Kędziora bohaterem Salonik, Bochniewicz z kolejnym samobójem [STRANIERI]

Autor:Patryk Fabisiak

12 lutego 2024, 13:47 • 12 min czytania 3 komentarze

Trzeba sobie powiedzieć szczerze, że bywały lepsze weekendy dla polskiej piłki, a przynajmniej dla polskich piłkarzy grających za granicą. Ten miniony nie obfitował w bramki, a raczej asysty, choć też bez przesady. W dodatku jednym z jego „bohaterów” został Paweł Bochniewicz, który strzelił kolejnego samobója w ostatnim czasie. Na szczęście mimo wszystko znaleźli się tacy, którzy nie poszli w ślady kolegi grającego w lidze holenderskiej i zostali bohaterami, ale takimi prawdziwymi – Tomasz Kędziora w Salonikach, któy zdobył bramkę w ostatnich minutach niezwykle ważnego spotkania z AEK-iem czy Adrian Benedyczak w Parmie, który zaliczył dwie asysty w starciu z Cittadellą. Zapraszamy na nasz raport, w którym przyjrzymy się wyczynom naszych rodaków w innych ligach.

Zacznijmy od – mimo wszystko – najważniejszego naszego piłkarza, czyli Roberta Lewandowskiego, który zdaje się wychodzić powoli na prostą, choć niewiele z tego wynika. Kapitan reprezentacji Polski niezmiennie jest podstawowym wyborem Xaviego Hernandeza i można powiedzieć, że jakoś się za to zaufanie zaczął odwdzięczać. W niedzielnym starciu z Granadą zdobył bramkę, a więc udało mu się dokonać tej sztuki w drugim meczu z rzędu, co ostatnio przecież nie było taką oczywistością. Jednak niestety 35-letni napastnik nie zdołał w ten sposób poprawić atmosfery wokół Dumy Katalonii. Jego bramka przyczyniła się do zaledwie remisu z przedostatnią w tabeli drużyną Kamila Piątkowskiego i Kamila Jóźwiaka (który zadebiutował w tym spotkaniu), co znów wywołało lawinę krytyki.

Dla Lewandowskiego było to dziesiąte trafienie w tym sezonie LaLiga. Do prowadzącego w klasyfikacji Jude’a Bellinghama traci w tej chwili sześć bramek, a więc sporo, ale Anglik nabawił się ostatnio kontuzji i będzie pauzował przez 2-3 tygodnie. Jest to więc jakaś szansa, ale nie zapominajmy, że pomiędzy tą dwójką są jeszcze inni zawodnicy, którzy także prezentują się znacznie lepiej od Lewego. Niby wygląda to nieco lepiej, ale do formy z początku poprzedniego sezonu wciąż jest daleko.

Z Barcelony przenieśmy się w inne ciepłe miejsce, a mianowicie – na Cypr. Tam świetny występ zaliczył Mariusz Stępiński, który załadował dwie bramki Anorthosisowi. Dla polskiego napastnika były one wyjątkowe, ponieważ są to jego pierwsze trafienia w barwach Omonii, gdzie trafił w zimowym okienku. 28-latek w obu sytuacjach zachował się tak, jak zachowuje się właśnie rasowy napastnik. Wykorzystywał zamieszanie w polu karnym i na końcu umieszczał piłkę w siatce. Najpierw nogą, a następnie głową. To właśnie jego gole dodały ekipie z Nikozji wiatru w żagle, bo pierwsi w tym meczu trafili goście. Ostatecznie było 3:1 dla Omonii.

Pozostając jeszcze na Cyprze należy odnotować asysty dwóch Polaków – Karola Struskiego w starciu z Neą Salamis (3:0) i Patryka Lipskiego w meczach z Zakakiou (3:0) i Pafos (3:0). Szczególnie ten drugi zaczyna zaskakiwać, bo w ostatnim czasie miał spory problem z liczbami. W cypryjskim słońcu zdaje się jednak wracać do formy.

Polskich bramek w ten weekend nie było zbyt wiele, więc tym bardziej trzeba docenić te, które padły. Zdecydowanie najważniejszą dla swojej drużyny zdobył w ten weekend Tomasz Kędziora. Polski defensor został bohaterem Salonik, po tym jak trafił do siatki w prestiżowym starciu z AEK-iem Ateny, które nie układało się po myśli jego drużyny. Od 47. minuty prowadzili goście, dzięki bramce Niclasa Eliassona. Później do głosu doszli gospodarze, ale nie potrafili przebić się przez mur. Dopiero w ostatnich minutach meczu Taison idealnie dośrodkował z rzutu wolnego na głowę Kędziory, który trafił idealnie przy słupku.

Było to jego drugie trafienie w tym sezonie, ale to było wyjątkowe. Pozwoliło bowiem jego drużynie utrzymać pozycję lidera w tabeli greckiej ekstraklasy i utrzymać przewagę nad rywalami z Aten – Panathinaikosem (1 pkt) i właśnie AEK-iem (2 pkt).

Swoje trafienie w ten weekend zaliczył także Kacper Kozłowski, o którym ostatnio trochę słuch zaginął. Jednak wychowanek Pogoni wciąż gra w piłkę i wciąż w Vitesse Arnhem. W sobotnim meczu z Heraclesem Almelo zaliczył swoje pierwsze trafienie w tym sezonie, ale niestety nie będzie raczej zbyt dobrze go wspominał. Zapowiadało się nieźle, bo Polak dał swojej drużynie prowadzenie w 24. minucie, a chwilę po tym na 2:0 podwyższył jego kolega Melle Meulensteen. Niestety później strzelali już tylko rywale i to… trzykrotnie. Mecz zakończył się wygraną Heraclesu 3:2, bramka Kozłowskiego zdała się na nic. Vitesse nadal okupuje dno tabeli Eredivisie.

I to by było niestety na tyle jeżeli chodzi o bramki Polaków. A przynajmniej te do bramki rywala, bo mamy jednego rodaka, który wyjątkowo lubuje się w strzelaniu bramek, ale… własnemu bramkarzowi. Tym kimś jest Paweł Bochniewicz, który walnął samobója w meczu z Ajaksem Amsterdam i może nie byłoby to nic specjalnie wyjątkowego, gdyby nie fakt, że to samo zrobił dwa mecze wcześniej – z AZ Alkmaar (2:2). Na szczęście tym razem obyło się bez konsekwencji w postaci straty punktów, bo Heerenveen dośc niespodziewanie wygrało z ekipą z Amsterdamu 3:2 i przerwało ich imponującą serię 12 meczów bez porażki w lidze. W dodatku Polak w ostatnich sekundach spotkania ofiarnie wybił piłkę z linii bramkowej.

Przenosząc się do Włoch, należy zwrócić także uwagę na Adriana Benedyczaka, który co prawda bramki nie zdobył, ale za to zaliczył aż dwie asysty i to również w bardzo istotnym meczu. Jego Parma mierzyła się w sobotę z Cittadellą, która ostatnio nie ma najlepszej passy, ale potrafiła już pokrzyżować plany lepszym drużynom od siebie. I tym razem również niewiele brakowało, ale gospodarze byli niezwykle nieskuteczni. Goście szybko ustawili sobie mecz – Benedyczak asystował najpierw przy trafieniu Bernabe, a pół godziny później Hernaniego i mieliśmy 2:0. Jeszcze przed przerwą bramkę kontaktową zdobył jednak Negro i zrobiło się gorąco. Cittadella próbowała, ale nieskutecznie, Parma się broniła i się obroniła, umacniając się jednocześnie na czele tabeli Serie B. Bilans Benedyczaka w tym sezonie: 8 bramek, 3 asysty. Całkiem nieźle.

Warto odnotować także asysty dwóch byłych lechitów – Michała Skórasia i Tymoteusza Puchacza. Ten pierwszy od początku swojej przygody w Club Brugge ma spore problemy nawet z załapaniem się do składu, a więc nie ma co mówić o imponujących statystykach. Jednak w ten weekend Polak wyszedł w pierwszej jedenastce na mecz z Eupen (4:0) i nieźle wystawił piłkę Skov Olsenowi przy bramce na 3:0.

Znacznie lepiej radzi sobie w tym sezonie Puchacz, który w ten weekend popisał się już piątą asystą w 2. Bundeslidze. Niestety jego idealne dośrodkowanie z rzutu rożnego na głowę Elvediego nic nie dało, ponieważ Kaiserslautern przegrało spotkanie z Paderborn 1:2 i wróciło do strefy barażowej.

Na koniec bohater, który regularnie pojawia się w naszym raporcie i to zwykle w pozytywnym kontekście. Marcin Bułka znów obronił rzut karny, choć nie w ten weekend, a w pucharowym meczu w środku tygodnia z Montpellier (4:1). Polak znów idealnie wyczuł strzelca – w tym przypadku Juniora Ndiaye – i rzucił się dokładnie tam, gdzie leciała piłka.

LISTA STRANIERICH

ANGLIA

• Łukasz Fabiański (West Ham) – na ławce z Arsenalem (0:6)
  • Jakub Moder (Brighton) – na ławce z Tottenhamem (1:2)
  • Matty Cash (Aston Villa) – cały mecz i żółta kartka z Manchesterem United (1:2)
  • Jakub Kiwior (Arsenal) – cały mecz z West Hamem (6:0)
  • Jan Bednarek (Southampton) – cały mecz z Watfordem w Pucharze Anglii (3:0) oraz 90 minut i żółta kartka z Huddersfield (5:3)
  • Bartosz Białkowski (Millwall) – na ławce z Coventry (1:2)
  • Przemysław Płacheta (Swansea City) – 66 minut z Hull (1:0)
  • Krystian Bielik (Birmingham) – cały mecz i żółta kartka z Sheffield Wednesday (0:2)
  • Michał Helik (Huddersfield) – poza kadrą (kontuzja) w meczu z Southampton (3:5)
  • Jakub Stolarczyk (Leicester) – na ławce z Watfordem (2:1)
  • Max Stryjek (Wycombe Wanderers) – cały mecz z Peterborough (5:2)
  • Kacper Łopata (Port Vale) – 65 minut z Leyton Orient (0:1) i 64 minuty ze Stevenage (2:2)

ARABIA SAUDYJSKA

• Grzegorz Krychowiak (Abha) – przerwa w rozgrywkach
  • Konrad Michalak (Ohod) – przerwa w rozgrywkach

AUSTRALIA

• Filip Kurto (Macarthur FC) – cały mecz i żółta kartka z Melbourne Victory (1:0)
  • Oskar Zawada (Wellington Phoenix) – poza kadrą (kontuzja) z Central Coast Mariners (0:0) oraz Western United (2:0)

AUSTRIA

• Szymon Włodarczyk (Sturm Graz) – od 76. minuty z Salzburgiem (1:1)
  • Aleksander Buksa (WSG Tirol) – 70 minut z Lustenau (0:2)

BELGIA

• Michał Skóraś (Club Brugge) – od 82. minuty z Royale Union SG w Pucharze Belgii (2:1) oraz cały mecz i asysta z Eupen (4:0)
  • Bartosz Białek (KAS Eupen) – poza kadrą (kontuzja) z Club Brugge (0:4)
  • Karol Borys (KVC Westerlo) – poza kadrą z Royale Union SG (2:2)

BUŁGARIA

• Daniel Kajzer (Botew Płowdiw) – przerwa w rozgrywkach
  • Jakub Piotrowski (Łudogorec Razgrad) – cały mecz, żółta kartka i przestrzelony karny z CSKA Sofia w finale Superpucharu Bułgarii (1:1, 4:2 w rz.k.)

CYPR

• Mariusz Stępiński (Omonia) – 80 minut i dwie bramki z Anorthosisem (3:1)
  • Karol Struski (Aris Limassol) – 73 minuty i asysta z Neą Salamis (3:0) i cały mecz z Karmiotissą (3:0)
  • Miłosz Matysik (Aris Limassol) – na ławce z Neą Salamis (3:0) i Karmiotissą (3:0)
  • Patryk Lipski (Ethnikos) – cały mecz i asysta z Zakakiou (4:1) oraz cały mecz i asysta z Pafos (3:4)
  • Mateusz Taudul (Othellos) – cały mecz z Doxą (0:0) oraz cały mecz z Othellosem (3:3)

CZECHY

• Bartosz Pikul (Vlasim) – przerwa w rozgrywkach

DANIA

• Kamil Grabara (FC Kopenhaga) – przerwa w rozgrywkach
  • Mateusz Kowalczyk (Broendby) – przerwa w rozgrywkach

FRANCJA

• Przemysław Frankowski (Lens) – od 81. minuty ze Strasbourgiem (3:1)
  • Marcin Bułka (Nice) – cały mecz i obroniony karny z Montpellier w Pucharze Francji (4:1) oraz cały mecz z Monaco (2:3)
  • Radosław Majecki (Monaco) – cały mecz z Rouen w Pucharze Francji (1:1, 5:6 w rz.k.) oraz na ławce z Niceą (3:2)
  • Karol Fila (Strasbourg) – poza kadrą (kontuzja) z Le Havre w Pucharze Francji (3:1) i z Lens (1:3)
  • Rafał Strączek (Bordeaux) – na ławce z Grenoble (1:0)

GIBRALTAR

• Hugo Bartkowiak (Mons Calpe) – 69 minut i asysta z Manchester 62 (2:0)

GRECJA

• Tomasz Kędziora (PAOK) – cały mecz i gol z AEK-iem (1:1)
  • Damian Szymański (AEK) – poza kadrą (kontuzja) z PAOK-iem (1:1)
  • Bartłomiej Drągowski (Panathinaikos) – na ławce z Panserraikosem (3:0)
  • Karol Angielski (Atromitos) – cały mecz z Panetolikosem (0:1)

HISZPANIA

• Robert Lewandowski (FC Barcelona) – cały mecz i gol z Granadą (3:3)
  • Kamil Piątkowski (Granada CF) – poza kadrą (zawieszenie za czerwoną kartkę) z Barceloną (3:3)
  • Kamil Jóźwiak (Granada CF) – od 84. minuty z Barceloną (3:3)

HOLANDIA

• Kacper Kozłowski (Vitesse Arnhem) – 76 minut z Cambuur w Pucharze Holandii (1:3) oraz 79 minut i gol z Heraclesem (2:3)
  • Paweł Bochniewicz (Heerenveen) – cały mecz, żółta kartka i samobój z Ajaksem (3:2)
  • Przemysław Tytoń (Twente Enschede) – na ławce z Excelsiorem (3:0)
  • Piotr Parzyszek (FC Emmen) – 64 minuty i żółta kartka z Jong PSV (0:3)
  • Kacper Kostorz (FC Den Bosch) – cały mecz z Den Haag (0:3)
  • Jakub Ojrzyński (FC Den Bosch) – na ławce z Den Haag (0:3)
  • Bartłomiej Smolarczyk (FC Dordrecht) – na ławce z Rodą Kerkrade (1:4)

INDONEZJA

• Maciej Gajos (Persija Dżakarta) – poza kadrą (zawieszenie za żółte kartki) z Borneo (1:3)

IRLANDIA

• Kacper Radkowski (Waterford) – przerwa w rozgrywkach
  • Bartłomiej Kukułowicz (Bohemians) – przerwa w rozgrywkach

JAPONIA

• Jakub Świerczok (Omiya) – przerwa w rozgrywkach

NIEMCY

• Jakub Kamiński (Wolfsburg) – na ławce z Unionem (0:1)
  • Dawid Kownacki (Werder Brema) – od 87. minuty z Heidenheim (1:2)
  • Robert Gumny (Augsburg) – na ławce z RB Lipsk (2:2)
  • Marcel Lotka (Borussia Dortmund II) – 90 minut z Viktorią Koeln (3:1)
  • Michał Karbownik (Hertha BSC) – cały mecz z Gruether Furth (2:1)
  • Tymoteusz Puchacz (1.FC Kaiserslautern) – 77 minut i asysta z Paderborn (1:2)
  • Damian Michalski (Greuther Furth) – 68 minut z Herthą (1:2)
  • Karol Niemczycki (Fortuna Duesseldorf) – na ławce z Elversbergiem (3:4)
  • Dennis Jastrzembski (Fortuna Duesseldorf) – od 79. minuty z Elversbergiem (1:1)
  • Marcin Kamiński (Schalke 04) – cały mecz z Kiel (0:1)
  • Adam Dźwigała (St. Pauli) – na ławce z Magdeburgiem (0:1)
  • Łukasz Poręba (Hamburger SV) – na ławce z Hannoverem (3:4)
  • David Kopacz (FC Ingolstadt) – cały mecz i żółta kartka z TSV 1860 Monachium (1:3)
  • Sebastian Zieleniecki (Hallescher) – poza kadrą (kontuzja) z Unterhaching (0:2) i Aue (2:3)
  • Sebastian Mrowca (Preussen Munster) – od 46. minuty z Sandhausen (1:1)
  • Dominik Steczyk (Preussen Munster) – od 80. minuty z Sandhausen (1:1)
  • Martin Kobylański (Waldhof Mannheim) – 70 minut z Ulm (1:3)

NORWEGIA

• Albert Posiadała (Molde FK) – przerwa w rozgrywkach

PORTUGALIA

• Paweł Kieszek (Leiria) – cały mecz ze Spotingiem w Pucharze Portugalii (0:3) i cały mecz z AVS (1:2)

SZKOCJA

• Maik Nawrocki (Celtic) – od 66. minuty z Hibernianem (2:1) i na ławce z St. Mirren w Pucharze Szkocji (2:0)
  • Maksymilian Boruc (Arbroath) – bez meczu
  • Maciej Dąbrowski (Raith Rovers FC) – bez meczu

SŁOWACJA

• Konrad Gruszkowski (Dunajska Streda) – cały mecz i żółta kartka ze Skalicą (1:0)

SZWAJCARIA

• Łukasz Łakomy (Young Boys Berno) – 82 minuty z Lugano (3:3)

TURCJA

• Sebastian Szymański (Fenerbahce) – do 87. minuty z Gaziantep w Pucharze Turcji (2:0) oraz cały mecz i żółta kartka z Alanyasporem (2:2)
  • Adam Buksa (Antalyaspor) – cały mecz i żółta kartka z Besiktasem w Pucharze Turcji (1:2) oraz mecz ligowy dzisiaj
  • Jakub Kałuziński (Antalyaspor) – cały mecz i żółta kartka z Besiktasem w Pucharze Turcji (1:2) oraz mecz dzisiaj
  • Krzysztof Piątek (Basaksehir) – od 100. minuty i przestrzelony karny z Hataysporem w Pucharze Turcji (1:1, 3:2 w rz.k.) oraz 68 minut z Galatasaray (0:2)
  • Patryk Szysz (Basaksehir) – poza kadrą (kontuzja)
  • Jakub Szumski (Samsunspor) – cały mecz z Karagumruk w Pucharze Turcji (1:2)
  • Mateusz Lis (Goeztepe) – cały mecz z Bandirmasporem (2:0)
  • Michał Nalepa (Corum) – cały mecz z Umraniyesporem (0:1)
  • Mateusz Hołownia (Bandirmaspor) – poza kadrą (kontuzja) z Galatasaray w Pucharze Turcji (2:4) oraz Goztepe (0:2)
  • Jakub Słowik (Konyaspor) – na ławce z Sivassporem w Pucharze Turcji (1:0) oraz cały mecz z Ankaragucu (1:0)