Zwrot akcji w sprawie Wieczystej! Może zagrać w Ekstraklasie

Mikołaj Duda

25 maja 2026, 12:11 • 3 min czytania 25

Reklama
Zwrot akcji w sprawie Wieczystej! Może zagrać w Ekstraklasie

Skończyło się na strachu. Wieczysta ogarnęła wszystkie niezbędne sprawy formalne i nic już nie stoi jej na przeszkodzie, by walczyć o awans do Ekstraklasy. PZPN podjął w jej kwestii ostateczną decyzję. Teraz już wszystko w nogach podopiecznych Kazimierza Moskala oraz gestii głównego sponsora, Wojciecha Kwietnia. 

Reklama

Właściwie wydarzyło się t0, co było tylko formalnością. Wieczysta po złożeniu odwołania i załatwieniu w tym czasie kwestii formalnych dostała licencję na grę w Ekstraklasie. Teraz żeby w niej zagrać musi spełnić główny i prawdopodobnie najtrudniejszy warunek. Wywalczyć sobie na boisku, by mieć możliwość w przyszłym sezonie mierzyć się z najlepszymi ekipami w kraju.

Wieczysta z licencją na grę w Ekstraklasie! Awans rozstrzygnie się na boisku

Komisja przy Polskim Związku Piłki Nożnej podjęła ostateczne decyzje w kwestii przyznania – lub nie – licencji na przyszły sezon. Wieczysta po złożeniu odwołania ją otrzymała, chociaż klub z Chałupnika znajdzie się pod nadzorem krajowej federacji. Dowiedzieliśmy się także, że w przyszłym sezonie piłkarze Kazimierza Moskala nie będą już rozgrywali swoich spotkań w Sosnowcu. Wrócą do Krakowa, jednak nie na swój obiekt.

– Komisja Odwoławcza ds. Licencji Klubowych PZPN, postanowiła: przyznać klubowi Wieczysta Kraków licencję upoważniającą do uczestnictwa w rozgrywkach PKO BP Ekstraklasy w sezonie 2026/2027 z nadzorem prawnym oraz infrastrukturalnym na Stadionie Miejskim w Krakowie przy ul. Reymonta 20 – czytamy w komunikacie Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Wieczysta sezon skończyła na trzecim miejscu w tabeli Betclic 1. Ligi, co oznacza, że o awans będzie musiała jeszcze powalczyć w barażach. W starciu półfinałowym zmierzy się z Polonią Warszawa, która wdarła się do najlepszej szóstki po zwycięskim golu w 98. minucie. Jeśli beniaminek upora się ze stołecznym zespołem, to w decydującym spotkaniu stanie w szranki z Chrobrym Głogów lub ŁKS-em. Dodajmy, że ma zagwarantowaną grę przed własną publicznością, czyli w tym przypadku w Sosnowcu.

Reklama

Jeśli na boisku uda się wygrać oba spotkania, to gra Wieczystej w Ekstraklasie będzie już zależna tylko od jej głównego sponsora Wojciecha Kwietnia. W pewnym momencie wydawało się przesądzone, że przeniesie swoją uwagę na Wisłę i to tam będzie dalej inwestował. W ostatnim czasie stanęło to jednak pod znakiem zapytania, więc w tym momencie można zakładać, że Wieczysta do kolejnego sezonu podejdzie bez większych perturbacji.

Dodajmy jednak, że komisja przy PZPN-ie decydowała nie tylko w sprawie klubu z Chałupnika. Werdykt poznało także Podhale Nowy Targ, które jest o krok od wzięcia udziału w barażach o awans na zaplecze Ekstraklasy.

– Komisja Odwoławcza ds. Licencji Klubowych PZPN, postanowiła: przyznać klubowi Podhale Nowy Targ licencję upoważniającą do uczestnictwa w rozgrywkach Betclic 1. ligi w sezonie 2026/2027 na stadionie zastępczym w Niepołomicach przy ul. Janusza Kusocińskiego 2 z nadzorem infrastrukturalnym oraz nałożyć na klub środek kontroli w postaci obowiązku zapłaty kwoty 7.500 zł za naruszenie dyscypliny procesu licencyjnego.

Jak już mowa o Niepołomicach, to kolejny sezon na drugim szczeblu rozgrywkowym spędzi Puszcza. Po złożeniu odwołania nie dostała licencji na grę w Ekstraklasie, chociaż to i tak jest bez większego znaczenia, bowiem sezon skończyła na dziewiątym miejscu w tabeli.

Reklama

Fot. Newspix

25 komentarzy
Mikołaj Duda

Legenda w rodzinie głosi, że piłka podobno towarzyszyła mu już podczas narodzin. Jego pierwsze wspomnienia sięgają do MŚ w Brazylii w 2014 roku, kiedy jako siedmiolatek z zafascynowaniem oglądał jak przyszły piłkarz Górnika Zabrze sięga po trofeum. 100% na 100% jego uwagi zajmuje polska piłka. Przy trzeciej godzinie monologu o rezerwowym Radomiaka jego słuchacze często tracą cierpliwość. We wtorek i środę zbiera siły przed czwartkowym wieczorem, spędzanym wspólnie z jego ulubioną Ligą Konferencji. Gdy ktoś się go zapyta o piłkarza o imieniu Lamine, to bez zawahania odpowie Diaby-Fadiga

Rozwiń
[email protected]

Najnowsze

Reklama
La Liga

Alvarez chce transferu. Atletico złoży skargę na Barcelonę

Braian Wilma
1
Alvarez chce transferu. Atletico złoży skargę na Barcelonę

Betclic 1. Liga

Reklama