post Avatar

Opublikowane 15.03.2019 18:24 przez

redakcja

Przez pierwszych kilka miesięcy w Polsce mieszkał w budynku klubowym akademii Zagłębia Lubin. Pracoholik, będący w klubie od rana do wieczora. Zdobyta bramka to nie powód do celebrowania, a do analizy, jaką taktykę obrać dalej. Czy traktuje misję pierwszego trenera jako swoją szansę? Co, jeśli zwolni stołek? Dlaczego polska piłka jest tak fizyczna? Zapraszamy na rozmowę z Benem van Daelem, trenerem Zagłębia. 

Co zapamiętał pan ze swojej pierwszej wizyty w Lubinie w marcu 2018 roku, jeszcze jako trener młodzieży w Vitesse Arnhem?

Owszem, to była moja pierwsza wizyta, lecz kontakt z Witkiem Lisem miałem już od wielu lat. Zagłębie potrzebowało holenderskiego trenera do akademii, więc skontaktowano się ze znanym w Polsce Stanem Valckxem i tak złapaliśmy kontakt. W tamtym momencie nie byłem jeszcze gotowy, by tu przyjść. Ale zaproszono mnie na Big 6, podczas którego przedstawiłem prezentację, jak pracujemy z młodzieżą w Vitesse. Później zaproszono mnie raz jeszcze, z drużyną U-15. Zagłębie zaczęło wypytywać, co chciałbym robić, jaką mam wizję co do swojej osoby. Zadeklarowałem, że ponowna praca z młodzieżą mnie nie interesuje – chciałem objąć funkcję zarządzającą w akademii bądź wrócić do pracy z dorosłymi piłkarzami. W taki sposób zaproponowano mi współpracę. Później spytano mnie, czy byłbym w stanie pomóc pierwszej drużynie. Zostałem włączony do sztabu jako asystent, ale przegraliśmy z Górnikiem Zabrze, trener Lewandowski stracił posadę… Zagłębie miało problem.

Miał pan w ogóle ambicje powrotu na ławkę czy postanowił pan pomóc tylko dlatego, że pojawiła się taka potrzeba chwili? 

Nie miałem takich ambicji, bo pochłonęła mnie praca w akademii. A mamy naprawdę wiele młodych talentów, więc sprawiała ona satysfakcję. Mam złe doświadczenia w pracy pierwszego trenera. Po pół roku pracy w roli szkoleniowca Fortuny Sittard, zaproponowało mi kontrakt na trzy lata. Borykaliśmy się z problemami finansowymi, przyszedł nowy inwestor z Turcji i po kilku porażkach mnie… zwolnił. Nie liczył się kontrakt, to jak pracujesz, jaką jesteś osobą, co piłkarze sądzą o tobie. Zabolało. To mi uświadomiło, jak brudnym światem bywa piłka. Było mi bardzo ciężko się z tym pogodzić.

Mówiąc szczerze – powrót do tej roli nie był mi do niczego potrzebny. Zgodziłem się poprowadzić drużynę do świąt, by później wrócić na poprzednie stanowisko. Piłkarze poszli jednak do dyrektora Żewłakowa i powiedzieli, że chcą, żebym został. To był główny powód, dla którego zgodziłem się pracować do końca sezonu.

Zaczynał pan od nietypowej roli, nieznanej w polskiej piłce – miał pan wprowadzać młodych piłkarzy do pierwszego zespołu.

Nie stałem tyle za wprowadzaniem piłkarzy, co za rozwijaniem trenerów – a jeśli rozwijasz trenerów, automatycznie rozwijasz piłkarzy. Nie chodzi o wprowadzanie piłkarzy do pierwszego zespołu, a o wznoszenie ich na wyższy poziom. Później wejście do seniorskiej drużyny przebiega naturalnie.

Jaki największy błąd może popełnić błąd wprowadzając piłkarza do pierwszego zespołu?

Gdy utalentowany piłkarz wchodzi do zespołu, musisz odczytać jego uczucia. Widzisz, że wejście do dorosłej szatni jest dla niego zupełnie innym przeżyciem niż trenowanie z U-18. Musisz go ochronić. Piłkarz może chodzić podenerwowany, ale nie da się, by wytrzymał te same obciążenia fizyczne co piłkarze, którzy trenują w ten sposób od lat. Jeśli uznasz, że on już jest na wszystko gotowy i da sobie radę, możesz go tylko zahamować. To tak, jakby…

(trener pokazuje, jakby naciągał z dwóch stron strunę na siłę)

Jeśli będziesz robił tak – przerwiesz. Musisz w pewnym momencie odpuścić. Po polsku to nazywa się „spokojnie”. Czasami musisz dać większe obciążenia, ale czasami też odpuścić. Popełniliśmy taki błąd z Danielem Dudzińskim – na obozie w Turcji okazało się, że nie jest w stanie trenować w ten sam sposób, co reszta drużyny. Zareagowaliśmy i po kilku treningach te obciążenia zostały zmniejszone, a mimo to w wyniku przeciążenia się rozchorował. To jednak normalne. Chciał, ale musieliśmy w pewnym momencie powiedzieć „nie”. Poza tym zawsze do rozwoju młodego potrzebujesz doświadczonych piłkarzy. Oko może się rozwijać, gdy gra obok Guldana i Dąbrowskiego. Z samymi młodymi obok siebie byłoby to trudniejsze.

BELEK 27.01.2019 MECZ TOWARZYSKI: ZAGLEBIE LUBIN - SIGMA OLOMUNIEC 1:2 --- FRIENDLY FOOTBALL MATCH: ZAGLEBIE LUBIN - SIGMA OLOMOUC 1:2 BEN VAN DAEL FOT. PIOTR KUCZA/ 400mm.pl

Zanim cokolwiek zrobiłem, na początku musiałem przekonać do siebie trenerów. Nie mogło być tak, że przyjechał pan z Holandii i teraz będzie mówił wszystkim, co mają robić. Na pierwszej prezentacji siedzieli tak…

(trener siada z założonymi rękami)

na drugiej tak…

(trener robi normalną pozę)

A na kolejnych już tak…

(trener robi pozę, jakby wlepiał swoje oczy w ścianę)

I to jest to, czego oczekiwaliśmy. Musieli być przekonani, że jestem tu, by im pomóc. Każdy z nich chce być jutro lepszym, niż jest dzisiaj. Jeśli chcesz przychodzić tylko po to, by prowadzić treningi, nie potrzebujemy cię. Trener w Zagłębiu musi chcieć się rozwijać każdego dnia.

Dlaczego polska piłka jest tak fizyczna?

Bo o wiele łatwiej jest wypracować fizyczność niż taktykę, technikę, boiskowe myślenie. To pierwsze jest proste i możesz to zrobić w każdym momencie. To drugie wymaga większej wiedzy i musi być rozpoczęte w bardzo młodym wieku. Nie wszystkie drużyny są fizyczne, bo niektóre próbują grać w piłkę. Wszystko za sprawą tego, jak młodzi piłkarze są szkoleni. Gdy widziałem wiele meczów naszej akademii, widziałem, że piłkarze są wszędzie tacy sami. Widzę, że to się zmienia. Za pięć-dziesięć lat będzie w Polsce zupełnie inaczej przez wpływ zagranicznych piłkarzy i może trenerów.

W wywiadzie dla klubowej telewizji mówił pan, że chciałby zmienić zajęcia tak, by trenować więcej boiskowego myślenia.

Każdy trener widzi jak pracują inni ludzie, ćwiczenia, odbywa spotkania. Bierzesz z jednego to, co chcesz, odsiewasz to, czego nie chcesz. To twoja tożsamość. Trener nie może być kopią. Moja filozofia? Chcemy atakować, grać atrakcyjnie, zaczynając od defensywy. Ktoś może się dziwić: holenderski trener, a zaczyna od defensywy, co jest? Tak, bo jeśli dobrze bronisz wysoko, możesz zadbać w ten sposób o duże posiadanie piłki.

Ma pan do dyspozycji wielu polskich piłkarzy, wychowanych w określonym systemie szkolenia. Bartłomiej Pawłowski mówił niedawno w „Przeglądzie Sportowym”, że w Hiszpanii zabrakło mu właśnie szybkiego myślenia. To w ogóle da się jeszcze wytrenować?

Jak powiedziałem – fizyczność jest o wiele łatwiejsza do wytrenowania niż szybkie myślenie, szybka obserwacja, rozpoznawanie boiskowej sytuacji. Umiejętność selekcji wielu opcji i wyboru najlepszej z nich. To talent.

Jak to osiągnąć? Trenowaniem na niewielkiej przestrzeni w szybkim tempie. Rozwijaniem trenerów. Jeśli masz lepszych trenerów, masz lepszych piłkarzy, to bardzo proste. Długa droga przed nami. Mamy piłkarzy, którzy mają wielki talent, bo w Polsce jest cała masa talentów. Nie tylko w Barcelonie czy Amsterdamie – talenty są na całym świecie, naszą rolą jest je rozwinąć.

Ale w talent niespecjalnie pan wierzy.

Mówię o tym piłkarzom każdego dnia. Potrzebujesz talentu, jasne. Ale sam talent do niczego nie wystarczy. Jeśli przez trzy lata pozostawisz talent samemu sobie, piłkarz pracujący ciężko i mający dobry styl życia przeskoczy cię w umiejętnościach. Gdy piłkarz podchodzi do treningów na zasadzie „ok, zobaczymy co z tego będzie”, zwykle to powód, dla którego nie udaje im się przebić.

Jak porównałby pan infrastrukturę Zagłębia Lubin do infrastruktury holenderskich klubów?

Infrastruktura to jedno, widzę inny problem, który może stopować rozwój polskiej młodzieży – duże odległości między miastami. W moim kraju potrzebuję dwóch godzin by przejechać z jednego końca kraju na drugi. Każdy rocznik młodzieżowy może zatem w każdy weekend znaleźć drużynę na najwyższym poziomie, z którą może się zmierzyć. W Polsce… rocznik U-18 gra z drużynami z całej Polski, to wielki krok do przodu, ale już rocznik U-17, który pokonał dwa razy Ajax, więc musi być dobry, gra dobry mecz może cztery albo sześć razy w roku. W sąsiedztwie po prostu nie ma drużyn na wystarczającym poziomie. Wyobraźmy sobie, że wygrywamy na początku sezonu z Ajaksem. Ajax później gra co tydzień z najlepszymi drużynami w Holandii, my mierzymy się z zespołami na niższym poziomie, przez co się nie rozwijamy. Kto okaże się lepszy w ponownym meczu pod koniec sezonu? Oczywiście, że Ajax, który rozwija się szybciej.

To problem, którego nie da się tak łatwo rozwiązać. Uznaliśmy, że będziemy eliminować go poprzez mecze zdolnych roczników z wyższymi rocznikami. Ale to trudne. Jeśli jakiś piłkarz ma jakość, ale fizycznie nie jest gotowy na grę z piłkarzami o trzy lata starszymi, rozwój też zostanie zahamowany.

BELEK 22.01.2019 MECZ TOWARZYSKI: ZAGLEBIE LUBIN - UJPEST FC BUDAPESZT 2:0 --- FRIENDLY FOOTBALL MATCH: ZAGLEBIE LUBIN - UJPEST FC BUDAPEST 2:0 BEN VAN DAEL FOT. PIOTR KUCZA/ 400mm.pl

Dlaczego tak długo mieszkał pan w budynku akademii?

Czasami zaczynamy treningi o 8:00, więc miałem po prostu blisko. Bierzesz prysznic, jesz śniadanie i idziesz na boisko. Ale zgodzę się, że to trwało zbyt długo. W pewnym momencie poczułem się tym zmęczony. Wstajesz – widzisz boiska. Idziesz spać – przed oczami wciąż masz tylko futbol. Żyję w Lubinie sam. Mieszkając w akademii mogłem wyjść i pogadać z każdym, choćby z trenerem bramkarzy.

Jak wygląda pańskie życie w Lubinie poza piłką nożną?

W ogóle go nie ma. Czasami pójdę biegać, czasami pójdę coś zjeść do galerii, czasami pójdę do sklepu. Gdy jest dobra pogoda, czasami w dniu wolnym robię jeszcze spacer. Tyle. To moje życie. Czasami jest trudno, czasami jestem tym zmęczony, w dzień wolny muszę odespać. Jeśli do codziennej pracy dokładasz analizę swoich meczów i meczów rywali, w zasadzie nie masz wolnego czasu. Tylko podczas przerw na reprezentację jechałem na kilka dni do Holandii do żony i dzieci. Gdy pracowałem w akademii, czasami żona przyjeżdżała na kilka dni. Teraz to o wiele trudniejsze przez mecze. Swoich dzieci nie widziałem od siedmiu tygodni, ale na szczęście są już dorosłe i mamy Skype.

Dlaczego nie celebruje pan bramek?

Cieszę się w środku po prostu. Nie jestem gościem, który po bramkach skacze pod niebiosa. Zawsze analizuję, co możemy zmienić, jak jeszcze możemy poprawić grę. Ale czasami celebruję, jak na przykład wtedy, gdy bramkę na 3:0 z Miedzią zdobył Filip Jagiełło. W meczu z Jagiellonią także.

Które gole pan celebruje? Od czego to zależy?

Nie ma reguły. Ale umówmy się, że jeśli w niedzielę strzelimy więcej bramek, będę pamiętał o panu i celebrował (śmiech). Czasami po strzeleniu gola piłkarze podbiegają uzupełnić płyny i to dobra okazja, by coś im przekazać. Zamiast cieszyć się jestem zajęty tym, co nadejdzie.

Jest w ogóle coś, co potrafi wyprowadzić pana z równowagi?

Zawsze zanurzam się w mecz bardzo głęboko, analizuję. Jeśli przegrywalibyśmy 0:5, pewnie straciłbym nad sobą kontrolę. Czasami wyprowadzają mnie z równowagi piłkarze, którzy nie grają na pełnej koncentracji, a tego od nich wymagam. Nie potrafię wybaczyć tego, że piłkarz przychodzi na trening z przymusu. Piłkarz ma chcieć, jeśli to dla ciebie tylko obowiązek – możesz odejść. Tysiące ludzie chciałyby być na tym miejscu.

Jeśli Zagłębie uzna po sezonie, że potrzebuje jednak czegoś innego…

Nie traktowałem tego jako szansy. Potrzebowałem zapewnienia, że wrócę do pracy w akademii. A co będzie? Zobaczymy.

Jeśli nie zostanę z pierwszym zespołem, prawdopodobnie po prostu wrócę do akademii.

Rozmawiał Jakub Białek

Fot. FotoPyK

Opublikowane 15.03.2019 18:24 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Weszło
03.07.2020

Arka zostaje w lidze! Może aż do poniedziałku

Nie żeby Arka, gdyby wygrała w Kielcach, miała jakieś szczególnie większe szanse na utrzymanie. Ale przynajmniej mogła odrobinę dłużej się połudzić. Liczyć sobie te matematyczne szanse. Albo przynajmniej zostawić po sobie, spadając, jako takie wrażenie. Tymczasem po remisie z Koroną sytuacja Arkowców wygląda tak, że Wisła Kraków już się utrzymała, a Wiśle Płock w czterech […]
03.07.2020
Weszło
03.07.2020

Na początku były żarty, ale teraz Chrobry naprawdę zbliża się do baraży…

Po dziewięciu ligowych kolejkach Chrobry Głogów prowadzony przez Ivana Djurdjevicia miał 4 punkty. Przegrał siedem z dziewięciu meczów, w tym dwukrotnie tracąc po pięć bramek. Kibice Lecha, którzy ucieszyli się z wylosowania swojego ulubieńca w Pucharze Polski, tuż przed meczem zastanawiali się, czy w ogóle dotrwa na stanowisku do spotkania I rundy.  Dziś głogowianie ograli […]
03.07.2020
Weszło
03.07.2020

Hejt Park: grillujemy Kowala!

W Hejt Parku można dziś grillować Kowala. A z tego co wiemy – Wojtek czeka na wasze trudne pytania. Prowadzi Krzysztof Stanowski. Zapraszamy!
03.07.2020
Weszło
03.07.2020

ŁKS to nie drużyna. ŁKS to stan umysłu

Nie uwierzycie – ŁKS Łódź wyglądał dziś jak ekstraklasowa drużyna! Nie przez siedemnaście minut, nie po tym, jak mocno przymrużyliśmy oczy. Nic z tych rzeczy. Zupełnie szczerze musimy powiedzieć, że z przyjemnością obserwowaliśmy pierwsze 45 minut w wykonaniu drużyny Wojciecha Stawowego w meczu z Wisłą Kraków. Problem polega na tym, że sędziowie mają w zwyczaju […]
03.07.2020
Weszło
03.07.2020

Stal z walkowerem za mecz z rezerwami Lecha? Wyjaśniamy sprawę

1 lipca. II liga. Rezerwy Lecha Poznań podejmują Stal Stalowa Wola. Na boisku kilka znajomych nazwisk. Ze starszych – chociażby Grzegorz Wojtkowiak, Krzysztof Kiercz czy Michał Fidziukiewicz. Z młodszych – przykładowo Paweł Tomczyk. Ale przy tym, nie oszukujmy się, ten mecz nikogo w kraju nie elektryzował. Dół tabeli trzeciego poziomu rozgrywkowego, środek tygodnia, wielkiego natężenia […]
03.07.2020
Weszło
03.07.2020

Stanowisko: Ile zarabiają polscy sędziowie?

Ile zarabiają polscy sędziowie? Czy to zarobki adekwatne do wykonywanej pracy i dlaczego niekoniecznie? O tym Krzysztof Stanowski w cotygodniowym „Stanowisku”. Polecamy także nasz duży tekst, który poświęcamy tej sprawie. 
03.07.2020
Weszło
03.07.2020

Inni grają w piłkę, my „wyciągamy wnioski”

Przypomnijcie sobie, jak wiele słyszeliście wywiadów pomeczowych trenerów i piłkarzy, w których ci przekonują, że trzeba wyciągnąć wnioski. Jestem pewien, że setki. „Wyciągamy wnioski” notorycznie, regularnie, jakby były mistrzostwa świata w „wyciąganiu wniosków”, to zajęlibyśmy drugie miejsce, by potem „wyciągać wnioski”, dlaczego nie pierwsze. Potem jak sprawdzić, czy ktoś rzeczywiście „wyciągnął wnioski”, to raczej nikt. […]
03.07.2020
Weszło
03.07.2020

Czy polscy sędziowie zarabiają za mało? „Stawki nie rosną od lat”

W sobotnim „Stanie Futbolu” pół-żartem, pół-serio rzuciliśmy, że niespodziewanym następstwem błędu Piotra Urbana w meczu Zagłębia Sosnowiec z Odrą Opole będzie nasz tekst o podwyżkach, na które zasługują polscy sędziowie. Wtedy mówiliśmy o tym z przymrużeniem oka, ale postanowiliśmy zbadać ten temat, zapytać, jak wyglądają warunki pracy polskich arbitrów i… stwierdziliśmy, że taki tekst faktycznie […]
03.07.2020
Weszło
03.07.2020

Quiz piłkarski. Kogo jeszcze nie gościliśmy w Ekstraklasie?

Choć niełatwo w to uwierzyć, bo czasami wydaje nam się, że w Ekstraklasie wylądował już każdy możliwy wynalazek – są na mapie świata kraje, z których nasze kluby jeszcze nikogo nie ściągnęły. Nawet całkiem piłkarskie. Ciekawi jesteśmy, czy będziecie potrafili je wskazać. Oczywiście nie wszystkie, a 25 z nich. Zapraszamy na kolejną odsłonę naszego quizu! […]
03.07.2020
Weszło
03.07.2020

Od obrońcy sezonu do składowej beznadziejnego ŁKS-u

Różnie toczą się kariery piłkarzy po trzydziestce. Jedni starzeją się pięknie – jak Arkadiusz Malarz czy Marcin Robak, którzy dopiero na finiszu swojej kariery naprawdę rozwijają skrzydła. Inni grają bardzo długo, ale gasną powoli i trzymają przyzwoity poziom – do głowy przychodzi nam tu Arkadiusz Głowacki. W przypadku Macieja Dąbrowskiego oglądamy jednak proces nie spadku […]
03.07.2020
Weszło
03.07.2020

Czy FC Strefa Spadkowa utrzymałby się w lidze?

Nie żebyśmy chcieli odbierać szanse, wiemy, że piłka lubi nieprawdopodobne scenariusze. Wiemy niemniej też, że zostały cztery kolejki, a tabela jest dość nieubłagana. Widzimy w niej tąpnięcie, prawdziwą punktową przepaść między ostatnim bezpiecznym zespołem, a tymi, które zajmują pozycje spadkowe. Zadajemy sobie więc dziś pytanie: jak wyglądałby zespół złożony z graczy ze strefy spadkowej? Na […]
03.07.2020
Weszło
03.07.2020

„Jestem dobrym trenerem. W Wiśle Płock podziękowano mi przedwcześnie”

„Po moim odejściu Wisła nie zrobiła żadnego progresu, podziękowano mi przedwcześnie”, „niektórych zawodników nazywam tłukami piłkarskimi”, „Wisła Płock nie ma swojego DNA”, „mam żal, że nie dano mi dłużej popracować w Płocku”. To pierwszy wywiad Dariusza Dźwigały na temat odejścia z Wisły Płock. Ale nie tylko, bo rozmawiamy o filozofii gry, wyszkoleniu technicznym ekstraklasowiczów, powtarzalności […]
03.07.2020
Weszło
03.07.2020

Rafał Gikiewicz: Chcę pojednać się z bratem

W piątkowej prasie sporo ciekawego. Rafał Gikiewicz mówi o konflikcie z bratem, Tomas Pekhart przedstawia swoją historię, Dominik Hładun i Jakub Łabojko komentują doniesienia transferowe na swój temat, jest sylwetka Thiago z Cracovii i kilka innych rzeczy. Zapraszamy.  PRZEGLĄD SPORTOWY Dawid Kownacki miał fatalny sezon, w którym będąc najdroższym piłkarzem w historii Fortuny Düsseldorf, nie […]
03.07.2020
Weszło Extra
03.07.2020

Krzysztof Zając. Prezes, który doprowadził do spadku Korony

Krzysztof Zając to jeden z najgorszych prezesów ostatnich lat w Ekstraklasie. Główny odpowiedzialny spadku i możliwego upadku Korony Kielce. Spadku, bo kielecki klub spada właśnie do pierwszej ligi. Upadku, bo z trzech lat rządów Zająca Korona może się nie otrząsnąć. Nie ma kompetencji, by prowadzić klub piłkarski. Dał się poznać jako człowiek działający na oślep, […]
03.07.2020
Weszło
03.07.2020

Pechowy wieczór Teodorczyka i Zielińskiego, czyli wtorek z Serie A

Wtorkowe mecze Serie A nie były być może majstersztykiem i najwyższą jakością serwowaną nam przez calcio w ostatnich tygodniach. Ale porażki Napoli i Romy przyniosły nam wiele odpowiedzi i jeszcze więcej pytań. Niestety, jeśli chcemy w dzisiejszych spotkaniach znaleźć pozytywne wieści o naszych stranierich, to trochę się rozczarujemy. Bo o ile Zieliński i Teodorczyk wypadli nieźle, […]
03.07.2020
Hiszpania
03.07.2020

Tempo pełzające, ale do mistrzostwa już tylko cztery kroki!

Nieprawdopodobnie wymęczył dzisiaj własnych kibiców Real Madryt. Po euforii z wtorkowego wieczoru, gdy Barcelona zremisowała z Atletico Madryt, już po kwadransie dzisiejszego meczu nie pozostał nawet ślad. Masz szansę odjechać na 4 punkty odwiecznemu rywalowi, grasz u siebie z Getafe, tytuł jest już naprawdę na wyciągnięcie ręki. I co? Właściwie masz szczęście, że rywal niczego […]
03.07.2020
Weszło
02.07.2020

Operacja „bij mistrza” rozpoczęta. City zlało Liverpool na kwaśne jabłko

Chyba trochę za bardzo poświętowali piłkarze Liverpoolu przyklepanie mistrzowskiego tytułu. Można się było oczywiście spodziewać, że The Reds w dzisiejszym spotkaniu z Manchesterem City nie pojawią się na murawie zmobilizowani w stu procentach. Dla nich sezon się tak naprawdę zakończył, pozostało ewentualnie kilka rekordów do pobicia, ale to wszystko. Jednak świeżo upieczonym mistrzom Anglii zwyczajnie […]
02.07.2020
Weszło
02.07.2020

Idzie, idzie Podbeskidzie. I pewnie dojdzie, ale w Bełchatowie ledwo się ruszyło

Podbeskidzie Bielsko-Biała mogło dziś odskoczyć Warcie Poznań na pięć punktów i uczynić milowy krok w kierunku Ekstraklasy. Zamiast tego w Bełchatowie ledwo się ruszyło, rzutem na taśmę ratując remis. GKS w dość naiwny sposób stracił prowadzenie, ale i tak zespół ten kolejny raz zasłużył na pochwały. Bieda tam ciągle taka, że nawet ta przysłowiowa mysz […]
02.07.2020