Dwa dublety, wyjątkowa asysta… i niewiele więcej [STRANIERI]

Autor:Antoni Figlewicz

19 lutego 2024, 11:14 • 9 min czytania 3 komentarze

Polacy grający za granicą nie rozpieścili nas za bardzo w ostatnim tygodniu. Znajdziemy jednak jakieś, jak to się ładnie mówi, punkty zaczepne. Dobre występy zanotowali Robert Lewandowski i Adam Buksa, miejsce w pierwszym składzie znów wywalczył sobie Jakub Kiwior, a do gry wrócili nasi reprezentanci w Arabii Saudyjskiej, Danii czy Irlandii. Zapraszamy na cotygodniowe podsumowanie zmagań rodaków w zagranicznych ligach.

Już zaznaczyliśmy na wstępie, że szału nie ma. Te bardzo dobre występy naszych stranierich można by w tym tygodniu policzyć na palcach jednej ręki. Z drugiej strony wielu Polaków zaliczyło po prostu zwykły tydzień w pracy – nic przykrego im się nie przytrafiło i mogą dalej w spokoju żyć sobie na obczyźnie.

Dublet Lewandowskiego i wygrana rzutem na taśmę

Kiedy to my ostatnio pisaliśmy, że Robert Lewandowski wygrał Barcelonie mecz? Pewnie wieki temu… Jest jednak okazja, by napisać to znowu, niech to wybrzmi, niech wyryje się w naszych głowach:

Robert Lewandowski wygrał Barcelonie mecz.

Kapitan naszej kadry narodowej przy pierwszym swoim golu szybko przygotował sobie pozycję do strzału, a po chwili huknął jak z armaty wprost do bramki Celty. W samej końcówce, gdy jego Barcelona remisowała 1:1, wykorzystał, choć dopiero w drugim podejściu, rzut karny. W takich chwilach należy go chwalić, co niniejszym czynimy. Brawo Lewandowski!

Tu jeszcze te jego trafienia, od najładniejszego, do najbrzydszego:

Dwa gole Buksy dały tylko punkt

I bardzo szkoda. Nasz napastnik zdobył dwa gole w dwie minuty i wydawało się, że wyraźnie prowadzący już po kwadransie Antalyaspor nie da sobie wyrwać zwycięstwa. Było jednak inaczej, więc dla Buksy to spotkanie miało pewnie słodko-gorzki posmak.

Warto odnotować, że Polak nie zdobył żadnego gola głową! To wręcz do niego niepodobne, ale wierzcie nam – ten gość, który strzela bramki w skrócie poniżej, to naprawdę Adam Buksa.

Pierwsze trafienie to po prostu przyłożenie klepki i znalezienie się w odpowiednim miejscu o odpowiednim czasie. Drugi gol to już prawdziwy pokaz snajperskiego kunsztu Buksy, który pięknie podciął piłkę nad bramkarzem. Lekko, zwiewnie, jak baletnica. Naprawdę cudowne uderzenie.

Jakub Kiwior to specjalista od dziwnych asyst

Niesamowita! Fenomenalna! Doskonała! Genialna! To tylko niektóre przymiotniki, jakimi możemy opisać asystę Jakuba Kiwiora w meczu Arsenalu z Burnley. Tak jak niedawno Polak zanotował ostatnie podanie przy golu Leandro Trossarda z Liverpoolem, tak teraz pomógł w zdobyciu bramki Kaiowi Havertzowi. Niemiec musiał co prawda jeszcze trochę się napracować, ale co asysta, to asysta.

Kiwior zachował się jednak bardzo przytomnie. Szybko wrzucił piłkę z autu do ustawionego wyżej kolegi, a ten już potem zajął się resztą magii. To druga asysta Polaka w Premier League. I druga, która jest naprawdę wyjątkowa. Panie Jakubie, prosimy o więcej!

Piękny gol Benedyczaka! Wolej jak marzenie

Tak, naprawdę ładne uderzenie. Dzięki trafieniu Polaka Parma zdołała w pokonać Pisę 3:2. Przyznać trzeba, że Adrian Benedyczak jest na fali – nasz napastnik zdobył już w tym sezonie Serie B dokładnie osiem goli i zanotował trzy asysty. Jego ostatnie dwa występy okrasił dwoma ostatnimi podaniami (tydzień temu z Cittadellą) i tą bramką z Pisą.

Właśnie, ten gol. Zobaczcie.

Dobre dośrodkowanie z prawej strony. Doskonałe złożenie się do strzału. Bramkarz zostawiony w blokach startowych. Szalona radość naszego rodaka. Czego można chcieć więcej od meczu Parmy z Pisą?

Dobre dogranie Frankowskiego. Punkcik dla Lens

No i jeszcze dośrodkowanie Przemysława Frankowskiego, które na gola zamienił Wesley Said. Piłka posłana w pole karne przez Polaka trafiła dokładnie na głowę kolegi, a i wcześniej Frankowski musiał wykonać trochę pracy. Dobrze wywalczył sobie odrobinę przestrzeni na prawej stronie boiska, balansujac między dwoma rywalami.

Polak, choć nigdy nie zapewniał oszałamiających liczb, wciąż jest pewnym punktem drużyny, a trener Franck Haise nie wyobraża sobie składu Lens bez niego. W tym sezonie Ligue 1 to druga asysta naszego reprezentanta w osiemnastym meczu. Strzelił też dwa gole. Od początku swojej przygody we Francji w 92 meczach trafił do siatki rywali trzynaście razy i zanotował w sumie dziesięć asyst.

LISTA STRANIERICH

ANGLIA

• Łukasz Fabiański (West Ham) – na ławce z Nottingham Forest (0:2)
  • Jakub Moder (Brighton) – od 46. minuty z Sheffield (5:0)
  • Matty Cash (Aston Villa) – cały mecz z Fulham (2:1)
  • Jakub Kiwior (Arsenal) – cały mecz i asysta z Burnley (5:0)
  • Jan Bednarek (Southampton) – cały mecz z Bristol City (1:3) i cały mecz z West Bromem (2:0)
  • Bartosz Białkowski (Millwall) – na ławce z Ipswich (0:4) i Sheffield Wednesday (0:2)
  • Przemysław Płacheta (Swansea City) – 0d 70. minuty z Ipswich (1:2)
  • Krystian Bielik (Birmingham) – cały mecz z Blackburn (1:0) oraz cały mecz i żółta kartka z Sunderlandem (2:1)
  • Michał Helik (Huddersfield) – poza kadrą (kontuzja) w meczu z Hull (1:2)
  • Jakub Stolarczyk (Leicester) – na ławce z Sheffield Wednesday (2:0) i Middlesbrough (1:2)
  • Max Stryjek (Wycombe Wanderers) – cały mecz z Boltonem (1:2) i Oxfordem (0:0)
  • Kacper Łopata (Port Vale) – cały mecz z Cheltenham (2:3)

ARABIA SAUDYJSKA

• Grzegorz Krychowiak (Abha) – od 72. minuty z Al-Taawoun (1:1)
  • Konrad Michalak (Ohod) – cały mecz z Hajer (2:1)

AUSTRALIA

• Filip Kurto (Macarthur FC) – cały mecz z Wellington (1:2)
  • Oskar Zawada (Wellington Phoenix) – od 79. minuty i żółta kartka z Macarthur (2:1)

AUSTRIA

• Szymon Włodarczyk (Sturm Graz) – od 72. minuty z Rapidem (1:1)
  • Aleksander Buksa (WSG Tirol) – do 69. minuty z Wolfsbergerem (1:4)

BELGIA

• Michał Skóraś (Club Brugge) – od 90. minuty i żółta kartka z Cercle (1:1)
  • Bartosz Białek (KAS Eupen) – kontuzjowany
  • Karol Borys (KVC Westerlo) – poza kadrą ze Standardem Liege (2:1)

BUŁGARIA

• Daniel Kajzer (Botew Płowdiw) – na ławce z Krumowgradem (1:2)
  • Jakub Piotrowski (Łudogorec Razgrad) – mecz dzisiaj

CYPR

• Mariusz Stępiński (Omonia) – do 84. minuty i gol z Ethnikosem (2:2) oraz do 77. minuty z Othellosem (1:0)
  • Karol Struski (Aris Limassol) – do 11. minuty z APOEL-em (0:1) i poza kadrą (kontuzja) z AEL Limassol (4:0)
  • Miłosz Matysik (Aris Limassol) – na ławce z APOEL-em (0:1) oraz do 45. minuty i żółta kartka z AEL Limassol (4:0)
  • Patryk Lipski (Ethnikos) – do 80. minuty i asysta z Omonią (2:2) oraz od 76. minuty z Apollonem (0:0)
  • Mateusz Taudul (Othellos) – cały mecz z Pafos (0:3) i cały mecz z Omonią (0:1)

CZECHY

• Bartosz Pikul (Vlasim) – przerwa w rozgrywkach

DANIA

• Kamil Grabara (FC Kopenhaga) – cały mecz z Silkeborgiem (3:0)
  • Mateusz Kowalczyk (Broendby) – na ławce z Midtjylland (1:0)

FRANCJA

• Przemysław Frankowski (Lens) – cały mecz i asysta z Reims (1:1)
  • Marcin Bułka (Nice) – cały mecz z Lyonem (0:1)
  • Radosław Majecki (Monaco) – na ławce z Tuluzą (1:2)
  • Karol Fila (Strasbourg) – kontuzjowany
  • Rafał Strączek (Bordeaux) – mecz dzisiaj

GIBRALTAR

• Hugo Bartkowiak (Mons Calpe) – przerwa w rozgrywkach

GRECJA

• Tomasz Kędziora (PAOK) – cały mecz z Olympiakosem (1:4)
  • Damian Szymański (AEK) – kontuzjowany
  • Bartłomiej Drągowski (Panathinaikos) – cały mecz z PAS Lamia (2:2)
  • Karol Angielski (Atromitos) – cały mecz z Arisem Saloniki (0:2)

HISZPANIA

• Robert Lewandowski (FC Barcelona) – cały mecz i dwa gole z Celtą Vigo (2:1)
  • Kamil Piątkowski (Granada CF) – cały mecz z Almerią (1:1)
  • Kamil Jóźwiak (Granada CF) – od 90. minuty z Almerią (1:1)

HOLANDIA

• Kacper Kozłowski (Vitesse Arnhem) – do 75. minuty z Volendam (1:1)
  • Paweł Bochniewicz (Heerenveen) – cały mecz z Go Ahead Eagles (0:2)
  • Przemysław Tytoń (Twente Enschede) – na ławce z Utrechtem (0:1)
  • Piotr Parzyszek (FC Emmen) – na ławce z Rodą (2:3)
  • Kacper Kostorz (FC Den Bosch) – cały mecz z AZ Alkmaar U21 (0:0)
  • Jakub Ojrzyński (FC Den Bosch) – na ławce z AZ Alkmaar U21 (0:0)
  • Bartłomiej Smolarczyk (FC Dordrecht) – na ławce z VVV-Venlo (1:0)

INDONEZJA

• Maciej Gajos (Persija Dżakarta) – bez meczu w tym tygodniu

IRLANDIA

• Kacper Radkowski (Waterford) – cały mecz z Shelbourne (1:1)
  • Bartłomiej Kukułowicz (Bohemians) – do 45. minuty z Sligo Rovers (2:2)

JAPONIA

• Jakub Świerczok (Omiya) – przerwa w rozgrywkach

NIEMCY

• Jakub Kamiński (Wolfsburg) – poza kadrą z BVB (1:1)
  • Dawid Kownacki (Werder Brema) – na ławce z Koln (1:0)
  • Robert Gumny (Augsburg) – od 74. minuty z Mainz (0:1)
  • Marcel Lotka (Borussia Dortmund II) – cały mecz z SC Verl (5:2)
  • Michał Karbownik (Hertha BSC) – cały mecz z Magdeburgiem (3:2)
  • Tymoteusz Puchacz (1.FC Kaiserslautern) – cały mecz i żółta kartka z Norymbergą (1:1)
  • Damian Michalski (Greuther Furth) – cały mecz i żółta kartka z Hannoverem (1:2)
  • Karol Niemczycki (Fortuna Duesseldorf) – na ławce z Karlsruher (2:2)
  • Dennis Jastrzembski (Fortuna Duesseldorf) – na ławce z Karlsruher (2:2)
  • Marcin Kamiński (Schalke 04) – cały mecz z Wehen (1:0)
  • Adam Dźwigała (St. Pauli) – na ławce z Eintrachtem Brunszwik (1:0)
  • Łukasz Poręba (Hamburger SV) – na ławce z Hansą (2:2)
  • David Kopacz (FC Ingolstadt) – cały mecz z rezerwami Freiburga (2:3)
  • Sebastian Zieleniecki (Hallescher) – kontuzjowany
  • Sebastian Mrowca (Preussen Munster) – do 87. minuty z Lubeck (3:0)
  • Dominik Steczyk (Preussen Munster) – poza kadrą z Lubeck (3:0)
  • Martin Kobylański (Waldhof Mannheim) – do 45. minuty z Saarbrucken (0:2)

NORWEGIA

• Albert Posiadała (Molde FK) – przerwa w rozgrywkach

PORTUGALIA

• Paweł Kieszek (Leiria) – cały mecz z Belenenses (4:2)

SZKOCJA

• Maik Nawrocki (Celtic) – na ławce z Kilmarnock (1:1)
  • Maksymilian Boruc (Arbroath) – cały mecz z Dumfemline (1:1)
  • Maciej Dąbrowski (Raith Rovers FC) – cały mecz z Dundee (2:1)

SŁOWACJA

• Konrad Gruszkowski (Dunajska Streda) – cały mecz ze Spartakiem Trnava (2:1)

SZWAJCARIA

• Łukasz Łakomy (Young Boys Berno) – do 88. minuty z Lozanną (1:0)

TURCJA

• Sebastian Szymański (Fenerbahce) – do 45. minuty z Rizesporem (3:1)
  • Adam Buksa (Antalyaspor) – cały mecz i dwa gole z Istanbulsporem (2:2)
  • Jakub Kałuziński (Antalyaspor) – cały mecz z Istanbulsporem (2:2)
  • Krzysztof Piątek (Basaksehir) – mecz dzisiaj
  • Patryk Szysz (Basaksehir) – kontuzjowany
  • Jakub Szumski (Samsunspor) – poza kadrą z Gaziantepem (1:1)
  • Mateusz Lis (Goeztepe) – cały mecz z Manisą (0:0)
  • Michał Nalepa (Corum) – do84. minuty z Sakaryasporem (1:3)