Piątek z klasycznym hat-trickiem, Grabara robi furorę [STRANIERI]

Paweł Marszałkowski

Autor:Paweł Marszałkowski

02 września 2024, 14:14 • 11 min czytania 13 komentarzy

W miniony weekend nie zabrakło polskich goli i asyst w Europie. Było również kilka debiutów, w końcu okno transferowe w kilku miejscach się zamknęło, a w kilku domyka. Biało-czerwonym bohaterem tygodnia bez wahania możemy okrzyknąć Krzysztofa Piątka, który – tuż przed wylotem na zgrupowanie reprezentacji – ustrzelił klasycznego hat-tricka.

Pio, Pio, Pio! Kto, jak kto, ale Krzychu Piątek wie, jak zdobywać hat-tricki. W poprzednim sezonie dokonał tej sztuki dwukrotnie. W startującej kampanii tureckiej Super Lig udało mu się już to zrobić w trzecim meczu. I wystarczyło zaledwie 45 minut, ponieważ polski napastnik zameldował się na murawie dopiero po przerwie starcia Basaksehiru z Antalyasporem. Goście prowadzili już 2:0, jednak koledzy Piątka wyrównali, a potem Polak osobiście poprowadził ofensywną szarżę. Skończyło się 5:2.

Tym razem blado na tle kolegi z reprezentacyjnego ataku wypadł Robert Lewandowski, jednak z rękawa może wyjąć asa w postaci wyniku jego ekipy. FC Barcelona pokonała Real Valladolid 7:0. Przy tym rezultacie nawet pogrom w wykonaniu Basaksehiru nie robi wrażenia. „Lewy” trafił na 2:0 w 24. minucie, a w drugiej połowie dołożył asystę przy golu na 4:0, którego strzelił Raphinha. W klasyfikacji strzelców Polak ma na koncie cztery bramki i wyprzedza Brazylijczyka o jedno trafienie.

Na Cyprze strzelanie w nowym sezonie rozpoczął Mariusz Stępiński. W czwartkowy wieczór napastnik pewnej awansu Omonii Nikozja odpoczywał podczas przegranego 0:1 meczu eliminacji Ligi Konferencji z Zirą. Chwila oddechu dobrze zrobiła, ponieważ w ligowej potyczce z Nea Salamis Polak trafił do siatki dwukrotnie.

W lutym tego roku wyspy zamienił Filip Piszczek. Były napastnik między innymi Jagiellonii i Cracovii przeprowadził się z Japonii do Irlandii. Konkretnie do Dublina, gdzie występuje dla tamtejszego Bohemian FC. Do tej pory skutecznością, delikatnie mówiąc, nie grzeszył, ale może właśnie jesteśmy świadkami odblokowania? W miniony weekend Piszczek strzelił swojego drugiego gola dla ekipy ze stolicy Irlandii. I to nie w starciu z byle kim, bo z derbowym rywalem i przy okazji eksportowym towarem tamtejszego futbolu: Shamrock Rovers. Polak dał zwycięstwo gospodarzom w 84. minucie.

Kilka tygodni temu na Wyspy Brytyjskie, tyle że do Anglii trafił Olaf Kobacki, który wcześniej zachwycał na pierwszoligowych boiskach w barwach Arki Gdynia. Od lipca polski skrzydłowy jest zawodnikiem Sheffield Wednesday. W Championship nie pograł jeszcze za dużo, ale za to zanotował pierwszą liczbę podczas występu w EFL Cup. Jego drużyna pokonała Grimsby aż 5:1, a Kobacki spędził na boisku pełne 90 minut.

A skoro już jesteśmy na wyspach, musimy odnotować pierwszy od 21 kwietnia ligowy występ Łukasza Fabiańskiego. W przerwie starcia West Hamu United z Manchesterem City, przy stanie 1:2, polski bramkarz zmienił kontuzjowanego Alphonse’a Areolę. Tym samym sympatyczny 39-latek stanął oko w oko z Erlingiem Haalandem. Mimo że Polak wybronił jeden z groźnych strzałów Norwega, to i tak raz skapitulował. Skończyło się 1:3.

Kto jeszcze z naszych stranierich zasłużył na wyróżnienie?

Z pewnością Michał Karbownik (asysta) i Dawid Kownacki, którzy dobrze spisali się w 2. Bundeslidze, a ich ekipy wygrały ważne mecze. Tydzień mieszanego nastroju ma za sobą Przemysław Frankowski. Zaczęło się od porażki i odpadnięcia z Ligi Konferencji z Panathinaikosem, jednak w lidze Lens spisało się już lepiej i zremisowało z Monaco 1:1. Gola dla ekipy z północy Francji strzelił z rzutu karnego właśnie „Franek”. Liczby dołożyli również Kacper Przybyłko (gol), Jakub Kałuziński (asysta) i Jakub Szumski (obroniony rzut karny).

Na osobny akapit zasługuje Kamil Grabara, który do Bundesligi wchodzi z futryną. Jego interwencje robią wrażenie, a noty mówią same za siebie.

Tym razem do dobrych recenzji doszły również trzy punkty i czyste konto. Wolfsburg pokonał Holstein Kiel 2:0.

Ciekawie było również we Włoszech, gdzie w Serie A zadebiutował 19-letni Mateusz Kowalski. I ten dzień z pewnością zapamięta do końca życia.

Nie dość, że debiut w meczu z Napoli, to jeszcze emocje i dramaturgia, którymi rozdzielić można byłoby kilka meczów.

Poza strzałem w poprzeczkę były napastnik Jagiellonii nie pokazał za wiele i opuścił murawę w 57. minucie, ale w tym przypadku patrzymy na całokształt. A ten był niesamowity. Jeszcze w 90. minucie Napoli przegrywało 0:1, by odwrócić losy meczu w doliczonym czasie. Skończyło się 2:1, a piłkę z siatki wyjmował nominalny prawy obrońca Enrico Del Prato, który na kwadrans przed końcem musiał zastąpić w bramce ukaranego czerwoną kartką bramkarza Parmy.

AUSTRIA

• Kamil Piątkowski (Red Bull Salzburg) – we wtorek 90 minut w zremisowanym 1:1 meczu eliminacji Ligi Mistrzów z Dynamem Kijów, w lidze 90 minut w przegranym 2:3 meczu z Rapidem Wiedeń
  • Gabriel Kirejczyk (SKN St. Pölten) – wszedł na boisko w 89. minucie w starciu z First Vienna FC (1:2)

• Daniel Kajzer (Botew Płowdiw) – poza kadrą meczową
  • Jakub Piotrowski (Łudogorec Razgrad) – w czwartek 76 minut w wygranym 2:1 meczu eliminacji Ligi Konferencji z Petrocub, w lidze 28 minut w zremisowanym 0:0 meczu z Cherno More

CYPR

• Mariusz Stępiński (Omonia) – w czwartek na ławce w przegranym 0:1 meczu eliminacji Ligi Konferencji z Zirą, w lidze 90 minut i dwa gole w wygranym 3:2 meczu z Nea Salamis

FRANCJA

• Przemysław Frankowski (Lens) – w czwartek 90 minut w przegranym 0:2 meczu eliminacji Ligi Konferencji z Panathinaikosem, w lidze 90 minut i gol z rzutu karnego w zremisowanym 1:1 meczu z Monaco
  • Marcin Bułka (Nice) – 90 minut w wygranym 4:1 meczu z Angers
  • Radosław Majecki (Monaco) – kontuzjowany
  • Karol Fila (Strasbourg) – na ławce

GRECJA

• Tomasz Kędziora (PAOK) – w czwartek 90 minut w wygranym 2:0 meczu eliminacji Ligi Europy z Shamrock Rovers, w lidze 90 minut w wygranym 2:1 meczu z Atromitosem
  • Damian Szymański (AEK) – 81 minut w wygranym 3:0 meczu z Levadiakosem
  • Bartłomiej Drągowski (Panathinaikos) – w czwartek 90 minut w wygranym 2:0 meczu eliminacji Ligi Konferencji z Lens, w lidze 90 minut w zremisowanym 2:2 meczu z Athens Kallithea
  • Wiktor Matyjewicz (Athens Kallithea) – 3 minuty w zremisowanym 2:2 meczu z Panathinaikosem
  • Patryk Stępiński (PAE Chania) – bez meczu w ten weekend

HISZPANIA

• Robert Lewandowski (FC Barcelona) – we wtorek 90 minut w wygranym 2:1 meczu z Rayo Vallecano, w sobotę 73 minuty, gol i asysta w wygranym 7:0 meczu z Realem Valladolid
  • Kamil Jóźwiak (Granada CF) – poza kadrą meczową

HOLANDIA

• Paweł Bochniewicz (Heerenveen) – 90 minut w wygranym 4:0 meczu z NAC Bredą
  • Daniel Bielica (NAC Breda) – 90 minut w przegranym 0:4 meczu z Heerenveen
  • Kacper Kostorz (NAC Breda) – 51 minut w przegranym 0:4 meczu z Heerenveen
  • Jan Faberski (Ajax) – poza kadrą meczową w Eredivisie, 74 minuty w drużynie rezerw w drugiej lidze holenderskiej przeciwko FC Den Bosch (1:2)

SŁOWENIA

• Karol Borys (NK Maribor) – w czwartek 25 minut w przegranym 0:1 meczu eliminacji Ligi Konferencji z Djurgarden, w lidze 90 minut w wygranym 4:1 meczu z ND Primorje

• Jakub Kałuziński (Antalyaspor) – 90 minut i asysta w przegranym 2:5 meczu z Istanbul Basaksehir
  • Krzysztof Piątek (Istanbul Basaksehir) – w środę 77 minut w wygranym 2:0 meczu eliminacji Ligi Konferencji z St. Patricks, w lidze 45 minut i trzy gole w wygranym 5:2 meczu z Antalyasporem
  • Patryk Szysz (Istanbul Basaksehir) – kontuzjowany
  • Jan Biegański (Sivasspor) – 78 minut w przegranym 0:2 meczu z Besiktasem
  • Jakub Słowik (Konyaspor) – 90 minut w zremisowanym 0:0 meczu z Kayserisporem
  • Mateusz Lis (Goztepe) – 90 minut w wygranym 2:0 meczu z Bodrumsporem
  • Jakub Szumski (Sakaryaspor) – w środę 90 minut w zremisowanym 0:0 meczu z Amed SK, w sobotę 90 minut i obroniony rzut karny w zremisowanym 1:1 meczu z Corum FK

WĘGRY

• Wojciech Golla (Puskas Akademia) – w czwartek 120 minut w przegranym 1:2 meczu z Fiorentiną w eliminacjach Ligi Konferencji, w lidze 90 minut w przegranym 1:2 meczu z Paks

• Jan Żuberek (Lecco) – kontuzjowany

Kaszub. Urodził się równo 44 lata po Franciszku Smudzie, co może oznaczać, że właśnie o nim myślał Adam Mickiewicz, pisząc słowa: „A imię jego czterdzieści i cztery”. Choć polskiego futbolu raczej nie zbawi, stara się pracować u podstaw. W ostatnich latach poznał zapach szatni, teraz spróbuje go opisać - przede wszystkim w reportażach i wywiadach (choć Orianą Fallaci nie jest). Piłkę traktuje jako pretekst do opowiedzenia czegoś więcej. Uzależniony od kawy i morza. Fan Marka Hłaski, Rafała Siemaszki, Giorgosa Lanthimosa i Emmy Stone. Pomiędzy meczami pisze smutne opowiadania i robi słabe filmy.