Pobity turecki sędzia przerwał milczenie: „Nigdy im nie wybaczę”

20 grudnia 2023, 17:21 • 2 min czytania 0 komentarzy

Sędzia Halil Umut Meler opuścił szpital po pobiciu przez prezesa Ankaragucu i kibiców tego klubu na boisku po zakończonym meczu z 11 grudnia. Krótko po wyjściu ze szpitala udzielił wywiadu tureckiej gazecie Hurriyet i zapowiedział, że „nie wybaczy” swoim oprawcom.

Przypomnijmy, że prezes klubu ze stolicy Turcji, Faruk Koca wbiegł na boisko i zaatakował Melera po tym, jak jego drużyna w 97. minucie straciła gola i zremisowała 1:1 w meczu tureckiej Super Lig z Rizesporem. Mówiąc w mediach po raz pierwszy o całym incydencie, arbiter tak wspominał to zajście: – Osoba, która to zrobiła, uderzyła mnie i upadłem na ziemię. Ale to kopnięcie, gdy leżałem na ziemi, będzie czymś, czego nie zapomnę do końca życia.

Arbiter, który doznał obrażeń, w tym drobnego złamania, opuścił szpital w środę z opuchniętym okiem. Został zapytany o ocenę tej całej sytuacji po kilku dniach. – Zgodnie z sumieniem, nigdy nie wybaczę. Nie wybaczę w żaden sposób, nigdy nie wybaczę tym, którzy to zrobili, ani tym, którzy to sprowokowali. Chcę to powiedzieć bardzo wyraźnie, nie wybaczę tym, którzy to sprowokowali, ani tym, którzy to zrobili. – oświadczył turecki sędzia.

Koca po incydencie otrzymał dożywotni zakaz pracy od tureckiej federacji (TFF), podczas gdy Ankaragucu zostało ukarane grzywną w wysokości około sześćdziesięciu tysięcy euro i nakazano mu rozegranie pięciu meczów u siebie bez kibiców.

Wszystkie ligi zostały zawieszone przez TFF, a rozgrywki najwyższej klasy rozgrywkowej wznowiono we wtorek. Jeden z trzech zaplanowanych meczów został jednak przerwany, gdy prezes Istanbulsporu wycofał swoją drużynę z boiska w proteście przeciwko decyzji sędziowskiej w meczu z Trabzonsporem.

Halil Umut Meler prowadzi mecze w tureckiej Super Lig od 2015 roku i jest też sędzią międzynarodowym FIFA. – Myślę, że to był kamień milowy. Nikt nie powinien tak traktować sędziów. Każdy musi zająć się swoją robotą. – dodał zaatakowany arbiter.