post Avatar

Opublikowane 16.03.2017 07:14 przez

redakcja

Marcus da Silva wychował się w miejscu znanym na całym świecie jako Miasto Boga. Jeśli czytaliście opartą na faktach książkę lub oglądaliście film o takim tytule, doskonale wiecie, z czym to się wiąże. Przewrotność jego historii polega na tym, że największe przykrości spotkały go w Polsce, a nie w tej niebezpiecznej faweli. Jest u nas już dziesiąty rok, w tym czasie doświadczył m.in. głodu i braku dachu nad głową. Trafiał na oszustów i rasistów. Był szantażowany i stale niedoceniany. Nawet jego tata zmarł w Polsce w trakcie wesela syna. Oczywiście w tej historii są też piękne rozdziały. Z najlepszym piłkarzem Arki Gdynia w tym sezonie porozmawiałem po prostu o jego bardzo długiej drodze. 

Pamiętasz jeszcze jaki miałeś plan, gdy wsiadałeś na pokład samolotu lecącego do Europy? 

Pograć w piłkę, trochę zarobić i jak najszybciej wrócić do siebie. Niekoniecznie by dalej grać. Żeby żyć sobie spokojnie.

Minęło dziewięć lat. Trochę nie wyszło. 

Wszystko stanęło na głowie. Nigdy nie pomyślałbym, że tak wyglądać będzie moje życie. Mam żonę, niedawno urodziła nam się córeczka, poznałem bardzo wielu ludzi. Zapuszczam tu korzenie.

Pochodzisz z Rio de Janeiro. Z jednej strony miasto to kojarzy się z zabawą, z drugiej – gdy czyta się o miejscach takich jak np. Rocinha, to nie dziwi, że nie palisz się do powrotu.

Rocinha to fawela, w której faktycznie było bardzo niebezpiecznie, ale to nie do końca tak, że trzeba się obawiać. Słyszałem w Polsce bardzo wiele różnych zdań na temat Rio. Dużo ludzi ma złą opinię o tym mieście, ale nigdy tam nie byli. Wyrabiają ją sobie tylko na podstawie tego, co przeczytali albo widzieli na filmach. Oglądałeś „Miasto Boga”?

Oczywiście. Świetny film.

Urodziłem się w Belford Roxo, ale właśnie tam się wychowałem. Do dziś mieszka tam moja mama i moja babcia. Ta fawela uchodzi za bardzo niebezpieczną, ale ona jest wielka i różnorodna. Trzeba umieć tam żyć. W filmie pokazali praktycznie tylko jedną część ludzi – tą, która jest związana z przestępstwami i z narkotykami. Ale jest tam też mnóstwo osób, które nie mają nic do tego. Są normalnie wychowani i nie skręcają w tę stronę. Moja mama przez 20 lat kasowała bilety w autobusach, a tata był kierowcą tira. Ja zawsze wolałem grać w piłkę.

A czym się zajmowałeś, gdy nie grałeś w piłkę?

Grałem w piłkę! Od rana do wieczora. Odpuszczałem lekcje, wracałem do domu, żeby coś zjeść i już koledzy wołali mnie, że idziemy grać sparing przeciwko innej dzielnicy. I dzień w dzień to samo. Graliśmy na ulicy. Przerwa była tylko wtedy, gdy przejeżdżały samochody i trzeba było zejść na chwilę.

Chętnie chodziłeś do szkoły?

Nie, wolałem grać w piłkę. W szkole też to ona była na pierwszym miejscu. Nauczyciel WF-u chciał, żebyśmy grali w siatkówkę czy koszykówkę, ale my się nie zgadzaliśmy. Chciał nas nauczyć grać w ręczną. Bez szans! Liczyła się tylko piłka. Gdy próbował postawić na swoim, pół klasy nie przychodziło na lekcję i już wiedział, że musi być granie w piłkę.

Dużo chłopaków na twoim osiedlu miało talent?

Mnóstwo. Jeden zrobił karierę, nazywa się Fernando Camilo. Gra teraz w Botafogo, a niedawno został powołany do reprezentacji Brazylii i zadebiutował w spotkaniu przeciwko Kolumbii. W młodości grałem z wieloma utalentowanymi piłkarzami, ale niektórych nie będziesz znał. Jest u nas taki turniej – Copa Sao Paulo de Futebol Junior. To okno wystawowe dla wszystkich zdolnych piłkarzy, którzy mają mniej niż 20 lat. Przyjeżdża tam mnóstwo skautów. Grałem na nim przeciwko Hernanesowi, Fredowi, który poszedł do Lyonu, był tam też Vagner Love. Już nawet wszystkich chłopaków nie pamiętam, a przecież większość gdzieś po drodze przepadła.

Jak trafiłeś do słynnego Vasco da Gama? 

Na początku grałem w klubie Zico. Było tam fajnie, ale każdy marzył, by dostać się wyżej. Ja zawsze kibicowałem Vasco. Mój wujek miał tam dojścia i załatwił mi testy. Zagrałem w dwóch sparingach i spodobałem się trenerowi. Podpisałem z Vasco kontrakt na trzy lata. Bardzo dobrze wypadłem też na tym Copa Sao Paulo, o którym wspominałem. I wtedy zrobiłem największą głupotę w życiu. Pomyślałem sobie, że już jestem wielkim piłkarzem.

Odbiła ci sodówka.

Dokładnie. Grałem dobrze i trener wołał mnie na treningi do seniorów. Był tam Edmundo, który kiedyś grał w kadrze Brazylii i w ataku Fiorentiny razem w Batistutą. Świetny piłkarz. Widziałem Dejana Petkovicia – Serba, który w Brazylii był wielką gwiazdą. Był Romario, choć on akurat nie lubił trenować. Jeszcze wcześniej jako młody chłopak widziałem, jak pracuje Juninho Pernambucano. To była wielka piłka. I później trener odsyłał mnie znów do juniorów. I tak w kółko byłem rzucany pomiędzy seniorami a drużyną młodzieżową. To mnie wkurzało. Myślałem, że mam taki potencjał, że powinienem przebić się na stałe. I walnąłem focha.

Przeliczyłeś się?

Walisz focha i za chwilę cię nie ma. Tam jest tak, że jak zachowujesz się nieodpowiednio, to cię skreślają lekką ręką, bo każdy dyrektor w takim klubie wie, że co roku przyjdzie kilkunastu takich jak ty. Byłem młody i głupi. Wielu chciałoby być wtedy nam moim miejscu, a ja tego nie doceniłem. I popełniłem wielki błąd. Miałem jeszcze rok kontraktu, ale Vasco mnie odsunęło. Nie było następnej szansy. Zabrakło też kogoś, kto by mi doradził i powiedział: „spokojnie, masz jeszcze czas”. To nauczka na całe życie.

WARSZAWA 20.08.2016 MECZ 6. KOLEJKA LOTTO EKSTRAKLASA SEZON 2016/17 --- POLISH FOOTBALL TOP LEAGUE MATCH IN WARSAW: LEGIA WARSZAWA - ARKA GDYNIA TOMASZ BRZYSKI MARCUS VINICIUS FOT. PIOTR KUCZA/ 400mm.pl

Wtedy postanowiłeś, że pojedziesz do Europy?

Nie, grałem jeszcze w Olarii i Angra dos Reis w lidze stanowej. To nie jest zły poziom, czasami są tam kluby z bogatą tradycją, ale – oprócz Sao Paulo – jest bardzo biednie. Zarabiałem wtedy około dwóch tysięcy reali, to nie było dużo, ale chciałem się wypromować, żeby trafić w lepsze miejsce. Nie miałem myśli, żeby to rzucić. Ojciec kolegi, z którym grałem, znał moją sytuację i zapytał, czy nie chcę poszukać klubu w Europie. Wcześniej skończył się mój czteroletni związek z dziewczyną i zgodziłem się na wyjazd.

W ilu krajach byłeś, zanim trafiłeś do Polski?

Na Litwie, na Łotwie, w Estonii, w Chorwacji, w Szwecji i w Szwajcarii. No i w Niemczech, gdzie była centrala mojej agencji menedżerskiej, do której zawsze wracałem po testach. Jeździłem jak turysta, ale widziałem tylko boiska i hotele.

Skoro nikt cię nie chciał, to nie pomyślałeś sobie, że się nie nadajesz?

Nie, to nie tak! Wcześniej w Europie byłem raz, na turnieju w Niemczech na kilka dni. To było latem. Po raz drugi przyjechałem tu zimą, której w ogóle nie znałem. W Rio jest zawsze ciepło. Nawet w tym okresie zdarzają się dni, w trakcie których jest tam 30 stopni. A tutaj była masakra. Pierwszy raz w życiu grałem w piłkę w długich spodniach. Do tego trzeba było założyć czapkę i rękawiczki. Zamarzały mi nogi i ręce. Nie potrafiłem się przystosować do tych warunków i bardzo słabo wyglądałem. Ale nie wszędzie mnie odpalili – w Chorwacji chcieli podpisać ze mną kontrakt. Tam było trochę cieplej.

Co to był za klub? 

Z drugiej ligi. Byłem tam z Brunem – Brazylijczykiem, który przyleciał szukać tu klubu razem za mną. Tłumacz mi mówił przez telefon: „Marcus, oni was chcą, dostaniecie mieszkanie na dwójkę, będzie zarabiać tyle i tyle. Jeśli się zgadzacie, to możecie podpisać w każdej chwili”. Zgodziliśmy się. Mieliśmy podpisać następnego dnia rano przed treningiem. Ale przyszedł do nas wtedy menedżer i powiedział, że mamy się spakować i wyjeżdżamy. Agencja się nie dogadała z tym klubem. Pozamiatane, nic nie mogliśmy zrobić. Ten kolega się wtedy spakował i zrezygnowany wrócił do Brazylii.

Ty nie miałeś podobnych myśli?

Chciałem dalej walczyć. Później było ciężko, bo przyjechałem w listopadzie a wszystko tak się przeciągało, że święta, Sylwestra i Nowy Rok spędzałem w hotelu sam jak palec. W styczniu przyszedł do mnie menedżer i powiedział, że ma dla mnie klub z Polski. Pojechałem do Hanoweru, gdzie na obozie była Flota. Zagrałem bardzo dobrze w sparingu, ale trener Nemec i tak mnie nie chciał. Mieli już po rundzie prawie pewny awans, a on miał swoich zawodników. Ale spodobałem się też Andrzejowi Kaliszanowi, który był we władzach Floty i miał kontakt z moją agencją. Powiedział, że załatwi mi inny klub w Polsce, a latem znów będę mógł spróbować we Flocie już w I lidze.

W trochę ponad dwa lata przebyłeś drogę od Vasco da Gama do Piasta Choszczno. Wiedziałeś wtedy cokolwiek o tym klubie?

Że to małe miasteczko i klubik. Ale skoro mi obiecali, że to tylko pół roku, żeby nie stracić tego czasu, to się zgodziłem. Grałem w IV lidze. Mieszkałem w hoteliku koło stadionu. A ludzie byli świetni, z niektórymi mam do dziś kontakt. Wiedzieli, w jakiej byłem sytuacji. Miałem mało pieniędzy, czasami nawet w ogóle ich nie miałem, ale nie marudziłem. Starałem się też uczyć polskiego. Nie zakładałem, że będę tu mieszkać 10 lat, ale wiedziałem, że skoro tu żyję, to muszę opanować podstawy. Napisałem sobie wymowę na kartkach, na początku uczyłem się liczenia od 1 do 10. Ciężko było. A latem okazało się, że Flota znów mnie nie chce. Ale Kaliszan powiedział, że on i Leonowicz, który był sponsorem, i tak się wycofują z tego klubu. I że wezmą mnie do Czarnych Żagań do II ligi.

Tam w ogóle nie grałeś. 

Bo nie miałem papierów. Nie potrafili mi załatwić karty pobytu, a ja sam tym bardziej tego nie ogarniałem. Przez pół roku tylko trenowałem. A jak nie grałem, to nie było mnie też na liście płac. Dwa razy w miesiącu przychodził menedżer i dawał mi 200 złotych. Mieszkałem w hotelu. Ale kiedyś przyszła babka i powiedziała, że klub nie płaci, więc mam się wynosić. Nie miałem pieniędzy. Nie wiedziałem, gdzie mam się podziać.

Wylądowałeś na ulicy?!

Nie, inni piłkarze, którzy normalnie zarabiali, wynajęli mieszkanie i mnie przygarnęli. Spałem na sofie. Na bardzo dobrych ludzi trafiłem. Dużo pomógł mi Mariusz Kryszak, który gra dziś w Chojniczance. Mateusz Trachimowicz zabierał mnie do siebie na święta, gdy myślałem, że znów będę musiał siedzieć sam i nie miałem ich za co przeżyć.

PRUSZKOW 06.09.2015 MECZ 7. KOLEJKA I LIGA SEZON 2015/16 --- POLISH FIRST LEAGUE FOOTBALL MATCH: POGON SIEDLCE - ARKA GDYNIA 2:2 MARCUS VINICIUS FOT. PIOTR KUCZA/ 400mm.pl

Dlaczego nie wracałeś do Brazylii?

Chciałem, ale nie miałem pieniędzy na bilet. Agencja powiedziała mi, że już i tak za dużo we mnie zainwestowała. Zostałem na lodzie.

Jak to wszystko odbierała twoja rodzina w Brazylii? Nie mogli ci jakoś pomóc?

Nie miałem z nimi zbyt wielu kontaktów. Mój stary laptop się popsuł, zresztą internet nie był jeszcze tak popularny. Dzwoniłem do nich raz na jakiś czas. Nie chciałem denerwować rodziców, więc nie tłumaczyłem dokładnie, jak żyję.

Ostatecznie trafiłeś do Ciechocinka. To był punkt zwrotny?

W Żaganiu wsadzili mnie w samochód i zawieźli do Koszalina. Miałem tam grać w V lidze za mieszkanie i 900 złotych. Ale zadzwonił do mnie Mariusz Kryszak i gdy o tym usłyszał, powiedział, że przyjedzie po mnie. Nawet nie wiedziałem, gdzie jestem, ale zszedłem do recepcji i podałem mu adres. Spakowałem się i zabrał mnie do Ciechocinka. Na początku były nerwy, bo znów nie było wiadomo, że czy będę mógł w ogóle grać. Ale Mariusz mnie pocieszał i mówił, że jeśli nie wyjdzie, to da mi na bilet. Ale udało się. W Ciechocinku mieszkałem w sanatorium, było skromnie, ale spokojnie. Poznałem tam trenera Bartoszka. I tak, to był punkt zwrotny, bo bardzo dobrze u niego grałem.

Zaczęły się tobą interesować nawet kluby z Ekstraklasy. Uwierzyłbyś w to pół roku wcześniej? 

Wiesz, ja zawsze w to wierzyłem! Oglądałem w telewizji i widziałem, że dałbym tam sobie radę.

To dlaczego nigdzie nie zdawałeś testów? Wtedy już wiedziałeś, jak wygląda u nas zima.

Zawodnicy, którzy przyjeżdżają do klubu na testy, często są lekceważeni. Przez lata doświadczyłem tego wiele razy. Tylko ci, którzy coś kosztują, są traktowani jak bogowie. Gdy byłem na testach w Jagiellonii u trenera Probierza, zadzwonili do mnie z Zawiszy, żebym przychodził i podpisał kontrakt od razu bez żadnych testów. Byli blisko awansu do I ligi, więc wybrałem to, bo nie wiedziałem, jak będzie z Jagiellonią. Podpisałem na pół roku, pojechałem do kolegi na święta, a później rozpocząłem przygotowania jako piłkarz Zawiszy. Na początku lekko skręciłem staw skokowy. Jak wróciliśmy z obozu do Bydgoszczy, trener Kuras kazał mi iść do dyrektora i rozwiązać kontrakt, bo mnie nie chce!

Nagle przestał cię chcieć?

Nie wiadomo, czy on kiedykolwiek mnie chciał, czy tylko dyrektor Burlikowski. Kurde, nie mogłem w to uwierzyć. Łzy same mi leciały. Wszystko zaczęło mi się układać, myślałem, że pokażę się w II lidze, a tu taka rzecz. Prosiłem jeszcze trenera, żeby dał mi szansę, żeby mógł mnie poznać, ale nie on nie chciał o tym słyszeć.

Ale skoro miałeś podpisany kontrakt, to nie musiałeś odchodzić.

Powiedziałem im, że się nie zgadzam na rozwiązanie. Niby gdzie miałem iść z tą kontuzją? Ale oni wiedzieli, że ja nie mam pieniędzy. Dostałem tam tylko 600 złotych. Powiedzmy, że za podpis – poprosiłem o nie, bo nie miałem za co przeżyć świąt. Wtedy powiedzieli mi, że jak nie rozwiążę kontraktu, to będę musiał zapłacić za hotel, w którym mieszkałem w Bydgoszczy, a który miał opłacić mi klub.

Szantażowali cię?!

Niestety. Nie miałem pieniędzy, nie miałem klubu. Zadzwonili przynajmniej do Rumi i załatwili mi klub w III lidze. Znów krok w tył.

To najgorsze, co cię spotkało w Polsce? Nie miałeś problemów np. z rasizmem?

Dużo tych przykrości było. Nawet tutaj w Gdyni. Pewnego razu byliśmy w sklepie w Glauberem, który nie rozumiał po polsku. Zaczęli nas atakować jacyś pijacy. Żeby się nie przejmował, kłamałem mu, że to tylko kibice. Pomyślałem sobie, że dopóki nas nie tkną, nie ma sensu się nimi przejmować. W samochodzie na parkingu siedziała moja dziewczyna. Szli za nami i nas wyzywali. Gdy Glauber wsiadał już do samochodu, został opluty. Nie wiedziałem, co robić – ruszać na nich czy nie? Ostatecznie wolałem to olać i iść w swoją stronę. Mam niestety kilka takich epizodów.

A nie miałeś problemów, żeby odnaleźć się w polskiej szatni?

Miałem, ale jakoś musiałem się przystosować. Pomijając to, że Brazylijczycy są bardziej uśmiechnięci, pomocni i otwarci, a Europejczycy zamknięci w sobie, to u nas nie ma takiego podziału na starych i młodych. Tu niektórzy wymagają respektu tylko z powodu kilku lat różnicy. Jak w Brazylii powiesz do młodego, że ma iść po piłkę, którą ty wykopałeś, to będzie dziwne. Ale taką macie kulturę, nie krytykuję tego. Poza tym zawsze byli już młodsi ode mnie, na których skupiała się uwaga.

Dlaczego nie wyszło ci w Bełchatowie?

Po pół roku w Rumi do Ekstraklasy wziął mnie trener Bartoszek. Dobrze grałem, zabrakło mi tylko goli.

Po sieci nawet krążyły filmiki z twojego występu z Lechem.

Mój najlepszy mecz w Bełchatowie. Henriquez mnie zapamiętał na dłużej (śmiech). Bartoszka później zastąpił Paweł Janas, a Bełchatów miał się zdecydować, czy chcą mnie wykupić. I to też była dziwna sytuacja, bo Janas mi mówił, że już powiedział prezesowi, że mnie chce. Idę do prezesa, a ten, że nic nie wie i czeka na decyzję trenera. I tak chodziłem od drzwi do drzwi. Ostatecznie musiałem się spakować i wrócić do Orkanu.

Ale przyznaj, że to trochę podejrzane – pokazałeś się w Ekstraklasie, miałeś szansę w niej zostać, a tu nagle wylądowałeś w III lidze

Bo zabrakło mi dobrego menedżera. Gdyby ktoś mi pomógł, to może trafiłbym do I ligi. Albo nawet do jakiegoś średniego klubu w Ekstraklasie. Poza tym właściciel w Rumi mnie mocno namawiał, żebym został, bo robi ekipę na awans. I że jak wygramy ligę, to na pewno nie pożałuję. Potrzebowaliśmy remisu w ostatnim meczu, ale przegraliśmy.

Ale nie ma tego złego, przynajmniej poznałeś swoją przyszłą żonę.

Chodziła na mecze Orkanu. To córka właściciela. Wcześniej poznaliśmy się na urodzinach, ale dopiero na imprezie po zakończeniu sezonu coś zaiskrzyło. Zaprosiłem ją później na imprezę i zaczęliśmy się spotykać. Dobrze się też potoczyło, bo po roku trafiłem do Arki. Po raz drugi, bo wcześniej też byłem na testach. I znów trafiłem na… trenera Nemca. Ale nawet nie pamiętał, że dwa razy nie chciał mnie we Flocie. Udało się go przekonać.

Masz długą listę ludzi z Polski, do których masz żal?

Nie mam żalu do nikogo. Bóg wszystko wie, a każdy ma swoje sumienie. Prędzej czy później trzeba będzie zapłacić za to, co się zrobiło.

Jesteś w Arce piąty rok. Tak już zostanie?

Świetnie się tu czuję i nie chcę zmieniać klubu. Tu jest mój drugi dom. Na początku było ciężko. Ludzie patrzyli na mnie nieufnie, bo tyle lat grałem tylko w niższych ligach, a w Ekstraklasie nie strzeliłem gola przez cały sezon. Komentowali negatywnie mój transfer. I to mnie zmotywowało, bo chciałem ich przekonać do siebie. W pierwszym sezonie zostałem wicekrólem strzelców w I lidze. Wtedy miałem mnóstwo ofert. I duże większe pieniądze.

Gdzie mogłeś odejść?

Kilka opcji przez te lata było. Górnik Łęczna zaraz po awansie mnie mocno chciał. Mówili, żebym wsiadał w samolot i przylatywał do Warszawy podpisać kontrakt. Sąsiedzi też pytali o ewentualne zainteresowanie. Dzwonili do mnie przed ostatnim meczem ligowym z Dolcanem Ząbki. Na początku myślałem, że ktoś robi sobie ze mnie jaja. Gdy okazało się, że to jednak dyrektor, to powiedziałem, że skoro gram dla Arki, to nie mogę. A dzień później strzeliłem hat-tricka i jeszcze bardziej mnie chcieli. Ale ja naprawdę bym tak nie mógł. Dziś musiałbym dostać naprawdę świetną propozycję, żeby ją rozważać. Tu się zżyłem, zapracowałem sobie na szacunek, więc nie warto tego tracić za pięć tysięcy złotych więcej.

Jak często zadręczasz się pytaniami o to, co by było, gdybyś wcześniej wypłynął?

Często. Bardzo żałuję, że nie trafiłem do Arki dwa lata szybciej. Albo pięć.

Za chwilę będziesz miał 33 lata. To prawda, że ciągle zostajesz po treningach, żeby ćwiczyć wolne i karne?

Tak, zostaję z młodymi i trenuję. Chcę strzelić jeszcze dużo bramek dla Arki.

Często latasz dziś do Brazylii?

Teraz raz w roku, ale na początku nie byłem u siebie przez pierwsze trzy lata. Dopiero jak trafiłem do Bełchatowa, poleciałem po raz pierwszy. Opowiedziałem wtedy mojej rodzinie wszystko z detalami. I że niczego nie żałuję, bo jestem szczęśliwy. Brakuje mi tutaj tylko brazylijskiej pogody.

W Polsce spotkała cię jeszcze jedna wielka tragedia – tutaj zmarł twój tata.

Zmarł w trakcie mojego wesela. Moja rodzina przyleciała wtedy do mnie po raz pierwszy. Tata, mama, babcia, brat, siostra, ciocia. Bardzo im się podobało. Tata uśmiechał się, tańczył.

Chorował wcześniej?

Brał tabletki na ciśnienie i cukrzycę. Miał atak serca. Nagle upadł na podłogę. Nie widziałem tego, dopiero mój kolega mnie zawołał. Próbowaliśmy mu pomóc, zadzwoniliśmy po karetkę, ale nie udało się go uratować. Nie mogłem w to uwierzyć. Piękne święto, a potem taka wielka tragedia.

Czujesz się teraz bardziej Polakiem czy Brazylijczykiem?

Pół na pół. Może jak dostanę obywatelstwo, to szala się przechyli.

Jak wygląda twoja sprawa?

Mój pierwszy wniosek został odrzucony. Złożyłem drugi i czekam na odpowiedź.

To ma jakiś związek z przepisami, które obowiązują w Ekstraklasie?

Nie, planuję tutaj swoją przyszłość. Obywatelstwo ułatwia wiele rzeczy, jeśli chodzi o sprawy formalne. Ale przede wszystkim chcę. Niedawno urodziła mi się córka. Trochę mniej śpię, ale Gabriela jest kochana. Niedługo będzie dorastać i chcę, żeby wiedziała, że tata też jest Polakiem jak ona.

Znasz jakąś historię piłkarza, która by przypominała tę twoją?

Gdy było tu kilku Brazylijczyków, to cały czas im tłumaczyłem, że tak naprawdę mają wszystko – klub, pieniądze i czas, żeby zrobić karierę. Ale drugiego Marcusa nie znam.

Rozmawiał MATEUSZ ROKUSZEWSKI

Fot. FotoPyK, 400mm.pl

Opublikowane 16.03.2017 07:14 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 24
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kulturalny Komentator
Kulturalny Komentator

Silva de Szacunejro a przykłady potwierdzające „profesjonalizm” klubów polskiej piłki to śmiech przez łzy.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin

„Miasto Boga” pamiętam, świetny film, jeden z lepszych które oglądałem. Choć to było już dobre kilkanaście lat temu. Nie to co obecny wszędzie reklamowany chłam dla mas, na który szkoda pieniędzy a przede wszystkim wolnego czasu.

Stefek Burczymucha
Stefek Burczymucha

„Niedługo będzie dorastać i chcę, żeby wiedziała, że tata też jest Polakiem jak ona.” – w tym zdaniu jest więcej patriotyzmu niż we wszystkich typach chodzących w bluzach ze Znakiem Polski Walczącej razem wziętych.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

knickstape
knickstape

Super, że ktoś przeprowadził taką rozmowę z Marcusem. Świetny człowiek, nie można żadnego złego słowa na niego powiedzieć. Już 10 lat w Polsce, mówi po polsku świetnie, ma żone Polkę. Czemu nie dostał obywatelstwa za pierwszym razem to nie mam pojęcia. Ta historia z jego ojcem to też niesłychane. Miał u nas w kraju ciągle pod górkę, a gdy już wszystko się ustabilizowało to umarł mu ojciec na takim dniu jak wesele..Dobrze kolega „Stefek Burczymucha” napisał. To zdanie pokazuje, że to większy patriota niż łyse karki z bluzami PW.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

BeastMode
BeastMode

To pokazuje tylko, że w polskiej piłce układy i znajomości są ważniejsze od umiejętności.
Patologia.

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki

To jest chore – oszołomy chcą przyjmowac islamistów i jeszcze ich utrzymywać, a facet od 10 lat mieszka w Polsce, zarabia na siebie, mówi po polsku, poślubił Polkę i odrzuca się jego wniosek o obywatelstwo. Gdyby był zięciem pani Kopacz, po scieżce nepotyzmu, dostałby bywatelstwo w 34 sekundy…
Powodzenia Marcus! I na pohybel rasistom!

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Lewacki Wywrotowiec
Lewacki Wywrotowiec

Wielki szacunek dla Marcusa. Przydał by się dłuższy wywiad w którym mógłby się podzielić większymi szczegółami.

Kcramsib
Kcramsib

Ach ta promocja multi-kulti, nawet na Weszło się załapała….

A tak na serio: bardzo pozytywny i rozgarnięty facet, każdy taki jest na wagę złota. Tym bardziej ciekawe, czemu nie dostał obywatelstwa – jakieś błędy proceduralne czy po prostu jakiś urzędas stwierdził „nie bo nie”?

wPunkt
wPunkt

Super rozmowa. Dobrze tak czasem sobie przypomnieć, że po tym boisku biegają LUDZIE. Moze warto, żeby patola z bluzami Polski Walczącej sobie ten wywiad przeczytała i następnym razem zastanowiła dwa razy zanim wydadzą z siebie te debilne odgłosy małpy

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

wPunkt
wPunkt

_

58d.png
Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

wPunkt
wPunkt

100 % zgody. Wielcy patrioci niedoczytujący historii o Polsce wielonarodowej i wieloetnicznej, najbardziej tolerancyjnym państwem Europy. To wtedy był nasz złoty wiek. Nie teraz, gdy nienawiść i strach przed innością toczą większość zsowietyzowanych „nas”….

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

wPunkt
wPunkt

Spróbuj seksu. Podobno pomaga też joga

spoting
spoting

Pamiętam go z Choszczna. Mieliśmy dobrego sponsora i zmontował niezłą ekipę z awansem do 3 ligi. Marcus rzeczywiście wyróżniał się technikom na tle kolegów. A z przeciwników robił kołowrotek. Z przyjemnością oglądało się go w akcji. Cieszę się, że udało mu się coś osiągnąć w piłce. Gratulacje Marcus i pozdrowienia z Choszczna.

Woodstock
Woodstock

Należy docenić wytrwałość pana Da Silvy, Jednak coś musi być nie tak z nasza pilką, że gość nie potrafił sie przebić w swoim pilkarsko najlepszym wieku, a keiedy po 30-tce trafia do Ekstraklasy to jest wyrużniającym graczem przecietnej Arki. Ciekawe ile jemu podobnych ciuła się w niższych ligach, podejrzewam że sporo.

Stop Kolesiostwu
Stop Kolesiostwu

Czyli może jednak tych dwóch czarnoskórych gości z Lecha nie kłamało w wywiadach dla zagranicznych mediów z tym rasizmem? Może jednak w Poznaniu też mogli spotkać się z ultrachamstwem, skoro Marcus, gość o dużo jaśniejszej skórze, spotkał się z tym w Trójmieście?

Weszło
09.07.2020

Solidni Linetty i Walukiewicz, bohater Drągowski, czyli polska środa w Serie A

Polska środa w Serie A za nami. Dziś we Włoszech mieliśmy swoje małe święto, bo w sześciu spotkaniach zobaczyliśmy aż siedmiu Polaków (do tego ósmy na ławce). Tyle że nie każdy z nich miał powody do optymizmu. Najlepiej wypadł na pewno Bartłomiej Drągowski, którego włoskie media już zdążyły okrzyknąć bohaterem Fiorentiny. Nieźle w starciu z […]
09.07.2020
Hiszpania
09.07.2020

Barca wciąż ściga Real, a przy okazji spuszcza Espanyol z ligi

Wysokie zwycięstwo w starciu z Villarrealem wlało w serca kibiców Barcelony trochę optymizmu. Gra katalońskiej ekipy wreszcie wyglądała tak, jak by sobie tego życzyli fani. Barca grała dynamicznie, finezyjnie, z rozmachem. Świetnie funkcjonowała współpraca między Leo Messim i Antoinem Griezmannem. Ale dzisiejsze starcie derbowe z Espanyolem to był już powrót tej Barcelony, do której się […]
09.07.2020
Weszło
08.07.2020

Dariusz Żuraw dzisiaj nie pomógł

Tak, Lech był lepszy od Lechii (co przyznał nawet Piotr Stokowiec), tak, może mówić o pechu, bo jednak czasami piłka była jak zaczarowana, a zmarnowanie trzech karnych z rzędu można w pewien sposób podciągnąć pod złą fortunę. Ale czy możemy powiedzieć, że tak, Dariusz Żuraw zrobił dziś wszystko, by pomóc swojej drużynie postawić ostatni krok? […]
08.07.2020
Weszło
08.07.2020

Lech Poznań – jeśli coś może pójść źle, to na pewno pójdzie źle

Lechowi Poznań zalałoby piwnicę, gdyby mieszkał na Saharze. Lech Poznań doznałby udaru z przegrzania na środku Antarktydy. Lech Poznań złamałby sobie ząb jedząc watę cukrową. Lech Poznań nadepnąłby na klocek Lego pośrodku Pacyfiku. Lech Poznań jest klubem przeklętym i na miejscu władz Kolejorza sprawdzilibyśmy, czy gdzieś pod murawą przy Bułgarskiej nie ma zakopanej żaby. Dzisiejszy […]
08.07.2020
Weszło
08.07.2020

Lech Poznań jest klubem przeklętym

Grali u siebie półfinał Pucharu Polski. Mieli przewagę przez cały mecz. Posyłali strzał za strzałem na bramkę Lechii. A jednak doszło do rzutów karnych. Prowadzili w nich 3:2. W czwartej serii Van der Hart obronił drugą jedenastkę i to mimo kontuzji. W tamtym momencie wystarczyła Lechowi jedna udana jedenastka w dwóch ostatnich seriach. A jednak […]
08.07.2020
Anglia
08.07.2020

City – Newcastle. Mecz, na który „Sroki” nie doleciały

Tylko jeden celny strzał. Posiadanie piłki na poziomie 26%. Problemy z wyjściem z własnej połowy. Jeden rzut rożny. Mecz Manchesteru City z Newcastle nie miał większego sensu. A statystyki drużyny „Srok” dobitnie do pokazują. Maszynka Pepa Guardioli kompletnie zdemolowała drużynę Newcastle. Kompletnie. Wyglądało to tak, jakby do Manchesteru przyjechała drużyna ze środka tabeli League One, […]
08.07.2020
Blogi i felietony
08.07.2020

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Istnieje grupa ludzi, która wierzy, że Janusz Korwin-Mikke jest podstawionym agentem mrocznych sił, który ma za zadanie kompromitować słuszne idee środowiska polskiego konserwatywnego liberalizmu. Trudno nie zauważyć, że podobnych „agentów” moglibyśmy znaleźć więcej przy innych nurtach – na przykład istnieją trenerzy „cruyffiści”, których drużyny w istocie prezentują wypaczenie futbolu wyznawanego przez Johana Cruyffa. Być może […]
08.07.2020
Weszło
08.07.2020

Lech włoży wielkie pieniądze w akademię. Zaczyna się wyścig zbrojeń

Wciąż możemy wrzucać tony kamyczków do ogródków prezesów polskich klubów. Że transfery słabe, że dyrektorzy sportowi z łapanki, że zarządzanie do kitu. Ale cieszy nas pewien powolny, aczkolwiek sukcesywny zwrot ku szkoleniu. Kolejne kluby stawiają na budowę baz i na mądre zarządzanie swoimi akademiami. Jednym z pierwszych klubów w Polsce, który odkrył potencjał drzemiący w […]
08.07.2020
Weszło
08.07.2020

Na ten triumf czeka niejedna zakurzona gablota

Gdyby zebrać wszystkie tytuły i trofea Michała Probierza, Janusza Filipiaka i samej Cracovii w ostatnich dziesięciu latach, zmieściłyby się w szklance, mogłaby nawet być już zapełniona whisky. Choć trudno w to uwierzyć, finał Pucharu Polski to okazja, by przerwać aż trzy kiepskie serie – samego klubu, dość zachowawczo uzupełniającego swoją gablotę, jego trenera, który rzadko […]
08.07.2020
Weszło
08.07.2020

Lechii nie stać już nawet na obóz

Na początku czerwca Lechia zamieniła 39 milionów długów na akcje dla większościowego właściciela, o co przez wiele lat zabiegał między innymi Adam Mandziara, tłumacząc, że bez tego klub wygląda jak Ferrari z silnikiem Golfa. Można było się więc zastanawiać, czy teraz będzie już pięknie i przyjemnie, jeśli chodzi o finanse. Cóż, nie mamy w tej […]
08.07.2020
Weszło
08.07.2020

Prezes podkarpackiego klubu aresztowany za treści pedofilskie

Bardzo, ale to bardzo przykra, niezmiernie bulwersująca informacja z Podkarpacia. Jak poinformował serwis TVN24.pl, jeden z prezesów klubów piłkarskich został zatrzymany w związku z posiadaniem materiałów pedofilskich. WIĘKSZA SPRAWA Cała sprawa jest znacznie szerzej zakrojona, bo to tylko jeden z elementów śledztwa rozpoczętego w 2017 roku, a w którą zaangażowała się policja z kilku krajów. […]
08.07.2020
Weszło
08.07.2020

Dlaczego Legia złapała zadyszkę?

Bilans Legii Warszawa w sześciu ostatnich meczach jest zatrważający. Tylko jedno zwycięstwo, dwa remisy i aż trzy porażki, w tym ta wczorajsza, przekreślająca szansę na dublet w sezonie 2019/20. To już nie jest tymczasowy spadek formy, to jest poważna zadyszka. Zadyszka, której prawdopodobnie nie dało się uniknąć, ale też zadyszka, która ma swoje bardzo konkretne […]
08.07.2020
Weszło
08.07.2020

Lopes – van Amersfoort. Duet, który solidnie zastapił Cabrerę i Hernandeza

Airam Cabrera i Javi Hernandez – ten duet miał swoje mankamenty, ale jak na warunki Ekstraklasy wzbijał się ponad zwykłą solidność. Pierwszy zdobył w zeszłym sezonie czternaście bramek. Drugi – dziesięć. Obaj zmyli się z Krakowa po sezonie, a „Pasy” stanęły przed trudnym zadaniem – jak zastąpić ofensywną dwójkę, która dobrze funkcjonowała? DUET, KTÓRY GRAŁ Z GŁOWĄ […]
08.07.2020
Weszło
08.07.2020

Lokomotywa Lecha zdewastowana. Wiara w szare komórki autora też

Nie wiemy kto w Lechu odpowiada dokładnie za motywację zespołu, za podkręcenie jego woli i determinacji na ostatniej prostej przed ostatnim meczem – dziś ta osoba może mieć jednak wolne. Wandal wycierający sobie gębę kibicowaniem Lechii zadbał o to, by Kolejorz dzisiaj wyszedł na boisko z pianą na ustach. O co chodzi? O to, że […]
08.07.2020
Weszło
08.07.2020

Crnomarković faktycznie powtarza casus Arajuuriego?

Władze Lecha Poznań lubują się w wykorzystywaniu przykładu Paulusa Arajuuriego przy zawodnikach, którzy na początku w Kolejorzu zawodzą. Przypomnijmy – Fin przez pierwsze miesiące w Poznaniu wyglądał jak parodia piłkarza, a z czasem wyrósł na czołowego stopera ligi. I wydaje się, że dziś podobną ścieżkę przechodzi Djordje Crnomarković. Do miana jednego z najlepszych obrońców Ekstraklasy […]
08.07.2020
Weszło
08.07.2020

Damian, trzymajcie się w tym Dinamie!

Przyzwyczailiśmy się już, że w Dinamie Zagrzeb nigdy nie będzie do końca normalnie. Bo czy może być normalnie w klubie, którego nieformalny właściciel i prezes ukrywa się przed służbami ścigania w sąsiednim państwie? Ale takich żartów, jak na finiszu obecnego sezonu, mimo wszystko się nie spodziewaliśmy. Najpierw klub ze stolicy Chorwacji w wybitnie nieelegancki sposób […]
08.07.2020
Weszło
08.07.2020

Pociąg do Europy odjeżdża. Czy Lechia spróbuje go dogonić?

Lechia Gdańsk staje przed szansą na drugi z rzędu awans do finału Pucharu Polski. Jeśli jednak przyjrzeć się kadrze biało-zielonych, łatwo zauważyć, że w tym sezonie Piotr Stokowiec dowodzi w dużej mierze inną ekipą niż jeszcze wiosną 2019 roku. Czy gorszą? Patrząc po prostu na personalia – niekoniecznie. Lecz z pewnością nie tak dobrze poukładaną […]
08.07.2020
Weszło Extra
08.07.2020

„Z Polską łączy mnie dziś więcej, ale nigdy nie żałowałem gry dla Kanady”

Zapewne większość z was doskonale kojarzy postać Tomasza Radzińskiego, który jako nastolatek wyjechał z Polski, robiąc później poważną karierę i grając dla reprezentacji Kanady. Nie każdy pewnie pamięta, że podobną historię ma Michael Klukowski. Rodzice byli Polakami, urodził się już za granicą, a potem w pierwszej dekadzie tego wieku należał do najlepszych lewych obrońców ligi […]
08.07.2020