Ghana jest zmuszona poszukiwać nowego stadionu, na którym mogłaby rozgrywać swoje mecze domowe. Wszystko spowodowane jest faktem, że Afrykańska Konfederacja Piłkarska wycofała zgodę na to, by wspomnianą funkcję pełnił obiekt Baba Yara w Kumasi.
Pozwolenie zostało cofnięte po wrześniowym spotkaniu, w którym Ghana podejmowała w Kumasi Angolę w ramach eliminacji do Pucharu Narodów Afryki 2025. Mecz zakończył się porażką gospodarzy 0:1.
Rozczarowujący dla Ghańczyków okazał się nie tylko wynik spotkania, ale także opinia pomeczowa przedstawicieli CAF na temat murawy. Wskazano na problemy z równością nawierzchni, niewystarczające jej pokrycie trawą i słaby system odprowadzania wody. Niestety, inne stadiony z kraju również nie spełniają wymogów federacji. Reprezentacja Ghany jest więc zmuszona do poszukiwania odpowiedniego obiektu…Poza granicami państwa.
Pod uwagę brane są stadiony w Nigerii, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Kamerunie czy nawet w Maroku.
Nie jest to pierwsza sytuacja, kiedy reprezentacja narodowa musi rozgrywać swoje domowe spotkania w innych krajach. W przeszłości z takimi trudnościami przez krótki czas mierzyła się Norwegia. Przyczyny były jednak zgoła odmienne. W 2021 roku Skandynawowie, ze względu na rządowe restrykcje w czasie trwania pandemii Covid-19, zmuszeni byli podejmować swoich rywali w Hiszpanii, na La Rosaleda w Maladze. Przyczyną był wymóg objęcia zespołu gości 10-dniową kwarantanną po przybyciu do Norwegii. Na stadionie Malagi odbyli trzy spotkania: w marcu z Turcją w ramach eliminacji do mistrzostw świata 2022 oraz towarzyskie w czerwcu z Luksemburgiem i Grecją.
Z powodu panującej w swoim ojczyźnie wojny, mecze domowe rozgrywa po Europie Ukraina. Reprezentacja naszych wschodnich sąsiadów od ponad dwóch lat podejmuje rywali w różnych miejscach: w Polsce, w Niemczech, w Czechach czy na Słowacji. Najbliższe mecze Ukraińców z Gruzją i z Czechami w ramach Ligi Narodów odbędą się w Poznaniu oraz we Wrocławiu.
Baba Yara Stadium jest w stanie pomieścić ponad 40 tysięcy kibiców. Obiekt gościł między innymi mecze Pucharu Narodów Afryki w 1963, 1978, 2000 i 2008 roku. Ghańczycy w dwóch meczach eliminacji do PNA uzbierali tylko jeden punkt. Najbliższy mecz rozegrają 7 października z Sudanem.
WIĘCEJ NA WESZŁO:
-
„Tutaj wszyscy wolą wygrać 4:3, niż 1:0”. Daniel Bielica o grze w NAC Breda
-
Fantazja kontra wyrachowanie. Tottenham chce, Arsenal – potrafi
-
Baluta: Z synem Hagiego oddajemy 1% rocznego dochodu dla biednych [WYWIAD]
-
Sandro Tonali. Piłkarz, którego kibice pokochali mimo słabości
Fot. Newspix