Skąd ta licencja?! Ruch NIE ZAPŁACIŁ piłkarzom za poprzedni rok
Weszło

Skąd ta licencja?! Ruch NIE ZAPŁACIŁ piłkarzom za poprzedni rok

Czy Ruch Chorzów oszukał Komisję Licencyjną PZPN podczas dopiero co zakończonego procesu licencyjnego? Wszystko wskazuje na to, że tak. Mało tego – kiedy pokazaliśmy dokumenty jednemu z członków komisji, nie miał co do tego wątpliwości. Jest w zasadzie przesądzone, iż KL zająć Ruchem będzie musiała się po raz kolejny. I pojawia się pytanie – jakie tym razem nałoży sankcje? Znowu kolejne, ujemne punkty i kara finansowa? Czy może zawieszenie licencji?

Ruch zdecydował się na bardzo niebezpieczną gierkę. Robić w konia swoich wierzycieli to jedno, ale robić w konia Komisję Licencyjną – to drugie. Ale do rzeczy. Kiedy „Niebiescy” otrzymali licencję, nie mieliśmy z tym większego problemu – skoro spłacili wszystkie długi za zeszły rok, to w myśl przepisów są czyści, czy się to komuś podoba czy też nie. Pojawiło się jednak „ale” i to takie naprawdę pokaźnych rozmiarów, bo otrzymaliśmy dokumenty, które świadczą, że Ruch zobowiązania za zeszły sezon wobec pracowników jednak ma.

Pierwszym dowodem na to, jest regulamin, podpisany przez rządzących klubem oraz zawodników. Poniżej jego najważniejsze strony:

Regulamin1

Regulamin2

Skanuj 5

Drugi dowód to słowa piłkarzy, którzy twierdzą, że pieniędzy nie otrzymali (wypowiada się dwóch, ale premii nie dostał NIKT). Na razie wolą pozostać anonimowi, bo wiadomo: jak przyłożysz rękę do problemów klubu, to nazwą cię „zdrajcą”.

– Czy otrzymał pan premie wynikające z tych dokumentów? – pytamy pierwszego zawodnika.
– Do dnia dzisiejszego nie dostałem ani jednej raty i z tego co wiem, to koledzy z zespołu i ci co odeszli, też nie. Nie mam pojęcia czy Komisja Licencyjna tego dokumentu nigdy nie widziała czy po prostu została ta licencja przydzielona nie zważając na ten dokument. Fakt jest taki, że licencja jest, a pieniędzy nie ma, które według nas się należą.

– Chłopacy, którzy mieli resztę wypłat niezapłaconych – październik, listopad, grudzień – to zostało uregulowane, ale z tego co wiem, nie dostali premii za ósemkę – mówi drugi zawodnik.

– A pan?
– Nie dostałem żadnej raty.

W podręczniku licencyjnym czytamy: „Zobowiązania są wszystkimi formami wynagrodzenia należnego Pracownikom, w związku ze zobowiązaniami umownymi lub prawnymi, wliczając wynagrodzenia, płatności za prawa do wizerunku, premie i inne świadczenia. Kwoty należne osobom, które z różnych powodów, nie są już zatrudnione przez wnioskodawcę, podlegają temu kryterium i muszą zostać uregulowane w okresie przewidzianym w umowie i/lub określonym przez prawo, niezależnie od tego, w jaki sposób takie zobowiązania są ujmowane w sprawozdaniu finansowym”.

Nie ma wątpliwości – aby dostać licencję, musisz mieć zapłacone premie. Oddajmy raz jeszcze głos piłkarzom.

Pierwszy: – Ja osobiście wysłałem wezwanie do zapłaty. Wiem, że to do klubu doszło, bo księgowa do mnie dzwoniła i wyliczyliśmy, ile tej premii się należy. Oni się przygotowywali do wysłania tej premii, ale chyba gdzieś stwierdzili na górze, że może albo się uda, albo spróbują to podważyć. Nie mam pojęcia, taką drogę wybrali i finałem jest to, że pieniędzy nie ma.

Drugi: – Byłem bardzo zdziwiony, że ta licencja została przyznana. Ja w najbliższych dniach będę się starał o numer telefonu do przewodniczącego Sachsa i chciałbym się jego zapytać, jak to zostało przedstawione przez Ruch Chorzów, czy ta premia jest uwzględniona, bo powinna być. Tam była płatność bodajże w czterech ratach, dwie wchodzą w ten rok, ale dwie w tamten, więc powinni zapłacić przynajmniej połowę, a tym bardziej jest to dziwne, że nie odpisali nic.

*

Być może Ruch będzie się chwytał kuriozalnego punktu czwartego w regulaminie premiowania – że premie będą przyznawane osobną uchwałą zarządu. W PZPN nie mają wątpliwości, że Sąd Polubowny w razie sporu przyznałby rację zawodnikom. Sami zawodnicy też konsultowali się z prawnikami. Jeden z nich mówi: – To jest niby teoretycznie jakieś zabezpieczenie, punkt, który wymyślili działacze. Jednak z tego co się kontaktowałem z prawnikiem, to są tak zwane prawa nabyte i jeśli coś się podpisuje, że się coś daje, to się nie wyklucza tego uchwałą czy ustawą. Wcześniej mieliśmy takie same dokumenty i dostawaliśmy te pieniądze.

Najgorsze jednak, że Ruch komisję wprowadził w błąd. Otóż podczas procesu licencyjnego zapewnił, że w klubie NIE BYŁO regulaminu premiowania na sezon 2015/2016. Tymczasem z wklejonych dokumentów widać, że taki regulamin istniał i należało go przedstawić komisji. Ponadto doszło do jeszcze jednego zdarzenia. Najpierw oddajmy głos piłkarzowi.

– Złożyłem wezwanie do zapłaty i poinformowałem pismem Komisję, że Ruch Chorzów zalega mi z pieniędzmi. Tyle że ani od Ruchu, ani od Komisji żadnej odpowiedzi nie dostałem. Nikt mnie nie raczył poinformować telefonicznie czy zweryfikować tego, czy te pieniądze powinienem dostać. Dziwna sprawa, Ruch poinformował mnie jedynie na jaką kwotę mam wystawić fakturę i tak zrobiłem – mówi.

Ruch został zapytany przez KL o gracza, który wysłał pismo. Najpierw odpowiedział, że zapłaci mu pieniądze jeszcze przed końcem procesu licencyjnego, ale póki co – w kasie pusto. Później przedstawił wykaz spłaconych zawodników, na którym powyższego nazwiska brakowało.

– A on gdzie? – zapytano.
– On wystawił fakturę w lutym, z datą płatności na marzec. Czyli to jeszcze nie wchodzi w zobowiązania licencyjne – odparł Ruch.

Tym samym Ruch w zasadzie przyznał, że premia zawodnikowi się jak najbardziej należy (co jest zresztą oczywiste dla każdego, go kto nie chce w sposób żenujący chwytać się kruczków i udawać idioty, czekając na porażkę w sądzie), ale okłamał KL, że zobowiązanie nie dotyczy poprzedniego roku. A dotyczy, ponieważ data wystawienia faktury nie ma znaczenia. Było to zobowiązanie dotyczące zeszłego roku, co jasno wynika z dat w regulaminie premiowania. Ponadto pieniędzy nie otrzymali też pozostali zawodnicy, w tym tacy, którzy wcale nie prowadzili działalności gospodarczej i nie musieli wystawiać faktur.

*

Ruch chodzi po linie. Pół roku temu była głośna sprawa fundacji. Uznano, że być może nieświadomie klub wprowadził komisję w błąd. Odebrano punkty. Kilka dni temu odebrano punkty ponownie – między innymi dlatego, że Ruch nie współpracował z komisją na poziomie, jaki jest akceptowalny. Teraz okazuje się, że komisja została wykiwana ponownie – i znowu zaczną się pytania, czy celowo, czy może niechcący.

Na nasz nos – bez kolejnych minusowych punktów się nie obejdzie, a to wcale nie najbardziej pesymistyczny scenariusz. Najbardziej pesymistyczny zależy od tego, czy druga strona po raz kolejny schowa dumę do kieszeni, czy może skończy się cierpliwość. A nawet gdyby ponownie odebrano punkty, to należy przypomnieć, iż taka kara dotyczy każdego poziomu rozgrywek. Jeśli więc Ruch spadnie, to już w tym momencie ma -3 z perspektywami na odjęcie kolejnych oczek.

PS Pytanie do Mirosława Mosóra – czy z powyższego skanu dobrze rozumiemy, że za awans do ósemki wywalczył pan taką premię jak najlepsi zawodnicy? Jeśli tak – brawo, imponujące! Zwłaszcza jak na kogoś, kto poprzedni mecz w lidze rozegrał 21 lat temu.

KOMENTARZE (125)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
PiotrKalinowski

Szczerze ? Szczęka mi opadła ,……….
Podstawiać własną dupę ,przez WŁASNY regulamin, w tak głupi sposób.
To jest tak debilne że aż niemożliwe
Z drugiej strony ,czy komisja licencyjna ma jakiekolwiek możliwości prawne
sprawdzania weryfikacji klubów,czy jest zdana tylko na dokumenty , które im podsuną kluby?

igi87
Grom Golina

O tym samym pomyślałem – klub może tak łatwo zrobić w chuja KL? Inna sprawa, że za takie dziadostwo w organizacji Ruch powinien być bez ceregieli wypierdolony z ekstraklasy.

PiotrKalinowski

No właśnie nikt nam nie odpowiedział.Jakie możliwości prawne ma komisja licencyjna wobec klubów ,robiących takie numery.
ma ona wo gule jakąś możliwość weryfikacji tych dokumentów????

Urkides
Legia Warszawa

Jak można „wo gule” weryfikować dokumenty których się nie dostało.
Można ukarać klub jeśli zataił przed KL dokumenty mające istotne znaczenie dla sprawy.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

PiotrKalinowski

Tylko właśnie prawo karne czy sportowe ?
Przepisy PZPN czy ogólne krajowe?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Pirx72

Nie ma przewału w dokumentach.Jest dokument podpisany przez strony, który wyraźnie wskazuje kiedy, za co powinni dostać kasę.Niczego nikt tam nie fałszował.A organy Państwowe zresztą od prawie 2 lat już nie istnieją.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Pirx72

JAnko Z Kraju Warty….uderz w stół….Taki mały tescik był.Zdałaś.Gratulacje.Miłego dnia.

PiotrKalinowski

To druga zagwozdka.Czy ruch jest spółką s.a?
Bo nurtuje mnie pytanie o ukrywanie dokumentów , w takiej spółce.
Jezeli nie jest to spółka s.a to faktycznie TYLKO
ukrywanie dokumentów ,przed komisją podlega PZPN
Ps za wo gule przepraszam moja wina,….

Urkides
Legia Warszawa

No to ciekawe czy weszło dobrze interpretuje prawo czy tylko się gorączkuje chcąc miec gorącego niusa szybciej niż inni?

Urkides
Legia Warszawa

W Ruchu Chorzów maja problem nie tylko z finansami ale równiez z jezykiem polskim.
W punkcie 3-m napisano; „liczbę rozegranych, nieprzegranych meczy” a przecież wypada wiedzieć że prawidłowa forma to „meczów”
Widocznie ich pisownia oparta jest „O” zasady pisowni zamiast „NA” tych zasadach.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Urkides
Legia Warszawa

„Szpilów” to Weszło nawtykało Ruchowi.

MroziuPL

Obie formy są poprawne, tylko meczów jest używana częściej. Polecam się zapoznać z tematem przed wytykaniem błędu. „Forma meczy nie jest niezgodna z systemem gramatycznym polszczyzny – ma bliski analogon w postaci formy mieczy, której nikt przecież nie kwestionuje. Jest jednak – jak pokazuje Korpus Języka Polskiego PWN – czterokrotnie rzadziej używana od formy meczów.” Cytat z PWN.

Urkides
Legia Warszawa

Zaintrygowałeś mnie tą uwagą więc sprawdziłem. Rzeczywiście znalazłem opinie że obie formy są poprawne ale prof. Bralczyk stwierdził jednoznacznie że „meczy to koza” a mówi się meczów.

MroziuPL

Moim zdaniem lepiej brać pod uwagę to co twierdzi grupa specjalistów z PWN, a nie jeden prof. Bralczyk. Może większości się podoba forma meczów, ale obie są poprawne gramatycznie, więc nie ma co się na siłę ich czepiać. Mi na przykład nie podoba się forma słowa filtr w dopełniaczu – filtru, ale jest ona poprawna tak samo jak forma filtra, która dla mnie brzmi lepiej, ale skoro obie są poprawne to nie ma sensu poprawianie kogoś :)

wil1

Skoro już wypowiadasz się w temacie poprawności jęz. polskiego to: NIE UŻYWA się „mi” na początku zdania tylko „mnie”, a „mi” w środku.
Mówiąc wprost, poprawnie jest: „MNIE na przykład nie podoba się…: lub „Na przykład MI nie podoba się…” Nigdy odwrotnie.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

C39
AC Milan, Stal Mielec

A wystarczy napisać ‚spotkań’…

bastion79
KS Milan

Brawa za artykuł. Tylko czy wam się podoba czy nie – Boniek jako prezes jest odpowiedzialny za ten syf.

Vinni

Powiedz mi co ma Boniek do działań Komisji Licencyjnej? To, że ktoś jest prezesem wcale nie oznacza, że zajmuje się wszystkimi sprawami naszej piłki.

bastion79
KS Milan

Jest prezesem. Zwalnia, zatrudnia, rozdaje kompetencje. Pewnie nic nie wie o sprawie Ruchu Chorzów bo i skąd – jest tylko prezesm związku piłkarskiego. Taka nieświadomka.

Michal Sz

Taa i pewnie to jego wina, że w Ruchu mają burdel i nie płacą piłkarzom.

bastion79
KS Milan

Głupoty piszesz. Nie jego wina, że nie płacą piłkarzom ale to jego organ podejmuje decyzję, że bankrut dostaję licencję. Tylko tyle i aż tyle. Taniej byłoby zatrudnić osoby które tylko wkładają dokumenty do segregatorów. Bez weryfikacji.

Urkides
Legia Warszawa

„Organ” Bońka nie brał w tym udziału, on go używa do innych celów. A już na pewno nie do wkładania do segregatorów.

bastion79
KS Milan

Nie pytam skąd wiesz.

Urkides
Legia Warszawa

Bo tez mam organ i wiem do czego służy.

Michal Sz

Sam piszesz głupoty. Po pierwsze Boniek nie jest szefem komisji licencyjnej a po drugie komisja rozpatruje przedstawione jej dokumenty. Nie prowadzi śledztw, od tego są odpowiednie służby. Chcesz się o czymś wypowiadać to się chociaż dowiedz podstawowych rzeczy.

bastion79
KS Milan

Odpowiednie służby? Dziennikarze Weszło. Dotarli do piłkarzy i dokumentów. Pewnie mają uprawnienia CBA,CBŚ, ABW i IPN. Żarty sobie robisz?

facemob

Burdel w Ruchu a Bonie kto dwie różne sprawy

Urkides
Legia Warszawa

A może prezydent z premierem odpowiadają za cały ten syf. A może uda się nawet Tuskowi to przykleić?
Czy bastion79 wie że PZPN jest odrębnym podmiotem od Ekstraklasa SA a KL jest częścią tej drugiej?
Poza tym to nikt nie zabroni składać fałszywych zeznań nawet przed sądem i na tą okoliczność są przewidziane sankcje wobec kłamców.
Podstawową zasadą jest domniemanie niewinności i najpierw winę trzeba udowodnić co w tym przypadku chyba nie będzie trudne. Oczywiscie jeśli Weszło właściwie interpretuje przepisy.

bastion79
KS Milan

Tuskowi można przybić wszystko, nawet dzieci wiedzą, że to jego wina. Nie zasłaniaj się tak mocno paragrafami i przepisami, bo dzisiaj poseł rządzi premierem i prezydentem. Jak to możliwe? Zacytuj przepisy.

Urkides
Legia Warszawa

Jak to mozliwe? Bo to jest dobra zmiana. Kiedyś był podział kompetencji i zadań, system wzajemnej kontroli instytucji państwowych a na koniec niezależne sądy.
Dzisiaj ma byc sprawiedliwość ludowa a co myśli lud wie jeden poseł.

bastion79
KS Milan

Nie inaczej. Zmierzam do tego, że Boniek to gość – nie Adrian, i jeden kulturalny telefon: co wy tam kurwa odpierdalacie? mógłby dużo zmienić.

Jak Co Szabat: Moshe Ohayon - Prywatnie Kolega Herberta Dicka
Legia Warszawa

Panie Wojciechowski, wybory już dawno przegrane, można wyluzować.

Michal Sz

To raczej osobnik kmiecikopodobny, co Bońka oskarża o wszystko, łącznie z epidemią dżumy i katastrofą Challengera.

Filip Piotr Skóra

Wszyscy piszą: zdegradować Ruch, nie ma miejsca na taki bajzel w ekstraklasie.

Ja zaś, im więcej czytam o ich wygibasach, tym bardziej się martwię, kto nam w przyszłym sezonie dostarczy takich atrakcji?

A tak naprawdę – zaorać i obsiać rzepakiem. Będzie więcej pożytku, niż z tych wszystkich zamieszchłych tytułów i tradycji (niepłacenia).

Michal Geldon

Ja też chciałbym ich na dłużej w ekstraklasie. Przecież oni dostarczają najlepszego lol contentu od lat.

master

Szkoda mi kibiców Ruchu ( oni nie są temu winni) ,ze w zarządzie maja takich frajerów i idiotów ,podpisywać umowy i się z nich niewywiazywac….niestety skończy się to 4 liga jak tak dalej pójdzie

Partizan

Niech leci ta chorzowska patologia razem ze swoimi RAŚ-owcami z trybun.

Stanislav Levy

Weszło, wy grabarze Ruchu, macie wy w ogóle rozum i godność człowieka?! Odpierdolcie się od znanej marki, zasłużonego klubu z tradycją, 14-krotnego Mistrza Polski, dumy Górnego Śląska! Prawdziwi kibice nie dadzą pochować Ruchu! Zdrajców i dorobkiewiczów wystawimy na szafot!

Żartowałem, do piachu z tym trupem.

podgor5

trzeba odciąć tego raka polskiej piłki. w sumie śmieszne są te ich dramatyczne próby kłamania na każdym kroku i liczenia na to że jakoś się uda a to na przykładzie kazdego klubu kończy sie tak samo. Za notoryczne unikanie płacenia powinna byc degradacja i rozwiazanie kontraktów z piłkarzami. zdrajcami nie są tutaj zawodnicy tylko ten śmieszny prezesik

Forbrich-Barber
Amica Wronki

Dal ciekawych kwot: jeśli do dyspozycji trafia 950 000 tysięcy brutto, to sumując wszystkich wagowo, wychodzi że 100% to 49 479 zł brutto. Czyli na rękę w zależności jaką kto ma umowę czy fakturę to ok 35-40k złotych.

Dla leniwych dalsze kwoty, choć netto już mi się nie chciało szukać
70% – 34 635
50% – 24 739
40% – 19 791
25% – 12 369

Yakupsky
ᕕ( ᐛ )ᕗ

co stanoski znow bul dupy o ruch boli ma bolec

Buncol

„bul”?
Gdybyś napisał bul dópy to bym uznał ze to celowy fake.
Ale tak to wyszedłeś na niezłego barana

AS

Buncol a Ty sie w ogole znasz na zartach? :-)

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

milosh

wyjebać, zaorać i zabetonować żeby to gówno już nigdy nie wypłynęło na powierzchnię.

i nie zwracać uwagi na to ile razy ten ‚poważny’ klub zdobył mistrzostw gdy na boiskach biegały dinozaury, zero tolerancji dla przekrętów i takiej prowizorki.

b-klasa, cwaniaczki.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Buncol

Ogarnij się człowieku
Wywalenie Ruchu na tym etapie oznaczałoby przyznanie wszystkim rywalom walkoweru co z kolei skutkowałoby przetasowaniem tabeli na 3 kolejki przed końcem.
Wiesz że wtedy Legia byłaby liderem?
Oj sraczka byłaby w całej Polsce, nie tylko w Poznaniu

JaTuTylkoSprzatam

Buncol, uwalenie na tym etapie Ruchu oznaczałoby walkowery wyłącznie dla najbliższych przeciwników Ruchu, a nie weryfikację wyników od początku rundy (wnioskuję na podstawie casusu Floty Świnoujście).

Buncol

No to byłoby torchę niesprawidliwe że tylko przyszły rywal dostałby walkower.
Jak kogoś wywalają w trakcie to albo każdy dostaje albo nikt.
Przecież drużyny moga powołaś się że przegrały z Ruchem bo ten oszukiwał finansowo, dlatego tez chca zadośćuczynienia. Tak tylko domniemam ale według mnie kazdy by dostał.

JaTuTylkoSprzatam

Tu nie ma nic do domniemania. Powtórzę: casus Floty Świnoujście z zeszłego sezonu.

Staszek Anioł

Komisja ds. Licencji Klubowych nie ma prawa uchylenia licencji ani wyrzucenia klubu z ligi. Może jedynie zawiesić licencję, a za mecze w okresie zawieszenia rywale dostają walkowery (tak było z Odrą Opole w I lidze 2008/2009). Po trzech takich walkowerach klub wypada z Ekstraklasy i wylatuje od razu do II ligi.

MaLk

Zdjęcie profilowe Staszek Anioł

Komisja Licencyjna ma prawo cofnięcia licencji (patrz 5.3.1 pkt 15 i 17).

Staszek Anioł

A to przepraszam. Ale raczej nie w takim przypadku, jak ten. O ile w ogóle jest prawdziwy.

Staszek Anioł

We wszystkich rozgrywkach w Polsce jest zasada, że:
1) jeśli klub wycofany lub wykluczony z ligi rozegrał mniej niż połowę meczów, anuluje się jego dotychczasowe spotkania,
2) jeśli rozegrał co najmniej połowę meczów, utrzymuje się dotychczasowe wyniki, a za pozostałe mecze są walkowery.

Vinnie