Lechia żegna piłkarza i znowu uderza w PZPN. „Nieodwracalne szkody”

Jan Broda

Autor:Jan Broda

24 czerwca 2026, 20:34 • 2 min czytania 3

Reklama
Lechia żegna piłkarza i znowu uderza w PZPN. „Nieodwracalne szkody”

Exodus z Lechii po spadku z Ekstraklasy trwa w najlepsze. Z klubem z Gdańska pożegnał się już trener oraz ośmiu piłkarzy. Teraz tak liczba dobiła do dziewięciu, bo kontrakt z klubem rozwiązał Matus Vojtko. I nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że Biało-Zieloni przy okazji kontynuują swoją krucjatę przeciwko PZPN. 

Reklama

Dopiero co Lechia poinformowała, że rozstała się z Dawidem Kurminowskim, którego kontrakt został jednostronnie rozwiązany po spadku z Ekstraklasy. Wydawać by się mogło, że Lechia zaakceptowała rzeczywistość i pogodziła się z degradacją. Nic z tych rzeczy.

Gdańszczanie w oficjalnym komunikacie o odejściu oskarżyli PZPN i zapowiedzieli konsekwencje prawne.

Lechia dalej swoje. Pożegnała się z piłkarzem i zaatakowała PZPN

Nie inaczej postąpili w przypadku Matusa Vojtko, który wzorem Kurminowskiego rozwiązał kontrakt z Lechią.

Z przykrością informujemy, że Lechia Gdańsk otrzymała oświadczenie Matúša Vojtko dotyczące rozwiązania kontraktu. To kolejny istotny zawodnik, który opuszcza Biało-Zielonych po rozegraniu 31 spotkań we wszystkich rozgrywkach sezonu 2025/2026 – czytamy.

Reklama

Matúš Vojtko podjął decyzję o jednostronnym rozwiązaniu kontraktu z naszym klubem, do czego był uprawniony w przypadku spadku drużyny do niższej ligi, nie czekając na orzeczenie CAS w sprawie legalności pięciopunktowej kary nałożonej przez PZPN. Nie pozostaje nam nic innego, jak zaakceptować decyzję Matúša Vojtko. Chcemy podziękować mu za pozytywne nastawienie oraz zaangażowanie, jakie wykazywał przez cały sezon i życzymy mu powodzenia w dalszej karierze.

– PZPN zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za nieodwracalne szkody poniesione przez nasz klub w konsekwencji ostatnich wydarzeń.

Reklama

Lechia kontynuuje swoją krucjatę i nadal wymachuje szabelką, ale piłkarze zdają się nie podzielać jej zdania. Vojtko dołączył do Lechii latem 2025 roku ze Slovana Bratysława. W zeszłym sezonie rozegrał 31 meczów, zdobył bramkę i zanotował 3 asysty. Poza nim oraz wspomnianym już wcześniej Kurminowskim z klubu odeszli: Anton Carenko, Aleksandar Cirković, Alex Paulsen, Matej Rodin, Maksym Diaczuk, Miłosz Kałahur oraz Bohdan Sarnawski. Spora część z nich to zawodnicy wypożyczeni.

Fot. Newspix

3 komentarze
Jan Broda

Pasją do futbolu zaraził go tata, za co jest mu dozgonnie wdzięczny - głównie dlatego, że pierwszym meczem, jaki zaliczył z trybun, był bezbramkowy paździerz Wisły ze Śląskiem jesienią 2010 roku. Skoro przetrwał tamto 0:0, przetrwa już wszystko. Dumny wychowanek Bronowianki Kraków, którego nieuchronny marsz po Złotą Piłkę brutalnie zweryfikował chroniczny brak talentu i drewniane nogi. Zamiast więc w piłkę grać, zaczął o niej pisać. Z wykształcenia politolog, którego bardziej niż cyrk odbywający się w Sejmie interesuje wpływ rządów Nicolae Ceaușescu na sukcesy Steauy Bukareszt w latach 80. XX wieku. Kręci go piłkarski plankton, outsiderskie historie spoza mainstreamu i wersy Kaza Bałagane. Baczny obserwator zjawisk na styku świata sportu i brudnej dyplomacji. Z ciekawości nauczył się kilku języków, w tym rumuńskiego, ale najwięcej do powiedzenia ma chyba po polsku. W przeszłości związany m.in. z Tygodnikiem „Piłka Nożna".

Rozwiń
[email protected]

Najnowsze

Reklama
Ekstraklasa

Ciekawy transfer w Ekstraklasie. To skuteczny 21-latek [NEWS]

Duda  &  Janczyk
2
Ciekawy transfer w Ekstraklasie. To skuteczny 21-latek [NEWS]

Betclic 1. Liga

Reklama