Gorsza od skuteczności Lecha była tylko jego gra w obronie
Weszło

Gorsza od skuteczności Lecha była tylko jego gra w obronie

Frajerów kolejki już znamy. Walczący o mistrzostwo Polski Lech Poznań nie tyle potknął się, co koncertowo wyrżnął się na pysk w starciu z Górnikiem Zabrze. Cztery stracone bramki. I to na własnym stadionie. Obrona Lecha postanowiła przeprowadzić eksperyment z problemem badawczym „Czy bronienie bez atakowania piłki i przeciwnika jest możliwe?”. Odpowiedź była do przewidzenia, ale lechici mimo tracenia kolejnych bramek nie ustawali w testach.

Akcja bramkowa Górnika na 1:0 powinna stać w Słowniku Haseł Piłkarskich jako definicja „boiskowej mądrości”. Może nie był to najszybszy atak świata, może nie był to popis techniki, ale każdy z wykonawców zachował się inteligentnie do granic możliwości. Suarez zamiast pałować piłkę w pole karne wyłożył ją Kurzawie. Kurzawa zamiast szukać szczęścia w strzeleniu piłki w bramkę delikatnie wycofał ją do Urynowicza. Urynowicz zamiast walić na siłę ze spokojem się obrócił i precyzyjnie uderzył w okienko.

Górnik wykorzystał fakt, że Lech był do przerwy totalnie nieskuteczny. Jeśli lechici w Lubinie mieli pół sytuacji i strzelili z niej gola, to w starciu z zabrzanami mieli tych sytuacji osiem. Kolejorz nie mógł się wstrzelić, ale i miał naprzeciw siebie znakomicie dysponowanego Loskę. Sam na sam Jóźwiaka – Loska broni. Strzał głową Gytkjaera – Loska broni. Znów Duńczyk uderza przy słupku – Loska broni. Główka Vujadinovicia – Loska broni. Jóźwiak technicznie szuka dalszego słupka – a jakże, Loska broni. Ponadto przy strzale Jóźwiaka z początku spotkania pomógł mu słupek. Bramka stała jak zaczarowana.

Jak zaczarowany stał też Vujadinović przy drugim golu dla Górnika, gdy Putnocky sparował uderzenie Żurkowskiego, a Wieteska zamknął akcję strzałem z bliska. Czarnogórzec zainspirował się chyba Vesoviciem ze starcia z Legii z Zagłębiem i po prostu stanął w miejscu. W tej kępce trawy coś jest chyba nie tak, bo w tym samym miejscu Burliga kilka tygodni wcześniej zaprezentował swój skecz „podnieś nogę i powiedz mogę”.

Jeśli pierwszy gol obrazował inteligencję Górnika, to trzeci był wizualizacją frajerstwa Lecha. Piłka wrzucona z autu wisiała w powietrzu pół godziny, zdążyliśmy w tym czasie obejrzeć odcinek serialu, pójść zrobić sobie kawę, przewertować książkę Lema, a piłka wciąż frunęła. Skoro Lech jej nie chciał, to Matuszek uznał, że co się będzie piłka marnowała i wbił ją do siatki. Drzewa umierają stojąc – wersja poznańska. O bramce na 4:0 właściwie możemy powiedzieć to samo. Górnik jechał z gospodarzami jak chciał, a lechici prezentowali klasycznego stojanowa.

Lecha stać było tylko na dwie odpowiedzi – najpierw Chobłenki po asyście Makuszewskiego. Tak, tego Makuszewskiego, który miał wrócić do gry dopiero w przyszłym sezonie. Maćku, fajnie cię znów zobaczyć. Drugi pozytyw tego spotkania to efektowna przewrotka Macieja Gajosa na 2:4. Wynik może fatalny nie jest (no dobra, jednak jest), ale skuteczność i gra w obronie Kolejorza była dziś na poziomie Piasta Kobylnica.

Zespół Bjelicy nie odzyskał pozycji lidera, a jeśli swój mecz wygra też Jagiellonią, to spadnie na ostatnie miejsce na podium. Lech o tytuł dziadostwa kolejki może stanąć w szranki z Arką, która podobną manianę odwaliła w meczu z Piastem. Mówimy tu jednak o zespole z mistrzowskimi aspiracjami, który u siebie nie zwykł się kompromitować. Jasne, poznaniacy mają w perspektywie mecz u siebie z Jagą i Legią, natomiast w ostatnich tygodniach ktoś w Poznaniu przestawił wajchę i to na wyjazdach lechici zaczęli wygrać, a u siebie przerżnęli drugie spotkanie z rzędu.

Aha, jeszcze jedno. Jeśli Dilaver nie wyleciał za swoje brutalne zagranie z drugiej połowy, to my już naprawdę nie wiemy za co można obejrzeć czerwoną kartkę.

lech+poznan+herb

Lech Poznań

28-04-2018
2
:
4
49741340_1076660405848965_5376953571717677056_n

Górnik Zabrze

33. kolejka

28.04.2018

20:30

Poznań

4.0 4.6
C. Gytkjaer
3.0 1.7
E. Dilaver
5.0 6.3
K. Jóźwiak
4.0 5.6
M. Gajos
2.0 3.3
M. Situm
3.0 2.3
M. Putnocky
2.0 1.5
N. Vujadinović
3.0 2.5
R. Majewski
2.0 2.8
T. Klupś
3.0 2.6
W. Kostewycz
4.0 2.6
Ł. Trałka
5.0 6.5
A. Gryszkiewicz
6.0 7.2
D. Kądzior
6.0 7.0
D. Suarez
5.0 5.8
D. Smuga
7.0 8.0
M. Urynowicz
6.0 7.3
M. Wieteska
5.0 7.0
P. Bochniewicz
8.0 9.2
R. Kurzawa
7.0 8.0
S. Matuszek
7.0 8.8
S. Żurkowski
7.0 8.9
T. Loska
2.0 1.7
Bartosz Frankowski

Zmiany gospodarzy:

T. Klupś

O. Chobłenko

6.06.0

R. Majewski

M. Makuszewski

6.08.5

Zmiany gości:

D. Smuga

D. Pawłowski

-10.0

M. Urynowicz

M. Koj

-10.0

A. Gryszkiewicz

A. Wolniewicz

-10.0
Skuteczność Lecha
Obrona Lecha
Kontry Górnika
Dryg Kurzawy

Nagroda specjalna*

Chodzik dla obrońców Lecha
Skoro już macie stać, to chociaż się o coś oprzyjcie
* każdy wybrany piłkarz ma prawo skontaktować się z w/w firmą i umówić się na odbiór nagrody.

Legenda:

Gol
Asysta
Kluczowe podanie
Samobój
Gracz meczu
Na minus
Zółta kartka
Dwie żółte kartki
Czerwona kartka

fot. Newspix.pl