post Avatar

Opublikowane 14.12.2016 10:16 przez

redakcja

„Zapiski oficera Armii Czerwonej” Sergiusza Piaseckiego we wszystkich opisach jawią się jako satyra na człowieka sowieckiego, człowieka o mózgu tak do głębi sformatowanym, że nawet namacalne dowody fałszywości komunistycznej propagandy nie są w stanie zbić go z tropu. Chmury są u niego zawsze czarne jak myśli burżuazji, słońce jasne jak uśmiechnięte oblicze Józefa Stalina.

Polska jest biedna, bo nie ma „woszebijek” i kompletnie nie trafiają do niego tłumaczenia, że ludzie nie mają tu wszy.
Polska wyzyskuje robotników i to wcale nie znaczy, że najbiedniejszy polski robotnik żyje lepiej niż sowiecki burżuj.

Fakty są zawsze na korzyść wielkiego Stalina, a jeśli nie są – to bardzo, bardzo źle dla faktów.

Potężnym ciosem naszej żelaznej, czerwonej pięści rozgromiliśmy litewskich, faszystowskich ministrów i kapitalistów. A sam ich prezydent gdzieś uciekł. Ale od tego są nasze orły z NKWD, żeby go odnaleźć i na zawsze unieszkodliwić. Co prawda walk wielkich nie było. I – zdaje mi się – w ogóle bez tego się obeszło, bo wystarczyło ultimatum, postawione przez nasz rząd krwiożerczym pachołkom anglo-amerykańskiego kapitalizmu, i całe ich państwo rozsypało się jak stara beczka, z której spadły obręcze.

Tak: wielka i potężna jest nasza matka ROSJA i nikt nigdy nie będzie mógł jej sprzeciwić się. W taki to sposób, po trochu, wykończymy wszystkich burżujów i kapitały ich sobie pozabieramy. Pięknie!

Ja, na przykład, dlaczego nie mógłbym być znacznym kapitalistą? Czego mi do tego brakuje? Tylko dużo pieniędzy. A jak pieniądze capnę, to też potrafię co dzień jeść kiełbasę w większych ilościach, kupić jeszcze ze trzy zegarki i butów z cholewami kilka par.

Uważam że to szalenie ważna lektura, nie tylko ze względu na bagaż doświadczeń samego Piaseckiego, który opisał psychikę oficera radzieckiego na podstawie własnych doświadczeń z tymi zbrodniarzami, ale z uwagi na ponadczasową krytykę klapek na oczach. Zapewne w najgorszych snach Piasecki nie przewidział, że z tym sowieckim sformatowaniem mógłby się spotkać na dowolnej polskiej ulicy w 2016 roku, po 26 latach istnienia wolnej Polski.

Obie strony naszej okazałej barykady mają bowiem ugruntowaną opinię i zdanie na dowolny temat niezależnie od faktów czy okoliczności. Są w stanie w tym samym wywiadzie bezlitośnie rozprawiać się ze Stanisławem Piotrowiczem, jednocześnie wskazując na niejednoznaczność decyzji z lat sześćdziesiątych u Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej. Są w stanie w tym samym wywiadzie żądać bezwzględnego i bezapelacyjnego szacunku dla Lecha Wałęsy jednocześnie Andrzeja Gwiazdę czy Macierewicza właśnie wyzywając od oszołomów. Odmawiają prawa do krytyki Frasyniuka, Michnika czy Borusewicza z uwagi na ich piękne życiorysy z czasu walki z komuną, jednocześnie bezlitośnie butując internowanych i więzionych, którzy dziś znajdują się po tej drugiej stronie.

Zero tolerancji dla wszystkich sługusów poprzedniego systemu – krzyczą jedni, jednocześnie tłumacząc swoich działaczy z przeszłością w tymże systemie „trudnym czasem”. Nie mają grama zrozumienia dla strażaków, którzy ukończyli szkołę oficerską MSW, za to tonami wyrozumiałości obsypują „swojego” komunistycznego prokuratora. – Niech Piotrowicz złoży mandat! – odpowiadają drudzy, niczego zdrożnego nie widząc w mandacie Marcina Święcickiego chociażby.

Zresztą, właśnie wczoraj, 13 grudnia, można było zobaczyć w pełnej krasie „dynamikę postrzegania sytuacji”. Kiszczak czy Jaruzelski do niedawna byli wskazywani przez pewne środowiska jako ludzie honoru. Te same środowiska wczoraj były gotowe „szukać pały” na ich tyłki. Kilkaset metrów dalej „precz z komuną” krzyczeli chroniczni antykomuniści rozdzierający szaty w obronie prokuratora z PRL-u.

Przestało już chodzić o jakiekolwiek ideały, demokrację, antykomunizm, socjalizm, liberalizm, cokolwiek. Chodzi tylko o to, czy jesteś nasz, czy ich. Jak nasz – to w pewnym okresie swego życia musiałeś stanąć przed bardzo trudnymi dylematami. Jak ich – to jesteś komuchem (opcjonalnie: pieprzonym). A to przecież wierzchołek. Feministki przekonują: nie możesz wypowiadać się o ciąży, jeśli nie jesteś kobietą. Chyba że na ich kongresie akurat jest jakiś facet popierający ich tezy, wtedy już tak. Magdalena Środa krzyczy, że żadnej kobiety nie można traktować przedmiotowo, po czym sama ciska gromy, że jej przeciwniczka polityczna jest tylko marionetką Kaczyńskiego.

Jedni i drudzy będą przekonywać, że „muzycy do śpiewania, aktorzy do grania” w przypadku krytyki ich opcji ze strony muzyka czy aktora. Jednocześnie będą pierwsi biec przed odbiornik, by posłuchać pochwał, jeśli na takie zdecyduje się muzyk czy aktor. „Niech ten Stuhr się weźmie za granie” – krzykną jedni, po czym otworzą gazetę przeczytać z wypiekami wywiad z Redbadem Klijnstrem. – Rewiński niech wraca na emeryturę! – odpowie druga strona, dalej łapczywie chłonąc wszystko, co na temat polityki ma do powiedzenia Krystyna Janda.

Znajdą tysiąc usprawiedliwień dla gaf Petru, jednocześnie dziesiąty rok grzejąc „czarne jest czarne” Jarosława Kaczyńskiego.

Znajdą sto powodów, by wybronić Misiewicza, jednocześnie cały czas krytykując nepotyzm PO.

Nie zadrży im ręka przy tropieniu manipulacji TVN-u, choć sami śledzą do granic jednostronne TVP.

Nie zawahają się wytknąć błędu Rafała Ziemkiewicza, choć jak w obrazek patrzą w zagubionego Tomasza Lisa.

Właściwie powoli trudno ich odróżniać. Zauważył to fotograf Jakub Szymczuk na wczorajszym „Clash of Titans”, spotkaniu dwóch manifestacji, KOD i PiS. Po obu stronach starsi ludzie. Po obu podobne hasła. Przez moment nawet ten sam repertuar – „precz z komuną”, a następnie hymn.

Tylko dla jednych noc była czarna jak sumienie Kaczyńskiego, a dla drugich mroczna niczym dusza Rzeplińskiego.

***

Dziesięć lat temu zapytany o swoje plany na 2016 rok pewnie powiedziałbym: piękna żona, uroczy syn, praca przy piłce nożnej.

Zastanawiam się ile osób mogło tak odpowiadać w latach sześćdziesiątych czy siedemdziesiątych. Przed grudniem 1970, przed stanem wojennym, przed wydarzeniami, które złamały ich kariery, często sumienia, w wielu przypadkach życie.  O 17-letnim Emilu Barchańskim, 19-letnim Grzegorzu Przemyku, wielu innych.

Tu już od słów lepsza jest cisza.

Opublikowane 14.12.2016 10:16 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Włochy
15.01.2021

To był nokaut. Lazio zmiażdżyło Romę w derbach Wiecznego Miasta

Roma do dzisiejszych derbów Rzymu przystępowała z trzeciego, a Lazio z ósmego miejsca w lidze. Na boisku kompletnie nie było tego jednak widać. Biancocelesti zmiażdżyli lokalnych rywali w starciu o prymat w Wiecznym Mieście. Podopieczni Simone Inzaghiego koniec końców zatriumfowali 3:0 i jest to rezultat dość dobrze oddający różnicę klas, jaka dzieliła obie ekipy. Dwa […]
15.01.2021
Weszło
15.01.2021

KRZYSZTOF RATAJSKI, JAKUB ŁOKIETEK I KRZYSZTOF STANOWSKI – HEJT PARK #118

Do pubu w najbliższym czasie nie pójdziemy, ale na pewno pamiętacie, co w takich lokalach często stoi – tarcza do rzutek. Natomiast Krzysztof Ratajski, główny bohater dzisiejszego Hejt Parku, nie zajmuje się lotkami, tylko nazywamy to profesjonalnie – dartem. Ostatnio było o nim głośniej, bo dotarł do ćwierćfinału mistrzostw świata. Pytajcie o jego historię. Jedziemy. […]
15.01.2021
Anglia
15.01.2021

Umarł król, niech żyje król. Wayne Rooney nie jest już piłkarzem, ale jest trenerem

Od czasu zwolnienia Phillipa Cocu w listopadzie 2020 roku, Derby County nie miało stałego trenera. Holender nie spełnił pokładanych w nim oczekiwań – klub niebezpiecznie krążył nad strefą spadkową, a były piłkarz Barcelony wykręcił słabą średnią 1.25 punktu na mecz. Żegnano go bez większego żalu, ale jednocześnie nie sądzono, że bezkrólewie potrwa aż dwa miesiące. […]
15.01.2021
Weszło
15.01.2021

Zorro spod Fontanny di Trevi

Kiedy Paulo Fonseca wrzucał monetę do Fontanny di Trevi z życzeniem, żeby jeszcze wrócić do Rzymu, nie wiedział, że za kilka lat obejmie drużynę Romy jako jeden z najbardziej obiecujących trenerów młodego pokolenia. Karierę szkoleniową zaczynał na fali wielkości Jose Mourinho, ale długo kontestował jego filozofie. Z braku pieniędzy na szkolnych balach kostiumowych przebierał się […]
15.01.2021
Weszło
15.01.2021

Afera w Niemczech: piłkarze chodzą do fryzjera

Niemiecki związek zawodowy fryzjerów napisał list do DFB, w którym potępia to, że piłkarze Bundesligi mają przystrzyżone włosy. Tak, dobrze przeczytaliście. Fryzjerzy. Potępiają piłkarzy. Za przystrzyżone włosy. I piszą z tego powodu oficjalny list do DFB. Choć na pierwszy rzut oka w Bundeslidze rozgrywa się właśnie kuriozalna afera, to po zajrzeniu w nią głębiej trudno […]
15.01.2021
Blogi i felietony
15.01.2021

Superpuchar Hiszpanii poziomem przypomina polską pierwszą ligę

Nie mam zamiaru iść z kijem na czołgi, kasa w futbolu jest potrzebna, kto twierdzi inaczej albo zazdrości, bo sam nigdy nie ma pieniędzy, albo jest głupi. Gdyby nie pieniądze, futbol nie rozwijałby się tak szybko, poziom nie rósłby w równie imponującym tempie, gdyż jednak łatwiej wyszkolić dobrego zawodnika w zajebistej bazie niż na kartoflisku […]
15.01.2021
Włochy
15.01.2021

Czy to już dobry moment, aby Drągowski wykonał kolejny krok do przodu?

Dwa lata temu kariera Bartłomieja Drągowskiego znalazła się na poważnym zakręcie. Choć kilkukrotnie w następstwie różnych przyczyn wskoczył do składu Fiorentiny, to nie zdołał wykorzystać swoich szans. Efekt? Wypożyczenie ostatniej szansy do broniącego się przed spadkiem Empoli. Polski bramkarz ostatecznie nie uratował ich przed degradacją, ale dzięki kapitalnymi występom, w następnym sezonie stał się podstawowym […]
15.01.2021
Włochy
15.01.2021

Zaczynał w Romie, pokochał Lazio. Pięć mgnień Angelo Peruzziego

Trzeba przyznać, że Angelo Peruzzi już na pierwszy rzut oka wyglądał jak bramkarz. Konkretnie – bramkarz, który w weekendy stoi przy wejściu do nocnego lokalu we Władysławowie i pilnuje, by nikt nie wnosił do środka wódki, kupionej po taniości w okolicznym sklepie monopolowym. Krępy, nabity mięśniami, potrafiący odstraszyć napastnika z pola bramkowego samym spojrzeniem. No […]
15.01.2021
Weszło
15.01.2021

Skoki narciarskie bez podatku przez cały weekend eWinner!

Gotowi na weekend ze skokami narciarskimi z Pucharem Świata w Zakopanem w roli głównej? Jeśli tak myślicie, to na pewno znacie już promocję eWinner, który oferuje nam grę bez podatku przez cały weekend! A jeśli nie znacie to najwyższy czas nadrobić zaległości. Bo przed nami kilka dni narciarskiego szaleństwa w zimowej stolicy Polski. Na czym […]
15.01.2021
Weszło
15.01.2021

STANOWISKO #41 – TRANSFERY LECHA, ROZBIÓR LEGII I PARADOKS KOLEWA

Gotowi na najnowsze Stanowisko? Jeśli tak, to dobrze, bo jest o czym rozmawiać (i czego słuchać). Transfery Lecha, rozbiór Legii i paradoks naszego przyjaciela, doskonałego tancerza, znawcy win – Aleksandara Kolewa. Zapraszamy. 
15.01.2021
Weszło
15.01.2021

Na papierze ten transfer wygląda źle. Tim Hall w Wiśle Kraków

Wisła Kraków dokonała pierwszego zimowego transferu, ale umówmy się: nie da się nim zachwycić. Wielu z miejsca go krytykuje, inni w najlepszym razie mówią, żeby dać piłkarzowi czas i jeszcze nie przesądzać. Trudno jednak ukryć, że Tim Hall raczej nie wzbudza pozytywnych odczuć, gdy spojrzy się na jego dotychczasowe losy.  23-letni obrońca, z którym „Biała […]
15.01.2021
Weszło
15.01.2021

Deleu: – W polskiej piłce brakuje luzu i radości. Denerwuje mnie ten pesymizm

– Chciałbym wszczepić dzieciom miłość do piłki, uśmiech na twarzy. Wiem po sobie, że jeśli robisz coś, co kochasz, przychodzi ci to zdecydowanie łatwiej. Oczywiście trzeba też koncentracji, ale ona nie wyklucza okazywania radości w czasie uprawiania sportu. Dzisiaj bardzo często trenerzy mówią „Zrób to, zrób tamto, nie możesz tego, skoncentruj się”. Moim zdaniem trzeba […]
15.01.2021
Weszło
15.01.2021

Freebet na Puchar Świata w Zakopanem od TOTALbet!

Legalny polski bukmacher TOTALbet przygotował coś dla wszystkich fanów skoków narciarskich w Polsce! Już w ten weekend zawody Pucharu Świata zawitają do Zakopanego. To jedna z ulubionych skoczni Kamila Stocha, który zwyciężał na niej już pięciokrotnie. Najchętniej dorzuciłby zapewne kolejne triumfy do tego dorobku, bo wciąż ma szansę na triumf w klasyfikacji generalnej. A my […]
15.01.2021
Weszło
15.01.2021

Derby dla Lazio? A może Mchitarjan uratuje Romę? Piątek pod znakiem włoskiego hitu

Derby della Capitale. Mecz dwóch największych zespołów Wiecznego Miasta – Lazio i Romy, od lat elektryzuje kibiców w stolicy Włoch. Ostatnimi czasy obydwa zespoły często remisowały, nie rozstrzygając kwestii dominacji w stołecznym mieście. Jak będzie tym razem? Podpowiadamy, na co warto dziś postawić, sprawdzając oferty naszych partnerów.  Lazio Rzym – AS Roma Ostatnie mecze bezpośrednie: […]
15.01.2021
Weszło
15.01.2021

Legia bez Karbownika już zimą. Co to oznacza dla niej, a co dla niego?

Zgodnie z ustaleniami Michał Karbownik miał zostać w Polsce do końca sezonu. Nawet Mariusz Piekarski niedawno zapewniał na Twitterze, że „Karbo” nigdzie się zimą nie rusza. Ale potem zaczęły się plotki o tym, że Brighton skróci wypożyczenie i wyśle Polaka do lepszej ligi. Tak też jednak nie będzie. Bo – jak poinformował „Przegląd Sportowy” – […]
15.01.2021
Weszło
15.01.2021

Jak Legia poradziłaby sobie w Premier League? | FOOTBAL MANAGER FICTION #4

Football Managerowych testów ciąg dalszy. Sprawdziliśmy już, jak Leo Messi poradziłby sobie w Koronie Kielce. I jak wypadałaby w Ekstraklasie drużyna złożona wyłącznie ze starych Słowaków lub z polskich młodzieżowców. Teraz czas na ekspansję zagraniczną i zweryfikowanie eksperymentu o nazwie roboczej „Legia Warszawa w Anglii”. Przerzuciliśmy legionistów do Premier League, puściliśmy dziesięcioletnią symulację i sprawdziliśmy, […]
15.01.2021
Weszło
15.01.2021

PRASA. Zwoliński zastąpi Kante w Legii?

W piątkowej prasie m.in. kilka doniesień transferowych, na czele z zainteresowaniem Łukaszem Zwolińskim ze strony Legii, rozmowa z Wojciechem Stawowym, sylwetka Albina Granlunda ze Stali Mielec i echa odrzuconego wniosku władz Chorzowa o dofinansowanie budowy nowego stadionu. PRZEGLĄD SPORTOWY Bartosz Salamon już strzela dla Lecha Poznań, co dało zwycięstwo nad tureckim drugoligowcem Bandirmasporem. Przede wszystkim […]
15.01.2021
Weszło
15.01.2021

„W innych ligach skrzydłowy jedzie na obrońcę. U nas szuka się dośrodkowania”

– W Lubinie pokazano mi cały ośrodek, który robił wrażenie, był zrobiony jeszcze na świeżo. We Wronkach mieliśmy dwa boiska, dojeżdżaliśmy do Popowa na treningi, a na sztuczną murawę dojeżdżaliśmy po godzinie do Tarnowa, więc czasem trzeba było nocą wracać. A w Lubinie bursa stoi obok boiska, dlatego to wywarło na mnie wrażenie. W Lechu […]
15.01.2021