Klub Velde zwolnił trenera. To członek słynnej Class of 92

Maciej Bartkowiak

Opracowanie:Maciej Bartkowiak

26 maja 2026, 11:33 • 4 min czytania 2

Reklama
Klub Velde zwolnił trenera. To członek słynnej Class of 92

Kristoffer Velde będzie miał nowego trenera. Klub MLS, do którego trafił niemal rok temu, zakończył ponad dwuletnią współpracę z członkiem słynnej Class of 92. To właśnie on sprowadzał Norwega do USA i uczynił go kluczową postacią zespołu. Pod jego wodzą były gwiazdor Lecha zagrał niemal 30 razy i wszystkie występy zaliczył w pierwszym składzie.

Reklama

Klub Velde rozstaje się ze słynną postacią

W MLS właśnie rozpoczęła się niemal dwumiesięczna przerwa związana z mistrzostwami świata. Część zespołów do zmagań ligowych wróci jeszcze przed końcem turnieju – w weekend, na który zaplanowano mecz o trzecie miejsce i finał. Jedną z takich drużyn jest Portland Timbers Kristoffera Velde. Drwale do wyjazdowego meczu z Seattle Sounders przystąpią już z nowym trenerem. Klub ogłosił rozstanie z Phillem Nevillem, który prowadził Portland Timbers od początku sezonu 2024. To właśnie on zeszłego lata sprowadził Velde do Stanów.

Jednemu z sześciu członków słynnej Class of 92 zabrakło zaledwie pięciu spotkań do dobicia do 100 meczów w roli trenera The Timbers. 49-latek ekipę ze stanu Oregon zostawia na trzynastym, czyli trzecim od końca miejscu w Konferencji Zachodniej. W 14 meczach Drwale zdobyli tylko 14 punktów. Sezon zaczęli od wygranej, ale potem przyszła seria pięciu meczów bez zwycięstwa. W jej trakcie zgarnęli zaledwie punkt. Kolejne pięć meczów to dwie porażki i trzy wygrane, w tym jedna 6:0. Po tej efektownej wygranej przyszedł jednak punkt w trzech meczach.

Reklama

Neville: Będzie mi was brakowało

– W ciągu prawie dwóch dekad zarządzania Portland Timbers współpraca z niewielu osobami sprawiała mi większą przyjemność niż z Philem Nevillem. Phil ma wybitne cechy przywódcze i nieograniczoną pozytywność, nawet w obliczu przeciwności losu. Nie potrafię wystarczająco podziękować Philowi ​​za jego niestrudzone poświęcenie dla tego klubu i społeczności Portland, które on i jego rodzina szczerze wspierali – powiedział w informującym o rozstaniu za porozumieniem stron komunikacie właściciel klubu, Merritt Paulson.

– Doceniamy zaangażowanie i wysiłki Phila podczas jego pracy w Portland Timbers. Phil wniósł entuzjazm i pasję, a praca z nim była przyjemnością. Życzymy Philowi ​​wszystkiego najlepszego w jego kolejnej roli. W trakcie przerwy między sezonami prowadziliśmy szczegółowe dyskusje na temat obszarów, nad którymi musimy popracować i które musimy poprawić. Ostatecznie nie osiągnęliśmy oczekiwanych postępów, a co najważniejsze, wyniki były znacznie poniżej oczekiwań – mówił dyrektor generalny, Ned Grabavoy.

– Chciałbym podziękować Merrittowi Paulsonowi, Nedowi Grabavoyowi i całej rodzinie Portland za niezachwiane wsparcie i stanie za mną murem. Mojemu sztabowi dziękuję za niesamowitą lojalność i ciężką pracę. A najwspanialszej grupie piłkarzy dziękuję za wysiłek, dobre chwile, dobre i złe wyniki, i za wszystkie wspólne chwile śmiechu. Zdaję sobie sprawę, że w naszym biznesie liczą się wyniki, a te nie były takie, jakich oczekiwano. Do Timbers Army [ultrasi – przyp. red.] – to wy zainspirowaliście mnie do tego, aby spróbować odnieść sukces w tym klubie. Wspierajcie zawodników i klub z tego wspaniałego miasta. Będzie mi was wszystkich brakowało – dodał Neville.

Reklama

Velde kluczową postacią u Neville’a

Portland Timbers był drugim miejscem samodzielnej pracy Neville’a. Wcześniej był członkiem sztabu w reprezentacji Kanady, kadrze Anglii do lat 21, Manchesterze United i Valencii. Jako pierwszy trener zadebiutował na początku 2021 roku. Przez niemal 2,5 roku prowadził Inter Miami, którego właścicielem jest David Beckham, a więc członek Class of 92. Neville pracę stracił tydzień przez dołączeniem do klubu Leo Messiego. Nie odszedł jednak z powodu transferu Argentyńczyka, a dlatego, że Inter zajmował ostatnie miejsce w Konferencji Zachodniej.

Przez ostatnie dziewięć miesięcy z Nevillem miał okazję współpracować Kristoffer Velde. Były gwiazdor Lecha do USA trafił za cztery miliony euro z Olympiakosu Pireus, gdzie spędził rok. Jak dotąd koszulkę Timbers założył 26 razy i wszystkie występy zaliczył w pierwszym składzie. W barwach Drwali Norweg zaliczył cztery asysty, z czego trzy w poprzednim sezonie i zdobył sześć bramek, a cztery w bieżących rozgrywkach. Spośród zawodników Timbers więcej minut w tym sezonie od 26-letniego skrzydłowego rozegrał jedynie bramkarz, James Pantemis.

Reklama

fot. Newspix

2 komentarze
Maciej Bartkowiak

Przede wszystkim fan uniwersum polskiej piłki i rodowity poznaniak, więc zainteresowanie Ekstraklasą było mu pisane. Kiedy pada zdanie, że "po takich historiach młodzi chłopcy zakochują się w piłce", to czuje się wywołany do tablicy w związku z mistrzostwem Leicester City. W wolnych chwilach lubi zmęczyć się bieganiem, a po nim zasiąść do czytania kryminału.

Rozwiń
[email protected]

Najnowsze

Reklama

Inne ligi zagraniczne

Reklama