Son pięknym golem z wolnego daje półfinał Korei. Jordania z historycznym wynikiem [PODSUMOWANIE]

Konrad Modzel

Autor:Konrad Modzel

02 lutego 2024, 19:36 • 2 min czytania 2 komentarze

W piątek poznaliśmy pierwszych półfinalistów Pucharu Azji, a są nimi Korea Południowa i Jordania. Ci pierwsi po dogrywce pokonali Australię 2:1, a kraj z Bliskiego Wschodu ograł Tadżykistan 1:0 i po raz pierwszy w historii powalczy o medale na mistrzostwach kontynentu.

Jordania pisze niesamowitą historię w Pucharze Azji. Podopieczni marokańskiego szkoleniowca Husseina Ammouta byli skazani na porażkę już w 1/8 finału, kiedy mierzyli się z Irakiem, który wygrał wszystkie mecze w grupie, a miał tam m. in. Japonię. Irak prowadził z Jordanią do 95. minuty 2:1 i mimo to ten mecz przegrał 2:3 jeszcze w podstawowym czasie gry.

Tadżykistan i Jordania w swojej historii nigdy nie dotarły do półfinału Pucharu Azji. Dla obu ekip ćwierćfinał to już wielka sprawa, a co dopiero walka o medale. I w tym spotkaniu było widać sporo nerwowości i niedokładności z obu stronu. Gola na wagę 1/2 finału był bardzo przypadkowy, a zdobył go Vahdat Khanonov, czyli tadżycki obrońca. Było dośrodkowanie z rzutu rożnego i jeden z jordańskich napastników chciał uderzyć piłkę głową. Nie trafił w nią czysto i odbiła się od Khanonova, który nie był w stanie niczego zrobić w tej sytuacji. I futbolówka odbita od niego wpadła do siatki.

Drugi czwartkowy ćwierćfinał to zdaniem wielu był przedwczesny finał. Starcie Australii z Koreą południową. „Socceroos” jako pierwsi objęli prowadzenie w tym spotkaniu. Gola w 42. minucie zdobył Craig Goodwin, który popisał się pięknym golem z woleja. Australijczycy długo utrzymywali skromne 1:0 i wydawało się, że dociągną ten wynik do końcowego gwizdka. Ta sztuka im się nie udała, gdyż w doliczonym czasie gry arbiter z Omanu Al Kaf Ahmed wskazał na wapno, a „jedenastkę” na gola zamienił napastnik Wolverhampton Hwang Hee-Chan.

W dogrywce to Korea Południowa była zespołem dominującym, uskrzydlona golem zdobytym w końcówce. Tuż przed zejściem na przerwę świetnym uderzeniem z rzutu wolnego popisał się Heung-Min Son i dał prowadzenie swojej reprezentacji, a kilkadziesiąt sekund później Aiden O’Neill wyleciał z boiska za brutalny faul w środku pola.

Australia nie była w stanie odwrócić już losów meczu. Gdyby nie kapitalna postawa Ryana w bramce, Korea Południowa strzeliłaby więcej bramek w dogrywce. Kapitan Son wprowadził swoją reprezentację do półfinału, a tam podopieczni Klinsmanna zagrają z Jordanią (6 lutego).