post Avatar

Opublikowane 23.10.2017 19:44 przez

redakcja

Autorem tekstu jest osoba niezwiązana z polską piłką, podobieństwo do wszelkich faktycznie istniejących osób – przypadkowe, a fabuła – fikcyjna. Tekst ma charakter żartobliwy i w żaden sposób nie ma na celu urażenia kogokolwiek.

W końcu coś drgnęło. Po przerwie na mecze reprezentacji Legia zaczęła jakoś ciułać punkty. Na razie ich meczów nie da się oglądać (przynajmniej na trzeźwo) ale wynik się liczy. Oczywiście, nic samo się nie zrobiło. Rozmawiałem z prezesem Darkiem. Tak, wiem, miałem mu nie udzielać żadnych rad, ale serce rodowitego warszawiaka nie pozwoliło mi zostawić chluby stolicy w potrzebie. Powiedziałem do niego:

Dareczku, ty to cały czas myślisz że klub to korporacja. A wiesz jaka jest różnica pomiędzy tymi dwoma? W korporacjach pracują szczury, a w klubach ludzie. I ci ludzie z klubu spotykają innych ludzi! Ludzi piłki, oczywiście.
– Wujo, o czym ty do mnie, za przeproszeniem, pieprzysz? – wydukał Darek, wypełniając szklankę burbonem. Zdołowany był nie na żarty. – Chłopie, na każdym polu ponosimy klęskę. W dodatku drużyna jest świeżo po rozmowie motywacyjnej, a uwierz mi, spotkali takich kołczów, że nawet Mateusz Grzesiak przy nich wymięka.
– Słuchaj, Misiu, żalisz mi się tylko, a w ogóle mnie nie słuchasz. Bierz przykład z najlepszych. Powiem ci jedno: mam takiego przyjaciela, on prowadzi jeden z największych klubów na świecie. Florentino się nazywa. I ten Florek, który prywatnie pracuje w budowlance, rozumie że w piłce działają ludzie, nie roboty. W Hiszpanii jest taka zasada, że jak sędziowie przyjeżdżają do danego klubu na mecz to dostają niewielki upominek. Wiesz, proporczyk, koszulkę z nazwiskiem danego zawodnika czy inne tego typu pierdoły. Ale nie u Florka. Florek rozdawał im zegarki. I to całej ekipie, razem z delegatem.
– Wujo, czy ty się szaleju najadłeś? Przecież to jest korupcja. Chcesz już do reszty pogrążyć ten klub, i mnie przy okazji?!
– Ale słuchaj do końca. Wiesz jaki patent on robił? Umieszczał na tych zegarkach logo klubu. Dokładnie na deklu. Czyli na tylnej części zegarka, która i tak jest niewidoczna. Emblemat klubowy był, więc formalnie podchodziło to pod tradycyjny upominek. A że akurat te podarki kosztowały po kilkanaście tysięcy euro? Kto bogatemu zabroni! Wtedy taki Sancho Pansa z gwizdkiem nie jest skorumpowany. Ale dobrze wie, że kiedy dojdzie do kontrowersyjnej sytuacji, to lepiej później chwalić się przed znajomymi fajnym Rolexem albo go opchnąć i zabrać żonkę na Bermudy, niż się nie pochwalić i na następnym meczu u Florka znaleźć w upominkach tylko czerwony pisak i kalendarz.
– Dlaczego akurat pisak i kalendarz?
– Żeby zaznaczać sobie wolne weekendy. Bo widzisz, Florentino to jest człowiek do rany przyłóż! On się tak troszczył o tych ludzi, że jak z jakiś powodów nie przyjmowali zegarków to im załatwiał wolne w pracy – powiedziałem z sarkastycznym uśmiechem.

Darek może i jest zapatrzony w korpo, ale to przecież mądry facet. Zrozumiał przekaz. Na efekty nie trzeba było długo czekać. W meczu z Lechią arbiter nie gwizdnął dwa razy, z czego raz zrobił dobrze, a raz źle. Ważne, że nie skrzywdził, to już coś. Co nieczęsto mi się zdarza, muszę pochwalić trenera Romka. Wszyscy go wyśmiali, że zabronił gwiazdeczkom dryblować na treningach. Powiem jedno: jak nie umiesz jeździć Polonezem, to się nie pchaj do Ferrari, bo sobie tylko krzywdę zrobisz. Romek dostał grupę gwiazdeczek, którzy po kompromitacjach w krajach trzeciego świata myśleli że dalej można ich traktować poważnie, to ich cofnął do nauki podstaw. Zero gwiazdorzenia, nie wiesz co robić – graj do tyłu, stracisz – odbuduj formację. I tak nieromantyczna wizja Romea przyniosła jakiś efekt.

Nadszedł w końcu mecz z Wisłą. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazywały na to, że Legia jedzie tam po wpierdol. Smoki napinały się tam pod Wawelem straszliwie. Z Krakowa zrobili sobie twierdzę lepszą niż Austriacy za zaborów. W dodatku ten ich Don Kikot sprowadził jakiegoś hombre prosto z hiszpańskiej plaży. Misio miał renomę miejscowego Magika, robił w Krakowie nawet większe wrażenie niż fakirzy na rynku, którzy udają że siedzą w powietrzu. Przed meczem kibice wywiesili oprawę że „Panie, kiedyś to było!”, a w trakcie spotkania przekonywali resztę Polski, że z tej Mąki chleba nie będzie. W sumie to mi szkoda kibiców Wisły. Zasiadło ich 33 tysiące na trybunach, pewnie myśleli że w końcu przyjechała klasowa drużyna. A tu Legia zagrała nudno i bez fajerwerków, ale – patrz na mecz z Lechią – tak krawiec kraje, jak mu materii staje. Ale jeszcze takich cudów nie było na tym świecie, żeby centuś gościł krawaciarza i się cieszył z tego, jak ten drugi go ogrywa. Pewnie że chcieli wygrać. Pełen stadion, na którym miejscowym dobrze idzie, słynna krakowska piłeczka, połowa składu nie zna słów w hymnie, Technik-Magik z przodu i w dodatku trener, też Hiszpan. No to logiczne, jaka mogła być taktyka? Oczywiście, kurwa, laga do przodu na Magika, który ma jakieś metr sześćdziesiąt wzrostu i czterdzieści kilo żywej wagi! Genialnie to Don Kikot rozplanował.

A tak przy okazji Magika, to ja nie wiem czym tu się podniecać. Kiwał, dryblował, mijał, tylko nic z tego nie wynikało, bo jak go Pazdek brał do tańca, to się kończyła zabawa. A jak Łysy się obciął, to Magik z dwóch metrów przywalił w Chłopca Malowanego. I dlatego wolę Jareczka Zgodę. Nie grał tak jakby mu dziewczyna siedziała na trybunach, ale jak Fatalny zagrał mu piłę przeciwną do swojego wyglądu, to Jarek ją wpakował do siatki. Dlatego Zgoda wyrwie w życiu więcej panienek niż hiszpański Magik. To jest konkretny chłop, co strzeli bramkę jak ma okazję, a nie pierdoli trzy po trzy i wsadzi tylko wtedy, jak złapie frajerkę. Chyba że Hiszpan zacznie mówić że jest z Erasmusa. Wtedy to on więcej poużywa.

Ale dobrze, bo zacząłem tą anegdotką o moim przyjacielu Florku, i po tym meczu widać było, że może Romek jeszcze nie do końca rozumie Legię, ale za to Miodek zaczyna rozumieć polską piłkę. Miał być karny dla Wisły? To się zebrało szanowne grono, przedyskutowało sprawę, przewodniczący Fatalny wskazał na VAR, i karnego nie było. Chłopiec Malowany był królem w polu karnym? Był. Każdy bramkarz powinien być. I niech jakiś tam Pedro czy inny Gonzo mu nie wyskakuje. A jak wyskakuje, to niech się liczy z tym, że skończy na ziemi. Sędzia pomyślał tak samo. A złoty zegarek cyka, cyku cyk…

Ktoś powie, że dla Legii też był karny a sędzia nie odgwizdał. A był, no i co z tego? W rozstrzyganiu kontrowersji 2:1 do przodu. I nie zrozumcie mnie źle, bo nie piszę tego ze złości, ale przeciwnie: z szacunku do nie pozostawiania tak ważnych spraw jedenastu chłopakom w krótkich gaciach.

Gratuluję Legii zdobycia trzech punktów, ale od razu apeluję: Romku, nie podniecaj się, po prostu wykonałeś zadanie. Kiedy ja byłem trenerem, to pojechaliśmy tych frajerów na wyjeździe szóstakiem. I to w ostatniej kolejce, decydującej o Mistrzostwie Polski. Kowal kręcił całym towarzystwem lepiej niż wodzirej na wiejskim weselu. To były piękne czasy. Muszę przyznać, że Wisła została wtedy rozbita na boisku, ale w samym klubie też nie działo się za dobrze. Tam był jakiś konflikt, pewnie jak zwykle centusie kłócili się o pieniądze, stąd poszło nam z tymi misiami tak łatwo. W każdym razie kibice w drugiej połowie zaczęli krzyczeć „Podziel się z nami, Wisełko, podziel się z nami”. Ale to akurat nie był problem Legii.

A jak już jesteśmy przy Kowalu, to on miał taki sam dylemat jak Mąka. Nie chciał w ogóle ruszać się spoza Bródna (co zresztą zostało mu do dziś), o opuszczeniu Warszawy już nawet nie wspominając. Dopiero chłopaki do niego podchodzili, i mówili „Wojtuś, mamy wrzesień, a u nas ciągle są święta Bożego Narodzenia bo dopiero grudniową wypłatę dostaliśmy!”. I w ten sposób Wojtek pojechał do Hiszpanii. Był królem Warszawy ale schował dumę do kieszeni i poświęcił się dla reszty chłopaków, żeby im nie odcinali wody po mieszkaniach, i innych płynów też. I to jest lekcja dla kibiców Wisły. Nie lżyjcie już tak tej Mąki, bo z pieniędzy za jej sprzedaż wasza piekarnia jeszcze stoi.

WUJO

[Zdjęcie główne: Słynny mecz Wisła-Legia 0:6. Zagraliśmy spotkanie wybitne. Zobaczcie na spojrzenia obydwu kapitanów. Misiu z Wisły błagał o litość już przed meczem. Fot. Eugeniusz Warmiński]

Opublikowane 23.10.2017 19:44 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 18
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Przybywam z Frolixa 8
Przybywam z Frolixa 8

.

Weszło08.jpg
ein
ein

Wszystko cacy, ale Legia chlubą Warszawy?
To tak jakby chlubą Krakowa był ŁKS Łomża…

bulek90
bulek90

Całkiem ok, tak dalej

Dariusz 'Mineta' Szpakowski
Dariusz 'Mineta' Szpakowski

WUJO SSIJ MI CHUJO

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Fuska
Fuska

Nie lubisz leczenia kanałowego ? W sumie to prawie każdy tak ma, ale dla mnie osobiście to nie jest „tortura”.
A co do Wuja, to lepsze teksty ma na trybunie. Panie Trenerze, za tydzień prosimy o tekst z większym kwalitetem.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

vincent van cock
vincent van cock

Lepsza jest piłkarska ruletka trolosiewicza ,prawie o tym samym ale śmieszniej , wiadomo kwestia gustu ,więc można by glosowanie zrobić

711dronow
711dronow

Najlepsza to była petycja o wypierdolenie Gapinskiego, ale niestety weszło pozostało głuche na głos ludu

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Weszlacki Komentator
Weszlacki Komentator

„…ale jak Fatalny zagrał mu piłę przeciwną do swojego wyglądu…”
:-DDD

Vooyek_Zbooyek
Vooyek_Zbooyek

Ten Wujo słabszy od poprzednich. W tekście powinna paść słynna maksyma „tu nie ma co trenować, tu trzeba dzwonić”, ale nie padła i to jest fatalne.

Weszło
14.07.2020

Tego nie dało się wypuścić. A jednak – Warta oddala się od bezpośredniego awansu

Minimalizm jednak nie popłaca i brutalnie przekonała się o tym Warta Poznań. „Zieloni” po dwunastu minutach meczu z GKS-em Tychy prowadzili 2:0 i mieli mecz w garści. Wystarczyło tego nie spieprzyć i wieczorem można byłoby z piwkiem w ręce oglądać mecz Stali Mielec. Ale z 2:0 zrobiło się 2:1, bohaterem warciarzy mógł zostać Adrian Lis, […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Teleturniej! Kogo można zatrudnić do kręcenia karuzelą w Garwolinie?

Kochani. Zapraszamy do świata zagadek, łamigłówek i rebusów. Paweł Paczul przygotował pytania. Jakub Białek, Mateusz Rokuszewski i Alan, który udział wylicytował w akcji donejtowej, próbowali na nie odpowiedzieć. Śmiechom nie było końca, bo wszyscy dokazywali.  Startujemy o 19!
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Źle zaczęli, dobrze kończą. Największe pozytywne metamorfozy w Ekstraklasie

Jeżeli ktoś słabo zaczyna przygodę z Ekstraklasę, w większości przypadków tendencja już się nie zmienia. A jeżeli prezentuje się co najwyżej przeciętnie przez rok lub półtora, tym bardziej trudno zakładać, że nagle eksploduje z formą. W tym sezonie jednak mamy i takie historie. Niektóre metamorfozy są naprawdę zaskakujące, bo nie ukrywamy, że na kilku nazwiskach […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

AleNumer – konkurs z nagrodami – ile będzie rzutów karnych?

Karne to loteria – mówią ci, którzy na futbolu nie za bardzo się znają. Nam bardziej pasowałoby stwierdzenie, że dyktowanie karnych to loteria, bo często (nawet przy VAR) mamy wrażenie, że arbitrzy losują sobie decyzje w polu karnym. Ale niech będzie – pobawmy się w typowanie. Ile rzutów karnych zostanie podyktowanych w 36. kolejce Ekstraklasy? […]
14.07.2020
Anglia
14.07.2020

Czy na pewno doceniamy, w jakim miejscu jest dziś Jan Bednarek?

Na murawie nieprawdopodobne stężenie talentu, Bruno Fernandes, Anthony Martial, Marcus Rashford czy Paul Pogba. O wyniku nie rozstrzyga jednak żaden z nich, a skromny polski stoper, który wyskoczył najwyżej do centry z rzutu rożnego i strącił piłkę tak, że Obafemi musiał już tylko dopchnąć ją do pustej bramki. Jan Bednarek zaliczył drugą asystę w sezonie, […]
14.07.2020
Anglia
14.07.2020

Norwich City, czyli sztuka spadania z klasą. Co może czekać Płachetę?

Złośliwi powiedzą, że Norwich City to angielski odpowiednik ŁKS-u Łódź. Beniaminek stroniący od kosztownych wzmocnień, ale odważnie stawiający na ofensywny styl gry. Zafiksowany wręcz na punkcie swoich długofalowych wizji. No i żegnający się z najwyższym poziomem rozgrywek po zaledwie jednym sezonie. Jeśli przyjrzeć się jednak szczegółom, to znajdziemy trochę różnic między oboma klubami. Przeanalizujmy zatem, […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Do MMA wystawiłbym siebie. Petrasek? Pokonałbym go!

W naszej ankiecie „Weszło z butami” tym razem możecie poznać najlepszego w lidze zawodnika MMA z tych, którzy trafiliby do Gryffindoru. Maciej Żurawski z Pogoni Szczecin to syn karateki, który pięć i pół roku trenował skoki na trampolinie, wychował się na kibicowskim osiedlu, a który wśród najważniejszych Polaków w historii znalazłby miejsce dla Rafała Murawskiego. […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Zagłębie Lubin przed sporym liftingiem. Co zostanie z tej drużyny?

Zagłębie Lubin miewało w tym sezonie okresy gry spektakularnej. Nie boimy się tego słowa, były chwile, gdy podopieczni Martina Seveli robili prawdziwe show – głównie za sprawą szalenie mocnej ofensywny z Boharem, Żivcem czy Białkiem na czele. Cele sportowe, zwłaszcza w relacji do poniesionych wydatków, nie zostały jednak zrealizowane. Gra w dolnej połowie tabeli to […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Sycylijska niespodzianka. Filip Piszczek odpalił w Serie B i pomaga utrzymać Trapani

– Lubię spokój, który tu odnalazłem. Nie ma takiego stresu, do jakiego przywykłem w Polsce, gdzie w codziennym życiu jesteśmy bardziej sztywni. Sprowadziłem na Sycylię rodzinę, ich obecność to dla mnie dodatkowa motywacja – mówił Filip Piszczek w rozmowie z „La Gazzettą dello Sport”, w której zdradził tajemnicę swojej dobrej formy. Formy, dzięki której stał […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Stoperze, dobrze się zastanów, zanim wsiądziesz na tę konkretną Łódź

Łódzki Klub Sportowy bez wątpienia jest najgorszą drużyną Ekstraklasy, najwięcej trudności przynosi mu zdobywanie bramek, z największą łatwością je traci. Czy za Kazimierza Moskala, czy za Wojciecha Stawowego, ŁKS punktuje żenująco, gra niewiele lepiej. Ale nie da się przy tym nie zauważyć, że to jednocześnie najbardziej pechowa ze wszystkich drużyn, a największe stężenie negatywnej energii […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Quiz piłkarski. Z kim ścieraliśmy się w eliminacjach?

Panie i panowie. Zapraszamy na kolejną odsłonę naszych quizów. Tym razem skupiliśmy się na reprezentacji Polski, bo nie da się ukryć – stęskniliśmy się za tymi skurczybykami w biało-czerwonych koszulkach. Na razie trzeba zaglądać do archiwum, więc zajrzeliśmy. Pytamy: czy potraficie wymienić wszystkich rywali, którzy stawali na naszej drodze w eliminacjach do wielkich turniejów rozegranych […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Marcus wyjaśnił zaciąg najemników

Nie twierdzimy, że Arka trzymała Ferrari w garażu. Wcale nie uważamy, że jakby Marcus wcześniej grał więcej, to Arka na luzie zrobiłaby utrzymanie. Ale nie da się ukryć, że forma Marcusa na finiszu zawstydza kilku słono opłacanych przez gdynian najemników. I nie byłoby wielkim ryzykiem powiedzieć, że owszem, z Marcusa w tym sezonie można było […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Lech ma zastępcę Gytkjaera. Strzelał w Danii, 2. Bundeslidze i Bundeslidze

Lubimy te piosenki, które już znamy. W Lechu najwyraźniej chcą zanucić melodię z Christianem Gytkjaerem i znów sięgają do Niemiec po gościa, który w przeszłości strzelał sporo goli, ale w ostatnim sezonie za dużo nie trafiał do siatki. Szwed Mikael Ishak dzisiaj przejdzie testy medyczne w Poznaniu i jeśli nic się nie wysypie, to zostanie […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

PRASA. Piłkarze Legii rozchwytywani. Gwiazdy trafią na Bliski Wschód, Wieteska do Bundesligi?

Dzisiejsza prasa serwuje nam kolejne nowości dotyczące planów transferowych Legii Warszawa. Dariusz Mioduski zaprasza Bartosza Kapustkę do klubu, a tymczasem zespoły z Bliskiego Wschodu kuszą jego gwiazdy. – Od kilku tygodniu arabscy szejkowie kuszą Luquinhasa – kluczowego piłkarza Legii. Są zdeterminowani do tego stopnia, że deklarują gotowość spełnienia wszystkich warunków Brazylijczyka. Nie jest też dla […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Stefańczyk: Szkoda życia na bycie trenerem

Cezary Stefańczyk, jeden z najbardziej pozytywnych piłkarzy w lidze, żegna się z Wisłą Płock, a pewnie i z Ekstraklasą. Czy to moment, w którym należy ogłaszać bojkot ligi? Naszym zdaniem tak. W audycji Weszłopolscy gościliśmy weterana z Wisły Płock i porozmawialiśmy na kilka palących tematów. Ile daje sobie do zakończenia kariery? Dlaczego nie przypadli sobie […]
14.07.2020
Weszło
14.07.2020

Granada powalczyła, ale Real w czwartek może świętować tytuł

Gdyby grały budżety, Real powinien wygrać z Granadą prawdopodobnie dwucyfrówką. Ale budżety nie grają, czego dowodem cały sezon szalonej bandy Diego Martineza. Dziś znowu udowodnili charakter, rozgrywając znakomitą drugą połowę, przystawiając Królewskich do muru. Ci zdali jednak test, wydostali się z pułapki i obronili zaliczkę, jaką wypracowali sobie w pierwszym kwadransie. Real wygrał trudny mecz […]
14.07.2020
Weszło
13.07.2020

Sezon na wyjazdy czas rozpocząć. Płacheta blisko Norwich City!

Kamil Grosicki i jego West Bromwich Albion są na dobrej drodze do Premier League, ale liczba polskich skrzydłowych w Championship najwyraźniej musi się zgadzać. Dlatego też do ekipy podążającej w przeciwnym niż The Baggies kierunku dołączyć może Przemysław Płacheta. Jeden ze zdolniejszych piłkarzy młodego pokolenia z Ekstraklasy prawdopodobnie dosłownie z niej wyfrunie, ponieważ bardzo mocno […]
13.07.2020
Weszło
13.07.2020

Jeśli United nie awansują do LM, Bednarek będzie miał w tym spory udział

Jan Bednarek wyrzucający Manchester United z Ligi Mistrzów? Na ten moment nie można jeszcze użyć takiego sformułowania, ale jeśli na koniec sezonu Czerwone Diabły zajmą piąte miejsce, wśród licznych „winowajców” takiego stanu rzeczy z pewnością znajdzie się miejsce dla naszego rodaka. Szósta minuta doliczonego czasu gry. Dość dramatyczne okoliczności, bo United w wyniku kontuzji Williamsa […]
13.07.2020