Strzał w dychę. Wśród lewych obrońców posuchy raczej nie ma
Weszło

Strzał w dychę. Wśród lewych obrońców posuchy raczej nie ma

W naszym rankingu ligowców za sezon 2016/17 dochodzimy do pozycji przeklętej. Lewa obrona. Koszmar każdego selekcjonera reprezentacji Polski ostatnich lat. Bryndza wśród lewych obrońców posunięta jest do tego stopnia, że Adam Nawałka w reprezentacji wystawia na niej nominalnego prawego obrońcę i gościa, który lewym obrońcą stał się dopiero niedawno. I to trochę z przymusu. A i tak w ogóle ten eksperyment niespecjalnie się udaje (przynajmniej patrząc po dotychczasowych meczach w reprezentacji i liczbie minut rozegranych w Lyonie).

Liga jednak niespecjalnie odzwierciedla tę posuchę i w naszym zestawieniu znalazło się kilka sensownych postaci. Oczywiście jak na warunki ligowe, bo ciężko sobie wyobrazić, by Piotr Tomasik (zwycięzca) czy Maciej Sadlok (drugi w kolejności z Polaków) zabezpieczyli naszą lewą stronę w dalszej perspektywie. Oczywiście, drugi z wymienionych otrzymał jakiś czas temu powołanie do kadry, w razie czego w odwodzie Nawałki jest nieśmiertelny zastępca nieistniejącego piłkarza, czyli Wawrzyniak, no i lider stawki, który jeśli utrzyma tempo z tego sezonu, prędzej czy później będzie musiał zostać wyróżniony. Jednak nikt nie zakłada, że ktokolwiek z tego zestawienia będzie w stanie zabawić w reprezentacji na dłużej. Po prostu to nie ten kaliber.

Niepokoić może także to, że w naszej lidze nie widać zbyt wielu sensownych kandydatów na zastąpienie Jędzy/Rybusa w przyszłości nieco dalszej. Najpoważniej wygląda kandydatura Jaroszyńskiego, ale wyróżniamy go w zasadzie tylko dlatego, że kogoś wyróżnić trzeba. To tak poważny kandydat, że nie załapał się nawet do dziesiątki (chociaż uczciwie przyznajmy, że nie bez znaczenia w tym konkretnym przypadku była długa pauza związana z kontuzją). Inni młodzi lewi obrońcy? Z przyzwoitości przemilczymy.

Bardzo dobrze spośród lewych obrońców naszej ligi spisują się natomiast obcokrajowcy. Adam Hlousek na lewej stronie Legii wydaje się być dzikiem nie do zdarcia i jego dobra gra zaowocowała nawet powołaniem do reprezentacji Czech w marcu. Pozostała dwójka, która załapała się na klasę „wyższa ligowa” – Valdymir Kostewycz i Guilherme – to w zasadzie piłkarze o podobnych walorach i mankamentach – rewelacyjni z przodu, trochę gorsi w obronie. Obu zdarzały się w minionym sezonie wpadki, które obrońcom przytrafiać się nie mogą. Z przodu lepsze liczby wykręcił Guilherme – cztery asysty i dwa kluczowe podania. Swoją drogą, Jagiellonia ma na tu i teraz najlepiej zabezpieczoną lewą stronę w lidze. Pierwszy i czwarty lewy obrońca w kadrze zespołu – grubo.

Dalej w stawce znalazło się miejsce dla Sadloka i Wawrzyniaka gwarantujących zawsze stały, solidny poziom. Całkiem niezły sezon rozegrał Ricardo Nunes z Pogoni, którego świetne liczby (dwie bramki, sześć asyst, dwa kluczowe podania!) przesłaniają nawet to, że czasem zdarzało mu się zaspać w obronie. Na końcu stawki znalazło się miejsce dla Tamasa Kadara, który zaliczył poprawną jesień, rozgrywającego sezon życia Rafała Grzelaka i Leandro, który znany ze swojego zaangażowania, wydolności i dynamiki nie będzie miał problemów ze znalezieniem pracodawcy w Ekstraklasie.

q9XkJFE

Sprawdź także poprzednie zestawienia.

BRAMKARZE

PRAWI OBROŃCY

ŚRODKOWI OBROŃCY

KOMENTARZE (13)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Piotr Szkudlarek
Warta Poznań

Dziwne ze taki przecietny Kaminski na stperze nie chcial sie przekwalifikowac wobec posuchy na tej pozycji…

Zawisza Czarnecki
KS Admira-Teletra Poznań

1,89 m, słaba szybkość, kiepskie pszyspieszenie, mała zwrotność – nadaje się na lewego obrońce jak kaktus na szczoteczkę do zębów.

Stan Levy
Dawajcie, zbanujcie mnie jeszcze raz!

Na legijnych forach przez lata trwała dyskusja, czy z Żyry by dało się zrobić lewego obrońcę. Nie było nam dane się o tym przekonać, ale moim zdaniem, przy jego wrodzonej niechęci do biegania, mogło by być z tym ciężko.

Kolejosz

Hlousek po raz kolejny niedoceniony. Nie było w tym sezonie lepszego bocznego obrońcy w ekstraklasie.

Stan Levy
Dawajcie, zbanujcie mnie jeszcze raz!

Hlouskowi chyba jednak trochę brakuje liczb… Adam 5 asyst w tym sezonie Ekstraklasy, a Tomasik 9 (za Transfermarkt). Ale muszę przyznać, że oglądanie kogoś kto tak zasuwa to jest czysta przyjemność. Nie wiem co mu zrobili, czy on ma cztery płuca, czy może wbudowaną elektrownię, ale facet jest nie do zajechania. Co pięknie było widać przy meczu w Poznaniu, gdzie odjechał lokomotywie biorąc na plecy Tetteha.

Jak Co Szabat: Moshe Ohayon - Prywatnie Kolega Herberta Dicka
Legia Warszawa

Kurwa, Staszek Ty to się znasz na piłce jak na nalewce Księcia Poniatowskiego. Faktycznie jak się patrzy jak Adaś zapierdala w ~70-tej minucie i wyprzedza Pazdana oraz jego przeciwnika i odbiera piłkę cały czas w sprincie to się micha jarzy. Co do wpisu wyżej o Żyrze to mam wrażenie, że na forach piszczeli najwięcej fani FM-a, gdzie Żyro chyba z 3-4 edycje mógł zastępować śmiało Brzytwę/Wawrzyna i był to dobry ruch. Pomysł zły nie jest, ale raczej nierealny z tym gościem. Ma widać takie „sodowe” zapędy do przodu i brak koncentracji w tyłach.

Maxizer

Napisaliście dziwnie imię Ukraińca z Lecha. Albo Włodzimierz, Władimir (po rosyjsku, ale z polskimi znakami, bo tak należy pisać), albo Wołodymyr – po ukraińsku. Jest nijak…

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

PhoenixLk
Legia Warszawa

Góralski miał zatem farta, że do nas trafił…

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

PhoenixLk
Legia Warszawa

tradycyjnie – brak argumentów… ech – niepotrzebnie złamałem swoją obietnicę

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

PhoenixLk
Legia Warszawa

widzę, że czytania między wierszami nie umiesz…

„Tomasik zeby zakwalifikowac sie do reprezentacji musi dostac blogoslawienstwo legii (czytaj przeniesc sie do legii) i wtedy nie ma zadnego problemu:)”

dobra – wyjaśnię na twoim poziomie

Ty mówić – Tomasik w Legii – Tomasik w kadrze
ty się mylić
ja ci mówić, że Góralski być w kadrze, a nie grać w Legii

wpDiscuz