedział ekspert bokserski Andrzej Kostyra.

– Aż krew tryskała – rzuca już na początku rozmowy z nami szef redakcji sportowej „Super Expressu”.

– Z mojej perspektywy to była najbardziej dramatyczna walka jaką widziałem, a widziałem ich mnóstwo. Tam śmierć praktycznie wisiała nad ringiem, patrzyła i sama zastanawiała się, jak to wszystko się skończy. Obok mnie siedział angielski dziennikarz i cały czas powtarzał tylko: „My God, my God, what a fight, what a fight!”. Mnie od emocji tak trzęsły się ręce, że później nie mogłam odczytać nawet swoich notatek, co nigdy mi się nie zdarzało. Na konferencji prasowej po walce Gołota był tak obity, że ślina ciekła mu z ust, a on tego nie kontrolował, on tego nie czuł. A Bowe miał tak mózg zlasowany od tych ciosów, że jak mówił, to ja kompletnie nic nie rozumiałem. Gdzie angielski znam dobrze… Pytam się siedzącego obok dziennikarza: „Słuchaj, co on mówi?” I on też nie rozumiał. Po tej walce oni obaj nie byli już przecież takimi samymi bokserami. Bowe zwariował, najpierw wstąpił do marines, potem z pistoletem w ręku porwał żonę i dzieci.

Kostyra wspomina, że kilka lat temu pojawił się temat zorganizowania trzeciej walki.

– Umarł jednak śmiercią naturalną, bo specjalnego sensu to nie miało. Z marketingowego punktu widzenia mogło mieć to sens dla Bowe’a, który dziś jest biedakiem, łazi po walkach i rozdaje swoje zdjęcia z autografem, bo przepuścił wszystkie pieniądze – dodaje. – A Gołota nie miał powodów żeby znów walczyć, jest finansowo ustawiony, jest po prostu bogatym człowiekiem. Oczywiście jak na boksera, bo nie ma przecież takiego majątku jak Donald Trump.

06-golota-bowe1

Justyna Kowalczyk vs. Marit Bjoergen

Ten najświeższy i wciąż trwający jeszcze pojedynek można w zasadzie sprowadzić do dwóch słów – zimna wojna. Jeśli ktoś lubi mówić, że kobiety łagodzą obyczaje, powinien prześledzić relacje Justyny Kowalczyk z Norweżką, która powszechnie uznawana jest za najlepszą zawodniczkę w historii kobiecych biegów narciarskich.

O ile wiele sportowych wojenek toczyło się w oparach absurdu, to rywalizacja Kowalczyk z Bjoergen toczyła się w oparach leków wziewnych na astmę. W 2010 r. Polka oskarżyła Norweżkę, że ta swoje kapitalne wyniki osiąga m.in. właśnie dzięki stosowaniu leków, które figurowały na liście środków zakazanych Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). Bjoergen broniła się, że naprawdę jest chora, pokazując też pozwolenie na stosowanie specyfiku wydane przez FIS. Dyskusja, czy lek poprawiał wydolność organizmu biegaczki, trwała latami. Obie panie zaczęły wzajemnie się atakować, co szybko podłapały też media w obu krajach.

– Mogłabym ją poznać, gdybym tylko chciała. Wiem jednak, że w ostatnich latach wielokrotnie obrzucała mnie błotem, dlatego nie wiem, czy chcę ją poznać – mówiła w wywiadach Bjoergen o Kowalczyk.

– Nie ma między nami przyjaźni, ani wielkiej sympatii. Jest obojętność, a zawodowo szacunek – mówiła z kolei nasza zawodniczka.

Ich relacje przypominały sinusoidę. Raz traktowały się bardzo ostro, by innym razem wymieniać się – chociaż kurtuazyjnymi – to jednak komplementami. Raz mówiły, że gdyby jednej z nich nie było, druga byłaby o wiele zdrowsza, by za chwilę przyznawać, że wygrana bez rywalizacji z największą konkurentką byłaby mniej warta. Tak czy inaczej, ich relacje już zawsze będą postrzegane przez pryzmat tamtej feralnej astmy.

Tym bardziej, że kilka miesięcy temu w Norwegii wybuchał bomba – okazało się, że niektóre tamtejsze gwiazdy gwiazdy biegów faktycznie sięgały po leki na astmę niemalże jak po tik-taki, chociaż nigdy na nią nie chorowały (Bjoergen akurat w rzeczywistości ma stwierdzoną astmę, więc nic jej nie udowodniono). Norweskie media musiały więc odszczekać swoją krytykę względem Kowalczyk, a tamtejsze środowisko narciarskie zmierzyć się z największym skandalem w swojej historii. 

Zapominając jednak o aferze medycznej, rywalizacja obu pań przeniosła biegi narciarskie na zupełnie inny poziom. Mówimy przecież o zawodniczkach, które razem mają w dorobku piętnaście medali igrzysk olimpijskich, trzydzieści z mistrzostw świata, osiem Kryształowych Kul za Puchar Świata i pięć wygranych w Tour de Ski.

Artur Partyka vs. Javier Sotomayor

Javier-Sotomayor-File-Photo

Skok wzwyż trudno nazwać dyscypliną, która aż ocieka od emocji, ale i tam bywało gorąco. Rywalizacja Partyki z Kubańczykiem była swego czasu jedną z najciekawszych na stadionach lekkoatletycznych. Dla Polaka Sotomayor był sportowym koszmarem, bo w dużej mierze właśnie przez niego nigdy nie zdobył złotego medalu igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata. Kubańczyk sprzątnął mu sprzed nosa wygrane w Barcelonie w 1992 r. (AP zdobył brąz) i MŚ w 1993 i 1997 r. (w obu przypadkach Polak musiał zadowolić się srebrem).

– W całej karierze wygrałem z nim może siedem-osiem razy, a on ze mną na pewno kilkadziesiąt. Z tym że kiedy był w naprawdę wysokiej formie, lepszy byłem jedynie dwa-trzy razy. Maksymalnie. Strasznie go „pogoniłem” na igrzyskach w Atlancie, halowych mistrzostwach świata w 1991 r. i kilku mityngach. Zawsze musiał się ze mną liczyć szczególnie na tych dużych imprezach, bo potrafiłem się na nie bardzo dobrze przygotować. Tam rywalizacja między nami była szczególnie napięta. Generalnie jednak wygranie z nim w latach 90., to było jakby dziś wygrać niemalże z Usainem Boltem – mówi Weszło Artur Partyka.

Wystarczy wspomnieć, że ustanowiony przez Kubańczyka w 1993 r. w Salamance rekord świata – czyli 2,45 m – wciąż nie został jeszcze pobity.

– Jakiejś bliskiej zażyłości między nami jednak nie było, po prostu tolerowaliśmy się. Być może też dlatego, że była między nami bariera językowa, bo Sotomayor dopiero później zaczął trochę mówić po angielsku. No i Kubańczycy byli wtedy z wiadomych politycznych względów strasznie pilnowani, dopiero pod koniec lat 90. atmosfera wokół nich nieco się rozluźniła. Sotomayor lubił jednak przyjeżdżać do Polski na mityngi w Spale. Zresztą tradycją przyjazdu całej ekipy kubańskiej do naszego kraju zawsze było to, że co roku przywozili ze sobą doskonałe cygara, co było później jedną z głównych atrakcji bankietów po zawodach – śmieje się Partyka.

Kubańczyk miał też jednak drugą twarz – w pewnym momencie gustował w kokainie i nandrolonie. Partyka: – Te dwie wpadki dopingowe położyły się cieniem na jego karierze. Zachwiały jego wcześniejszymi dokonaniami, którymi tak nas szokował.

RAFAŁ BIEŃKOWSKI      

Weszło
30.11.2021

Introwertyczność dyrektora Kucharskiego nie pomaga Legii

We wtorkowej prasie kolejny ciekawy tekst o sytuacji w Legii Warszawa, interesująca debata o wysiłku sportowców i sporo ligowych spraw. PRZEGLĄD SPORTOWY Zdaniem Andrzeja Juskowiaka, gdyby nie Copa America, Messi nie miałby szans na zdobycie Złotej Piłki za 2021 rok. Myślę, że Złota Piłka należała się Robertowi Lewandowskiemu. Za rekordy, które pobił. Zdobycie 41 bramek […]
30.11.2021
Weszło
29.11.2021

Messi docenił bardziej niż France Football

Najpierw pomyślałem, że najlepszy był wywiad z Jackiem Kurowskim w połowie gali Ballon d’Or. Bo świat może się gdzieś tam jeszcze zastanawia, a my już wiemy wszystko. Robert bez dyplomacji, bez mydlenia oczu, z chłodem strzelającego biathlonisty, zapytany o Złotą Piłkę odpowiada, że wiecie, przyjechałem tutaj po dobrą zabawę. A tak w ogóle to w […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Ponadczasowy piłkarz w subiektywnym świecie ocen

Nadeszła wiekopomna chwila. Pierwszy piłkarz w historii zwyciężył w plebiscycie Złotej Piłki po raz siódmy. Ukłony dla Leo Messiego, dla którego sama nominacja i znalezienie się w roli kandydatów jest rzeczą tak oczywistą, jak dla przeciętnego człowieka poranne zakupy w piekarni. Począwszy od 2007 roku, Messi tylko raz nie znalazł się w pierwszej trójce plebiscytu, […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Le cabaret? Na pewno jakiś niesmak

Niestety: Robert Lewandowski nie otrzymał Złotej Piłki za rok 2021. Możemy się pocieszać, że mamy kolejne podium – po Deynie i Bońku – ale wiadomo, że chciało się czegoś więcej. Co gorsza – mamy prawo powiedzieć, że nie tylko „chciało”, ale też się „należało”, bo Lewandowski przeżywa kapitalny czas swojej kariery. A Leo Messi? No […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Złota Piłka 2021 LIVE: Robert Lewandowski, Leo Messi, a może sensacja?

To jest ten wieczór, który może przynieść polskiej piłce wiele radości. Niebawem poznamy ostateczne rozstrzygnięcie konkursu Złotej Piłki – najbardziej medialnego plebiscytu w świecie futbolu. Na ten moment faworytem mediów pozostaje Leo Messi, lecz do momentu werdyktu wiele się jeszcze może wydarzyć. Będziemy z wami przez całą galę finałową – poznamy rozstrzygnięcia dotyczące nie tylko […]
29.11.2021
Inne sporty
29.11.2021

„Będą grać w tenisa”. Jak Richard Williams doprowadził na szczyt Venus oraz Serenę?

Wychował się w czasach, kiedy potyczki na tle rasowym były na porządku dziennym. Wracał do domu z metalowym kołkiem wbitym w nogę, przeżył śmierć kumpla, który został zamordowany przez Ku Klux Klan. Lata później zostawił swoją rodzinę, żonę i piątkę dzieci. A potem uznał, że jego kolejne córki zostaną tenisistkami. Miał plan, który zrealizował w […]
29.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Weszło
19.11.2021

Ekstraklasa, Milan i Szkocja. Czy ze stówki zrobimy pięć tysięcy?

A dajcie spokój z tymi przerwami reprezentacyjnymi. Więcej nerwów z tego niż faktycznej frajdy. Wraca Ekstraklasa, wraca typowanie lig zagranicznych. Dzisiaj zebraliśmy pięć zdarzeń, które są całkiem realne z uwagi na ostatnią formę wybranych zespołów. Przy odrobinie fartu w Fuksiarzu ze stówki można zrobić ponad pięć tysięcy – o ile proponowane przez nas zdarzenia wejdą. […]
19.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
15.11.2021

Pięć stówek ze stówki. Dziś stawiamy na Danię, Włochy i gole w meczu Polski

Przed nami kolejny bardzo fajny dzień z eliminacjami do mistrzostw świata. Daniem głównym jest rzecz jasna mecz reprezentacji Polski z Węgrami, ale prócz niego też znajdzie się kilka smakowitych kąsków. Mówimy o pozycjach i do oglądania, i do obstawiania. Dzisiaj próbujemy ze stówki zrobić pięć, oczywiście u naszych kumpli z Fuksiarza.  A w przypadku nowych […]
15.11.2021
Inne sporty
29.11.2021

„Będą grać w tenisa”. Jak Richard Williams doprowadził na szczyt Venus oraz Serenę?

Wychował się w czasach, kiedy potyczki na tle rasowym były na porządku dziennym. Wracał do domu z metalowym kołkiem wbitym w nogę, przeżył śmierć kumpla, który został zamordowany przez Ku Klux Klan. Lata później zostawił swoją rodzinę, żonę i piątkę dzieci. A potem uznał, że jego kolejne córki zostaną tenisistkami. Miał plan, który zrealizował w […]
29.11.2021
Formuła 1
29.11.2021

Zmarł sir Frank Williams. Jak stał się legendą Formuły 1?

Sir Frank Williams w Formule 1 był obecny już od końca lat sześćdziesiątych. Przeżył w tym sporcie wszystko – od wielkich triumfów, po ogromne rozczarowania. Bolidami sygnowanymi jego nazwiskiem jeździli najlepsi kierowcy w historii, tacy jak Alain Prost, Nigel Mansell czy Ayrton Senna. Choć ten ostatni zaledwie przez kilka miesięcy, a z jego śmiercią Williams […]
29.11.2021
Inne sporty
28.11.2021

Drugi mecz, druga porażka. Pierwsze koty za płoty kadry Milicica

Zmienił się trener kadry polskich koszykarzy, zmieniły się realia. Jeszcze parę miesięcy temu po dwóch porażkach z rzędu, z Izraelem oraz osłabionymi Niemcami, mielibyśmy wyjątkowo nietęgie miny. Obecnie jednak musimy być bardziej wyrozumiali. I zdawać sobie sprawę, że odmłodzona kadra nie będzie faworytem w większości rozgrywanych spotkań. Choć dzisiaj, w meczu z niemiecką kadrą, do […]
28.11.2021
Inne sporty
28.11.2021

Przedziwna niedziela w Kuusamo. I bardzo nieudana dla Polaków

Zaczęło się od pecha Ryoyu Kobayashiego, wczorajszego triumfatora, który otrzymał pozytywny wynik testu na koronawirusa, co wykluczyło go z niedzielnej rywalizacji. Potem mieliśmy wpadkę Halvora Egnera Graneruda, który nie przeszedł kwalifikacji. W końcu obejrzeliśmy loteryjny, rwany konkurs. O ile jeszcze pierwszą serię dało się przeżyć (choć złe warunki nie oszczędziły kilku skoczków, w tym Kamila […]
28.11.2021
Inne sporty
28.11.2021

And the new… George Kambosos mistrzem świata wagi lekkiej!

W wypowiedziach przed walką Teofimo Lopez (16-1, 12 KO) głosił, że nie zamierza zabić George’a Kambososa (20-0, 10 KO), gdyż jego rywal ma rodzinę i dzieci. Posiadacz mistrzowskich pasów federacji IBF, WBA, WBO i WBC Franchise w wadze lekkiej zapowiadał natomiast, że „zaledwie” skręci mu kark. I choć z całych sił próbował zrealizować swój plan, […]
28.11.2021
Inne sporty
27.11.2021

Kobayashi poza zasięgiem. Polacy? Nadal słabo

To był już trzeci konkurs Pucharu Świata w tym sezonie i po raz trzeci zawody wygrał inny skoczek. Nie zmienia się niestety sytuacja Polaków – w drugiej serii po raz kolejny znalazło się ich ledwie dwóch. Tym razem byli to ci, po których się tego spodziewaliśmy, czyli Piotr Żyła i Kamil Stoch. Jednak na ten […]
27.11.2021
Inne sporty
30.06.2021

Testujemy Hierro V6 – nowe buty trailowe od New Balance

Wystartuj w biegu górskim, a asfalt przestanie cię kręcić. Na przestrzeni ostatnich lat znajomi zawodnicy wiele razy powtarzali mi to zdanie. Nie skusiłem się na ich sugestie, głównie dlatego, że po prostu lubię brać udział w miejskich wyścigach. Niezależnie od tego, zdarza mi się trenować w górach. Wam pewnie też. Co więcej, jestem przekonany, że […]
30.06.2021
Inne sporty
05.03.2021

Kraft mistrzem świata w Oberstdorfie. Żyła znów najlepszy z Polaków – był czwarty

Tym razem nie było niespodzianki. Uważany przez wielu za faworyta mistrzostw świata na dużej skoczni Stefan Kraft wywalczył tytuł. Zdobył go w identycznym stylu, jak Piotr Żyła na normalnym obiekcie – był liderem po pierwszej serii i to prowadzenie udało mu się utrzymać. Niestety, poza zawodnikiem z Wisły Biało-Czerwoni byli dziś dla rywali tłem. Żyła […]
05.03.2021
Inne sporty
28.12.2020

Polscy skoczkowie nie wystąpią w pierwszym konkursie Turnieju Czterech Skoczni!

2020 rok dał nam wszystkim wiele razy po mordzie, ale dzisiejszy strzał jest jednym z najboleśniejszych, jakie otrzymaliśmy w minionych, popieprzonych miesiącach. Reprezentanci Polski nie wystartują w pierwszym konkursie Turnieju Czterech Skoczni, w Oberstdorfie! Czy Dawid Kubacki obroni tytuł sprzed roku? A może Kamil Stoch nawiąże swoimi występami do najlepszych lat? Zapewne niejeden wujek poruszał […]
28.12.2020
Inne sporty
28.09.2020

W Warszawie da się biegać, czyli jak zorganizowano cztery maratony w… dwa dni

Koronawirus, rzęsisty deszcz i porywisty wiatr – to wszystko nie zatrzymało uczestników 42. PZU Orlen Maratonu Warszawskiego. Impreza, która odbywała się w miniony weekend w stolicy, okazała się równie oryginalna, co udana. Cztery serie po 250 biegaczy. Pierwsza startująca w sobotę o 16, ostatnia w niedzielę o 13. Pomiędzy nimi elita biegnąca o 8 rano, […]
28.09.2020
Inne sporty
25.09.2020

Bieg, którego nie zatrzymał stan wojenny. Startuje kolejna edycja PZU Orlen Maratonu Warszawskiego

PZU Orlen Maraton Warszawski to od zawsze była impreza, której uczestnicy potrafili sobie radzić z przeciwnościami losu. Bieg odbył się nawet w stanie wojennym, a w 2002 roku, gdy wydawało się, że przez problemy organizacyjne nie uda się go przeprowadzić, zawodnicy skrzyknęli się w Parku Saskim i zaliczyli królewski dystans. Koronawirus też ich nie zatrzymał, […]
25.09.2020
Weszło
14.08.2020

„Góry” w Warszawie, czyli nowoczesny trening, który pomoże biegaczom i triathlonistom poprawić wyniki

Chcesz zbudować odpowiednią formę na maraton albo inny, chociażby triathlonowy start, wyjedź w góry. Jeśli potrenujesz kilka tygodni na właściwej wysokości, efekty muszą przyjść. Te dwa zdania to oczywiście nadal prawda, ale… nie do końca. Albowiem świat biegów i triathlonu, podobnie jak chociażby ten piłkarski, ewoluuje. Dlatego wypracowanie wysokiej dyspozycji nie jest już połączone wyłącznie […]
14.08.2020
Liczba komentarzy: 12
Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
wodz1979
wodz1979 (@wodz1979)
4 lat temu

Fajny artykuł, naprawdę lepsze to weszło teraz! A walkę Andrew, właściwie walki i legendarne, nieprzespane noce zasługują na osobny, porządny i długi artykuł. Dla potomnych 🙂

Lewacki Wywrotowiec
Lewacki Wywrotowiec (@lewacki-wywrotowiec)
4 lat temu

Krzysztof Stanowski vs Real Madryt

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
4 lat temu

Treść usunięta

lightsout
lightsout (@lightsout)
4 lat temu

jak usunąć komentarz ???

Mariusz Janusz
Mariusz Janusz (@mariusz-janusz)
4 lat temu

Na wyróżnienie zasługuje też nierówna, aczkolwiek szlachetna walka 'kibiców’ Legii z UEFA i jej organami dyscyplinarnymi. Na pewno trwa dłużej niż rywalizacja Adasia ze Svenem.

Bring_ Back _The _90s
Bring_ Back _The _90s (@bring_-back-_the-_90s)
4 lat temu

dobre to.
wincyj w ten desen.

Bring_ Back _The _90s
Bring_ Back _The _90s (@bring_-back-_the-_90s)
4 lat temu

co do Golota-Bowe to chyba jednak Bowe sie slinil na Konfie.Na bank nie mogl gadac bo mial kisiel zamaist mozgu od ciosow,Golota fizycznie tyylko byl wyniszczony,mowil normalnie,nie slinil sie.
Z Marines zgoda,jebaniec zapisal sie do Army,ale po kilku dniach mu przeszlo 😀
Kto nie widzial tych walk to predko na YT!

tomasz_uchciok
tomasz_uchciok
4 lat temu

No, jak tak ma wyglądać nowe Weszło, to ja to kupuję

Janusz Bodziony
Janusz Bodziony (@janusz-bodziony)
4 lat temu

Odwieczna walka synalka mamusi która sobie tylko wiadomym sposobem wkręciła go do redakcji w wieku 13-14 lat (?) – ciekawe że wtedy redaktorem był Zarzeczny : >, człowiek który zawsze był – tzn chciał być Kutalończykiem i ma skryte gejowskie fantazje odnośnie Messiego (nawet syn został imiennikiem) vs Real Madryt

milosh
milosh (@milosh)
4 lat temu

Bowe – Gołota, pamiętam jakby to było wczoraj.

ale ten czas zapierdala.

PawelGRZ
PawelGRZ (@pawelgrz)
4 lat temu

Dodałbym Gollob – Pedersen i Małachowski – Hartingowie

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
4 lat temu

Treść usunięta

Suche Info
30.11.2021

Włoski dziennikarz umieścił Lewandowskiego poza podium

W Internecie pojawia się coraz więcej informacji na temat głosów oddawanych w plebiscycie Złotej Piłki, którą wygrał wczoraj Leo Messi. Tym razem swoimi głosami na Twitterze podzielił się włoski dziennikarz Paulo Condò. W głosowaniu brało udział 185 dziennikarzy z całego świata. Condò był jedynym włoskim dziennikarzem uprawnionym do oddania głosów. Na co dzień pracuje dla […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Ronaldo odpowiada redaktorowi naczelnemu France Football

Cristiano Ronaldo uderzył w redaktora naczelnego France Football, który stwierdził wcześniej, że jedynym celem Ronaldo jest posiadanie większej liczby Złotych Piłek od Leo Messiego, co rzekomo usłyszał od samego Portugalczyka. Ronaldo zabrakło na wczorajszej gali Złotej Piłki, którą wygrał Argentyńczyk. Piłkarz Manchesteru United zajął szóste miejsce w głosowaniu. – Ronaldo ma tylko jedną ambicję i […]
30.11.2021
Weszło
30.11.2021

Introwertyczność dyrektora Kucharskiego nie pomaga Legii

We wtorkowej prasie kolejny ciekawy tekst o sytuacji w Legii Warszawa, interesująca debata o wysiłku sportowców i sporo ligowych spraw. PRZEGLĄD SPORTOWY Zdaniem Andrzeja Juskowiaka, gdyby nie Copa America, Messi nie miałby szans na zdobycie Złotej Piłki za 2021 rok. Myślę, że Złota Piłka należała się Robertowi Lewandowskiemu. Za rekordy, które pobił. Zdobycie 41 bramek […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Boniek o Złotej Piłce: Formuła się wyczerpała i trzeba ją zmienić

Mnóstwo ludzi ze świata futbolu komentuje wczorajsze wydarzenia z gali Złotej Piłki. Swoimi refleksjami na ten temat podzielił się również były prezes PZPN, Zbigniew Boniek. Już wczoraj na antenie Kanału Sportowego wspominał, że jego zdaniem Leo Messiego nie powinno być w czołowej trójce plebiscytu. Po zwycięstwie Argentyńczyka dodał, że jego formuła się wyczerpała.  Wczoraj Boniek […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Maciej Iwański wskazał Messiego dopiero na trzecim miejscu

Złotą Piłkę za 2021 rok zdobył wczoraj Leo Messi, który wyprzedził Roberta Lewandowskiego o 33 głosy. W tym roku w głosowaniu brało udział 185 dziennikarzy z całego świata. Polskę reprezentował dziennikarz TVP Sport Maciej Iwański, który od wielu lat głosuje w plebiscycie Złotej Piłki.  Iwański był jednym z komentatorów wczorajszej gali na antenie TVP. Pod […]
30.11.2021
Suche Info
30.11.2021

Lineker: Lewandowskiemu powinna być przyznana nagroda za 2020 rok

Pojawia się coraz więcej komentarzy w związku z wczorajszą galą Złotej Piłki, na której po najcenniejszą nagrodę sięgnął Leo Messi. Argentyńczyk w swojej przemowie zwrócił się do Roberta Lewandowskiego i powiedział, że Polak zasługuje na Złotą Piłkę za 2020 rok i ma nadzieje, że jeszcze ją dostanie. Na Twitterze swoją zgodę z tą opinią wyraził […]
30.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Rzeczniczka Lewandowskiego: Osiągnięcia piłkarskie nie są najważniejszym kryterium

Piotr Koźmiński, dziennikarz „Wirtualnej Polski” jest w Paryżu na gali „Złotej Piłki”. Po tym, jak okazało się, że nagrodę wygrał Leo Messi, porozmawiał z obozem Roberta Lewandowskiego. Komentarz w sprawie wyników gali wygłosiła jego rzeczniczka, Monika Bondarowicz. – Drugie miejsce wskazuje jak wielu dziennikarzy też widzi w Robercie Lewandowskim najlepszego piłkarza 2021 roku. Bardzo za […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Messi docenił bardziej niż France Football

Najpierw pomyślałem, że najlepszy był wywiad z Jackiem Kurowskim w połowie gali Ballon d’Or. Bo świat może się gdzieś tam jeszcze zastanawia, a my już wiemy wszystko. Robert bez dyplomacji, bez mydlenia oczu, z chłodem strzelającego biathlonisty, zapytany o Złotą Piłkę odpowiada, że wiecie, przyjechałem tutaj po dobrą zabawę. A tak w ogóle to w […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Nieoficjalnie: Messi wyprzedził Lewandowskiego o 33 głosy

Wiadomo już, że Lionel Messi został najlepszym piłkarzem świata po raz siódmy. W 2021 roku, zdaniem „France Football”, był lepszy od Roberta Lewandowskiego. Pojawiają się już pierwsze, póki co nieoficjalne, informacje dotyczące liczby punktów czołówki plebiscytu. Według nich Argentyńczyk wygrał o 33 głosy. Choć werdykt w sprawie „Złotej Piłki” już znamy, szczegóły dotyczące liczby punktów, […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Lewandowski najlepszym Polakiem w historii

Robert Lewandowski zajął drugie miejsce w plebiscycie „France Football”, co jest najlepszym wynikiem polskiego zawodnika w historii. Dotychczas na podium stawali jedynie dwaj zawodnicy z naszego kraju: Zbigniew Boniek oraz Kazimierz Deyna. Najlepszym wynikiem Lewandowskiego było natomiast czwarte miejsce, które zajął w 2015 roku. Napastnik reprezentacji Polski już po raz szósty zagościł w gronie wyróżnionych […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Messi do Lewandowskiego: Zasługujesz, żeby mieć w domu tę nagrodę

Lionel Messi po raz siódmy zwyciężył w plebiscycie „Złota Piłka”. „France Football” przyznała także nagrodę pocieszenia – tytuł napastnika roku – Robertowi Lewandowskiemu. Argentyńczyk przyznał, że Polak zasługiwał na zwycięstwo. – Wszyscy wiemy, że zasługujesz na to, żeby mieć w domu tę nagrodę. Gdyby nie pandemia, to by się udało – powiedział zawodnik PSG odbierając nagrodę. Co […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Ponadczasowy piłkarz w subiektywnym świecie ocen

Nadeszła wiekopomna chwila. Pierwszy piłkarz w historii zwyciężył w plebiscycie Złotej Piłki po raz siódmy. Ukłony dla Leo Messiego, dla którego sama nominacja i znalezienie się w roli kandydatów jest rzeczą tak oczywistą, jak dla przeciętnego człowieka poranne zakupy w piekarni. Począwszy od 2007 roku, Messi tylko raz nie znalazł się w pierwszej trójce plebiscytu, […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Lionel Messi wygrywa po raz siódmy!

Niby człowiek wiedzioł, a jednak się łudził. Czyli poznaliśmy wyniki „Złotej Piłki” za rok 2021. W plebiscycie zwyciężył Lionel Messi. Robert Lewandowski zajął drugie miejsce w głosowaniu, a podium uzupełnił mistrz Europy – Jorginho. Jak wyglądają pełne wyniki plebiscytu? Tegoroczna edycja plebiscytu była już 65. w historii. Zwycięstwo Leo Messiego oznacza, że Argentyńczyk w pojedynkę […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Le cabaret? Na pewno jakiś niesmak

Niestety: Robert Lewandowski nie otrzymał Złotej Piłki za rok 2021. Możemy się pocieszać, że mamy kolejne podium – po Deynie i Bońku – ale wiadomo, że chciało się czegoś więcej. Co gorsza – mamy prawo powiedzieć, że nie tylko „chciało”, ale też się „należało”, bo Lewandowski przeżywa kapitalny czas swojej kariery. A Leo Messi? No […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Gianluigi Donnarumma najlepszym bramkarzem

„Złota Piłka” to nie tylko główna nagroda, ale też kilka pobocznych trofeów. Wiemy już, że najlepszym piłkarzem do lat 21 został Pedri, a co dalej? Nagroda Lwa Jaszyna dla bramkarza roku. Otrzymał ją mistrz Europy 2020 i zawodnik PSG – Gianluigi Donnarumma. Włoski golkiper rozpoczynał rok jako bramkarz Milanu, jednak latem trafił do PSG. Jego […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Alexia Putellas zawodniczką roku

Gala „Złotej Piłki” rozkręca się. Właśnie poznaliśmy laureatkę nagrody dla najlepszej piłkarki 2021 roku. Sięgnęła po nią Alexia Putellas, zawodniczka FC Barcelony. 27-letnia Putellas rozpoczynała karierę w Espanyolu, potem grała dla Levante, a od blisko dekady reprezentuje Barcelonę. W 2021 roku Hiszpanka wygrała Ligę Mistrzów kobiet, ligę hiszpańską oraz puchar kraju. Jest ofensywną pomocniczką lub […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Lewandowski: Nie ma zaskoczenia, przyjechałem się dobrze bawić

Robert Lewandowski został wybrany najlepszym napastnikiem 2021 roku w plebiscycie „France Football”. Podczas gali „Złotej Piłki” kapitan reprezentacji Polski porozmawiał z reporterem TVP, Jackiem Kurowskim. Jak ocenia swoje osiągnięcie? – Przyjechałem tu po to, żeby się dobrze bawić. To jakaś odskocznia. Nie jestem zaskoczony, żadnych niespodzianek nie ma – stwierdził zawodnik Bayernu Monachium. – Czasami nie do końca […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Robert Lewandowski napastnikiem roku

„France Football” to jednak są gagatki. Rok temu stwierdzili, że nie będą przyznawali żadnej nagrody. Teraz wymyślili sobie, że zamiast jednej nagrody będzie ich kilka. Robert Lewandowski został wybrany „napastnikiem roku”. Pozostaje zadać pytanie: czy to w jakikolwiek sposób może zrekompensować „Złotą Piłkę„? Przed dzisiejszą galą Francuzi zapowiadali, że wszyscy kibice będą zadowoleni. Niektórzy przeczuwali, […]
29.11.2021