post Avatar

Opublikowane 30.11.2017 12:37 przez

redakcja

Odkąd PZPN zaczął mozolnie odbudowywać prestiż rozgrywek Pucharu Polski, między innymi zapraszając finalistów na Stadion Narodowy, sportowo wciąż szło jak po grudzie. Owszem, zdarzało się, że w finale mierzyły się dwa najbogatsze i najbardziej medialne kluby (nawet dwa razy), ale też ciężko było oprzeć się wrażeniu, że – całościowo – wciąż jest to bardziej turniej pocieszenia. W tym roku z zadowoleniem obserwujemy jednak pewną zmianę, bo do półfinału weszły cztery czołowe kluby ekstraklasy, w tym mistrz kraju i obrońca Pucharu, a także – w ujęciu przeszło trzech ostatnich miesięcy – po prostu cztery najlepsze polskie kluby.

Wczoraj, przy okazji opisywania kapitalnej passy Korony, umieściliśmy ligową tabelę z uwzględnieniem 11 ostatnich kolejek (czyli ogromnej części całego dotychczasowego grania). To zestawienie naprawdę reprezentatywne, bo tyczy się okresu przeszło trzech miesięcy. Na prowadzeniu są kielczanie, ale też zwraca uwagę fakt, że wszystkie cztery najlepsze miejsca obsadzone są przez półfinalistów PP. Jako że od 25 sierpnia żadna z naszych drużyn nie gra już Europie, polskie zespoły można oceniać wyłącznie na podstawie ligi oraz krajowego pucharu. I tak się akurat składa, że od 25 sierpnia w obydwu rozgrywkach najlepszymi drużynami są Korona, Górnik, Legia i Arka:

W tym kontekście skład półfinału Pucharu Polski wydaje się najlepszy z możliwych. Zwłaszcza, jeśli skupimy się na ostatnim kwartale, ale też ogólnie – mamy w nim w końcu trzy drużyny z ligowego pudła (w tym mistrza Polski) oraz obrońcę trofeum, który obecnie plasuje się na 7. pozycji. Jakkolwiek spojrzeć, w tym roku ciężko będzie podtrzymać zarzut, że nasze drużyny nie potraktowały tych rozgrywek poważnie. Powiecie, że półfinaliści nie mieli zbyt trudnych ścieżek i wcale nie musieli dotąd pokazać wielkich umiejętności. To się oczywiście zgadza, ale też zrobili to, co do nich należało. I nikt nie znalazł się na tak wysokim szczeblu przypadkiem.

Natomiast samo za siebie mówi porównanie obecnego zestawu półfinalistów z zestawem z lat poprzednich. Za punkt odniesienia przyjmijmy dzień rozegrania ostatniego ćwierćfinału w danej edycji. Odkąd PZPN przeniósł finał na Narodowy, wyglądało to następująco:

2013/14:

Zawisza Bydgoszcz (7. miejsce w ekstraklasie)
Jagiellonia Białystok (8. miejsce w ekstraklasie)
Zagłębie Lubin (14. miejsce w ekstraklasie)
Arka Gdynia (2. miejsce w I lidze)

2014/15:

Legia Warszawa (1. miejsce w ekstraklasie)
Lech Poznań (3. miejsce w ekstraklasie)
Podbeskidzie Bielsko-Biała (7. miejsce w ekstraklasie)
Błękitnie Stargard Szczeciński (10. miejsce w II lidze)

2015/16

Legia Warszawa (2. miejsce w ekstraklasie)
Lech Poznań (6. miejsce w ekstraklasie)
Zagłębie Sosnowiec (3. miejsce w I lidze)
Zawisza Bydgoszcz (4. miejsce w I lidze)

2016/17

Lech Poznań (5. miejsce w ekstraklasie)
Pogoń Szczecin (6. miejsce w ekstraklasie)
Arka Gdynia (11. miejsce w ekstraklasie)
Wigry Suwałki (5. miejsce w I lidze)

2017/18

Górnik Zabrze (1. miejsce w ekstraklasie)
Legia Warszawa (2. miejsce w ekstraklasie)
Korona Kielce (3. miejsce w ekstraklasie)
Arka Gdynia (7. miejsce w ekstraklasie)

* * *

Jasne, w marcu sytuacja całej czwórki może być zupełnie inna, gorsza. Może, ale nie musi. Fakty są bowiem takie, że od dawien dawna ta faza Pucharu Polski nie zapowiadała się tak dobrze. Drużyny, które wiedzą jak wygrywać trofea (Legia, Arka) oraz drużyny cholernie głodne sukcesów, na których grę patrzy się z niekłamaną przyjemnością (Górnik, Korona). Rzadko możemy to napisać, więc wykorzystajmy tę okazję – już nie możemy doczekać się kolejnej fazy Pucharu Polski!

Fot. FotoPyK

Opublikowane 30.11.2017 12:37 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 13
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Buncol
Buncol

Ciekaw jestem co teraz napiszą ci wszyscy którzy wręcz gwarantowali ze Legia trafi na Górnika dopiero w finale.
Ciepłe kulki , układy w PZPN itd. Będziecie zapewne siedzieli cicho co najmniej do najbliższej kolejki ligowej.
Wtedy znów wypełzniecie z nor by głosić swoje prawdy objawione.

KleszczRex
KleszczRex

Gino Lettieri losując kulki popsuł wielki spisek. XD

Czeski_Amator_Fioletowej_Ambrozji
Czeski_Amator_Fioletowej_Ambrozji

Oglądałem wczoraj losowanie i muszę napisać że losowanie było ustawione. Kulki z Górnikiem i Legią były podgrzane. Te 2 kulki właśnie jako pierwsze „wylosował” trener Gino. Dlaczego tak uważam? Ponieważ miał trudności z otwarciem ich a z 3 i 4 już nie miał. Materiał z których owe kulki zostały zrobione, poprzez ogrzanie rozszerzył się i dlatego trener tak się z nimi mocował. Już nie wspomnę o tym jak dziwnie Letieri odczytywał wyniki. Najpierw się wyciąga karteczkę i następnie odczytuję drużynę a nie na odwrót.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

JesusChristPose
JesusChristPose

bo mają najwięcej kibiców, tytułów i pucharów?

M.
M.

A lewe jajko jest cieplejsze od prawego i bardziej chropowate….

DerbyMakinka
DerbyMakinka

pieprzyc losowanie
najwazniejsze zeby tirówa nie zdobyła tego Pucharu !!

Detektor
Detektor

Spokojnie, twoja mama przecież nie gra w PP.

M.
M.

A skądś znam to zdjęcie … sąsiedzie 🙂 ?

Carlitos
Carlitos

Chyba tylko dla weszło Puchar Polski urósł do jakiejś poważnej rangi, kluby i kibice (oprócz finału) mają wyjebane i grają jak grają.

Markus
Markus

Szczegolnie ten klub ktory w prasie zapowiadal walke o final i dalszy podboj pucharowej Europy a caly Blitzkrieg skonczyl sie w Bytowie

Remi11Ck
Remi11Ck

„Powiecie, że półfinaliści nie mieli zbyt trudnych ścieżek i wcale nie musieli dotąd pokazać wielkich umiejętności. To się oczywiście zgadza…”
Korona nie miała zbyt trudnej ścieżki? Zagłębie Sosnowiec, Wisła Kraków i Zagłębie Lubin. Nie no jasne, najłatwiejsi przeciwnicy 🙂

Aerth
Aerth

Tak przypomnę Weszło, że jeszcze we wrześniu twierdziliście, że Zagłebie Lubin nie ma się kogo z ćwierćfinalistów bać. 2 miesiace później Zagłębie gładko wylatuje z PP po dwóch wcirach od Korony 🙂

Weszło
20.01.2021

Juventus z Superpucharem, Szczęsny w głównej i pozytywnej roli

Wiadomo, że Superpuchar – właściwie każdy – to nie jest najcenniejsze trofeum w futbolu. Fajnie, jak jest w gablocie, ale żeby się o niego zabijać? Raczej nie. Tyle że dla i Napoli, i dla Juventusu, to mogła być dość istotna szansa na wygranie czegokolwiek w tym sezonie, bo forma obu zespołów nie wskazuje specjalnie na […]
20.01.2021
Weszło
20.01.2021

Fortuna Bayernu kołem się toczy

W tym sezonie Bayern wszedł w dziwaczny taniec z losem. Żaden to wyćwiczony foxtrot, żaden walc wiedeński, żadne pasodoble. To zwykłe igranie z losem. Bo tak jak podopieczni Hansiego Flicka mieli szczęście remisując z Lipskiem, tak jak sprzyjała im fortuna, kiedy Robert Lewandowski w ostatniej sekundzie meczu odwracał historię spotkania z Bayerem Leverkusen, tak wszystko […]
20.01.2021
Weszło
20.01.2021

Zieliński z superpucharem, United obronią fotel lidera?

Ligi Mistrzów nie ma, ale też jest… fajnie. Parafrazując słynny cytat. W środę kibice będą zadowoleni, bo czekają nas hitowe spotkania we Włoszech i w Anglii. Na południu Europy o Superpuchar Włoch powalczą Juventus oraz Napoli. Natomiast na drugim końcu Starego Kontynentu Manchester United spróbuje utrzymać się na szczycie Premier League. Na jakie typy warto […]
20.01.2021
Weszło
20.01.2021

Polak bramkarzem wszech czasów szwedzkiego klubu. Szacuneczek

Polacy doceniani za granicą? Coraz częściej spotykany przypadek. Ale ilu z nich zapisało się na kartach danego klubu do tego stopnia, by trafić do jedenastki wszech czasów? No właśnie, to już trudniejsza sprawa. Ale tak wyróżniony został Ryszard Jankowski, były bramkarz Lecha Poznań, który spędził pół dekady lat dziewięćdziesiątych w Trelleborgu, a gdzie pomógł zezłomować […]
20.01.2021
Weszło
20.01.2021

Zagraniczny inwestor w Radomiaku? Trwają rozmowy

W najbliższym czasie może dojść do niespodziewanej współpracy na zapleczu Ekstraklasy. Z naszych ustaleń wynika, że Radomiak Radom prowadzi rozmowy z zagranicznym inwestorem. Dzięki temu wsparciu klub chciałby odważniej włączyć się w walkę o awans z pierwszej ligi. Na czym ta współpraca miałaby polegać? Tu robi się ciekawie, bo niekoniecznie chodzi o przejęcie części akcji […]
20.01.2021
Weszło
20.01.2021

Zmierzch ery Juventusu? Pirlo przytłoczony problemami

– Lata lecą. Staramy się, jak możemy, ale podtrzymanie naszej passy i zdobycie 10. mistrzostwa z rzędu byłoby czymś nieprawdopodobnym. Nie jest łatwo, dajemy z siebie wszystko, ale mamy za sobą dwa ‚black-outy’, za które zapłaciliśmy bolesnymi porażkami z Fiorentiną i Interem – te słowa Giorgio Chielliniego, jednego z symboli Juventusu, wstrząsnęły włoskimi mediami. Dlaczego? Bo dopatrzono […]
20.01.2021
Anglia
20.01.2021

Jon Flanagan jednak nie dla Jagiellonii. I całe szczęście

Od kilku dni media belgijskie oraz polskie grzały temat transferu Jona Flanagana do Jagiellonii. Angielski lewy obrońca miał trafić do Białegostoku po kompletnie nieudanej przygodzie w Charleroi. Ostatecznie jednak nie wyszło, 28-latek nie przeszedł testów medycznych i z transakcji nici. Wbrew obiecującym początkom kariery tego piłkarza, możemy śmiało powiedzieć: całe szczęście.  W 2014 roku był […]
20.01.2021
Weszło
20.01.2021

Klauzula „anty-Włochy” wstrzymuje Milika

Arkadiusz Milik wciąż czeka na finalizację przejścia do Olympique Marsylia. Z klubem już się porozumiał, ale cały transfer wstrzymuje oczywiście Napoli. Kwota transferu nie jest problemem, więc co nim jest? Napoli chciałoby skonstruować transakcję w ten sposób, że Milik miałby zostać wypożyczony z Napoli do Olympique na pół roku z przymusowym wykupem przez francuski klub […]
20.01.2021
Blogi i felietony
20.01.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Wszystko było już zaplanowane, w maju Aleksander Łukaszenko uświetnia swoją obecnością imprezę otwarcia, potem lansuje się wśród błysków fleszy aż do finałowego meczu. Zapalony fan hokeja, który nawet w szczycie pandemii chętnie udzielał wywiadów prosto z lodowiska, tegoroczne Mistrzostwa Świata w tej dyscyplinie będzie musiał jednak obejrzeć w telewizji. Białoruś, a konkretnie Mińsk, a jeszcze […]
20.01.2021
Francja
20.01.2021

Powrót na tron w najmniej spodziewanym momencie, czyli ostatni tytuł Marsylii

Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych Marsylia była jedną z największych piłkarskich potęg Starego Kontynentu. Na Stade Velodrome wręcz roiło się od czołowych postaci światowego futbolu, takich jak choćby Jean-Pierre Papin, Abedi Pele, Rudi Voeller czy Chris Waddle. Zespół regularnie sięgał po mistrzowskie tytuły we Francji, dokładając też do tego znaczące sukcesy na kontynentalnej arenie. […]
20.01.2021
Weszło
20.01.2021

Problemy w klubie Polaków. Derby nie płaci, a szejk czeka na zielone światło

Derby od miesiąca nie płaci swoim piłkarzom pensji. Nad klubem wisi wizja bankructwa, a w tle trwają przeciągające się rozmowy z szejkiem, który ma przejąć klub. Kibiców próbuje uspokajać Wayne Rooney, który ma być gwarantem lepszej przyszłości Derby. Tymczasem ligowe władze sprawdzają, czy Derby trafi we właściwie ręce.  Widać było po graczach Derby dużą ulgę […]
20.01.2021
Weszło
20.01.2021

GKS Bełchatów wybrał nowego prezesa

Pierwszoligowy GKS Bełchatów niedawno ogłosił konkurs na stanowisko nowego prezesa klubu. Nowy sternik przejmie stanowisko po Wiktorze Rydzu, który zrezygnował w grudniu ubiegłego roku. Jak udało nam się ustalić, zostanie nim Wojciech Zając, w przeszłości związany m.in. z Resovią Rzeszów. Zając to osoba, która jest współtwórcą sukcesu rzeszowian. To on był prezesem klubu kiedy Resovia […]
20.01.2021
Weszło
20.01.2021

Dali kilka powodów, by walnąć whisky. XI dekady Jagiellonii

Dwa srebrne medale. Jeden brązowy. Finał Pucharu Polski. Kilka grubych transferów. I miano ligowej czołówki przez kilka lat. Bez dwóch zdań to najlepsza dekada w historii Jagiellonii Białystok, która w 2020 roku obchodziła stulecie swojego istnienia. Wybraliśmy najlepszą XI minionego dziesięciolecia. Z góry uprzedzamy – może pojawić się element kontrowersji. Na kilku pozycjach mieliśmy sporą […]
20.01.2021
Weszło
20.01.2021

Niezły Numer – Jak Brzęczek marnował najlepszego napastnika świata?

W zasadzie mamy pewne wątpliwości, czy aby na pewno liczba bramek Roberta Lewandowskiego za kadencji Jerzego Brzęczka to „Niezły Numer”. Bo przecież mówimy o najlepszym piłkarzu na świecie. Drugim najlepszym strzelcu w pięciu topowych ligach w Europie. Pięciokrotnym królu strzelców Bundesligi. Gościu, który coraz bardziej zagraża rekordowi Gerda Müllera. I ten oto gość przez dwa […]
20.01.2021
Weszło
20.01.2021

Podmianka selekcjonera niedługo przed wielkim turniejem? To się już zdarzało

Jak nietrudno się domyślić – historia futbolu, również ta najnowsza, zna takie przypadki, gdy działacze krajowej federacji decydowali się na zmianę selekcjonera na kilka miesięcy przed startem wielkiego turnieju. Nie zdarza się to może zbyt często, no ale od czasu do czasu ktoś postanawia wykonać ten ryzykowny, nieco zalatujący desperacją ruch. W związku z niespodziewanym […]
20.01.2021
Anglia
20.01.2021

Najlepszy napastnik Manchesteru City? Phil Foden

Nie Sergio Aguero. Nie Gabriel Jesus, a tym bardziej Liam Delap. To może Riyad Mahrez albo Kevin de Bruyne? Znowu błędna odpowiedź. Najlepszym strzelcem Manchesteru City w tym sezonie są Raheem Sterling i Phil Foden, kolejny genialny piłkarz w układance Pepa Guardioli. Swoją karierę na The Etihad rozpoczął już trzy sezony temu, ale nigdy tak […]
20.01.2021
Weszło
20.01.2021

Puchar nie w pełni świętowany. Bilbao wciąż czeka na „La Gabarrę”

– Moim zdaniem ten tytuł zasługuje na barkę – czytamy we wpisie na forum kibiców Athletiku. – Bardziej niż poprzedni. Wygrana Superpucharu w ramach przygotowań do sezonu to nic. Teraz graliśmy w środku rozgrywek, kiedy każdy zespół jest w formie. I pokonaliśmy Real oraz Barcelonę. Wiem, że obostrzenia związane z pandemią nie są po to, […]
20.01.2021
Weszło Extra
20.01.2021

Trenerzy a życie rodzinne. Czy to już zawód tylko dla piłkarskich nerdów?

Pracoholik. Skrajny perfekcjonista. Fanatyk. Obsesjonat. Jeżeli ktoś jest opisywany w ten sposób, budzi raczej negatywne skojarzenia, ale akurat nie dotyczy to trenerów piłkarskich. Chwilami można odnieść wrażenie, że niektórzy wręcz oczekują od nich, że będą żyli futbolem 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku i nic innego w ich egzystencji liczyć się nie […]
20.01.2021