NAC Breda to polski klub w Holandii. W tym stwierdzeniu nie ma ani grama przesady. Beniaminek Eredivisie po raz kolejny oddał hołd wyzwolicielom miasta z 1. Dywizji Pancernej dowodzonej przez generała Stanisława Maczka. Oprawa ze słowem „PAMIĘTAMY” to tylko jedna ze wzruszających chwil, które miały miejsce przed dzisiejszym meczem z Waalwijk.
W tym roku piłkarze NAC Bredy występują w wyjątkowych koszulkach, na których dostrzec można polskich żołnierzy. W 1944 roku polska dywizja dowodzona przez generała Maczka wyzwoliła Bredę. 29 października minie dokładnie 80 lat od tamtych wydarzeń. Holenderski klub podkreśla to przez cały sezon, ale kulminacja przypadła na mecz 10. kolejki Eredivisie.
PAMIĘTAMY. Wij onthouden.
Iedere letter gevuld met een beeld van de bevrijding. 80 jaar vrijheid in onze stad. Zij brachten het ultieme offer en daarvoor zullen wij ze altijd dankbaar blijven.
Maczek en zijn mannen streden voor iedere straat en dachten niet aan opgeven. Ze… pic.twitter.com/XigMybKYHe
— NAC Breda 💛🖤 (@NACnl) October 26, 2024
Piłkarzy wychodzących na murawę w koszulkach z napisem “PAMIĘTAMY” wkomponowanym w polską flagę powitała taka sama, imponująca oprawa. Na trybunach nie brakowało również biało-czerwonych flag.
👏 Schitterende sfeeractie in het Rat Verlegh Stadion ter nagedachtenis aan de 80-jarige bevrijding van Breda door Polen 🇵🇱#nacrkc
— ESPN NL (@ESPNnl) October 26, 2024
Przed pierwszym gwizdkiem na murawie zameldował się porucznik Eugeniusz Niedzielski – ostatni z żyjących wyzwolicieli Bredy.
Luitenant Eugeniusz Niedzielski 🫡#NACpraat #NACrkc pic.twitter.com/sD2a6RCe1v
— NAC Breda 💛🖤 (@NACnl) October 26, 2024
Breda została wyzwolona podczas natarcia w kierunku ujścia Mozy. W trakcie walk o miasto zginęło 151 żołnierzy 1. Dywizji Pancernej, a kilkuset zostało rannych. Polacy zostali entuzjastycznie powitani przez Holendrów. Mieszkańcy zawieszali w oknach i witrynach napisy „Dziękujemy Wam!”, a władze miasta uhonorowały żołnierzy generała Maczka medalami oraz honorowym obywatelstwem Bredy. Sam generał, na wniosek ponad 40 tysięcy mieszkańców, otrzymał po wojnie honorowe obywatelstwo Holandii. Po śmierci w 1994 roku został pochowany na miejscowym cmentarzu obok swoich żołnierzy.
Powody do radości piłkarze i kibice Bredy mieli również po końcowym gwizdku. NAC pokonało Waalwijk 4:1.
WIĘCEJ NA WESZŁO:
- Sutrykalia wracają do Śląska Wrocław
- Mistrz pióra, playboy, bon vivant. Legenda Janusza Atlasa [REPORTAŻ]
- Giganci, którzy zachwycili w swym pierwszym „Klasyku”. Kylian Mbappe pójdzie w ich ślady?
Fot. B-Side Rats / NAC Breda