Jak co wtorek… KRZYSZTOF STANOWSKI
Blogi i felietony

Jak co wtorek… KRZYSZTOF STANOWSKI

(ANI SŁOWA O SPORCIE, POLITYKA I SMOLEŃSK – OSTRZEGAŁEM)

Można było iść na cmentarz i zapalić świeczkę. Można było powiedzieć dziennikarzom: – Nie teraz, nie dzisiaj, to szczególny dzień. Można było wyłączyć komórkę i zabrać rodzinę na spacer. Zjeść zupę pomidorową i podumać przy parapecie.

Ale można też było „zbliżać się do prawdy”, organizować wiece, przemawiać, karmić tłum pustymi hasłami.

Lata mijają, a PiS ciągle „zbliża się do prawdy”. Nie wiem, na ile zbliżył się teraz – czy „prawda” jest już na wyciągnięcie ręki, czy może potrzeba jeszcze kolejnych siedmiu, czternastu, może dwudziestu jeden lat. Nie wiem też, czy celem jest poznanie „prawdy”, czy może jedynie sukcesywne zbliżanie się do niej. Bo jeśli celem jest poznanie „prawdy”, a jej finalny oczekiwany kształt mniej więcej znamy, to pojawia się pytanie: co dalej? Jeśli nasze władze będą już pewne, że to Władimir Putin stał za zamachem, jaki będzie następny krok? Bo jeśli nie wojna (a może jednak), to z pewnością zerwanie stosunków dyplomatycznych, zamknięcie granicy, całkowite odcięcie na poziomie gospodarczym. Nie można przecież ogłosić, że prezydent RP został zamordowany przez obce państwo, a następnie z tym państwem tak sobie zwyczajnie sąsiadować i handlować jajkami.

Fakt, że polskie F-16 jeszcze nie lecą w stronę Kremla każe mi – naiwnie? – wierzyć, że całe to szaleństwo w istocie szaleństwem nie jest, tylko cynizmem. Że ci ludzie wiedzą, że mieliśmy do czynienia z wypadkiem komunikacyjnym – dramatycznym, lecz wciąż wypadkiem – ale wiedzą też, w jaki sposób zdobywa się i utrzymuje władzę. Wiedzą, że zdeklasowali inne partie wśród najmniej wykształconych wyborców – a więc też najbardziej podatnych na wszelkie teorie spiskowe, nawet te nietrzymające się kupy. Cyniczne wykorzystanie katastrofy smoleńskiej na użytek wewnętrznej polityki nie byłby niczym chwalebnym, ale jednak daleko bardziej bezpieczniejszym niż wariant pt. „wierzymy w to, co mówimy”.

Mam więc cichą nadzieję, że politycy kłamią. Niestety, nie mam pewności, czy aby nie mówią prawdy – w sensie nie takim, że mają rację, ale w takim, że tak sądzą.

Jak co roku 10 kwietnia jest dobry moment, aby pomilczeć i jak co roku politycy tracą tę okazję. Jednak wczorajszy dzień to już ekstremum. Konferencje, czaty, przemówienia, teorie – nie można było tego zorganizować 20 kwietnia? 10 maja? 15 czerwca? W jakikolwiek inny dzień? Trzeba było zasmrodzić dzień bombą termobaryczną? Bombą, która mogła wybuchnąć, ale nie wiadomo, czy wybuchła? Musieliśmy zatonąć w potoku nonsensu?

Na swój sposób to genialne – opracować taką koncepcję zamachu, który rzekomo nie zostawiłby jednoznacznego śladu i „mogłoby tak być, ale mogłoby tak nie być”. Czyli dalej pozostajemy w kwestii tego, w co chcemy wierzyć, nawet jeśli ta koncepcja urąga zdrowemu rozsądkowi. Ważne, że ci, którzy chcą wierzyć w zamach otrzymają sygnał: możecie wierzyć dalej. Ich wiara zostanie podtrzymana przynajmniej do najbliższych wyborów, kiedy dalej będzie można rozliczać „zdrajców narodu”, a kolejna kadencja posłuży, aby „zbliżyć się do prawdy”.

(czarny humor: aż sobie wyobraziłem konsternację, gdyby po 14 latach zbliżania się do prawdy PiS nagle oznajmił – no dobra, już wiemy, to był wypadek, dziękujemy za uwagę)

Dwa lata temu napisałem w tym miejscu tekst o Smoleńsku. Trochę wziąłem w obronę PiS, który za tę katastrofę notorycznie obrywał, a przecież w sumie chciał dobrze: żądał poważnego śledztwa, zwrotu wraku itd. Oburzała mnie ówczesna rzeczywistość medialna. Napisałem:

Kiedy spadł samolot Germanwings, następnego dnia śledczy odczytali skrzynki i stwierdzili nawet, iż pilot „spokojnie oddychał”. A tu przez pięć lat nie mogą odczytać, co i kto dokładnie powiedział. Kiedy widzę, jak kilka dni przed rocznicą katastrofy – poprzez przeciek kontrolowany – wypływają nowe stenogramy, stworzone tylko po to, by raz jeszcze kampanię nakierować na wątek smoleński i raz jeszcze dokonać podziału na „oszołomów” i „normalnych”, jest mi za takie państwo wstyd. Przy czym jest to wstyd tak przejmujący, że dalej już nic nie ma, koniec skali. W głowie mi się nie mieści, że pięć lat może trwać analiza dźwięku i że raz może z tej analizy wyjść tak, a raz inaczej.

(…)

Za długo pracuję w mediach, by nie znać tych sztuczek. „Dajcie im taką lokalizację pomnika, żeby się na nią nie zgodzili, ale wystarczająco dobrą, by większość ludzi wzięła ich za oszołomów i pytała, czego chcą więcej”. Gdybym ja był prezydentem Warszawy, to pięć lat temu wezwałbym do siebie naczelnego architekta i powiedział: – Gówno mnie obchodzi jak to zrobisz, ale ma być pięknie i w optymalnej lokalizacji… A tu nie: tu ma być tak, by druga strona się pluła. I żeby ją wytykać palcami – ha, znowu się plują!

Jako warszawiak źle się czuję w mieście, w którym w centralnym punkcie stoi jakaś kretyńska palma, a gdzie indziej brzydka tęcza, natomiast pomnik ofiar katastrofy planuje się przy pętli autobusowej. Nie twierdzę, że miał stanąć zamiast palmy, albo zamiast tęczy, ale twierdzę, że powinien stanąć w godnym miejscu i jeśli patrzę na palmę (kurwa, palmę!), to nie chcę słyszeć o koncepcji urbanistycznej, do której pomnik ofiar nie pasuje. Nie podoba mi się, jak gra się stenogramami, i nie podoba mi się, jak się gra lokalizacją – wciąż po to, by przeciwników pokazać jako kłótliwych warchołów. Nagle – w co sam nie wierzę – zaczynam dryfować w stronę PiS. Partii po stokroć nędznej, ale tak medialnie napierdalanej, tak obrzydliwie poniewieranej, że aż mi się jej robi żal. W imię elementarnej przyzwoitości nie mogę patrzeć, jakimi sztuczkami topi się opozycję – a że ona pływać nie umie, to proces przebiega bardzo sprawnie.

Tylko że sytuacja się zmieniła. Teraz to PiS jest u władzy i ze Smoleńska czerpie garściami, tak jak wcześniej robiła to Platforma Obywatelska. Teraz maczugę przejęła druga strona. Teraz jest zawłaszczanie katastrofy na potrzeby jednego ugrupowania.

PiS w kwestii Smoleńska nie zrobił niczego więcej niż PO. Wrak leży tam gdzie leżał, czarne skrzynki też. Zmieniła się jedynie narracja. Wcześniej PO z PiS-u robiła wariatów, teraz PiS z PO robi zdrajców. Tańcują sobie jedni i drudzy na grobach, ku uciesze najgłupszych części elektoratu. Znowu część społeczeństwa przeżywa katastrofę jak mrówka okres, jakby codziennie na drogach nie ginęli niewinni ludzie, a druga część się z katastrofy szydzi – jakby Smoleńsk, czy jakikolwiek inny tragiczny wypadek, to był powód do dowcipów. Show must go on. Za rok, 10 kwietnia, znowu będzie „dochodzenie do prawdy”, znowu komisja z Monty Pythona, jak się uda wcelować w konkretną datę, to może nawet przesłuchanie Tuska w prokuraturze.

Jednego tylko nie będzie – rzeczywistej zadumy i żałoby. Tam gdzie robi się biznes, tam nie ma na to miejsca. Ale mimo wszystko, mimo świadomości, że mój apel nie może zostać wysłuchany, apeluję po raz ostatni: 10 kwietnia można iść na cmentarz i zapalić świeczkę. Można powiedzieć dziennikarzom: – Nie teraz, nie dzisiaj, to szczególny dzień. Można wyłączyć komórkę i zabrać rodzinę na spacer. Zjeść zupę pomidorową i podumać przy parapecie.

KOMENTARZE (191)

Dodaj komentarz

Powiadom o
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Bartek Baran
Wisła Kraków

Zawsze, gdy Stano wrzuca w „Jak co wtorek…” tekst, który nie traktuje o piłce gdzieś daleko umiera mała panda.
Szkoda, liczyłem że na takie treści jest miejsce na Wyszło.

Gooner250

Nie czytaj Baranie.
„(ANI SŁOWA O SPORCIE, POLITYKA I SMOLEŃSK – OSTRZEGAŁEM)”

A no tak. Nie umiesz czytać, przepraszam.

Mario
Wisła Kraków

Prawda jest taka, że zamach był i jego sprawcą był Jarosław Kaczyński.

Zawisza Czarnecki
KS Admira-Teletra Poznań

No przecież nie demokrata Putin – każdy leming to wie! :)

kisielWRK

Rozsądek już dawno zginął w tym narodzie, o politykach już nie wspominając…

Original

Wszystko trafnie w punkt, dawno nie czytałem tak rozsądnego tekstu o Smoleńsku.

saminiemi

Może po prostu mało czytasz… ?

Thiago

Zgadzam się z Tobą w 100%. Tekst idealnie w punkt i oddający też wszelkie moje przemyślenia na ten temat.

Czacha
Legia Warszawa

„Wiedzą, że zdeklasowali inne partie wśród najmniej wykształconych wyborców – a więc też najbardziej podatnych na wszelkie teorie spiskowe, nawet te nietrzymające się kupy.” ________ No i właśnie Krzychu czytając dużo wpisów tutaj można stwierdzić , że zdeklasowaliście inne portale ( dalej można tylko wkleić to co zacytowałem na początku )

tombrz43

Prawda jest taka, że PiS i PO (nie wspominam o PSLu i SLD) mają dość duży procent wyborców z bardzo niskim ilorazem inteligencji 😉 tylko kretyni wierzą w ich zapewnienia co kilka lat.. chociaż osobiście wolę PiS niż PO (oni w moim mniemaniu za bardzo kombinowali/kradli i teraz na siłę próbują zrobić z Kaczora czy Macierewicza osobę chorą psychicznie – przez co im kompletnie nie ufam)

Czacha
Legia Warszawa

Ale z tekstu zacytowanego fragmentu wychodzi że wojna o wygraną toczy się o debili, tylko jak określić tych niby wykształconych , pięknych , bogatych którzy którzy to dopiero muszą być debilami łatwo kontrolowanymi skoro glosują na PO , PiS,PSL,SLD i .N .

N.

Czacha – nie wiem, kto to napisał (Korwin?) – demokracja to system, gdzie głupsza większość decyduje za mądrzejszą większość. Głos człowieka obytego, oczytanego i wykształconego ma taką samą wartość, jak głos bezrobotnego pijaczka żyjącego z zapomogi. Niestety.

bastion79
KS Milan

A co cię w tym pisie tak urzekło? Likwidatorzy mylnie nazywani ministrami? Likwidator dyplomacji Waszczykowski? Likwidator armi Macierewicz? Likwidatorka edukacji Zalewska? Likwidator środowiska Szyszko? Może likwidator sądów Ziobroczyńca? Spec od kasy Morawiecki który twierdzi, że PKB to nic nie znaczący wskaźnik? Misiewicze ujęły cię kwalifikacjami? Kościół ma za mało do powiedzenia i trzeba dać im więcej pieniędzy i przywilejów? Może uważasz, że objawienia fatimskie to to czym powinien zajmować się sejm? Tak wiem, 500plus (z moich podatków) i Polakom nie żyło się tak dobrze…

JC

Ministrowie z PO mieli identyczne kwalifikacje i robili praktycznie to samo.

Zawisza Czarnecki
KS Admira-Teletra Poznań

Odstaw TVN i GW! :)

bastion79
KS Milan

Dzięki za radę – właśnie to zrobiłem i czekaj, czekaj… Nic. Misiewicz nadal nie ma kwalifikacji (ma limuzyne). Co czytać żeby Misio nabrał doświadczenia i wiedzy?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Phelek

tombrz43, daj spokój, naprawdę uważasz że z Macierewicza ktoś musi na siłę robić osobę chorą psychicznie? Przecież nawet jego parodie są bardziej normalne niż on.

tombrz43

oczywiście, że nie – on jest zwykłym przykładem debila, tak samo jako jak m.in. szef PO 😉 i wielu innych na Wiejskiej – sęk w tym, że ludzie (wyborcy) są jeszcze większymi debilami bo im wierzą i uważają ich za w 100% uczciwych ludzi 😉 dlatego co kilka lat widzimy te same mordy tam 😉

Pan Wiesio
(L)egia

‚PiS w kwestii Smoleńska nie zrobił niczego więcej niż PO’ – cenna uwaga.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Mario
Wisła Kraków

Mają dowody, że to oni (środowisko Kaczyńskich) jest winne temu wypadkowi. Nie wykluczając, że to jarosław jest sprawcą ew. zamachu

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Zawisza Czarnecki
KS Admira-Teletra Poznań

Pytanie dlaczego PO i Putin kryją złowrogich pisiorów?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

DerbyMakinka

fajny obraz. kogo to?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

M.S.

a dokładnie było, tylko ludzie k…y

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

michal kotowski

Przkro mi, ale w oryginale jest chuje a nie kurwy.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

M.S.

Pierwszy raz słyszę, że ch..e. Raczej użył zwrotu, że k…y 😉

michal kotowski

Mam książkę z cytatami Marszałka jak wrócę z roboty to wrzucę fote.

michal kotowski

prosze

17888347_1441111352625545_1170562433_n.jpg
17888295_1441111735958840_894253349_n.jpg
spirit83

wyłączam partyjny podział, wiarę w zamach, czy katastrofę, wyłączam istnienie sekty pro- i antysmoleńskiej… w tych pięknych okolicznościach przyrody, gdy nie ma polityki, zostaje tylko cisza i zaduma nad tymi, którzy zginęli, nieważne jakie sztandary nieśli.

rok w rok jestem na uroczystościach i co roku jest to samo – obawa, czy jakiś jeden pijaczyna z drugim idiotą nie wykrzykną „wina Tuska”, albo „Kaczyński ty poje…”, zamiast upamiętnić ciszą tych, co zginęli…

gdy jednak włączam myślenie, analizowanie i krytyczne podejście do tematu to nijak nie mogę zrozumieć, jak można w imię „patriotyzmu” i „wyjaśnienia prawdy” zaorać Polaków na lata i wykopać między nimi taki rów, że nasze dzieci nie będą w stanie pogadać spokojnie o tym, co się stało 10.04.2010 r.

chciałoby się rzec staropolskie „ciszej nad tą trumną”, gdyby nie była ona rok w rok wykopywana, notabene dosłownie, bo przecież teraz bawimy się w ekshumacje, nawet mimo sprzeciwu rodzin… ech, szkoda słów na to wszystko.

cisza, cisza i jeszcze raz cisza.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Wyrzysk

Jestem katolikiem, pobieram 500+, głosowałem na PIS, mam w rodzinie muzułmanina, jestem przeciwko emigracji Muzułmanów do Polski, z wykształcenia jestem historykiem/ archiwistą. Jestem troglodytą, bo nie jestem ateistą, bo nie głosowałem na Platformę, bo nie popieram multikulti, czy z jakiegoś innego powodu?

pancio32

Jesteś troglodytą gdyż jesteś przeciwko emigracji… Chyba nie rozróżniasz imigracji od emigracji…. A serio co zrobiły poprzedni rząd i obecny żeby zatrzymać emigracje młodych z kraju ??

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Porucznik Borewicz
Wyobraź sobie, że jestem piłkarzem...

Bo lepiej gdy zamiast 500 na dzieci PO-PSL kradły to dla siebie, prawda? :)

Quotsa

Panie poruczniku. Tu chodzi o to, żeby nie dawać moich pieniędzy wszystkim, tylko skupić się na potrzebujących. Bo mój przyjaciel bankster co kasuje 30K miesięcznie ma czwórkę dzieci i z mojej kasy dostaje od państwa 1500 pln co miesiąc… Gdzie tu kurwa logika ?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Porucznik Borewicz
Wyobraź sobie, że jestem piłkarzem...

Widzę, że cenzor czuwa „moderując wpisy” xD Długi/obligacje to przecież na najdroższe drogi (budowane z tłuczonych sedesów przez ministerstwo Zegarka Nowaka) i stadiony na Euro. Do tego zajumana kasa z emerytur, podniesione podatki jak VAT i akcyza (Jacek Vincent), kradzieże i lewe faktury, setki afer, ale jakoś Justynka o tym zapomina :)

Sprawdź jaka jest teraz inflacja (czy może realnie deflacja xD) za obecnych rządów a jaka za poprzedniej szajki a co do stanu złotówki, to wymień mi polski rząd który ma wpływ na to ile dolców wydrukuje FED? Zamiast masowych długów masz teraz nadwyżkę budżetową i to mimo 500+ bo wreszcie mafia musi płacić podatki a nie bawi się na karuzeli VAT. Masz podniesienie płacy minimalnej, najniższe bezrobocie w historii, brak masowych kradzieży i prywatyzacji za bezcen, i to wszystko przez takich wariatów jak Kaczyński. Do tego pierwszy raz w nowożytnej historii poprawia się polska demografia!

Brakuje ci podpisywania ruskim i UE wszystkiego co podsuną Tuskowi oraz szkoda ci, że nie mamy tutaj sprowadzonych tabunów Arabów, żeby ciebie ubogacali kulturowo, czy o to ci chodzi Justyno? 😉

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Porucznik Borewicz
Wyobraź sobie, że jestem piłkarzem...

Wyłącz TVN włącz myślenie :) Ja gazet nie czytam, wolę media elektroniczne a do Naszego Dziennika mam daleko. Ale Justynko, merytorycznie a nie lanie wody.

Gdzie są miliardy, które wyparowały podczas przesyłania kasy z OFE do ZUSu/ministerstwa? To wina PISu?

Sprawdziłaś obecną inflację, deficyt i jak miały się ceny/przetargi na autostrady i stadiony za Tuska? A jak przekręty i lewe przetargi to dlaczego ten rząd ma nie wstrzymywać przekrętów?

Jak to nie ma co ukraść? Kopalnie, KGHM (próbowali), koncesje na kopaliny, kasa z VAT/akcyzy/przetargów, jeszcze trochę tego zostało. Wystarczy sprawdzić! xD

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

marjush-zet

Panie Krzysztofie o ile w kwestiach piłkarskich czesto przyznaję Panu rację, o tyle w kwestiach politycznych nie mogłem nigdy się zgodzić. Widać jednak od pewnego czasu, że zaczyna Pan krytycznym okiem i słowem zarazem traktować obecnie rządzących, co jest wyrazem zdrowego rozsądku – logicznej autorefleksji. Pewnie pytanie padło w Pana stronę wiele razy, ale czy jest szansa na zatrudnienie na Weszło Wojtka Kowalczyka?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Michal Sz

Kowal nie jest niepoprawny w tym co mówi, tylko bezmyślny i niekiedy pierdoli jak kompletny debil (choćby z Kaczyńskim i chemioterapią). Dostał zresztą teraz za to po dupie od Polsatu, który mu podziękował za współpracę. Nie myl niepoprawności z głupotą.

marjush-zet

Pamiętam właśnie Kowala na Weszło i teraz pojawiła się dobra okazja by wrócił. To czy pierdoli czy nie, to już inna kwestia, ale to barwna postać i ja chętnie czasem bym przeczytał co leży na sercu jednemu z moich idoli z dzieciństwa. Pan Zarzeczny też często pierdolił bzdury ale jednak statystyki miał dobre i takich ludzi tu brak. A czy ten tekst o Smoleńsku jest taki poprawny, to też kwestia dyskusyjna.

Michal Sz

Różnica jest taka, że Zarzeczny pisał głupoty celowo, ale wiedzę miał, do tego robił to wszystko z humorem i mimo wszystko z jakimś wyczuciem. Kowala na coś takiego nie stać, bo jak sam mówił przeczytał w życiu jedną książkę – swoją. Więc może jedynie popierdolić o tym samym o czym gada z kolegami na Bródnie, gdy pije z nimi dziesiąte piwo.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Michal Geldon

Ostrzegałeś, przeczytałem, nie żałuję. Jeszcze nie tak dawno unikałem pańskich tekstów o polityce, zazwyczaj po wstępie przechodziłem już do innego artykułu, ale dzisiaj zaryzykowałem. Mam wrażenie że jest bardziej obiektywnie niż było drzewiej, i że dystans do kraju (czy raczej to słońce Barcelony), pozwoliło nabrać dystansu do sprawy. Nie potrafię określić, czy to co wyprawia się z tą katastrofa jest komiczne, czy raczej okropnie smutne. Chyba najlepszym okresleniem bedzie, że popierdolone.
comment image

pawelASR

a mi się wydaje, że nie jest bardziej obiektywnie tylko jest bardziej po Twojej linii myśleniowej 😀 ot wszystko. Ja mógłbym się podpisać pod logiką p. Krzysztofa i wtedy i teraz. Jest dla mnie spójna i logiczna, tylko dawniej byłeś na nią odporny ze względu na alergie na PiS

Michal Geldon

Nie ukrywam, że jest bardziej po mojej linii, ale uważam że jest też bardziej obiektywne. Nie mam problemu na spojrzeniem z dystansem na wszystko :) dla mnie świat jest szary

pawelASR

nie bardzo rozumiem, na czym polegał brak obiektywizmu w poprzednich tekstach? Mógłbyś jakoś mi to zarysować? Co się zmieniło teraz oprócz władzy i tego, że p. Krzysztof ocenia teraz postępowanie tych, którzy mają narzędzia w swoich rękach? Dają dupy? To o tym pisze. Tamci dawali? To też o tym pisał.

Teraz wydaje Ci się bardziej obiektywne tylko i wyłącznie dlatego, że bardziej Ci odpowiada. To świadczy z kolei o Twoim całkowitym braku obiektywizmu :)

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Quotsa

No pewnie, że pamiętam. Jeszcze lepszy był King Kong, który strącał helikoptery rzucając w nie brzozami….

skil

Największą tragedią tej tragedii jest to, że będziemy musieli słuchać tego pierdolenia już do końca życia.

Thiago

To jest nieprawdopodobe co PIS zrobił. Teraz jak słyszę o katastrofie smoleńskiej to nie mam odruchu zadumy, smutku tylko odruch wymiotny bo pierwsze co mi się kojarzy ze Smoleńskiem to ryj macierewicza i jego komisja, jak to Stanowski trafnie nazwał, z Monty Pythona.

„Że ci ludzie wiedzą, że mieliśmy do czynienia z wypadkiem komunikacyjnym – dramatycznym, lecz wciąż wypadkiem – ale wiedzą też, w jaki sposób zdobywa się i utrzymuje władzę. Wiedzą, że zdeklasowali inne partie wśród najmniej wykształconych wyborców – a więc też najbardziej podatnych na wszelkie teorie spiskowe, nawet te nietrzymające się kupy.”

Nic dodać nic ując.

I tylko żal mi tych wszystkich ofiar z tej katastrofy, tak okrutnie wykorzystywanych politycznie, o których pamięć została zamieniona w oręże polityczne i skłóciła naród.

DerbyMakinka

tu nie chodzi o kwestie jak ułożyć sobie stosunki z Rosja po wyjaśnieniu tej katastrofy
bo te stosunki zawsze były, są i będą mniej lub bardziej chujowe
bardziej chodzi o to żeby dojść do prawdy kto za tym stoi po stronie polskiej
i posprzątać oraz rozliczyć własne podwórko z wszelkiej maści zdrajców na obcym żołdzie

Quotsa

Masz jakieś propozycje, kto mógł wnieść bombę termo-baryczną na pokład samolotu ?

DerbyMakinka

pewnie ty…

Quotsa

nie. ja rozpylałem hel…

Kunta Kinte
Wybrzeże Klatki Schodowej

Trudno nie zgodzić się z Tobą Krzysztofie…

Dominik

Bo w tym wszystkim nie chodzi o to by złapać króliczka, ale o to by go gonić. Mamy do czynienia z obrzydliwą i cyniczną grą polityczną obu obozów. Nic mnie tak nie wkurwia jak PO-PIS. Przebili nawet czerwoną zarazę z lsd.

opasłe mordy, krzywe ryje…

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Michal.Grzywaczewski
Polska. Manchester United no i Legia :)

Myślę że PIS teraz odreagowuje teraz 5 lat upokorzeń.
.
Pod pewnymi względami to „Smoleńsk” będzie naszym „Dallas” już na zawsze. Tyle że gdyby tam zginęło 50 lewaków, to nakręcony by o tym dużo lepsze filmy.
.
Tak sobie myślę, że to co się stało po katastrofie wyciągnęło z dużej części naszego społeczeństwa to co najgorsze. Wyciągnęło na wierz i tam zostawiło.

bastion79
KS Milan

Nic tak upokorzeń nie ukoi jak kilka baniek odszkodowania… Nie spłakuj się w temacie filmów bo dorabiasz niepotrzebnie ideologie. Nie chcieli dać kasy na Roja i Smoleńsk niedorzy lewacy, nie promują filmów patriotycznych zgniłe lewaki. I co? Filmy powstały i są cienkie jak barszcz ze szczawiu. Tak zwyczajnie słabe, kiepskie kino, lipa. Dorabiaj dalej.

Michal.Grzywaczewski
Polska. Manchester United no i Legia :)

Nie pisałem o dotacjach. Tak się składa, że przemysł rozrywkowy w Polsce i w USA jest w większości lewicowo-liberalny. Dlatego napisałem że filmy byłby by lepsze (jak JFK O.Stona. Film zakłamany ale świetnie zrobiony). Po prosty się nie domyśliłeś.

Twój wpisy jest właśnie tym o czym napisałem w dwóch ostatnich zdaniach.

bastion79
KS Milan

Jak rozumiem tekst o 50 lewakach jest zaprzeczeniem ostatnich dwóch zdań? Mieszanie polityki do sztuki to nic dobrego.

PYZ24

Ehh, a już myślałem, że do Weszło nie dotarła epidemia smoleńska.

Michal.Grzywaczewski
Polska. Manchester United no i Legia :)

Aha – Bardzo często po Pana tekście myślę sobie „Wow – naprawdę dobre, trafne i trochę zaskakujące”. Nie tym razem. Czytać nie przestanę.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Michal Sz

Mają to szczęście (w nieszczęściu), że nie giną wszyscy na raz w większej ilości, bo przecież o to tu między innymi chodzi. Gdyby te 96 ofiar Smoleńska ginęło po jednej przez 96 dni w różny sposób, to by takiego kociokwiku nie było. Jedynie w przypadku pary prezydenckiej byłoby większe zamieszanie, co byłoby normalne, ale też wątpię by ktoś wpadł wtedy na pomysł żeby chować ich na Wawelu.

Michal.Grzywaczewski
Polska. Manchester United no i Legia :)

W sumie celnie bo jeśli chodzi o ginących w wypadkach to też nasze „teoretyczne” państwo też od dawna „zdaje egzamin”. Byłem na kursie obniżającym punkty karne, na którym pokazywano statystyki z wypadków z innych krajów. Pamiętam że byłem zszokowany jak proporcjonalnie wysoką mamy śmiertelność (W stosunku do natężenia ruchu i ilości wypadków).

Wacław Grzdyl

bo mamy chujowe drogi i stare samochody

Michal.Grzywaczewski
Polska. Manchester United no i Legia :)

Też tak myślałem ale sęk w tym że u nas wypadki są bardziej śmiertelna niż np. w Niemczech. Oprócz tego że bardziej łamiemy przepisy to czas dotarcia i skuteczność działania służb ratowniczych w Polsce jest na niższym poziomie.

sandman

Ja z 10.04 zrobiłem sobie dzień bez mediów społecznościowych. Cisza, spokój i zaduma, czy ktoś jeszcze pamięta o Katyniu.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Michal Sz

I w Katyniu i Smoleńsku zginęli ludzie, nieważne czym się zajmowali i co im się zachciało. Zresztą w Smoleńsku ofiarami były też stewardessy i inne osoby, które nie działały w polityce, więc takie generalizowanie też nie jest zbyt mądre.

sandman

Właśnie o to mi chodzi – mamy taniec na grobach od 7 lat, a w okolicach 10.04 cyrk z Wiejskiej wylega na ulice. A przydałaby się cisza. No ale w ciszy nie da się nic zyskać.

DrMabuse
Wisła Kraków

Celne.

chloniak

Panie mądralo Stanowski pisze Pan artykuł a nie zna faktów, po siedmiu latach to wstyd. Fakt manipulacja Czerskiej i Wiertniczej i innych WSIoków jest i była i będzie wielka ale czarnych skrzynek polski rząd nie ma i nie miał. To co próbuje się odczytać to wątpliwej jakości kopie, bo jak nazwać to co jest na nich że jedna kopia od drugiej różni się długością. Polskie skrzynki szybkiego odczytu zaginęły i nigdy ich nie odnaleziono, czy dlatego że nie znano kodu źródłowego i tym samym nie można było ich zmanipulować. Pisze Pan o swoich odczuciach a nie o faktach, powiem Panu tak Tylko półgłówki czytają nagłówki (dostarczone przez TVN i GazWyb itp) a na temat tego co tam się stało gówno Pan wie. Nie przeczę sam za dużo nie wiem ale szkoły kończyłem gdy fizyka była przedmiotem obowiązkowym na tych samych prawach co polski, historia czy matematyka i tym samych w bujdy MAK-u i komisji Millera nie wierzę.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

chloniak

Typowy przykład …..Tylko półgłówki czytają nagłówki

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

chloniak

Ależ to ty piszesz o bombie termo-barycznej, podaj link .

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

chloniak
Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

chloniak

Na miejscu katastrofy nie odnaleziono rejestratora K3-63, zapisującego ważne parametry, takie jak gwałtowne przeciążenia, w tym tzw. twarde lądowania. Był on opancerzony i miał kilkadziesiąt centymetrów długości – powinien przetrwać. W niewyjaśnionych okolicznościach w Smoleńsku zaginął też TCAS II – pokładowy system zapobiegający zderzeniom samolotów i przechowujący dane o operacjach maszyny. Oryginalne rejestratory FDR (zapisujący parametry lotu) i CVR (nagrywający rozmowy w kokpicie) od samego początku są w rękach Rosjan. Polacy otrzymali z Moskwy jedynie budzące wątpliwości kopie zapisów obu rejestratorów. Istnieje np. co najmniej pięć kopii zapisów rozmów z kokpitu, każda o innym czasie trwania. Rozbieżności dotyczą także odstępów między tymi samymi wypowiedziami na różnych kopiach.

Pana wrzutka nie znajduje nigdzie potwierdzenia no chyba że na Onecie.
Więc jak w temacie Tylko półgłówki czytają nagłówki.
Pa,pa

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

bastion79
KS Milan

Oświeć więc p. Stanowskiego i mnie przy okazji i podaj przyczyny katastrofy albo zamachu. Nie zapomnij proszę o dowodach bo póki co to wszystkie tezy o zamachach mają jeden wspólny mianownik – brak dowodów. Czarnych skrzynek brak albo zmanipulowane, prokuratura polska nie była polska, komisja Milera też jakaś taka nie polska więc co? Cytat polskich pilotów JAKA: jak pogoda w Smoleńsku? Pizdowata.

dario armando

Głosowałem na PIS nie z powodu Smoleńska ,tylko dlatego ,że gorzej rządzić niż Platforma moim zdaniem nie można .A teraz gdy jest 500 plus ,chociaż sam nie mam dzieci i za ich stosunek do uchodżców czyli zapewne w większości muzułmańskiej dziczy jestem bardzo zadowolony z wyboru ,bo reszta czyli ich potknięcia które mają jest w sumie mało istotna dla zwyczajnego Polaka.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

gryf01

Myślę, że takich wyborców PiS jest właśnie najwięcej. Smoleńsk to jak religia dla tak zwanego żelaznego elektoratu. Reszcie po prostu podoba się, że rząd rozdaje pieniądze przez 500+ i obniżenie emerytur, a także boją się uchodźców bo nigdy z żadnym nie rozmawiali.

dario armando

Gryf ,ty masz nieżle pod kopułką poukładane ,więc ci odpiszę uczciwie .Mnie Platforma w niczym nie zaszkodziła ,a PIS w niczym nie musi pomagać ,więc po prostu oceniam rzeczywistość poza sobą i na podstawie mnóstwa afer ,stosunku do ludzi wyrobiłem sobie jak najgorsze zdanie jak większość wyborców Pisu o poprzednim rządzie .Jako były agent ubezpieczeniowy do tematu emerytur mam ambiwalentne uczucia ,z jednej strony jeśli ktoś chce mieć większą emeryturę to raczej musi popracować dłużej niż do 60 .65 roku życia ,ale z drugiej przymuszanie do pracy do wieku 67 lat ,gdzie ładnych parę lat wcześniej większość jest zawodowo niefunkcjonalna jest nie do zaakceptowania ,bo dla wielu to tragedia a teraz będą mieli wybór .Z drugiej jako ten agent zawsze powtarzałem ,że chcesz mieć porządną emeryturę ,to nie zważaj na ZUS ,tylko zbuduj ją sobie sam ,bo inaczej czeka cię dramat na całej linii ,jeśli nic nie odłożyłeś-takie są fakty ,niestety większość ,żyje tu i teraz ,a przyszłość to przeważnie odpowiadają -a kto tej emerytury dożyje.A 500 plus przynajmniej w moim kręgu rodziny i znajomych przynosi bardzo pozytywne efekty i to jest dla mnie istotne .Co do uchodżców – to ja mam też i takich znajomych ,których polityka nie obchodzi nic a nic ,ale i oni słysząc poglądy islamistów i te wszystkie historie ,jakie się dzieją na Zachodzie ,to nawet mówią tak – do tej dziczy to się po prostu powinno strzelać ,a nasz rząd robi to co powinien -chroni obywateli swojego kraju przed bardzo niebezpiecznym elementem ludzkim ,podczas gdy politycznie poprawni ćwierć inteligenci z Brukseli uważaja ,że skoro sami mają ten problem ,to i my musimy mieć ,a na to nawet większość antypisowców zgody nie daje.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

dario armando

U mnie nie dżgają ,miasteczko bezpieczne jak mało gdzie ,ale nawet jeśli byłyby takie patusy to zawsze swoi ,nie obcy .Mieszkam w 4 tys mieście na krańcach mazowieckiego i jest jeden Irańczyk nabyty ,ja go nie znam ,ale opinię co jest w takich społecznościach bardzo istotne ma nieciekawą a prowadzi sklepik ,więc to z pewnością rzutuje na obroty ,a jego synka sam widziałem w markecie jak się żenująco zachowywał ,więc wybitnie to pasuje do tezy,że z nimi jest coś nie halo ,a w kupie to są straszne chamy i buraki.A zapewne ty jesteś otwartym Europejczykiem z dużej aglomeracji ,więc takie coś jak niechęć do obcych ,a już szczególnie z tego kręgu kulturowego jest bardzo wstydliwe ,stoisz wyżej w rozwoju cywilizacyjnym i wolno ci tak myśleć ,obyś się tylko nie przekonał ,że żyjesz w iluzji ,a świat to szambo ,gdy nie daj Boże zawita do ciebie.

v. Lynden

Od lat znam kilku muzułmanów – Syryjczyka, Palestyńczyka, Indonezyjczyka i Czeczena. Każdy z nich świetne zaaklimatyzował się w naszym kraju, każdy z nich ma żony Polki i dzieci poczęte w Polsce. Każdy z nich jest uczciwym i produktywnym obywatelem, w naszym kraju płaci podatki i pracuje na rzecz polskich instytucji/firm.

Co więcej – w każdym z wymienionych przypadków ich dzieci są wychowywane w duchu katolicyzmu, bo każdy z nich – niezależnie od siebie – wyznawał zasadę, że dzieci powinny wyznawać religię swoich matek. Z tego co mi wiadomo, raptem jedno z tych dzieci się wyłamało ze schematu i jest ateistą. Warto dodać, że dwójka dzieci jednego z wymienionych przeze mnie muzułmanów nosi typowo polskie imiona jak Bogna i Mieszko. Brzmi to jak eksperyment kulturowy, biorąc pod uwagę kontrast ich imion z nazwiskami o rodowodzie islamskim.

To jedyni muzułmanie, których autentycznie znam (dobrze lub bardzo dobrze). Wniosek jaki płynie z moich doświadczeń jest następujący – nie ma co generalizować.

Prywatnie mam więc pozytywne doświadczenia z muzułmanami. Inna kwestia, że każdy z tych muzułmanów ma wyższe wykształcenie (odpowiednio lekarz, prawnik, absolwent handlu zagranicznego i ekonomista), a zdobyli je w kraju nad Wisłą. Myślę, że zwyczajnie w świeci fundamentalizm islamski znajduje aprobatę u ludzi słabiej wykształconych lub wcale (chyba, że np. jakiś wyznawca Isis cierpi na zaburzenia psychiczne).

Zaznaczam, że jestem przeciwny polityce osiedlania imigrantów w Unii Europejskiej – jeśli nie ma prawnych podstaw do pobytu danej osoby na terenie wspólnoty. Wpuszczanie na teren suwerennych (mogłoby się wydawać) państw, ludzi bez tożsamości (tj bez paszportów i „sprawdzania” ich na granicach) było karygodne i wbrew obowiązującemu prawu międzynarodowemu.

dario armando

Oczywiście ,że wśród tych uchodżców byłoby bardzo dużo uczciwych praworządnych obywateli,natomiast problem leży gdzie indziej ,nikt nam nie zagwarantuje ,że nie znajdzie się tam grupa ludzi bardzo złych z naszego punktu widzenia czyli terrorystów dla których życie ludzkie jest bez znaczenia byleby oni mogli unas wprowadzić prawo szariatu.Więc może i jestem ksenofobem ,ale wolę być nim niż potem cierpieć gdy straszna krzywda spotka moich rodaków a nie daj Boże moją rodzinę bliską i dalszą czy przyjaciół i znajomych – i za to Pis ma u mnie ogromny plus ,pomimo wszystkich swoich niedostatków