Hiszpańskie media: „Zbawca Lewandowski”

Paweł Wojciechowski

Autor:Paweł Wojciechowski

30 kwietnia 2024, 09:24 • 3 min czytania 5 komentarzy

Nie ma dziś w Hiszpanii dziennika sportowego, który nie miałby Roberta Lewandowskiego na swojej okładce. Nawet madryckie gazety, żyjące meczem Realu z Bayernem, piszą o Polaku po jego spektakularnym występie z Valencią.

Robert Lewandowski zanotował hat-tricka w meczu z walczącą wciąż o puchary w następnym sezonie Valencią (4:2). Po błędach bramkarza Marca-Andre ter Stegena oraz Ronalda Araujo, który sprokurował rzut karny, Barcelona po pierwszej połowie przegrywała 1:2. 35-letni napastnik w drugiej połowie strzelił jednak dwa gole głową i dołożył trafienie z rzutu wolnego, całkowicie odmieniając losy spotkania.

Ostatni taki wyczyn polskiego zawodnika w La Liga to 1990 rok i trzy gole Jana Urbana na Santiago Bernabeu w barwach Osasuny. To potwierdza tylko, że ten wyczyn jest wyjątkowy. Co ciekawe, Lewy jest też najstarszym zdobywcą hat-tricka w historii Blaugrany i dzięki niemu włączył się też na ostatniej prostej do wyścigu o koronę króla strzelców.

Na pięć kolejek do końca traci do prowadzącego Artema Dowbyka trzy trafienia. Byłoby to dla Polaka drugie Trofeo Pichichi z rzędu. W ubiegłym roku strzelił 23 bramki, które wystarczyły do bycia najlepszym strzelcem La Ligi.

“Lewantreski” – taki komentarz, na tle zdjęcia polskiego napastnika cieszącego się po jednym z goli strzelonych Valencii, umieściło na swojej okładce Mundo Deportivo. “Zbawca Lewandowski” – to z kolei tytuł bijący z okładki Sportu, który podkreślił jednocześnie, że w tym meczu Polak miał być rezerwowym. Dziennik określił Lewandowskiego „bohaterem” i przyznał mu notę 9 (w skali 1-10), najwyższą w zespole.

Prawie nie brał udziału w meczu w pierwszej połowie, ale w drugiej pokazał się z dobrej strony: podwójna główka, która zapewniła powrót i wisienka na torcie po pięknym golu z rzutu wolnego. Polak, który miał być rezerwowym, ma na swoim koncie już 23 bramki rozgrywkach. Xavi zmienił swoją decyzję w ostatniej chwili – czytamy w Sporcie.

Madryckie AS i Marca żyją wprawdzie wtorkowym starciem Bayern – Real w półfinale Ligi Mistrzów, ale i one umieściły na pierwszych stronach wyczyn kapitana polskiej reprezentacji.

“Lewandowski przewodzi remontadzie” – krzyczy na okładce Marca i dodaje, że jego wyczyn sprawi, że wyścig o koronę króla strzelców będzie jeszcze ciekawszy.

– Czuje krew i zawsze chce więcej. Skompletował hat-tricka wspaniałym golem z rzutu wolnego, który przybliżył go do Pichichi. Potężny „zabójca”, dla którego czas nie płynie. Ma już 16 bramek w La Liga – napisała o 35-letnim Lewandowskim Marca.

Kibic FC Barcelony od kiedy Koeman strzelał gola w finale Pucharu Mistrzów, a rodzice większości ekipy Weszło jeszcze się nawet nie znali. Fan Kobe Bryanta i grubego Ronaldo. W piłce jak i w pozostałych dziedzinach kocha lata 90. (Francja'98 na zawsze w serduszku). Ma urodziny tego dnia co Winston Bogarde, a to, że o tym wspomina, potwierdza słabość do Barcelony i lat 90. Ma też urodziny tego dnia co Deontay Wilder, co nie świadczy o niczym.