Kryzys w Lechu? Bardzo dobrze, można zadbać o rozwój

Opublikowane 05.10.2015 16:28 przez

Piotr Tomasik

Pat, zastój, paraliż, impas, klincz – synonimów słowa na „k”, którego wciąż nie chce powiedzieć prezes Lecha Karol Klimczak, jest jeszcze całkiem sporo. Mydleniem oczu nikt daleko jednak nie zajechał i teraz kibice Kolejorza wzywają właściciela klubu – Jacka Rutkowskiego – do działania. Lech stoi na rozdrożu i musi w końcu wybrać, a decyzja, którą podejmie będzie chyba najważniejszą, odkąd w klub inwestuje koncern Amica.

Nie ma co już chyba mówić o walce o mistrzostwo. Ba, coraz bardziej oddala się perspektywa zakończenia sezonu zasadniczego w pierwszej ósemce. Lech walczy dziś przede wszystkim o utrzymanie, a najpierw przecież musi wygramolić się ze strefy spadkowej. Europejskie puchary w przyszłym sezonie? Chyba już tylko przez Puchar Polski. Wyjście z grupy Ligi Europy? Można już o tym zapomnieć.

Jest Lech więc w miejscu, w którym trzeba już podjąć jakąś decyzję, dać sygnał. Po prostu coś zrobić.

Gdyby Kolejorz był prymusem europejskiej piłki i słuchał się najlepszych, sięgnąłby teraz do wydanego przez ECA „Przewodnika po zarządzaniu klubem”, a dokładniej do rozdziału szóstego, ostatniego, gdzie mowa jest o radzeniu sobie z kryzysem. – Sytuacja kryzysowa może być bodźcem dla klubu do wdrożenia określonej strategii, określonego działania – przeczytałby. Mówiąc krótko: trzeba wymyślić siebie na nowo.

A to byłoby potrzebne nawet bez kryzysu, bo jak słychać od jakiegoś czasu przy Bułgarskiej, w Lechu jest coraz mniej Lecha. Już nawet nie chodzi o to, że klub odchodzi z wybranej drogi, uklepanej przez takie kluby jak Basel czy Sparta Praga, ale raczej o to, że pracownicy Lecha to coraz rzadziej ludzie z nim związani. W lecie pożegnano się z Patrykiem Kniatem, który w klubie pracował kilkanaście lat, ostatnio był trenerem rezerw, on również wypatrzył Karola Linettego i doglądał jego rozwoju. Nie ma też już szefa akademii Marka Śledzia, człowieka, który owszem odpowiada za fiasko rozwoju Krystiana Bielika w Poznaniu, ale też osoby, która odpowiadała za stały rozwój lechowego szkolenia. Symbolem tych odejść uczyniono Dariusza Motałę, kierownika zespołu, który odszedł, bo nie dogadywał się z Maciejem Skorżą. Ludzie będący blisko klubu mówią jasno, że te odejścia łączy jedno – posiadanie własnego zdania. A jeszcze przecież nie ma już w Lechu pani od pralni pracującej przy Bułgarskiej od kilkunastu lat. Niby detal, pozornie nieistotna osoba w całej potężnej machinie, jaką jest Lech Poznań, ale na szacunku do takich ludzi buduje się cały klub.

Lech przedstawiał siebie jako klub idący inną drogą niż reszta. Daje czas trenerom, obficie korzysta z akademii piłkarskiej, skrupulatnie patrzy w budżet nie szastając pieniędzmi na lewo i prawo. Jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się, że nie dość, że dało to poznaniakom sukces w postaci mistrzostwa, to jeszcze pozwoli im na szybszy rozwój, gdy w grę wejdą pieniądze z UEFA za puchary. – Mnie się wydaje, że teraz to my odjechaliśmy Legii i powstaje pytanie, jak bardzo jej odjedziemy – mówił nam Piotr Rutkowski.

Te słowa brzmią dziś jak farsa. W przeciągu ledwie kilkunastu tygodni okazało się, że niemal wszystko to, co Lech o sobie myślał jest czymś zupełnie innym niż to, czym naprawdę jest. Ten brak pokory kibice odczuwają od dłuższego czasu, a poziom irytacji tłumaczeniami prezesa Karola Klimczaka sięgnął zenitu. Choć wysłany przez Amikę na sportowy front księgowy doskonale dba o Excela, to odpada w kontakcie z krytyką i trudnymi pytaniami. Lech zamiast, zgodnie z tym co mówi właściciel klubu, sprzedawać emocje, sprzedaje brak zaufania. Dlatego teraz bojkotujący mecze kibice chcą rozmawiać z Jackiem Rutkowskim, nie zaś z Klimczakiem.

Idealnie w ten styl wpisał się Maciej Skorża, który w Poznaniu, podobnie jak w Krakowie i Warszawie, zbudował dookoła siebie warowną twierdzę. Mistrzostwo wykorzystał do tego, by poprawiać pozycję w klubie, dążyć do modelu menedżerskiego, w którym trener odpowiada za wszystko, ale skutkiem ubocznym skupienia się na politycznych gierkach w Lechu jest obecny kryzys zespołu. Kryzys, na którego pożegnanie trener kompletnie nie ma pomysłu.

Fakty są takie, że porażki, zwłaszcza dwie ostatnie (z Basel i Cracovią) wzięły się z rzeczy, które trzeba wypracować na treningu – organizacja gry w obronie, przekazywanie sobie krycia, automatyzmy, kolektyw. A do tego szybkość, zrywność, przyspieszenie. Poznaniacy biegają w jednym tempie, jakby szykowali się do biegu na 10 kilometrów, a nie do meczu piłki nożnej. W Lechu kuleje to przez cały sezon, a poprawę widać było tylko w niektórych meczach. Są to więc po prostu wyjątki od reguły.

Skorża nigdy nie chciał być wylewny co do swojej filozofii, nie był otwarty w rozmowach z mediami, zwłaszcza gdy przegrywał. To jego decyzja, którą może argumentować mistrzostwami i pucharami, ale podczas jego kadencji w Lechu bardzo wiele rzeczy okrytych zostało tajemnicą. Jeszcze szczelniej zamknięto treningi, utajniano też choćby najdrobniejsze mecze kontrolne z niżej notowanymi rywalami.

To spowodowało, że w sprawie warsztatu trenerskiego Skorży zaczęły krążyć opowieści z dwóch, zupełnie różnych biegunów. Jedna taka, że jego asystenci – Dariusz Żuraw i Tomasz Rząsa – w sztabie trenerskim tylko są, a wszystkim i tak zajmuje się Skorża. Według drugiej to właśnie współpracownicy trenera zajmują się prowadzeniem zajęć, a pierwszy szkoleniowiec tylko ich dogląda. Podobnie mówiło się o zatrudnionym w lecie Paolo Terziottim, długoletnim współpracowniku Skorży, który wchodząc do sztabu, wszedł też w kompetencje Andrzeja Kasprzaka, do którego pracy trudno było mieć zarzuty.

Gdyby prześledzić wszystkie konferencje prasowe trenera Lecha w tym sezonie, najczęściej powtarza się kwestia problemów mentalnych. Drużyna nie wierzy w siebie, popełnia banalne błędy, nie wierzy w siebie coraz bardziej i jeszcze bardziej błądzi. Spirala. Jednocześnie w tym samym klubie dyskusja na temat psychologa sprowadza się do prostego „jak ktoś ma potrzebę, to pójdzie”. Jedni piłkarze chodzą, inni twierdzą, że sobie z tym poradzą. Jak widać, radzą sobie z tym coraz gorzej. To swoją drogą jeden z największych paradoksów futbolu – eksperci często sprowadzają niepowodzenia do problemów z głową, a psycholog jest w klubach traktowany jak intruz.

To nie byłoby potrzebne, gdyby rolę psychologa wziął na siebie trener, ale ten aspekt pracy Skorży również kuleje. „Fakt” podał informację, że drużyna dwukrotnie była u wiceprezesa Piotra Rutkowskiego, który po prostu cały zespół zjechał. Skorża tylko temu się przysłuchiwał, a nawet miał być pomysłodawcą tych wizyt na dywaniku. I to nie były pierwsze takie spotkania, bo nawet w poprzednim sezonie trener przy zarządzie oddalał podejrzenia jak najbardziej od siebie i to nawet w najbardziej prostych sprawach nie dotyczących pracy z zespołem. Skorża stracił zaufanie drużyny, czyli pewnie stracił zaufanie tych piłkarzy, na których najbardziej mu zależało, z którymi rozmawiał najczęściej. Może nawet tylko z tymi, którzy mają najwięcej w szatni do powiedzenia, rozmawiał. Gdy do klubu przyszedł Maciej Gajos, z rozbrajającą szczerością stwierdził, że on jeszcze z trenerem nie dyskutował na temat swojej pozycji w drużynie. Rąbek tajemnicy – Skorża stroni od rozmów z piłkarzami – został odsłonięty.

W klubach, które opierają się na rozwoju młodzieży, bardzo istotny jest przepływ informacji, bo wtedy przyspiesza się przepływ piłkarzy między drużynami. Mamy zdolnego juniora starszego, to dajmy mu kilkanaście minut w lidze, potem przerzućmy do rezerw, zobaczmy jak sobie radzi – tak to mniej więcej działa. Dyskutujmy, debatujmy i wybierajmy. O tym, że sztab szkoleniowy nie do końca orientuje się, co dzieje się choćby w drugim zespole, widać było przy sprawie Jakuba Wilka, który kilka tygodni trenował z rezerwami. Zapytany o to Tomasz Rząsa stwierdził, że nic o tym nie wie. Co prawda były to tylko gościnne treningi, ale chyba normalne powinno być, że pracownik działu sportowego wie, kto ćwiczy na obiektach należących do klubu. Na meczach juniorów starszych też próżno szukać wysłanników z pierwszego zespołu – na ostatnim meczu CLJ we Wronkach z Ruchem Chorzów pojawił się Krzysztof Chrobak, szef szkolenia w akademii, Marek Bajor współpracujący z drugą drużyną i Dominik Jarosz, były już szef skautingu młodzieżowego, który opuścił Lecha na rzecz pracy dla jednego z agentów zostawiając klub z niemal pustymi rękami.

Choć Skorża jest oczywiście winnym całego kryzysu, to jednocześnie uwidocznił błędy, które klub popełnia od dłuższego czasu. Obecnie panująca „trudna sytuacja”, zgodnie z tym, co radzi ECA, jest idealną okazją, by przewartościować pewne rzeczy i wrócić na odpowiednią ścieżkę albo kompletnie przyjąć nową strategię. Gorzej w końcu być nie może. Lech nie jest najbogatszym klubem w Polsce, ale wciąż na tyle majętnym, że może się na nowo zdefiniować i, może to za duże słowo, być innowacyjnym.

Żeby tak się stało, trzeba rozpocząć od przyznania się do błędów. A to, przy obecnym stylu zarządzania w Lechu, byłoby dużą niespodzianką.

JACEK STASZAK

Fot. FotoPyK

Liczba komentarzy: 1
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
24 dni temu

… [Trackback]

[…] Read More on that Topic: weszlo.com/2015/10/05/kryzys-w-lechu-bardzo-dobrze-mozna-zadbac-o-rozwoj/ […]

Weszło
25.05.2022

W Częstochowie znaleźli miejsce na nowy stadion dla Rakowa?

Nikt oficjalnie nie chce na razie rozmawiać na ten temat, ale wygląda na to, że pod Jasną Górą w końcu zaczyna się coś dziać w temacie budowy nowoczesnego i dużego obiektu piłkarskiego z prawdziwego zdarzenia. Dowiedzieliśmy się, że władze Częstochowy i Raków myślą m.in. o terenach byłej przędzalni czesankowej Elanex. To ponad 14 hektarów. Trwają […]
25.05.2022
Liga Konferencji
25.05.2022

Kto przejdzie do historii?

Już dziś poznamy pierwszego zwycięzcę Ligi Konferencji Europy. Pomimo tego, że rozgrywki te są trzeciorzędne w europejskiej hierarchii, to w wielkim finale zobaczymy uznane marki o bogatej historii. Na skromnym stadionie w Tiranie naprzeciw siebie staną bowiem AS Roma i Feyenoord Rotterdam. Który z tych klubów przejdzie do historii? Kibice? A na co to komu […]
25.05.2022
Suche Info
25.05.2022

Raków Częstochowa chce sprowadzić greckiego obrońcę

Jak informuje Tomasz Włodarczyk z serwisu Meczyki.pl, Raków Częstochowa rozmawia z AEK Ateny w celu sprowadzenia do klubu Stratosa Svarnasa.  Zdaniem dziennikarza polski klub porozumiał się już z agentem piłkarza i przekonał go do transferu, ale piłkarz ma ważny kontrakt z klubem do lata 2025 roku. Możliwe jednak, że AEK zgodzi się na sprzedaż zawodnika, […]
25.05.2022
Liga Mistrzów
25.05.2022

Antonio Pintus. Trener, który dodaje skrzydeł piłkarzom Realu Madryt

– Metodo Pintus! – krzyczy rozradowany Luka Modrić w szatni Realu Madryt. Królewscy właśnie zafundowali kibicom kolejny mikrozawał, odwracając losy spotkania rzutem na taśmę. To wręcz wizytówka sezonu w wykonaniu ekipy Carlo Ancelottiego. Nie ma w tym przypadku, tak jak i nieprzypadkowo Chorwat śpiewając ściska drobnego gościa w klubowym dresie. Antonio Pintus, włoski trener przygotowania fizycznego, to sekretna broń […]
25.05.2022
Suche Info
25.05.2022

Sport Bild: Gnabry chce odejść z Bayernu Monachium

Nie jest to najlepszy czas dla kierownictwa Bayernu Monachium. Nie dość, że trwa już saga transferowa związana z Robertem Lewandowskim, który chce odejść z ekipy mistrza Niemiec, to podobny ruch rozważa także Serge Gnabry. Taką informację podał „Sport Bild”. Niemiecki skrzydłowy stał się jednym z priorytetów transferowych Realu Madryt, po tym jak Królewskim nie udało […]
25.05.2022
Suche Info
25.05.2022

Oficjalnie: Piotr Tworek nie jest już trenerem Śląska

Mimo że Piotrowi Tworkowi udało się utrzymać Śląsk Wrocław w Ekstraklasie, nie uratowało to go przed pożegnaniem się ze swoimi obowiązkami.  Za Śląskiem bardzo nieudany sezon, w którym klub był bliski spadku do I ligi. Aby tego uniknąć, w marcu zdecydowano się na zmianę szkoleniowca. Po zwolnieniu Jacka Magiery w klubie pojawił się Piotr Tworek. Śląsk […]
25.05.2022
Uncategorized
25.05.2022

Anglik, który odbudował się za granicą. Tammy Abraham wraca na salony

Już dzisiaj włoski zespół zmierzy się z ekipą z Holandii, by powalczyć o triumf w Lidze Konferencji. Kto będzie jednak jedną z największych gwiazd na boisku? Anglik! Ucieczka z własnej strefy komfortu miała dla Tammy’ego Abrahama same pozytywne konsekwencje. Strzela gola za golem, celuje w wyjazd na mundial z reprezentacją Synów Albionu, a już dziś […]
25.05.2022
Suche Info
25.05.2022

Jurgen Klopp menedżerem sezonu w Premier League

Poznajemy laureatów wszystkich nagród indywidualnych za miniony sezon, a wśród nich są też oczywiście menedżerowie. W Premier League takim wyróżnieniem może pochwalić się trener Liverpoolu, Jurgen Klopp.  Niemiecki menedżer ze swoim zespołem zdobył jedynie wicemistrzostwo, choć o triumf walczył do samego końca, a losy mistrzostwa rozstrzygnęły się w ostatnim kwadransie ostatniej kolejki. Liverpool pod jego […]
25.05.2022
Suche Info
25.05.2022

Legia planuje pożegnać Boruca meczem z Celtikiem

W sobotę mogliśmy oglądać ostatnią kolejkę sezonu Ekstraklasy, która mogła być też ostatnim oficjalnym meczem, w którym w barwach Legii zagrał Artur Boruc. Bramkarz nie wystąpił jednak w starciu z Cracovią, ale Wojskowi planują zorganizować specjalny mecz pożegnalny Boruca, w którym rywalem Legii byłby Celtic Glasgow.  42-letni bramkarz nie występuje w składzie warszawskiego klubu od […]
25.05.2022
Inne sporty
25.05.2022

W pogoni za Vive. Czy w przyszłym sezonie Wisła znów napędzi mistrzom strachu?

Wiśle Płock nie udało się po 11 latach zdetronizować Vive. Niesamowite spotkanie w Orlen Arenie (20:20, 5:3 w karnych dla przyjezdnych) pokazało jednak, że Nafciarze mają dobry plan na postawienie się w PGNiG Superlidze zamożniejszym rywalom. Skoro nie mogą sobie pozwolić na takiej klasy indywidualności, jak kielczanie, muszą skupić się na budowaniu drużyny, która niejako […]
25.05.2022
Suche Info
25.05.2022

Włoskie media: Ibrahimović przedłuży kontrakt z Milanem

Szwedzki napastnik w październiku skończy 41 lat, a mimo to wciąż gra na najwyższym poziomie i nie planuje kończyć kariery. Włoski dziennikarz Nicolo Schira z La Gazzetta dello Sport informuje, że Ibrahimović planuje przez kolejny rok grać w Milanie.  Drużyna z Mediolanu jest świeżo upieczonym mistrzem Włoch. Ibrahimović przyczynił się do tego sukcesu, strzelając w […]
25.05.2022
Liga Konferencji
25.05.2022

Liga Konferencji – puchar pasztetowej czy może jednak coś więcej?

Przed nami finałowe starcie Ligi Konferencji Europy. Zanim jednak myślami uciekniemy już na dobre do Tirany, by analizować szanse AS Romy i Feyenoordu Rotterdam na końcowy triumf, warto się przez moment zastanowić ogólnie nad tymi nowo powstałymi rozgrywkami. Czy powołanie do życia trzeciego europejskiego pucharu, znacznie mniej prestiżowego od dwóch pozostałych, okazało się krokiem w […]
25.05.2022
Suche Info
25.05.2022

Arkadiusz Malarz dołączy do sztabu Kosty Runjaicia?

Jak informuje portal „Legia.net” Arkadiusz Malarz dołączy do sztabu szkoleniowego Legii Warszawa i będzie w nim odpowiadał za pracę z bramkarzami. Nie będzie oczywiście pierwszym szkoleniowcem bramkarzy, a jedynie asystentem Krzysztofa Dowhania. Do tej pory jego asystentem był inny były piłkarz Legii – Jan Mucha. Serwis „Legia.net” informuje, że nie dostanie on propozycji przedłużenia kończącego […]
25.05.2022
Weszło
25.05.2022

TOP 15 młodzieżowców Ekstraklasy w sezonie 2021/2022

Koniec sezonu w Ekstraklasie to oczywiście czas podsumowań. Tym razem zapraszamy was do zapoznania się z rankingiem młodzieżowców, w którym uwzględniliśmy – naszym zdaniem – najlepszych piłkarzy U-21. O ile wybór czołówki nie był specjalnie trudny, o tyle ciekawie robi się tuż za podium. To nie był wybitny rok dla najmłodszych piłkarzy w lidze, o […]
25.05.2022
Suche Info
24.05.2022

Marcel Lotka trafi do Borussii Dortmund

Kwestia odejścia Polaka z Herthy Berlin istniała już od marca – wówczas została podana oficjalna informacja o planowym dołączeniu Lotki do rezerw BVB po sezonie. W kolejnych tygodniach sprawa się jednak nieco zagmatwała… Lotka z rezerw do pierwszego zespołu Herthy awansował wraz z początkiem tego roku. Pierwotnie nie był on głównym wyborem ówczesnego trenera, ale […]
24.05.2022
Suche Info
24.05.2022

Media: Piotr Zieliński to największe rozczarowanie Napoli

Sezon 2020/2021 był dla Piotra Zielińskiego bardzo udany. Kolejny natomiast – już nieszczególnie. Po niezłej jesieni, Polak nie prezentował się w wiosennych spotkaniach już tak dobrze, co nie umknęło uwadze włoskich ekspertów. „To miał być ważny rok dla Piotra. Liczyliśmy, że potwierdzi swój wielki poziom, ale tak się nie stało. To największe rozczarowanie tego sezonu.” […]
24.05.2022
Inne sporty
24.05.2022

Klątwa pierwszej rundy przezwyciężona! Hurkacz wygrał w French Open

Cztery lata musiał czekać Hubert Hurkacz, żeby awansować do drugiej rundy Roland Garros. Ale cytując klasyka: lepiej późno, niż wcale. Polski tenisista raz jeszcze pokazał w tym sezonie, że gra na kortach ceglanych nie stanowi dla niego problemu. Pokonał dzisiaj Włocha Giulio Zeppieriego w trzech setach, przełamując serię nieudanych wielkoszlemowych występów w Paryżu. Pierwsza runda, […]
24.05.2022
Tenis
24.05.2022

Szukamy czarnego konia kobiecego French Open. Kto może zaskoczyć Świątek i spółkę?

Już kilka pierwszych dni Roland Garros przyniosło nam niespodzianki. W starciu z Magdą Linette odpadła jedna z największych faworytek turnieju, Ons Jabeur. Z Paryżem pożegnały się też Garbine Muguruza i broniąca tytułu Barbora Krejcikova. French Open w ostatnich latach lubi zresztą zaskakiwać, do dalekich faz – a nawet zwycięstw – często dopuszczając zawodniczki, po których […]
24.05.2022