Przełamanie Lewandowskiego, Skorupski broni rzut karny | STRANIERI

20 lutego 2023, 10:59 • 7 min czytania 10 komentarzy

Cóż, trzeba sobie powiedzieć szczerze, że w minionym tygodniu Polacy grający za granicą nas nie rozpieścili. W dzisiejszym raporcie bramek i asyst będzie jak na lekarstwo, ale za to mamy na przykład obroniony rzut karny Łukasza Skorupskiego. Cieszyć może też, że przełamują się reprezentanci Polski – Robert Lewandowski w końcu strzelił bramkę w meczu ligowym, a Matty Cash zaliczył pierwszą asystę w tym sezonie.

Zacznijmy od tego najważniejszego, czyli Roberta Lewandowskiego. Kapitan reprezentacji Polski nie miał lekko, bo przez zawieszenie za czerwoną kartkę, którą obejrzał jeszcze przed mundialem, musiał pauzować w trzech ligowych spotkaniach. Kiedy już wrócił, od razu trafił do siatki w meczu z Betisem (2:1), ale później zaciął się na dwa kolejne mecze LaLiga. Na tym na szczęście się skończyło, bo w niedzielę Polak zdobył bramkę w starciu z Cadiz (2:0). Było to już jego 24. trafienie w tym sezonie.

Bramek było jak na lekarstwo, ale nie oznacza to, że strzelił tylko Robert Lewandowski. W świetnej dyspozycji wciąż jest Oskar Zawada, który w ostatnich tygodniach wyrósł na jedną z największych gwiazd ligi australijskiej. Polak w weekend wykorzystał rzut karny w spotkaniu z Western United (3:0) i było to już jego dziewiąte ligowe trafienie w tym sezonie. Dzięki temu były napastnik Stali Mielec utrzymał się na trzecim miejscu w klasyfikacji strzelców.

Podobną furorę co Zawada w Australii robi Rafał Makowski na Węgrzech. Pomocnik Kisvardy również jest w czołówce strzelców ligi węgierskiej i w miniony weekend powiększył swój dorobek bramkowy do siedmiu trafień. A zrobił to w niezwykle efektownym stylu, dając swojej drużynie zwycięstwo w starciu z Ujpestem (2:1). Polak wykorzystał bezmyślne wyjście bramkarza rywali z pola karnego i kiedy tylko otrzymał piłkę w okolicy środka boiska, to wiedział, co zrobić.

Jeżeli chodzi o bramki, to można odnotować jeszcze trafienia dwóch młodych Polaków – Aleksandra BuksyKacpra Urbańskiego, którzy dostali swoje minuty w rezerwach Standardu Liege i Bolonii.

Jedną z najlepszych rzeczy, jakie nas spotkały w miniony weekend, był powrót do pierwszego składu Aston Villi Matty’ego Casha. Reprezentant Polski ma za sobą trudny okres, ponieważ nowy trener The Villans Unai Emery wolał ostatnio stawiać na prawej obronie na doświadczonego Ashleya Younga, przez co ten młodszy wchodził tylko na końcówki. Tym razem hiszpański szkoleniowiec zmienił zdanie i zapewne nie pożałował. Cash wszedł w mecz z Arsenalem najlepiej, jak tylko mógł i już w piątej minucie zaliczył efektowną asystę przy trafieniu Olliego Watkinsa. Jego drużyna przegrała ostatecznie 2:4, ale 25-latek mógł w końcu się uśmiechnąć. Była to jego pierwsza asysta w tym sezonie.

Asystę, ale nie pierwszą, bo już piątą w tym sezonie zaliczył też Jakub Piotrowski. Polak jest jedną z najważniejszych postaci Łudogorca Razgrad i w weekend po raz kolejny to udowodnił. W samej końcówce spotkania ze Slavią Sofia przejął piłkę po zamieszaniu w polu karnym po rzucie rożnym i dośrodkował idealnie na głowę Nonato, który pokonał bramkarza gości. Dzięki temu trafieniu drużyna Piotrowskiego triumfowała 2:1.

Na koniec coś, w czym specjalizują się polscy bramkarze, czyli obroniony rzut karny. I nie, tym razem w roli głównej nie występuje Wojciech Szczęsny, a inny kadrowicz – Łukasz Skorupski. Golkiper Bolonii postanowił pójść w ślady swojego kolegi i powtórzyć jego wyczyn z mundialu, bo nie dość, że obronił pierwszy strzał Sabiriego z jedenastu metrów, to jeszcze zrobił to samo z dobitką. Dzięki temu pomógł swojej drużynie pokonać Sampdorię 2:1.

ANGLIA

• Łukasz Fabiański (West Ham United) – 90 minut z Tottenhamem (0:2)
  • Jakub Moder (Brighton) – poza kadrą (kontuzja)
  • Matty Cash (Aston Villa) – 90 minut i asysta z Arsenalem (2:4)
  • Jan Bednarek (Southampton) – 90 minut z Chelsea (1:0)
  • Jakub Kiwior (Arsenal) – na ławce z Aston Villą (4:2)
  • Bartosz Białkowski (Milwall) – na ławce z Coventry (0:1) i Sheffield Utd (3:2)
  • Przemysław Płacheta (Norwich) – poza kadrą (kontuzja)
  • Krystian Bielik (Birmingham) – 90 minut i żółta kartka z Cardiff (0:2) oraz 81 minut z Huddersfield (1:2)
  • Michał Helik (Huddersfield) – poza kadrą ze Stoke City (0:3) i 90 minut z Birmingham (2:1)

ARABIA SAUDYJSKA

• Grzegorz Krychowiak (Al-Shabab) – 90 minut z Abhą (2:0)

AUSTRALIA

• Filip Kurto (Macarthur FC) – 90 minut z Newcastle (0:1)
  • Oskar Zawada (Wellington Phoenix) – 90 minut i gol z Western United (3:0)

BELGIA

• Radosław Majecki (Cercle Brugge) – 90 minut z Club Brugge (2:2)
  • Patryk Walicki (Gent) – poza kadrą
  • Aleksander Buksa (Standard Liege U-23) – 90 minut i gol w rezerwach z Jong Genk (2:2)
  • Kamil Piątkowski (Gent) – poza kadrą (kontuzja)
  • Karol Fila (Zulte Waregem) – 90 minut z Seraing (1:1)

BUŁGARIA

• Kornel Osyra (Chebyr Pazardżik) – mecz dzisiaj
  • Jakub Piotrowski (Łudogorec Razgrad) – poza kadrą z Anderlechtem (1:0) oraz 90 minut i asysta ze Slavią Sofia (2:1)

CHINY

• Adrian Mierzejewski (Henan) – przerwa w rozgrywkach

CYPR

• Karol Struski (Aris Limassol) – 90 minut i żółta kartka z Neą Salamis (3:0)
  • Mariusz Stępiński (Aris Limassol) – od 66. minuty z Neą Salamis (3:0)
  • Filip Majchrowicz (Pafos FC) – mecz dzisiaj

DANIA

• Kamil Grabara (FC Kopenhaga) – 90 minut z Silkeborgiem (3:0)

FRANCJA

• Marcin Bułka (OGC Nice) – poza kadrą (kontuzja)
  • Przemysław Frankowski (Lens) – 90 minut z Nantes (3:1)
  • Adam Buksa (Lens) – poza kadrą (kontuzja)
  • Łukasz Poręba (Lens) – na ławce z Nantes (3:1)
  • Mateusz Wieteska (Clermont) – 90 minut i żółta kartka z Rennes (0:2)
  • Mateusz Lis (Troyes) – na ławce z Montpellier (0:1)
  • Rafał Strączek (Bordeaux) – na ławce z Paris FC (2:1)

GRECJA

• Damian Szymański (AEK) – 64 minuty i żółta kartka z Levadiakosem (3:0) oraz 90 minut z PAOK-iem (0:2)
  • Tymoteusz Puchacz (Panathinaikos) – od 86. minuty z Volosem (2:0)
  • Tomasz Kędziora (PAOK) – od 87. minuty z Asterasem (2:2) i na ławce z AEK-iem (2:0)

HISZPANIA

• Robert Lewandowski (FC Barcelona) – 90 minut z Manchesterem Utd oraz 73 minuty i gol z Cadiz (2:0)
  • Mateusz Bogusz (UD Ibiza) – od 46. minuty z Alaves (2:4)
  • Piotr Parzyszek (CD Leganes) – na ławce z Racingiem Santander (1:2) i Las Palmas (0:0)

HOLANDIA

• Paweł Bochniewicz (Heerenveen) – 90 minut z Cambuur (2:1)
  • Przemysław Tytoń (Twente Enschede) – na ławce z G.A. Eagles (0:2)
  • Sebastian Szymański (Feyenoord Rotterdam) – poza kadrą (kontuzja)
  • Kacper Kozłowski (Vitesse Arnhem) – od 58. minuty z Voldenam (0:2)
  • Bartosz Białek (Vitesse Arnhem) – 74 minuty z Voldenam (0:2)

IZRAEL

• Patryk Klimala (Hapoel Beer Szewa) – mecz dzisiaj

JAPONIA

• Jakub Słowik (FC Tokio) – 90 minut z Urawa Reds (2:0)

NIEMCY

• Rafał Gikiewicz (Augsburg) – 90 minut z Hoffenheim (1:0)
  • Robert Gumny (Augsburg) – 90 minut z Hoffenheim (1:0)
  • Jakub Kamiński (Wolfsburg) – poza kadrą
  • Marcel Lotka (Borussia Dortmund) – 90 minut w rezerwach z RW Essen (0:2)
  • Marcin Kamiński (Schalke 04) – poza kadrą (choroba)
  • Jacek Góralski (VfL Bochum) – poza kadrą
  • Adam Dźwigała (St. Pauli) – poza kadrą
  • Michał Karbownik (Fortuna Dusseldorf) – poza kadrą (kontuzja)
  • Dawid Kownacki (Fortuna Dusseldorf) – poza kadrą (kontuzja)
  • Damian Michalski (Greuther Furth) – 90 minut z Fortuną Duesseldorf (2:1)
  • Martin Kobylański (TSV 1860 Monachium) – na ławce z Verl (0:3)

SZKOCJA

• Maciej Dąbrowski (Queen of South) – 90 minut z Kelty Hearts (0:3)