Usiłowanie zabójstwa? Nie wszystko jest tak oczywiste…
Weszło

Usiłowanie zabójstwa? Nie wszystko jest tak oczywiste…

Wczoraj podczas meczu wrocławskiej B-klasy pomiędzy LKS-em Ciechów i Piastem Lutynia doszło do dantejskich scen. Po kilkunastu godzinach od krwawych bójek, które opisywaliśmy w tym miejscu, okazało się, że sprawa nie jest tak oczywista. Zadzwoniliśmy więc do Andrzeja Padewskiego, prezesa Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej i wiceprezesa PZPN, który nie wykluczył użycia ostrego narzędzia (musi to potwierdzić policja), jednak przyznał, że sprawa została mocno wyolbrzymiona i prawdopodobnie w ruch poszły jedynie pięści. Zwrócił też uwagę na inną ważną kwestię – rasizm, który na niższych poziomach rozgrywkowych jest codziennością.

Andrzej Padewski: – Sędzia spotkania opisał całe zdarzenie bardzo rzeczowo i rzetelnie. Bójka trwała kilkanaście sekund. Nikt nie widział żadnego noża ani innego ostrego narzędzia. Bezpośredni świadkowie, znajdujący się bardzo blisko całego zdarzenia, również go nie dostrzegli. Zaznaczam jednak, że niewykluczone, iż napastnik mógł mieć coś w ręku, ale tę sprawę wyjaśni policja. Do samej bójki z użyciem pięści oczywiście doszło, tego nikt nie neguje. Uczestniczący w niej zawodnicy otrzymali czerwona kartki. Sprawca w tym momencie jest znany policji z imienia i nazwiska. Myślę, że niedługo zostanie zatrzymany. Później pozostanie tylko zapytać, co ma na swoje usprawiedliwienie. No ale wiadomo – nie może mieć nic. Był kibicem, wbiegł na boisko. Może tylko pójść siedzieć.

Padewski, pytany o samo uderzenie, odpowiada: – Dla mnie to jest podbródek i cios pięścią. Może miał pęk kluczy. Nie wiem, jak mówiłem, sprawę wyjaśni policja, ale na pewno dostał bardzo silny cios podbródkowy i broda nie wytrzymała. To karygodne, bo takie sytuacje nie mogą się zdarzać. Według mojej oceny później próbowano zatuszować całe zdarzenie i zwalić winę na inne okoliczności, a winni są piłkarze obu drużyn. Brutalny faul, który miał miejsce, spowodował, że zawodnicy skoczyli sobie do gardeł. Od słowa do słowa i afera gotowa. Do osoby, która zamieściła post na fanpage LKS-u Ciechów mam pretensję o rozdmuchanie całego zamieszania. Oczywiście – doszło do karygodnego wydarzenia, które nie powinno mieć miejsca, ale widzimy, że prawdopodobnie było ono mocno podkręcone.

Trzeba też zwrócić uwagę na to, że social media są dziś dostępne dla każdego, nawet w B-klasie. Przydałoby się dobre szkolenie medialne związane z tym, w jaki sposób opisywać tego typu zdarzenia. Nie koloryzując. Ten wpis to też wyraz tego, że chłopak próbował zapudrować tę sytuację. Poderżnięcie gardła to bardzo poważne oskarżenie. Każde zdarzenia na boiskach, od Ekstraklasy do B-klasy, daje jakieś wnioski do wyciągnięcia. Wiadomo, nie jesteśmy w stanie nad wszystkim zapanować, ale możemy działać prewencyjnie, by unikać podobnych zdarzeń w przyszłości. Trzeba też zwiększyć kary, skoro narusza się nietykalność cielesną. Mamy we Wrocławiu Gwardię Wrocław, znany klub bokserski. Jak ktoś chce walczyć, niech zapisuje się tam…

Kończymy sprawę na postępowaniach dyscyplinarnych. Ukarzemy kluby i zawodników uczestniczących w bójce. Później, z powództwa cywilnego, pokrzywdzony będzie mógł ciągnąć sprawę dalej. Kolejne zdarzenia pozostają w gestii obu klubów. Wiemy też, że poszkodowany dostał zwolnienie powyżej siedmiu dni, więc prokuratura automatycznie będzie wszczynała postępowania w tej sprawie.

Pojawiła się również kwestia rasistowskiego zachowania.

Tak. W drużynie gości grał chłopak, który jest Polakiem, ale ma ciemniejszą karnację skóry, bo jego ojciec jest Hindusem. Obrywało mu się od kibiców, jak to na naszych boiskach. Uważam, że musimy pójść w kierunku większej edukacji. Na Dolnym Śląsku możemy spotkać przedstawicieli wielu kultur. Mamy tysiące Ukraińców, piłkarzy z Afryki, Egipcjanina, Hindusa, Arabów. Jest ich sporo. To piłkarze, którzy mogą czuć się pokrzywdzeni, ponieważ są inni. Mają inny kolor skóry, wyglądają inaczej. Przed przyszłym sezonem położymy mocniejszy nacisk na edukację klubów i przedstawimy im, czym grozi wykluczanie tych ludzi poprzez zachowania rasistowskie. Na pewno trzeba opracować specjalny kodeks dla zespołów niższych klas. Wiadomo, że prowokacyjne zachowanie w stosunku do obcokrajowców może spowodować jeszcze bardziej krwawe jatki, niż te, które wczoraj obserwowaliśmy. Trzeba zwrócić na nie uwagę. Ostrzeżemy kluby, że takie zachowania będą karane wykluczeniem z rozgrywek.

*

W tym momencie pozostaje nam czekać na dalszy przebieg wydarzeń. Sprawa najprawdopodobniej zakończy się w sądzie, a już niedługo policja ustali, co tak naprawdę się wydarzyło i czy faktycznie nie został użyty żaden ostry przedmiot. Czekamy i liczymy, że do takich sytuacji nie będzie już dochodzić. Andrzej Padewski zapowiada mocniejszy nacisk na edukację odnośnie do prowadzenia social mediów jak i wszelkich rasistowskich zachowań. Trzymamy za słowo, bo nieleczone objawy mogą spowodować efekt kuli śnieżnej. A żaden pasjonat futbolu, wybierając się na mecz niższych klas rozgrywkowych, nie ma przecież ochoty oglądać bijatyk…

KOMENTARZE (34)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Karol_Krawczyk
FC ALBATROS

Dobrze, że opisujecie sprawę z obu punktów widzenia. Nie rozumiem jak można rozkręcać taką zadymę w meczu czysto hobbystycznej ligi, którą interesuje się szanowne grono piętnastu osób w całym kraju.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

theczarek

miałem Wam wczoraj napisać że ferujecie wyroki a nie macie do tego prawa.
właściwie to szamba narobiliście i dobrze, że teraz pokazujecie drugą stronę.
ale przepraszam chociaż, cokolwiek?

GEDANIA
Lechia Gdańsk

Śpiewają miasta, śpiewają wioski LKS Ciechów klub rasistowski!

Rudy z UE

Co to za druzyna co dzis nie ma murzyna?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

kopinavave

Śpiewa Gedania i śpiewa Gdynia że wasza Lechia to k…świnia – żeby nie było to takie proste powiem ze Arka babą z zarostem tararara a Lech lalala

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Syposz
Profi piłkarz nie dał rady
prezesKmita

Czyli weszło.com dało się wpuścić w maliny, bo sprawa wygląda jak wygląda. Natomiast mecze między tymi drużynami będą już na lata ostre i szczególne. I pewnie za 20, 30 czy 50 lat będzie wspominany ten incydent.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Jozef Wojciechowski
Bułka z Bananem i Zupa w Pięć Minut

„a już niedługo policja ustali, co tak naprawdę się wydarzyło”
A to akurat bardzo śmiała teza.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

El Maxinho

Trudno ocenić, co się rzeczywiście wydarzyło, ale jedno jest pewne – ktoś tu na pewno popijał kwit.

Wacław Grzdyl

Najważniejsza jest oczywiście „afera” rasistowska, co tam połamany koleś czy porozcinane gardła, największy skandal to to, że ktoś użył słowa „ciapaty”,

Chata Kumba

Przez bagatelizowanie takich teoretycznie drobnych spraw dochodzi w końcu do tego, że na przykład na „mojej” klatce schodowej porządnym ludziom (ale obcokrajowcom) jakieś tępe chuje obsmarowały rasistowskimi hasłami drzwi wejściowe. Zrobili to w taki sposób, że drzwi do wymiany. Jak widzisz takie skurwysyństwo na własne oczy to zmieniasz perspektywę.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Wacław Grzdyl

Nie zgadzam się, że to przez bagatelizowanie czegokolwiek. Takie rzeczy się wszędzie zdarzają, wszędzie jest element kryminalny, patologiczny i głupi. Mojej rodzinie w jednym z tak zwanych cywilizowanych krajów zachodu, podpalono drzwi i pomazano cały dom rasistowskimi hasłami, za to, że są Polakami. Trzeba karać przykładnie prawdziwe przejawy rasizmu, a nie zajmować się jakimś obrzucaniem się błotem w afekcie, typu ty grubasie, ty białasie, ty smoluchu, bo potem tworzy się w porządku prawnym różnego rodzaju święte krowy, co tylko wzmaga niechęć do takich osób, tak jak @fc-bazuka-bolencin napisał bardziej mogą na tym obiekty chronione ucierpieć niż zyskać. Zawsze musi być w społeczeństwie wentyl, który pozwala obniżyć ciśnienie.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Wacław Grzdyl

nie oglądałem, zatem nie do końca wiem co masz na myśli

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Wacław Grzdyl

to dokładnie o to mi chodzi, wyzywać się nawzajem ile wlezie,
trzeba będzie iść na stadion dziesięciolecia po kasetę,

FC Bazuka Bolencin

W.G. i C.K. oboje macie trochę racji, bo to niestety problem niejednowymiarowy.
Niemniej z duchem czasu, podejrzewam, że to taki śmiech przez łzy z tej sytuacji którą opisuje W.G., bo takie sytuacje będą nagminne w kontekście zaślepienia ludzi pewnymi ideologiami.
A te ideologie robią krecią robotę tym normalnym ludziom o innym kolorze skóry, którzy potem przez to bardziej cierpią niż korzystają. I to jest prawdziwy problem.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

FC Bazuka Bolencin

No właśnie; dlatego skoro zdecydowana większość procentowa to smród, brud i ubóstwo i chora religia i nie potrafimy odróżnić tej resztki normalnych od ideologicznych zaślepieńców to powinniśmy sobie dać spokój i pomachać na do widzenia.

scrollo7

no dobra ale przeciez chodza sluchy ze w krakowie to kibice sa uzbrojeni jakby byla wypzedaz w castoramie na narzedzia ogrodnicze, wiec takie moje pytanie – az tak zadko lub w ogole dochodzi tam do takich scen jak ta z obrazka z „dziura” w szyi?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Zenon Zawodowiec

O, a gdy pisałem to wczoraj, to mnie pominusowali. :(

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Zenon Zawodowiec

Od Ciebie, Janeczko, minus to lepsza rzecz niż krewetki na silverze.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

wpDiscuz