Pogoń Grodzisk Mazowiecki w poprzednim sezonie zszokowała wszystkich rywali w II lidze. Beniaminek tylko przez słabą końcówkę sezonu dał się wyprzedzić Polonii Bytom i zajął 2. miejsce. Wszystko było jednak spowodowane tym, że wówczas i tak ekipa z Mazowsza była już pewna historycznego awansu do I ligi. Na zapleczu Ekstraklasy po burzliwym odejściu trenera Marcina Sasala i kilku ważnych zawodników, nikt nie stawiał na drużynę z Grodziska. Tymczasem, Pogoń pokonała dzisiaj 4:0 Miedź Legnica i po 3. kolejkach ma w swoim dorobku 7 punktów.

Drużynę latem przejął Piotr Stokowiec, dla którego jest to powrót na ławkę trenerską po niespełna 17 miesiącach, gdy został zwolniony z ŁKS-u Łódź. Z Pogoni Grodzisk odeszli z kolei choćby Jakub Apolinarski do Polonii Bytom, Kamil Odolak i Kacper Sommerfeld do Stali Mielec, Nikodem Niski do Korony Kielce czy Dmytro Sydorenko do Miedzi Legnica. Ten ostatni zadebiutował dziś między słupkami swojego nowego klubu i nie będzie na pewno tego miło wspominał. Jego dawny klub zagrał prawdziwy koncert i zdemolował legnicką defensywę.
Pogoń Grodzisk Mazowiecki rozbija Miedź Legnica 4:0. Sensacja w Pruszkowie
To był pierwszy mecz Pogoni w roli gospodarza w gościnnym dla nich Pruszkowie. Przez rundę jesienną ekipa Piotra Stokowca będzie występować na stadionie Znicza ze względu na braki infrastrukturalne na ich macierzystym obiekcie w Grodzisku. Na razie, symbolicznie rozegrano tam mecz 1. kolejki, a wiosną być może nastąpi powrót. Wychodzi jednak na to, że drużynie grającej w biało-czerwonych strojach nie robi to wielkiej różnicy. Na start rozgrywek pokonali w Grodzisku Stal Rzeszów, a dzisiaj rozbili Miedź Legnica.
W międzyczasie w 2. kolejce Pogoń przywiozła również cenny punkt ze stadionu niedawnego ekstraklasowicza – Puszczy Niepołomice remisując 1:1. Przed tym meczem za swoje „słynne” słowa o tej miejscowości przepraszał Piotr Stokowiec.
Stokowiec przeprosił za słowa o Puszczy. “Rozdmuchane przez prasę”
Dzisiaj najlepszym zawodnikiem Pogoni był wypożyczony z Legii Warszawa Mateusz Szczepaniak. 18-latek popisał się dubletem, a oprócz niego na listę strzelców wpisali się Jakub Lis oraz samobójczym trafieniem Mateusz Grudziński. Latem Pogoń podpisała umowę z Legią o zacieśnieniu współpracy polegającej na wypożyczaniu zdolnych graczy właśnie na pierwszoligowy front. Partnerstwo ma obowiązywać przez dziesięć najbliższych lat.
Pogoń Grodzisk Mazowiecki – 3 mecze, 2 zwycięstwa, 1 remis 🔥
Godnie przywitali się z @_1liga_ ⚽ pic.twitter.com/eHcwSgkyyE
— TVP SPORT (@sport_tvppl) August 2, 2025
W ostatnich tygodniach do Grodziska z Legii poza Szczepaniakiem trafili na wypożyczenia Jakub Adkonis, Stanisław Gieroba oraz Oliwier Olewiński, a na zasadzie transferu definitywnego Jakub Jędrasik. Dziś te transfery pomogły pokonać zespół, który jeszcze niedawno rywalizował w finale baraży o Ekstraklasę z Wisłą Płock.
Po tym spotkaniu Pogoń Grodzisk Mazowiecki usadowiła się na pozycji lidera I ligi. Następny powinien być jednak jeszcze większym wyzwaniem niż dotychczasowe. 10 sierpnia podopieczni Stokowca zagrają w Krakowie z Wisłą.
CZYTAJ WIĘCEJ O I LIDZE:
- Ciekawi nas Wieczysta. I nie ma sensu udawać, że jest inaczej
- “Będziemy wozić telebimy pod stadiony”. Zdumiewający pomysł Jarosława Królewskiego
- Co za demolka ŁKS-u. Po 0:5 z Wisłą Kraków nie ma ani śladu (WIDEO)
fot. Newspix