Komisja wydała wyrok. Półfinalista Pucharu Polski bez licencji!

Jan Broda

Autor:Jan Broda

28 maja 2026, 08:20 • 3 min czytania 13

Reklama
Komisja wydała wyrok. Półfinalista Pucharu Polski bez licencji!

Chociaż grał w sezonie 2025/26 w Betclic 3. Lidze, to na jego meczach regularnie pojawiało się ok. 2000 widzów, a na mecz decydujący o awansie, który zakończył się sukcesem wpadło ich nawet ponad 6000. Poza tym Zawisza Bydgoszcz dopiero co sensacyjnie dotarł aż do półfinału Pucharu Polski. Powrót na szczyt bydgoskiego klubu przyhamowała jednak decyzja Komisji ds. Licencji PZPN.

Reklama

Zawisza Bydgoszcz ma za sobą najlepszy sezon w najnowszej historii klubu po reaktywacji w 2016 roku. Bydgoszczanie doszli aż do półfinału Pucharu Polski, w którym ulegli 0:1 Górnikowi Zabrze, a dodatkowo zdominowali rozgrywki ligowe. Grali w jednej grupie między innymi z Lechem Poznań II czy Elaną Toruń. W arcyważnym spotkaniu na szczycie pokonali Wikęd Luzino 2:0. Na kolejkę przed końcem sezonu Betclic 3. Ligi podopieczni Adriana Stawskiego są liderami i mają już zapewniony awans na poziom centralny.

Zawisza już szykował się, że po 11 latach przerwy znów zagra na jednym z trzech najwyższych szczebli rozgrywkowych. Gratulacje składał m.in. Zbigniew Boniek, wychowanek tego klubu, grający tam w latach 1968-75. Problem jednak w tym, że plany pokrzyżował PZPN, a konkretnie Komisja ds. Klubowych, która nie przyznała Zawiszy licencji na grę w 2. Lidze. O decyzji poinformował klub w oficjalnym oświadczeniu:

Zawisza Bydgoszcz informuje, że Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN postanowiła nie przyznać Klubowi licencji uprawniającej do uczestnictwa w rozgrywkach Betclic 2 Ligi w sezonie 2026/2027 z uwagi na niespełnienie kryteriów F.01, F.03 oraz F.04 Podręcznika Licencyjnego – czytamy w komunikacie.

Reklama

Komisja wydała wyrok. Zawisza Bydgoszcz bez licencji!

Co kryje się pod kryteriami F.01, F.03 oraz F.04? Cóż, w największym możliwym skrócie, jak głosi Podręcznik Licencyjny, chodzi kolejno o uchybienia w sprawozdaniu rocznym, przeterminowane zobowiązania wobec klubów piłkarskich wynikających z działalności transferowej, a także o zaległości wobec pracowników. Zawisza odpiera jednak zarzuty.

Jednocześnie pragniemy podkreślić, że brak przyznania licencji nie wynika z zaległości finansowych wobec zawodników, trenerów czy pracowników Klubu. Klub jest obecnie w trakcie szczegółowej analizy decyzji Komisji. W wyznaczonym terminie złożone zostanie odwołanie, w ramach którego przedstawimy wszystkie wymagane dokumenty, uzupełnimy brakujące elementy oraz dokonamy korekt wskazanych w tabelach finansowych. Dołożymy wszelkich starań, aby spełnić wszystkie wymogi licencyjne i uzyskać możliwość gry Zawiszy Bydgoszcz w rozgrywkach Betclic 2 Ligi w sezonie 2026/2027 – dodano.

Zawisza ma teraz pięć dni na złożenie wyjaśnień i odwołania od decyzji Komisji. Zanim to jednak nastąpi, Bydgoszczanie w sobotę 30 maja rozegrają ostatni mecz z Cartusią Kartuzy.

Reklama

Fot. Newspix

 

13 komentarzy
Jan Broda

Pasją do futbolu zaraził go tata, za co jest mu dozgonnie wdzięczny - głównie dlatego, że pierwszym meczem, jaki zaliczył z trybun, był bezbramkowy paździerz Wisły ze Śląskiem jesienią 2010 roku. Skoro przetrwał tamto 0:0, przetrwa już wszystko. Dumny wychowanek Bronowianki Kraków, którego nieuchronny marsz po Złotą Piłkę brutalnie zweryfikował chroniczny brak talentu i drewniane nogi. Zamiast więc w piłkę grać, zaczął o niej pisać. Z wykształcenia politolog, którego bardziej niż cyrk odbywający się w Sejmie interesuje wpływ rządów Nicolae Ceaușescu na sukcesy Steauy Bukareszt w latach 80. XX wieku. Kręci go piłkarski plankton, outsiderskie historie spoza mainstreamu i wersy Kaza Bałagane. Baczny obserwator zjawisk na styku świata sportu i brudnej dyplomacji. Z ciekawości nauczył się kilku języków, w tym rumuńskiego, ale najwięcej do powiedzenia ma chyba po polsku. W przeszłości związany m.in. z Tygodnikiem „Piłka Nożna".

Rozwiń
[email protected]

Najnowsze

Reklama

Niższe ligi

Reklama