post
Avatar

Opublikowane 01.03.2016 21:49 przez

admin

Zgodnie z informacjami publikowanymi w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, co roku w Polsce blisko tysiąc firm ogłasza upadłość, a postępowań upadłościowych jest wielokrotnie więcej. Często upadek firmy to prawdziwy dramat, strata miejsc pracy, ludzie popadający w długi, w depresję, nie potrafiący się na nowo odnaleźć.

Są jednak upadki, które kompletnie mnie nie ruszają. I takim upadkiem jest upadek Dolcanu Ząbki.

W ostatnim czasie przeczytałem kilka rozpaczliwych tekstów, że warto Dolcanowi pomóc, a podobno i w Cafe Futbol było coś o tym, że powinnością PZPN-u jest dbanie o takie kluby. Nie za bardzo rozumiem – idąc tym tropem jakiś związek piekarzy powinien utrzymywać przy życiu nierentowną piekarnię, a na firmę tonącą w długach zrzucać powinny się firmy z tej samej branży. Dolcanowi nie tyle nie warto pomagać, co nie można tego robić – bo to psucie standardów. Gdzieś przeczytałem: niech PZPN dołoży im do wyjazdów. Hmm, a może niech dołoży Chojniczance? Może Sandecji? A żeby było sprawiedliwie – to w ogóle wszystkim?

Podsumujmy: Dolcan to duża, deweloperska firma, jedna z większych w kraju. Jej właściciel Sławomir Doliński nie pcha się na afisz, więc nie ma sensu szczególnie go „prześwietlać”. W każdym razie jeśli ktoś twierdzi, że człowiek tak bardzo bogaty wszystkie środki trzymał w Spółdzielczym Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie to przykro mi – nie kupuję tej historii, jest ona zresztą dla właściciela Dolcanu dość obraźliwa. OK, firma faktycznie mogła tam lokować środki, ale jej boss? Dajmy spokój z żartami. Przez 25 lat działalności dorobił się fortuny, a że głupi nie jest, to tę fortunę ma odpowiednio porozkładaną na różne kupki. Jak to się mówi – zdywersyfikowaną.

Czy Sławomir Doliński ma pół miliona, żeby Dolcan dokończył rozgrywki? Oczywiście, że ma. Ma i milion, i więcej. Sęk w tym, że uznał, iż nie warto tej sumy wykładać i że ma teraz większe zmartwienia niż piłka nożna. To jak najbardziej zrozumiałe, zwłaszcza, że Dolcan (klub) miał reklamować jego firmę, a teraz nie ma to większego sensu, skoro firma sparaliżowana.

Niezrozumiałe jest natomiast to, że kiedy główny sponsor – bardzo bogaty – odwraca się od klubu, to inni mówią: hej, zrzućmy się, pomóżmy. Ze wszystkich klubów świata, akurat Dolcan należy do tych nielicznych, które w zasadzie nikogo nie interesują. Nikogo, kto nie zna prezesa, kto tam nie gra lub kto nie ma w rodzinie kogoś, kto gra. Jak upadała Pogoń, GKS Katowice, ŁKS czy Widzew – to było wydarzenie, ale Dolcan? To jedynie zmartwienie dla statystyków, jak zestawić tabelę I ligi.

Najbardziej zażenował mnie prezes GKS-u Bełchatów, który jak już Dolcan wycofał się z rozgrywek (a nie dwa tygodnie wcześniej, gdy już było wiadome, że tak się może to skończyć) to zaproponował ogólnopolską zrzutkę. Mniej więcej tak samo to mądre jak zrzutka na lekarstwa dla kogoś, kto dzień wcześniej umarł. Ów prezes zebrał pochwały ze wszystkich stron, w internecie pisano „szacunek”, „brawo”, „wielka sprawa”, ale niestety później pojawił się wpis bełchatowskiego bonzo na Facebooku i czar prysł…

Zrzut ekranu 2016-02-26 o 23.37.02

Prezes Bełchatowa napisał, że jego klubowi zagraża upadłość, a mimo to chce wydać 5 tysięcy, aby pomóc komuś, kto już upadł (pachnie mi to niegospodarnością). A potem się wygadał, że to tak naprawdę chytry plan, żeby inni pomogli Bełchatowowi, gdy znajdzie się w opałach. Czyli wkładam 5 tysięcy w Dolcan, a liczę na to, że za moment wróci do mnie 50 000, gdy zrzuci się dziesięć innych klubów. Naiwne i małe.

Dolcan upadł. Koniec, trudno. Był klub, nie ma klubu. Jak pan Doliński będzie chciał, to go wskrzesi. Na razie nie chce, więc po co go na siłę uszczęśliwiać? Jeszcze jeden sztuczny twór przechodzi do historii, tak jak niegdyś Groclin czy Amica. Owszem, było tam sporo rozsądku, brak rozbuchanych przesadnie ambicji, ktoś wszystko ładnie liczył i wydatki spinały się z wpływami. Ale finito, już po wszystkim. Bardziej mi będzie żal jakiejś pani, która zmuszona będzie zamknąć swój kiosk niż piłkarzy, którzy po prostu podpiszą kontrakt z kim innym i zapomną, że kiedykolwiek grali w Ząbkach.

* * *

Jak będzie się starzał Cristiano Ronaldo? – zastanawiałem się kiedyś. Poza tym, że zapewne powoli, bo medycyna estetyczna robi swoje, to także brzydko. Cristiano Ronaldo będzie się starzał brzydko.

Chociaż nie trzymam kciuków za klub, w którym Portugalczyk gra, to niezwykle tego piłkarza doceniam – co dziwnym nie jest, wiadomo. Człowiek-maszyna, zaprogramowany do strzelania goli i tak dalej. Wszyscy wiemy, o co chodzi, wszystkim nam wielokrotnie odbierało mowę po spektakularnych akcjach tego zawodnika. Niestety, w ostatnich miesiącach zaroiło się od dowodów na to, co wszyscy podejrzewaliśmy od dawna – że to także największy narcyz współczesnego sportu, wręcz osoba toksyczna. Przeczuwaliśmy to przez lata, wszystkie dzwonki alarmowe brzęczały, ale brakowało namacalnych faktów. A teraz najpierw ten groteskowy film o samym sobie, później seria niefortunnych wypowiedzi („Chcę, żeby imię Cristiano Ronaldo było wieczne, żeby przeszło na moje dzieci i szło dalej. To mój główny cel” oraz słynne “Gdyby wszyscy byli na moim poziomie, bylibyśmy pierwsi”), które ratować musiał sztab PR-owców udowadniających, że CR wcale nie powiedział tego, co powiedział, a nawet jeśli się nagrało, to widocznie nagrało się źle. Z PR-owcami to jest tak, że ich zabiegi bywają na krótką metę skuteczne i że można na jakiś czas otumanić co głupszych kibiców, ale koniec końców taką sikawką nie powtrzyma się pożaru.

Pozostali piłkarze Realu nigdy nie wystąpią otwarcie przeciwko Ronaldo, ponieważ mogą na tym zdecydowanie więcej stracić niż zyskać. Ale nie łudźmy się – wielkiej chemii to tam nie będzie (co zresztą jasno przekazał sam CR, bagatelizując, że buziaczki i kolacyjki nie mają znaczenia), a tam gdzie nie będzie wielkiej chemii, tam nie będzie wielkiej drużyny. Ronaldo nie jest piłkarzem, wokół którego możesz budować drużynę. Nie wokół, ale obok. Możesz zbudować drużynę obok niego i liczyć, że wspólny cel popchnie wszystkich w tym samym kierunku (co się oczywiście ze względu na skalę talentu zdarzało). Paradoks polega na tym, że Portugalczyk jest jednocześnie największym atutem Realu, jak i jego największym problemem. Jakkolwiek jeden piłkarz wyrastałby ponad innych, jakkolwiek wielka byłaby to przepaść, nie ma szansy, by drużyna piłkarska potulnie zaakceptowała ujawnianą wprost megalomanię.

Ronaldo teraz pokazuje nowe oblicze: oblicze frustrata. Już wie, że nie jest najlepszy indywidualnie i że zespołowo tym bardziej nie. Widzi, że świat piłki z podziwem spogląda zdecydowanie częściej w innym kierunku, a on sam musi coraz bardziej koncentrować się na walce o bycie numerem dwa na świecie, a nie numerem jeden – na co ego nie pozwala, mózg się buntuje, przy każdym otwarciu ust zaczynają wylewać się żale.

Pytanie – co dalej? Przywyknie do bycia po prostu jednym z najlepszych dziesięciu albo dwudziestu piłkarzy świata? Polubi to? Zacznie się cieszyć każdym dniem spędzonym na boisku? A może od środka zżerać go będzie myśl, że jeśli nie jesteś pierwszy, to jesteś nikim? Czy będzie zdolny do tego, by zostać po prostu członkiem jakiegoś zespołu, być może nawet nie pierwszoplanowym? Czy też od środka będzie rozbijać drużyny i wylewać żółć?

Obawiam się, że wersja pesymistyczna jest jak najbardziej realna. Że czeka nas dość smutne przedstawienie – wielki piłkarz, który nie potrafi zaakceptować swoich narastających słabości, tupiący nogami i krzyczący jak wnerwiony pięciolatek. A wokół sterroryzowani „koledzy”, którzy boją się pisnąć chociaż słówko oraz trenerzy, którzy z przyczyn biznesowo-marketingowych mają związane ręce.

admin

Opublikowane 01.03.2016 21:49 przez

admin

Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Weszło
13.05.2021

Finał w cieniu ligowego rozczarowania obu drużyn

Zarówno dla Borussii Dortmund, jak i RB Lipsk, finał Pucharu Niemiec stanowi spotkanie, które po części zdefiniuje sezon w ich wykonaniu. Ewentualny triumf istotnie zrekompensuje niepowodzenia w ligowych zmaganiach. Dla obu zespołów bieżąca edycja Bundesligi nie jest udana. BVB bardzo szybko wypisała się z walki o mistrzostwo, a na tę chwilę jeszcze nie może być […]
13.05.2021
Suche Info
13.05.2021

Wiele hałasu o nic. Robert Lewandowski zagra w sobotę

Nie będziemy kryć, obleciał nas wszystkich blady strach. Bild nie podawał żadnych szczegółów, ale sam widok Robera Lewandowskiego schodzącego z treningu z grymasem bólu był powodem do dużego niepokoju. Z kapitanem reprezentacji Polski jednak wszystko w porządku. Jak podaje Paweł Kapusta z portalu Wirtualna Polska, Robert Lewandowski wystąpi w sobotnim starciu z Freiburgiem. Tym samym […]
13.05.2021
Suche Info
13.05.2021

Poznaliśmy obsadę sędziowską 30. kolejki PKO Ekstraklasy

Już w niedzielę poznamy ostateczne rozstrzygnięcia w kwestii Ekstraklasy. Kto spadnie? Kto zagra w eliminacjach do europejskich pucharów? To w weekend. Teraz wiemy, kto będzie odpowiedzialny za przebieg spotkań.  30. kolejka będzie rozgrywana w ośmiu miastach: Krakowie, Białymstoku, Poznaniu, Warszawie, Gliwicach, Szczecinie, Wrocławiu i Płocku. Jacy arbitrzy zostali przypisani do spotkań, które się tam odbędą? […]
13.05.2021
1 liga
13.05.2021

GTA: Radom. Skradzione auta piłkarzy

Polska piłka przyzwyczaiła nas do pokręconych historii. W zasadzie co roku mówimy sobie: ok, tego już nic przebije. I za każdym razem jednak przebija. Ale wiecie co? Chyba teraz dotarliśmy do sufitu. Koniec, meta, finalny boss. Dwa dni temu okazało się, że ktoś buchnął dwa fajne (i dość drogie) Mercedesy piłkarzom Radomiaka. Co w tym […]
13.05.2021
Suche Info
13.05.2021

Robert Lewandowski opuścił trening Bayernu. Możliwa kontuzja

Chcemy, żeby to było jakieś przeinaczenie, pomyłka, cokolwiek. Wiele jednak wskazuje na to, że Robert Lewandowski znowu doznał urazu. Jak informuje Bild, Polak musiał opuścić trening Bayernu Monachium.  Mistrz Niemiec trenował dzisiaj przed sobotnim starciem z Freiburgiem. Chociaż sytuacja w tabeli Bundesligi jest dla Bayernu już jasna, sam Lewandowski pewnie podchodziłby do tego meczu bardzo […]
13.05.2021
Suche Info
13.05.2021

OFICJALNIE: Finał Ligi Mistrzów nie zostanie rozegrany na Wembley. Kierunek: Portugalia

Spekulacje trwały od dłuższego czasu, ale teraz wszystko jawi się jako jasne. Finał Ligi Mistrzów nie zostanie rozegrany w Stambule. Konkurencją miało być Wembley, lecz UEFA ostatecznie postawiła na Portugalię.  Finał odbędzie się na stadionie FC Porto – Estádio do Dragão – które może pomieścić 50000 tysięcy widzów. Oczywiście w normalnych warunkach, bo w obecnej […]
13.05.2021
Suche Info
13.05.2021

Deportes Cuatro: Cristiano Ronaldo pakuje się i wraca do Sportingu!

Póki co grzmią o tym portugalskie media, ale warto odnotować. Zdaniem Deportes Cuatro, Cristiano Ronaldo jest o krok opuszczenia od Juventusu. Portugalczyk jest rozgoryczony wynikami drużyny, krytyką ze strony kibiców i chce wrócić do Sportingu.  Deportes Cuatro twierdzi, że 36-latek jest gotów wyjechać z Włoch, mimo tego, że jego kontrakt ze Starą Damą obowiązuje jeszcze […]
13.05.2021
Premier League
13.05.2021

Komu puchary, komu rozczarowanie? Emocje na finiszu Premier League

Manchester City zaklepał już sobie mistrzostwo Anglii, ale to wcale nie oznacza, że emocje w Premier League się skończyły. Wręcz przeciwnie – zapowiada się ostra rywalizacja o awans do europejskich pucharów. Kto ma na nie największe szanse? Jak wygląda terminarz zainteresowanych ekip Standardowy układ kwalifikacji do międzynarodowych rozgrywek przedstawia się w Premier League następująco. Cztery […]
13.05.2021
Suche Info
13.05.2021

Piotr Tworek zrezygnował z premii

Warta Poznań to rewelacja tego sezonu Ekstraklasy. Beniaminek ma nawet szansę zakończyć rozgrywki na miejscu umożliwiającym udział w eliminacjach. Cele zostały przekroczone, ale to od początku nie był projekt obliczony na walkę o utrzymanie w lidze.  Tak przynajmniej twierdzi trener Piotr Tworek, który jest jednym z architektów sukcesu Warty. Szkoleniowiec, w rozmowie z portalem Interia, […]
13.05.2021
Weszło
13.05.2021

Ja, najlepszy piłkarz Serie B? Musisz zmienić adres!

Czy jest najlepszym piłkarzem Serie B? Dlaczego Serie B jest silniejsza od Ekstraklasy? Czym zaimponowali mu Kevin-Prince Boateng i Mario Balotelli? Dlaczego trochę żałuje, że nie został w Rakowie i jak to możliwe, że przewidywał sukces częstochowskiego klubu? Co sprawiło, że nie mógł zakochać się we Włoszech? Dlaczego włoscy trenerzy lubią sobie pogadać? Czy polskiej […]
13.05.2021
Suche Info
13.05.2021

Nowy klubowy kolega Kacpra Przybyłki

Philadelphia Union sfinalizowała nowy transfer. Do zespołu z USA dołączy reprezentant Węgier, Daniel Gazdag. 25-latek jest wychowankiem Honvédu, w którym spędził całą dotychczasową karierę. Klub z MLS zapłacił za niego 1.5 miliona dolarów, co wydaje się dość promocyjną kwotą, jak na ostatnie wyniki ofensywnego pomocnika. W ostatnim sezonie zaliczył 34 występy, w których strzelił bagatela […]
13.05.2021
Suche Info
13.05.2021

Trzech zawodników odejdzie z Pogoni Szczecin. Klub opuści legenda

Jak poinformowała Pogoń Szczecin, Adam Frączczak opuści klub wraz z końcem tego sezonu. 33-letni zawodnik był związany z Portowcami przez ponad 10 lat. Zadebiutował w Pogoni 4 marca 2011 roku. Przez ponad 10 lat rozegrał 287 oficjalnych spotkań, w których zdobył 69 goli, co jest jednym z najlepszych wyników w historii klubu. Frączczak zapisał piękną […]
13.05.2021
Suche Info
13.05.2021

Frank Lampard wróci do Premier League?

Od czasu zwolnienia przez Romana Abramowicza, Frank Lampard pozostaje na zwolnieniu. Dużo mówiło się o tym, że były szkoleniowiec Chelsea i Derby County obejmie Celtic. Inne zdanie na ten temat ma Daily Telegraph.  Brytyjskie źródło informuje o możliwym przejęciu Crystal Palace. Lampard miałby zastąpić na stanowisku 73-letniego Roya Hodgsona. Młodszy z Anglików byłby odpowiednim ruchem […]
13.05.2021
Suche Info
13.05.2021

Tomasik niczym CJ z GTA: San Andreas. Świetna akcja marketingowa Wisły Płock.

Wczoraj zachwycaliśmy się tym, co zrobił Club Leon i Ajax. Dzisiaj rękawicę na ring wrzuciła Wisła Płock, która do marketingowej topki wchodzi razem z futryną. Sporo dobrego mówi się o działalności polskich klubów w social mediach, ale tym razem naprawdę jesteśmy powaleni. Zarząd Nafciarzy postanowił przedłużyć umowę z bocznym obrońcą, Piotrem Tomasikiem. 33-latek podpisał nowy […]
13.05.2021
Suche Info
13.05.2021

Jurgen Klopp: Kibice nie powinni spodziewać się dużych transferów

Z racji odniesionych kontuzji, Liverpool uchodzi za jeden z najbardziej doświadczonych przez los zespołów. Mistrzom Anglii wypadł nie tylko Virgil van Dijk, ale także Joel Matip, Joe Gomez, Jordan Henderson i Fabinho. Dość powiedzieć, że w dzisiejszych Derbach Anglii na środku obrony ma wystąpić Nathaniel Phillips oraz Rhys Williams. Wydawać by się mogło, że skłoni […]
13.05.2021
Weszło
13.05.2021

Jedenastka największych niewypałów transferowych w XXI wieku

Pomocnik, dla którego sir Alex Ferguson pobił krajowy rekord transferowy, ponieważ chciał wokół niego skonstruować nowy Manchester United. Skończyło się klapą. Obrońca, w którym nieoczekiwanie zakochał się Pep Guardiola, więc ściągnięto go do FC Barcelony nie licząc się z kosztami. Skończyło się klapą. Napastnik, za którego Chelsea zapłaciła fortunę, nie zdając sobie sprawy, że nie […]
13.05.2021
Suche Info
13.05.2021

Kolejne trafienie Kacpra Przybyłki. Tym razem w MLS

Do tego, że Kacper Przybyłko trafia w 2021 roku, zdążyliśmy się już trochę przyzwyczaić. Polak trafiał głównie z rozgrywkach Ligi Mistrzów CONCACAF, ale tym razem przełamał się w MLS.  28-latek ma na swoim koncie już pięć trafień w międzynarodowym pucharze. Na jego rozkładzie znalazła się Atlanta United (USA) oraz Deportivo Saprissa (Kostaryka). Pierwszym wbił trzy […]
13.05.2021
Suche Info
13.05.2021

Dariusz Formella wraca na radary. Strzelił gola w Ameryce

Nie będziemy ukrywać, że trochę nam Dariusz Formella zniknął z oczu. Polak wyjechał do Ameryki, ale występuje na drugim poziomie rozgrywkowym. Mniej zatem słychać o nim, niż o Kacprze Przybyłce lub Przemysławie Frankowskim.  Minionej nocy Formella wrócił jednak na radary z dużym przytupem. Polak nie tylko po prostu wziął udział w meczu USL Championship, gdzie […]
13.05.2021