Popis Lewandowskiego, złe wieści od reprezentacyjnych bramkarzy

26 lutego 2017, 23:58 • 5 min czytania 3 komentarze

To nie był dobry weekend dla polskich bramkarzy: Fabiański i Boruc popełnili duże błędy, Skorupskiemu nie dopisało szczęście, a Tytoń z Kieszkiem znów usiedli na ławce rezerwowych, choć do niedawna mieli pewne miejsce w składach swoich drużyn. Rekompensuje nam to jednak hat-trick Lewandowskiego, trafienie Glika czy asysta Olkowskiego… Podsumowujemy ostatnią sobotę i niedzielę u stranierich.

1. Łukasz Fabiański mógł zostać bohaterem meczu z Chelsea – jeszcze 20 minut przed końcem utrzymywał się wynik 1:1, Polak nie miał szans przy bramce, a zaliczył dwie-trzy dobre interwencje. Kiedy wydawało się, że Swansea może utrzymać dobry rezultat z liderem, błąd przy kluczowym trafieniu popełnił nasz golkiper.

2. Artur Boruc również zebrał w ten weekend w angielskich mediach sporo krytyki. Co prawda Eddie Howe, menedżer Bournemouth, broni Polaka i nie chce obarczać go winą za porażkę, to nikt nie ma wątpliwości: gdyby nie fatalny błąd Boruca, być może udałoby się uniknąć czwartej przegranej z kolei. Najgorsze piąstkowanie sezonu, niestety.

3. Nie miał szczęścia Łukasz Skorupski w spotkaniu z Juventusem. Bronił nieźle, nie popełniał błędów, do przerwy w Turynie zachowywał czyste konto. Ale w drugiej połowie piłka po strzale Mandzukicie trafiła w poprzeczkę, odbiła się od Polaka i wylądowała w siatce. Czy mógł coś zrobić więcej? Nie, nie było już miejsca na reakcję, jednak drobny niedosyt pozostał.

4. Wojciech Szczęsny nie zaliczył czystego konta w spotkaniu z Interem. Jego Roma wygrała w Mediolanie, natomiast on nie miał nic do powiedzenia przy jedynej straconej bramce.

5. Niekorzystne wieści dotyczą również innych polskich bramkarzy, tych z Hiszpanii – Przemysław Tytoń w Deportivo i Paweł Kieszek w Cordobie znów usiedli na ławce rezerwowych.

6. Tomasz Kuszczak raz wyjmował piłkę z siatki w starciu z Wolverhampton i nie mógł zachować się lepiej. W tym meczu wystąpił również Krystian Bielik – wszedł na boisko, gdy jeden z obrońców Birmingham obejrzał czerwoną kartkę, i spisał się bardzo dobrze. Angielskie media go chwalą, a jeżeli ktoś potrzebuje potwierdzenia, niech odpali poniższy filmik.

7. To jednak nic przy tym, w jakim nastroju upłynęła sobota Robertowi Lewandowskiemu. Polak w meczu z Hamburgerem SV spędził na boisku 57 minut, ale tyle czasu wystarczyło mu do skompletowania hat-tricka. Zresztą, Bayern zdobył aż osiem bramek.

8. Zdążyliśmy się przyzwyczaić, że Monaco z duża łatwością przejeżdża się po kolejnych przeciwnikach, strzelając im sporo goli. Ale tym razem za Kamilem Glikiem i spółką trudne wyjazdowe spotkanie z Guingamp. Owszem, wygrali, ale tylko 2:1. Bramkę otwierającą wynik zdobył Polak.

9. Piotr Parzyszek zalicza naprawdę znakomity sezon. W ten weekend jego de Graafschap wygrało 3:0 – czyste konto zachował Filip Bednarek, a polski napastnik strzelił trzeciego gola.

10. Z kolei Łukaszowi Gikiewiczowi zaczyna właśnie bić licznik w jordański Al-Faisaly SC. Pierwsze trafienie w nowym klubie Polak zaliczył z rzutu karnego.

11. Bartosz Bereszyński w meczu z Palermo, który Sampdoria zremisowała, spokurował rzut karny.

Nie popisał się również Piotr Zieliński, który rozegrał 90 minut w przegranym meczu u siebie z Atalantą i dostosował się do poziomu Napoli: był statyczny, mało kreatywny i niezbyt dynamiczny. Arkadiusz Milik po wejściu z ławki dał drużynie niewiele. Z kolei wypożyczony z Neapolu Igor Łasicki zadebiutował w drugoligowym Carpi.

12. Paweł Olkowski zaliczył asystę przy jedyny golu dla FC Koeln w przegranym 1:3 spotkaniu z RB Lipsk.

ANGLIA
Kamil Grosicki (Hull) – 90 minut z Burnley (1:1)
Bartosz Kapustka (Leicester) – mecz w poniedziałek
Marcin Wasilewski (Leicester) – mecz w poniedziałek
Artur Boruc (Bournemouth) – 90 minut z West Bromwich (1:2)
Łukasz Fabiański (Swansea) – 90 minut z Chelsea (1:3)
Maksymilian Stryjek (Sunderland) – brak meczu w ten weekend
Michał Żyro (Wolverhampton) – poza kadrą
Bartosz Białkowski (Ipswich) – 90 minut z Norwich (1:1)
Paweł Wszołek (QPR) – 90 minut z Preston North End (4:1)
Tomasz Kuszczak (Birmingham) – 90 minut z Wolves (2:1)
Krystian Bielik (Birmingham) – 35 minut z Wolves (2:1)

BELGIA
Łukasz Teodorczyk (Anderlecht) – poza kadrą

CYPR
Arkadiusz Piech (Apollon) – mecz w poniedziałek
Tomasz Wełna (Aris) – na ławce z Doxą (1:3)
Mateusz Taudul (Zakakiou) – poza kadrą
Patryk Procek (Achnas) – 90 minut z Nea Salamis (0:0)

DANIA
Kamil Wilczek (Broendby) – 90 minut z Sonderjyske (2:1)

FRANCJA
Maciej Rybus (Lyon) – poza kadrą
Grzegorz Krychowiak (PSG) – poza kadrą
Kamil Glik (Monaco) – 90 minut i gol z Guingamp (2:1)
Mariusz Stępiński (Nantes) – poza kadrą
Igor Lewczuk (Bordeaux) – na ławce z Lille (3:2)

HISZPANIA
Przemysław Tytoń (Deportivo) – na ławce z Leganes (0:4)
Paweł Kieszek (Cordoba) – na ławce z Alcorcon (1:0)
Cezary Wilk (Real Saragossa) – poza kadrą

HOLANDIA
Wojciech Golla (NEC) – 90 minut i żółta kartka z Spartą Rotterdam (0:1)
Filip Kurto (Excelsior) – poza kadrą
Mateusz Klich (Twente) – poza kadrą
Filip Bednarek (De Graafschap) – 90 minut z Dordrechtem (3:0)
Piotr Parzyszek (De Graafschap) – 90 minut i gol Dordrechtem (3:0)
Mikołaj Smyłek (MVV) – poza kadrą
Adrian Purzycki (Fortuna Sittard) – na ławce z FC Emmen (3:2)

NIEMCY
Robert Lewandowski (Bayern) – 57 minut, trzy gole w tym gol z rzutu karnego z HSV (8:0)
Łukasz Piszczek (Borussia D.) – 90 minut z Freiburgiem (3:0)
Jakub Błaszczykowski (Wolfsburg) – 90 minut z Werderem Bremen (1:2)
Rafał Gikiewicz (Freiburg) – na ławce z Borussią D. (0:3)
Paweł Olkowski (FC Koeln) – 90 minut i asysta z RB Lipsk (1:3)
Kamil Wojtkowski (Lipsk) – poza kadrą
Marcin Kamiński (Stuttgart) – 90 minut z Kaiserslautern (2:0)
Paweł Dawidowicz (Bochum) – 17 minut z Nurnberg (1:0)
Jakub Kosecki (Sandhausen) – poza kadrą
Daniel Łukasik (Sandhausen) – 17 minut z Eintrachtem B. (0:1)
Artur Sobiech (Hannover) – 4 minuty z Arminią (2:2)
Kacper Przybyłko (Kaiserslautern) – 59 minut z Stuttgartem (0:2)
Tomasz Hołota (Arminia) – poza kadrą
Adam Matuszczyk (Eintracht B.) – 2 minuty z Sandhausen (1:0)
Waldemar Sobota (Sankt Pauli) – mecz w poniedziałek
Oskar Zawada (Karlsruher) – mecz w poniedziałek
Piotr Ćwielong (Magdeburg) – na ławce z Duisburgiem (0:0)

PORTUGALIA
Łukasz Skowron (Olhanense) – 90 minut z Uniao Madeirą (1:1)

SZKOCJA
Krystian Nowak (Hearts) – 90 minut z Partick Thistle (0:2)

TURCJA
Patryk Tuszyński (Rizespor) –na ławce z Kayserispor (2:4)
Łukasz Szukała (Osmanlispor) – poza kadrą

WŁOCHY
Wojciech Szczęsny (Roma) – 90 minut z Interem (3:1)
Karol Linetty (Sampdoria) – 31 minut z Palermo (1:1)
Bartosz Bereszyński (Sampdoria) – 90 minut i sprokurowany rzut karny z Palermo (1:1)
Bartosz Salamon (Cagliari) – na ławce z Crotone (2:1)